Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#401 2007-07-27 21:50:44

Rosenblaetter
U┐ytkownik

Re: Ekranizacja z Colinem Firthem i Jennifer Ehle

I jak to zwi─Ö┼║le zapoda─ç wink

@elbereth: ja si─Ö zastanawiam jak mog┼éy kocha─ç tak─ů matk─Ö tak┼╝e przy okazji serialu 1995...pani Bennet jest tak nietaktowna i niegrzeczna w stosunku do Darcy'ego, ┼╝e a┼╝ si─Ö wierzy─ç nie chce ┼╝e Lizzie kwituje to tylko przewracaniem oczami i jedn─ů czy dwoma pr├│bami przerwania obra┼║liwego monologu.
Ja tam lubi─Ö obie wersje, ale i tak uwa┼╝am ┼╝e przerysowano je ciut za bardzo w stosunku do ksi─ů┼╝ki...

But I, being poor, have only my dreams
I have spread my wings under your feet
Tread soflty, because you tread on my dreams..

#402 2007-07-28 06:34:02

pak4
U┐ytkownik

Ja nie jeden raz si─Ö dziwi┼éem, jak rodziny si─Ö kochaj─ů; jak wyciszaj─ů spory i awantury, bo jednak zwyci─Ö┼╝a mi┼éo┼Ť─ç. Cho─ç tak na zdrowy rozum to najlepiej dla wszystkich by┼éoby, gdyby si─Ö rozeszli...
Smutno zabrzmia┼éo, a chcia┼éem przez to powiedzie─ç, ┼╝e uczucie mi┼éo┼Ťci, tak┼╝e tej mi─Ödzy dzie─çmi i rodzicami, nie jest racjonalne, czy oparte na kalkulacji cn├│t i zalet. Ono si─Ö po prostu rodzi, i tyle.

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#403 2007-07-28 15:18:33

Ulka
U┐ytkownik

Rosenblaetter napisa│:

ale i tak uwa┼╝am ┼╝e przerysowano je ciut za bardzo w stosunku do ksi─ů┼╝ki...

Tak sobie pomy┼Ťla┼éam: mo┼╝e to wygl─ůda─ç na przerysowanie dlatego, ┼╝e w ksi─ů┼╝ce nolens volens wszystkiego nie ma na tacy, za┼Ť film musi pokaza─ç sytuacj─Ö, kt├│r─ů pisarz om├│wi-i wtedy nasz wyobra┼║nia poka┼╝e ten ┼éagodniejszy scenariusz.

"cierpliwo┼Ť─ç - spok├│j ┼╝e przecie┼╝ si─Ö stanie"
(Ks. J. Twardowski)

#404 2007-07-28 19:16:20

Rosenblaetter
U┐ytkownik

pak4 napisa│:

Ja nie jeden raz si─Ö dziwi┼éem, jak rodziny si─Ö kochaj─ů; jak wyciszaj─ů spory i awantury, bo jednak zwyci─Ö┼╝a mi┼éo┼Ť─ç. Cho─ç tak na zdrowy rozum to najlepiej dla wszystkich by┼éoby, gdyby si─Ö rozeszli...
Smutno zabrzmia┼éo, a chcia┼éem przez to powiedzie─ç, ┼╝e uczucie mi┼éo┼Ťci, tak┼╝e tej mi─Ödzy dzie─çmi i rodzicami, nie jest racjonalne, czy oparte na kalkulacji cn├│t i zalet. Ono si─Ö po prostu rodzi, i tyle.

Wiesz...nie pomy┼Ťla┼éam o tym, pewnie dlatego ┼╝e nie znam tego za bardzo...pomijaj─ůc rodzic├│w kt├│rzy s─ů szczytem taktu...

@Ulka: racja, chocia┼╝ czasami to ujmuje filmowi uroku - tw├│cy upieraj─ů si─Ö ┼╝eby poda─ç wszystko jak na tacy, zupe┼énie lekcewa┼╝─ůc poziom widza, przyjmuj─ůc ┼╝e trzeba mu wszystko wbi─ç do g┼éowy m┼éotkiem bo ( Nie w przypadku ekranizacji Jane akurat, ale w og├│le )

But I, being poor, have only my dreams
I have spread my wings under your feet
Tread soflty, because you tread on my dreams..

#405 2007-07-28 19:30:56

pak4
U┐ytkownik

Rosenblaetter napisa│:

@Ulka: racja, chocia┼╝ czasami to ujmuje filmowi uroku - tw├│cy upieraj─ů si─Ö ┼╝eby poda─ç wszystko jak na tacy, zupe┼énie lekcewa┼╝─ůc poziom widza, przyjmuj─ůc ┼╝e trzeba mu wszystko wbi─ç do g┼éowy m┼éotkiem bo ( Nie w przypadku ekranizacji Jane akurat, ale w og├│le )

Chcia┼éem sie zgodzi─ç z Ulk─ů, ale potem stwierdzi┼éem, ┼╝e zgadzanie si─Ö nie jest tw├│rcze i niczego nie wnosi. A tu prosz─Ö, mog─Ö si─Ö nie zgodzi─ç wink
Moim zdaniem wszystko zale┼╝y od tego jakie pomys┼éy ma re┼╝yser. Wiele razy ogl─ůda┼éem spektakle, gdzie wcze┼Ťniej zna┼éem sztuk─Ö. Bywa┼éem rozczarowany, ale te┼╝ cz─Östo, bardzo wr─Öcz cz─Östo, dziwi┼éem si─Ö, ┼╝e re┼╝yser potrafi to tak tw├│rczo i -- cz─Östo -- zabawnie rozwin─ů─ç znan─ů mi tre┼Ť─ç.
Wiem, ┼╝e ze sztukami jest ┼éatwiej, jest tam wi─Öcej miejsca na domys┼éy; ale przecie┼╝ i ekranizacji powie┼Ťci to dotyczy. Wszystko zale┼╝y od tego co w g┼éowie maj─ů re┼╝yser i aktorzy.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#406 2007-07-28 21:16:53

Ulka
U┐ytkownik

pak4 napisa│:

Chcia┼éem sie zgodzi─ç z Ulk─ů, ale potem stwierdzi┼éem, ┼╝e zgadzanie si─Ö nie jest tw├│rcze i niczego nie wnosi.

big_smile O tak, czasem dobrze się nie zgodzić - a jak się przy tym samemu własny punkt widzenia rozwija. smile

Ja nie wiem czy chodzi tu o lekcewa┼╝enie poziomu widza, mo┼╝e czasem tak. Mnie chodzi┼éo o co┼Ť innego. Mo┼╝e taki przyk┼éad - JA w scenie o┼Ťwiadczyn (powt├│rnych) Darcy'ego pisze, ┼╝e El┼╝bieta by┼éa zak┼éopotana ale zmusi┼éa si─Ö do m├│wienie i "niezbyt g┼éadko wyja┼Ťni┼éa mu, i┼╝ jej uczucia" etcetc (kto chce sobie zajrze─ç do ksi─ů┼╝ki ma pretekst wink ) A w serialu trzeba to by┼éo ubra─ç w konkretne s┼éowa, obrazy.. I ju┼╝ scena wygl─ůda inaczej ni┼╝ mog┼éabym j─ů sobie wyobrazi─ç. Nie m├│wi─ůxc o takich "Prozaicznych" sprawach jak wygl─ůd postaci, miejsc ale tak┼╝e gesty.itp

Nie było to co prawda "niezgadzaniesię" wink ale nie chciałam całkiem offtopowego posta napisać wink

"cierpliwo┼Ť─ç - spok├│j ┼╝e przecie┼╝ si─Ö stanie"
(Ks. J. Twardowski)

#407 2007-07-31 20:55:01

czytelniczka
U┐ytkownik

Witam.Tak┼╝e z ma┼éym op├│znieniem.Mimo wszystko jestem wol─Ö P&P anno 1995.Szczeg├│lnie urzek┼é mnie taniec w Netherfield, bo jest to gra w sumie przypominaj─ůca wst─Öp do jakiej┼Ť rozgrywki ( nie chc─Ö powiedzie─ç walki ) , ale czasem tak to wygl─ůda i mnie fascynuje

#408 2007-07-31 21:54:27

pak4
U┐ytkownik

Rywalizacji? W ten sposób znika agresja ze słowa 'walka', a pozostaje wizja sztychów zadanych językiem wink

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#409 2007-08-01 09:45:15

czytelniczka
U┐ytkownik

Owszem j─Özyk ┼╝ywy jest wa┼╝ny , ale czasem miika oddaje wi─Öcej jak mi si─Ö zdaje. Dzi┼Ť mamy epok─Ö ┼éatwej mowy , ale my┼Ťl─Ö w tamtych czasach nie tak by┼éo, st─ůd moje zauroczenie tym fragmentem ,tak przecie┼╝ nie bardzo bogatym w s┼éowa

#410 2007-08-01 13:03:22

pak4
U┐ytkownik

Taka atmosfera 'dialogu' bez s┼é├│w, albo z bardzo niewielk─ů liczb─ů s┼é├│w, bardzo mi si─Ö podoba┼éa w "Rozwa┼╝nej i romantycznej", cho─ç i "Duma i uprzedzenie" z 1995 wypada tu wcale nie┼║le.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#411 2007-08-02 17:13:00

Tyna
U┐ytkownik

Osobi┼Ťcie nigdy nie ogl─ůda┼éam tego mini serialu, lecz bardzo bym chcia┼éa. Widzia┼éam ju┼╝ du┼╝o zdj─Ö─ç i my┼Ťle, ┼╝e by┼éby ciekawy ;] Z opowiada┼ä mojej mamy wynika, ┼╝e serial by┼é nawet fajny wink

#412 2007-08-02 18:52:30

pak4
U┐ytkownik

Warto poogl─ůda─ç smile My┼Ťl─Ö, ┼╝e zmienisz troch─Ö zdanie o filmie z 2005 wink

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#413 2007-08-05 20:10:54

Tyna
U┐ytkownik

Mo┼╝e... Ale raczej pokocham obie ekranizacje big_smile

#414 2007-08-05 20:59:54

czytelniczka
U┐ytkownik

Jednak ja oladaj─ůc filmy pierwszy raz i jedyny nie mog┼éam sobie wyrobi─ç zdecydowanego zdania.Kolejny raz dopiero pozwoli┼é przekona─ç mi si─Ö do jednej z wersji ( jednak miniserial)

#415 2007-08-06 13:52:13

Tyna
U┐ytkownik

Wi─Öc chyba ja te┼╝ musze skombinowac serial ;P

#416 2007-08-06 18:49:57

elbereth
U┐ytkownik

Oczywi┼Ťcie, ┼╝e musisz! Cho─ç ogl─ůdanie ekranizacji w kolejno┼Ťci film -> serial niesie pewne niebezpiecze┼ästwo... ┼╝e zacytuj─Ö kole┼╝ank─Ö: "Bo┼╝e, po┼╝ycz mi P&P 2005! Tej starej nie mog─Ö ogl─ůda─ç! Jane wygl─ůda jak wielka g─Ö┼Ť i w og├│le wszyscy s─ů brzydcy!" tongue

┼╗ona: Dlaczego zostawi┼ée┼Ť mnie sam─ů? Wida─ç kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
M─ů┼╝: Ale┼╝ sk─ůd! Gdyby┼Ťcie oboje ton─Öli w rzece, ratowa┼ébym Ciebie!
┼╗ona: Naprawd─Ö?
M─ů┼╝: Oczywi┼Ťcie! Jeste┼Ť dwa razy l┼╝ejsza! big_smile

#417 2007-08-06 21:43:08

czytelniczka
U┐ytkownik

A dla mnie film 05 jest taki szary .Bieda u Benet├│w, te stroje nijakie.Zgadzam si─Ö , ze by┼éy to czasy nie tak barwne jak teraz , ale tam wszystko jest jakby rozwiane , szare ( cho─ç sa wyjatki ) .Dlatego dla mnie kolejno┼Ť─ç jest taka: ksi─ůzka, serial, a film jakby juz nie by┼éo niczego pod r─Öka.

#418 2007-08-07 09:45:01

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ja bym uj─Ö┼éa, ┼╝e nie tyle szare, co przygn─Öbiaj─ůce. nawet to ciemnie giez┼éo Lizzy.
Ale obiad u Lady C. te┼╝ nie by┼é barwny. Zbyt ciemny, zbyt ponury wystr├│j. nawet Mateusz z t─ů bin─ů zbitego spaniela i nosem spusczonym na kwint─Ö dzia┼éa┼é przygn─Öbiaj─ůco.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#419 2007-08-07 10:06:57

Akaterine
Administrator

I to chyba g┼é├│wnie zrobi┼éo na mnie z┼ée pierwsze wra┼╝enie w filmie - bo Jane Austen kojarzy mi si─Ö z pewn─ů lekko┼Ťci─ů i rado┼Ťci─ů, tak jakby przez mi┼ée d┼║wi─Öki pianoforte i pogodne t┼éo objawia┼éa si─Ö lekko┼Ť─ç pi├│ra, kt├│r─ů si─Ö czuj─Ö czytaj─ůc ksi─ů┼╝k─Ö big_smile.

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#420 2007-08-31 09:43:51

snowdrop
U┐ytkownik

Pozw├│lcie ┼╝e podziele si─Ö z wami swoimi przemy┼Ťleniami na temat Colina i Jennifer.

Obejrzałam miniserial. Cały. Uff był to wyczyn, ale mniejsza z tym.

Co do Colina si─Ö troche rozczarowa┼éam (juz czuje z┼éo┼Ť─ç niekt├│rych z os├│b), jako dumny i zarozumia┼éy Pan Darcy by┼é wspania┼éy. I faktycznie nikt opr├│cz niego nie nadaje si─Ö do tej roli. To jak potraktowa┼é Collinsa by┼éo mistrzowskie. Te jego wynios┼ée spojrzenia. Ekstra. Ale potem ...... nie widzia┼éam w jego oczach az tak olbrzymiej mi┼éo┼Ťci. Patrza┼é si─Ö na Lizzy z u┼Ťmiechem, nawet spuszcza┼é wzrok. Widac by┼éo ┼╝e jego postepowanie si─Ö zmieni┼éo. Ale gdzie ten ┼╝ar w oczach kt├│ry mia┼é MM.
Oczy MM same mówiły za siebie. Nie musiał się nawet odzywać wystarczyło że tylko spojrzało się na jego oczy.

Tego żaru co miał Matthew mi brakowało.
Tak┼╝e jestem za tym, ┼╝e Colin jest wy┼Ťmietym Darcy'm przed zmian─ů, a po zmianie Matthew. smile)).

Natomiast Jennifer zagra┼éa rewelacyjnie. Podzielam racje z tymi kt├│rzy uwa┼╝aj─ů, ┼╝e Keira zagra┼éa gorzej.
Keira w niekt├│rych momentach by┼éa rozgor─ůczkowana, nerwowa a nawet powiedzia┼éabym bezczelna. A Jennifer w dystyngowany spos├│b wyra┼╝a┼éa swoje opinie, w taki ┼éobuzierki jak napisa┼éa to JA.

#421 2008-04-21 14:21:49

sibia
U┐ytkownik

Nie wiem, czy to dobry w─ůtek, ale po tytu┼éach, to najbardziej tu mi pasuje temat, kt├│ry chcia┼éabym poruszy─ç.
Obejrza┼éam sobie ostatnio znowu odcinek ze s┼éynn─ů scen─ů skoku do wody.
No i nie mog─Ö, nie mog─Ö po prostu patrze─ç na to bez nerw├│w. Pow├│d jest idiotyczny, ale zaburza mi odbi├│r.
Mo┼╝e kto┼Ť mi rozja┼Ťni mroki niewiedzy i oka┼╝e si─Ö, ┼╝e si─Ö czepiam bezpodstawnie.

Zatem. Zanim Darcy skacze do wody musi nad ni─ů dojecha─ç i galopuje na swoim siwym koniu. Po czym zsiada z niego i tu si─Ö zaczynaj─ů moje nerwy. On tego konia zostawia luzem na zielonej trawie i idzie rozbiera─ç si─Ö nad wod─Ö. A ja zamiast kontemplowa─ç Darcy'ego, jak ┼Ťci─ůga ubranie gapi─Ö si─Ö na porzuconego luzem siwego konia - W SIODLE - kt├│ry zaczyna skuba─ç traw─Ö.
Jestem je┼║d┼║cem i czasem te┼╝ pracuj─Ö jako instruktor jazdy. Ko┼ä w siodle, z zapi─Ötym popr─Ögiem nie ma prawa schyla─ç si─Ö do ziemi, bo mo┼╝e si─Ö zapopr─Ö┼╝y─ç, paskudna przypad┼éo┼Ť─ç. Co wi─Öcej, absolutnie ka┼╝dy znany mi ko┼ä, znajduj─ůc si─Ö po d┼éugiej trasie w bezpo┼Ťredniej blisko┼Ťci swojej stajni, maj─ůc rzucone luzem wodze natychmiast skierowa┼éby si─Ö w kierunku swojego ┼╝┼éobu, nieogl─ůdaj─ůc si─Ö na je┼║d┼║ca. Zw┼éaszcza, ┼╝e Darcy zsiada z niego po jednej stronie wody, a potem musi j─ů oblecie─ç kawa┼éek dooko┼éa, bo gdy patrzy na okolic─Ö widzi swojego konia po drugiej stronie wody (???).

No i nie wiem. W ksi─ů┼╝ce tej sceny nie ma, to pomys┼é scenarzysty. Mo┼╝e jest tak, ┼╝e kiedy┼Ť inaczej konstruowano siod┼éa i konie, w├│wczas powszechniejsze w codziennym u┼╝ytkowaniu mog┼éy, dzi─Öki temu, podjada─ç w trakcie pracy. Mo┼╝e ewolucja u koni posz┼éa w z┼éymi kierunku i konie w XIX wieku by┼éy bardziej karne i nie zwiewa┼éy je┼║d┼║com do stajni gdy tylko nadarza┼éa si─Ö okazja.

Czy kto┼Ť ma moze wiedz─Ö na ten temat i mo┼╝e mnie uspokoi─ç, ┼╝ebym mog┼éa wreszcie obejrze─ç ten odcinek patrz─ůc na Colina, a nie konia, kt├│ry zaraz zrobi sobie krzywd─Ö?

Ostatnio edytowany przez sibia (2008-04-21 14:23:54)

#422 2008-04-21 17:30:23

Tamara
U┐ytkownik

Nie mamy ┼╝adnego dowodu na to , ┼╝e Darcy by┼é w d┼éugiej trasie , ot szwenda┼é si─Ö po obej┼Ťciu big_smile , wi─Öc mo┼╝e ko┼ä uzna┼é to za mi┼éy przerywnik w diecie stajennej i postanowi┼é sobie poskuba─ç traw─Ö? Poza tym podejrzewam ,┼╝e ko┼ä przeczyta┼é scenariusz i zgodnie z nim post─Öpowa┼é jako zdyscyplinowany aktor wink , a takie sceny z koniem pod siod┼éem skubi─ůcym traw─Ö w kinie s─ů powszechne , niezale┼╝nie od ich prawdopodobie┼ästwa/bezpiecze┼ästwa , s─ů romantyczne i tyle wink

#423 2008-04-21 17:52:33

Vasco
Administrator

Na pewno si─Ö nie szwenda┼é! (Jak Darcy mo┼╝e si─Ö "szwenda─ç"?! wink ) Wraca┼é do domu z wyprawy. Konno, aby by─ç dzie┼ä wcze┼Ťniej...

Czy osiod┼éany ko┼ä si─Ö mo┼╝e schyla─ç, to ja nie wiem. Ostatniego konia z zupe┼énego bliska widzia┼éem w stajni dziadka ze 20 lat temu. A to by┼é ju┼╝ raczej staruszek, kt├│ry ca┼ée ┼╝ycie pracowa┼é w polu a mia┼é szcz─Ö┼Ťcie prze┼╝y─ç reszt─Ö swych dni przy ┼╝┼éobie pod dachem. Na siod┼éach te┼╝ si─Ö nie znam sad

#424 2008-04-21 18:01:04

AineNiRigani
U┐ytkownik

Vasco napisa│:

Wraca┼é do domu z wyprawy. Konno, aby by─ç dzie┼ä wcze┼Ťniej...

... gdyż na piechotę zajęłoby mu to znacznie wiecej czasu. big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#425 2008-04-21 18:37:37

Dione
U┐ytkownik

A ┼╝e by┼é ju┼╝ w swojej posiad┼éo┼Ťci, to i ko┼ä si─Ö do stajni nie spieszy┼é, pewnie akurat t─Ö ┼é─ůk─Ö lubi┼é najbardziej wink Poza tym za drzewem czai┼é si─Ö ju┼╝ stajenny, kt├│ry po k─ůpieli Darsika, odprowadza┼é konia do stajni.

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

Stopka forum