Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#26 2005-01-11 17:35:39

sister
U┐ytkownik

Re: Co najbardziej lubicie u Jane Austen?

Fringilla,
nie wiem, czy wiesz, ale Rowling jest wielk─ů fank─ů Jane Austen i jest to jej ulubiony pisarz smilesmilesmile
brawo dla Rowling!
swoj─ů drog─ů w jej ksi─ů┼╝kach mo┼╝na r├│wnie┼╝ znale┼Ť─ç wiele trafnego dowcipu i barwnie wyszydzonych posta─ç smile

#27 2005-01-11 19:44:44

fringilla
U┐ytkownik

Nie wiedzia┼éam, ale mi┼éo mi to s┼éysze─ç. Zreszt─ů trudno si─Ö dziwi─ç wink
Ja tez uwa┼╝am, ┼╝e Rowling ma poczucie humoru podobnego typu co JA. Z podobnym upodobaniem opisuje postacie g┼éupie czy groteskowe, cho─çby Dursley├│w. Te┼╝ pracowicie kre┼Ťli wykreowywany ┼Ťwiat, nie opisuj─ůc zbednych szczeg├│┼é├│w, ale dbaj─ůc by czytelnik mia┼é pe┼éen obraz.
Ciekawe czy zauwa┼╝y┼éy┼Ťcie u niej jeszcze jakie┼Ť inne nawi─ůzania do JA, opr├│cz nieszcz─Ösnej Pani Norris.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#28 2005-01-12 08:33:54

sister
U┐ytkownik

Hmmm...
no ewentualnie mo┼╝na polemizowa─ç je┼Ťli chodzi o podzia┼éy spo┼éeczne, zwi─ůzane z pochodzeniem i bogactwem... Rowling bardzo to akcentuje. Co do postaci, to musia┼éabym pomy┼Ťle─ç d┼éu┼╝ej... ale narazie nic mi nie przychodzi do g┼éowy. A Tobie?

#29 2005-01-12 11:37:38

fringilla
U┐ytkownik

No w┼éa┼Ťnie nie mog─Ö sobie nic przypomnie─ç. Mo┼╝e przy nast─Öpnej lekturze...

Pozdr. Agata
gg 5739618

#30 2005-03-11 14:25:04

aga
U┐ytkownik

Co do imion angielskich, t┼éumaczonych na 'polskie' w przek┼éadach, rzeczywi┼Ťcie nie wszystkie mi si─Ö podobaj─ů. Np.imi─Ö Jane bywa┼éo t┼éumaczone w r├│┼║nych przek┼éadach z lit.angloj─Özycznej na Janina, Joanna, co brzmi jednak zupe┼énie inaczej. A George - Jerzy, Elizabeth - El┼╝bieta?
Obecnie, jak zauwazyłam, tłumacze rezygnuja w ogóle ze spolszczania
imion angielskich, i s─ůdz─Ö, ┼╝e s┼éusznie. A jak by oni t┼éumaczyli nasze typowe slowia┼äskie imiona, jak Boles┼éaw, Wies┼éaw?!
Jesli bym w og├│le spolszczy┼éa, to tylko imiona pisane niemal jednakowo z polskimi, np. Anne - Anna, Marianne, Marian - Marianna, Caroline - Karolina, itd. Z kolei Anglicy z regu┼éy u┼╝ywaj─ů zdrobnialych form, jak np.
od Elisabeth- Lizzy, Lizzie, Elisa, Liz, Beth, i mn├│stwo innych. Nasze z kolei
zdrobnienia brzmia inaczej. I jak to wszystko tłumaczyć?!

#31 2005-03-11 16:07:07

dorotka
U┐ytkownik

Chyba najlepiej jest zostawia─ç oryginalne imiona. Ja si─Ö ju┼╝ przyzwyczai┼éam do nich i nie potrafi─Ö my┼Ťle─ç o Elizabeth jako El┼╝biecie - jakie┼Ť mi si─Ö to sztuczne wydaje.

Normalnie zaczęłam wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

#32 2005-03-22 14:47:42

aga
U┐ytkownik

W "Nowo┼Ťciach" napisa┼éam, ┼╝e s─ů w wyd.Zielona Sowa nowe przek┼éady dzie┼é JA! Dopiero mam zamiar je kupi─ç, i zobacz─Ö jak to przetlumaczono.
Przypadkiem zauwa┼╝y┼éam, ┼╝e s─ů nowi t┼éumacze, bo mi si─Ö nasun─Ö┼éy nowe nazwiska. W wyd. Hatchett te┼╝ s─ů wydania JA, ale chyba dawne przek┼éady, no i niestety mimo pi─Öknych ok┼éadek papier jest byle jaki, i b┼é─Ödy w tek┼Ťcie. Takie mam te┼╝ w dzie┼éach Agaty Christie tego┼╝ wydawnictwa, o wiele lepsze s─ů wydania z innych firm.

#33 2005-04-09 21:03:18

Rachela
U┐ytkownik

Ja najbardziej lubię kreacje męskie stworzone przez JA. Pan Darcy, Pan Knightly, pułkownik Brandon, Henry Tilney dla mnie każdy z nich jest ideałem faceta:)

Wierna wielbicielka płk. Brandona:)

#34 2005-04-09 22:09:51

fringilla
U┐ytkownik

To tylko potwierdza moja tez─Ö, ┼╝e s─ů to postacie ma┼éo realne wink wink wink

Pozdr. Agata
gg 5739618

#35 2005-04-10 10:14:38

Mila
U┐ytkownik

Fakt, raczej w dzisiejszych czasach takich nie spotakmy sad. Ale uwa┼╝am, ┼╝e oni wszyscy s─ů zdecydowanie lepsi na kartach ksi─ů┼╝ki. Realnie patrz─ůc to kto wytrzyma┼éby z Darcym cho─ç 10 dni, je┼Ťli nadal by┼éby taki jak na pocz─ůtku? Ja w ka┼╝dym razie na pewno nie...

#36 2005-04-11 14:15:50

fringilla
U┐ytkownik

Spoko, oni wtedy du┼╝e domy mieli. Jak ja wytrzymuje z moim mezem na 85 metrach, to z Darcym w Pemberley tym bardziej wink

A tak w og├│le to musze odda─ç JA sprawiedliwo┼Ťc, ┼╝e fantastycznie opisuje marynarzy, wida─ç, ┼╝e m─Ö┼╝czyznami tej profesji mia┼éa sporo doczynienia. Ich spos├│b myslenia, m├│wienia, kalsyfikowania ludzi i oceniania ich jest bardzo wiarygodny i zabawny. Zwr├│─çcie w Perswazjach uwage chocby na admira┼éa Crofta.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#37 2005-04-11 15:09:47

Mila
U┐ytkownik

Ja nie mam rodze┼ästwa, ┼╝ebym by┼éa zahartowana w ekstremalnych sytuacjach big_smile . My┼Ťl─Ö, ┼╝e Pemberley po pewnym czasie wydawa┼éoby mi si─Ö zdecydowanie za ma┼é─ů posiad┼éo┼Ťci─ů. Poza tym mam bardzo wybuchowy charakter, wi─Öc s─ůdz─Ö, ┼╝e nawet zwyk┼éy obiad w jego towarzystwie mog┼éoby si─Ö ┼║le sko┼äczy─ç.

W sprawie marynarzy absolutnie si─Ö zgadzam. W powi─Ö┼Ťciach JA s─ů znakomicie opisani. Podoba mi si─Ö ich styl, dowcip, spos├│b my┼Ťlenia (wyj─ůtek pan Price). W ka┼╝dym razie na pewno nie przypominaj─ů pastor├│w. Nie s─ů nie┼Ťmiali (Edward F.) ani nudni (Edmund B.). A przecie┼╝ z nimi autorka te┼╝ mia┼éa sporo do czynienia.

#38 2005-04-11 17:03:11

fringilla
U┐ytkownik

W ka┼╝dym razie na pewno nie przypominaj─ů pastor├│w. Nie s─ů nie┼Ťmiali (Edward F.) ani nudni (Edmund B.). A przecie┼╝ z nimi autorka te┼╝ mia┼éa sporo do czynienia.

Widocznie JA wolała marynarzy wink
Heh, tez bym chyba wolała - od pastorów wink

Pozdr. Agata
gg 5739618

#39 2005-04-11 20:50:58

Rachela
U┐ytkownik

Og├│lnie oficerowie w powie┼Ťciach JA s─ů bardzo fajni a je┼Ťli chodzi o postacie m─Öskie to nie s─ů oni napewno idealni ale mimo to poci─ůgaj─ůcy Najbardziej lubi─Ö Pana Knightly i p┼ék. Brandona;) a je┼Ťli Darcy wygl─ůda jak Colin Firth to z pewno┼Ťci─ů bym z nim wytrzyma┼éasmilesmile
A je┼Ťli chodzi o marynarzy to zawsze byli s─ů i b─Öd─ů fajni:)

Wierna wielbicielka płk. Brandona:)

#40 2005-04-12 22:54:39

Kazik
(Admin)

Uwielbienie J.A. dla marynarzy bierze si─Ö m.in. st─ůd, ┼╝e dw├│ch jej braci w marynarce w┼éa┼Ťnie dosz┼éo do stopnia admira┼éa. A poza tym w tamtych czasach ca┼éa Anglia ca┼éowa┼éa marynark─Ö po pi─Ötach, gdy┼╝ to "ci wspaniali m─Ö┼╝czy┼║ni na swych wspania┼éych okr─Ötach" zapewniali pot─Ög─Ö Imperium Brytyjskiego.

"Barbarzy┼äcami nazywamy tych, kt├│rych zwyczaje r├│┼╝ni─ů si─Ö od naszych" (Benjamin Franklin)

#41 2005-04-13 13:11:49

aga
U┐ytkownik

W og├│le u JA lubi─Ö to, ┼╝e ukazuje tak─ů r├│┼╝norodno┼Ť─ç charakter├│w! Nawet
w ramach jednej rodziny, cho─çby u si├│str Bennet lub si├│str Elliot /Perswazje/. W dodatku wiele postaci maj─ů wyra┼║nie zarysowane
wady i zalety b─ůd┼║ s┼éabostki. Ma┼éo tego, cz─Östo mo┼╝emy obserwowa─ç, jak
dana osoba zachowuje si─Ö w kluczowych sytuacjach, jak si─Ö odnosi do innych, jak post─Öpuje, gdy kto┼Ť potrzebuje pomocy. A JA dzieli postacie - tak s─ůdz─Ö - na charaktery proste i charaktery z┼éo┼╝one. Po pierwszych z regu┼éy ┼éatwo okre┼Ťli─ç, jak b─Öd─ů si─Ö zachowywa┼éy /np.pani Bennet, Lidia,
Elzbieta Elliot, Bingley, jego siostry, Collins, itp./. Za┼Ť osoby ze skomplikowanymi charakterami ciagle nas zaskakuj─ů, ale na pocz─ůtku "znajomo┼Ťci z nimi", a potem albo ich polubimy serdecznie
/Darcy, p┼ék Brandon/, albo wr─Öcz przeciwnie, tracimy do nich wszelk─ů sympati─Ö /Willoughby, m┼éody Elliot, Wickham/.
Znakomite te┼╝ s─ů realia epoki, bardzo wa┼╝ne s─ů wzmianki o tym, jaki to maj─ůtek posiada dana osoba. Nasze drogie fanki patrz─ů bardzo romantycznie na bohater├│w, a cz─Östo oni patrz─ů na innych, kto ile ma!
Czy┼╝ Darcy b─ůd┼║ Bingley dzi─Öki swojej niezale┼╝no┼Ťci mogli wybra─ç, kogo im si─Ö podoba┼éo, nie ogl─ůdaj─ůc si─Ö na innych? A jak post─ůpi┼éa Charlotta
Lucas, lub płk Fitzwilliam?

#42 2005-04-13 13:34:19

fringilla
U┐ytkownik

Gdyby JA pisa┼éa po prostu historie mi┼éosne jej ksi─ů┼╝ki juz dawno posz┼éyby w zapomnienie, jak sta┼éo si─Ö z tw├│rczo┼Ťci─ů wielu jej wsp├│┼éczesnych. Wiekszo┼Ťci powie┼Ťci powsta┼éych w pierwszej po┼éowie XIX wieku nie da si─Ö dzi┼Ť czyta─ç. Ca┼éy jej urok i geniusz polega na fantastycznym zmy┼Ťle obserwacji i takim zarysowaniu t┼éa epoki, obyczajowo┼Ťci, ┼╝e ani nie s─ů dla czytelnika nudne, ani niezrozumia┼ée. Przeciwnie, sprawiaj─ů, ┼╝e lepiej rozumiej─ů post─Öpowanie i motywy bohater├│w (st─ůd chocby nasza dyskusja czy Fanny powinna wyj┼Ť─ç za Crawforda).

Co do opis├│w m─Öskich postaci, to jest ca┼ékiem zrozumia┼ée, ┼╝e czasem co┼Ť tam "zgrzyta", w ko┼äcu JA kobiet─ů by┼éa i nie mog┼éa wiedzie─ç co dzieje si─Ö w m─Öskim sercu i umy┼Ťle, zw┼éaszcza w epoce, w kt├│rej raczej si─Ö na ten teamt nie rozmawia┼éo. Natomist je┼Ťli chodzi o opisy zachowania, sposobu bycia, warstwy, ┼╝e si─Ö tak wyra┼╝─Ö, bardziej powierzchownej, to najlepsze, najbardziej wiarygodne m─Öskie postacie to marynarze i duchowni - w ko┼äcu w┼Ťr├│d jej najbli┼╝szej roziny byli i duchowni. To potwierdza star─ů prawd─Ö, ┼╝e najlepiej pisa─ç o tym, co si─Ö dobrze zna. Ale zdecydowanie marynarze u JA s─ů bardziej interesuj─ůcymi postaciami. Ale to nas chyba nie dziwi wink

Pozdr. Agata
gg 5739618

#43 2005-04-13 14:30:00

aga
U┐ytkownik

To prawda, że JA najlepiej znała marynarzy i duchownych, bo niemal wszyscy jej bracia nimi byli. Ale jeden brat został zaodoptowany przez
bardzo bogat─ů w┼éa┼Ťcicielk─Ö ziemsk─ů, i zosta┼é po jej ┼Ťmierci szanowanym
w┼éa┼Ťcicielem ziemskim, i nie musia┼é bra─ç innego zaj─Öcia.
A poza tym, niewiele było zajęć stosownych dla synów dżentelmenów, bo inne zawody, jak handel, były źle widziane. Jak wyczytałam w biografii JA, tylko takie zajęcia jak: duchowieństwo, marynarka czy polityka, były
odpowiednie. To i my┼Ťl─Ö, ┼╝e nie tylko JA, ale i wielu innych, by┼éo z nimi
dobrze obeznanych, bo niemal ka┼╝dy z ich rodziny para┼é si─Ö jednym z tych zaj─Ö─ç. Regu┼é─ů wi─Öc by┼éo to, ┼╝e najstarszy syn dziedziczy┼é "wszystko", ale musia┼é utrzymywa─ç "biedne" rodze┼ästwo, a m┼éodsi bracia szli do w/w
zawod├│w, z kolei wspieraj─ůc niezamo┼╝ne siostry. To wszystko jest
ukazane w utworach jako obraz ziemiaństwa w ogóle.

#44 2006-01-20 12:25:17

Mrs_Darcy
U┐ytkownik

Powie┼Ťci J. Austen kocham za:
1. Humor, ironi─Ö, grotesk─Ö, znakomite riposty.
2. Umiej─Ötno┼Ť─ç logicznego i czasem zaskakuj─ůcego toku akcji.
3. R├│┼╝norodno┼Ť─ç postaci.
4. Szcz─Ö┼Ťliwe zako┼äczenia.
5. Mo┼╝no┼Ť─ç uwierzenia w t─Ö ciekawsz─ů ludzk─ů natur─Ö.
6. Ciep┼éo, rodzinno┼Ť─ç.
7. Znakomite wykreowanie warto┼Ťci odpowiednich swojej epoce.
8. Drobiazgowe opisy wa┼╝niejszych rzeczy i postaci.
9. Pomysły co do romansów. smile
10. Realno┼Ťc, realno┼Ť─ç i jeszcze raz realno┼Ť─ç. Czytam i tam jestem. Po prostu. smile
A powod├│w jest znacznie wi─Öcej i ka┼╝dy mi┼éo┼Ťnik tych powie┼Ťci zdaje sobie z tego spraw─Ö. smile

Cho─ç sercem rz─ůdz─ů nierzadko
złoto i drogie kamienie,
lecz słówko uprzejme i gładkie
w wi─Ökszej jest mocy i cenie.
-------------------------------------
Z bajki przybyłam, w bajce żyję i do bajki odejdę...
Damnat quod non intelligunt..

#45 2006-01-20 20:04:09

Diana
U┐ytkownik

Co do punktu 9-Jane Austen jak ma┼éo kto umia┼éa ┼é─ůczy─ç w pary swych bohater├│w. To mnie zawsze zadziwia┼éo- kto z kim? I nawet, jak czasem zaskakiwa┼éa pod tym wzgl─Ödem( m├│j nr 1- wiadomo┼Ť─ç, ┼╝e F. Churchill o┼Ťwiadczy┼é si─Ö du┼╝o wcze┼Ťniej Jane Fairfax w "Emmie"), to w ko┼äcu dochodzi┼éam do wniosku, i┼╝ mia┼éa racj─Ö i wszystko przeprowadzi┼éa logicznie w 100 %.

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#46 2006-04-22 21:52:13

bezpaznokcianka
U┐ytkownik

Pociesz─Ö Was, ┼╝e j─Özyk wsp├│czesnej humanistyki tez jest dosy─ç, hm..., ci─Özki. U nas na studiach m├│wi┼éo si─Ö: po co napisa─ç co┼Ť pro┼Ťciej, jak mo┼╝na skomplikowa─ç? I tak niestety pisane by┼éy nasze podr─Öczniki i wi─Ökszo┼Ť─ç ksi─ů┼╝ek, kt├│re zmuszeni bylismy czyta─ç. Najgorsza by┼éa teoria literatury. Och jak dobrze, ┼╝e mam to za sob─ů!

Ojej.. ja mam to przed soba, a wlasciwie juz w tym siedze. Myslalam, ze ja pojde na polonistyke to przynajmniej bede rozumiec o czym do mnie mowia. Jakze bardzo sie mylilam! Czasami mysle, ze to jest jakis jezyk obcy! Co do komplikowania jezyka - ja zawsze mialam dewize, ze co sie da powiedziec, da sie powiedziec prosto. W tej kwestii tez sie mylilam. Na kolokwium obnizono mi ocene za brak naukowego jezyka. A przeciez rzucanie dziwnymi slowami i tworzenie skomplikowanych zdan nie jest wyznacznikiem inteligencji, o czym ciagle przekonywala nas JA tworzac postacie w stylu pana Collinsa i Mary Bennet.

#47 2006-04-23 17:07:24

Diana
U┐ytkownik

Na szcz─Ö┼Ťcie z biegiem czasu ten specjalistyczny j─Özyk zaczyna by─ç zrozumia┼éy i ju┼╝ tak nie komplikuje sprawy. Ale zgadzam si─Ö, ┼╝e teoria lit. to twardy orzech do zgryzienia (np. niekt├│re artyku┼éy Umberto Eco). :?

#48 2006-05-04 10:50:08

ewelinka
U┐ytkownik

Co do punktu 9-Jane Austen jak ma┼éo kto umia┼éa ┼é─ůczy─ç w pary swych bohater├│w. To mnie zawsze zadziwia┼éo- kto z kim? I nawet, jak czasem zaskakiwa┼éa pod tym wzgl─Ödem( m├│j nr 1- wiadomo┼Ť─ç, ┼╝e F. Churchill o┼Ťwiadczy┼é si─Ö du┼╝o wcze┼Ťniej Jane Fairfax w "Emmie"), to w ko┼äcu dochodzi┼éam do wniosku, i┼╝ mia┼éa racj─Ö i wszystko przeprowadzi┼éa logicznie w 100 %.

To prawda umie zaskoczy─ç.I chyba to jest najfajniejsze.Jak zaczynam czyta─ç to nie mog─Ö przesta─ç dop├│ki nie sko┼äcz─Ö ksi─ů┼╝ki.A to przed Jane Austen nigdy nie mia┼éo miejsca. wink

#49 2006-05-04 18:41:17

frycia
U┐ytkownik

ja uwielbiam jej poczucie humoru teksty kipi─ůce sarkazmem i ironi─ů
:twisted:

,, ┼╝ycie to ┼╝art i wszystko temu dowodzi" (GG)

#50 2006-05-04 19:08:14

Diana
U┐ytkownik

I jest w nich taka lekko┼Ť─ç, nie ma jaich┼Ť zwalistych opis├│w i ckliwych wywod├│w. Przy TEJ lekturze naprawd─Ö si─Ö odpoczywa.

Stopka forum