Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#276 2006-07-17 14:26:57

Katarzyna
U┐ytkownik

Re: Ekranizacja z Colinem Firthem i Jennifer Ehle

Chyba, ┼╝e tak teraz si─Ö zgodz─Ö.

#277 2006-07-17 14:34:47

Dione
U┐ytkownik

big_smile

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#278 2006-07-17 14:42:41

Dione
U┐ytkownik

Pod koniec tygodnia postaram si─Ö doda─ç fotk─Ö z tej mojej ulubionej scenki wink

#279 2006-07-17 15:15:23

finka
U┐ytkownik

Za┼Ť jesli chodzi o role Darcy’ego...Firth w wywiadzie powiedzia┼é cos takiego (znalaz┼éam t┼éumaczenie tu na forum): „NIE robienie czegokolwiek jest najtrudniejsz─ů rzecz─ů w aktorstwie. Pami─Ötam, ┼╝e jak zaczyna┼éem, to my┼Ťla┼éem, ┼╝e b─Öd─Ö musia┼é zebra─ç si─Ö w sobie na bardzo ┼╝ywe, dynamiczne i zr├│┼╝nicowane przedstawienie, a nast─Öpnie nie zagra─ç tego wszystkiego. Na przyk┼éad w pierwszej balowej scenie, musz─Ö wej┼Ť─ç i by─ç ura┼╝onym, z┼éym, onie┼Ťmielonym, rozbawionym, przera┼╝onym, zatrwo┼╝onym i jednocze┼Ťnie wszystkie te uczucia utrzyma─ç wewn─ůtrz wykorzystuj─ůc bardzo w─ůski zakres ┼Ťrodk├│w wyrazu, ┼╝eby m├│c pozosta─ç tajemniczym, bo tak naprawd─Ö nikt nie wiedzia┼é o czym Darcy my┼Ťli. Gra┼éem role daleko bardziej wymagaj─ůce zaanga┼╝owania fizycznego, ale my┼Ťl─Ö, ┼╝e po ┼╝adnej nie by┼éem tak fizycznie wyczerpany jak po roli Darcy’ego”
To ustawiło cała rolę. I Firth jest b. konsekwentny.
W scenie w Pemberly Darcy si─Ö ju┼╝ nie broni (wiemy przecie┼╝ ┼╝e nie raz obiecywa┼é sobie „zwalczy─ç to uczucie”) i ka┼╝dy moze zobaczy─ç ten „akt kapitulacji” na jego twarzy wink

#280 2006-07-17 15:26:40

finka
U┐ytkownik

A poniewa┼╝ tak wnikliwie ogl─ůdaja niekt├│re z nas ten serial, to wklejam tu ciekawostki dotycz─ůce tej ekranizacji (znalaz┼éam na filmweb, mam nadzieje ┼╝e wiarygodne i ┼╝e ich tu nie dubluj─Ö) . Godzina na zegarze, w scenie o┼Ťwiadczyn Darcy'ego, te┼╝ wyda┼éa mi sie dziwna, jak na porann─ů. 8O
Oto te ciekawostki:

Pi─Ökna posiad┼éo┼Ť─ç Pemberly w rzeczywisto┼Ťci nie istnieje. Wn─Ötrza, kt├│re mo┼╝emy podziwia─ç w filmie, nale┼╝─ů do Sudbury House. Natomiast sam budynek, kt├│ry wida─ç w kilku uj─Öciach, to tak naprawd─Ö Lyme Park.

Aktorka Susannah Harker by┼éa w ci─ů┼╝y w czasie trwania zdj─Ö─ç, ale by┼éa w stanie kontynuowa─ç prac─Ö - za pomoc─ů kilku szali uda┼éo si─Ö zgrabnie zatuszowa─ç ci─ů┼╝─Ö.

Lucy Davis pierwotnie miała zagrać rolę Lydii Bennet. Ostatecznie wcieliła się w postać Marii Lucas.

W ko┼äcowej scenie po ┼Ťlubie, kiedy pa┼ästwo m┼éodzi wsiadaj─ů do swoich powoz├│w, wszystko woko┼éo jest pokryte sniegiem, poza jednym drzewem (w prawym g├│rnym rogu), kt├│re jest kompletnie zielone.

Podczas sceny, w kt├│rej Darcy o┼Ťwiadcza si─Ö Lizzy w Parsonage w Hunsford, zegar przez ca┼éy czas pokazuje 17 minut po godzinie sz├│stej.

Susannah Harker, serialowa Jane, jest c├│rk─ů Polly Adams, kt├│ra w wyprodukowanym dla BBC serialu „Duma i uprzedzenie” z 1967 r├│wnie┼╝ zagra┼éa t─Ö posta─ç.

Kiedy Darcy po raz pierwszy przedstawia Elizabeth swoj─ů siostr─Ö, po┼éo┼╝enie jego r─ůk zmienia si─Ö w zalezno┼Ťci od uj─Öcia - dzieje si─Ö to w czasie gdy m├│wi Lizzy, ┼╝e Bingley jest w pobli┼╝u i r├│wnie┼╝ chce si─Ö z ni─ů zobaczy─ç.

Crispin Bonham-Carter, kt├│ry wciela si─Ö w posta─ç pana Bingley’a, pocz─ůtkowo stara┼é si─Ö o rol─Ö George’a Wickhama.

W czasie recitalu Lizzy w Pemberley, w pewnym momencie pan Bingley wykrzykuje s┼éowa "Absolutnie fantastycznie", kt├│re s─ů zupe┼énie niezsynchronizowane z obrazem.

Kiedy Lizzy wychodzi z domu pana Collinsa, w pewnym momencie nast─Öpuje cofni─Öcie kamery do Charlotte i w tle s┼éycha─ç cichutko dzwoni─ůcy telefon.

Wypowied┼║ Colina Firth'a na temat ksi─ů┼╝ki Jane Austen: "Nigdy tego nie czyta┼éem, to jakie┼Ť bzdury dla dziewczyn". "Jestem jak handlarz narkotyk├│w, kt├│ry sam nigdy nie za┼╝ywa ┼Ťwi┼ästwa, kt├│re sprzedaje narkomanom".

Anna Chancellor, kt├│ra w serialu gra pann─Ö Bingley, jest spokrewniona z Jane Austen – jest potomkini─ů starszego brata Austen, Edwarda.

Para g┼é├│wnych aktor├│w by┼éa zwi─ůzana prywatnie przez jaki┼Ť czas po realizacji serialu.

Kiedy Lizzy gra podczas wizyty w Rosings Park, kamera zbli┼╝a sie do g├│rnej cz─Ö┼Ťci instrumentu i wida─ç wyra┼╝nie, ┼╝e ┼╝aden z m┼éoteczk├│w nie uderza w struny podczas jej rzekomego grania.

Autorka „Dziennika Bridget Jones”, Helen Fielding posta─ç Marka Darcy'ego stworzy┼éa z my┼Ťl─ů o Fitzwilliamie Darcy'm z serialu oraz o Colinie Firth, kt├│ry t─ů posta─ç zagra┼é. Aktor wzi─ů┼é udzia┼é w ekranizacji powie┼Ťci Fielding - oczywi┼Ťcie wcieli┼é si─Ö w posta─ç Darcy'ego, ukochanego Bridget.

Kiedy Elizabeth i Darcy ta┼äcz─ů po raz pierwszy na balu w Netherfield widoczny jest kr├│tki czarny w┼éos uwi─Öziony w kamerze.

Podczas ta┼äca Lizzy z Darcy'm na balu w Netherfield wida─ç w lustrze odbicie ┼Ťwiate┼é studyjnych.

Zar├│wno ksi─ů┼╝ka Austen jak i jego telewizyjna adaptacja sta┼éy si─Ö inspiracj─ů dla Helen Fielding --autorki "Dziennika Bridget Jones".

A od siebie jeszcze dodam, ┼╝e u wejscia do domostwa Pa┼ästwa Collins, po lewej stronie stylowych drzwi wida─ç.... okr─ůglutki przycisk dzwonka elektrycznego! lol

#281 2006-07-17 16:12:32

megg
U┐ytkownik

o tak!! dzwonek te┼╝ zauwa┼╝y┼éam:) kiedy┼Ť to czyta┼éam wszystko na filmweb w┼éa┼Ťnie, fajne:) ale niekt├│re wpadeczki si─Ö a┼╝ tak nie rzucaj─ů w oczy;) zielone drzewo zobaczy┼éam chyba dopiero za kt├│rym┼Ť razem, podobnie jak owe m┼éoteczki;)

#282 2006-07-17 21:24:07

Areliee
U┐ytkownik

Niezłe lol
Musz─Ö sobie jeszcze raz ogl─ůdn─ů─ç i wy┼éapa─ç wszystkie te "wpadki" wink

#283 2006-07-19 21:43:56

lady_kasiek
U┐ytkownik

Ja się tak zauroczyłam że zapomniałam o wszystkim.
jak ja teraz usn─Ö???

GRITAR─é? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

#284 2006-08-30 10:46:24

HerMia
U┐ytkownik

Och... wpadeczki s─ů w praktycznie ka┼╝dym filmie. Nikt nie jest idealny wink

#285 2006-08-30 12:57:18

Ulka
U┐ytkownik

a ja nigdy prawie nie zauwazam tego typu wpadek... smile za bardzo chyba wciaga mnie akcja filmu:)

"cierpliwo┼Ť─ç - spok├│j ┼╝e przecie┼╝ si─Ö stanie"
(Ks. J. Twardowski)

#286 2006-08-30 13:13:57

Angel
U┐ytkownik

Ja zauwa┼╝am,owszem,ale nie za┼Ťmiecam sobie nimi g┼éowy wink Chyba,┼╝e s─ů naprawd─Ö ra┼╝─ůce lol

Angels falls down first...

#287 2006-08-30 13:17:08

kitty
U┐ytkownik

a ja nigdy prawie nie zauwazam tego typu wpadek... smile za bardzo chyba wciaga mnie akcja filmu:)

ze mn─ů jest podobnie big_smile

#288 2006-09-02 12:49:02

Anna
U┐ytkownik

Hmm... co do mnie to wpadek te┼╝ raczej nie zauwa┼╝am, ale scen─Ö ta┼äca Lizzie i Darcy'ego widzi┼éam chyba ze 100 razy, poniewa┼╝ w szkole podczas dni otwartych ta┼äczyli┼Ťmy ten taniec (ale tylko na 6 par smile i ┼╝eby u┼éo┼╝y─ç uk┼éad musieli┼Ťmy go na okr─ůg┼éo oglada─ç. I tam na przyk┼éad zauwa┼╝y┼éam, ze kiedy wszyscy stoj─ů juz ustawieni, Jane kiwa komus g┼éow─ů i to do┼Ťc wyra┼║nie i d┼éugo, jkaby dawa┼éa jaki┼Ť znak albo... rozprostowywa┼éa szyj─Ö lol Zawsze mnie to bawi...

#289 2006-09-02 12:59:18

kitty
U┐ytkownik

Akutat to te┼╝ zauwa┼╝y┼éam, ale nie za pierwszym razem, dok┼éadnie to chyba za trzecim. Ciekawe, co to znaczy┼éo? Mnie te┼╝ to troch─Ö ┼Ťmieszy.

#290 2006-09-02 14:49:31

AineNiRigani
U┐ytkownik

Anno, czy Ty mieszkasz w okolicach Tych (vel Tych├│w)? big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#291 2006-09-02 18:01:10

HerMia
U┐ytkownik

To kiwanie g┼éow─ů Jane przywodzi mi na my┼Ťl odliczanie. Raz, dwa, trzy i jedziemy! lol

#292 2006-09-05 08:55:33

Dione
U┐ytkownik

To kiwanie g┼éow─ů Jane przywodzi mi na my┼Ťl odliczanie. Raz, dwa, trzy i jedziemy! lol

Mam identyczne wra┼╝enie :twisted:

#293 2006-09-05 10:14:40

AineNiRigani
U┐ytkownik

kurcze, az musze sprawdzi─ç big_smile

#294 2006-09-28 17:45:18

Vasco
Administrator

Pami─Ötacie pomys┼é na petycj─Ö do telewizji w sprawie powt├│rki "Dumy i uprzedzenia" z 95? Troch─Ö to trwa┼éo, ale wiem na pewno, ┼╝e ┼╝adne pisma nie s─ů potrzebne, bo sama TVP planuje wy┼Ťwietlenie serialu. Nast─ůpi to w ci─ůgu kilku najbli┼╝szych miesi─Öcy. Dat─Ö b─Öd─Ö zna┼é z mniej wi─Öcej miesi─Öcznym wyprzedzeniem.

#295 2006-09-28 17:57:16

AineNiRigani
U┐ytkownik

yes yes yes!!!

#296 2006-09-28 19:33:06

caroline
U┐ytkownik

Pami─Ötacie pomys┼é na petycj─Ö do telewizji w sprawie powt├│rki "Dumy i uprzedzenia" z 95? Troch─Ö to trwa┼éo, ale wiem na pewno, ┼╝e ┼╝adne pisma nie s─ů potrzebne, bo sama TVP planuje wy┼Ťwietlenie serialu. Nast─ůpi to w ci─ůgu kilku najbli┼╝szych miesi─Öcy. Dat─Ö b─Öd─Ö zna┼é z mniej wi─Öcej miesi─Öcznym wyprzedzeniem.

Jupi!
Ale ruch na stronie skoczy big_smile
Oczywi┼Ťcie pod warunkiem, ┼╝e to nie b─Ödzie o 2.00 w nocy albo o 6.15 w sobot─Ö :twisted:

#297 2006-09-29 08:45:40

Marija
U┐ytkownik

big_smile big_smile big_smile big_smile big_smile big_smile big_smile big_smile big_smile big_smile I zmusz─Ö swoje dzieci do ogl─ůdania http://www.smiliegenerator.de/s31/smilies-6691.png

#298 2006-09-29 09:44:53

Dione
U┐ytkownik

Ja prosz─Ö o weekendy. Wtedy ka┼╝da godzina b─Ödzie dobra lol lol lol

#299 2006-09-29 20:09:12

HerMia
U┐ytkownik

O tak! Jak fajnie. Cho─ç po co mi to? Ja ma t─Ö DiU na VCD
Hmm...
Ale co tam obejrz─Ö sobie na TVP. Je┼╝eli b─Ödzie smile

#300 2006-09-30 09:47:59

Dione
U┐ytkownik

W TV zawsze tak jako┼Ť fajniej si─Ö ogl─ůda lol
I to czekanie przez cały tydzień na kolejny odcinek....

Stopka forum