Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2006-06-27 07:35:36

Irish
U┐ytkownik

Dlaczego JA nie wysz┼éa za m─ů┼╝?

Nurtuje mnie to pytanie od d┼éu┼╝szego czasu. Jej ksi─ů┼╝ki ko┼äcz─ů sie happy endem dla g┼é├│wnych bohaterek; zakochane pary ┼╝yj─ů d┼éugo i szcz─Ö┼Ťliwie, a sama JA pozosta┼éa stanu wolnego. Czy ona nie wierzy┼éa w mi┼é├│┼Ť─ç, jednocze┼Ťnie tak pi─Öknie o niej pisz─ůc :?: Czy mo┼╝e obserwuj─ůc panuj─ůce w├│wczas stosunki spo┼éeczne chcia┼éa stworzy─ç czytelnikom nadziej─Ö na WIELKIE uczucie. :?: chcia┼éabym pozna─ç Wasze opinie ne ten temat.

#2 2006-06-27 18:53:23

Gumisio
U┐ytkownik

Re: Dlaczego JA nie wysz┼éa za m─ů┼╝?

Poniewa┼╝ ze wzgl─Öd├│w finansowych rozdzielono j─ů z m─Ö┼╝czyzn─ů, kt├│rego kocha┼éa i nie chcia┼éa wychodzi─ç za m─ů┼╝ bez mi┼éo┼Ťci.

Agnieszka

#3 2006-06-28 00:39:29

beju
U┐ytkownik

a no w┼éa┼Ťnie!
i cytat do tej my┼Ťli...
Jane Austen
List do bratanicy Fanny Knight
„ Wszystko mo┼╝na znie┼Ť─ç i wycierpie─ç, opr├│cz ma┼é┼╝e┼ästwa bez mi┼éo┼Ťci”

#4 2006-06-28 05:47:54

maenka
U┐ytkownik

Nurtuje mnie to pytanie od d┼éu┼╝szego czasu. Jej ksi─ů┼╝ki ko┼äcz─ů sie happy endem dla g┼é├│wnych bohaterek; zakochane pary ┼╝yj─ů d┼éugo i szcz─Ö┼Ťliwie, a sama JA pozosta┼éa stanu wolnego. Czy ona nie wierzy┼éa w mi┼é├│┼Ť─ç, jednocze┼Ťnie tak pi─Öknie o niej pisz─ůc :?: Czy mo┼╝e obserwuj─ůc panuj─ůce w├│wczas stosunki spo┼éeczne chcia┼éa stworzy─ç czytelnikom nadziej─Ö na WIELKIE uczucie. :?: chcia┼éabym pozna─ç Wasze opinie ne ten temat.

Jane Austen odrzucila z powodu braku uczucia ze swojej strony oswiadczyny Harrisa Bigg-Withera wlasciciela Manydown Park, brata swojej przyjaciolki. Mialaby dzieki temu malzenstwu dostatnie zycie, co w jej czasach nie bylo bez znaczenia Patrz Charlotta Lucas z DU. Odrzucone zareczyny z powodu braku milosci do mezczyzny to czesty watek u JA. celuja w tym glowne bohaterki, z ktorymi mysle JA a potem szereg jej wiernych czytelniczek sie utozsamia.

#5 2006-08-12 15:15:35

AineNiRigani
U┐ytkownik

chociaz to wszystko nie zmienia faktu na to, ze iala ograniczon─ů mo┼╝liwo┼Ť─ç manewrowania w┼Ťr├│d kandydat├│w.
Z jednej strony ona chcia┼éa za m─Ö┼╝a kogo┼Ť kogo kocha
z drugiej strony brak posagu decydowa┼é o tym, ┼╝e dla niewielu stanowi┼éa ┼é─ůkomy k─ůsek.
Ot proza ┼╝ycia big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#6 2006-08-12 22:42:29

lemonick
U┐ytkownik

a mo┼╝e poprostu tak bardzo uwie┼╝y┼éa w t─ů pi─Ökn─ů mi┼éo┼Ť─ç? znaczy w t─ů z ksi─ů┼╝ek jej w┼éasnego autorstwa... i mo┼╝e sama czeka┼éa na takiego pana Darcy'ego czy innego cudownego m─Ö┼╝czyzn─Ö? i czeka┼éa.... i czeka┼éa... jak to kto┼Ť powiedzia┼é? "do usranej ┼Ťmierci".

albo poprostu by┼éa wsp├│┼éczesn─ů dla tamtych czas├│w feministk─ů? i nie chcia┼éa si─Ö wi─ůza─ç "z rozs─ůdku" albo "dla pieni─Ödzy" tylko z "prawdziwej mi┼éo┼Ťci"? a tej mi┼éo┼Ťci nie mog┼éa znale┼║─ç...

-Co to jest prawdziwe JA? (...)
-To kim jeste┼Ť, a nie to, co z Ciebie zrobiono.
Paulo Coelho

#7 2006-08-12 22:56:00

AineNiRigani
U┐ytkownik

Raczej nie chce mi si─Ö wierzy─ç w to pierwsze. Co do drugiego, to piszesz jako┼Ť jest dla mnie niejednolite. Co ma feminizm do tego ┼╝e chcia┼éa wyj┼Ť─ç za m─ů┼╝ z mi┼éo┼Ťci? Nie rozumiem.

#8 2006-08-13 20:28:42

lemonick
U┐ytkownik

zaraz, zaraz. napisa┼éam, ┼╝e mo┼╝e Jane by┼éa feministk─ů itd. nast─Öpne pyt.ret. by┼éo zupe┼énie nie zwi─ůzane z tym pierwszym. w ka┼╝dym razie, by┼éa "niezam─Ö┼╝na" z nieznanych powod├│w.
mo┼╝e kocha┼éa jakiego┼Ť m─Ö┼╝czyzn─Ö, ale ten by┼é ju┼╝ ┼╝onaty?? e, niewa┼╝ne smile

-Co to jest prawdziwe JA? (...)
-To kim jeste┼Ť, a nie to, co z Ciebie zrobiono.
Paulo Coelho

#9 2006-08-13 20:41:06

AineNiRigani
U┐ytkownik

podobno jest fajna biografia Jane i tam przyczyny sa ujete.
A ja sie biore do czytania listow.
jak dla mnie na dzien dzisiejszy kwestia majatkowa jest dominujaca.

#10 2006-08-14 00:29:17

megg
U┐ytkownik

Nawet swego czasu by┼éa taka teoria, ┼╝e Jane by┼éa lesbijk─ů roll roll eeeee.......id─Ö poszuka─ç odpowiedniego cytatu, ciekawam, co Wy na to.... :?:

#11 2006-08-14 00:35:05

AineNiRigani
U┐ytkownik

S┼éysza┼éam o tym, ale ta teoria nie ma odzwierciedlenia w faktach. Gdyby staropanie┼ästwo brac za dow├│d, wi─Ökszo┼Ť─ç kobiet w tamtych czasach by┼éaby lesbijkami :d

#12 2006-08-14 00:45:28

megg
U┐ytkownik

MAM!! Uwaga, uwaga:
Artykuł o szkicu Terry'ego Castle'a:
" Czy Jane Austen by┼éa lesbijk─ů? Pytanie, postawione przez szacowny zazwyczaj >London Review of Books<, to tytu┼é szkicu Terry'ego Castle'a, profesora Uniwersytetu Stanforda, w kt├│rym autor subtelnie docieka >nie┼Ťwiadomego wymiaru homoerotycznego< w listach Austen do jej siostry Cassandry. Sugestia wywo┼éa┼éa spory zam─Öt w┼Ťr├│d austenian".
1995
Taki cytat.....

A tutaj inny, dla osłody:
Carol Shields
" Bohaterki Austen fascynuj─ů, poniewa┼╝ w spo┼éecznym i ekonomicznym systemie, kt├│ry sprzysi─ůg┼é si─Ö, ┼╝eby je upo┼Ťledzi─ç, sprawuj─ů prawdziw─ů w┼éadz─Ö [...]. Wgl─ůdaj─ůc w powie┼Ťci Jane Austen[...], widzimy, ┼╝e jej kobiety nie tylko wiedz─ů, czego chc─ů, ale wypracowa┼éy tak┼╝e wyrazist─ů strategi─Ö osi─ůgania celu."
1996
(to tak co do ekonomii smile )

#13 2006-08-14 00:52:50

AineNiRigani
U┐ytkownik

Teoria by┼éaby mo┼╝e i interesujaca do om├│wienia, ale ten cytat nie przedstawia ┼╝adnych konkret├│w. Szczerze powiedziawszy jest mi zupe┼énie oboj─Ötne, czy Jane by┼éa lesbijk─ů, ┼╗yd├│wk─ů, czy murzynk─ů (zwykle idzie to w parze big_smile), bo jako┼Ť aspekt prywatny innych ludzi ma┼éo mnie interesuje. Rzucaj─ůc jak─ů┼Ť teori─Ö, Terry Castle powinien j─ů jako┼Ť poprze─ç. Mo┼╝e i to zrobi┼é, ale autorka artuku┼éu tym sie nie zaj─Ö┼éa, wi─Öc i ja si─Ö nie zajm─Ö big_smile
jak dla mnie - za mało danych.

#14 2006-08-14 01:09:07

megg
U┐ytkownik

Ja mam w og├│le wra┼╝enie, ┼╝e on si─Ö sam w tym pogubi┼é i dlatego dosta┼é kilka opier.... od innych profesor├│w i dlatego teraz jako┼Ť nic na ten temat nie s┼éycha─ç. Poszukam jakiego┼Ť echa, ale jak do tej pory nic nie znalaz┼éam, to jako┼Ť nie s─ůdz─Ö, ┼╝eby kto┼Ť t─Ö teori─Ö kontynuowa┼é. Generalnie chodzi┼éo o to, ┼╝e Jane mog┼éa by─ç lesbijk─ů i st─ůd problemy z zaanga┼╝owaniem si─Ö w zwi─ůzek ma┼é┼╝e┼äski-g┼é├│wnie w to niedosz┼ée ma┼é┼╝e┼ästwo. W tamtych czasach panny przewa┼╝nie wychodzi┼éy za m─ů┼╝ bez mi┼éo┼Ťci, zatem Castle s─ůdzi, ┼╝e brak mi┼éo┼Ťci m├│g┼é nie by─ç wystarczaj─ůcym powodem do odrzucenia "oferty". I w og├│le te teorie na sens ma┼é┼╝e┼ästwa jedynie z mi┼éo┼Ťci wyda┼éy mu si─Ö by─ç mo┼╝e za ma┼éo przekonywuj─ůce jak na tamte czasy. A jeszcze jakby tego by┼éo ma┼éo, nie tylko Jane wg niego mog┼éa by─ç lesbijk─ů, ale te┼╝ mia┼éa sk┼éonno┼Ťci kazirodcze-o czym ju┼╝ jest w tym cytacie. Heh....Nie wiem, jak dla mnie to si─Ö kupy nie trzyma, ale to w ko┼äcu profesor-mo┼╝e sobie pozwoli─ç na kontrowersje, bo popiera go tytu┼é...hmm Czy Jane by┼éa, czy nie by┼éa lesbijk─ů-to tylko ona wie..... :twisted:

#15 2006-08-14 01:12:31

AineNiRigani
U┐ytkownik

a z jakiej dziedziny mia┼é t─ů profesur─Ö?

#16 2006-08-14 01:16:09

megg
U┐ytkownik

Z tego, co pami─Ötam, historia literatury-ale pami─Ö─ç zawodna, wi─Öc jeszcze posprawdzam smile

#17 2006-08-14 01:27:34

AineNiRigani
U┐ytkownik

Jesli on był historykiem literatury, to z niego jest taki psycholog jak jak z koziej rzyci puzon.
Jedynie bardzo dobry psycholog mógłby wyłuskać takie niuanse w listach. Historyk to jednak zbyt małe kwalifikacje ma do tego. I może własnie dlatego ta teoria upadła?
Wiesz, my historycy lubimy tworzy─ç przer├│┼╝ne teorie. Potem sie z nich wycofujemy, albo i nie, natomiast nie puszczamy takich kaczek bez konsultacji z fachowcami z innych dziedzin big_smile
Na przyk┼éad wiemy na co chorowa┼é Boles┼éaw Krzyowusty, dlaczego zmar┼éa Jadwiga Andegawe┼äska, czy Tutenhamon. Ale mo┼╝emy to zbada─ç jedynie dzieki ┼Ťcis┼éej wspo┼épracy z patologami, lekarzami, mikrobiologami itd. Samodzielnie jeste┼Ťmy zby─ç cie┼äcy w uszach.
Historyk nie jest wszechwiedz─ůcy big_smile

#18 2006-08-14 01:37:24

megg
U┐ytkownik

Wiem widzisz-ja sama jestem historykiem literatury (a w┼éa┼Ťciwie b─Öd─Ö za kilka miesi─Öcy, wi─Öc do profesora mnie daleko...). Ale te┼╝ wiem z do┼Ťwiadczenia, ┼╝e literaturoznawcy nie lubi─ů si─Ö dzieli─ç z psychologami swoj─ů dzia┼ék─ů i o ile w kwestii tekstu-zgadzam si─Ö i nienawidz─Ö po prostu, jak psycholog uprawia po┼╝al si─Ö Bo┼╝e "krytyk─Ö" literack─ů, ale je┼Ťli chodzi o biografie, to tylko g┼éupi historyk literatury nie b─Ödzie wsp├│┼épracowa┼é z psychologiem (mam nadziej─Ö, ┼╝e nie zostan─Ö zdemaskowana przez jakiego┼Ť mojego profesora wink ). W ka┼╝dym razie zgadzam si─Ö z Tob─ů, ┼╝e historycy nie s─ů nieomylni, ale te┼╝ wiem,┼╝e lubi─ů tak o sobie my┼Ťle─ç-to wszystko przez strukturalizm..... :twisted:

#19 2006-08-14 01:53:26

AineNiRigani
U┐ytkownik

a przecie┼╝ w┼éa┼Ťnie najbardziej pasjonuj─ůce wyniki bada┼ä pochodz─ů ze wsp├│┼épracy kilku fachowc├│w. I musze przyzna─ç, ze tradycyjni historycy w zasadzie cz─Östo korzystaj─ů z nauk pomocniczych historii big_smile

#20 2006-08-14 02:05:21

megg
U┐ytkownik

W┼éa┼Ťnie! Dlatego ja te┼╝ jestem za wsp├│┼éprac─ů-przecie┼╝ zar├│wno Tw├│j, jak i m├│j kierunek, to dziedziny tak naprawd─Ö w du┼╝ym stopniu interdyscyplinarne i czasem ┼Ťmieszy mnie ten "kierunko-centryzm" po┼Ťr├│d niekt├│rych utytu┼éowanych big_smile. A tego Castle'a nie znalaz┼éam. Jutro ponowi─Ö pr├│b─Ö-mo┼╝e on i psycholog by┼é? wink

#21 2006-08-14 02:30:23

AineNiRigani
U┐ytkownik

A ja zna┼éaz┼éam Terry Castle, ale nie tego, a t─ů big_smile

Z tego co znalaz┼éam, to ona jest rzeczywi┼Ťcie historykiem literatury. Specjalizuje sie w nowelach, tw├│rczo┼Ťci Johnsona, Defoe i Fieldinga, w powie┼Ťci gotyckiej i literaturze z okresu I wojny ┼Ťwiatowej, a tak┼╝e (UWAGA!!) tw├│rczo┼Ťci literatury kobiecej w XVIII w. i lesbijek!!
http://english.stanford.edu/bio.php?name_id=36

Hmm. S─ůdz─ůc po tytu┼éach je prac wydaje mi si─Ö ┼╝e popad┼éa w schematyczno┼Ť─ç. Ale to tylko przypuszczenie.

#22 2006-08-14 07:05:35

pak4
U┐ytkownik

Ja tylko dygresj─Ö rzucam -- troch─Ö off-topic. Ot├│z z lokalnych do┼Ťwiadcze┼ä (in┼╝ynier├│w wsp├│pracuj─ůcych z lekarzami, policjantami (mechanoskopami), itp.) wynika, ┼╝e interdyscyplinarno┼Ť─ç jest nieprawdopodobnie trudna. Ka┼╝da specjalno┼Ť─ç m├│wi swoim j─Özykiem. Najlepszym sposobem na interdyscyplinarno┼Ť─ç, jest tworzenie dwu-tematycznych kieurnk├│w studi├│w i liczenie, ┼╝e wychowa si─Ö w ten spos├│b badaczy interdyscyplinarnych smile

A co do samej JA -- pewna moja znajoma w takich przypadkach ma jedno wyja┼Ťnienie -- ┼╝e pozostaj─ůc za d┼éugo w stanie panie┼äskim/kawalerskim, rozsmakowuje si─Ö w nim i po prostu, w g┼é─Öbi serca, nie chce si─Ö zmiany. Zreszt─ů przypomina mi si─Ö jej "p├│┼║na" Emma, kt├│ra wyj┼Ť─ç za m─ů┼╝ nie chce. Przy wszystkim co mo┼╝na powiedzie─ç na temat statusu starej panny na pocz─ůtku XIX wieku w Anglii, to JA mog┼éa przesta─ç si─Ö tego obawia─ç (z czasem po prostu si─Ö z tym pogodzi─ç), a zacz─ů─ç dostrzega─ç zalety swojego ┼╝ycia. Zajmowa┼éa si─Ö domem -- czego w ┼╝yciu chcia┼éa; pisa┼éa swoje powie┼Ťci (a czy ewentualny m─ů┼╝ i rodzina nie byliby przeszkod─ů?) -- mog┼éa marzy─ç o swoim Darcy'm, a jednocze┼Ťnie cieszy─ç si─Ö takim ┼╝yciem, jakie jej przypad┼éo w udziale.

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#23 2006-08-14 11:31:22

fringilla
U┐ytkownik

Co do interdysplinarno┼Ťci - owszem, jest mozliwa i przynosi ciekawe efekty, zalezy oczywi┼Ťcie jak g┼éeboko w przedmiot si─Ö zag┼éebiamy i na ile fachowym j─Özykiem si─Ö pos┼éugujemy. Jest taka regu┼éa, ┼╝e im cz┼éowiek m─ůdrzejszy i im wi─Öksz─ů ma wiedz─Ö, tym prostszym j─Özykiem operuje i nawet najbardziej skomplikowane kwestie potrafi zrozumiale wy┼éo┼╝y─ç. Niestety j─Özyk wsp├│┼éczesnej humanistyki mozna scharakteryzowa─ç zdaniem: po co co┼Ť powiedzie─ç prosto, jak mozna skoplikowa─ç. Pokutuje przekonanie, ┼╝e prawdziwe naukowy tekst, to taki, w kt├│rym jest jak najwi─Öcej s┼é├│w niezrozumia┼éych. Do┼Ťwiadczy┼éam tego na w┼é─ůsnej sk├│rze, a wielu moich koleg├│w nawet da┼éo si─Ö na to za┼éapa─ç, gdy pisali w┼é─ůsne prace. A przecie┼╝ mo┼╝na rozmawia─ç o lietraturze nie u┼╝ywaj─ůc tych wszystkich meta-, hiper -tekstualno┼Ťci, ┼éad├│w aksjonormatywnych, obiektywizacji ja┼║n etc. Ale je┼Ťli nie wyjdziemy poza te ramki, interdyscyplinarno┼Ť─ç nigdy nie b─Ödzie mozliwa, bo ka┼╝dy b─Ödzie chcia┼é popisa─ç si─Ö znajomo┼Ťci─ů swojej dzia┼éki w s┼éowniku wyraz├│w obcych i zrobic wra┼╝enie na innych tym, ze potrafi m├│wic o rzeczach prostych tak, ┼╝eby nikt go nie rozumia┼é.

Co do JA to w jej homoseksualizm nie wierz─Ö. Nie dlatego, ze mia┼éabym co┼Ť przeciw, ale dlatego, ┼╝e fakt, ┼╝e nie wysz┼éa za m─ůz, cho─ç mog┼éa, to nie jest dla mnie przekonuj─ůcy dow├│d. Zgadzam si─Ö w tej materii z Aine. To nie by┼éo tak, ┼╝e mog┼éa w kandydatach przebiera─ç jak w ul─Öga┼ékach i po prostu by┼éa wybredna albo homoseksualna.

Co do tego, ┼╝e jej ten stan odpowiada┼é - na pewno tak. W pewnym wieku chyba rzeczywi┼Ťcie trudno sie przestawi─ç (ja cz─Östo por├│wnuj─Ö jej losy z Charlott─ů Bronte, troche przypomina mi to podobne historie z innym fina┼éem), niezale┼╝no┼Ť─ç jest swego rodzaju luksusem i ┼éatwo mi zrozumie─ç, ┼╝e kto┼Ť moi┼╝e nie mie─ç ochoty z tego rezygnowa─ç, jesli nie ma wystarczaj─ůco silnej sercowej motywacji. Tyle, ┼╝e sytuacja materialna niezam─Öznej kobiety by┼éa cz─Östo nieweso┼éa, Jane te┼╝ przecie┼╝ po smierci ojca znalaz┼éa si─Ö na skraju biedy, jednak najwyra┼╝niej wola┼éa to, ni┼╝rezygnacj─Ö z niezalezno┼Ťci. Pozostaje tylko szanowa─ç jej wyb├│r zamiast dopatrywa─ç sie podtekst├│w, pow─ůtpiewaj─ůc w si┼é─Ö jej charakteru...

Pozdr. Agata
gg 5739618

#24 2006-08-14 12:11:24

megg
U┐ytkownik

A ja zna┼éaz┼éam Terry Castle, ale nie tego, a t─ů big_smile

Z tego co znalaz┼éam, to ona jest rzeczywi┼Ťcie historykiem literatury. Specjalizuje sie w nowelach, tw├│rczo┼Ťci Johnsona, Defoe i Fieldinga, w powie┼Ťci gotyckiej i literaturze z okresu I wojny ┼Ťwiatowej, a tak┼╝e (UWAGA!!) tw├│rczo┼Ťci literatury kobiecej w XVIII w. i lesbijek!!
http://english.stanford.edu/bio.php?name_id=36

Hmm. S─ůdz─ůc po tytu┼éach je prac wydaje mi si─Ö ┼╝e popad┼éa w schematyczno┼Ť─ç. Ale to tylko przypuszczenie.

Tak, to ona....Dalej obstaj─Ö przy tym, ┼╝e to si─Ö kupy nie trzyma wink

#25 2006-08-14 12:16:50

megg
U┐ytkownik

Co do JA to w jej homoseksualizm nie wierz─Ö.

Chyba tutaj nikt, p├│ki co, w to nie wierzy wink

Co do j─Özyka wsp├│┼éczesnej humanistyki, to najbardziej lubi─Ö taki kwiatek: " Paradygmaty parabolicznych konstrukcji nie zawsze s─ů adekwatne do ich abrewiacji".....
Znalaz┼éy┼Ťmy z przyjaci├│┼ék─ů, ucz─ůc si─Ö do jakiego┼Ť egzaminu...Do ko┼äca ┼╝ycia zapami─Ötam, cho─ç nadal chyba nie rozumiem...... big_smile

Stopka forum