Ogród Jane Austen

Strona poświecona Jane Austen

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

#26 2007-03-12 13:11:46

Dione
Użytkownik

Re: Keira jako Elisabeth Bennet

Jak to okre?li? mój kolega: Keira w sukni wygl?da?a jak 12-letni ch?opiec. Troszk? za ma?o "kobieco?ci".

Mój ch?opak si? w?a?nie o?eni?....

#27 2007-08-06 13:57:35

Tyna
Użytkownik

Moim zdaniem Keira Knightley to na prawd? ?adna kobieta. Bardzo dobrze zagra?a Lizzy. Mi si? wydaj?, ?e ona bardzo ?adna, ale brzydsza od Jane, tak to ujm?.

#28 2007-08-07 23:36:40

Caitriona
Użytkownik

Moim g?ównym zarzutem co do tej ekranizacji by?a w?a?nie Keira. Mnie ona si? nie podoba je?li chodzi o urod? (ale ka?dy ma swój gust). A na dotatek jej Lizzy, wg mnie, ma ma?o wspólnego z bohaterk? ksia?ki..

Ostatnio edytowany przez Caitriona (2007-08-07 23:38:00)

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#29 2007-08-08 07:53:20

pak4
Użytkownik

Je?li chodzi o gr? aktorsk? to si? mog? zgodzi?.
Natomiast je?li chodzi o wygl?d, to JA unika zupe?nie jednoznacznych deklaracji co do urody i wygl?du, czasem co? lekko zarysuje. Zarówno w przypadku Darcy'ego (jak s?usznie pisze Elbereth: http://www.janeausten.pl/forum/viewtopi … 907#p33907), tak i w przypadku Lizzy, która niby jest ?adna, ale jednak nie jest to uroda tak wyra?na i oczywista jak w przypadku Jane, mo?emy sobie wyobra?a? niemal dok?adnie wszystko.

Oddaj wierzbie
Ca?? nienawi??, ca?e po??danie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#30 2007-08-09 19:47:14

czytelniczka
Użytkownik

Lizzy w wykonaniu Keiry w ogóle nie kojarzy mi si? z t? z ksi?zki.Mimo , ze JA faktycznie nie opisuje jej postaci w szczegó?ach , to jednak ja po przeczytaniu ksi??ki nie tak sobie ja wyobra?a?am . Keira ma tak? " zwiewn?', delikatn? posta? ( pomijaj?c fakt czy si? komu? jej uroda podoba , czy te? nie ), ale Lizzy Benet musia?a by? osob? jednak " bardziej kobiec? i jednak cho?by z wgl?du silniejsz?. Przecie? w?drowa?a odwiedzi? chor? siostr? ( a nie by?o to blisko ), czy te? z siostrami do Meryton.Dlatego osoba Keiry nie pasuje mi zupe?nie do tej roli.

#31 2007-09-04 21:01:59

fanturia
Użytkownik

Wiotkie chucherka naprawd? miewaj? sporo si?y :-) Ale Keira (w tym fragmencie który uda?o mi si? obejrze?) jest zbyt nowoczesna. Zachowuje si? jak dziewczyna z naszych czasów, a nie jak nieco ekscentryczna ale dobrze wychowana panna z dobrego domu.

#32 2007-09-04 23:00:20

AineNiRigani
Użytkownik

i wlasnie niektorzy uwazaj? to za plus tej ekranizacji. Jej Lizzy jest nowoczesna i moz trafic no nowoczesnego odbiorcy - chyba takie bylo zalozenie big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo?e dosta? wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#33 2007-09-05 09:38:32

fanturia
Użytkownik

Dla mnie "nowoczesno??" tej wersji graniczy z prostactwem. To oczywi?cie bardzo subiektywne podej?cie w dodatku oparte na fragmencie filmu. Mo?e kiedy? si? przemog? i obejrz? ca?y ;-)

#34 2007-09-05 10:48:00

AineNiRigani
Użytkownik

ka?dy odbiera film inaczej. Ja te? uwa?am, ?e w porównaniu z czasami JA zachowujemy si? prostacko, ale có? na to poradzic? big_smile

#35 2007-09-05 11:09:32

fanturia
Użytkownik

AineNiRigani napisał:

Ja te? uwa?am, ?e w porównaniu z czasami JA zachowujemy si? prostacko, ale có? na to poradzic? big_smile

Ogranicza? prostactwo w otoczeniu? Oczywi?cie na tyle na ile sie da...

#36 2007-09-05 12:20:58

Loana
Użytkownik

Zgadzam sie, ze ta ekranizacja byla zbyt nowoczena, a nawet wiecej, zbyt amerykanska... a przeciez ksiazka nie dzieje sie w hAmeryce, ale w Europie, mamy tu zupelnie inne zwyczaje. Amerykanie maja dziwny poglad na swiat, wszystko chcieliby zmienic tak, zeby do nich dopasowac. Dlatego ta wersja jest taka dziwna. A Keira wtopila tym, ze chciala sie wyroznic na tle innych oldtworczyn roli i przez to, IMHO, wysz?a bardzo nienaturalnie i lekko histerycznie.

Jakie? pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

#37 2007-09-05 15:15:23

AineNiRigani
Użytkownik

No b?d?my szczerzy - wi?kszo?? kolonistów hAmrykanskich emigrowali to kryminali?ci, którym dano bilet w jedn? stron? lub biedota, których nie sta? by?o na bilet powrotny. Nie ma co si? specjalnie dziwic trendom, które wyznaj?. Do tej pory najwiekszym Bogiem jest Dolar Ameryka?ski, to i robi? wszystko aby ich pob?ogos?awi?.

#38 2007-11-28 19:21:25

ptasia
Użytkownik

Jennifer Ehle jest dla mnie Lizzie niemal idealn?. I z wygl?du, i zachowania, i gry aktorskiej.
Natomiast Keir? jako aktork? ca?kiem lubi?, i uwa?am, ?e ma ?liczn? twarz. Jej gabaryty za ka?dym razem mnie szokuj?, jednak ona zawsze by?a bardzo chuda - i w Bend it jak Beckham i Bunkrze gra?a jako nastolatka, i jest jak patyk, nie wydaje mi si?, ?eby za bardzo si? zmieni?a, tylko w Piratach te koszule j? dobrze otula?y wink - i je?li tak ma, to ma, bywa. Kiedy dowiedzia?am si?, ?e gra Lizzie, j?kn??am, i narzeka?am id?c na film. Po filmie uzna?am, ?e jej gra by?a RELATYWNIE najlepsz? rzecz? w filmie. Relatywnie, bo podoba?a mi si? jej gra sama w sobie - ale nie jako Lizzie Bennet wg. Jane Austen. Sama w sobie by?a naturalna, spontaniczna, jak wcze?niej pisa?y?cie - wspó?czesna nastolatka, i zapewne do dziewczyn z XXI w. to przemówi, ale... czy to panna na wydaniu ponad 200 lat temu? Je?li chodzi o ?miech/chichotanie - pasowa?o to do stworzonej przez Keir? postaci, natomiast Lizzie mia?a poczucie humoru, jednak zarazem by?a troch? przem?drza?a - bardziej do tej cechy pasuj? lekkie u?mieszki czy t?umiony ?miech J. Ehle, czy te ironiczne uniesienia brwi.

Ostatnio edytowany przez ptasia (2008-04-18 13:05:37)

I meant something less mournful, dearest...
Co? nieco?

#39 2008-08-13 09:22:51

JoannaS
Użytkownik

Keira jest bez w?tpienia ?adna, ale kompletnie mi do tej roli nie pasowa?a. Wygl?da?a, jak wspó?czesna m?oda dziewczyna, a nie dama z okresu regencji. Chichoty, miny - to nie by?a Elizabeth. Z reszt? wyj?tkowo nie lubi? tej ekranizacji - jest dobra dla kogo?, kto nie czyta? powie?ci.

#40 2008-08-18 21:09:24

czytelniczka
Użytkownik

JoannaS napisał:

Keira jest bez w?tpienia ?adna, ale kompletnie mi do tej roli nie pasowa?a. Wygl?da?a, jak wspó?czesna m?oda dziewczyna, a nie dama z okresu regencji. Chichoty, miny - to nie by?a Elizabeth. Z reszt? wyj?tkowo nie lubi? tej ekranizacji - jest dobra dla kogo?, kto nie czyta? powie?ci.

Zgadzam sie. Moze , gdyby gr? Keiry obejrze? bez przeczytania powie?ci JA to jeszcze by usz?o , ale po przeczytaniu cho?by niewielkiej cz??ci
wida? , ze El?bieta by?a osob? my?l?c? i dobrze wychowan? , a Lizzy w wykonaniu Keiry jest za bardzo wyluzowana , swobodna , a to zupe?nie nie pasuje do czasów , w kórych akcja si? rozgrywa. Owszem by?y pewnie tez ekscentyrczne panienki , ale akurat El?bieta do nich nie nale?a?a.

#41 2008-08-18 23:14:58

Akaterine
Administrator

czytelniczka napisał:

Lizzy w wykonaniu Keiry jest za bardzo wyluzowana , swobodna , a to zupe?nie nie pasuje do czasów , w kórych akcja si? rozgrywa. Owszem by?y pewnie tez ekscentyrczne panienki , ale akurat El?bieta do nich nie nale?a?a.

Dla mnie ju? na poziomie scenariusza g?upie jest to, ?e uznano, ?e skoro Elizabeth by?a m?dra, to zrobiono z niej dziewczyn?, która nie chce wyj?? za m?? (jak na którym? balu Jane jej mówi, ?e kiedy? si? zakocha, a Elizabeth robi bodaj?e jak?? g?upi? min?, jakby temu przeczy?a), któr? interesuj? tylko ksi??ki (na balu pyta Bingley'a o ksi?gozbiór Netherfield, no i oczywi?cie musi by? samotnic?, no bo intelektualistka. P?ytkie to strasznie. Keria to po?owa problemu z filmow? Lizzy (cho? mo?e ta wi?ksza po?owa wink)

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#42 2008-08-19 18:42:47

Tamara
Użytkownik

No i siedzenie z nogami na kanapie jako przejaw niezale?no?ci my?li - no rewelacja .

#43 2009-04-26 18:33:38

Tyna
Użytkownik

Katarzyna napisał:

A mnie Keira jako Lizzy bardzo si? podoba. I mo?e w?a?nie to,?e jest p?aska mia?o podkre?la?,?e nie jest idea?em urody. Podoba mi si? szczególnie ta scena kiedy jest w Pemberley i ogl?da popiersie Darcy'ego, uwa?am,?e wtedy ?wietnie zagra?a.

popieram w 100%.

#44 2009-04-27 21:50:24

czytelniczka
Użytkownik

Tyna napisał:

Katarzyna napisał:

A mnie Keira jako Lizzy bardzo si? podoba. I mo?e w?a?nie to,?e jest p?aska mia?o podkre?la?,?e nie jest idea?em urody. Podoba mi si? szczególnie ta scena kiedy jest w Pemberley i ogl?da popiersie Darcy'ego, uwa?am,?e wtedy ?wietnie zagra?a.

popieram w 100%.

Jeden skowronek wiosny nie czyni.Uwa?am, ?e Keira nie oddala w?asciwie ( albo mo?e re?yser i scenarzysta nie pozwolili ) klimatu powie?ci

Stopka forum