Ogród Jane Austen

Strona poświecona Jane Austen

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

#76 2008-04-22 07:02:10

AineNiRigani
Użytkownik

Re: Suknie, torebki, buciki i inne cz??ci garderoby z epoki Jane Austen

Ja sie nie zmieszcze w biuscie, ale moze dla Was?

Nawet kojot na kamieniu mo?e dosta? wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#77 2008-04-22 13:38:31

Dione
Użytkownik

Ja si? te? nie zmieszcz?... roll

Mój ch?opak si? w?a?nie o?eni?....

#78 2008-04-22 16:10:33

karotka
Użytkownik

I ja te?...swoj? drog? gdzie by?cie w takiej sukni chadza?y?smile
ps nie podoba mi si?-jakas taka bia?a, i wygl?da jak koszula nocna a nie suknia, mo?e by?aby dobra do chodzenia boso po rosie rano wink

#79 2008-04-22 17:14:46

Tamara
Użytkownik

Ale takie w?a?nie suknie noszono - o wygl?dzie koszul nocnych , a czasem bez koszuli pod spodem... Szyte by?y g?ównie z bawe?nianego mu?linu lub batystu - tkanin cieniutkich i prze?wituj?cych , i cz?sto by?y haftowane , czasem by?y ca?e z koronki . Dla ochrony przed zimnem okrywano si? szalami - najmodniejsze (i najdro?sze) by?y szale tyftykowe - z we?ny kóz kaszmirskich , z szali tych równie? szyto suknie . Wielbicielk? tych szali by?a m.in.cesarzowa Józefina .

Ostatnio edytowany przez Tamara (2008-04-22 17:27:08)

#80 2008-04-22 19:56:15

karotka
Użytkownik

Tamara napisał:

Ale takie w?a?nie suknie noszono - o wygl?dzie koszul nocnych , a czasem bez koszuli pod spodem... Szyte by?y g?ównie z bawe?nianego mu?linu lub batystu - tkanin cieniutkich i prze?wituj?cych

Ale czy to nie by?o nieprzyzwoite? Tak chadza? z prze?witami wink

#81 2008-04-22 20:12:59

Tamara
Użytkownik

"Frania by?a a? do zbytku modnie ubrana . Postrzeg?em , ?e nó?ki mia?a bose , a na wszystkich palcach pier?cienie ozdobione drogimi kamieniami[...]zamiast trzewików by?y trepki jakby kapucy?skie , przytwierdzone bia?ymi wst??eczkami obmotuj?cymi nog? a? po kolana .[...]Nie mia?a na sobie koszuli , tylko sukienk? z bardzo lekkiej jakiej? materyi , podniesion? girland? u prawej nogi powy?ej kolana , piersi ca?kowicie odkryte i najmniej nieos?onione . [...]poda?a mi szal tyftykowy , który na siebie narzuci?a i [...]pocz?li?my si? rozgl?da?[...].Panie[...]wszystkie bez koszul, w sukniach cieniutkich z d?ugimi ogonami, które dozwala?y widzie? i podziwia? wszystkie pi?kno?ci , jakimi uposa?y?a je natura ."
Pami?tniki Jana Duklana Ochockiego , fragment po?wi?cony balowi redutowemu w Grodnie w 1795 roku.

#82 2008-04-22 20:24:48

ptasia
Użytkownik

Tamara dobrze mówi, taka by?a moda. Ten powiew liberte z Francji - pow?óczy?cie, antyk, naturalna sylwetka, gorset za okno smile Chocia? i tak te bardziej radykalne fasony, z tego, co czyta?am, szybko z?agodzono, i dekolty i krótkie r?kawy przesz?y do strojów wieczorowych, na dzie? si? nieco mocniej zakrywano. W tym temacie ciekawie by?o opisane w "Pannach z kamienicy Pod Fortun?" H. Muszy?skiej-Hoffmanowej (ksi??k? polecam, btw) jak Klementyna z Ta?skich Hoffmanowa i siostra, Olesia Tarczewska, ubiera?y matk? (swego czasu wielk? pi?kno??) do trumny. Za?yczy?a sobie pochówku w ró?owej sukni w stylu empire, w której triumfowa?a na balu bodaj?e w Pu?awach jako m?oda m??atka. Córki wydoby?y sukni? i nieco by?y skonsternowane jej nieprzyzwoito?ci? (matka zmar?a w okolicach roku 1830, je?li dobrze pami?tam). W ko?cu ubra?y nieboszczk? zgodnie z ?yczeniem, ale mecenasowa Tarczewska zakry?a wyst?pny dekolt szalem smile
Co do prze?witów - pami?tajmy, ?e przecie? one mia?y pod spodem 5 x tyle bielizny, co my obecnie.
Ja ostatnio ogl?da?am album "Od zmierzchu do ?witu", gdzie te? omawiana by?a moda w stylu dyrektoriatu. Najbardziej podoba mi si? "styl trubadurów" ("?redniowieczny" - kryzy, berety, aksamity) - i nazwa, i styl wink I czym to si? ró?ni od naszych "w stylu hippie" czy "carskiej Rosji"?

I meant something less mournful, dearest...
Co? nieco?

#83 2008-04-22 20:24:58

AineNiRigani
Użytkownik

ale pamietajmy, ze u nas to jednak w wiekszym stopniu francuszczyzna panowala. W Anglii materialy nie byly takie przezroczyste (a juz na pewno kobiety tak ubrane budzily olbrzymie zgorszenie - cos o tym Pamela pisala w pamietnikach Darsika big_smile), krój i forma bardziej stonowane i zasloniete. Stroje w P&P 95 dosc wiernie oddaja autentyzm historyczny. Do wszystkiego mozna sie czepnac, ale ogolnie - jest naprawde niezle.

a gdzie bysmy w takich kieckach chodzily? toz przeciez takie sa w produkcji na lipcowe spotkanie. Pisalam przeciez, ze spotkanie bedzie w kieckach z epoki, nie? big_smile Dione mam nadzieje, ze Ty nadal planujesz obecnosc? Bo z gory zapowiadam, ze ani Tobie nie daruje, ani potem temu splywowi (wyrownanie podatkowe poswiece - akurat przyjdzie w sam raz big_smile)

#84 2008-04-22 20:36:25

Tamara
Użytkownik

Ale to? to nie angielska suknia , tylko u nas uszyta na sprzeda?...

#85 2008-04-22 20:56:47

AineNiRigani
Użytkownik

chodzi ogolnie o styl big_smile

#86 2008-04-23 16:53:18

karotka
Użytkownik

Tamara napisał:

"... piersi ca?kowicie odkryte i najmniej nieos?onione ...Panie[...]wszystkie bez koszul, w sukniach cieniutkich z d?ugimi ogonami, które dozwala?y widzie? i podziwia? wszystkie pi?kno?ci , jakimi uposa?y?a je natura ."

?wietny ca?y opis, a te ww nieprzyzwoito?ci wol? po stokro? od obecnych niesmacznie go?ych p?pków, pup oraz osuni?tych ubra? do sfery intymnej roll

#87 2008-04-23 17:58:34

AineNiRigani
Użytkownik

w tamtych stroja wszystkie sfery intymne byly nieodsloniete, wiec nie trzeba bylo niczego osuwac i odslaniac big_smile

#88 2008-04-23 19:04:01

Dione
Użytkownik

Nie, no na lipcowym to jestem - wci?? tylko nie wiem, jak ja t? sukni? spreparuj?, ale ... najwyzej satynowa nocn? koszul? za?o?e i te? b?dzie git big_smile Na sp?yw to ja bym poprosi?a o liczb? osób, tak do ko?ca czerwca najpó?niej, i termin jaki? ustali? by trzeba by?o. I nad jak? rzek? big_smile I si? zorganizuje...
A Ty Aine, nie masz ochoty si? wybra? do mnie na kortowiad? (15-18ty maja)?

#89 2008-04-23 19:05:33

Dione
Użytkownik

A przezroczysto?? stroju by?o odrobink? (tak bardzo delikatnie) wida? w DU95, gdy Lizzy spaceruje z Darcym po Pemberley... S?o?ce by?o wtedy za nimi, a suknia bia?a wink

#90 2008-04-23 20:38:29

AineNiRigani
Użytkownik

S?once - ochote mam zawsze, wiesz o tym, ale pod koniec miesiaca to ja finansowo leze. w tym miesiacu potrojnie. Takiego dola finansowego nie mialam nigdy - za szkole 7 stowek musze zaplacic. 4 juz skombinowalam, reszte uzebram bo nie widze innego sposobu, ale w maju musze to zwrocic - a marnie to widze...
Na splyw bede miec kase ze zwrotu podatkowego, wiec bede big_smile Juz w pracy zapowiedzialam big_smile
Kiecke szyje bardzo pasywnie (tzn na razie mysle o szyciu... )

Ostatnio edytowany przez AineNiRigani (2008-04-23 20:39:41)

#91 2008-04-23 20:48:03

Dione
Użytkownik

A ja my?l? o poszukaniu materia?u big_smile

#92 2008-04-23 21:03:31

AineNiRigani
Użytkownik

Ja mam satyne koloru pieknego wina - Loana mi wybierala big_smile Jest piekna po perostu.
Rzucila mi tez krojem, mialam wyslac Dorfi, ale wysle po wyplacie.
W ogole Loana to moj idol jest, a biedna Izunia krazy miedzy nami big_smile

#93 2008-04-23 21:07:00

Dione
Użytkownik

Szcz??ciara.... Ale wiesz, w kolorze wina, b?dziesz wprost ?liczna wink

#94 2008-04-23 21:14:55

Tamara
Użytkownik

A jakie? ozdoby b?d??

#95 2008-04-23 22:58:17

AineNiRigani
Użytkownik

Dione napisał:

Szcz??ciara.... Ale wiesz, w kolorze wina, b?dziesz wprost ?liczna wink

Naprawde? Obok ciemnej trawiastej zieleni to moj ukochany kolor, ale nigdy nie wiedzialam , czy mi w nim do twarzy, czy sobie cos roje.
Ozodby beda, tutaj jestem wyposazona w pelni w lamowki, rozyczki, koraliki i cekinki - cos wybiore, bo oczywiscie wszystkiego nie wrzuce big_smile
No i czepek - przy moich wlosach dlugosci zapalki musze - Skrzacik podrzucil pomysl z pozyczeniem i chyba tutaj skorzystam z rady fachowca...

#96 2008-04-23 23:08:37

Dione
Użytkownik

Przy jasnej cerze wino zawsze ?wietnie wygl?da. A kapelutek to radz? Ci dobra? ze stylu, w jaim mia?a czepeczki Emma z ekranizacji z Kate Backingsale (mam nadziej?, ?e dobrze napisa?am). Szczególnie ten, w którym by?a na wycieczce na ukszpanowe wzgórze, by Ci pasowa?.

#97 2008-04-30 22:08:19

Tamara
Użytkownik

Aine , dlaczego martwisz si? krótkimi w?osami?! Przecie? elegantki nosi?y fryzury a'la Tytus czy a'la Caracalla czyli w?osy krótkie , mo?esz ewentualnie spróbowa? na tyle je podhodowa? do lipca , ?eby z nich króciutkie przylegaj?ce do g?owy loczki u?o?y? , na to jak?? opask? w stylu antycznym i masz problem kapelusza z g?owy , b?d?c absolutnie na topie lat tysi?c osiemsetnych smile

#98 2008-05-01 13:28:21

AineNiRigani
Użytkownik

Tamaro - wiem o tych krociotkich fryzurkach - nawet ryciny widzialam. Ale zadna nie ma AZ TAK krotkich big_smile Trudno jest cos wyhodowac z 1,5 cm. (no teraz to moze 2)

#99 2008-05-01 13:32:28

AineNiRigani
Użytkownik

no i przyznaje - jestem jak Hanka Bielicka - uwielbiam kapelusze big_smile

#100 2008-05-01 14:33:18

Tamara
Użytkownik

To wszystko wyja?nia smile

Stopka forum