Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2004-12-31 22:02:37

fringilla
U┐ytkownik

Najmniej symaptyczna głowna bohaterka

Nimniejszym og┼éaszam plebiscyt na najmniej symaptyczn─ů, a mo┼╝e raczej na najmniej przez Was lubian─ů g┼é├│wn─ů bohaterk─Ö powi─Ö┼Ťci Jane Austen.
U mnie niechlubne pierwsze miejsce zajmuje Katarzyna Morland. Potem chyba egoistyczna do b├│lu Marianna Dashwood. O trzecie miejsce walcz─ů Fanny Price i Anna Elliot. Fanny za t─Ö swoja starszliw─ů nie┼Ťmia┼éo┼Ť─ç i ca┼ékowity brak wiary w siebie a jednocze┼Ťnie za zasady i pogl─ůdy, kt├│rych nie powstydzi┼éby si─Ö ┼╝aden moralista, co z tego, skoro z regu┼éy ba┼éa si─Ö je wyra┼╝a─ç. Anna Elliot mniej wi─Öcej za to samo, co mia┼é jej za z┼ée kapitan Wentworth - uleganie wp┼éywom, pozwalanie, by wszyscy wok├│┼é wchodzili jej na g┼éow─Ö.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#2 2005-01-06 14:29:11

KatA
U┐ytkownik

Re: Najmniej symaptyczna głowna bohaterka

Bardzo si─Ö ciesz─Ö, ze pojawi┼é si─Ö pierwszy plebiscyt. Moj typ to Emma, choc tan wyb├│r wynika z rozczarowania ekranizacj─ů z Gwyneth.

#3 2005-01-06 18:51:48

moniczek
U┐ytkownik

No patrz! Ja mam dokładnie te same odczucia. I też głosuję na Emmę tylko przez Gwyneth... Strasznie mi sie nie podobała w tej roli!

#4 2005-01-06 20:43:59

fringilla
U┐ytkownik

No ciekawe czy po najnowszej ekranizacji DiU spadnie sympatia dla Lizzy... wink

Pozdr. Agata
gg 5739618

#5 2005-01-06 21:00:19

dorotka
U┐ytkownik

Kto wie... chocia┼╝ u mnie raczej nie, bo po pierwsze za bardzo j─ů lubi─Ö i szanuj─Ö, a po drugie - szczerze w─ůtpi─Ö czy p├│jd─Ö na t─Ö now─ů wersj─Ö.
Ja nie lubi─Ö Katarzyny Morland - jaka┼Ť dziwna i w por├│wnaniu z pozosta┼éymi bohaterkami Jane Austen nijaka. W og├│le Opactwo Northanger by┼éo najgorsz─ů ksi─ů┼╝k─ů tej autorki, pomimo ca┼éego szacunku dla jej tw├│rczo┼Ťci.

Normalnie zaczęłam wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

#6 2005-01-07 10:12:44

sister
U┐ytkownik

Zgadzam si─Ö z Dorotk─ů, Opactwo Northanger jest takie jakie┼Ť troch─Ö nijakie, pami─Ötam, ┼╝e jak j─ů czyta┼éam, to przez ca┼é─ů ksi─ů┼╝k─Ö czeka┼éam, a┼╝ zacznie si─Ö dzia─ç co┼Ť ciekawego... ale si─Ö nie zacz─Ö┼éo dzia─ç... takie troch─Ö md┼ée to by┼éo. No i bochaterka troszk─Ö inna od pozosta┼éych, do tego nieco bez wyrazu...

#7 2005-01-07 21:50:31

fringilla
U┐ytkownik

Katarzyna Morland jest po prostu g┼éupiutka. Nie ma w┼éa┼Ťciwie ┼╝adnej cechy, kt├│ra zyska┼éaby jej symaptie czytelnik├│w. Jest idealn─ů kandydatk─ů na ┼╝on─Ö.
Nie wiem, czy jeste┼Ťcie fankami Sapkowskiego, ale podobnie rzecz si─Ö ma z Rainmarem i Geraltem. Rainmar jest po prostu g┼éupkiem, osob─ů wok├│┼é kt├│rej dziej─Ö si─Ö dziwne rzeczy, ale on nie ma w nich zbyt wielkiego udzia┼éu, jest jedna z postaci, o kt├│rych najszybciej si─Ö zapomina. Mo┼╝e nie mia┼éoby to takiego znaczenia, ale przedtem Sapkowski stworzy┼éa Geralta, posta─ç, kt├│ra z pewno┼Ťci─ů na sta┼ée wejdzie do kanonu literatury polskiej, b─Özie jednym z bohater├│w literackich, ktorych czytelnicy kochaj─ů i nigdy nie zapominaj─ů.
Taka mała dygresja.
Katarzyna w por├│wnaniu z Lizzy sprawia ┼╝e ma si─Ö ochot─Ö parskn─ůc ┼Ťmiechem. Ona nawet nie jest irytuj─ůca, nie wywo┼éuje ┼╝adnych emocji, najwy┼╝ej zniecierpliwienie. Przede wszytskim dlatego ON to taka marna ksi─ů┼╝ka.

Takie moje dywagacje wink

Pozdr. Agata
gg 5739618

#8 2005-01-08 10:57:06

dorotka
U┐ytkownik

To fakt, Reynevan do najbystrzejszych nie male┼╝y. Gdyby nie jego kumple, dawno by w─ůcha┼é kwiatki od spodu... A wracaj─ůc do ON, nie pami─Ötam co tam si─Ö dzia┼éo tak naprawd─Ö, bo si─Ö ci─ůgle zastanawia┼éam kiedy akcja si─Ö rozkr─Öci i nie wiem o co chodzi┼éo w tej ksi─ů┼╝ce. Tyle, ┼╝e Katarzyna znalaz┼éa mi┼éo┼Ť─ç, jak wszystkie g┼é├│wne bohaterki ksi─ů┼╝ek JA. Mo┼╝e powinnam sobie przypomnie─ç, ale z drugiej strony po co , skoro to takie denne. Mam dylemat... big_smile

Normalnie zaczęłam wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

#9 2005-01-08 22:16:41

fringilla
U┐ytkownik

Mo┼╝e powinnam sobie przypomnie─ç, ale z drugiej strony po co , skoro to takie denne. Mam dylemat... big_smile

No jak to po co, to w ko┼äcu JA! A mimo ┼╝e ksi─ůzka kiepska, to jest jednak zabawnym pastiszem bardzo modnych w tamtym czasie opowie┼Ťc i gotyckich i troch─Ö te┼╝ powie┼Ťci sentymentalnych. Polecam "Mnicha" M.G. Lewisa, "Malwin─Ö czyli domy┼Ťlno┼Ť─ç serca" ksi─Ö┼╝nej Marii Wirtemberskiej, a na deser Opactwo, od razu inaczej si─Ö czyta!

Pozdr. Agata
gg 5739618

#10 2005-01-09 00:09:31

Marianna
U┐ytkownik

Musz─Ö wzi─ů─ç w obron─Ö biedn─ů Katarzyn─Ö. Mo┼╝e i jest g┼éupiutka, ale chyba si─Ö uczy na w┼éasnych b┼é─Ödach i potrafi si─Ö przyzna─ç sama przed sob─ů do poe┼énionych g┼éupstw. Uwa┼╝am, ┼╝e z wiekiem by zm─ůdrza┼éa. Po prostu naczyta┼éa si─Ö powie┼Ťci gotyckich. Mo┼╝na j─ů por├│wna─ç do dzisiejszych nastolatek. Natomiast nie lubi─Ö Lady Susan, bo jest wyrachowana i deprawuje m┼éodzie┼╝ (tak na prawd─Ö, to prawie nie pami─Ötam tej postaci, a i to przemawia na jej niekorzy┼Ť─ç- mo┼╝e wcale nie by┼éa taka z┼éa, poprawcie mnie, je┼Ťli si─Ö myl─Ö, ale na prawd─Ö s┼éabo j─ů pami─Ötam).

#11 2005-01-09 11:03:25

sister
U┐ytkownik

Ja nie wiem czemu, ale Lady Susan przypomina mi bohaterk─Ö "Niebezpiecznych Zwi─ůzk├│w", ksi─ů┼╝ki na podstawie kt├│rej nakr─Öcono Valmonta. Pod┼éa kobieta ukrywa przed wszystkimi sw─ů prawdziw─ů twarz i romanuje sekretnie z m─Ö┼╝czyznami udaj─ů─ç, ┼╝e jest cnotliw─ů matk─ů...
jak my┼Ťlicie :?:

#12 2005-01-09 12:49:20

fringilla
U┐ytkownik

Lady Susan zecydowanie by┼éa paskun─ů postaci─ů. I jeszcze tak, jak opisa┼éa j─ů JA, by┼éa na tyle zdeprawowana, ┼╝e uwa┼╝a┼éa, ┼╝e post─Öpuje jak najbardziej s┼éusznie, a wszyscy dooko┼éa niej psuj─ů jej szyki z czystej z┼éo┼Ťliwo┼Ťci. No i rzeczywi┼Ťcie by┼éa paskudn─ů matk─ů, kt├│ra nawet nie wysila┼éa si─Ö, ┼╝eby udawa─ç przed sob─ů, ┼╝e lubi w┼éasne dziecko i pragnie jego szcz─Ö┼Ťcia, chcia┼éa si─Ö tylko jak najzybciej pozby─ç k┼éopotu.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#13 2005-01-09 13:33:40

sister
U┐ytkownik

No tak, Lady S. to szelma jakich ma┼éo, ale je┼Ťli mam by─ç szczera, to w sumie czyta sie to o niebo lepiej od Opactwa N. A co powiecie o Watsonach? Bo dla mnie to by┼éo bardzo ciekawe, ale strasznie jakie┼Ť kr├│tkie i za ma┼éo opisane, jako┼Ť tak sie dziwnie za szybko sko┼äczy┼éa akcja...

#14 2005-01-09 14:05:33

fringilla
U┐ytkownik

No zecyowanie za szybko, bo to przecie┼╝ ksi─ůzka nieoko┼äczona wink A zapowiada┼éa si─Ö ciekawie, te charaktery, kt├│re zosta┼éy nakre┼Ťlone, by┼éy napraw─Ö interesuj─ůce, te wszystkie siostry, s─ůsiedztwo...
Lady Susan te┼╝ jest ciekwa, do tego pisana w formie list├│w, szkoa, ┼╝e ta korespondencja nie zosta┼éa poci─ůgnieta d┼éu┼╝ej.
A co do Opactwa, to rzeczywi┼Ťcie troch─Ö si─Ö d┼éuzy. A poza tym postacie... Thrope'owie s─ů chyba troch─Ö przerysowani, a poza nimi nie ma nikogo, z kogo mozna by sie po┼Ťmiac z odrobin─ů sympatii. Izabella i jej brat sympatii bynajmniej nie budz─ů, a reszta jest taka raczej md┼éa.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#15 2005-01-09 14:11:15

sister
U┐ytkownik

Poważnie, nie skończona??? No proszę, dawno tego nie czytałam ale wydawało mi się, że historia była skończona...

no cóż, to sygnał, że należy przeczytać to jeszcze raz!!! :mrgreen:

#16 2005-03-08 14:27:30

aga
U┐ytkownik

Gratulacje dla Fringilii za pomys┼é plebiscytu! Polecam to na inne tematy z odpowiednim, rzecz jasna, uzasadnieniem. Ja zdecydowanie 'stawiam' na Lady Susan!!! Jest ona tak mistern─ů intrygantk─ů, ┼╝e a┼╝ JA mnie mile zaskakuje! W tak niewielkiej obj─Öto┼Ťci i w tak trudnej formie , jak listy, JA
potrafi┼éa zmie┼Ťci─ç sporo wydarze┼ä, ca┼é─ů galeri─Ö przepysznych charakter├│w, no i t─Ö ca┼é─ů przewrotno┼Ť─ç g┼é├│wnej bohaterki, kt├│ra z perfidi─ů manipuluje innymi, nawet w┼éasn─ů c├│rk─ů, aby realizowa─ç swe plany. I 'ubra─ç' to w wieloznaczne s┼éowa to doprawdy sztuka, i za to chyl─Ö przed JA czo┼éa! A zarazem nie┼éatwa to lektura, nie spos├│b jej czyta─ç 'po ┼éebku'.
A inne bohaterki JA, te g┼é├│wne, przy Lady Susan, w ko┼äcu damy nie pierwszej m┼éodo┼Ťci, wydaj─ů mi si─Ö jak zwyk┼ée nastolatki, prze┼╝ywaj─ůce pierwsze mi┼éo┼Ťci i rozczarowania. A Lady Susan tak si─Ö od nich r├│┼║ni, ┼╝e nie ma nawet co por├│wnywa─ç- za du┼╝a r├│┼║nica wieku.
I to prawda, "Lady Susan" jest wyj─ůtkowo podobna do "Niebezpiecznych
zwi─ůzk├│w" Laclosa, i tu zapropnuj─Ö, ale potem, aby przyr├│wnywa─ç poszczeg├│lne powie┼Ťci JA z innymi utworami. By┼éaby to niez┼éa zabawa.

#17 2005-03-09 00:23:23

granatowa
U┐ytkownik

Bardzo si─Ö ciesz─Ö, ze pojawi┼é si─Ö pierwszy plebiscyt. Moj typ to Emma, choc tan wyb├│r wynika z rozczarowania ekranizacj─ů z Gwyneth.

jako nosicielka tego samego imienia protestuj─Ö smile

#18 2005-03-20 19:08:39

Gabra
U┐ytkownik

Osobi┼Ťcie najbardziej nie lubi┼éam Marianny- by┼éa strasznie samolubna i zbyt mocno obnosi┼éa si─Ö ze swoimi cierpieniem. O wiele bardziej autentyczna ze swoimi uczuciami by┼éa Eleonora. Co do Katarzyny Morland to trzeba j─ů traktowa─ç z przymru┼╝eniem oka- je┼Ťli bierze si─Ö t─Ö posta─ç zbyt serio to chyba nie ma po co nawet bra─ç si─Ö za t─Ö ksi─ů┼╝ke. Poza tym ja zawsze b─Öd─Ö odczuwa─ç do niej drobny sentyment gdy┼╝ by┼éa to moja pierwsza przeczytana powie┼Ť─ç Jane i przez pewien okres (co prawda kr├│tki) by┼éa to moja ulubiona ksi─ů┼╝ka (mia┼éam wtedy oko┼éo 11 lat wi─Öc to mo┼╝e troch─Ö mnie t┼éumaczy─ç wink )

#19 2005-03-21 22:22:21

fringilla
U┐ytkownik

(miałam wtedy około 11 lat więc to może trochę mnie tłumaczyć wink )

Tak, to rzeczywi┼Ťcie Cie w pewnym stopniu t┼éumaczy wink
A┼╝ dziwne, ┼╝e potem chcia┼éo Ci si─Ö si─Öga─ç po inne ksi─ůzki JA.
Ja nie patrze na Opactwo zbyt obiektywnie, bo czyta┼éam je tylko dlatego, ┼╝e to ksi─ůzka JA, a poza tym przez pryzmat powie┼Ťci gotyckich, kt├│rymi wtedy si─Ö zajmowa┼éam. Ale Katarzyny i tak nie lubie, tak jak nie moge lubi─ç ┼╝adnego g┼éupiego bohatera, za nieszcz─Ösnym przywo┼éywanym do znudzenia Reinmarem Sapkowskiego (wielkie rozczarowanie sad )

Mariann─Ö w filmie ratuje urocza Kate Winslet, ale w ksi─ůzce, czarno na bia┼éym ca┼éy jej egotyzm jest bezlitosnie obna┼╝ony...

Pozdr. Agata
gg 5739618

#20 2005-03-22 11:33:25

sister
U┐ytkownik

Tak naprawd─Ö to w┼éa┼Ťnie zastanawiam si─Ö czy Katarzyny nie pobije jednak ┼╝a┼éosna Fanny Price... Tak jak Katarzyna jest po prostu postaci─ů bezp┼éciow─ů i md┼é─ů, tak Fanny jest po prostu naiwana i g┼éupia, przes┼éodzona do granic mo┼╝liwo┼Ťci... nie wim sama co o tym my┼Ťle─ç, bo te dwie postacie walcz─ů w moich oczach o miano tej najbardziej beznadziejnej
8)

#21 2005-03-22 12:38:10

fringilla
U┐ytkownik

Daleka jestem od tego, by broni─ç Fanny, bo sama jej nie lub─Ö, ale na jej korzy┼Ť─ç mo┼╝e pzremawia─ç to, jak zosta┼éa wychowywana: w jakich warunkach, w┼Ťr├│d jakich ludzi. Od kiedy pojawi┼éa si─Ö w Mansfield wpajano jej poczucie ni┼╝szo┼Ťci, nawet sir Thomas chcia┼é, by odczuwa┼éa r├│znic─Ö swojej pozycji, kuzynki sie wy┼Ťmiewa┼éy z jej brak├│w w wykszta┼éceniu, a ciotka Norris nie przepuszcza┼éa okazji by j─ů pogn─Öbi─ç. Jej charakter ukszta┼étowa┼é przede wszystkim Edmund, jedyna osoba, kt├│r─ů biedna Fanny obchodzi┼éa. Ona nie by┼éa g┼éupia, by┼éa zahukana i strachliwa, bardzo nie┼Ťmia┼éa i zakompleksiona, co w sumie jest zrozumia┼ée w tej sytuacji. Mia┼éa przy tym niewzruszone zasady i dobre serce, co rzeczywi┼Ťcie sprawia, ┼╝e jako posta─ç literacka jest raczej nudna.
Ale Katarzyny Morkand w┼éa┼Ťciwie nie usprawiedlwia nic poza m┼éodym wiekiem i nieobyciem w ┼Ťwiecie, ale wszystkie bohaterki JA by┼éy raczej nieobyte. Naprawd─Ö nie rozumiem jak Henry Tilney m├│g┼é si─Ö w niej zakocha─ç... Mo┼╝e stwierdzi┼é, ┼╝e takie m┼éode i naiwne dziewcz─Ö da si─Ö urobi─ç jak palstelina, wi─Öc tp dobry materia┼é na ┼╝on─Ö?

Pozdr. Agata
gg 5739618

#22 2005-03-22 14:26:27

aga
U┐ytkownik

Ma┼éa poprawka! Jak czytam powy┼╝ej, ┼╝e wszystkie bohaterki JA s─ů raczej nieobyte. Ot├│┼╝ nie jest to takie proste. Najpierw trzeba wykluczy─ç Lady Susan, ta rzeczywi┼Ťcie bardzo si─Ö r├│┼╝ni od pozosta┼éych 'heroin', ale ┼╝eby j─ů nazwa─ç nieobyt─ů? To wytrawna bywalczyni salon├│w, zr─Öcznie lawiruj─ůca mi─Ödzy lud┼║mi i zarazem manipuluj─ůca innymi. A jej zasady moralne? To ju┼╝ inny temat.
I jeszcze kwestia tzw. dobrego wychowania ├│wczesnych panien. Wtedy nie wypada┼éo im by─ç zbyt ┼Ťmia┼é─ů w towarzystwie, afiszowa─ç si─Ö ze swoimi pogl─ůdami publicznie, a to z kolei wymaga┼éo pewnej odwagi. Panny musia┼éy przej┼Ť─ç 'wej┼Ťcie w ┼Ťwiat", ten swoisty krok w doros┼éo┼Ť─ç wprawia┼é je w pop┼éoch, stara┼éy sie przestrzega─ç wszelkich form, a to wystarczaj─ůco
je denerwowa┼éo. JA przedstawia m┼éode bohaterki w┼éa┼Ťnie w tym okresie ┼╝ycia, to nic dziwnego, ┼╝e s─ů takie nie┼Ťmia┼ée. Np. Fanny, kt├│r─ů Mary 'wprowadza w ┼Ťwiat" zapraszaj─ůc j─ů do pa┼ästwa Grant├│w.

#23 2005-03-22 15:34:59

fringilla
U┐ytkownik

Fakt, zapomnia┼éam o Lady Susan, ale to dlatego, ┼╝e tak bardzo r├│┼╝ni si─Ö od pozosta┼éych bohaterek. Ale co do reszty - mia┼éam na mysli, ┼╝e s─ů to dziwczyny dopiero wchodz─ůce w ┼╝ycie, a ich rodziny raczej nie by┼éy z tych, co to zima w Londynie, lato w Bath. Je┼Ťli bywa┼éy, to bywa┼éy na kolacjach i przyj─Öciach w najblizszym s─ůsiedztwie, u ludzi, kt├│rych i tak widywa┼éy na codzie┼ä, a kt├│rzy nie nalezeli do zbyt wytwornego towarzystwa. W ka┼╝dym razie nie by┼éo to towarzystwo zbyt r├│znorodne. Dlatego takim wielkim wydarzeniem by┼éo pojawienie si─Ö kogos nowego w tych zamkni─Ötych kr─Ögach: Bingley├│w i Darcy'ego, Franka Churchilla czy Crawfor├│w, dlatego tak wielkim wydarzeniem by┼é dla si├│str Dashwood wyjazd do Londynu, czy dla Katarzyny wycieczka do Bath.

Co do ┼Ťmia┼éo┼Ťci, to oczywi┼Ťcie, nie wypada┼éo pannie zbyt odwa┼╝nie zabiera─ç g┼éosu, El┼╝bieta cz─Östo uznawana jest za impertynentk─Ö, zachowanie Marianny tez budzi powszechne zgorszenie. Ale jednak Fanny wyr├│┼╝nia si─Ö na tle innych bohaterek, jest zbyt potulna. Nawet Anna Elliot choc pozwala sobie wchodzi─ç na g┼éow─Ö, ma jednak wi─Öcej odwagi, ale tez jest du┼╝o starsza.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#24 2005-04-25 12:38:22

aga
U┐ytkownik

Na najmniej sympatyczn─ů wybra┼éam powy┼╝ej Lady Susan, dlatego ┼╝e
jest zupe┼énie pozbawiona skrupu┼é├│w moralnych. Ale zauwa┼╝y┼éam tak─ů
rzecz, ┼╝e w owych czasach kobiety zbyt ┼Ťmia┼ée i zbyt inteligentne , czyli
po prostu niezale┼╝ne w charakterze, nie cieszy┼éy specjaln─ů sympati─ů,
traktowano je z pewnym lekceważeniem. A za to te, które przestrzegały
wszelkich form towarzyskich, były "posłuszne", były widziane o wiele lepiej. I tak Jane Austen ogólnie tak je przedstawia, obojętnie jak ona
sama lubi┼éa swoje bohaterki. Te "pozytywne" prawie wszystkie s─ů takie,
jakie powinny "by─ç" w towarzystwie, ale niestety sa nieco bezbarwne, jak
Fanny, Anne Elliot, Katarzyna Morland, Jane Bennet. A te z kolei obdarzone ┼╝ywym umys┼éem, ┼Ťmia┼éymi manierami czy po prostu niezale┼╝nymi pogl─ůdami, nie by┼éy traktowane z sympati─ů, chyba ┼╝e kto┼Ť je
potrafi┼é doceni─ç. Niestety u JA te w┼éa┼Ťnie postacie kobiece s─ů z regu┼éy
negatywne, jak Lady Katarzyna, Mary Crawford, Lady Susan, albo jako
egoistki, jak Marianna Dashwood, Lucy Steele. Nawet Elizabeth Bennet
i Emma Woodhouse s─ů cz─Östo napominane za swoje "zbyt" ┼Ťmia┼ée pogl─ůdy
Wiem, ┼╝e JA nie przedstawia swoich postaci schematycznie, lecz z ich zaletami i wadami, ale mam tu na my┼Ťli tzw.ich zachowanie si─Ö w towarzystwie i spos├│b myslenia.

#25 2005-11-18 18:32:27

Bonduelle
U┐ytkownik

Niestety nie czyta┼éam Lady Susan, ale s─ůdz─ůc po Waszych opiniach by┼éa zwyczajnie wredna, a takich ludzi nie jestem w stanie polubi─ç.

Katarzyna Morland raczej budzi moj─ů sympati─Ö, prawda - jest g┼éupiutka, ale nie czyta┼éam ON dla rozbudowanego w─ůtku psychologicznego wink Chyba najmniej lubi─Ö Mariann─Ö, z jej nastawieniem och-ja-mam-z┼éy-humor-wi─Öc-i-wam-go-schrzani─Ö i, delikatnie m├│wi─ůc, ┼Ťredni─ů wra┼╝liwo┼Ťci─ů na problemy cho─çby siostry.
Anna i Fanny s─ů nieco za ma┼éo pewne siebie, rozumiem, ┼╝e F. by┼éa wychowywana w poczuciu ni┼╝szo┼Ťci, ale przecie┼╝ nie b─Öd─Ö jej lubi─ç przez lito┼Ť─ç wink

Stopka forum