Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#151 2005-10-25 11:19:58

agnes_13
U┐ytkownik

Re: Ekranizacja z Colinem Firthem i Jennifer Ehle

I tu mam problem ze wspomnieniami.... Z Angielk─ů??
Z W┼éoszk─ů??? 8O

Tak swoj─ů drog─ů powiem Wam ┼╝e ┼╝ona CF bardzo mi si─Ö jako kobiecie podoba. tongue Bez podtekst├│w oczywi┼Ťcie....

Agnes

#152 2005-10-25 12:14:02

angelix
U┐ytkownik

Przy┼é─ůczam si─Ö do opini, tej o W┼éoszce. Bu┼║k─Ö ma zdecydowanie ┼éadniejsz─ů ni┼╝ Angielka
Ja r├│wnie┼╝ "bez podtekst├│w" big_smile big_smile big_smile

#153 2005-10-25 22:05:39

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ej dziewczyny, dziewczyny lol lol lol
Ja nie pisałam o Colinie, ale o Darcym lol
Wiem, ze dla wi─Ökszo┼Ťci z nas to to samo, ale jednak mnie nie chodzi┼éo o ┼╝adn─ů W┼éoszk─Ö, ani o Tilly. Ani o Jennifer Ehle big_smile Mnie chodzi┼éo o najzwyklejsz─ů w ┼Ťwiecie austeenowsk─ů Elisabeth Bennet big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#154 2005-10-25 22:20:44

angelix
U┐ytkownik

Ale┼╝, rozumiemy big_smile .Tyle tylko , ┼╝e pewnie ka┼╝da z nas - po obejrzeniu nadstu wersji( no tu moze przesadzi┼éam z ilo┼Ťci─ů :!: :?: ) uto┼╝samia pana Darcego z jakim┼Ť aktorem dla jednych to b─Ödzie Colin dla innych MM, dla jeszcze innych tych dw├│ch "m┼éodocianych" ze wsp├│┼éczesnych wersji.
Jako┼Ť tak si─Ö dzieje.

:oops: :oops:

#155 2005-10-26 01:58:01

AineNiRigani
U┐ytkownik

A ja coraz bardziej przekonuj─Ö si─Ö do Matthew, na niekorzy┼Ť─ç Colina.
Ech herezje pisz─Ö :twisted: :twisted:

#156 2005-10-26 02:03:32

AineNiRigani
U┐ytkownik

Chocia┼╝ tak rzucaj─ůc lu┼║no uwag─Ö do osobistego ┼╝ycia Firtha, to wydaje mi si─Ö ┼╝e najciekawsz─ů urod─Ö mia┼éa Meg. Orientaln─ů i niebanaln─ů.
Livia ma banaln─ů w┼éosk─ů urod─Ö. Jest ┼éadna - owszem, ale nie oryginalna.
I jesli ma charakter typowej W┼éoszki - wsp├│lczuj─Ö big_smile W┼éosi je┼Ťli maj─ů wyb├│r - zawsze wybieraj─ů stranierki. Szczeg├│lnie Polki i Czeszki. Podobno jeste┼Ťmy normalne big_smile

#157 2005-10-26 09:22:00

angelix
U┐ytkownik

A wracaj─ůc do pana Darcego - CF do pewnego momentu jako┼Ť tak wyrazi┼Ťciej zaznacza sw─ů dum─Ö i co by tu nie powiedzie─ç pewn─ů arogancj─Ö w stosunku do (wiadomej) reszty towarzystwa - by p├│┼║niej ju┼╝ w trakcie spaceru na ko┼äcu filmu mie─ç min─Ö "zbitego psiaka". To znaczy ta jego przemiana jest bardziej wyrazista, u MM ta przemiana jest pokazana ju┼╝ na pocz─ůtku filmu.Ju┼╝ od pocz─ůtku wida─ç ,┼╝e jest zadurzony w Lizzy po uszy - i vice versa. Oboje maj─ů "ma┼Ťlane oczka" ju┼╝ od samego pocz─ůtku.A scena o┼Ťwiadczyn to apogeum.I tylko w tej scenie mo┼╝e mi si─Ö podoba─ç. Kiedy wreszcie ogazuje jak─ů┼Ť z┼éo┼Ť─ç. Dopiero wtedy daje si─Ö odczu─ç DUM─ś (a przecie┼╝ o t─Ö DUM─ś chodzi┼éo Jane Austen) M├│wi co innego , niby jest oburzony, a jeszcze troch─Ö a mieliby┼Ťmy"niestosowny"(w owych czasach ) poca┼éunek przed ┼Ťlubem big_smile :oops: 8O lol
Rola CF - chyba jest bli┼╝sza pierwowzorowi z ksi─ů┼╝ki
Rola MM - to tajej romantyczniejsza strona
CF gra bardziej "ciałem", MM - "słowami"
Mnie bardziej odpowiada ta pierwsza. I dlatego wol─Ö Colina i jego bardziej wyrazisty kontrast granej roli. roll :oops:

O rany,ale się rozgadałam
Znowu dostanę "ochrzan" - punkt 1 NETYKIETY - to nie przekraczaj PEWNEJ ILOŚCI ZNAKÓW big_smile lol

#158 2005-10-26 12:33:14

agnes_13
U┐ytkownik

Co do całokształtu opisu Darcy'ego w wyk. CF to w 100 % mam takie same odczucia.
A ten wzgardliwy wzrok w czasie rozmowy z Lizzy o jego wadach (odcinek nr 1). Po prostu wspaniały. lol
A tak z t─ů W┼éoszk─ů i Angielk─ů to oczywi┼Ťcie ┼╝artowa┼éam.... lol
Co do Meg T. to owszem uroda oryginalna, ale brak mi w niej tego "czego┼Ť". widzia┼éam j─ů w paru filmach i odbiera┼éam j─ů zawsze tak samo : zimna lalka. sad No ale de gustibus......

Agnes

#159 2005-10-26 19:52:05

Admete
U┐ytkownik

Je┼Ťli chcecie obejrze─ç dobr─ů rol─Ö Ehle, to polecam "Op─Ötanie" nakr─Öcone na podstawie powie┼Ťci A.S. Byatt pod tym samym tytu┼éem. Opowie┼Ť─ç rozgrywa si─Ö w dw├│ch planach czasowych - wsp├│┼écze┼Ťnie ( w tym w─ůtku gra Gwyneth Patrow i Aaron Eckhart ) i w po┼éowie XIX wieku ( Jennifer Ehle i Jeremy Northam ). To historia odkrycia nieznanych list├│w pewnego wiktoria┼äskiego poety do tajemniczej ukochanej, kt├│r─ů gra w┼éa┼Ťnie Ehle. Film ca┼ékiem dobry, choc nie dor├│wnuje stopniem komplikacji ksi─ů┼╝ce :-) Tu macie fotk─Ö: http://www.filmweb.pl/FilmPhoto?id=3205 … 1513#photo

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#160 2005-10-26 20:32:55

angelix
U┐ytkownik

Widzia┼éam, ca┼ékiem przyjemnie si─Ö ogl─ůda. JE(oczywi┼Ťcie jako grana posta─ç) ma tam problem ze sprecyzowaniem swoich orientacji seksualnych, tak przynajmniej si─Ö t─Ö rol─Ö odbiera, czy bardziej odpowiada jej "przyjaci├│┼éka czy ├│w tajemniczy acz znany nam z list├│w wielbiciel. Zdaje si─Ö,┼╝e ma z nim nawet dziecko( o ile dobrze pami─Ötam- bo film ogl─ůda┼éam jaki┼Ť czas temu),ale ch─Ötnie obejrz─Ö po raz drugi.

Znowu to moje okropne gadulstwo.
Sorki Admete - staram si─Ö jak mog─Ö trzyma─ç tej nieszcz─Ösnej NETYKIETY big_smile lol

#161 2005-10-26 20:34:10

AineNiRigani
U┐ytkownik

S┼éysza┼éam wiele pozytywnych komentarzy o tym filmie. I zdecydowanie jest na mojej li┼Ťcie film├│w "do ogl─ůdni─Öcia" big_smile

#162 2005-10-26 21:50:56

Admete
U┐ytkownik

Angelix etykiet─Ö z┼éama┼éa┼Ť tylko raz, wi─Öc nie musisz si─Ö tak strasznie przejmowa─ç. Poza tym wtedy nie wiedzia┼éa┼Ť, a teraz ju┼╝ wiesz ;-)
Posta─ç grana przez Ehle naprawd─Ö kocha Asha, ale wy┼╝ej ni┼╝ mi┼éo┼Ť─ç ceni sobie w┼éasn─ů wolno┼Ť─ç i mo┼╝liwo┼Ť─ç decydowania o sobie. Chyba oceniam ten film przez pryzmat powie┼Ťci - tam jest wszystko du┼╝o bardziej popl─ůtane. Mamy wiersze Asha, Christobal, ich listy, teksty krytyczne na ich temat. Autorka wymy┼Ťli┼éa dwoje poet├│w epoki wiktoria┼äskiej, a zrobi┼éa to tak doskonale, ┼╝e niekt├│rzy si─Ö nabrali i my┼Ťleli, ┼╝e te osoby istnia┼éy naprawd─Ö. :-)

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

#163 2005-10-28 20:15:14

fringilla
U┐ytkownik

W┼éosi je┼Ťli maj─ů wyb├│r - zawsze wybieraj─ů stranierki. Szczeg├│lnie Polki i Czeszki. Podobno jeste┼Ťmy normalne big_smile

Hehe, m├│j m─ůz by sie z Tob─ů nie zgodzi┼é! I wi─Ökszo┼Ť─ç znanych mi ┼╝onatych facet├│w wink

Pozdr. Agata
gg 5739618

#164 2005-10-28 21:46:43

AineNiRigani
U┐ytkownik

Hehe, m├│j m─ůz by sie z Tob─ů nie zgodzi┼é! I wi─Ökszo┼Ť─ç znanych mi ┼╝onatych facet├│w wink

No to teraz sobie wyobraź jakie sa Włoszki :twisted: :twisted: :twisted:
Na ten temat mog┼éabym ksi─ů┼╝k─Ö pisa─ç. I uwierz mi, w wi─Ökszo┼Ťci przypadk├│w, W┼éosi maj─ů racj─Ö. Ale sami s─ů sobie winni.

#165 2005-10-28 22:33:59

fringilla
U┐ytkownik

Hehe, Włosi nigdy nie byli w moim typie - za niscy.

Co do filmu jest┼Ťwietny, by┼éam pod wra┼╝eniem, kreacje tych dwojga poet├│w niesamowita, przez ca┼éy czas zastanawia┼éam si─Ö czy nie mam jakich┼Ť brak├│w w edukacji - wprawdzie jestem specjalistk─ů od romantyzmu, ale polskiego, mo┼╝e mi co┼Ť umkn─Ö┼éo? By┼éo to bardzo wiarygodne. Musz─Ö koniecznie przeczyta─ç t─Ö ksi─ůzk─Ö.

Wielbicielkom Jenifer Ehle polecam te┼╝ Beackbeat, jeden z moich ukochanych film├│w. Gra tam niewielk─ů r├│lk─Ö, Cynhi─Ö Powell, przysz┼é─ů ┼╝on─ů Johna Lennona, moim zdaniem jest ┼Ťwietna, tak ja w┼é─ů┼Ťnie sobie wyobra┼╝a┼éam, zw┼éaszcza w cieniu charyzmatycznej Astrid.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#166 2005-10-30 21:49:31

Admete
U┐ytkownik

Nie tylko Tobie się tak wydawało - przyjaciółka, której poleciłam ten film ( ze względu na Jeremy'ego Northama, bo ona go uwielbia ), pytała potem, gdzie może znaleźć poezje Ash'a :-D

#167 2006-01-12 14:07:41

aga
U┐ytkownik

W┼éa┼Ťnie nagra┼éam z BBC Prime pierwszy odcinek "Dumy .." z 1995r,
niestety nie dano polskich napisów. Sprawdzałam w internecie na stronie
BBC, pono─ç dawaj─ů tylko napisy hebrajskie!
Niekt├│re z Was maj─ů ten serial z napisami, bardzo tu prosz─Ö o informacj─Ö, sk─ůd ten serial macie z tymi napisami?
Dano tu tez informacj─Ö, ┼╝e wkr├│tce wydadz─ů sze┼Ťciopak z filmami JA,
oby były z napisami!

#168 2006-01-12 15:08:42

Anonymous
GoŠ

Witam! big_smile
do tej pory my┼Ťlalam, ┼╝e moja fascynacja J.A. i ekranizacj─ů z C.F. to wstydliwa choroba, kt├│r─ů powinno si─Ö leczy─ç :oops:
teraz wiem, ┼╝e nie jestem sama,szkoda, ┼╝e tak d┼éugo "cierpia┼éam" w samotno┼Ťci...
B─Öd─Öe cz─Östo wpada─ç na terapi─Ö wink

#169 2006-01-12 19:51:38

Diana
U┐ytkownik

Pozdrawiam serdecznie i ┼╝ycz─Ö owocnej "terapii"! big_smile

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#170 2006-01-13 18:52:54

kami
U┐ytkownik

Witam! big_smile
do tej pory my┼Ťlalam, ┼╝e moja fascynacja J.A. i ekranizacj─ů z C.F. to wstydliwa choroba, kt├│r─ů powinno si─Ö leczy─ç :oops:
teraz wiem, ┼╝e nie jestem sama,szkoda, ┼╝e tak d┼éugo "cierpia┼éam" w samotno┼Ťci...
B─Öd─Öe cz─Östo wpada─ç na terapi─Ö wink

Hej Mag smile Opisa┼éa┼Ť dok┼éadnie to co i ja sama prze┼╝ywa┼é─ům... zanim nie znalaz┼éam tego wspania┼éego forum. Teraz jestem uleczona, cho─ç dalej szalej─Ö na punkcie Colina i Jane Austen smile ale to ju┼╝ jest oczywi┼Ťcie ta pozytywna odmiana szale┼ästwa. Pozdrawiam Ci─Ö smile

Uwielbiam Colina Firtha... smile)))))

#171 2006-01-26 08:49:40

Nastazja
U┐ytkownik

Serial z CF i JE jest kapitalny. To mo┼╝liwie wierna ekranizacja. Niekt├│re postaci s─ů przerysowane,co dla mojej mamy jest atutem. smile
Świetnie za to sportretowano wszystkie siostry Bennet,ich ojca i Wickhama.

W ka┼╝d─ů ┼Ťrod─Ö zasiadam przed telewizorem z kubkiem herbaty w r─Öku i rozkoszuj─Ö si─Ö.

John: "Was Miss Hale the woman that told you to come to me"?
Nick Higgins:"You'd be a bit more civil?"

#172 2006-01-26 18:11:35

Caitriona
U┐ytkownik

W ka┼╝d─ů ┼Ťrod─Ö zasiadam przed telewizorem z kubkiem herbaty w r─Öku i rozkoszuj─Ö si─Ö.

To tak samo jak ja big_smile Nic i nikt nie jest mnie w stanie odgoni─ç wtedy od telewizora.

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#173 2006-01-27 12:30:17

Anonymous
GoŠ

Widzialam w sotatni─ů ┼Ťrode odcinek P&P na BBC prime....jedno mog─Ö powiedzie─ç Firth jest zbyt s┼éodki:-) on t─ů biedn─ů dziewczyne oczami rozbiera!;-)
Niestety reszta jest ┼╝a┼éosna...aktorstwo marne,takie sztuczne parateatralne,zero emocji u tych aktor├│w....Nowa duma ba w sobie w┼éa┼Ťnie co┼Ť 'surowego' rzeczywistego czego w tym serialu nie odnajduje.Wszystko jakie┼Ť takie wycmokane....
O┼Ťwiadczyny darcy'ego w serialu s─ů jak monolog z jakiej┼Ť sztuki Szekspira....te z filmu s─ů takie emocjonalne,wida─ç ,┼╝e Darcy ma co┼Ť wi─Öcej ni┼╝ tylko dusze zimnego dumnego drania....
Ale to oczywi┼Ťcie tylko moja opinia:-)
pozdrawiam

#174 2006-01-28 18:48:50

Ammit
U┐ytkownik

Ja si─Ö z Tob─ů za bardzo nie zgodz─Ö. W du┼╝ej mierze (oczywi┼Ťcie moim skromnym zdaniem) to by┼éy realia, styl ┼╝ycia.
Poza tym Darcy (r├│wnie┼╝ ten ksi─ů┼╝kowy) nie pokazywa┼é po sobie zbyt wiele emocji...

I chyba tego rozbierania wzrokiem to za bardzo nie zauważyłam :?

W ka┼╝dym razie ja jestem z tych, co stoj─ů za serialam, ale ka┼╝dy oczywi┼Ťcie ma prawo do swojego zdania i swojej opinii smile

~Ammit~
---------------
GG:5777025
Tlen: ammit

Nasz ┼Ťwiat jest w sercach tych, kt├│rzy nas kochaj─ů...

#175 2006-01-28 19:04:36

kami
U┐ytkownik

Ja r├│wnie┼╝ stoj─Ö murem za serialem z Colinem. Dla mnie w sumie jest obojetne jaki rezyser i jaki aktor odtworzyliby film i g┼é├│wnego bohatera- nikt nie zagra tej postaci tak jak Colin!!! W┼éa┼Ťnie ta jego powsci─ůgliwo┼Ť─ç i poczatkowa niech─Ö─ç jest ujmujaca. A przede wszystkim niesmowita gra uczu─ç, niekoniecznie (a mo┼╝e wr─Öcz???) przekazywanym tylko oczami a nie s┼éowami . To jest po prostu niesamowity film- kipi─ůcy emocjami wink

Uwielbiam Colina Firtha... smile)))))

Stopka forum