Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2005-01-07 23:10:31

fringilla
U┐ytkownik

Co najbardziej lubicie u Jane Austen?

To tak dla r├│wnowagi w stosunku do poprzedniego mojego w─ůtku wink

Ja chyba najbardziej lubi─Ö to, ┼╝e u Jane Austen wszystko jest dopowiedziane do ko┼äca. Wiem, ┼╝e dobra literatura powinna zostwaiac miejsce na domys┼éy, ale ja wol─Ö nie domysla─ç si─Ö co si─Ö dalej dzia┼éo z bohaterami. Wol─Ö, by to sam autor zapewni┼é mnie, ┼╝e zyli d┼éugo i scz─Ö┼Ťliwie wink JA pisze nie tylko co sta┼éo si─Ö z najwa┼╝niejszymi postaciami, ale tak┼╝e jak potoczy┼éy si─Ö losy tych pozosta┼éych i jak na to zareagowali inni.
To lubi─Ö wink

Pozdr. Agata
gg 5739618

#2 2005-01-08 10:47:53

dorotka
U┐ytkownik

Re: Co najbardziej lubicie u Jane Austen?

A ja lubię jeszcze to dziwne poczucie humoru i jej sposób opisywania głupiutkich bohaterów.

Normalnie zaczęłam wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

#3 2005-01-08 22:27:06

fringilla
U┐ytkownik

Tak, mia┼éa talent komiczy, bez dw├│ch zda┼ä! DiU jest tak popularna w g┼éownej mierze nie dzi─Öki historii, kt├│r─ů opisuje, a dzi─Öki bohaterom, a bohaterowie komiczni s─ů tu niezr├│wnani. Ale cz─Östo JA pisa┼éa te┼╝ tak, ┼╝e ironia by┼éa ledwo wyczuwalna. Jej trafno┼Ťc obserwacji jest naprawd─Ö imponuj─ůca, zw┼éaszcza bior─ůc po uwag─Ö ubogie jednak do┼Ťwiadczenie ┼╝yciowe.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#4 2005-01-09 00:17:29

Marianna
U┐ytkownik

Ja tak┼╝e uwielbiam jej dowcip. Np. gdy czyta┼éam fragment, kiedy pan Collins o┼Ťwiadcza si─Ö Lizzy, o ma┼éo nie zacz─Ö┼éam si─Ö ┼Ťmia─ç na g┼éos w poci─ůgu.
A je┼Ťli chodzi o jej do┼Ťwiadczenie ┼╝yciowe, to kto┼Ť kiedy┼Ť zarzuci┼é jej, ┼╝e nie opisuje w swoich powie┼Ťciach rozm├│w mi─Ödzy m─Ö┼╝czyznami, bez towarzystwa kobiet. Ale jak mia┼éa o tym pisa─ç, skoro nigdy nie mog┼éa by─ç ┼Ťwiadkiem takiej rozmowy. To w┼éa┼Ťnie jest urok JA, ┼╝e opisuje ┼Ťwiat kt├│ry zna, z pozoru ciasny, ale pe┼éen barwnych postaci, kt├│re s─ů ciekawe i zabawne, a jednocze┼Ťnie autentyczne.

#5 2005-01-09 10:47:29

sister
U┐ytkownik

Dowcip to fakt ma ostry momentami a czasem ledwo wyczuwalny, jakby w zale┼╝no┼Ťci od idiotyzmu bohatera i sytuacji odmierza┼éa ilo┼Ť─ç zawartej ironii. Moim zdaniem robi┼éa to niemal perfekcyjnie. Jakby mia┼éa jak─ů─ç magiczn─ů wag─Ö do precyzyjnego odmierzania ┼Ťmieszno┼Ťci os├│b i wydarze┼ä. Ale ja najbardziej lubi─Ö og├│ln─ů atmosfer─Ö tych ksi─ů┼╝ek. Nikt├│rzy twierdz─ů, ┼╝e s─ů napisane ci─Ö┼╝kim j─Özykiem, ┼╝e jest ma┼éo dialog├│w i ┼╝e nie┼éatwo si─Ö je czyta, ale c├│┼╝, niekt├│rzy czytaj─ů tylko ksi─ů┼╝ki ┼éatwe i co tu kry─ç nieco p┼éytkie, a do takich ksi─ů┼╝ki JA z pewno┼Ťci─ů nie nale┼╝─ů.

#6 2005-01-09 12:23:54

dorotka
U┐ytkownik

W kt├│rym miejscu one s─ů ci─Ö┼╝kie??? Jak dla mnie to jest najlepsza lektura w zimowe wieczory - wiecie, herbatka, mi─Ökkie poduszki, ┼╝y─ç nie umiera─ç big_smile
Dialog├│w jest ma┼éo, ale kiedy ju┼╝ s─ů, to najcz─Ö┼Ťciej ┼Ťmieszne, z celnymi uwagami. Poza tym ten jej opisowy styl pisania jest jedyny w swoim rodzaju. Przynajmniej nie zajmuje si─Ö opisywaniem listk├│w na drzewach itp. jak Orzeszkowa i nie trzeba omija─ç pierwszych czterech rozdzia┼é├│w, ┼╝eby si─Ö na ┼Ťmier─ç nie zaziewa─ç wink

#7 2005-01-09 12:42:33

fringilla
U┐ytkownik

No ja te┼╝ nie powiedzia┼éabym ┼╝e jej ksi─ůzki s─ů ci─Ö┼╝kie i pisane trudnym j─Özykiem. Przeciwnie, wcale nie wida─ç, ┼╝e powsta┼éy prawie 200 lat temu, a w por├│wnaniu z innymi ksi─ůzkami tego okresu, wypadaj─ů niemal wsp├│lcze┼Ťnie! A wierzcie, mi troch─Ö tego by┼éam zmuszona przeczyta─ç. W por├│wnaniu ze swoimi rodakiami, kt├│rym w g┼é├│wnej mierze zawdzi─Öczamy rozw├│j powie┼Ťci, a tak┼╝e polskimi wytworami literackimi Jane Austem czyta sie lekko, ┼éatwo i przyjemnie (zreszt─ů bez tego por├│wnania te┼╝ wink ). Wi─Ökszo┼Ť─ç wsp├│┼éczesnych JA powie┼Ťci, romans├│w gotyckich, czy powie┼Ťci sentymentalnych, nawet tych najlepszych, dzi┼Ť juz nie da si─Ö czyat─ç, a JA wci─ů┼╝ jest aktualna i dzi─Öki prostocie j─Özyka bardzo przyst─Öpna. Nie moge zrozumie─ç, dlaczego wci─ů┼╝ jezt tak lekcewa┼╝ona przez polskich badaczy?

A co do opis├│w - zauwa┼╝cie, ┼╝e JA opisuje to, co jest potzrebne do zarysowania czytelnikowi okoliczno┼Ťci, atmosfery, charakteru, czy przesz┼éo┼Ťci postaci. Nie s─ů to ci─ůgn─ůce si─Ö jak flaki z olejem nudne opisy przyrody, tylko szczeg├│┼éy, dzi─Öki kt├│rym mamy lepszy i pe┼éniejszy ogl─ůd sytuacji.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#8 2005-01-09 13:31:00

sister
U┐ytkownik

Nie chodzi o to, ┼╝e jauwa┼╝am, ┼╝e ci─Ö┼╝ko si─Ö czyta JA.
S┼éysza┼éam takie opinie od wielu os├│b, dlaczego tak my┼Ťl─ů pozostaje dla mnie zagadk─ů....

a co do czytania... hmmm... podobno statystyczny Polak czyta mniej ni┼╝ 1 ksi─ů┼╝k─Ö rocznie... to DRAMAT. Osobi┼Ťcie nie wyobra┼╝am sobie tygodnia bez przeczytania przynajmniej dw├│ch ksi─ů┼╝ek. Zreszt─ů pami─Ötam jakzdumieni byli moi znajomi, gdy dowiedzieli si─Ö, ┼╝e przeczyta┼éam 13tomow─ů pomie┼Ť─ç Dumas'a... Bo niby po co :?: buhahahaha g┼éupia dziewczyna, 13 tom├│w :?:

Co do opis├│w, to faktycznie jest pow┼Ťci─ůgliwa, zreszt─ů wzmiankuje w tek┼Ťcie nie raz "celem tej ksi─ů┼╝ki nie jest przedstawianie czytelnikowi..." i dobrze moim zdaniem.

8)

#9 2005-01-09 14:47:31

dorotka
U┐ytkownik

I to jest bardzo fajne, bo pozostawia pole dla wyobraźni (a ta jest u mnie chyba zbyt wybujała wink )
Co do d┼éugich ksi─ů┼╝ek - ko┼äcz─Ö "Wojn─Ö i pok├│j" - uparcie, mimo komentarzy: "Po co ci to?!" itp. Po takim tek┼Ťcie w┼é─ůcza mi si─Ö przekora wink

#10 2005-01-09 15:01:05

sister
U┐ytkownik

Tak, człowiek który ma wyobraźnie nigdy nie stanie sie kołtunem... i nigdy nie będzie samotny... i nigdy nie będzie mus ię nudziło...

Jak to powiedział Pan Darcy o cechach wykształconych panien???

"...nale┼╝y uzupe┼éni─ç wspomnian─ů list─Ö cech o rzecz najistotniejsz─ů, mianowicie ch─Ö─ç rozwijania umys┼éu poprzez cz─Öst─ů lektur─Ö."

Mo┼╝emy wi─Öc ola─ç umiej─Ötno┼Ť─ç malowania parawanik├│w na rzecz cz─Östego czytania lol

#11 2005-01-09 15:56:07

fringilla
U┐ytkownik

No nie wiem, wiem, cytat dok┼éadnie brzmia┼é tak: "WSZYSTKO TO POWINNA POSIADA─ć, a pr├│cz tego..." Wi─Öc mo┼╝e jednak "muzyka, ┼Ťpiew, rysunek, taniec i j─Özyki nowozytne" nie s─ů tak zupe┼énie zb─Ödne wink

Pozdr. Agata
gg 5739618

#12 2005-01-09 16:19:59

sister
U┐ytkownik

Ja cytowa┼éam z ksi─ů┼╝ki, Ty chyba z filmu smile
w sumie to masz racj─Ö, zreszt─ů obie mamy racj─Ö bo mi chodzi┼éo o to, ┼╝e Pan Darcy daje jasno do zrozumienia, ┼╝e te wszystkie ta┼äce i ┼Ťpierwy s─ů du┼╝o mniej warte ni┼╝ umys┼é rozwijany cz─Öst─ů lektur─ů.

No i ja te┼╝ napisa┼éam, ┼╝e "...nale┼╝y uzupe┼éni─ç wspomnian─ů list─Ö..." czyli tanie, ┼Ťpiew, parawaniki 8) cho─ç w dzisiejszych czasach jakby kt├│ra┼Ť z nas wymalowa┼éa parawanik, zadziwi┼éaby tym wszystkich wok├│l, ale niestety raczej w negatywnym tego s┼éowa znaczeniu... cho─ç sama mam ci─ůgoty do rob├│tej r─Öcznych, lubi─Ö szyde┼ékowa─ç i haftuj─Ö jak pozwala mi na to czas... naby┼éam r├│wnie┼╝ sprz─Öt i poradniki maj─ůce pom├│c mi rozwin─ů─ç malarskie uzdolnienia, ale jak narazie skutki s─ů tak mizerne,┼╝e porzuci┼éam ten rodzaj wyra┼╝ania siebie :mrgreen:

#13 2005-01-09 17:32:44

fringilla
U┐ytkownik

Cytowa┼éam z ksi─ů┼╝ki, specjalnie zdj─Ö┼éam j─ů z honorowego miejsca na p├│┼éce wink Swoj─ů drog─ů, stoi stanoczo za wysoko, bior─ůc pod uwage jak cz─Östo po ni─ů siegam wink

Mi kiedy┼Ť kole┼╝anka powiedzia┼éa, ┼╝e powinnam zyc w tamtych czasach, bior─ůc pod uwag─Ö moje zainteresowania (kiedy┼Ť nawet tka┼éam!), ale niestety, nigdy nie opanowa┼éam gry na ┼╝adnym instrumencie, a jak zacz─Ö┼éabym ┼Ťpiewa─ç, wszyscy pouciekaliby z ca┼é─ů pewno┼Ťci─ů bez wzgl─Ödu na dobre wychowanie. Na pewno zamkn─Ö┼éoby mi drog─Ö do dobrego zam─ů┼╝p├│j┼Ťcia wink Jedyne czego zazdroszcz─Ö pannom z tamtych czas├│w to nadmiar wolnego czasu, w kt├│rym mog┼éy swobodnie rozwija─ç te wszystkie "kunszta".
A parawaniki, mo┼╝e to by┼éa chwilowa moda, zauwa┼╝cie, ┼╝e tylko w DiU jest mowa o parawanikach, a w RiR s─ů na topie portrety z cienia i widoczki wink

Ale co do najwa┼╝niejszego to zgadzamy si─Ö stuprocentowo I na szcz─Ö┼Ťcie zgadzaj─ů si─Ö te┼╝ w du┼╝ej mierze wsp├│┼écze┼Ťni m─Ö┼╝czy┼║ni - m├│j m─ů┼╝ nigdy nie wypomina┼é mi ┼╝e za du┼╝o czytam wink I co┼Ť w tym jest, ┼╝e cho─ç ci─ůgle brakuje mi czasu na rozmaite zaj─Öcia, kt├│re sprawiaj─ů mi przyjemno┼Ť─ç, jak cho─çby malowanie, to zawsze potrafie wygospodarowa─ç czas na czytanie.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#14 2005-01-10 08:31:54

sister
U┐ytkownik

Uuuuu to chyba jakie┼Ť zupe┼énie ine t┼éumaczenia ksi─ů┼╝ki mamy...

Szkoda tylko, ┼╝e m─Ö┼╝czy┼║ni tak cz─Östo (i to niezale┼╝nie od czas├│w) wybieraj─ů intelektualnie hmmm nieciekawe ┼╝ony... ┼╝eby nie powiedzie─ç gorzej... czasem inteligentna kobieta jest dla faceta zbyt du┼╝y wysi┼éek, a tak - mog─ů ┼Ťmia┼éo pochlebia─ç w┼éasnemu rozumowi przy takim por├│wnaniu...

I wspomn─Ö tylko, ┼╝e moj─ů wypowied┼║ opieram na wielu przyk┼éadach z rzeczywisto┼Ťci...

oby więc nasze częste czytanie nie poszło na marne :mrgreen:

#15 2005-01-10 12:09:22

Loana
U┐ytkownik

Wstyd si─Ö przyzna─ç, ┼╝e ja czytam takie nisko cenione ksi─ů┼╝ki...zwykle kiedy jestem zm─Öczona, a one jako┼Ť pomagaj─ů mi si─Ö odpr─Ö┼╝y─ç (nie m├│wi─ůc, ┼╝e mnie ┼Ťmiesz─ů). Nie pot─Öpiajcie mnie jednak za to, co jaki┼Ť czas wracam do JA i innych, ci─Ö┼╝szych ksi─ů┼╝ek (g┼é├│wnie fantastyka jednak tongue). Mam tylko nadziej─Ö, ┼╝e nie jestem statystycznym Polakiem, bo jednak jaki┼Ť pora┼╝aj─ůcych ilo┼Ťci nie czytam, je┼Ťli ju┼╝ to np. Bankowo┼Ť─ç, Ustaw─Ö o rachunkowo┼Ťci czy te┼╝ inne "ciekawe lektury" tongue.
Natomiast bardzo podoba┼éo mi si─Ö w┼éa┼Ťnie w czasach JA, ┼╝e m┼éode dziewcz─Öta mog┼éy rozwija─ç swoje kunszta w rob├│tkach r─Öcznych. Szalenie im zazdroszcz─Ö, to teraz takie "niemodne". I bardzo si─Ö ucieszy┼éam, kiedy kilka z Was napisa┼éo, ┼╝e jednak si─Ö tym zajmuje smile. I tego w┼éa┼Ťnie dotyczy m├│j wkr─Öt - mo┼╝e obok r├│┼╝nych link├│w mo┼╝emy sobie podawa─ç adresy stron, gdzie s─ů np. wykroje sukien, rob├│tki r─Öczne i inne takie rzeczy, kt├│re robi┼éy nasze babcie smile.
A pisz─Ö o tym, poniewa┼╝ jaki┼Ť czas temu, po XXX przeczytaniu DiP stwierdzi┼éam, ┼╝e chc─Ö si─Ö poczu─ç jak dziewczyna z tamtych czas├│w i postanowi┼éam nauczy─ç si─Ö szyde┼ékowania. Kole┼╝anki w pracy szyde┼ékuj─ů od jakiego┼Ť czasu, ale dopiero teraz ja si─Ö zarazi┼éam. Dopiero si─Ö ucz─Ö, ale musz─Ö przyzna─ç, ┼╝e to szalenie uspokaja smile. Pozdrawiam!

Jakie┼Ť pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

#16 2005-01-10 12:35:59

sister
U┐ytkownik

Szyde┼ékowanie rz─ůdzi!!! po zrobieniu kilku serwetek, szalik├│w i czapeczek mo┼╝na ┼Ťmia┼éo powiedzie─ç, ┼╝e jest sie jak postacie JA lol

w zasadzie nie ma r├│┼╝nicy jakie ksi─ů┼╝ki si─Ö czyta Loano, byleby lekt├│ra nie by┼éa jednokierunkowa, jeszcze do niedawna moja Mama czyta┼éa tylko jakie┼Ť g├│wna w stylu Mary Hoggins Clark, ale teraz podtykam jej inne ksi─ů┼╝ki i troch─Ö urozmaicam repertuar big_smile Droga Rodzicielka przeczyta┼éa nawet ostatnio wszystkie cz─Ö┼Ťci Harrego Pottera :mrgreen:

A no w┼éa┼Ťnie, czy kt├│ra┼Ť z Was interesuje si─Ö mo┼╝e haftowaniem krzy┼╝ykowym???

#17 2005-01-10 12:37:05

fringilla
U┐ytkownik

Uuuuu to chyba jakie┼Ť zupe┼énie ine t┼éumaczenia ksi─ů┼╝ki mamy...

Szkoda tylko, ┼╝e m─Ö┼╝czy┼║ni tak cz─Östo (i to niezale┼╝nie od czas├│w) wybieraj─ů intelektualnie hmmm nieciekawe ┼╝ony... ┼╝eby nie powiedzie─ç gorzej... czasem inteligentna kobieta jest dla faceta zbyt du┼╝y wysi┼éek, a tak - mog─ů ┼Ťmia┼éo pochlebia─ç w┼éasnemu rozumowi przy takim por├│wnaniu...

I wspomn─Ö tylko, ┼╝e moj─ů wypowied┼║ opieram na wielu przyk┼éadach z rzeczywisto┼Ťci...

oby więc nasze częste czytanie nie poszło na marne :mrgreen:

Ja mam t┼éumaczenie Anny Przepelskiej-Trzeciakowskiej, ona t┼éumaczy┼éa chyba wi─Ökszo┼Ťc ksi─ů┼╝ek JA dla Pr├│szy┼äskiego.
A a propos t┼éumacze┼ä, to mam wydanie RiR, ktore kupi┼éam kiedy┼Ť z gazet─ů i tam w og├│le nie by┼éy t┼éumaczone imiona. ziwnie mi sie czyta┼é Elinor, przyzwyczai┼éam si─Ö juz mysle─ç o pannie Dashwood: Eleonora. Z drugiej strony Przepe┼éska -Trzeciakowska pod tym wzgl─Ödem jest troch─Ö nikonsekwentna. W DiU mamy El┼╝biet─Ö, Karola, Jerzego, ale w MP jest ju┼╝ sir Thomas. Inna sprwa, ┼╝e mnie to wcale nie razi, cho─ç zazwyczaj jestem wyczulona na wszelkie niekonsekwencje. Mo┼╝e to jest w┼éa┼Ťnie intuicja t┼éumacza...
Ot, znowu dygresja wink

Co do facet├│w i wybierania g┼éupich ┼╝on, to chyba nie jest tak ┼║le. Ja m─Ö┼╝a znalaz┼éam (mo┼╝e nie njlepszego, ale lepszy wr├│bel w gar┼Ťci... wink ), wi─Ökszo┼Ť─ç moich nieg┼éupich kole┼╝anek r├│wnie┼╝. Zycie z g┼éupi─ů kobiet─ů to tez nie lada wyzwanie, hehe. Choc czasem te, jak to uj─Ö┼éa┼Ť, intelektualnie nieciekawe, maj─ů niewiarygodna m─ůdro┼Ťc zyciow─ů i potrafi─ů wodzi─ç faceta za nos, sprawiaj─ůc jednocze┼Ťnie, by czu┼é si─Ö jak w si├│dmym niebie. Widzia┼éam na w┼éasne oczy. Ale z tym to sie chyba trzeba urodzi─ç...

Loana, podaje linka do bardzo fajnego forum, nie wiem czy znajdziesz tam to, co Ci─Ö interesuje, bo ja jednak sk┼éaniam sie ku pracom plastycznym, do szycia i szyde┼ékowania nigdy nie mia┼éam serca, ale z tego co tam mi kilka razy wpad┼éo w oczy, to tym dziewczyny si─Ö tez zajmuj─ů.

http://forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=23390

A fantastyke tez uwielbiam, zwłaszcza fantasy...

Pozdr. Agata
gg 5739618

#18 2005-01-10 12:40:14

sister
U┐ytkownik

Hihihi napisa┼éam lektura przez "├│" w poprzednim po┼Ťcie... :oops:
ale sobie wystawi┼éam ┼Ťwiadectwo roll
to z po┼Ťpiechu, przyznam szczerze, czasami mam tyle do powiedzenia na raz, ┼╝e jak pisz─Ö to nie zastanawiam sie ju┼╝ jak to robi─Ö.

Jeszcze parę słów do Loany:
wyznam Ci, ┼╝e niestety ja te┼╝ zmuszona jestem urozmaica─ç lektur─Ö ustaw─ů o rachunkowo┼Ťci i wszelkimi innymi ekonomicznymi wypocinami. Stwierdzam wtedy, ┼╝e niestety ekonomi┼Ťci nie grzesz─ů wyobra┼║ni─ů, bo j─Özyk ich prac mo┼╝na okre┼Ťli─ç tylko jednym s┼éowem: DNO

mam nadziej─Ö, ┼╝e po studiach nie stanie si─Ö ze mn─ů podobnie ....

#19 2005-01-10 12:47:01

sister
U┐ytkownik

Ja mam t┼éumaczenie niejakiej Magdaleny Gawlik-Ma┼ékowskiej a ksi─ů┼╝ka jest Pr├│szy┼äskiego.

Co do ┼╝on o w─ůtpliwych przymiotach rozumu:
ja nie twierdz─Ö, ┼╝e tak jest w ka┼╝dym przypadku i ale naprawd─Ö moje obserwacje s─ů zatrwa┼╝aj─ůce... mo┼╝e mia┼éam pecha trafia─ç na skrajne przypadki???

#20 2005-01-10 12:49:23

fringilla
U┐ytkownik

Pociesz─Ö Was, ┼╝e j─Özyk wsp├│czesnej humanistyki tez jest dosy─ç, hm..., ci─Özki. U nas na studiach m├│wi┼éo si─Ö: po co napisa─ç co┼Ť pro┼Ťciej, jak mo┼╝na skomplikowa─ç? I tak niestety pisane by┼éy nasze podr─Öczniki i wi─Ökszo┼Ť─ç ksi─ů┼╝ek, kt├│re zmuszeni bylismy czyta─ç. Najgorsza by┼éa teoria literatury. Och jak dobrze, ┼╝e mam to za sob─ů!

Pozdr. Agata
gg 5739618

#21 2005-01-10 12:53:25

sister
U┐ytkownik

Masz racj─Ö Fringilla... ja to najbardziej lubi─Ö te m─ůdre zdania z┼éo┼╝one na p├│┼é strony. Jak dochodz─Ö do kropki na ko┼äcu to juz dawno nie wiem o czym by┼éo na pocz─ůtku lol
Ciekawe, co by zrobi┼éa panna Lizzy, gdyby by┼éa zmuszona przczyta─ç tak─ů dajmy na to ksi─ů┼╝k─Ö o literaturze albo jakie┼Ť ekonomiczne tomiszcze 8O

#22 2005-01-10 13:05:36

fringilla
U┐ytkownik

E, te ich lektury to tez nie by┼éa bu┼éka z mas┼éem. Powie┼Ťci grozy i sentymentalne romase w wi─Ökszo┼Ťci nie nadawa┼éy sie dla m┼éodych panienek, skazane by┼é w g┼é├│wnej mierze na tomy kaza┼ä, rozmysla┼ä itp. Literatura oswieceniowa i wcze┼Ťniejsza nie by┼éa lekka ani ┼éatwa. Pozostwa┼éa im poezja i nie┼Ťmiertelny Szekspir.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#23 2005-01-10 18:04:27

Anonymous
GoŠ

A ktorego z drugoplanowych bohaterow najbardziej lubicie? Ja uwielbiam Pana i pania Bennet z D&U, Auguste Elton z Emmy i siostre Lucy Steels z R i R (nie pamietam jak miala na imie-Anna?- ale mialam w szkole kolezanke, ktora zachowywala sie prawie identycznie, jak czytalam ksiazke to prawie lezalam ze smiechu na ziemi).

pozdrawiam serdecznie

alina

#24 2005-01-10 18:12:18

sister
U┐ytkownik

Faktycznie, kazania to nic przyjemnego...

Ja najbardziej lubi─Ö siostry Pana Bingleja i ┼╝on─Ö Pana Eltona smilesmilesmile
chocia┼╝ Pani i Pan Bennet te┼╝ s─ů niczego sobie, ale s─ů zbyt dobroduszni w przeciwie┼ästwie do powy┼╝szych 8)

roll

#25 2005-01-10 18:40:22

fringilla
U┐ytkownik

A ja od drugiej strony: najbardziej nie cierpie pani Norris. Mia┼éam wielka frajd─Ö czytaj─ůc Harry'ego Pottera, od razu poczu┼éam, ┼╝e J. Rowling to pokrewna dusza wink

Z Emmy uwielbiam pana Woodhausa i jego starsz─ů c├│rk─Ö Izabel─Ö, oraz jej m─Ö┼╝a, Jana. Ich sprzeczki sa znakomite!

Z RiR chyba te┼╝ starsz─ů pann─Ö Steele, cho─ç obie s─ů niezr├│wnane.

Z DiU Karolina Bingley i pani Bennet. Karolina z tymi swoimi tekstami, kt├│re "nikomu opr├│cz niej samej nie zrobi┼éy przykro┼Ťci", a pani Bennet za ca┼éokszta┼ét, ale przede wszystkim za reakcje na ┼Ťlub Lizzy: "i powiedz mi kochanie co pan Darcy najbardziej lubi, zebym mu mog┼éa przygotowac na jutro"...

W MP to chyba pan Yates, w sczeg├│lno┼Ťci za jego przemy┼Ťlenia na temat sir Thomasa i innych ojc├│w.

W Perswazjach nie by┼éo chyba postaci, kt├│ra mog┼éaby startowac w tej kategorii, wszyscy by┼éi albo przes┼éodzeni, albo nieciekawi, albo irytuj─ůcy. W ON podobnie.

Pozdr. Agata
gg 5739618

Stopka forum