Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#351 2007-04-24 08:51:30

abigail
U┐ytkownik

Re: Ekranizacja z Colinem Firthem i Jennifer Ehle

Pann─Ö Bingley kojarz─Ö z "Cztery wesela i pogrzeb".
Przypadkowo wypatrzy┼éam znajome nazwiska Sawalha (Lydia) i Whitrow (pan Bennet) jako dubbinguj─ůcych w "Uciekaj─ůce kurczaki" lol

Loana napisa│:

W wersji z 1995r. s─ů pewne drobiazgi, kt├│re mi nie pasuj─ů - np. dlaczego panna Bingley nosi kolorowe suknie, skoro ca┼éa czereda innych panien musia┼éa mie─ç jasne?

Nie musia┼éy wink Kojarz─Ö, ┼╝e El┼╝bieta te┼╝ chodzi kilka razy w czerwonej sukni. I c├│rka Lady Katarzyny te┼╝ chodzi w sukniach w ciemniejszych kolorowych. Wszystko zale┼╝a┼éo pewnie od pozycji panny - te z wy┼╝szych sfer ubiera┼éy si─Ö je┼Ťli mia┼éy ochot─Ö i wystarczaj─ůce finanse wink w bardziej barwne kiecki, nawet je┼Ťli by┼éy jeszcze pannami big_smile Kojarz─Ö te┼╝ z wywiadu z kostiumolog, ┼╝e opiera┼éa si─Ö na tym, ┼╝e panna Bingley nigdy nie nosi┼éa sukien z materia┼é├│w z nadrukiem, a materia┼éy z nadrukiem by┼éy zazwyczaj w┼éa┼Ťnie jasne.

#352 2007-04-24 08:58:53

Marija
U┐ytkownik

Panna Bingley to nosiła jedwabie. Perkaliki z nadrukiem na pewno były tańsze...

#353 2007-04-24 18:20:47

AineNiRigani
U┐ytkownik

poza tym barwnik zawsze by┼é drogi (a czerwien przez d┼éu┼╝szy czas zarezerwowana jedynie dla w┼éadc├│w W czasach JA ju┼╝ to nie obowi─ůzywa┼éo - to taka dygresja. big_smile), a cena materia┼éu zale┼╝a┼éa od tego z czego by┼é zrobiony i jak. Jedwab jedwabiowi nier├│wny, jako┼Ť─ç barwnik├│w r├│wnie┼╝ podnosi┼éa cen─Ö.
Panna Bingley z ca┼éa pewno┼Ťci─ů mia┼éa takie, na kt├│re siostry Bennet mog┼éy sobie popatrze─ç - li i jedynie.
Ale co do kolorystyki - wydaje mi si─Ö, ┼╝e tutaj chodzi┼éo bardziej o pokazanie dysproporcji pomiedzy Karolin─ů i Lizzy - r├│wnie┼╝ w strojach. Lizzy mia┼éa zawsze suknie zwiewne i lekkie - skromne i ┼Ťliczne. Karolina ci─Ö┼╝sze, jakby dla zaakcentowania jej charakteru.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#354 2007-04-24 18:23:41

AineNiRigani
U┐ytkownik

abigail napisa│:

Pann─Ö Bingley kojarz─Ö z "Cztery wesela i pogrzeb".

Noo, nie tylko Kaczy Dzi├│b, jeszcze z Colinem zagra┼éa taki wspo┼éczesny odpowiednik Karoliny - w Czego pragnie dziewczyna. Widzia┼éam j─ů jeszcze we Wpadce, ale te┼╝ rola taka nie do ko┼äca jednoznaczna...
No i w tym angielskim pastiszu Gotowych na wszystko... (ale już tytułu nie pamietam. Wiem tylko, że mi mignęła big_smile)

#355 2007-04-24 18:39:27

abigail
U┐ytkownik

AineNiRigani napisa│:

poza tym barwnik zawsze by┼é drogi (a czerwien przez d┼éu┼╝szy czas zarezerwowana jedynie dla w┼éadc├│w W czasach JA ju┼╝ to nie obowi─ůzywa┼éo - to taka dygresja. big_smile),

Jako┼Ť─ç barwnika windowa┼éa cen─Ö, ale w czasach o kt├│rych piszemy to nie ze wzgl─Ödu na cen─Ö barwnika panienki ubiera┼éy si─Ö na jasno. wink Chodzi bardziej o obyczajowo┼Ť─ç : bia┼éy=niewinny, jaskrawe kolory ubra┼ä kojarzy┼éy si─Ö do┼Ť─ç nieciekawie (m├│wi─ůc dosadnie : kojarzono z aktorkami i prostytutkami - w tamtych czasach nie wiadomo kogo uwa┼╝ano za wi─Öcej "kobiety upad┼ée" big_smile ).
Oczywi┼Ťcie w wy┼╝szych sferach swoboda w kolorach by┼éa wi─Öksza (bogatym wybacza┼éo si─Ö wi─Öcej ni┼╝ ┼Ťredniej czy zubo┼╝a┼éej szlachcie, o biedniejszych nie wspomn─Ö), nie trzeba by┼éo by─ç m─Ö┼╝atk─ů, ┼╝eby mie─ç sukni─Ö w zdecydowanym kolorze. Ale jak i─Ö by┼éo "ze ┼Ťredniak├│w" to lepiej by┼éo i─Ö nie wychyla─ç i nie zak┼éada─ç czerwonej kiecki na bal, ┼╝eby nie narazi─ç si─Ö na nieprzyjemno┼Ťci.
No i tak jak wspomnia┼éo┼Ť─ç - czasy JA to ju┼╝ zdecydowanie nie czasy gdy czerwie┼ä by┼éa zarazerwowana dla kr├│la...
WS─ů to jednak wci─ů┼╝ czasy, gdzie czer┼ä jet zarezerwowana np. dla duchownych i ┼╝a┼éoby. Nikt nie sprawi┼éby sobie czarnej (dzi┼Ť uwa┼╝anej za eleganck─ů) sukni balowej ot tak bo "czarny jet elegancki i wyszczupla" wink.

#356 2007-04-24 18:51:43

abigail
U┐ytkownik

OT : sorrki za liter├│wki : fiksuje mi klawiatura sad

#357 2007-04-24 19:06:48

Vasco
Administrator

#358 2007-06-27 20:51:24

Caitriona
U┐ytkownik

Ten serial jest fenomenalny!
Juz sama nie wiem ile dok┼éadnie razy go widzia┼éam, w ca┼éo┼Ťci lub we fragmentach, lae nadal jest tak samo dobry i wciagaj─ůcy.
Miałam dzisiaj koszmarny dzień, obejrzałam sobie więc moje ulubione fragmenty z odcinków 4 - 6. I od razu mi lepiej!
Kocham t─Ö ekranizacj─Ö!!!

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#359 2007-07-23 10:02:54

sandra
U┐ytkownik

A ja przyznam, ┼╝e troszk─Ö rozczarowa┼éam si─Ö t─ů ekranizacj─ů... myzyka, aktorzy jakos mnie nie przekonuj─ů. Zaznacz─Ö, ┼╝e oglada┼éam ekranizacje z 2005 i 1995 i czyta┼éam ksi─ů┼╝k─Ö. W serialu Elzbieta wydaje mi si─Ö troszk─Ö za "stara" jak na 21 lat. Jane by┼éa naj┼éadniejsza z wszystkich panien, a jak dla mnie to wygl─ůda┼éa do┼Ť─ç "m─Ösko" smile Pan Darcy.... no co┼╝ kazda przyzna , ┼╝e jest powalaj─ůcy:) uwielbiam jak wywraca swoje oczka kiedy cos go irytuje smile Tak┼╝e bardziej sk┼éaniam si─Ö do ekranizacji z 2005 smile

#360 2007-07-23 10:22:56

pak4
U┐ytkownik

El┼╝bieta wygl─ůda na wi─Öcej ni┼╝ 21 lat. Ale czy to problem? Tym bardziej, ┼╝e Lizzy w powie┼Ťci wydaje si─Ö starsza ni┼╝ wskazuje na to jej metryka. Mo┼╝e to tylko superego autorki wink

Muzyk─Ö z P&P'95 lubi─Ö. Ja wiem, ┼╝e zapewne par─Ö os├│b powie, i┼╝ muzyka w P&P'05 jest najlepsza ze wszystkich ┼Ťcie┼╝ek d┼║wi─Ökowych w ekranizacjach powie┼Ťci Jane Austen; ale w wersji z 1995 roku mamy klimat, nawi─ůzania do epoki i stare pianoforte wink

Aktorzy: z wygl─ůdu nie zawsze mnie przekonuj─ů (Jane!), ale maj─ůc do dyspozycji oko┼éo 300 minut, wraz z re┼╝yserem wydobywaj─ů o wiele wi─Öcej z postaci, z┼éo┼╝ono┼Ťci ich charakter├│w. Bo co po wersji z 2005 roku wiemy o takim Wickhamie? Albo o Lizzy, ┼╝eby nie by┼éo, ┼╝e obstawiam postacie drugoplanowe?

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#361 2007-07-23 13:49:48

Dione
U┐ytkownik

A znowu przypomn─Ö to co w Dumie 2005 zrobili Bingley'owi.
Taki by┼é skromny, sympatyczny i inteligentny u JA, a w filmie widzimy debila, kt├│ry wci─ů┼╝ szczerzy z─ůbki.

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#362 2007-07-23 18:06:35

sandra
U┐ytkownik

Dione widze, ze dosc smialo u┼╝ywasz pewnych okre┼Ťle┼ä. Jak dla mnie zbyt ┼Ťmia┼éo wink Bingley jest uroczo zakochany i speszony urod─ů Jane a niektorzy w takich chwilach m├│wi─ů od rzeczy, b─ů┼╝ przekrecaja wyrazy, b─ůd┼║ sepleni─ů. Taki ma┼éy stresik mi┼éosny - wiec ja go usprawiedliwiam w pe┼éni. Chodzi tu o przekaz...facet si─Ö zakocha┼é na maxa i straci┼é g┼éow─Ö, wida─ç to w jego oczach smile

Pak4 twierdzisz ,ze czas tutaj ma duze znaczenie.... zgodze sie z tym. Ja po obejrzeniu 2005 chcialam sie czegos wiecej dowiedziec o bohaterach dlatego si─Ögn─Ö┼éam do ksi─ů┼╝ki.

#363 2007-07-23 19:13:27

pak4
U┐ytkownik

Ha! ja najpierw czyta┼éem, a potem by┼é serial. W efekcie film ogl─ůda┼éem "przygotowany i u┼Ťwiadomiony". Mo┼╝e dlatego film tak wiele traci┼é. Cho─ç w sumie, gdy przysz┼éo odgadywa─ç jak si─Ö ma rzeczywisto┼Ť─ç filmowa do powie┼Ťci, to o wiele bardziej bawi┼éo mnie bollywoodzkie B&P.

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#364 2007-07-24 00:12:57

Rosenblaetter
U┐ytkownik

Szczerze m├│wi─ůc, uwielbiam serialow─ů wersj─Ö, ale jest par─Ö rzeczy kt├│re mi ciut psuj─ů uwielbienie smile
Wieku się nie czepiam, nie czepiałam się nawet w przypadku Emmy Thompson..
Ale z Dumy '95 nie zdzier┼╝am pana Collinsa... jest zagrany po mistrzowsku, ale po trzecim odcinku po prostu nie mog─Ö na niego patrze─ç...jest tak pokracznie oble┼Ťny wink W wersji z 2005 roku bardziej bawi ni┼╝ irytuje i to mi pasuje. Jak niemal wszyscy mam te┼╝ lekkie opory co do Jane, w sensie urody...rozumiem ┼╝e idea┼éy epoki by┼éy inne, ale jednak...ekhm. Dziewcz─Ö ma ┼Ťliczne oczy, ale si─Ö trudno na nich skupi─ç przez te gabaryty p┼éywaczki stylem motylkowym hmm Gra za to rewelacyjnie.
Je┼Ťli chodzi o nasz─ů Lizzie...uwielbiam j─ů z wyj─ůtkiem jej miny kiedy spotyka Darcy'ego id─ůc zapyta─ç o zdrowie siostry...jej buzia w ciup jest tam niezno┼Ťna!
A i taniec z Darcy'm przekonuje mnie mniej ni┼╝ ten z 2005, za du┼╝o tam czekania a┼╝ kto┼Ť co┼Ť powie... muzyce nie wspomniawszy...
Nie przekonuje mnie te┼╝ Lady Katarzyna...J. Dench jest nie do pobicia.

A z pozytyw├│w? Za wiele...ale pierwsze przychodz─ůce mi do g┼éowy - pa┼ästwo Gardiner przymowani przez Darcy'ego...scena w gospodzie po ucieczce Lidii, Darcy zapatrzony w Lizzie z r─Ök─ů przy brodzie (jak ju┼╝ kto┼Ť zauwa┼╝y┼é smile )..aaa du┼╝o by m├│wi─ç <wzdycha sobie i zerka na p├│┼ék─Ö z filmami>

But I, being poor, have only my dreams
I have spread my wings under your feet
Tread soflty, because you tread on my dreams..

#365 2007-07-24 11:28:10

Dione
U┐ytkownik

sandra napisa│:

Dione widze, ze dosc smialo u┼╝ywasz pewnych okre┼Ťle┼ä. Jak dla mnie zbyt ┼Ťmia┼éo wink Bingley jest uroczo zakochany i speszony urod─ů Jane a niektorzy w takich chwilach m├│wi─ů od rzeczy, b─ů┼╝ przekrecaja wyrazy, b─ůd┼║ sepleni─ů. Taki ma┼éy stresik mi┼éosny - wiec ja go usprawiedliwiam w pe┼éni. Chodzi tu o przekaz...facet si─Ö zakocha┼é na maxa i straci┼é g┼éow─Ö, wida─ç to w jego oczach smile

Pak4 twierdzisz ,ze czas tutaj ma duze znaczenie.... zgodze sie z tym. Ja po obejrzeniu 2005 chcialam sie czegos wiecej dowiedziec o bohaterach dlatego si─Ögn─Ö┼éam do ksi─ů┼╝ki.

Nie zrozumia┼éa┼Ť o co mi chodzi┼éo. Ja czepiam si─Ö g┼é├│wnie jednej filmowej sceny. Jest to jaka┼Ť rozmowa tocz─ůca sie chyba w Netherfield, Bingley siedzi na kanapie, nie odzywa si─Ö tylko przez ca┼é─ů rozmow─Ö (swoj─ů droga wcale nie a┼╝ tak zabawn─ů) ┼Ťmieje si─Ö jak na ostrych prochach. Poza tym w filmie cz─Östo prezentuje taki rodzaj ┼Ťmiechu. Nawet trac─ůc g┼éow─Ö z milo┼Ťci nie zachowuje si─Ö a┼╝ tak. Tym bardziej momenty, kt├│re mnie a┼╝ tak ze┼║li┼éy nie maj─ů zwi─ůzku z uczuciem do Jane. Zakochany i speszony Bingley owszem, ale nie og┼é├│pia┼éy. Ja mam ksi─ů┼╝kowe przekonanie, ┼╝e by┼é to cz┼éowiek skromny, sympatyczny i ... inteligentny - JA to podkre┼Ťla, zar├│wno w┼éasnymi s┼éowami, jak s┼éowami Lizzy i Jane. Jane mog┼éa by─ç za┼Ťlepiona, ale nie Lizzy. Ona takie zachowanie zauwa┼╝y┼éaby od razu i raczej by si─Ö jej nie spodoba┼éo. Wesoly Bingley - tak, Bingley chichotek - nie.

#366 2007-07-24 13:03:44

Rosenblaetter
U┐ytkownik

@Dione: Dok┼éadnie, za zachowanie zakochanego mo┼╝na jeszcze uzna─ç rozmow─Ö na balu o ksi─ů┼╝kach - jak si─Ö ch┼éopak zamota┼é m├│wi─ůc o czytaniu...ale ten ┼Ťmiech na kanapie pobi┼é wszystko wink

#367 2007-07-24 13:18:08

Dione
U┐ytkownik

Cho─ç jedna rozumie moje oburzenie lol

#368 2007-07-24 13:46:36

sandra
U┐ytkownik

Rzeczywi┼Ťcie smiech na kanapie... troche to nie dopracowali wink

#369 2007-07-24 16:22:44

AineNiRigani
U┐ytkownik

Dione - JA JESTEM ZA TOBA JAK KARUSEK ZA ANIELKA!!!
Ale sie juz nie wypowiada┼éam po raz kolejny, nie tylko aby nie powiela─ç wypowiedzi, ale ┼╝eby znowu nie by┼éo jaka to jestem przeciwko tej "ekraqnizacji". Bo jestem przeciwko nazywaniu tego filmu ekranizacj─ů.
E basta!!

#370 2007-07-24 22:40:47

sandra
U┐ytkownik

a ja dalej pozostaje przy swoim zdaniu... i uwazam, ze w jednej scenie Bingley troche wyskoczyl z tym głupim smiechem, to troszke nie fair odrazu nazywac go jak to ujęła Dione "debilem". Mocno przesadzone słowa smile

#371 2007-07-25 01:30:55

Rosenblaetter
U┐ytkownik

Debil mo┼╝e nie, ale TEN ┼Ťmiech nazwa─ç mo┼╝na uroczo debilnym. Mnie si─Ö to troch─Ö z czkawk─ů skojarzy┼éo.... W komedii mo┼╝e to by by┼éo ┼Ťwietne ale przy znajomo┼Ťci orygina┼éu..wiadomo. Nie spos├│b uwierzyc, ┼╝e Darcy traktowa┼é go powa┼╝nie. A specjalnie dla Aine mo┼╝emy m├│wi─ç "film do┼Ť─ç wiernie oparty na kanwach powie┼Ťci Jane Austen" ;P

#372 2007-07-25 08:11:31

AineNiRigani
U┐ytkownik

Z niego ZROBILI debila.
Bingley, jak na m├│j gust by┼é niezwykle inteligentny. Wi─Ökszo┼Ť─ç czasu sp─Ödza┼é na my┼Ťleniue ":co by tu zrobi─ç, ┼╝eby sie nie narobi─ç", ale robi┼é to w spos├│b inteligentny i bystry. Posta─ç z olbrzymim potencja┼éem humoru. Mam na my┼Ťli oczywiscie Bingley'a ksi─ů┼╝kowego.
Bingley filmowy by┼é kompletnym kretynem. Zrobili z niego Ja┼Ťka Fasole i nic nie t┼éumaczy scenarzyst├│w

#373 2007-07-25 09:05:25

Loana
U┐ytkownik

Wybaczcie dziewczyny, ale o czym toczy sie tu dyskusja??? Jesli dobrze rozumiem, jest to temat do obgadywania serialu z 1995r. Wiec o jakim Bingleyu debilu my rozmawiamy??? Prosze, zebyscie sie troche bardziej trzymaly tematow, ok?
Bo przyznam szczerze, Bingley z 1995 moze nie jest specjalnie powalajaco inteligentny, ale nigdy nie nazwalabym go jasiem fasola. I on naprawde jak jest zakochany to ladnie mu z tym smile.

Jakie┼Ť pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

#374 2007-07-25 09:13:35

sandra
U┐ytkownik

Mowa o Bingley'u z 2005.

#375 2007-07-25 13:29:56

Dione
U┐ytkownik

Popieram Loanę. Bingley z 95 był naprawdę uroczy, ale ten z 2005 to..... ja już nie będę komentować, bo znowu ktos powie, ze przesadzam wink

Stopka forum