Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#201 2006-01-29 15:35:47

Georginia
U┐ytkownik

Re: Ekranizacja z Colinem Firthem i Jennifer Ehle

Mentalno┼Ť─ç i ludzie zawsze byli tacy sami. Pod tym wzgl─Ödem niczym nie r├│┼╝nimy si─Ö od naszych antenat├│w sprzed 100-200 lat. R├│┼╝ni─ů nas jedynie obyczaje, wychowanie i t┼éo polityczno-historyczne, a te ju┼╝ mo┼╝na ocenia─ç, analizowa─ç i por├│wnywa─ç.
big_smile

Uwa┼╝asz,┼╝e menatlno┼Ť─ç powiedzmy ludzi ┼Ťredniowiecza by┼éa taka sama jak nasza?Czy to stwierdzenie odnosi si─Ö tylko od XVIII wieku w zwy┼╝?

#202 2006-01-29 16:17:07

AineNiRigani
U┐ytkownik

Chodziło mi bardziej o charakter. Może źle się wyraziłam.
Jak czytam zasem pami─Ötniki z XVI-XVIII w. albo ksi─Ö┼╝niczk─Ö Gerturd─Ö - ludzie tak naprawd─Ö si─Ö nie zmienili. Rz─ůdzi┼éy nami te same nami─Ötno┼Ťci, to samo sprawia┼éo nam rado┼Ť─ç, smutek. Zmienia si─Ö tylko t┼éo historyczne, obyczaje, wychowanie. I to jedynie nas r├│zni od siebie. Tak jak i to b─Ödzie nas r├│┼╝ni─ç od pokole┼ä naszych dzieci. Jak patrz─Ö na dzisiejsze dzieciaki - utwierdzam si─Ö jedynie w tym przekonaniu.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#203 2006-01-29 16:28:10

Georginia
U┐ytkownik

Ok ale nie odpowiedzia┼éa┼Ť na pytanie dotycz─ůce mentalno┼Ťci.Czy uwa┼╝asz,┼╝e powiedzmy dopiero od XVIII wieku mentalno┼Ť─ç si─Ö nie zmienia?

#204 2006-01-29 17:12:21

Alison
U┐ytkownik

Aine chodzi┼éo o to (jak my┼Ťl─Ö), ┼╝e uczucia rz─ůdz─ůce lud┼║mi we wszystkich epokach s─ů takie same, niewa┼╝ne czy w epoce kamienia ┼éupanego czy w okresie regencji czy w okresie III Rzeczpospolitej, zawsze tak samo cierpimy z powodu odrzucenia, tak samo jeste┼Ťmy zazdro┼Ťni, tak samo kochamy. A mentalno┼Ť─ç zmienia si─Ö nie tylko na tle historycznym ale r├│wnie┼╝ w r├│┼╝nych grupach spo┼éecznych, w tym samym czasie ta mentalno┼Ť─ç mo┼╝e by─ç skrajnie inna i uwarunkowana przez 1000 r├│znych rzeczy.

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#205 2006-01-29 17:23:43

Diana
U┐ytkownik

Je┼Ťli m├│wimy teraz o pani Bennet z serialu, to ma ona cudown─ů dykcj─Ö i fajne czasem przy tym ┼Ťci─ůga usta. Jako┼Ť odruchowo zacz─Ö┼éam przejmowa─ç od niej t─Ö mink─Ö. smile

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#206 2006-01-29 17:27:18

Diana
U┐ytkownik

Pokr─Öci┼éa mi si─Ö kolejno┼Ť─ç i troch─Ö od sasa do lasa wygl─ůda m├│j post na tym tle. :oops: Przepraszam.

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#207 2006-01-29 17:38:34

AineNiRigani
U┐ytkownik

Aine chodzi┼éo o to ┼╝e uczucia rz─ůdz─ůce lud┼║mi we wszystkich epokach s─ů takie same, niewa┼╝ne czy w epoce kamienia ┼éupanego czy w okresie regencji czy w okresie III Rzeczpospolitej, zawsze tak samo cierpimy z powodu odrzucenia, tak samo jeste┼Ťmy zazdro┼Ťni, tak samo kochamy. A mentalno┼Ť─ç zmienia si─Ö nie tylko na tle historycznym ale r├│wnie┼╝ w r├│┼╝nych grupach spo┼éecznych, w tym samym czasie ta mentalno┼Ť─ç mo┼╝e by─ç skrajnie inna i uwarunkowana przez 1000 r├│znych rzeczy.

Niemal dokładnie o to mi chodziło.
Wspomina┼éam o ksi─Ö┼╝niczce Gertrudzie, a ona tworzy┼éa w ┼Ťredniowieczu. Od tamtych czas├│w ludzie jako tacy si─Ö nie zmienili.
Ale zmienia wychowanie, epoka, obyczaje. Wszystkie te rzeczy s─ů ze sob─ů tak ┼Ťci┼Ťle po┼é─ůczone. Ale jednocze┼Ťnie sugeruje, ┼╝e gdyby by┼éa maszyna czasu umo┼╝liwiaj─ůca przenoszenie si─Ö do innych epok, to po przeniezieniu si─Ö w inny czas i poznaniu niuans├│w obyczajowych - mo┼╝na si─Ö bardzo szybko odnale┼Ť─ç w danej epoce, bo prawa rz─ůdz─ůce cz┼éowiekiem si─Ö nie zmieniaj─ů. R├│┼╝ni─ů nas jedynie nalecia┼éo┼Ťci wynikaj─ůce z wychowania, miejsca i czasu. A nie charakteru. Bo charaktery miewamy podobne. Niezale┼╝nie od czasu, po┼éo┼╝enia geograficznego.

#208 2006-01-29 17:59:36

Georginia
U┐ytkownik

Wspomina┼éam o ksi─Ö┼╝niczce Gertrudzie, a ona tworzy┼éa w ┼Ťredniowieczu. Od tamtych czas├│w ludzie jako tacy si─Ö nie zmienili.
.

Hmmmm tym razem ja nie mog─Ö si─Ö z Tob─ů zgodzi─ç.Mentalno┼Ťc ludzi ┼Ťredniowiecza jest skrajnie inna.Gdyby nasza menatlno┼Ť─ç pozostawala niezmienna nie mogliby┼Ťmy m├│wi─ç o jakichkolwiek epokach.
We┼║my chocia┼╝by przyk┼éad,postrzegania ┼Ťwiata przez ludzi ┼Ťredniowiecza.By┼é on skrajnie inny ni┼╝ nasz,da si─Ö to zauwa┼╝y─ç chocia┼╝by w sztuce,malarstwie itp.
Sa unwiersalne warto┼Ťci jak w┼éasno┼Ťc wolno┼Ť─ç sprawiedliwosc,ale s─ů tez inne uniwersa kt├│re mia┼éy wi─Öksz─ů warto┼Ť─ç dla ludzi ┼Ťredniowiecza.
My┼Ťlenie w kategoriach ekonomicznych (tzn. dobre to co przynosi nam zysk i nielogiczne jest robic co┼Ť co przyniesie nam starte) nie towarzyszy cz┼éowiekowi od pocz─ůtk├│w ┼Ťwiata.
Uczucia kt├│re rz─ůdz─ů lud┼║mi s─ů takie same ale w innych kontekstach wyst─Öpuj─ů.
Niestety nasze postrzeganie przesz┼éo┼Ťci jest odrobine schematyczne.
Przepraszam,┼╝e rozbudowuje ten w─ůtek ale my┼Ťle,┼╝e kwestia mentalno┼Ťci,historiografii klasycznej czy chocia┼╝by nurt l'histoire nouvelle, kt├│rym si─Ö zajmuje, jest szalenie ciekawy:-)Je┼Ťli kto┼Ť ma ochot─Ö na ten temat podyskutowa─ç to by┼éoby bardzo mi┼éo.wtedy inaczej patrzy si─Ö i na powie┼Ťci i na filmy kostiumowe:-)
Cieplo pozdrawiam

#209 2006-01-29 18:20:59

AineNiRigani
U┐ytkownik

.

Hmmmm tym razem ja nie mog─Ö si─Ö z Tob─ů zgodzi─ç.Mentalno┼Ťc ludzi ┼Ťredniowiecza jest skrajnie inna.Gdyby nasza menatlno┼Ť─ç pozostawala niezmienna nie mogliby┼Ťmy m├│wi─ç o jakichkolwiek epokach.
We┼║my chocia┼╝by przyk┼éad,postrzegania ┼Ťwiata przez ludzi ┼Ťredniowiecza.By┼é on skrajnie inny ni┼╝ nasz,da si─Ö to zauwa┼╝y─ç chocia┼╝by w sztuce,malarstwie itp.
Sa unwiersalne warto┼Ťci jak w┼éasno┼Ťc wolno┼Ť─ç sprawiedliwosc,ale s─ů tez inne uniwersa kt├│re mia┼éy wi─Öksz─ů warto┼Ť─ç dla ludzi ┼Ťredniowiecza.
My┼Ťlenie w kategoriach ekonomicznych (tzn. dobre to co przynosi nam zysk i nielogiczne jest robic co┼Ť co przyniesie nam starte) nie towarzyszy cz┼éowiekowi od pocz─ůtk├│w ┼Ťwiata.
Uczucia kt├│re rz─ůdz─ů lud┼║mi s─ů takie same ale w innych kontekstach wyst─Öpuj─ů.
Niestety nasze postrzeganie przesz┼éo┼Ťci jest odrobine schematyczne.
Przepraszam,┼╝e rozbudowuje ten w─ůtek ale my┼Ťle,┼╝e kwestia mentalno┼Ťci,historiografii klasycznej czy chocia┼╝by nurt l'histoire nouvelle, kt├│rym si─Ö zajmuje, jest szalenie ciekawy:-)Je┼Ťli kto┼Ť ma ochot─Ö na ten temat podyskutowa─ç to by┼éoby bardzo mi┼éo.wtedy inaczej patrzy si─Ö i na powie┼Ťci i na filmy kostiumowe:-)
Cieplo pozdrawiam

Dlatego napisa┼éam, ze z ta mentalnoscia troche zle sie wyrazilam. Ale sens pozostaje ten sam. To o czym piszesz jest t┼éo, a mnie chodzi o sedno, wn─Ötrze cz┼éowieka. Ty piszesz o wychowaniu, o otoczce historyczno-politycznej. Gdyby tych ludzi wrzuci─ç w wiek XX szybko mogliby si─Ö odnale┼Ť─ç. Tak jak i ja czy Ty bardzo szybko zaaklimatyzowaliby┼Ťmy si─Ö w obyczajowo┼Ťci z epoki ot chocia┼╝by Jane. Wystarczy┼éoby j─ů jedynie pozna─ç.
Jakby to inaczej wyja┼Ťni─ç. Mo┼╝e Freudem?
Ty m├│wisz o superego, a ja o ego i id. Nie wiem czy to pomo┼╝e, ale ...big_smile

#210 2006-01-29 18:21:02

Alison
U┐ytkownik

Georginio masz absolutn─ů racj─Ö tyle, ┼╝e dyskusja si─Ö nam roz┼éazi, bo rozmijamy si─Ö w rozumieniu poj─Ö─ç. My z Aine m├│wimy o uczuciach i emocjach (te pozostaj─ů niezmienne w historii rodzaju ludzkiego) a Ty nieustaj─ůco trzymasz si─Ö poj─Öcia mentalno┼Ťci czyli postrzegania ┼Ťwiata, sposobu my┼Ťlenia o otaczaj─ůcej rzeczywisto┼Ťci, a ta rzeczywi┼Ťcie zmienia si─Ö bardzo na przestrzeni dziej├│w. Na przyk┼éadzie: m┼éode kobiety w XVIII w. dok┼éadnie tak samo jak dzi┼Ť zakochiwa┼éy si─Ö w przystojnych facetach, tak samo na ich widok trzepota┼éy im serducha jak nam teraz na widok pana Darcy'ego o poranku st─ůpaj─ůcego po rosie w kierunku ukochanej wink , ale ju┼╝ o kwestii zam─ů┼╝p├│j┼Ťcia w├│wczas zupe┼énie inaczej my┼Ťlano ni┼╝ teraz. Dawniej panna z dzieckiem nie mia┼éa prawa pokaza─ç si─Ö na salonach, a dzi┼Ť nikogo taka osoba nie dziwi. No mo┼╝e w ma┼éych miejscowo┼Ťciach to wci─ů┼╝ jeszcze wstyd. I to jest to o czym m├│wi┼éam, ┼╝e nawet wsp├│┼écze┼Ťnie ta "mentalno┼Ť─ç" czyli postrzeganie samotnego macierzy┼ästwa (jako przyk┼éad) mo┼╝e by─ç skrajnie r├│┼╝ne na wsi ni┼╝ w du┼╝ym mie┼Ťcie. Mentalno┼Ť─ç si─Ö zmienia, uczucia pozostaj─ů te same niezale┼╝nie od przemian spo┼éeczno-historycznych.
O Jezu!!! Co ja si─Ö tak wym─ůdrzam?! Trzymajcie mnie!!! wink

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#211 2006-01-29 18:31:10

AineNiRigani
U┐ytkownik

O Jezu!!! Co ja si─Ö tak wym─ůdrzam?! Trzymajcie mnie!!! wink

Ech ... a ja? :oops: :oops:

#212 2006-01-29 18:37:26

Georginia
U┐ytkownik

Dlatego napisa┼éam, ze z ta mentalnoscia troche zle sie wyrazilam. Ale sens pozostaje ten sam. To o czym piszesz jest t┼éo, a mnie chodzi o sedno, wn─Ötrze cz┼éowieka. Ty piszesz o wychowaniu, o otoczce historyczno-politycznej. Gdyby tych ludzi wrzuci─ç w wiek XX szybko mogliby si─Ö odnale┼Ť─ç. Tak jak i ja czy Ty bardzo szybko zaaklimatyzowaliby┼Ťmy si─Ö w obyczajowo┼Ťci z epoki ot chocia┼╝by Jane. Wystarczy┼éoby j─ů jedynie pozna─ç.
Jakby to inaczej wyja┼Ťni─ç. Mo┼╝e Freudem?
Ty m├│wisz o superego, a ja o ego i id. Nie wiem czy to pomo┼╝e, ale ...big_smile

Niestety nie,to w┼éasnie ty wspomnia┼éa┼Ť ,┼╝e zmienia si─Ö wychowanie ,a ludzie pozostaj─ů tacy sami.T┼éumaczylam zatem,┼╝e cz┼éowiek ┼Ťredniowiecza np nieby┼éby w stanie przystosowa─ç si─Ö do naszego ┼Ťwiata bo my┼Ťla┼é w innych kategoriach.Postrzega┼é ┼Ťwiat nie na zasadzie my┼Ťlenia ekonomicznego o kt├│rym tu ju┼╝ wspomnia┼éam,i chocby┼Ťmy nie wiem jak starali si─Ö go wychowa─ç nic to nie da.
Cz┼éowiek ┼Ťredniowiecza np nie my┼Ťla┼é w kategoriach symbolicznych jak my.Dla niego s┼éowa 'idz do diabla' mialy moc sprawcza.Jak by┼Ť mu wyt┼éumaczy┼éa,┼╝e to tylko tak symbolicznie powiedziane?
Freud nie ma tu nic wspolnego.
Polecam raczej Guriewicza albo Le Goffa:-)

#213 2006-01-29 18:40:00

Georginia
U┐ytkownik

he he dobra ju┼╝ si─Ö nie b─Öde wym─ůdrza─ç....wybaczcie je┼Ťli to tak zabrzmia┼éo roll ale my┼Ťle,┼╝e to ciekawy temat.gdyby┼Ťcie mia┼éy chwilk─Ö si─Ögnijcie po co┼Ť zwi─ůzanego ze szko┼é─ů Annal i kategori─ů mentalite...to szalenie ciekawe i zmienia pogl─ůd na wiele spraw.My┼Ťle,┼╝e bardzo si─Ö przydaje przy rozmowach nad przesz┼éo┼Ťci─ů....

#214 2006-01-29 19:28:00

Kazik
(Admin)

Jeste┼Ťcie ju┼╝ strasznie daleko od tematu.

"Barbarzy┼äcami nazywamy tych, kt├│rych zwyczaje r├│┼╝ni─ů si─Ö od naszych" (Benjamin Franklin)

#215 2006-01-29 19:37:30

AineNiRigani
U┐ytkownik

eeee pisałam wykład o idach superegonach i samych egonach, ale mi sie znudziło

Kochana pozostańmy przy swoich zdaniach big_smile
Nie ma sensu brn─ů─ç dalej w t─Ö dyskusj─Ö. Propunuj─Ö wirtualn─ů kawk─Ö i ciasteczko. Ja stawiam dobr─ů kaw─Ö, ty szukaj ciastek big_smile

#216 2006-02-02 20:44:13

Ammit
U┐ytkownik

Jeste┼Ťcie ju┼╝ strasznie daleko od tematu.

Chyba ka┼╝demu si─Ö czasem zdarzy troszk─Ö odej┼Ť─ç od tematu wink

~Ammit~
---------------
GG:5777025
Tlen: ammit

Nasz ┼Ťwiat jest w sercach tych, kt├│rzy nas kochaj─ů...

#217 2006-02-02 21:40:16

Georginia
U┐ytkownik

oj...ja tak nie s─ůdze do ko┼äca...fakt by┼éa ma┼éy galop,ale rozmawiamy o filmach historycznych,adaptacjach powie┼Ťci...trudno tu nie m├│wi─ç o tym jak odbiera si─Ö przesz┼éo┼Ť─ç;-)

#218 2006-02-02 21:45:28

AineNiRigani
U┐ytkownik

apropos filmow historycznych proponuje nowy watek - filmy historyczne lub kostiumowe, ktore zrobily na was wrazenie.
Zapraszam do Pogaduchowni

#219 2006-05-12 00:11:19

ewelinka
U┐ytkownik

Oj tak tu Ci wszyscy przyznadz─ů racje wink

#220 2006-05-12 07:59:07

basiek
U┐ytkownik

To mo┼╝e ja powiem, a jest to "bardzo odkrywcze" stwierdzenie, ┼╝e Duma i Uprzedzenie z Colinem i Jennifer jest NAJLEPSZA!

(jeszcze się nie wypowiadałam na ten temat smile )

Ja te┼╝ tak mam. lol lol

#221 2006-05-12 13:26:06

Kika
U┐ytkownik

Duma i Uprzedzenie z Colinem i Jennifer jest NAJLEPSZA!

podpisuj─Ö si─Ö pod tym stwierdzeniem obiema r─ůczkami i n├│┼╝kami (jak si─Ö uda... wink )

gg 2775021

#222 2006-05-12 16:16:21

AineNiRigani
U┐ytkownik

Oj tak tu Ci wszyscy przyznadz─ů racje wink

Oj chyba nie wszyscy big_smile

#223 2006-05-12 22:35:35

ewelinka
U┐ytkownik

dlaczego???

#224 2006-05-13 09:49:11

AineNiRigani
U┐ytkownik

Dla czesci forumowiczek jedyny Darcy to Mateusz big_smile

#225 2006-05-13 15:36:46

bezpaznokcianka
U┐ytkownik

Dla czesci forumowiczek jedyny Darcy to Mateusz big_smile

na cale szczescie nie dla wszystkich big_smile naturalnie dla mnie Darym jest juz na zawsze CF.

Stopka forum