Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#426 2008-04-21 19:57:06

Tamara
U┐ytkownik

Re: Ekranizacja z Colinem Firthem i Jennifer Ehle

Darcy mo┼╝e si─Ö szwenda─ç po swej posiad┼éo┼Ťci gnany niepokojem serdecznym z miejsca na miejsce , a ┼╝e miejsc tych du┼╝o , biedaczysko szwenda─ç si─Ö konno musi , bo inaczej nie zd─ů┼╝y na obiad...

#427 2008-04-21 22:30:18

sibia
U┐ytkownik

Dione napisa│:

A ┼╝e by┼é ju┼╝ w swojej posiad┼éo┼Ťci, to i ko┼ä si─Ö do stajni nie spieszy┼é, pewnie akurat t─Ö ┼é─ůk─Ö lubi┼é najbardziej wink Poza tym za drzewem czai┼é si─Ö ju┼╝ stajenny, kt├│ry po k─ůpieli Darsika, odprowadza┼é konia do stajni.

Taaak, stajenny te┼╝ wyrasta jak spod ziemi. Mam wra┼╝enie, ┼╝e tw├│rcy si─Ö tak skoncentrowali na ugaszeniu wod─ů nami─Ötno┼Ťci Darcy'ego, ┼╝e umkn─ů┼é im ci─ůg logiczny z punktu widzenia je┼║d┼║ca. I jeszcze ten ko┼ä po drugiej stronie jeziora...

Na kt├│rej┼Ť z angielskich stron, chyba P&P Paradise widzia┼éam list─Ö wpadek scenarzyst├│w w serialu, moim zdaniem to si─Ö ┼éapie wink.

Vasco, a ko┼ä Twojego dziadka mia┼é szcz─Ö┼Ťcie, takie emerytury rzadko si─Ö pracuj─ůcym na polu koniom zdarzaj─ů.

#428 2008-04-21 23:37:44

Ulka
U┐ytkownik

I w og├│le jak on z tego Londynu mia┼é dojecha─ç konno? To┼╝ to nie Kmicic co gna w siodle przez ca┼é─ů Rzplit─ů i ani go pokrzywi. Nawet pu┼ékownik B.-wojskowy!- na koniu przemieszcza si─Ö tylko do najbli┼╝szej stacji dyli┼╝ans├│w smile

"cierpliwo┼Ť─ç - spok├│j ┼╝e przecie┼╝ si─Ö stanie"
(Ks. J. Twardowski)

#429 2008-04-22 07:17:23

pak4
U┐ytkownik

A mo┼╝e stajenny si─Ö zorientowa┼é, gdy ko┼ä przyszed┼é do stajni i przyprowadzi┼é dla Darcy'ego drugiego, takiego samego? Jakby pan chcia┼é wraca─ç z k─ůpieli konno... W ko┼äcu mo┼╝na si─Ö domy┼Ťlac, ┼╝e Darcy chcia┼é mie─ç inteligenta s┼éu┼╝b─Ö big_smile

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#430 2008-04-22 11:47:32

Ulka
U┐ytkownik

Albo nawet tego samego mu przyprowadził, żeby pan się nie zorientował, że ma tak nieposłusznego i niewychowanego konia? W końcu za niewychowanie konia oberwie stajenny...

"cierpliwo┼Ť─ç - spok├│j ┼╝e przecie┼╝ si─Ö stanie"
(Ks. J. Twardowski)

#431 2008-04-22 12:03:23

sibia
U┐ytkownik

Hih, nie wiem, jak kiedy┼Ť, ale obecnie pojawienie si─Ö osiod┼éanego konia w stajni, bez je┼║d┼║ca, powoduje wybuch paniki i wypraw─Ö ratunkow─ů - zawsze jest ryzyko, ┼╝e nieszcz─Ö┼Ťnik le┼╝y gdzie┼Ť po┼éamany i nieprzytomny.

Z drugiej strony tendencja konia do ucieczki w stron─Ö stajni powoduje, ┼╝e cho─çby nie wiem jak hipochondryczny i rozczulaj─ůcy si─Ö nad sob─ů je┼║dziec po upadku podnosi si─Ö z ziemi i r─ůczym k┼éusem goni swojego wierzchowca, ┼╝eby nie musia┼é popyla─ç do stajni na piechot─Ö. Sama w zadziwiaj─ůcym tempie zbiera┼éam si─Ö po upadku, w kt├│rym pozniej podejrzewano z┼éamanie biodra, wsta┼éam te┼╝ i wsiad┼éam na konia po tym, jak otrzyma┼éam kopniaka w twarz - perspektywa dostania si─Ö w takim stanie do stajni na piechot─Ö nie by┼éa kusz─ůca wink. R├│wnie ekscytuj─ůcym prze┼╝yciem jest pogo┼ä za uciekaj─ůcym rumakiem innego je┼║d┼║ca.

No ale najwidoczniej w XIX wieku było zupeeeełnie inaczej.

#432 2008-04-22 13:41:48

Dione
U┐ytkownik

No wiesz, XIX wieczne konie genleman├│w, musia┼éy chyba jaki┼Ť trening savoir-vivre przechodzi─ç big_smile

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#433 2008-04-22 17:12:21

Tamara
U┐ytkownik

A czy konia nie można tak ułożyć ,żeby czekał na swego pana?

#434 2008-04-22 20:27:19

AineNiRigani
U┐ytkownik

Coz, konie ciut za goopie na to sa...

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#435 2008-04-22 20:33:20

sibia
U┐ytkownik

Ooo, co za potwarz! wink
Konie maj─ů inteligencj─Ö por├│wnywaln─ů do 3-4 letniego dziecka. S─ů bystrzejsze ni┼╝ niejeden pies czy kot, maj─ů ┼Ťwietn─ů pami─Ö─ç i umiej─ů kojarzyc fakty (jestem i psiar─ů i kociar─ů, ┼╝eby nie by┼éo).

A czy mo┼╝na nauczy─ç czekania - pytanie po co? Uwi─ůz kosztuje grosze, a poniewaz to schylanie si─Ö jest zabronione, to i tak trzebaby przywi─ůza─ç. Pewnie w krajach pustynnych, gdzie nie ma do czego przywi─ůza─ç jako┼Ť to rozwi─ůzuj─ů. Ale ju┼╝ na wszystkich westernach mo┼╝na zobaczy─ç, ┼╝e wzd┼éu┼╝ ulic s─ů specjalne por─Öcze do przywi─ůzywania zwierzak├│w.

#436 2008-04-22 20:34:39

Tamara
U┐ytkownik

Kiedy┼Ť w radiu s┼éucha┼éam jakiej┼Ť audycji , gdzie by┼éa mowa o filmach i przytoczono wspomnienia Jamesa Stewarta , kt├│ry w wielu westernach gra┼é . Mia┼é on konia imieniem Pea , kt├│ry to ko┼ä reagowa┼é na polecenia swojego pana , dzi─Öki czemu powsta┼éo wiele scen filmowych , bo zawsze Stewart gra┼é z tym w┼éa┼Ťnie koniem .

#437 2008-04-22 20:53:44

AineNiRigani
U┐ytkownik

Nie bede sie co do koni wyklocac, ale w przyrodzie nic nie ginie, a natura wyposażyła napastnika w sile i spryt, a ofiare w szybkosc - stad zasada, ze kopytne do najmadrzejszych nie naleza.
Lubie konie, jak i wszystkie zwierzaki, ale w to ich pobratyncow osly darze szacunkiem. ┼╗aden osiol nie da sie zaje┼╝dzi┼║ na ┼Ťmierc, nie podd┼║wignie ciezaru ponad swoje sily - a kon jest taki goopi, ze bedzie biegl i biegl i biegl i padnie, pociagnie cos ponad swoje sily - i padnie.
A to, ze potrafi sluchac polecen? To nie jest dla mnie objaw inteligencji, a wlasnie oznaka glupoty. O inteligencji swiadczy samodzielnosc, niezaleznosc i umiejetnosc podejmowania decycji analitycznych.

#438 2008-04-23 07:13:11

pak4
U┐ytkownik

No tak, Aine, wida─ç ┼╝e nie jeste┼Ť szefem smile Dla szefa o inteligencji ┼Ťwiadczy s┼éuchanie jego 'mondrych' rozkaz├│w wink

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#439 2008-04-23 07:20:57

AineNiRigani
U┐ytkownik

Nawet w pracy wole byc partnerem - to jest duzo efektywniejsze i przyjemniejsze big_smile Cenie inteligencje, a nie bezmyslne wykonywanie polecen.

#440 2008-04-23 10:42:23

sibia
U┐ytkownik

Nie chc─Ö si─Ö k┼é├│ci─ç, bo uwa┼╝am, ┼╝e ka┼╝dy ma prawo do swojego zdania, ale dla mnie to wygl─ůda zupe┼énie inaczej.
Ca┼éa praca z koniem, kt├│ry jest zwierz─Öciem p┼éochliwym i wra┼╝liwym polega na tym, aby od jego dzieci┼ästwa przekonywa─ç go, ┼╝e warto zaufa─ç cz┼éowiekowi, ┼╝e jest on przyw├│dc─ů stada itd itp.
Wszystkie sportowe wyczyny na koniu s─ů odtworzeniem tego, co zwierz─Ö robi w naturze, a pozytywne oceny zdobywa si─Ö za pos┼éusze┼ästwo konia, ale osi─ůgane bez si┼éy, w harmonii i wsp├│┼épracy ze zwierz─Öciem. W treningu to cz┼éowiek dostosowuje si─Ö do konia, nie na odwr├│t.

To, ┼╝e konie rzeczywi┼Ťcie pracuj─ů ponad si┼éy i znosz─ů cierpliwie ludzkie okrucie┼ästwa nie ┼Ťwiadczy moim zdaniem o g┼éupocie i braku charakteru koni, ale o okrucie┼ästwie i g┼éupocie ludzi, kt├│rzy nadu┼╝ywaj─ů przyja┼║ni ofiarowanej im przez zwierz─Ö. Dla mnie ofiara nie jest g┼éupia, jest poszkodowana, win─ů sk┼éonna jestem obarcza─ç tego, kto ma przewag─Ö - czyli tu cz┼éowieka.
To tak, jakby bite dziecko nazwa─ç g┼éupim, bo si─Ö na to godzi. Burzy mi si─Ö wszystko na tak─ů interpretacj─Ö.

#441 2008-04-23 13:01:57

Tamara
U┐ytkownik

Aine , najszybszym zwierz─Öciem ┼Ťwiata jest napastnik - gepard rozwija do 110km/h big_smile

Jakby ko┼ä by┼é taki goopi , to jazda konno wygl─ůda┼éaby wy┼é─ůcznie jak jazda na byku na rodeo... Z tego co czyta┼éam , konie tak jak ludzie maj─ů r├│┼╝ne charaktery i indywidualno┼Ťci , s─ů bardziej i mniej utalentowane do r├│┼╝nych rzeczy - tak pisz─ů ludzie , kt├│rzy ca┼ée ┼╝ycie sp─Ödzili z ko┼ämi . Zreszt─ů m├│j dziadek by┼é kawalerzyst─ů i na ┼╝adnego konia nie dam z┼éego s┼éowa powiedzie─ç!!!

Ostatnio edytowany przez Tamara (2008-04-23 13:03:38)

#442 2008-04-23 17:03:13

karotka
U┐ytkownik

Przychylam si─Ö do zdania sybii, ko┼ä przyjmuje z┼ée traktowanie przez cz┼éowieka, bo cz┼éowiek potrafi sobie zapewni─ç nad nim przewag─Ö, niekt├│re konie nie stawiaja oporu bo by─ç mo┼╝e w swej inteligencji wiedz─ů, ┼╝e cierpia┼éyby wtedy bardziej. Wykonywanie polece┼ä, nawet tych najbardziej bolesnych, jestem sk┼éonna zaryzykowa─ç i napisa─ç konie czyni─ů z mi┼éo┼Ťci. Cz┼éowiek ma problemy z idnetyfikacj─ů toksyczno┼Ťci takiego uczucia a co dopiero ko┼ä.

#443 2008-04-23 18:04:06

AineNiRigani
U┐ytkownik

Tamara napisa│:

Aine , najszybszym zwierz─Öciem ┼Ťwiata jest napastnik - gepard rozwija do 110km/h big_smile

Tamarko, ale ja nie twierdze, ze kon jest najszybszy, ale to ze w zasadzie szybkosc jest jego najwieksza bronia (chociaz kopyto tez ma sprawne). Zreszta po gepardzie drugie miejsce ma chart - rowniez drapieznik.
Wasze opinie mnie nie przekonuja do intelgencji koni. Obcowanie z nimi sprawialo mi zawsze frajde - jak kazdym zwierzakiem, ale nie cenie wysoko ich inteligencji i tyle. Zaden futrzak nie zasluguje na znecanie sie nad nim, ale bywaja takie, ktore swoim sprytem tego unikaja lub zmniejszaja jego skutki.
I doskonale rozumiem Wasz punkt widzenia, a raczej szacunek do tego gatunku. Kazdy ma jakies swoje wlasne predyspozycje ezoteryczne i zwierze w totemie - stad nasze sympatie i antypatie. Ja zarowno w zwiazkach z ludzmi jak i zwierzetami cenie partnerstwo i wspolprace na rownych warunkach, bez dominacji i co wazniejsze - bez walki o na, stad i moje ukochane zwierzaki sa niezalezne i kompletnie niepoddatne na klasyczna tresure big_smile

Ostatnio edytowany przez AineNiRigani (2008-04-23 18:11:09)

#444 2008-04-23 18:16:18

sibia
U┐ytkownik

Patyczaki?
wink

#445 2008-04-23 19:02:50

pak4
U┐ytkownik

Koty, Sibio, koty big_smile

Co do serialu -- ewidentny b┼é─ůd, kt├│ry umyka wszystkim, kt├│rzy z ko┼ämi nie maj─ů do czynienia. A my mo┼╝emy wymy┼Ťla─ç kolejne wersje. Z interwencj─ů UFO w┼é─ůcznie smile

Co do inteligencji zwierz─ůt -- s─ůdz─Ö, ┼╝e obcowanie ze zwierz─Ötami sprawia, ┼╝e nabiera si─Ö do nich szacunku. Lub wprost przeciwnie sad W ka┼╝dym razie ka┼╝de zwierz─Ö ma swoj─ů strategi─Ö przetrwania. A wnioski, kt├│re my wyci─ůgamy cz─Östo bardziej m├│wi─ů co┼Ť o nas samych, ni┼╝ o zwierz─Ötach. No, ale kto si─Ö pobawi w psychoanalityka i zrozumie, kto i dlaczego broni konia, czy krytykuje? Nie wida─ç ch─Ötnych...

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#446 2008-04-23 19:17:54

Dione
U┐ytkownik

To ja wypowiem swoje "skandaliczne" zdanie... Najg┼éupszym zwierz─Öciem jest moim zdaniem cz┼éowiek. Dlaczego? Bo mimo okromnego potencja┼éu, jaki rozwin─ů┼é si─Ö w trakcie ewolucji, przeci─Ötny cz┼éowiek nawet w po┼éowie z niego nie korzysta. Ma narz─Ödzie, ale pozwala mu le┼╝e─ç z boku i pokrywa─ç si─Ö kurzem. Inne zwierz─Öta (zar├│wno, te, kt├│re cz┼éowiek szkoli i uczy "sztuczek", jak te, kt├│re s─ů na "sztuczki" za dumne) ucz─ů si─Ö przez ca┼éy czas i wykorzystuj─ů t─Ö wiedz─Ö.

A w┼Ťr├│d zwierz─ůt to cho─ç najinteligentniejsze i sprytne s─ů szczury, to ja najbardziej ceni─Ö koty. I m─ůdre s─ů i ┼Ťliczne i piekielnie samolubne wink

Ostatnio edytowany przez Dione (2008-04-23 19:19:11)

#447 2008-04-23 21:00:01

AineNiRigani
U┐ytkownik

Wytworzyla sie niefajna atmosfera - chcialam zaznaczyc, ze kocham wszystkie zwierzeta poza muchami i komarami, ktore tepie. Ale nawet pajaczki, ktore mnie brzydza, zostawiam spokojnie i nie pozwalam rozdeptac (w pracy lapie i daje za okno). Zreszta jam niedoszly weterynarz big_smile
Jedynie jedne cenie bardziej (koty, wilki) inne mniej (konie i inne parzystokopytne), ale moim totemem jest wlasnie wilk, wiec to zgodne z moja natura. Cale zycie jestem otoczona futrzakami i serce mi sie lamie widzac to, co czlowiek robi im i sobie w bezmyslnej glupocie. Masz racje Dione - czlowiek to najglupsze zwierze i pod wzgledem niewykorzystanego potencjalu i kazdej innej - najmniej cenie jego inteligencje z wwszystkich mi znanych. I najokrutniejsze (drugie miejsce ma nasz ulubieniec - kot big_smile)
A koty? Piekne, madre, nieokielznane. Jak mawia┼é Bruce Derek - aby miec w┼éa┼Ťciwe spojrzenie na w┼éasna pozycj─Ö w ┼╝yciu, cz┼éowiek powinien posiada─ç psa, kt├│ry b─Ödzie go uwielbia┼é i kota, kt├│ry b─Ödzie go ignorowa┼é - i tego sie trzymam przez ca┼ée ┼╝ycie. Pies, dwa koty, koszatniczki i co jakis czas przechowywane zwierzaczki czekajace u mnie na adopcje big_smile

Ostatnio edytowany przez AineNiRigani (2008-04-23 21:00:52)

#448 2008-04-23 21:07:52

sibia
U┐ytkownik

Aine, a my si─Ö z miau nie znamy?

Bo ja tez kociara i tez dom tymczasowy koci?

#449 2008-04-23 21:09:02

Dione
U┐ytkownik

A koty si─Ö przypadkiem do koszatniczek nie dobieraj─ů? Takie dziwne pomys┼éy to ich specjalno┼Ť─ç.

#450 2008-04-23 21:12:55

Tamara
U┐ytkownik

Dione - tez tak uwa┼╝am . Zw┼éaszcza ┼╝e na co dzie┼ä mam do czynienia z zastraszaj─ůcymi dowodami na g┼éupot─Ö ludzk─ů . Koty g├│r─ů!!!
Aine , pono─ç najokrutniejszym zwierz─Öciem poza cz┼éowiekiem jest rosomak i bardzo ch─Ötnie t─Ö wersj─Ö przyjmuj─Ö , a szczerze m├│wi─ůc to nawet much nie t─Öpi─Ö , tylko je za okno wyganiam... Zabicie ka┼╝dego ┼╝yj─ůtka - no , mo┼╝e opr├│cz karalucha - jest dla mnie niewykonalne (prawie) , chocia┼╝ fakt , ┼╝e gryz─ůce t─Öpi─Ö . Ale tylko , gdy mnie gryz─ů smile

Stopka forum