Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#251 2006-06-29 23:28:35

angelo
U┐ytkownik

Re: Ekranizacja z Colinem Firthem i Jennifer Ehle

witaj agnes!!
z tego co się orientuję to ostatnia powtórka serialu DiU była w roku 2001 lub 2002 a potem cisza smile

#252 2006-06-30 00:10:18

agnes
U┐ytkownik

Hej!
Dzi─Öki za mi┼ée przyj─Öcie na forum. Dopiero odkrywam t─ů stron─Ö i jeszcze nie umiem zachowywa─ç si─Ö w┼éa┼Ťciciwie na salonach. Na przyk┼éad dzisiaj odkry┼éam powitalni─Ö, gdzie powinnam si─Ö by┼éa przedstawi─ç. I dzi─Ökuj─ů za informacj─Ö, ┼╝e powt├│rka serialu by┼éa kilka lat temu. Dziwi─Ö si─Ö jak mog┼éam jej nie zauwa┼╝y─ç. Przecie┼╝ ten serial wywar┼é wtedy na mnie wielkie wra┼╝enie. Pyta┼éam, bo zastanawia┼éam si─Ö sk─ůd niekt├│re bywalczynie salon├│w maj─ů nagrane seriale. Czy┼╝by ju┼╝ przed emisj─ů w 1997 roku wiedzia┼éy, ┼╝e film b─Ödzie fantastyczny. Teraz si─Ö wyja┼Ťni┼éo, dlaczego mia┼éy przygotowane sprz─Öty.

#253 2006-06-30 08:47:14

Vasco
Administrator

DiU 95 jest na DVD i VCD. Kto zauwa┼╝y┼é powt├│rk─Ö TVP - pewnie nagrywa┼é. Jaki┼Ť czas temu serial by┼é wy┼Ťwietlany na dost─Öpnym u nas BBC Prime. O ripie z angielskiego DVD w dobie internetu chyba nie co nawet wspomina─ç.

#254 2006-06-30 19:39:14

Beata
U┐ytkownik

Dziewczyny!
Kt├│ra z Was zrobi┼éa mi mi┼é─ů niespodziank─Ö?
Od miesi─ůca poszukuj─Ö Agnieszki z Katowic. Agnieszko odezwij si─Ö, chcia┼éabym Ci podzi─Ökowa─ç...

Beata

#255 2006-07-01 01:26:00

angelo
U┐ytkownik

moja wersja kasetowa DiU to czysty przypadek, serialu nie zna┼éam ale zobaczy┼éam film Rozwa┼╝na i Romantyczna tak bardzo mi si─Ö spodoba┼é ┼╝e jak by┼éa powt├│rka serialu DiU w 2001 roku to si─Ö przygotowa┼éam stwierdzj─ůc od przybytku g┼éowa nie boli a nu┼╝ b─Ödzie tak fajny jak wspomniany RiR
No i po pierwszym odcinku a┼╝ fika┼éam ze szcz─Ö┼Ťcia ┼╝e mnie o┼Ťwieci┼éo!!
a teraz oczywi┼Ťcie zaopatrzy┼éam si─Ö w Przyjaci├│┼ék─Ö stwierdzaj─ůc Od przybytku...... dobrze mie─ç dwie kopie!!! big_smile

#256 2006-07-01 09:23:43

agnes
U┐ytkownik

nie uwa┼╝acie, ┼╝e odpowiednio "zrobiony" film, jak na przyk┼éad w moim przypadku P&P moze sk┼éonic do zapoznania sie z tw├│rczo┼Ťci─ů Jane Austen. Tak w┼éa┼Ťnie u mnie by┼éo. Ogl─ůdane P&P w 1997 roku zach─Öci┼éo mnie do przeczytania jej ksi─ů┼╝ek. Potem to zami┼éowanie troche wygas┼éo. obecnie powraca dzi─Öki "Przyjaci├│┼éce". Nawiasem m├│wi─ůc ten kto zacznie od nowej ekranizacji Mansfield Park na pewno odczuje "poci─ůgu" do JA.

#257 2006-07-01 17:07:56

kas1a
U┐ytkownik

Witam, witam! big_smile Kocham bardzo Jane i wszystkie jej ksi─ů┼╝ki, ale zaczynam dopiero odkrywa─ç starsze ekraniezacje. Niestety nie zd─ů┼╝y┼éam na 3 pierwsze cz─Ö┼Ťci Dumy w Przyjaci├│┼éce. :cry: Czy kto┼Ť ma pomys┼é jak je zdoby─ç?? Nie s─ůdz─Ö, ┼╝eby w┼Ťr├│d fan├│w tu obecnych znalaz┼éby si─Ö kto┼Ť kto chcia┼éby si─Ö pozby─ç tego filmu, ale je┼Ťli taki przypadek by si─Ö zdarzy┼é, by┼éabym wielce zobowi─ůzana smile Prosz─Ö o pomoc, je┼Ťli kto┼Ť ma jaki┼Ť pomys┼é... :!: wink

gg:5910992

Do not delay joy

#258 2006-07-01 20:25:16

mara7
U┐ytkownik

Jejc!!Tak bbbbaaaaaaarrrdzzzo bym chcia┼éa ogladan─ůc wersje"Dumy..." z 1995r.!!! A nawet nie wiem kiedy b─Ödzie puszczona w TV i czy w og├│le j─ů dad┼╝...O ja nieszczesna!Nawet nie obejrza┼éam jednego odcinak bo by┼éam za ma┼éa jak to lecia┼éo... :cry:

#259 2006-07-03 09:34:45

pak4
U┐ytkownik

Z trzech ogl─ůdanych ekranizacji (2xBBC, i DiU z 2005), ta z CF i JE podoba┼éa mi si─Ö najbardziej, cho─ç niekt├│re role drugoplanowe w nowszej produkcji (2005) s─ů mo┼╝e lepsze (przynajmniej na Carolinie Bingley mo┼╝na zawiesi─ç wzrok ;-) -- to nie m─Öski szowinizm, po prostu o por├│wnanie figur chodzi Carolinie w scenie przechadzki po salonie, gdy pan Darcy pisze list). Za to ciekawostk─ů okaza┼é si─Ö pan Collins -- w nowszych realizacjach niski, a w starej -- taki misiowaty smile. Podobno (znajoma sprawdza┼éa), w┼éa┼Ťnie misiowaty jest u JA.

Ale mam jedno pytanie -- czy ja dobrze widz─Ö, ┼╝e w scenie ┼Ťlubu "t┼éo" ucharakteryzowane jest na zim─Ö (szron na dachach, tak jak w scenie, gdy Lizzy czyta list od siostry z Londynu -- zreszt─ů bior─ůc pod uwag─Ö, ┼╝e bohaterowie zar─Öczyli si─Ö wczesn─ů jesieni─ů, zimowy ┼Ťlub nie powinien dziwi─ç)? Jak na tak─ů pogod─Ö Lizzy ma na swoim ┼Ťlubie troch─Ö lekk─ů sukni─Ö, z du┼╝ym dekoltem... Przezi─Öbi si─Ö biedaczka...

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#260 2006-07-03 12:17:39

elbereth
U┐ytkownik

Masz racj─Ö, te┼╝ mi to tak troch─Ö zimowo wygl─ůda...

Ja najpierw odl─ůda┼éam "Dum─Ö i uprzedzenie" z 2005 roku (jako┼Ť przegapi┼éam emisj─Ö serialu BBC w telewizji). Kiedy zobaczy┼éam zdj─Öcia z "Dumy..." 1995, co┼╝, nie zbyt przyoad┼éy mi do gustu. Zw┼éaszcza uroda kilku postaci (Jane dla przyk┼éadu) jest w wersji BBC troch─Ö dyskusyjna. Ale po obejrzeniu serialu... wspania┼éa gra aktorska, ciep┼éy klimat i wierno┼Ť─ç Austen... s┼éowem: zachwyci┼éam si─Ö! No bo jak tu si─Ö nie zachwyca─ç? :-)

Co nie zmniejszy┼éo mojego uznania dla walor├│w filmu z 2005 r., kt├│ry w dalszym ci─ůgu uwielbiam.

┼╗ona: Dlaczego zostawi┼ée┼Ť mnie sam─ů? Wida─ç kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
M─ů┼╝: Ale┼╝ sk─ůd! Gdyby┼Ťcie oboje ton─Öli w rzece, ratowa┼ébym Ciebie!
┼╗ona: Naprawd─Ö?
M─ů┼╝: Oczywi┼Ťcie! Jeste┼Ť dwa razy l┼╝ejsza! big_smile

#261 2006-07-04 12:07:23

pak4
U┐ytkownik

Zwłaszcza uroda kilku postaci (Jane dla przykładu) jest w wersji BBC trochę dyskusyjna.

M─ů┼╝ mojej znajomej nazwa┼é Jane z tego filmu "Frodem", ze wzgl─Ödu na ┼éudz─ůce podobie┼ästwo smile

Ogl─ůda┼é─Öm ostatnio troch─Ö wi─Öcej realizacji BBC (Mansfield Park, Perswazje, Rozwa┼╝n─ů i Romantyczn─ů) i niestety, przy wszystkich ich zaletach, uroda postaci pierwszoplanowych potrafi pozostawia─ç troch─Ö do ┼╝yczenia...

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#262 2006-07-04 12:22:20

megg
U┐ytkownik

o tak! zwłaszcza Eleonor w serialu "Rozważna i Romantyczna" z 1981 roku........rany.......

#263 2006-07-04 22:52:41

Kikita
U┐ytkownik

PAK4 napisała:
[Ale mam jedno pytanie -- czy ja dobrze widz─Ö, ┼╝e w scenie ┼Ťlubu "t┼éo" ucharakteryzowane jest na zim─Ö (szron na dachach, tak jak w scenie, gdy Lizzy czyta list od siostry z Londynu -- zreszt─ů bior─ůc pod uwag─Ö, ┼╝e bohaterowie zar─Öczyli si─Ö wczesn─ů jesieni─ů, zimowy ┼Ťlub nie powinien dziwi─ç)? Jak na tak─ů pogod─Ö Lizzy ma na swoim ┼Ťlubie troch─Ö lekk─ů sukni─Ö, z du┼╝ym dekoltem... Przezi─Öbi si─Ö biedaczka...

Kobieto maj─ůc Darcego u boku wystartowa┼éabym w bikini w srodku zimy i wierz mi nawet marnego katarku bym nie mia┼éa. Jezu taki goracy facet a jej zimno mialo byc???!!!A zreszta s┼éoneczko mo┼╝e grza┼éo,a mo┼╝e obawa ┼╝e mamuska znowu cos chlapnie troche ja rozgrza┼éa.No a juz ko┼äcowa scena w powozie to na pewno lol lol

#264 2006-07-05 00:32:39

mara7
U┐ytkownik

Kikita jak bed─ů nabory do nast─Öpnej emisji "Dumy i Uprzedzenia" to ty musisz KONIECZNIE byc Lizzy a z Colinem sie wynegocjuje zeby odgrywa┼é role pana Darce'ego w kolejnej wersji.Hihihih to dopiero b─Ödze "Duma i Uprzedzenie". tongue

#265 2006-07-05 10:42:03

pak4
U┐ytkownik

Kobieto maj─ůc Darcego u boku wystartowa┼éabym w bikini w srodku zimy i wierz mi nawet marnego katarku bym nie mia┼éa.

Nie jestem kobiet─ů, wi─Öc o tym zapomnia┼éem smile

Zreszt─ů Nietzsche naucza┼é (a ja te┼╝ zapomnia┼éem):

Zadowolenie chroni nawet przed przezi─Öbieniem. Czy kiedykolwiek przezi─Öbi┼éa si─Ö kobieta, kt├│ra mia┼éa poczucie, ┼╝e jest dobrze ubrana? – Przyjmuj─Ö, ┼╝e by┼éa lekko ubrana.

Kt├│rego to zadowolenia wszystkim ┼╝ycz─Ö smile

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#266 2006-07-05 10:54:51

Kikita
U┐ytkownik

Kikita jak bed─ů nabory do nast─Öpnej emisji "Dumy i Uprzedzenia" to ty musisz KONIECZNIE byc Lizzy a z Colinem sie wynegocjuje zeby odgrywa┼é role pana Darce'ego w kolejnej wersji.Hihihih to dopiero b─Ödze "Duma i Uprzedzenie". tongue

Dozwolone od lat 18.Tylko do Lizzy to jestem podobna jak koza do organ├│w,
ale Colina przygarne i bez kolejnej ekranizacji :oops: :twisted: lol

#267 2006-07-05 11:05:19

Kikita
U┐ytkownik

PAK4 napisał
Nie jestem kobiet─ů, wi─Öc o tym zapomnia┼éem smile
Zreszt─ů Nietzsche naucza┼é (a ja te┼╝ zapomnia┼éem):

Zadowolenie chroni nawet przed przezi─Öbieniem. Czy kiedykolwiek przezi─Öbi┼éa si─Ö kobieta, kt├│ra mia┼éa poczucie, ┼╝e jest dobrze ubrana? – Przyjmuj─Ö, ┼╝e by┼éa lekko ubrana.

Kt├│rego to zadowolenia wszystkim ┼╝ycz─Ö smile

Przepraszam naszego m─Özczyzn─Ö za pomy┼éke w kwesji p┼éci.Nietzche madrze powiedzia┼é, nie ulega w─ůtpliwosci. W takim razie jako p┼éec przeciwna musisz przyzna─ç ,┼╝e kobieta l┼╝ej ubrana jest dla m─Öskiego oka milsza . wink wink lol

#268 2006-07-05 15:09:02

Marija
U┐ytkownik

Dzień dobry,
jestem tu nowa, kilka dni temu odkry┼éam t─Ö wspania┼é─ů - cudown─ů - niepowtarzaln─ů -stron─Ö, no i jestem z Wami. Serial ogl─ůd─ů┼éam raz w TV, dawno temu, potem bezskutecznie poszukiwa┼éam kaset itp., ale wreszcie MAM: sze┼Ťciopak film├│w, od soboty. Zd─ů┼╝y┼éam P&P obejrze─ç dwa razy, tudzie┼╝ du┼╝o pojedynczych scen. Jestem niewyspana, ale strasznie szcz─Ö┼Ťliwa!!! lol

#269 2006-07-12 22:46:31

Areliee
U┐ytkownik

A ja sobie filmy zbieram powoli - z Przyjaci├│┼ék─ů - ale wytrwale!

Mimo ┼╝e ksi─ů┼╝k─Ö czyta┼éam tylko raz (o rany, jaki wstyd! ale nadrobi─Ö to, jak tylko sko┼äcz─Ö aktualn─ů lektur─Ö! wink), to zakocha┼éam si─Ö w tej ksi─ů┼╝ce, a ┼╝e moja mama te┼╝ lubi tw├│rczo┼Ť─ç JA, to kupi┼éa Przyjaci├│┼ék─Ö, dzi─Öki czemu pozna┼éam najlepszy film wszechczas├│w... Na razie si─Ö nie wypowiem na temat wersji z '05, bo jej nie widzia┼éam, ale te┼╝ chc─Ö to nadrobi─ç... Troch─Ö du┼╝o mam do nadrabiania... Ale nadrobi─Ö! wink

#270 2006-07-15 16:28:59

cassandra
U┐ytkownik

A wi─Öc prostuj─Ö: w Polsce mozna kupi─ç t─Ö ekranizacj─Ö ( na dw├│ch dyskach). Wchodzi w sk┼éad 7-p┼éytowej kolekcji ekranizacji powie┼Ťci J. Austen, dokonanej przez BBC. Ca┼éo┼Ťc kosztuje niestety ok. 180 z┼é i mozna ja kupi─ç w EMPiKu, przynajmniej tym internetowym. Mi┼éego ogl─ůdania big_smile

#271 2006-07-17 13:17:17

Dione
U┐ytkownik

Tym razem troszk─Ö z innej beczki....
Chcia┼éabym si─Ö z Wami podzieli─ç moimi wra┼╝eniami po kolejnym ogl─ůdaniu D&U z Jennifer i Colinem.
Do tej pory najbardziej lubi┼éam dwie sceny: pierwsze o┼Ťwiadczyny Darcy'ego i spotkanie nad jeziorem (Darcy w mokrej kolszuli ...mhm). Ostatnio jednakzafascynowa┼éa mnie kolacja w Pemberly, gdy El┼╝bieta prezentuje niezwyk┼ée zak┼éopotanie, a Darcy patrzy na ni─ů z takim zachwytem w twarzy (cho─ç mam czasem wra┼╝enie, ┼╝e za chwil─Ö wybuchnie ┼Ťmiechem ..... lol ).
Jest jednak jeszcze jedna scena. Gdy ogl─ůda┼éam ten serial po raz pierwszy, zupe┼énie nie zwr├│ci┼éam na ni─ů uwagi. A zdecydowanie ma du┼╝e znaczenie. Ot├│┼╝: po odje┼║dzie El┼╝biety i wujostwa po kolacji Darcy, w odpowiedzi na zaczepki panny Bingley, o┼Ťwiadcza, ┼╝e uwa┼╝a El┼╝biet─Ö za najpi─Ökniejsz─ů (czytaj "Kocham t─Ö dziewczyn─Ö!") i wychodzi. I tu w┼éa┼Ťnie pojawia si─Ö przecudna scena, gdy Darcy idzie ze ┼Ťwiec─ů ciemnym korytarzem, wchodzi do pokoju i patrz─ůc na pianino wspomina w tym miejscu El┼╝biet─Ö. Nie wiem, czy zwr├│ci┼éy┼Ťcie kiedykolwiek uwag─Ö na wyraz jego twarzy. Ma min─Ö cz┼éowieka tak absolutnie zadowolonego z samego siebie. Jest dumny z siebie, ┼╝e potrafi┼é si─Ö przyzna─ç do w┼éasnych uczu─ç i jest mu z tym ch...nie dobrze. A patrz─ůc na pianino ju┼╝ planuje, jak b─Ödzie sp─Ödza┼é wieczory z El┼╝biet─ů, jako jego ┼╝on─ů.
Je┼Ťli macie chwilk─Ö, wr├│─çcie do tego fragmentu. Co my┼Ťlicie? Czy to nie jest najbardziej wyrazista, pod wzgl─Ödem okazanych uczu─ç, scena serialu?

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#272 2006-07-17 13:45:54

finka
U┐ytkownik

"kolacja w Pemberly, gdy Elżbieta prezentuje niezwykłe zakłopotanie,"
Dione, a gdzie tam by┼éo zak┼éopotanie? Tam by┼éo spojrzenie kobiety kt├│ra wie czego chce, mimo ┼╝e jeszcze si─Ö do tego przyzna─ç sama przed sob─ů nie chce. wink

#273 2006-07-17 13:59:45

Dione
U┐ytkownik

"kolacja w Pemberly, gdy Elżbieta prezentuje niezwykłe zakłopotanie,"
Dione, a gdzie tam by┼éo zak┼éopotanie? Tam by┼éo spojrzenie kobiety kt├│ra wie czego chce, mimo ┼╝e jeszcze si─Ö do tego przyzna─ç sama przed sob─ů nie chce. wink

A ta chwila, gdy tu┼╝ po ataku panny Bingley El┼╝bieta dystkretnie spogl─ůda na Darcy'ego, jakby niepewna czy jest z niej dumny? Inaczej jak zak┼éopotaniem nie umiem tego okre┼Ťli─ç. A moment, gdy d┼éu┼╝sz─ů chwil─Ö patrz─ů sobie w oczy to ju┼╝, masz racj─Ö, zupe┼éne okazanie uczu─ç, cho─ç ona ich jeszcze nie rozmunie.

#274 2006-07-17 14:09:28

Katarzyna
U┐ytkownik

"A ta chwila, gdy tu┼╝ po ataku panny Bingley El┼╝bieta dystkretnie spogl─ůda na Darcy'ego, jakby niepewna czy jest z niej dumny?"
Ja uwa┼╝am ┼╝e robi to tak niepewnie poniewa┼╝ wie ┼╝e Darcy na ni─ů patrzy i zastanawia sie czy spojrze─ç mu prosto w oczy, a nie dlatego, ┼╝e jest niepewna czy jest z niej dumny. Obejrza┼éam jak poleci┼éa┼Ť t─ů scen─Ö z fortepianem i mnie r├│wniez bardzo si─Ö podoba┼éa. big_smile

#275 2006-07-17 14:22:26

Dione
U┐ytkownik

Owszem wie, ┼╝e na ni─ů patrzy, ale jest niepewna co zobaczy w jego spojrzeniu. Przecie┼╝, gdy odrzuci┼éa jego o┼Ťwiadczyny, da┼éa mu do zrozumienia, ┼╝e woli Wickhama. I zerkaj─ůc na niego sprawdza, czy zrozumia┼é, ┼╝e Wickham nic dla niej nie znaczy i ┼╝e zmarwi┼éo j─ů tylko zrobienie przykro┼Ťci jego siostrze. Chcia┼éa sprawdzi─ç co my┼Ťli o tym, ┼╝e tak szybko potrafi┼éa odwr├│ci─ç uwag─Ö od nag┼éej reakcji Georgianny na to nazwisko, a zarazem unikn─ů─ç dalszych docieka┼ä panny Bingley. O to mi chodzi┼éo, gdy napisa┼éam, ┼╝e nie jest pewna czy jest z niej dumny. Czasem wybieram nie do ko┼äca szcz─Ö┼Ťliwe wyra┼╝enia wink

Stopka forum