Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#101 2006-05-12 20:07:33

AineNiRigani
U┐ytkownik

Re: Mansfield Park

Dobry pomysł, Bondi! Podobał mi się w "Harrym", był taki naturalny.

W pełni się zgodzę!!! big_smile Taki na luzie, naturalny i fajnie opowiadał zasady quiddicha

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#102 2006-05-12 20:13:19

Bonduelle
U┐ytkownik

I fajnie si─Ö tarza┼é po ziemi z t┼éuczkiem :twisted: W og├│le filmowy Wood nie ma wiele wsp├│lnego w z ksi─ů┼╝kowym, brak tego fanatyzmu sprtowego o_O Alwe to ju┼╝ sprawa sceniariusza wink Przed rol─ů Seana nie wpad┼éabym na to, ┼╝e Olivier mo┼╝e by─ç interesujacy :twisted:

#103 2006-05-12 20:46:42

Margarett
U┐ytkownik

lol no akcja z t┼éuczkiem...ach te mi─Ö┼Ťnie, wida─ç, ┼╝e ─çwiczy 8)

Marzenia prze┼╝ywane pod wp┼éywem chwili trac─ů ca┼éy urok przy ich roztrz─ůsaniu

#104 2006-05-12 21:04:47

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ale tak niepotrzebnie. On nigdy nie bedzie taki jak trza bez dopalaczy. A dopalacze jak wiadomo to tylko tymczasowe rozwiazanie.

#105 2006-05-12 21:07:55

Margarett
U┐ytkownik

Ale tak niepotrzebnie. On nigdy nie bedzie taki jak trza bez dopalaczy. A dopalacze jak wiadomo to tylko tymczasowe rozwiazanie.

Aine it's only a joke

Marzenia prze┼╝ywane pod wp┼éywem chwili trac─ů ca┼éy urok przy ich roztrz─ůsaniu

#106 2006-05-12 21:09:45

AineNiRigani
U┐ytkownik

Czyli co, jednym slowem jajo? lol lol lol

#107 2006-05-12 21:34:33

Margarett
U┐ytkownik

du┼╝e jajo big_smile

#108 2006-07-01 00:11:41

agnes
U┐ytkownik

Jestem ┼Ťwie┼╝o po MP - tej nowoczesnej wesrsji. i jestem bardzo rozczarowana. Mam nadziej─Ö, ekranizacja, kt├│ra b─Ödzie w Przyjaci├│┼éce pozwoli poczuc klimat JA. Nie jestem wielk─ů znawczyni─ů tw├│rczo┼Ťci JA i ekranizacji jej powie┼Ťci. W mojej pami─Öci utkwi┼éy g┼é├│wnie 3 filmy: 2 ekranizacje Emmy i P&P z 1995 roku. Na tej podstawie oczekiwa┼éam czego┼Ť lekkiego, eleganckiego, momentami ┼Ťmiesznego - s┼éowem takiego otoczenia, kt├│rego mog┼éabym zazdro┼Ťci─ç g┼é├│wnej bohaterce. Tutaj nic takiego nie znalaz┼éam - rozczarowanie i nikomu tej ekranizacji poleca─ç nie b─Öd─Ö. sad sad sad

#109 2006-07-14 10:09:05

Marija
U┐ytkownik

Ca┼ékowicie si─Ö z Tob─ů zgadzam: jest to wersja skandaliczna i nie do przyj─Öcia! By┼éam wr─Öcz oburzona, ┼╝e kto┼Ť nazwa┼é to co┼Ť "ekranizacj─ů Jane Austen". Po co ta scena gwa┼étu na murzy┼äskiej niewolnicy? Troch─Ö seksu dla publiki??? A Fanny sprawia┼éa wra┼╝enia zepsutej dziewuchy z szyderczym wyrazem twarzy, a nie skromnej panienki z prawie dobrego domu. R├│wnie┼╝ nie polecam, a kaset─Ö spal─Ö :twisted:

#110 2006-07-14 10:10:09

Marija
U┐ytkownik

Nie, najpierw podepcz─Ö :evil:

#111 2006-07-14 11:13:51

megg
U┐ytkownik

ju┼╝ to gdzie┼Ť pisa┼éam, ale nie zaszkodzi powt├│rzy─ç...Czo┼é├│wka tego filmu informuje, ┼╝e nakr─Öcony zosta┼é na podstawie powie┼Ťci JA, jej list├│w i dziennik├│w. A to znaczy, ┼╝e nie jest to ekranizacja w sensie dos┼éownym, a odwo┼éa┼ä do list├│w i dziennik├│w jest tam co nie miara, ┼é─ůcznie z w─ůtkiem niewolnictwa i stosunku, jaki mia┼éa do niego JA. Mo┼╝na to znale┼║─ç w jej korespondencji prywatnej. Uchybie┼ä wobec epoki nie ma tu, wr─Öcz przeciwnie, film pokazuje wi─Öcej ni┼╝ autorka mog┼éa powiedzie─ç sama, gdy┼╝ by┼éa pann─ů i o seksie pisa─ç nie mog┼éa (panna, czyli w opinii publicznej-dziewica, czyli napisanie o seksie by┼éoby skandalem), ale podtekst├│w dotycz─ůcych seksu jest w powie┼Ťci wiele. Umia┼éa pisa─ç ogr├│dkami;) gdyby Patricia Rozema i scenarzy┼Ťci okre┼Ťlili film jako "adaptacj─Ö powie┼Ťci Jane Austen" mo┼╝na by si─Ö by┼éo k┼é├│ci─ç, ale oni jasno okre┼Ťlili, czym on jest. A posta─ç Fanny zosta┼éa zmieniona i otrzyma┼éa kilka cech samej Austen (m.in. tak jak ona, bohaterka pisze histori─Ö Anglii). Ja te┼╝ chcia┼éabym obejrze─ç ADAPTACJ─ś "Mansfield Park", ale do tego filmu przyczepi─ç si─Ö nie mog─Ö. A nakr─Öcony jest bardzo dobrze i aktorstwo te┼╝ jest bez zarzutu. Poza tym, film to nie ksi─ů┼╝ka, rz─ůdzi si─Ö w┼éasnymi prawami i zawsze w poj─Öciu transtekstualno┼Ťci adaptacja b─Ödzie tylko hipotekstem, nie chodzi o to, ┼╝eby powtarza─ç co┼Ť, co ju┼╝ jest. Kto wie, mo┼╝e powstanie jeszcze wierna adaptacja "MP"? nie tra─çmy nadziei:)smile

#112 2006-07-14 11:40:31

Marija
U┐ytkownik

"Transtekstualno┼Ť─ç"? Kobieto, lito┼Ťci nad zm─Öczonym cz┼éowiekiem 8O . Chybam ┼Ťlepa nieco, bo odcyfrowac nie mog┼éam hipotekstu lol Mnie si─Ö ten film nie podoba (delikatnie m├│wi─ů─ç), wi─Öc pluj─Ö jadem i ┼╝├│┼éci─ů!! A co...

#113 2006-07-14 11:47:16

megg
U┐ytkownik

jasne:) nie b─Öd─Ö u┼╝ywa─ç takich s┼é├│w zatem, sorki, moje filologiczne korzenie mnie kiedy┼Ť zabij─ůwink a mnie si─Ö nie podoba serial "MP' z '83 i te┼╝ pluj─Ö jadem, a co;)

#114 2006-07-14 14:32:47

pak4
U┐ytkownik

Wiesz Megg, te s┼éowa "na podstawie dziennik├│w i list├│w JA" trudno dostrzec. Mo┼╝e to wada widz├│w, ┼╝e oni nie lubi─ů czyta─ç (tego co jest na ekranie), tylko chcieliby da─ç si─Ö ponie┼Ť─ç opowie┼Ťci?

W ka┼╝dym razie popieram Ci─Ö z ca┼éego serca smile Bardzo lubi─Ö ten film, cho─ç ┼Ťwietnie sobie zdaj─Ö spraw─Ö, ┼╝e jest daleki od powie┼Ťci. Bardzo podoba mi si─Ö Fanny pokazana od strony targaj─ůcych ni─ů nami─Ötno┼Ťci (a ju┼╝ pisa┼éem, ┼╝e nami─Ötno┼Ťci to w niej tkwi─ů, cho─ç pr├│buje je ukry─ç, czego film BBC zupe┼énie nie pokazuje...), nad wszystkim zapaszek niewolnictwa (nie wierz─Ö, by interes Bertram├│w na Antiqui by┼é przypadkowy, ┼╝e tu nie ma swoistej szpili pod adresem Bertram├│w), no i bardzo Austenowskie zako┼äczenie -- ┼╝e mog┼éo by─ç zupe┼énie inaczej, ale nie by┼éo smile

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#115 2006-07-14 16:41:34

megg
U┐ytkownik

Pak!! dzi─Ökuj─Ö za to, co napisa┼ée┼Ť!! W ko┼äcu nie broni─Ö tego filmu samotnie:) uff..... smile
a co do ch─Öci porwania si─Ö opowie┼Ťci, to ja ju┼╝ chyba po prostu jestem skrzywiona i nic si─Ö na to nie da poradzi─ç sad
a co do smile wzmianki "na podstawie list├│w i dziennik├│w"-na mojej p┼éycie przeczyta┼é to lektor, a potem( jak ju┼╝ lektorowi podzi─Ökowa┼éam), to mi si─Ö samo rzuca┼éo w oczy. Poza tym ju┼╝ mam taki wnerwiaj─ůcy zwyczaj czytania wszystkiego (no i rzeczywi┼Ťcie ka┼╝da informacja mi si─Ö przydaje).
W ka┼╝dym razie dzi─Öki. Ju┼╝ si─Ö nie boj─Ö zagl─ůda─ç do tego w─ůtku:)

#116 2006-07-21 15:50:17

lady_kasiek
U┐ytkownik

Ja w┼éa┼Ťnie dorwa┼éam ksi─ůzk─Ö i zacz─Ö┼éam czyta─ç big_smile

GRITAR─é? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

#117 2006-07-26 15:11:04

lady_kasiek
U┐ytkownik

Ja skonczy┼éam ksi─ůzke i temat przegl─ůdne┼éam big_smile
Oliverek cudny jest big_smilebig_smile
A na miejscu fanny to bym chyba się złamała jeszcze jak by wuj rzucił we mnie kazaniem to juz na bank.
A dla mnie taka sytuacja jak z Edmundem go┼Ťc sie odkocha┼é i mnie doceni┼é to ciut upokarzaj─ůca by mog┼éa by─ç. Zreszta brac ┼Ťlub z moim ukochanym kuzynem kt├│ry by┼é dla niej jak brat.
Nigdy!!

CULTURA POPULAR...

#118 2006-07-31 10:26:40

pak4
U┐ytkownik

Piszesz, ┼╝e "go┼Ť─ç si─Ö odkocha┼é". Moim zdaniem film (Rozemy) ma tak─ů zalet─Ö, ┼╝e pokazuje wahanie Edmunda mi─Ödzy Mary a Fanny (w filmie jest za du┼╝a przewaga w kierunku Fanny, co prawda).

W powie┼Ťci to tak troch─Ö jest. Mary si─Ö Edmundowi podoba, ale nie jest do tego przekonany. (I w┼éa┼Ťnie -- zwi─ůzek z Fanny to co┼Ť wi─Öcej ni┼╝ przyja┼║┼ä, czego Edmund nie widzi, ale troch─Ö chyba czuje...) Dlaczego inaczej tak bardzo by zwleka┼é? To jest podobna historia jak z Emm─ů i Frankiem smile Emmie podobaj─ů si─Ö zalety, bawi si─Ö my┼Ťl─ů, ┼╝e Frank j─ů kocha, ale gdyby Frank si─Ö jej o┼Ťwiadczy┼é odrzuci┼éaby go bez wahania i bez ┼╝alu. Edmund co prawda troch─Ö ┼╝a┼éuje, ale jako┼Ť szczeg├│lnie za┼éamany nie jest.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#119 2006-07-31 15:04:50

lady_kasiek
U┐ytkownik

Czy ja wiem on traktowa┼é j─ů jak siostr─Ö jak przyjaciela ale czy traktowa┼é j─ů jak kobiet─Ö?

CULTURA POPULAR...

#120 2006-08-02 13:58:11

pak4
U┐ytkownik

Nauczy si─Ö! U JA cz─Östo czytelnik dostrzega wi─Öcej ni┼╝ bohaterowie. Wiemy, ┼╝e Edmund i Fanny do siebie pasuj─ů. (Tak sobie my┼Ťl─Ö, ┼╝e to w sumie trudniejsze ni┼╝ napisa┼éem, bo Fanny jest do┼Ť─ç "plastyczna" -- Edmund j─ů sobie urobi┼é, troch─Ö jak Pigmalion; ale i Crawford by urobi┼é, gdyby by┼é cierpliwy...) W ka┼╝dym razie ona szybko odkrywa jak s─ů do siebie doapsowani, a Edmundowi zajmuje to wi─Öcej czasu.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#121 2006-08-02 14:14:17

lady_kasiek
U┐ytkownik

Urobiła tak jak Knigltey wychował sobie Emmę big_smilebig_smile
A Lizzy b─Ödzie wyrabia─ç poczucie humoru Darcego.

CULTURA POPULAR...

#122 2006-08-03 09:13:15

pak4
U┐ytkownik

Dla niego jeste┼Ť jakby form─ů z wosku,
Na kt├│rym on odcisn─ů┼é kszta┼ét i mo┼╝e
T─Ö form─Ö zniszczy─ç lub ┼╝yciu zostawi─ç.

Tezeusz w "Śnie nocy letniej" Szekspira (tłum. K.I.Gałczyńskiego).

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#123 2006-08-03 14:35:46

fringilla
U┐ytkownik

Heh, wr├│c─Ö jeszcze do filmu, bo nie mog─Ö wink

Kiedy wyszed┼é film LOTR Christopher Tolkien powiedzia┼é, ze jako film jest znakomity, ale jako adaptacja ksi─ůzki jego ojca juz niekoniecznie. Co┼Ť podobnego mozna powiedzie─ç o MP - nie mog─Ö darowa─ç Rozemie, ┼╝e wzi─Ö┼éa sobie bohater├│w ksi─ůzki i poprerabia┼éa zgodnie ze swoimi przkonaniami. Bo b─Öd─Ö sie upiera─ç, ┼╝e Fanny filmowa niewiele ma wsp├│lnego z ksi─ůzkow─ů. Po co robi─ç adaptacj─Ö ksi─ůzki, je┼Ťli fabu┼éa tej ksi─ůzki nam nie odpowiada?
I oczywi┼Ťcie zgadzam si─Ö, ┼╝e ksi─ůzka i film rz─ůdz─ů sie innymi prawami, to zupe┼énie inne media i nie mo┼╝na wymaga─ç, ┼╝eby podczas adaptacji nic si─Ö nie zgubi┼éo. Ale nie mo┼╝na te┼╝ wymaga─ç od widz├│w, ┼╝eby dostaj─ůc film pt. Mansfield Park, kt├│rego bohaterk─ů jest Fanny Price mieszkaj─ůca u wujostwa Bartram├│w nie spodziewali sie adaptacji ksi─ůzki Jane Austen.
To znakomity materiał na scenariusz, a lepsze jest wrogiem dobrego...

Co do Crawforda, mimo, ┼╝e zawsze twierdzi┼éam, ┼╝e Fanny powinna by┼éa za niego wyj┼Ť─ç, nie wydaje mi sie, zeby starczy┼éo mu cierpliwo┼Ťci, by ja sobie "urabia─ç". Ju┼╝ pr─Ödzej ona by go sobie urobi┼éa, cho─ç i to wydaje sie ma┼éo prawdopodobne.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#124 2006-08-04 07:16:37

pak4
U┐ytkownik

Co do Crawforda -- ┼╝e Fanny by za niego wysz┼éa, gdyby starczy┼éo mu cierpliwo┼Ťci, to sama JA pisze. Podobnie pisze, ┼╝e do siebie si─Ö upodabniali i to ze wskazaniem na Henry'ego.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#125 2006-08-04 16:40:52

fringilla
U┐ytkownik

Chodzi┼éo mi o to, ┼╝e po ┼Ťlubie, gdyby ju┼╝ ja "mia┼é", to raczej spocz─ů┼éby na laurach, a nie "urabia┼é" i kszta┼étowa┼é. M├│g┼éby by─ç w miar─Ö dobrym m─Ö┼╝em - powiedzmy - ale raczej nie z tych, kt├│rzy dabaj─ů o intelektualny i psychologiczny rozw├│j mja┼é┼╝onki. To raczej ona stara┼éaby si─Ö, ┼╝eby przekszta┼éci─ç go w szlachetnego cz┼éowieka i przekaza─ç mu wyznawane przez siebie warto┼Ťci.

Pozdr. Agata
gg 5739618

Stopka forum