Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#101 2006-11-22 11:29:26

Ulka
U┐ytkownik

Re: Disney i inni

A szabla? Sporo si─Ö na jej temat naczyta┼éam (pisa┼éam prace magistersk─ů big_smile) i do tej pory bronioznawstwo jest moj─ů pasj─ů. Kiedy┼Ť na tym forum przeczyta┼éam jak w P&P 95 Darcy wymachiwa┼é szabelk─ů i uwierz mi - sprawi┼éo mi to fizyczny b├│l.

spiesz─Ö sie usprawiedliwic, jesli jeszcze pos─ůdzasz mnie o to, ze Darcy'emu wlozylabym szable do r─Öki...o zgrozo... bronioznawca nie jestem, ale jakie takie poj─Öcie mam o bialej broni i z grubsza szable od szpady, rapieru, miecza, mizerykordii, kordelasa odroznie big_smile
(ma to zrodlo e wczesnodzieciecych lekturach "Tzrech muszkieterow" i "Potopu"-moje ulubione jeszcze przed epoka JA-a ze zawsze lubilam choc troche wiedziec jak to bylo naprawde...) piszac o szabli oczami widzialam bardziej naszych polskich "zabijakow"
uff, oczyscilam sie lol wink

"cierpliwo┼Ť─ç - spok├│j ┼╝e przecie┼╝ si─Ö stanie"
(Ks. J. Twardowski)

#102 2006-11-22 20:39:55

AineNiRigani
U┐ytkownik

He he Ule┼äko, przyjmuj─Ö do wiadomo┼Ťci. Podejrzewa─ç nie podejrzewa┼éam, ale taka brudna my┼Ťl mi przemkn─Ö┼éa przez g┼éow─Ö.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#103 2006-11-24 17:14:49

AineNiRigani
U┐ytkownik

Dzio┼észki, a wy wiecie, ┼╝e jest w kioskach seria Disney DVD? Podobno ju┼╝ jest od jakiego┼Ť czasu, a w tym tygodniu jest M├│j brat nied┼║wied┼║.

#104 2006-11-26 00:27:56

Ulka
U┐ytkownik

jako pierwszy by┼é Kubu┼Ť i Hefalumpy. Niedzwiedz jest drugi. trudno sie zorientowac co dalej:) nie wiecie ile kosztuje plyta??

(Ks. J. Twardowski)

#105 2006-11-26 11:15:40

Vasco
Administrator

1. Kubu┼Ť i Hefalumpy
2. M├│j brat Nied┼║wied┼║
3. Mikey: Bardziej bajkowe Święta
4. Kubu┼Ť Puchatek: Puchatkowego nowego roku
5. Dinozaur
6. Mickey, Doland, Goofy: Trzej muszkieterowie
7. Dumbo
8. Tygrys i przyjaciele
9. Lilo i Stich
10. Niezwykła przygoda Kubusia Puchatka
11. Kochany Donald
12. Dooko┼éa ┼Ťwiata z Timonem i Pumbo
13. Kochany Mickey
14. Nowe szaty kr├│la
15. Planeta skarb├│w
16. Chip i Dale

Cena bodaj ok. 24 zł - zgubiłem ulotkę.

#106 2006-11-27 10:33:23

gotka
U┐ytkownik

Ma ktos z Was mo┼╝e jakie┼Ť informacje jakie bajki pokazywane b─Öd─ů na DC? Mam nadziej─Ö pare sobie nagra─ç :-) - w szczeg├│lno┼Ťci tych klasycznych jak. kr├│lewna ┼Ťnie┼╝ka, spi─ůca kr├│lewna itp.

#107 2006-11-27 20:42:07

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ma ktos z Was mo┼╝e jakie┼Ť informacje jakie bajki pokazywane b─Öd─ů na DC? Mam nadziej─Ö pare sobie nagra─ç :-) - w szczeg├│lno┼Ťci tych klasycznych jak. kr├│lewna ┼Ťnie┼╝ka, spi─ůca kr├│lewna itp.

Przyznaj─Ö, ┼╝e nie by┼é to najcz─Ö┼Ťciej odwiedzany przeze mnie kana┼é (odwiedza┼éam go jedynie aby ogladna─ç super program w stylu naszego S┼éodowego, gdzie pokazuj─ů jak mo┼╝na ca┼ékiem szybko i ┼éatwo zrobi─ç przer├│┼╝ne gad┼╝ety, no wrzuca┼éam gdy nie by┼éo nic innego). Ja widzia┼éam Barbie jako Ksi─Ö┼╝niczka i ┼╝ebraczka i Kr├│la Lwa. Podejrzewam, ┼╝e jak wejd─ů, to co jaki┼Ť czas puszcz─ů swoje szlagiery i nie b─Ödzie problem├│w ze skompletowaniem kolekcji.

#108 2006-12-03 20:02:16

lady_kasiek
U┐ytkownik

Ha ogl─ůdn─Ö┼éam Herkulesa. Fajny big_smilebig_smilebig_smile

Dzieki dziewczynki bez was nie zapa┼éa┼éabym checia ogl─ůdni─Öcia(mo┼╝e wtedy robi┼éambym notatki na historie ustroju :twisted: )

GRITAR─é? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

#109 2007-01-29 23:15:45

bezpaznokcianka
U┐ytkownik

A ja bym sobie "Gdzie jest Nemo" pu┼Ťci┼éa.... a w og├│le w Liverpoolu gdzie obecnie siedz─Ö jest taki wielki Disney store z najprzer├│┼╝niejszymi zabawkami z bajek Disneya. Kupi┼éam sobie 30 cm maskotk─Ö Nemo big_smile suuuper

#110 2007-01-30 11:07:05

Vasco
Administrator

O, a znaczki disney'owskie maj─ů? wink Chocia┼╝ ceny w funtach pewnie zabijaj─ů po przeliczeniu sad

#111 2007-02-27 15:19:23

adventurka
U┐ytkownik

Ulka napisa│:

(w ogole wg pojec literackich mylimy gatunki-bajka to utwor wierszowany;) ale mniejsza z tym)

To Ty jestes polonistka na tym forum?

Bajka –
wed┼éug S┼éownika termin├│w literackich jest to wierszowana, alegoryczna opowie┼Ť─ç o zwierz─Ötach, ludziach lub przedmiotach, kt├│rej celem jest wypowiedzenie moralnej nauki o og├│lnym charakterze. Prawda ta wypowiadana jest bezpo┼Ťrednio, zazwyczaj jako puenta umieszczona na ko┼äcu utworu, rzadziej na pocz─ůtku. Czasami jest tylko sugerowana czytelnikom.

Postaci wyst─Öpuj─ůce w bajkach obdarzone s─ů niezmiennymi, wyrazistymi cechami charakteru.

Styl bajek jest gaw─Ödziarski, czasem potoczny.
Bajki wywodz─ů si─Ö z literatury plebejskiej, ludowej, sk─ůd czerpi─ů najwi─Öcej m─ůdro┼Ťci. Powsta┼éy w staro┼╝ytnej Grecji w VI wieku przed Ch., a ich tw├│rc─ů by┼é Ezop. Pisa┼é on bajki o wyra┼║nym moralizatorskim zabarwieniu, do czego p├│┼║niej nawi─ůzywali pozostali tw├│rcy tego gatunku, za┼Ť ich tw├│rczo┼Ť─ç nazywana by┼éa „bajkami ezopowymi”. Na tw├│rczo┼Ť─ç bajkopisarzy wp┼éyw mia┼é r├│wneiz tworz─ůcy w I w. po Ch. Fedrus.

Rozr├│┼╝niamy – bajki narracyjne – np. tworzone przez La Fontaina w XVII wieku. S─ů to zwi─Öz┼ée nowele o prostej akcji i ograniczonej liczbie postaci. Gatunek ten zapocz─ůtkowa┼é w staro┼╝ytno┼Ťci, w II w po Ch. Barbios.

Drugi rodzaj bajek to bajki epigramatyczne – tworzone przez Lessinga w XVIII wieku, a zapocz─ůtkowane przez Simonidesa z Keos. S─ů zazwyczaj czterowersowe, przedstawiaj─ů proste sytuacje, na tle kt├│rych kontrastuj─ů postawy i postaci. By┼éy tworzone w nawi─ůzaniu do tradycji bajkopisarstwa Fedrusa.

Bajka sta┼éa si─Ö jednym z podstawowych gatunk├│w w epoce o┼Ťwiecenia, kiedy s┼éu┼╝y┼éa g┼é├│wnie moralizatorstwu i parenezie.

Cechy gatunkowe –
- Kr├│tka powiastka pisana wierszem lub proz─ů;
- Bohaterowie to zwierz─Öta, ludzie, przedmioty, ro┼Ťliny;
- Zawiera pouczenia moralne wypowiedziane wprost lub zasugerowane;
- Dotyczy temat├│w uniwersalnych o charakterze moralnym;
- Historia opowiedziana w bajce jest ilustracj─ů ludzkich do┼Ťwiadcze┼ä, kt├│re s─ů powszechne i powtarzalne;
- Bajka poucza o szkodliwo┼Ťci zachowa┼ä, daje etyczne wskaz├│wki;
- Wyst─Öpuj─ůce zwierz─Öta s─ů personifikacj─ů ludzkich typ├│w; Relacje wyst─Öpuj─ůce mi─Ödzy nimi s─ů odpowiednikiem relacji spo┼éecznych;
- Alegoryczna tre┼Ť─ç;
- Typizacja bohater├│w;
- Dydaktyzm zawarty jest w morale.

Pozdrawiam smile

#112 2007-02-27 21:53:44

Ulka
U┐ytkownik

adventurka napisa│:

To Ty jestes polonistka na tym forum?

Nie, nie jestem polonistka ani na tym forum, ani na innym, ani w og├│le wink
Czy mam rozumie─ç, ┼╝e moje pobie┼╝ne potraktowanie tematu bajki jako┼Ť Ci─Ö poruszy┼éo? wink Niemniej dzi─Öki za pi─Ökny wyk┼éad.

(Ks. J. Twardowski)

#113 2007-02-27 22:45:11

AineNiRigani
U┐ytkownik

Matko, jeny┼Ťciewy, ale tu skrupulatno┼Ťci─ů powia┼éo ... big_smile

#114 2007-02-27 22:46:30

AineNiRigani
U┐ytkownik

a tak swoj─ů droga, mo┼╝e by┼Ť si─Ö przedstawi┼éa Adventurko? big_smile Tak wpadasz, rzucasz nam bajk─ů miedzy oczy i co?
Marsz do Przywitalni!!!

#115 2007-02-28 10:52:00

adventurka
U┐ytkownik

AineNiRigani napisa│:

a tak swoj─ů droga, mo┼╝e by┼Ť si─Ö przedstawi┼éa Adventurko? big_smile Tak wpadasz, rzucasz nam bajk─ů miedzy oczy i co?
Marsz do Przywitalni!!!

Serdecznie przepraszam. Strasznie wciagnelam sie w ten watek o Disney'u (i cala pozniejsza dyskusje o moralnosci), zachwycila mnie zwlaszcza Wasza znajomosc tematu. Naprawde powialo tu imponujaca wiedza.

I jak juz zobaczylam te definicje bajki, to postanowilam dolozyc swoje 3 grosze, w temacie, na ktorym troszeczke sie znam.

Bo to ja jestem polonistka wink

A spytalamm czy Ty czasami nie jestes, bo w ktoryms poscie ktos wspomnial, ze jest polonistka (? lenistwo nie pozwolilo mi wrocic i sprawdzic kto to byl) i najbardziej pasowalo mi do Ciebie (potraktuj to, prosze, jako komplement). Serdecznie zatem przepraszam za - jak mawialismy na wydziale - wyzywanie Cie od polonistek wink

#116 2007-02-28 15:13:39

Ulka
U┐ytkownik

A wi─Öc czuj─Ö si─Ö skomplementowana wink

(Ks. J. Twardowski)

#117 2007-02-28 16:21:44

AineNiRigani
U┐ytkownik

Adwenturko - polonistów było sporo (nawet niejeden big_smile), ale już się zbyli. big_smile
Witamy wi─Öc i zapraszamy do przywitalni big_smile

#118 2007-02-28 19:13:33

Achajka
U┐ytkownik

Widzę, że z Disney'a dyskusja zeszła na inne tematy, chociaz nie tak oddalone.
Swoj─ů drog─ů, czuj─Ö si─Ö jaka┼Ť taka m┼éoda... Mniejsza o to.
Ja r├│wniez wychowa┼éam si─Ö na bajkach Walta Disney'a- z Kr├│la Lwa dialogi i piosenki znam na pami─Ö─ç smile Do tego KL II, Mulan, 101 dalmaty┼äczyk├│w, Ma┼éa Syrenka... Wi─Ökszo┼Ť─ç dzieci┼ästwa przechodzi┼éam na czworaka, udaj─ůc lwic─Ö.
"Pot─Ö┼╝nym kr├│lem b─Öd─Ö, wi─Öc ostrzegam - b├│j si─Ö lwa..."

#119 2007-03-01 10:43:31

adventurka
U┐ytkownik

AineNiRigani napisa│:

Adventurko - polonistów było sporo (nawet niejeden big_smile), ale już się zbyli. big_smile
Witamy wi─Öc i zapraszamy do przywitalni big_smile

Az boje sie spytac co robicie polonistom big_smile

#120 2007-03-01 12:56:35

AineNiRigani
U┐ytkownik

Nic nie robimy big_smile

#121 2007-03-01 13:01:45

Marija
U┐ytkownik

To mo┼╝e co┼Ť komu┼Ť zr├│bmy, jak chc─ů? wink

#122 2007-03-01 15:07:27

Achajka
U┐ytkownik

C├│┼╝ za krwio┼╝ercze grono, ja si─Ö boj─Ö...

#123 2007-03-01 22:38:15

AineNiRigani
U┐ytkownik

Krwio┼╝ercze? Nieee, my nie rozrywamy na strz─Öpy. Po┼éykamy w ca┼éo┼Ťci... big_smile

#124 2007-03-02 15:28:05

Achajka
U┐ytkownik

Fagocytoza, powiadasz? Dobra, czyli jestem w┼Ťr├│d swoich big_smile

#125 2007-03-03 01:12:33

AineNiRigani
U┐ytkownik

Z rzeczy na fago, znam tylko fagot. Tego instrumentu nam brakuje w naszej orkiestrze, wi─Öc - witamy z otwartymi ramionami big_smile

Stopka forum