Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#26 2007-03-12 13:11:46

Dione
U┐ytkownik

Re: Keira jako Elisabeth Bennet

Jak to okre┼Ťli┼é m├│j kolega: Keira w sukni wygl─ůda┼éa jak 12-letni ch┼éopiec. Troszk─Ö za ma┼éo "kobieco┼Ťci".

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#27 2007-08-06 13:57:35

Tyna
U┐ytkownik

Moim zdaniem Keira Knightley to na prawdę ładna kobieta. Bardzo dobrze zagrała Lizzy. Mi się wydaję, że ona bardzo ładna, ale brzydsza od Jane, tak to ujmę.

#28 2007-08-07 23:36:40

Caitriona
U┐ytkownik

Moim g┼é├│wnym zarzutem co do tej ekranizacji by┼éa w┼éa┼Ťnie Keira. Mnie ona si─Ö nie podoba je┼Ťli chodzi o urod─Ö (ale ka┼╝dy ma sw├│j gust). A na dotatek jej Lizzy, wg mnie, ma ma┼éo wsp├│lnego z bohaterk─ů ksia┼╝ki..

Ostatnio edytowany przez Caitriona (2007-08-07 23:38:00)

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#29 2007-08-08 07:53:20

pak4
U┐ytkownik

Je┼Ťli chodzi o gr─Ö aktorsk─ů to si─Ö mog─Ö zgodzi─ç.
Natomiast je┼Ťli chodzi o wygl─ůd, to JA unika zupe┼énie jednoznacznych deklaracji co do urody i wygl─ůdu, czasem co┼Ť lekko zarysuje. Zar├│wno w przypadku Darcy'ego (jak s┼éusznie pisze Elbereth: http://www.janeausten.pl/forum/viewtopi … 907#p33907), tak i w przypadku Lizzy, kt├│ra niby jest ┼éadna, ale jednak nie jest to uroda tak wyra┼║na i oczywista jak w przypadku Jane, mo┼╝emy sobie wyobra┼╝a─ç niemal dok┼éadnie wszystko.

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#30 2007-08-09 19:47:14

czytelniczka
U┐ytkownik

Lizzy w wykonaniu Keiry w og├│le nie kojarzy mi si─Ö z t─ů z ksi─ůzki.Mimo , ze JA faktycznie nie opisuje jej postaci w szczeg├│┼éach , to jednak ja po przeczytaniu ksi─ů┼╝ki nie tak sobie ja wyobra┼╝a┼éam . Keira ma tak─ů " zwiewn─ů', delikatn─ů posta─ç ( pomijaj─ůc fakt czy si─Ö komu┼Ť jej uroda podoba , czy te┼╝ nie ), ale Lizzy Benet musia┼éa by─ç osob─ů jednak " bardziej kobiec─ů i jednak cho─çby z wgl─ůdu silniejsz─ů. Przecie┼╝ w─Ödrowa┼éa odwiedzi─ç chor─ů siostr─Ö ( a nie by┼éo to blisko ), czy te┼╝ z siostrami do Meryton.Dlatego osoba Keiry nie pasuje mi zupe┼énie do tej roli.

#31 2007-09-04 21:01:59

fanturia
U┐ytkownik

Wiotkie chucherka naprawd─Ö miewaj─ů sporo si┼éy :-) Ale Keira (w tym fragmencie kt├│ry uda┼éo mi si─Ö obejrze─ç) jest zbyt nowoczesna. Zachowuje si─Ö jak dziewczyna z naszych czas├│w, a nie jak nieco ekscentryczna ale dobrze wychowana panna z dobrego domu.

#32 2007-09-04 23:00:20

AineNiRigani
U┐ytkownik

i wlasnie niektorzy uwazaj─ů to za plus tej ekranizacji. Jej Lizzy jest nowoczesna i moz trafic no nowoczesnego odbiorcy - chyba takie bylo zalozenie big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#33 2007-09-05 09:38:32

fanturia
U┐ytkownik

Dla mnie "nowoczesno┼Ť─ç" tej wersji graniczy z prostactwem. To oczywi┼Ťcie bardzo subiektywne podej┼Ťcie w dodatku oparte na fragmencie filmu. Mo┼╝e kiedy┼Ť si─Ö przemog─Ö i obejrz─Ö ca┼éy ;-)

#34 2007-09-05 10:48:00

AineNiRigani
U┐ytkownik

ka┼╝dy odbiera film inaczej. Ja te┼╝ uwa┼╝am, ┼╝e w por├│wnaniu z czasami JA zachowujemy si─Ö prostacko, ale c├│┼╝ na to poradzic? big_smile

#35 2007-09-05 11:09:32

fanturia
U┐ytkownik

AineNiRigani napisa│:

Ja te┼╝ uwa┼╝am, ┼╝e w por├│wnaniu z czasami JA zachowujemy si─Ö prostacko, ale c├│┼╝ na to poradzic? big_smile

Ogranicza─ç prostactwo w otoczeniu? Oczywi┼Ťcie na tyle na ile sie da...

#36 2007-09-05 12:20:58

Loana
U┐ytkownik

Zgadzam sie, ze ta ekranizacja byla zbyt nowoczena, a nawet wiecej, zbyt amerykanska... a przeciez ksiazka nie dzieje sie w hAmeryce, ale w Europie, mamy tu zupelnie inne zwyczaje. Amerykanie maja dziwny poglad na swiat, wszystko chcieliby zmienic tak, zeby do nich dopasowac. Dlatego ta wersja jest taka dziwna. A Keira wtopila tym, ze chciala sie wyroznic na tle innych oldtworczyn roli i przez to, IMHO, wyszła bardzo nienaturalnie i lekko histerycznie.

Jakie┼Ť pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

#37 2007-09-05 15:15:23

AineNiRigani
U┐ytkownik

No b─ůd┼║my szczerzy - wi─Ökszo┼Ť─ç kolonist├│w hAmrykanskich emigrowali to kryminali┼Ťci, kt├│rym dano bilet w jedn─ů stron─Ö lub biedota, kt├│rych nie sta─ç by┼éo na bilet powrotny. Nie ma co si─Ö specjalnie dziwic trendom, kt├│re wyznaj─ů. Do tej pory najwiekszym Bogiem jest Dolar Ameryka┼äski, to i robi─ů wszystko aby ich pob┼éogos┼éawi┼é.

#38 2007-11-28 19:21:25

ptasia
U┐ytkownik

Jennifer Ehle jest dla mnie Lizzie niemal idealn─ů. I z wygl─ůdu, i zachowania, i gry aktorskiej.
Natomiast Keir─Ö jako aktork─Ö ca┼ékiem lubi─Ö, i uwa┼╝am, ┼╝e ma ┼Ťliczn─ů twarz. Jej gabaryty za ka┼╝dym razem mnie szokuj─ů, jednak ona zawsze by┼éa bardzo chuda - i w Bend it jak Beckham i Bunkrze gra┼éa jako nastolatka, i jest jak patyk, nie wydaje mi si─Ö, ┼╝eby za bardzo si─Ö zmieni┼éa, tylko w Piratach te koszule j─ů dobrze otula┼éy wink - i je┼Ťli tak ma, to ma, bywa. Kiedy dowiedzia┼éam si─Ö, ┼╝e gra Lizzie, j─Ökn─Ö┼éam, i narzeka┼éam id─ůc na film. Po filmie uzna┼éam, ┼╝e jej gra by┼éa RELATYWNIE najlepsz─ů rzecz─ů w filmie. Relatywnie, bo podoba┼éa mi si─Ö jej gra sama w sobie - ale nie jako Lizzie Bennet wg. Jane Austen. Sama w sobie by┼éa naturalna, spontaniczna, jak wcze┼Ťniej pisa┼éy┼Ťcie - wsp├│┼éczesna nastolatka, i zapewne do dziewczyn z XXI w. to przem├│wi, ale... czy to panna na wydaniu ponad 200 lat temu? Je┼Ťli chodzi o ┼Ťmiech/chichotanie - pasowa┼éo to do stworzonej przez Keir─Ö postaci, natomiast Lizzie mia┼éa poczucie humoru, jednak zarazem by┼éa troch─Ö przem─ůdrza┼éa - bardziej do tej cechy pasuj─ů lekkie u┼Ťmieszki czy t┼éumiony ┼Ťmiech J. Ehle, czy te ironiczne uniesienia brwi.

Ostatnio edytowany przez ptasia (2008-04-18 13:05:37)

I meant something less mournful, dearest...
Co┼Ť nieco┼Ť

#39 2008-08-13 09:22:51

JoannaS
U┐ytkownik

Keira jest bez w─ůtpienia ┼éadna, ale kompletnie mi do tej roli nie pasowa┼éa. Wygl─ůda┼éa, jak wsp├│┼éczesna m┼éoda dziewczyna, a nie dama z okresu regencji. Chichoty, miny - to nie by┼éa Elizabeth. Z reszt─ů wyj─ůtkowo nie lubi─Ö tej ekranizacji - jest dobra dla kogo┼Ť, kto nie czyta┼é powie┼Ťci.

#40 2008-08-18 21:09:24

czytelniczka
U┐ytkownik

JoannaS napisa│:

Keira jest bez w─ůtpienia ┼éadna, ale kompletnie mi do tej roli nie pasowa┼éa. Wygl─ůda┼éa, jak wsp├│┼éczesna m┼éoda dziewczyna, a nie dama z okresu regencji. Chichoty, miny - to nie by┼éa Elizabeth. Z reszt─ů wyj─ůtkowo nie lubi─Ö tej ekranizacji - jest dobra dla kogo┼Ť, kto nie czyta┼é powie┼Ťci.

Zgadzam sie. Moze , gdyby gr─Ö Keiry obejrze─ç bez przeczytania powie┼Ťci JA to jeszcze by usz┼éo , ale po przeczytaniu cho─çby niewielkiej cz─Ö┼Ťci
wida─ç , ze El┼╝bieta by┼éa osob─ů my┼Ťl─ůc─ů i dobrze wychowan─ů , a Lizzy w wykonaniu Keiry jest za bardzo wyluzowana , swobodna , a to zupe┼énie nie pasuje do czas├│w , w k├│rych akcja si─Ö rozgrywa. Owszem by┼éy pewnie tez ekscentyrczne panienki , ale akurat El┼╝bieta do nich nie nale┼╝a┼éa.

#41 2008-08-18 23:14:58

Akaterine
Administrator

czytelniczka napisa│:

Lizzy w wykonaniu Keiry jest za bardzo wyluzowana , swobodna , a to zupełnie nie pasuje do czasów , w kórych akcja się rozgrywa. Owszem były pewnie tez ekscentyrczne panienki , ale akurat Elżbieta do nich nie należała.

Dla mnie ju┼╝ na poziomie scenariusza g┼éupie jest to, ┼╝e uznano, ┼╝e skoro Elizabeth by┼éa m─ůdra, to zrobiono z niej dziewczyn─Ö, kt├│ra nie chce wyj┼Ť─ç za m─ů┼╝ (jak na kt├│rym┼Ť balu Jane jej m├│wi, ┼╝e kiedy┼Ť si─Ö zakocha, a Elizabeth robi bodaj┼╝e jak─ů┼Ť g┼éupi─ů min─Ö, jakby temu przeczy┼éa), kt├│r─ů interesuj─ů tylko ksi─ů┼╝ki (na balu pyta Bingley'a o ksi─Ögozbi├│r Netherfield, no i oczywi┼Ťcie musi by─ç samotnic─ů, no bo intelektualistka. P┼éytkie to strasznie. Keria to po┼éowa problemu z filmow─ů Lizzy (cho─ç mo┼╝e ta wi─Öksza po┼éowa wink)

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#42 2008-08-19 18:42:47

Tamara
U┐ytkownik

No i siedzenie z nogami na kanapie jako przejaw niezale┼╝no┼Ťci my┼Ťli - no rewelacja .

#43 2009-04-26 18:33:38

Tyna
U┐ytkownik

Katarzyna napisa│:

A mnie Keira jako Lizzy bardzo si─Ö podoba. I mo┼╝e w┼éa┼Ťnie to,┼╝e jest p┼éaska mia┼éo podkre┼Ťla─ç,┼╝e nie jest idea┼éem urody. Podoba mi si─Ö szczeg├│lnie ta scena kiedy jest w Pemberley i ogl─ůda popiersie Darcy'ego, uwa┼╝am,┼╝e wtedy ┼Ťwietnie zagra┼éa.

popieram w 100%.

#44 2009-04-27 21:50:24

czytelniczka
U┐ytkownik

Tyna napisa│:

Katarzyna napisa│:

A mnie Keira jako Lizzy bardzo si─Ö podoba. I mo┼╝e w┼éa┼Ťnie to,┼╝e jest p┼éaska mia┼éo podkre┼Ťla─ç,┼╝e nie jest idea┼éem urody. Podoba mi si─Ö szczeg├│lnie ta scena kiedy jest w Pemberley i ogl─ůda popiersie Darcy'ego, uwa┼╝am,┼╝e wtedy ┼Ťwietnie zagra┼éa.

popieram w 100%.

Jeden skowronek wiosny nie czyni.Uwa┼╝am, ┼╝e Keira nie oddala w┼éasciwie ( albo mo┼╝e re┼╝yser i scenarzysta nie pozwolili ) klimatu powie┼Ťci

Stopka forum