Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2005-01-28 10:18:46

sister
U┐ytkownik

najkoszmarniejsze rodzeństwa w JA

A wi─Öc Dorotko, zaczynamy, niech to b─Ödze swoisty plebiscyt...

Jakie rodzeństwo w JA jest najkoszmarniejszym z koszmarów rodzinnych???

podyskutujmy smile

#2 2005-01-28 15:47:44

dorotka
U┐ytkownik

Re: najkoszmarniejsze rodzeństwa w JA

Ojej, tyle mam propozycji, ┼╝e nie wiem od czego zacz─ů─ç. Jane Austen najwyra┼║niej lubowa┼éa si─Ö w opisach strasznych rodze┼ästw.
Ale ┼╝eby nie zabiera─ç wszystkim pomys┼é├│w na pocz─ůtek rzucam fantastyczne siostrzyczki Bingley: Bo┼╝e bro┼ä mnie przed takim rodze┼ästwem, chyba naprawd─Ö wol─Ö ju┼╝ tego ma┼éego potworka u mnie w domu big_smile
A teraz wyci─ůgnijci─Ö t─Ö litani─Ö....

Normalnie zaczęłam wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

#3 2005-01-28 21:40:36

sister
U┐ytkownik

Mary Bennet, dla mnie absolutna faworytka smilesmilesmile do takiej to wstyd si─Ö przyzna─ç...

ale poważnie, chociaż to nie dosłownie rodzeństwo bohaterki ale kuzynki, ale panny Bertram, istny koszmar!!!!!!

#4 2005-01-29 11:07:30

dorotka
U┐ytkownik

Oj faktycznie, wyobra┼║ sobie, ┼╝e zapraszasz do siebie ch┼éopaka, a twoja siostrzyczka raczy go od progu m─ůdro┼Ťciami, a wyglada jakby nie umia┼éa lustrem i grzebieniem operowa─ç big_smile
To lecimy dalej: co my┼Ťlisz o siostrzyczkach Steele? Te┼╝ kochaniutkie prawda? A jakie bystre...

#5 2005-01-30 13:10:33

Anonymous
GoŠ

A co powiecie na siostry Anny Elliot? Albo na rodzeństwo Thorpe?

#6 2005-01-30 16:30:47

dorotka
U┐ytkownik

Faktycznie, siostry Anny Eliot tak mnie irytowały, że zaatakowałabym je nawet grzebieniem (to chyba nie najlepsza broń?!)
Ci cali Thorpowie byli tacy mdli, ┼╝e nawet nie pami─Ötam czy byli denerwuj─ůcy wink

#7 2005-01-30 18:34:06

sister
U┐ytkownik

Kurcze, w sumie to da┼éam plam─Ö... bo zacz─Ö┼éam temat a tak naprawd─Ö to nie pami─Ötam ju┼╝ wiele z powie┼Ťci JA... opr├│cz "Dumy" ma si─Ö rozumie─ç...

Chyba musz─Ö nadrobi─ç zaleg┼éo┼Ťci, bo a┼╝ wstyd :oops: :oops: :oops:

#8 2005-01-31 21:45:45

Maryann
U┐ytkownik

Dla mnie jednym z najbardziej upiornych rodze┼ästw s─ů - obok si├│str Bingleya - pani Bennet i pani Phillips. I wcale si─Ö nie dziwi─Ö, ┼╝e Darcy'emu szcz─Öka opad┼éa, jak si─Ö w Pemberley dowiedzia┼é, ┼╝e ten kulturalny d┼╝entelmen to wujek Lizzy, a wi─Öc rodzony braciszek tych dw├│ch gwiazd, kt├│re tak urozmaica┼éy ┼╝ycie towarzyskie w okolicy.
A tak swoj─ů drog─ů - to dlaczego u JA jako┼Ť panie s─ů z regu┼éy bardziej wredne, a panowie maj─ů tylko s┼éaby charakter lub co najwy┼╝ej s─ů niezupe┼énie rozgarni─Öci?

#9 2005-02-01 15:54:36

dorotka
U┐ytkownik

Czy to było pytanie retoryczne?
Ja nie mam poj─Öcia, mo┼╝e zna┼éa JA wi─Öcej wrednych pa┼ä, a panowie byli po prostu lekko debilni, a mo┼╝e tak jej by┼éo ┼éatwiej. Zreszt─ů paru wrednych te┼╝ si─Ö pojawi┼éo wink
Nie martw si─Ö Sister, ja te┼╝ wiele nie pamietam, przynajmniej z Opactwa Northanger, bo nie lubi─Ö tego, albo raczej - jest mi ta ksi─ů┼╝ka delikatnie m├│wi─ůc oboj─Ötna.
I co dalej drogie panie? big_smile

#10 2005-02-04 12:34:11

fringilla
U┐ytkownik

Moj─ů faworytka jest zdecydowanie panna Elliott. Tak obojetno┼Ťc i poczucie w┼éasnej wy┼╝aszo┼Ťci mussza byc o wiele gorsze niz granie sobie na nerwach i codzienne sprzeczki.

A co do pa┼ä i pan├│w u JA - chyba po prostu ze swoja p┼éci─ů mia┼éa wi─Öcej doczynienia i lepiej ja zna┼éa. Poza tym, mi┼ée panie, b─ůd┼║my szczere, wsr├│d kobiet jest wi─Öcej takich typ├│w: wrednych intrygantek, a w tamtych czasch, kiedy by┼é problem z edukacj─ů kobiet i w og├│le traktowa┼éo si─Ö s┼észb─ů p┼ée─ç inaczej, zapewne wi─Öcej zdarza┼éo si─Ö kobiet g┼éupich i bezmy┼Ťlnych. M─Ö┼╝czy┼║ni bywaja ┼║li w inny spos├│b. Ale pan Collins, moim zdaniem, m├│g┼éby spokojnie konkurowac z pann─ů Steele.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#11 2005-02-09 09:49:00

sister
U┐ytkownik

Dorotko, dzi─Öki za pocieszenie smilesmilesmile

W┼éa┼Ťnie to samo chcia┼éam napisa─ç, w tamtych czasach panowie i panie z regu┼éy sp─Ödzali czas oddzielnie, to by┼éy jakby dwa ┼Ťwiaty, st─ůd pewnie nie do ko┼äca zg┼é─Öbione m─Öskie postacie...
a co do kobiet... hmmm... mog┼éabym sypa─ç jak z r─Ökawa podobnymi przypadkami ze wsp├│┼éczesno┼Ťci, wi─Öc mo┼╝e nie jest to ca┼ékiem pow├│d braku w edukacji, mo┼╝e raczej nudy? Kiedy┼Ť generalnie ludzie mieli du┼╝o mniej do roboty, wi─Öc wymy┼Ťlali przer├│┼╝ne sposoby na nud─Ö...

A co do Pani Bennet i jej siostry pani Phillips- to one powinny odpa┼Ť─ç z plebiscytu, bo cho─ç niepomiernie g┼éupie, by┼éy osobami dobrymi i chcia┼éy jak najlepiej dla si├│┼Ťtr Bennet...

#12 2005-02-28 14:33:51

Anonymous
GoŠ

Dla przyk┼éadu przytocz─Ö siostry Bennett, z jednej strony Jane i Elzbiet─Ö, a z drugiej Lidi─Ö i Kitty. Lidia to typowa czarna owca u JA, jej ci─ůg┼ée flirty z oficerami i w rezultacie ucieczka z Wickhamem omal nie zrujnowa┼éy rodziny Bennet├│w. Dzi┼Ť takie wybryki ┼éatwo mo┼╝na ukr├│ci─ç, ale w czasach JA? Byle nie wysz┼éo na jaw, byle zatuszowa─ç! Bo inaczej ca┼ée-dos┼éownie-rodziny mog┼éy ucierpie─ç. Gdyby nie Darcy, tak sta┼éoby si─Ö z Bennettami.
Ale Darcy by┼é chyba dalekowzroczny. Uratowa┼é Lidi─Ö od ha┼äby nie tylko ze wzgledu na El┼╝biet─Ö, ale i na w┼éasn─ů siostr─Ö Georgian─Ö, omal nie porwan─ů
kiedy┼Ť przez Wickhama. Kto wie?!-zdesperowany Wickham, ┼Ťcigany za d┼éugi, m├│g┼éby szanta┼╝owa─ç Darcy'ego gro┼╝─ůc ujawnieniem szczeg├│┼é├│w
dotycz─ůcych Georgiany. Juz nieraz stawia┼é Darcy'emu ┼╝─ůdania finansowe, o czym sam D.wspomina┼é El┼╝biecie i Gardinerom. I tak chyba Darcy by┼é 'skazany' na Wickhama, wspieraj─ůc go od czasu do czasu, byle tylko
trzyma─ç go z dala od swojej rodziny. A swoja drog─ů Georgiana nie by┼éa
a┼╝ takim niewini─ůtkiem, a k┼éopoty z jej powodu pozwoli┼éy Darcy'emu
doskonale wczu─ç si─Ö w problemy El┼╝biety z Lidi─ů.

#13 2005-02-28 19:04:01

Maryann
U┐ytkownik

Oj, troch─Ö to ma┼éo romantyczne (bo niby powinien ratowa─ç Lidi─Ö tylko i wy┼é─ůcznie z mi┼éo┼Ťci do Lizzy), ale obawiam si─Ö ┼╝e masz racj─Ö. Na pewno Darcy musia┼é si─Ö obawia─ç, do czego Wickham mo┼╝e si─Ö posun─ů─ç doprowadzony do ostateczno┼Ťci brakiem pieni─Ödzy. I na pewno ba┼é si─Ö o opini─Ö siostry.
Chocia┼╝ spotka┼éam si─Ö kiedy┼Ť z opini─ů, ┼╝e reakcja El┼╝biety na ucieczk─Ö siostry by┼éa zdecydowanie przesadna - ┼╝e patrzymy na t─Ö afer─Ö z punktu widzenia Anglii z czas├│w kr├│lowej Wiktorii, a za czas├│w Jane obyczaje by┼éy sporo swobodniejsze (pewnie wzorem rodziny kr├│lewskiej) i na pewno taki post─Öpek nie narazi┼éby Bennet├│w na ostracyzm towarzyski.
W my┼Ťl teh teorii Lizzy zareagowa┼éa tak histerycznie nie dlatego, ┼╝e chodzi┼éo jej o opini─Ö ┼Ťwiata, ale pod┼Ťwiadomie o to, co o jej rodzinie pomy┼Ťli Darcy. Wiedzia┼éa przecie┼╝, ┼╝e ma surowe zasady, a jej rodziny ju┼╝ wcze┼Ťniej nie darzy┼é powa┼╝aniem.

#14 2005-03-01 12:22:26

aga
U┐ytkownik

To prawda, Elzbieta wobec Darcy'ego by┼éa bardzo wyczulona na punkcie honoru swej rodziny. Ale odwr├│─çmy sytuacj─Ö! A jak─ů z kolei rodzin─Ö mia┼é sam Darcy?! Siostr─Ö Georgian─Ö, kt├│ra omal nie uciek┼éa z domu? Despotyczn─ů ciotk─Ö Lady Catherine, kt├│ra za wszelk─ů cen─Ö chce gra─ç pierwsze skrzypce i niemal na si┼é─Ö usi┼éuje podporz─ůdkowa─ç sobie siostrze┼äca? Kt├│ra prawie obra┼╝a El┼╝biet─Ö w jego obecno┼Ťci, wytykaj─ůc
jej maniery i rodzin─Ö? Czy to s─ů prawdziwe maniery arystokratki, z kt├│rych Darcy by┼éby dumny? Niewiele pod tym wzgl─Ödem, pomijaj─ůc inne, r├│┼║ni─ů si─Ö Lady Catherine i matka El┼╝biety, cho─ç t─ů ostatni─ů jako┼Ť nie podejrzewam o celow─ů z┼éo┼Ťliwo┼Ť─ç. To wszystko Darcy uwzgl─Ödni┼é w li┼Ťcie, po wytkni─Öciu mu przez El┼╝biet─Ö, ┼╝e nie jest d┼╝entelmenem. Chyba nagle sobie zda┼é spraw─Ö z tego, ale nie tak szybko si─Ö do tego przyzna┼é, a dopiero sprawa Lidii to udowodni┼éa.

#15 2005-03-01 18:18:02

Maryann
U┐ytkownik

Nie, on ca┼éy czas by┼é d┼╝entelmenem - ale "w zasadach". Z praktyk─ů bywa┼éo r├│┼╝nie. I nie mia┼éo to bezpo┼Ťredniego zwi─ůzku - o co oskar┼╝a┼éa go na pocz─ůtku El┼╝bieta - z pozycj─ů ┼╝yciow─ů i maj─ůtkiem. Przecie┼╝ cz─Östo by┼é prawie niegrzeczny wobec pani Hurst i panny Bingley, tyle ┼╝e akurat ona od niego znios┼éaby chyba wszystko.
A co do jego szanownej cioci, to on chyba zbyt jej nie uwielbia┼é i odwiedza┼é j─ů raczej z poczucia obowi─ůzku, ni┼╝ z sympatii. Nie mo┼╝na chyba powiedzie─ç, ┼╝e nie widzia┼é jej wynios┼éo┼Ťci i braku manier, ale raczej ┼╝e wola┼é ich nie komentowa─ç, czy to ze wzgl─Ödu na swoi┼Ťcie poj─Öty szacunek do ciotki, czy te┼╝ - by─ç mo┼╝e - r├│wnie┼╝ dla ┼Ťwi─Ötego spokoju.

#16 2005-05-01 16:06:00

aga
U┐ytkownik

Rzadko które rodzeństwo u JA jest "zgodne", niemal w każdym z nich
s─ů osoby szlachetne, lub co najmniej przestrzegaj─ůce og├│lne zasady
dobrego wychowania - i dla odmiany, postacie niesympatyczne, r├│┼║nego
typu. Często wchodzili sobie w drogę, "hańbili" dobre imię rodziny,
trwonili maj─ůtki, itp. Np. bracia Ferrars, bracia Brandon czy Bertram. Tu
schemat jest taki sam - jeden jest spokojny, uległy, z zasadami często
"do b├│lu" /Edward F, p┼ék Brandon, Edmund B/, a drugi brat to hulaka, trwoni─ůcy pieni─ůdze, lekcewa┼╝─ůcy wszelkie zasady honoru /Robert F,
brat p┼éka Brandona a m─ů┼╝ Elizy, Tom B/. A i rodze┼ästwa samych niemal
si├│str? Te┼╝ ich sporo wg powy┼╝szego schematu. Cho─çby siostry jak
lady Bertram i pani Norris, siostry Bennet, Bingley, Eliott, a nawet starsze
rodze┼ästwo Dashwood /John D, m─ů┼╝ Fanny oraz jego siostra a matka
panien Dashwood/.
Wreszcie s─ů rodze┼ästwa, jedne ca┼ékiem niesympatyczne, a inne bardzo
"przyjemne'. Do pierwszych zaliczyłabym siostry Steele, rodzeństwo
Thorpe, Crawford, a do drugich siostry Dashwood, rodzeństwo Morland.

#17 2005-11-14 18:53:17

Diana
U┐ytkownik

Dosy─ç ciekawym typem rodziny jest familia Price'├│w. G┼é├│wna bohaterka nagle powracaj─ůc na ┼éono dawno niewidzianej rodziny prze┼╝ywa szok.Bardzo liczne rodze┼ästwo przyt┼éacza j─ů w pewien spos├│b, cho─ç w zasadzie s─ů ca┼ékiem sympatyczni.To chyba zreszt─ů jedne z zabawniejszych fragment├│w powie┼Ťci. Fanny przyzwyczai┼éa si─Ö do spokoju Mansfield Park i towarzystwo chocia┼╝by rubasznego ojca sprawia, ┼╝e nie pieje z zachwytu.W tym wypadku wi─Öc to raczej liczba rodze┼ästwa sprawia, ┼╝e Fanny czuje si─Ö tam nieco nieswojo. smile

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#18 2005-11-18 18:07:07

Bonduelle
U┐ytkownik

Najbardziej denerwuj─ůce jest dla mnie rodze┼ästwo Thorpe'├│w, chyba jedyne postaci z powie┼Ťci JA, do kt├│rych nie by┼éam w stanie poczu─ç krzty sympatii. Mary Bennet by┼éa tylko... ehem... obciachowa, jako z sama poniek─ůd taka jestem, nie mam prawa t─Öpi─ç innych wink By┼éo oczywi┼Ťcie troch─Ö wrednych siostrzyczek czy g┼éupawych braci, ale tylko Thorpe'owie byli w stanie mnie zirytowa─çwink

#19 2006-02-20 20:02:32

arydno
U┐ytkownik

W tej kategorii mam kilku faworytow:

1. Fanny, Edward i Robert Ferrars - pazerny babsztyl + aniol bez jaj +fircyk libertyn - fantastyczna mieszanka!

2. panny Bennet: Jane - aniol, Lizzy - blyskotliwosc i wdziek, Mary - zasuszona ropucha, Kitty - powietrze pod kopula, Lidia - flirciara

3. rodzenstwo Parkerow: z jednej strony gromada hipochondrykow, a na tym tle - jak diamencik Sydney 8O

na razie tyle... jak widac Jane lubowala sie w zestawianiu przeciwnych charakterow w ramach 1 rodziny...Rozumiem ja - mam 4 rodzenstwa: niezle z nas gagatki tongue

pozdrowionka jak zwykle smile

#20 2006-02-26 17:04:59

Jeanne
U┐ytkownik

A co powiecie o Fanny i Susan Price jak wspomnia┼éa Diana? Ca┼ékiem inne, bo Susan by┼éa silniejsza psychicznie i nie dawa┼éa si─Ö wzi─ů─ç pod pantofel lady Bertram. A Fanny jest naprawd─Ö denerwuj─ůca z t─ů swoj─ů nie┼Ťmia┼éo┼Ťci─ů i brakiem pewno┼Ťci siebie. Ciekawe jakby to by┼éo gdyby to Susan by┼éa g┼é├│wn─ů bohaterk─ů MP? big_smile

"Lasy by┼éy doko┼éa. I po┼╝├│┼ék┼ée li┼Ťcie
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

Stopka forum