Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2006-07-22 18:50:44

lemonick
U┐ytkownik

Obsession...

nie wiem, czy kto┼Ť ju┼╝ o tym pisa┼é 8) , ale ja mam straszn─ů ochot─Ö to zrobi─ç. bo, szczerze m├│wi─ůc, przeczyta┼éam ju┼╝ chyba z 15 ksi─ů┼╝ek z tamtych czas├│w. i ci─ůgle musz─Ö czyta─ç wi─Öcej, i wi─Öcej...

:!:

dla ciekawskich (no, dla wszystkich) oto lista zrobiona przeze mnie po przeczytaniu (5 raz) DiU:
-Duma i Uprzedzenie (najlepsza pod ka┼╝dym wzgl─Ödem ksi─ů┼╝ka)
-Dziwne losy Jane Eyre (hm, dobra. arcydzie┼éo. nic osobi┼Ťcie nie mam do najstarszej Bronte ale...)
-Wichrowe Wzg├│rza (powie┼Ť─ç kt├│ra ┼Ťni mi si─Ö po nocach do dzisiaj. to trza czytn─ů─ç)
-Ania z Zielonego Wzg├│rza wink i reszta cz─Ö┼Ťci (no co, to te┼╝ jest z tamtych czas├│w:) )
-Tajemniczy Ogr├│d (odwali─ç si─Ö)
-Mansfield Park (skomplikowana, trudno si─Ö czyta ale naprawd─Ö pi─Ökna ksi─ů┼╝ka)
-Opactwo Northanger (eee... przeczyta┼éam bo to ksi─ů┼╝ka j.a.)
-Pani Bovary (ksi─ů┼╝ka o kobiecie, kt├│ra nie kocha swego m─Ö┼╝a. polecam niezdecydowanym przysz┼éym ┼╝onom)
-Moulin Rougue (zach─Öci┼éo mnie do przeczytania tej ksi─ů┼╝ki to, ┼╝e by┼é taki film. troszeczk─Ö ee.. szczera ksi─ů┼╝ka..)
-Rozwa┼╝na i Romantyczna (ok.)
-Emancypantki (wiem, to jest Prus, i wcale tej ksi─ů┼╝ki nie rozumiem ale trudno. nie wiem dlaczego rozbawi┼éo mnie jedno stwierdzenie- "ca┼éowa┼é nami─Ötnie jej r─Öce". pyt.:jak wygl─ůda nami─Ötny poca┼éunek w r─Öke?)

hmm.. zastanawiaj─ůce... co┼Ť mi si─Ö wydaje ┼╝e moja obsesja jest dziwna.┼Ťni─ů mi si─Ö po nocach kobiety w sukniach i m─Ö┼╝czy┼║ni w, no.. strojach. ee, dobra. jeszcze dosz┼éa do tego obsesja na punkcie pana Darcy'ego. i ogl─ůdania film├│w, kt├│rych akcja dzieje si─Ö w XVIII i IX w. np, "przemin─Ö┼éo z wiatrem", "duma i uprzedzenie" czy pewnie nikomu nie znany "anna i kr├│l".

mam tak─ů w sumie ma┼é─ů pro┼Ťb─Ö. skomentujcie te ksi─ů┼╝ki, kt├│re polecam i kt├│re przeczyta┼éam. znaczy, t─ů moj─ů prze-cudown─ů list─Ö...

to tyle:)

-Co to jest prawdziwe JA? (...)
-To kim jeste┼Ť, a nie to, co z Ciebie zrobiono.
Paulo Coelho

#2 2006-07-22 19:34:35

Robert_Benett
U┐ytkownik

Re: Obsession...

Zobaczcie co znalazłem przez przypadek w necie...

http://www.e-decor.pl/product_info.php? … cts_id=161

rewelacja..cho─ç cena troch─Ö spora

Kwitn─ůce irysy
U moich st├│p -
Sandały sznurowane na niebiesko.(Basho Matsuo )

#3 2006-07-22 20:47:48

Areliee
U┐ytkownik

dla ciekawskich (no, dla wszystkich) oto lista zrobiona przeze mnie po przeczytaniu (5 raz) DiU:

Chyba nie musz─Ö komentowa─ç wink

-Dziwne losy Jane Eyre (hm, dobra. arcydzie┼éo. nic osobi┼Ťcie nie mam do najstarszej Bronte ale...)

Nie czytałam, ale przymierzam się.

-Wichrowe Wzg├│rza (powie┼Ť─ç kt├│ra ┼Ťni mi si─Ö po nocach do dzisiaj. to trza czytn─ů─ç)

Nie przejmuj si─Ö, te┼╝ tak mam tongue

-Ania z Zielonego Wzg├│rza wink i reszta cz─Ö┼Ťci (no co, to te┼╝ jest z tamtych czas├│w:) )

Te┼╝ si─Ö zgadzam, powtarzam ca┼é─ů seri─Ö po raz trzeci xD

Ja się nawet nie mogę "przywalić", bo... nie czytałam sad

-Mansfield Park (skomplikowana, trudno si─Ö czyta ale naprawd─Ö pi─Ökna ksi─ů┼╝ka)

Nie czytałam, ale pewnie ZA skomplikowana jak na mnie wink

U mnie to samo. I troszk─Ö jestem rozczarowana.

-Pani Bovary (ksi─ů┼╝ka o kobiecie, kt├│ra nie kocha swego m─Ö┼╝a. polecam niezdecydowanym przysz┼éym ┼╝onom)

Czytałam, ale nie zrozumiałam tongue Ta kobieta była dla mnie dziwna. Wrócę do tego, jak dorosnę wink

-Moulin Rougue (zach─Öci┼éo mnie do przeczytania tej ksi─ů┼╝ki to, ┼╝e by┼é taki film. troszeczk─Ö ee.. szczera ksi─ů┼╝ka..)

A ja ani filmu nie widzia┼éam, ani ksi─ů┼╝ki nie czyta┼éam.

OK, ale DiU i tak lepsza wink

-Emancypantki (wiem, to jest Prus, i wcale tej ksi─ů┼╝ki nie rozumiem ale trudno. nie wiem dlaczego rozbawi┼éo mnie jedno stwierdzenie- "ca┼éowa┼é nami─Ötnie jej r─Öce". pyt.:jak wygl─ůda nami─Ötny poca┼éunek w r─Öke?)

Dobre pytanie big_smile Nie wiem tongue Ale widz─Ö, ┼╝e to polska tw├│rczo┼Ť─ç. Kiedy┼Ť przeczytam...

hmm.. zastanawiaj─ůce... co┼Ť mi si─Ö wydaje ┼╝e moja obsesja jest dziwna.┼Ťni─ů mi si─Ö po nocach kobiety w sukniach i m─Ö┼╝czy┼║ni w, no.. strojach. ee, dobra. jeszcze dosz┼éa do tego obsesja na punkcie pana Darcy'ego. i ogl─ůdania film├│w, kt├│rych akcja dzieje si─Ö w XVIII i IX w. np, "przemin─Ö┼éo z wiatrem", "duma i uprzedzenie" czy pewnie nikomu nie znany "anna i kr├│l".

"Anna i kr├│l" kiedy┼Ť obejrza┼éam, Tzn. ogl─ůda┼éam jakie┼Ť 5 minut. Skaka┼éam po kana┼éach i trafi┼éam na to. Ale p├│┼║niej prze┼é─ůczy┼éam. Nawet nie wiem, dlaczego. A co do reszty, to... lol Mi┼éo mi wiedzie─ç, ┼╝e nie ja jedna mam odchy┼éy wink

Robert_Bennet - to jest super 8O! Ale drogie troszk─Ö... sad

#4 2006-07-22 21:08:24

lady_kasiek
U┐ytkownik

Anna i kr├│l ┼Ťwietny film bardzo mi si─Ö podoba┼é a sie─Ögn─Ö chyba po ta pani─ů niekochaj─ůca ma┼é┼╝onka big_smile

GRITAR─é? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

#5 2006-07-23 12:18:35

megg
U┐ytkownik

Jako polonistka, skomentuj─Ö bardzo ch─Ötnie. smile Po pierwsze, gratuluj─Ö gustu! Po drugie, lista jest bez zarzutu, naprawd─Ö. Nie wszystkie te powie┼Ťci nale┼╝─ů do moich ulubionych (pomijam ca┼é─ů JA, kt├│ra u mnie ma osobn─ů p├│┼ék─Ö i troch─Ö inaczej na ni─ů patrz─Ö, nawet nie wiem, kt├│ra jej powie┼Ť─ç jest moj─ů ulubion─ů, bo w ka┼╝dej lubi─Ö CO┼Ü) i na pewno gdybym mia┼éa stworzy─ç swoj─ů list─Ö z powie┼Ťci, kt├│re wymieni┼éa┼Ť, zmieni┼éabym kolejno┼Ť─ç--wy┼╝ej by┼éaby "Pani Bovary", jak dla mnie arcydzie┼éo, oraz "Emancypantki" (cho─ç to jedno ze s┼éabszych dzie┼é Prusa--najlepsz─ů jego powie┼Ťci─ů jest "Lalka" i naprawd─Ö proponuj─Ö przeczyta─ç jeszcze raz, odrzucaj─ůc wszystko, co m├│wiono w szkole!!!-tak nam kazali na studiach i poskutkowa┼éo, obecnie to jedna z moich ulubionych powie┼Ťci; a Prus w og├│le by┼é znakomitym pisarzem, ┼Ťwietnie operuj─ůcym j─Özykiem, taki Sienkiewicz powinien nosi─ç za nim worek z kartoflami :twisted: ). Co do XVIII i XIX-tego wieku, to ja te┼╝ mam nieuleczaln─ů korb─Ö.....Z Twojej listy wywali┼éabym "Tajemniczy ogr├│d", niestety, wiem, ┼╝e si─Ö przywalam w┼éa┼Ťnie:) Ale ja t─Ö powie┼Ť─ç te┼╝ kiedy┼Ť lubi┼éam, ale j─ů znielubi┼éam--nic tam nie ma dla mnie poci─ůgaj─ůcego. "Ania z Zielonego Wzg├│rza" w dzieci┼ästwie nr I, teraz o.ksmile Do filmu wracam chyba cz─Ö┼Ťciej. Je┼╝eli mi┼éabym co┼Ť doda─ç (z XVIII i XIX wieku), to by┼éyby to (lista u┼éo┼╝ona nie w kolejno┼Ťci wg "lubienia" tylko tak, jak mi si─Ö przypomni)
"Niebezpieczne zwi─ůzki" P.Ch. de Laclos
"Historia Manon Lescaut" A. Prevost d' Exiles
"Portret damy" H. James ( i w og├│le wszystko tego pana)
"Tess of the Durbervilles", "Juda Nieznany" T. Hardy( j.w)
"Wszytsko dla pa┼ä", "Germinal" E. Zola ( j.w. ale jak kto┼Ť ma mocne nerwy)
"Wiek niewinno┼Ťci"E. Wharton

I pewnie jeszcze cała masa innych:)
A tak na marginesie, zach─Öcam do czytania Oscara Wilde'a!Wiem, ┼╝e by┼é gejem i nie pisa┼é o wielkiej milo┼Ťci damsko-m─Öskiej (pomijaj─ůc komedie salonowe), ale to by┼é geniusz! M├│j ulubiony pisarz.....heh.....
Ps. "Anna i król" też mi się podobałsmile

#6 2006-07-24 19:36:48

caroline
U┐ytkownik

To mo┼╝e teraz ja smile
Jane Austen poza konkurencj─ů, wiadomo smile
"Dziwne losy Jane Eyre" to jedna z moich ulubionych ksi─ů┼╝ek, jestem pod ogromnym wra┼╝eniem za ka┼╝dym razem, gdy j─ů czytam, a by┼éo tych raz├│w ju┼╝ par─Ö smile
"Wichrowe Wzg├│rza" i "Pani Bovary" to takie ksi─ů┼╝ki, kt├│re pozostawiaj─ů niezatarty ┼Ťlad w pami─Öci. Podobno Flaubert obsesyjnie cyzelowa┼é ka┼╝de zdanie, nad jednym sp─Ödza┼é godziny, to si─Ö czuje, bo ksi─ů┼╝ka nie jest ┼éatwa, ale zdecydowanie imponuj─ůca.
"Ania.." sentyment
"Tajemniczy ogr├│d" lubi─Ö tak samo z powodu ekranizacji jak samej powie┼Ťci, du┼╝y plus dla autorki za zrozumienie psychiki dziecka i unikanie dydaktyzmu.
"Emancypantki" sorry gregory, nie trawi─Ö! Przeczyta┼éam i si─Ö zniesmaczy┼éam. Skoro ksi─ů┼╝ka ma tu tylu zwolennik├│w powinnam przytoczy─ç jakie┼Ť argumenty, ale czyta┼éam j─ů tak dawno, a potem rzuci┼éam precz, przywo┼éuj─Ö wi─Öc tylko og├│lne wra┼╝enie sprzed paru lat. Nie lubi─Ö bohaterek-idiotek, t─ů Madzi─ů zachwycali si─Ö dawni krytycy, zdaje si─Ö, ┼╝e nazwano j─ů "geniuszem uczucia", czy jako┼Ť tak. Przepraszam, ale ona jest po prostu g┼éupia, sk─ůd wiatr zawieje tam p├│jdzie!
Bohaterka oczywi┼Ťcie nie przes─ůdza sprawy, ale w┼éa┼Ťnie ona najbardziej utkwi┼éa mi w pami─Öci.
Mo┼╝e skorzystam z rady megg i zajrz─Ö jeszcze raz do "Lalki" staraj─ůc si─Ö zapomnie─ç o etykietce lektury, na razie mam na Prusa uczulenie.

Dorzucam swój głos na Henry'ego Jamesa i Edith Wharton smile
Do sentymentalnej listy ulubionych dorzucam "Hrabiego Monte Christo" smile

Megg, czy uwa┼╝asz, ┼╝e to, i┼╝ Wilde by┼é gejem wp┼éywa┼éo na jego tw├│rczo┼Ť─ç i mo┼╝e jako┼Ť odstr─Öcza─ç wsp├│┼éczesnych, niech─Ötnie nastawionych do homoseksualizmu, czytelnik├│w?

#7 2006-07-24 19:39:44

lady_kasiek
U┐ytkownik

Hrabia zdecydowanie tak

Nedznicy ogromne tak istatnio od┼Ťwie┼╝a┼éam sobie ksia┼╝k─Ö powy┼éam si─Ö jak daziecko swietna genialna ksi─ů┼╝ka

CULTURA POPULAR...

#8 2006-07-25 00:41:07

megg
U┐ytkownik

"Emancypantki" sorry gregory, nie trawi─Ö! Przeczyta┼éam i si─Ö zniesmaczy┼éam. Skoro ksi─ů┼╝ka ma tu tylu zwolennik├│w powinnam przytoczy─ç jakie┼Ť argumenty, ale czyta┼éam j─ů tak dawno, a potem rzuci┼éam precz, przywo┼éuj─Ö wi─Öc tylko og├│lne wra┼╝enie sprzed paru lat. Nie lubi─Ö bohaterek-idiotek, t─ů Madzi─ů zachwycali si─Ö dawni krytycy, zdaje si─Ö, ┼╝e nazwano j─ů "geniuszem uczucia", czy jako┼Ť tak.

Megg, czy uwa┼╝asz, ┼╝e to, i┼╝ Wilde by┼é gejem wp┼éywa┼éo na jego tw├│rczo┼Ť─ç i mo┼╝e jako┼Ť odstr─Öcza─ç wsp├│┼éczesnych, niech─Ötnie nastawionych do homoseksualizmu, czytelnik├│w?

Po pierwsze:
Caroline, Kochana! Madzia Brzeska jak najbardziej by┼éa idiotk─ů, polecam nowe opracowania. I nie chodzi mi o to, ┼╝e ja si─Ö ksi─ů┼╝k─ů zachwycam, bo bez przesady, zachwyca─ç si─Ö mog─Ö "Lalk─ů", kt├│ra pod wzgl─Öd─Öm formy i tre┼Ťci nie ust─Öpuje wcale ani Jamesowi, ani Wharton. "Emancypantki", jak napisa┼éam, to jedna z gorszych prac Prusa, ale powiedzie─ç o niej "z┼éa powie┼Ť─ç" to hm...no mam nadziej─Ö, ┼╝e autor w grobie si─Ö nie przewraca. Ona po prostu nie jest z┼éa, a jak na przebogaty hmm repertuar polskiej powie┼Ťci XIX-tego wieku zdecydowanie jedna z najlepszych. A bohaterka taka w┼éa┼Ťnie mia┼éa by─ç-Prus nie kreowa┼é idiotek bez powodu. Tak┼╝e nie o m├│j zachwyt chodzi tylko o uznanie, kt├│re si─Ö s┼éusznie nale┼╝y. Mnie np. Carlos Fuentes te┼╝ nudzi i irytuje, ale potrafi─Ö doceni─ç jego doskona┼éy spos├│b prowadzenia narracji...

Po drugie:
Z tym Wildem....mnie chodzi┼éo o to, ┼╝e tutaj zapewne, czyli w┼Ťr├│d fan├│w JA, s─ů zwolenniczki wielkiej mi┼éo┼Ťci na kartach powie┼Ťciowych, a Wilde o takiej nie pisa┼é, a przynajmniej nie do kobiety. W og├│le to mo┼╝e powinnam zacz─ů─ç od tego, ┼╝e kocham Wilde'a mi┼éo┼Ťci─ů ┼Ťlep─ů i nieuleczaln─ůsmile A teraz przejd┼║my dalej:) Nie wiem, czy jego homoseksualizm mo┼╝e dzi┼Ť odstr─Öcza─ç ewentualnych przeciwnik├│w, nigdy w ten spos├│b nie my┼Ťla┼éam o nim, bo zachwyci┼éam si─Ö ju┼╝ pierwszym przeczytanym u niego zdaniem (dramatu "The woman covered with jewels"-jako pierwsze wpad┼éo mi w r─Öce) i od tej pory dla mnie by┼é zawsze i b─Ödzie genialnym pisarzem, a dopiero potem gejem. Natomiast
co do Twojego pytania, czy mia┼éo to wp┼éyw na jego tw├│rczo┼Ť─ç-strukturali┼Ťci powiedzieliby: nie mia┼éo, wa┼╝ne jest tylko s┼éowo, a nie jego kontekst, ale.......c├│┼╝, chrzani─ç ich. Mnie si─Ö wydaje, ┼╝e mia┼éo. W jego tw├│rczo┼Ťci s─ů jawne aluzje do homoseksualizmu, fascynacja m─Öskim cia┼éem i urod─ů, a tak┼╝e manifestacja niech─Öci do kobiet (cho─ç na co dzie┼ä Wilde je bardzo szanowa┼é)--np. "┼╝adna kobieta nie jest geniuszem" (i wiele innych podobnych kwiatuszk├│w;), a najmocniej chyba zaznaczy┼é to w powie┼Ťci "Teleny", kt├│ra jest, m├│wi─ůc brzydko, romansem "gejowskim" (z pikantnymi szczeg├│┼éami, a jak┼╝e....................................................), ale te┼╝ przepi─Ökn─ů opowie┼Ťci─ů o mi┼éo┼Ťci i zwi─ůzanym z ni─ů cierpieniem. I tam np. pojawia si─Ö zniech─Öcaj─ůcy portret kobiety, obok kt├│rej m─Ö┼╝czyzna budzi si─Ö, kiedy ta ma "swoje" dni, i widzi j─ů (przepraszam za brak autocenzury;) ) owini─Öt─ů w zakrwawione podpaski. C├│┼╝.............chyba jednak jego seksulano┼Ť─ç nieco wp┼éywu na tw├│rczo┼Ť─ç mia┼éa. Na pewno nie mo┼╝na si─Ö zniech─Öci─ç komediami salonowymi, gdzie nie ma podtekst├│w tego typu w og├│le i s─ů one urocze i bardzo b┼éyskotliwe. Ani te┼╝, jak s─ůdz─Ö "Portretem Doriana Graya" czy "Zbrodni─ů Lorda Artura Saville'a"...
Tak┼╝e nie wiem, mo┼╝e co┼Ť jest w tym, ┼╝e wsp├│┼écze┼Ťni, nietolerancyjni wobec homoseksualizmu, mog─ů si─Ö do Wilde'a zniech─Öci─ç...
Rany, ale mi wyszedł post....Caroline, nie wiem, czy Ci odpowiedziałam na Twoje pytanie? sad heh.............

#9 2006-07-25 19:11:29

caroline
U┐ytkownik

Nigdy nie m├│wi┼éam, ┼╝e "Emancypantki" s─ů z┼é─ů powie┼Ťci─ů big_smile Po prostu dra┼╝ni mnie posta─ç Madzi, napisa┼éa┼Ť, ┼╝e taka mia┼éa by─ç, uwa┼╝asz, ┼╝e Prus potrzebowa┼é idiotki jako "przeroczystego", to znaczy pozbawionego w┼éasnych opinii ┼Ťrodka do sportretowania reszty bohater├│w i przeprowadzenia akcji?
Ja czytaj─ůc mia┼éam tylko wra┼╝enie, ┼╝e oto serwuje mi si─Ö kolejn─ů dzieweczk─Ö - wz├│r do na┼Ťladowania dla dobrze u┼éo┼╝nych panien. I tyle.
BTW, dzi┼Ť w "Gazecie" Chmielewska "poprawia" Prusa big_smile i dopisuje w┼éasne zako┼äczenie do "Emancypantek"
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ … 05058.html

Dzi─Öki za szczeg├│┼éy z tw├│rczo┼Ťci Wilde'a, znam go tylko ze "z┼éotych my┼Ťli" i filmu ze Stephenem Fry'em, ┼Ťwietnego zreszt─ů. Ch─Ötnie co┼Ť poczytam.

#10 2006-07-25 19:54:47

megg
U┐ytkownik

Chmielewska fajna babka. big_smile co do nieszcz─Ösnej Madzi...przezroczysta, nie wiem....ale pod tym k─ůtem nie my┼Ťla┼éam, a ka┼╝dy nowy k─ůt jest dobry;) W ka┼╝dym razie, chodzi┼éo o to, ┼╝e Madzia jest tragikomiczna w swej naiwno┼Ťci i "idiotyzmie" i w┼éa┼Ťnie, poniewa┼╝ jak sama zauwa┼╝y┼éa┼Ť, z kt├│rej strony wieje, tam biegnie, powie┼Ť─ç ma zako┼äczenie otwarte, bo nie wiadomo, co z ni─ů si─Ö stanie. Narrator nie odmawia jej powrotu do czynnego ┼╝ycia. Poza tym pos┼éu┼╝y┼éa jako kontrast naiwnej dobroci i okrutnej, zimnej rzeczywisto┼Ťci, czyli jest cz┼éowiekiem, kt├│ry w spo┼éecze┼ästwie skazany jest na kl─Ösk─Ö. Czyli m├│wi─ůc brzydko--brutalna rzeczywisto┼Ť─ç zjada idiot├│w takich, jak nasza Madzia. Ideali┼Ťci gin─ů po prostu. Ten aspekt powie┼Ťci wpisuje j─ů w szeroki nurt powie┼Ťci tendencyjnej spod znaku George Sand, jednocze┼Ťnie i paradoksalnie, polemizuj─ůc z ni─ů i ukazuj─ůc, ┼╝e dydaktyzm i postacie czarno-bia┼ée nijak si─Ö maj─ů do ┼╝ycia. A rezonatorem powie┼Ťciowym jest tu profesor D─Öbicki. A jeszcze poza tym.....c├│┼╝, Prus nasz kochany nie odmawia kobietom prawa do edukacji, uczestnictwa w ┼╝yciu kulturalnym i politycznym, ale ....robi sobie troszk─Ö przys┼éowiowe "jaja" z emancypantek i ich postaci kre┼Ťli grub─ů kresk─ů. To tak w skr├│cie:) smile
A Wilde'a poczytaj, błagam! warto:) Film też lubięsmile

#11 2006-07-26 09:26:56

Dione
U┐ytkownik

Mam nadziej─Ö, ┼╝e nie b─Ödziecie mia┼éy mi za z┼ée, ze si─Ö w┼é─ůcz─Ö do dyskusji o Madzi Brzeskiej.
Od razu m├│wi─Ö, ┼╝e uwielbiam dziewczyn─Ö. "Lalki" Prusa nie strawi┼éam (Izabella mnie dra┼╝ni┼éa, a Wokulski by┼é strasznym naiwniakiem), a "Emancypantki" przeczyta┼éam jednym tchem. Madzia to przyk┼éad ┼éagodnej, dobrej, mi┼éej i g┼éupiutkiej panienki, a┼╝ do granic absurdu, wi─Öc nie mo┼╝na jej nie lubi─ç. Poza tym, rozejrzyjcie si─Ö doko┼éa, w┼Ťr├│d nas jest tyle Mad┼║ Brzeskich, ┼╝e czasem mam wra┼╝enie inwazji. Tyle, ze zmieni┼éy si─Ö czasy i Madzia te┼╝ troszk─Ö wyewoluowa┼éa. Ju┼╝ nie ucieka do klasztoru, ale pozwala si─Ö pozwala na siebie wp┼éywa─ç nieodpowiednim osobom. Przez jesie┼ä i zim─Ö opiekowa┼éam si─Ö jedn─ů tak─ů Madzi─ů. Mia┼éam nadziej─Ö, ┼╝e sko┼äczy studia... Sko┼äczy┼éo si─Ö powrotem do domu po pierwszym semestrze, bo jej "kochany" tatu┼Ť da┼é jej do zrozumienia, ┼╝e studia s─ů za drogie a ona za g┼éupia. Wi─Öc gdy tylko co┼Ť si─Ö nie powiod┼éo uciek┼éa, ┼╝eby gotowa─ç tatusiowi obiadki.

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#12 2006-07-26 10:35:06

elbereth
U┐ytkownik

Lemoncik, ta Twoja, a raczej NASZA obsesja wcale nie jest dziwna! :-) Prawda, dziewczyny? O, pardon, Robert... dziewczyny i chłopaki :-)

Ale trzymaj─ůc si─Ö tematu... wi─Öc je┼Ťli chodzi o list─Ö, to tak:

Jane Austen u mnie ma osobn─ů p├│┼ék─Ö i (...) nawet nie wiem, kt├│ra jej powie┼Ť─ç jest moj─ů ulubion─ů, bo w ka┼╝dej lubi─Ö CO┼Ü.

U mnie jest podobnie, cho─ç chyba najwi─Ökszy sentyment czuj─Ö do "Dumy i uprzedzenia" (wiadomo!) oraz "Perswazji"; (to napi─Öcie mi─Ödzy Ann─ů i kapitanem! w powietrzu a┼╝ iskrzy!)

Siostry Bronte - tu mam tak samo: nie mog─Ö si─Ö zdecydowa─ç. "Wichrowe Wzg├│rza"; te┼╝ ┼Ťni─ů mi si─Ö po nocach big_smile, a zw┼éaszcza ostatnio, kiedy dzi─Öki "Przyjaci├│┼éce"; od┼Ťwie┼╝y┼éam sobie film (wersja z Matthew MacFadyenem, tak przy okazji). Chocia┼╝ z drugiej strony, "Jane Eyre" jest wstrz─ůsaj─ůca (zw┼éaszcza te fragmenty o jej dzieci┼ästwie). Przez pierwsze dziesi─Ö─ç rozdzia┼é├│w ci─ůgle p┼éacz─Ö... No i ten pan Rochester...

"Ania z Zielonego Wzg├│rza" - w dzieci┼ästwie uwielbia┼éam i ci─ůgle uwielbiam, mam w domu wszystkie osiem cz─Ö┼Ťci. Najbardziej chyba podoba mi si─Ö "Wymarzony dom Ani"... chocia┼╝ nie wiem, inne te┼╝ s─ů ┼Ťwietne. A je┼Ťli chodzi o film, to cho─ç dalsze losy Ani "troch─Ö" pozmieniali, i tak jest wspania┼éy!

"Tajemniczy ogr├│d" ju┼╝ troch─Ö zapomnia┼éam :oops:, a "Pani Bovary" do tej pory nie czyta┼éam... :oops: Ale w najbli┼╝szej wolnej chwili spiesz─Ö naprawi─ç sw├│j b┼é─ůd. "Moulin Rouge" - j.w.

"Emancypantki" - tu widz─Ö rosn─ůce zainteresowanie... smile

"Emancypantki" to jedno ze s┼éabszych dzie┼é Prusa; najlepsz─ů jego powie┼Ťci─ů jest "Lalka" (...) a Prus w og├│le by┼é znakomitym pisarzem, ┼Ťwietnie operuj─ůcym j─Özykiem, taki Sienkiewicz powinien nosi─ç za nim worek z kartoflami.

Z tymi kartoflami to mo┼╝e przesada :-), ale Prus ma zdecydowanie l┼╝ejszy styl. Dla mnie te┼╝ "Lalka" wygrywa z "Emancypantkami", chocia┼╝ sam autor za najwybitniejsze swe dzie┼éo uzna┼é podobno t─Ö drug─ů powie┼Ť─ç.

Nie lubi─Ö bohaterek-idiotek, t─ů Madzi─ů zachwycali si─Ö dawni krytycy, zdaje si─Ö, ┼╝e nazwano j─ů "geniuszem uczucia", czy jako┼Ť tak. Przepraszam, ale ona jest po prostu g┼éupia, sk─ůd wiatr zawieje tam p├│jdzie!

Madzia Brzeska jak najbardziej by┼éa idiotk─ů, polecam nowe opracowania.

To prawda, cho─ç Madzi─Ö nazywano "geniuszem uczucia" i "anio┼éem w┼Ťr├│d fa┼észywych prorok├│w", jednak to idiotka. Tak┼╝e polecam nowe opracowania, bo w jednym ze starszych przeczyta┼éam: "Madzia nie przyjmuje propozycji ma┼é┼╝e┼ästwa z bogatym Stefanem Solskim i niczym wsp├│┼éczesna Ofelia idzie do klasztoru". Opis bardzo zgrabny, tyle ┼╝e dotyczy Helenki Norskiej. :-)

Mimo wszystko ksi─ů┼╝ka mi si─Ö podoba┼éa. Taka np. Klara Howard - ta posta─ç to prawdziwy majstersztyk, ale stworzona najwyra┼║niej g┼é├│wnie ku przestrodze. To dopiero jest chor─ůgiewka na wietrze! Chyba tutaj Prus najpe┼éniej wyra┼╝a dw├│j ironiczny stosunek do tzw. emancypantek, kt├│re du┼╝o m├│wi─ů a niewiele robi─ů. A tak na marginesie mia┼éam "Emancypantki" w prezentacji maturalnej, co chyba wyja┼Ťnia m├│j troch─Ö przyd┼éugi komentarz do tej powie┼Ťci. :-)

"Niebezpieczne zwi─ůzki" - o tak, z ca┼é─ů pewno┼Ťci─ů trzeba je wpisa─ç na list─Ö! Uwielbiam Valmonta, cho─ç kawa┼é drania z niego. Tylko zako┼äczenie jest okropne - przecie┼╝ on i markiza byli dla siebie stworzeni! :twisted:

Pozosta┼éych ksi─ů┼╝ek, o kt├│rych wspominacie, niestety nie czyta┼éam :oops: Natomiast od siebie dorzuci┼éabym jeszcze "Katedr─Ö Marii Panny w Pary┼╝u" Wiktora Hugo (znana szerzej jako historia dzwonnika z Notre Dame) oraz wszystko, co napisali panowie Dickens i Dostojewski (cho─ç tu chyba do┼Ť─ç znacznie odchodzimy od pi─Öknych sukien i salonowych romans├│w).

Z tego co wiem, klasyka XIX wieku ukazywała się swego czasu z
"Gazet─ů Wyborcz─ů". By┼éy to powie┼Ťci mo┼╝e nie tyle najpi─Ökniejsze, co (wg wydawc├│w) najwa┼╝niejsze. Z Twojej listy, Lemoncik, znalaz┼éy si─Ö tam tylko 'Wichrowe Wzg├│rza", ale pojawi┼éo si─Ö te┼╝ kilka powie┼Ťci, o kt├│rych wspomina Megg.

Ale si─Ö rozpisa┼éam... :oops: big_smile No, to nie przed┼éu┼╝am ju┼╝, dodam tylko dwa s┼éowa na temat Oskara Wilde'a. Uprzedzenia robi─ů swoje (my, czytelniczki Austen, powinny┼Ťmy co┼Ť na ten temat wiedzie─ç :-) ). G┼éupio mi to m├│wi─ç, ale pewna bliska mi osoba (jak sama m├│wi) nie znosi Wild'a TYLKO dlatego, ┼╝e by┼é homoseksualist─ů. Ale, jak to m├│wi─ů, rodziny si─Ö nie wybiera. :?

┼╗ona: Dlaczego zostawi┼ée┼Ť mnie sam─ů? Wida─ç kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
M─ů┼╝: Ale┼╝ sk─ůd! Gdyby┼Ťcie oboje ton─Öli w rzece, ratowa┼ébym Ciebie!
┼╗ona: Naprawd─Ö?
M─ů┼╝: Oczywi┼Ťcie! Jeste┼Ť dwa razy l┼╝ejsza! big_smile

#13 2006-08-04 19:47:04

lemonick
U┐ytkownik

a "Mistrza i Ma┼égorzat─Ö" kto┼Ť czyta┼é? g┼éupie pytanie...
albo hmm... "D┼╝um─Ö" Camusa?
g┼éupio si─Ö przyzna─ç, ale Wilda nie czyta┼éam. znam go (te┼╝, tak jak caroline) z naprawd─Ö Coolowatych ^^ aforyzm├│w i z┼éotych my┼Ťli. ale zamierzam. tak jak Kinga.

wed┼éug mnie, najbardziej por─ůbanymi ksi─ů┼╝kami jakich "nie"doczyta┼éam by┼éy "Zbrodnia i kara" i "Stara ba┼Ť┼ä". to by┼é koszmar. niewiele jest ksi─ů┼╝ek, kt├│re mnie zanudzaj─ů na ┼Ťmier─ç. to przyk┼éady. pogubi┼éam si─Ö po dziesi─Öciu rozdzia┼éach, mo┼╝e dlatego, ┼╝e korci┼éo mnie do "Jane Eyre"... dop├│ki ta ksi─ů┼╝ka le┼╝y na moim biurku, b─Ödzie do mnie wo┼éa─ç... "czytaj mnieeee.." big_smile smile
ostatnio te┼╝ zacz─Ö┼éam czyta─ç E.A.Poe. schizofremik albo cz┼éowiek po przej┼Ťciach. te "opowie┼Ťci" nie do┼Ť─ç, ┼╝e doprowadzaj─ů moj─ů skromn─ů psychik─Ö do "wariatkowania", to na dodatek gubi─Ö si─Ö. jak w wi─Ökszo┼Ťci ksi─ů┼╝ek. pewnie dlatego, ┼╝e s─ů wakacje. w roku szkolnym czyta┼éam zdecydowanie ch─Ötniej... co odbi┼éo si─Ö na moich skromnych ocenach (zamiast uczy─ç si─Ö, czytywa┼éam J.A. albo inne "zakazane" ksi─ů┼╝ki...). a┼╝ moja babka od polskiego "zawezwa┼éa" mnie na kr├│tk─ů rozmow─Ö. jak jej powiedzia┼éam, co robi─Ö a w┼éa┼Ťciwie, co czytam, zrobi┼éa oczy jak pi─Öcio "eur├│wki" i powiedzia┼éa, cytuj─Ö: gratuluj─Ö. ja w twoim wieku czyta┼éam Sienkiewicza, a nie Austen czy Bu┼éhakowa. dzi─Öki, naprawd─Ö... mi┼éo jest mie─ç ┼Ťwiadomo┼Ť─ç, ┼╝e czytasz takie ksi─ů┼╝ki w tak ee... w takim wieku. ha, ha...

a'propos. czy istniej─ů tutaj zwolennicy Dana Browna? ┼╝artuj─Ö. zreszt─ů niewa┼╝ne. aktualnie zaj─Öta jestem pozycj─ů "Portret Damy". ciekawa, ale jedna z ksi─ů┼╝ek "gruba┼Ťne i zagmatwane". xD

Paulo Coelho

#14 2006-08-04 19:51:32

lady_kasiek
U┐ytkownik

Co do zbrodni to bym si─Ö nie zgodzi┼éa bardzo fajna ksi─ůzka

CULTURA POPULAR...

#15 2006-08-05 23:51:13

lemonick
U┐ytkownik

jestem z siebie DUMNA 8) przebrn─Ö┼éam przez kolejn─ů ksi─ů┼╝k─Ö. "Weronika postanawia umrze─ç". w 2 godziny. to kolejny dow├│d na to, ┼╝e gdy pogoda nie dopisuje, a internet sie zawiesza, gdy komputer si─Ö psuje albo jest zaj─Öty przez starsz─ů siostr─Ö bardzo przydaje si─Ö kolekcja 15 ksi─ů┼╝ek. wi─Ökszo┼Ť─ç znam na pami─Ö─ç, ale to zupe┼énie inna sprawa...

Paulo Coelho

#16 2006-08-07 10:45:24

elbereth
U┐ytkownik

Heh... moja kolekcja liczy gdzie┼Ť z 500, ale te┼╝ wi─Ökszo┼Ť─ç ju┼╝ przeczytanych big_smile

┼╗ona: Dlaczego zostawi┼ée┼Ť mnie sam─ů? Wida─ç kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
M─ů┼╝: Ale┼╝ sk─ůd! Gdyby┼Ťcie oboje ton─Öli w rzece, ratowa┼ébym Ciebie!
┼╗ona: Naprawd─Ö?
M─ů┼╝: Oczywi┼Ťcie! Jeste┼Ť dwa razy l┼╝ejsza! big_smile

#17 2006-08-07 11:25:26

Marija
U┐ytkownik

"-Emancypantki (wiem, to jest Prus, i wcale tej ksi─ů┼╝ki nie rozumiem ale trudno. nie wiem dlaczego rozbawi┼éo mnie jedno stwierdzenie- "ca┼éowa┼é nami─Ötnie jej r─Öce". pyt.:jak wygl─ůda nami─Ötny poca┼éunek w r─Öke?)"
lol No, c├│┼╝, istnieje poca┼éunek w r─Ök─Ö bardzo intymny i pi─Ökny (i we dwoje), ale istnieje te┼╝ "nami─Ötny" poca┼éunek w wykonaniu starych lubie┼╝nik├│w :twisted: Je┼Ťli si─Ö zastanowi─ç nad tym drugim, to podpada pod molestowanie seksualne w miejscu pracy roll :?
"Niebezpieczne zwi─ůzki" - genialna!!! I film z Malkovichem (niestety, Colin w roli wicehrabiego jest za leciutki :? )

#18 2006-08-11 14:56:01

lemonick
U┐ytkownik

szukam Paula Coelho. i "Niebezpiecznych zwi─ůzk├│w". i czego┼Ť Wilda. je┼Ťli kto┼Ť ma ksi─ů┼╝k─Ö w necie albo na kompie to niech daje zna─ç i przesy┼éa...

Paulo Coelho

#19 2006-08-11 18:13:43

megg
U┐ytkownik

Coelho mo┼╝esz sobie podarowa─ç...To taka moja prywatna opinia wink
"Niebezpieczne zwi─ůzki" powinny by─ç og├│lno dost─Öpne, ale nie wiem, czy s─ů w necie-ja mam na p├│┼éce big_smile
Co do Wilde'a-w necie na pewno jest "Salome" i "The woman covered with jewels", ale po angielsku, ponadto s─ů te┼╝ inne jego ksi─ů┼╝ki po angielsku, w polskim przek┼éadzie mo┼╝e by─ç z tym problem. Je┼Ťli kogo┼Ť interesuje biografia, to polecam ksi─ů┼╝k─Ö Fishera "Oscar Wilde i Bosie" albo Pearsona "Wilde"(t─Ö ostatni─ů mam streszczon─ů, bo mia┼éam na jej podstawie wyst─ůpienie). Ale spobuj uda─ç si─Ö do jakiej┼Ť osiedlowej bibioteki, na pewno co┼Ť znajdziesz smile

#20 2006-08-11 19:19:05

pak4
U┐ytkownik

"Niebezpieczne zwi─ůzki" widzia┼éem par─Ö dni temu, jako "gad┼╝et" dodany do jakiej┼Ť gazety w kiosku. ┼╗e mam na p├│┼éce, nie interesowa┼éem si─Ö, ale mo┼╝esz zapyta─ç.

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#21 2006-08-11 19:30:38

kas1a
U┐ytkownik

A ja powiem: nie podarowuj sobie 8) Coehlo, warto spr├│bowa─ç czy Ci le┼╝y czy nie, bo jak le┼╝y to si─Ö ju┼╝ czyta gar┼Ťciami smile

gg:5910992

Do not delay joy

#22 2006-08-11 21:00:50

AineNiRigani
U┐ytkownik

Coehlo mnie rozczarował. Podoba mi się styl, ale to jak sobie wyobraża odczucia kobiety... żenada.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#23 2006-08-11 21:56:14

megg
U┐ytkownik

W og├│le ┼╝enada...Ja mam (tzn. mia┼éam, bo czyta┼éam, ale nie czytuj─Ö) napady ┼Ťmiechu przy niekt├│rych fragmentach...Jak dla mnie taki kiczyk, rzeczywi┼Ťcie tylko styl da si─Ö obroni─ç....

#24 2006-08-11 23:28:58

LadyVetinari
U┐ytkownik

Czytaj─ů ten w─ůtek a┼╝ podskoczy┼éam na krze┼Ťle kiedy Megg w swoim po┼Ťcie z 23.07.2006 wymieni┼éa "Wiek Niewinno┼Ťci". Cudo nie ksi─ůzka! Do ksi─ůzki dotar┼éam troch─Ö na opak bo od filmu Martina Scorsese, kt├│ry obejrza┼éam kt├│rej┼Ť bo┼╝onarodzeniowej nocy i od tego czasu jestm po prostu nieuleczalnie chora. Do tego stopnia, ┼╝e kupi┼éam go sobie na DVD. big_smile Musia┼éam oczywi┼Ťcie por├│wna─ç film z pierwowzorem i do teraz nie wiem co kocham bardziej, ksi─ů┼╝k─Ö czy film. Obie cudowne na sw├│j spos├│b. Dziewczyny, przeczytajcie/ obejrzyjcie, naprawd─Ö warto.

#25 2006-08-12 16:52:45

Katarzyna
U┐ytkownik

A o czym to? big_smile big_smile big_smile

Stopka forum