Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2006-04-07 01:16:30

GosiaJ
U┐ytkownik

Jaki taniec na balu w Netherfield?

No w┼éa┼Ťnie, mi┼ée panie, czy orientujecie si─Ö, jak si─Ö nazywa taniec, kt├│ry ta┼äcz─ů Elizabeth i pan Darcy na balu w Netherfield? I jaki jest tytu┼é tego utworu na ┼Ťcie┼╝ce d┼║wi─Ökowej?
Dzi─Öki z g├│ry za pomoc :-)
Powiem jedno - po tym, jak od kilku dni zaczynam ten taniec "rozpracowywa─ç" z uczniami, mam jeszcze wi─Öcej szacunku dla aktor├│w, kt├│rzy tak pi─Öknie si─Ö poruszaj─ů. Ciekawe tylko, jak d┼éugo ─çwiczyli? :-)

Thorntonmania... nieustaj─ůce apogeum uzale┼╝nienia.

#2 2006-04-07 08:17:19

Alraune
U┐ytkownik

Re: Jaki taniec na balu w Netherfield?

Jak si─Ö nazywa taniec, nie mam poj─Öcia smile , ale na ┼Ťcie┼╝ce d┼║wi─Ökowej utw├│r nosi tytu┼é "A Postcard to Henry Purcell".

He's more myself than I am... Whatever our souls are made of, his and mine are the same.

#3 2006-04-08 17:13:15

frycia
U┐ytkownik

jak si─Ö nazywa nie mam poj─Öcia. Co do nauki tego ta┼äca to czyta┼éam kiedy┼Ť wywiad z Keira gdzie sie m├│wia ze nauka takiego tanca jest bradzo trudna i miala z tym problemy.szczeg├│lnie kiedy r├│wnoczesnie musiala tanczyc i rozmawiac z darcym big_smile ┼╝ycz─Ö powodzenia big_smile

,, ┼╝ycie to ┼╝art i wszystko temu dowodzi" (GG)

#4 2006-04-08 22:54:56

GosiaJ
U┐ytkownik

Dzięki, dzięki dziewczyny. Chociaż muszę się przyznać, że jestem nieprecyzyjna i nie dodałam, że chodzi o taniec z serialu z 1995 - wzorujemy się na nim, bo jest dokładniej pokazany.
Na szcz─Ö┼Ťcie moi uczniowie nie musz─ů prowadzi─ç wytwornej konwersacji podczas ta┼äca - sami gadaj─ů, bo chc─ů, chc─ů, nawet wtedy, kiedy nie trzeba ;-)

#5 2006-04-08 23:40:55

Magda
U┐ytkownik

tamta melodia to Mr. Beveridge's Maggot. też bym sobie tak potańczyła... wink

#6 2006-04-08 23:50:21

Gosia
U┐ytkownik

Byla taka strona... ale nie moge jej znalezc sad

Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

#7 2006-04-09 12:14:57

Maryann
U┐ytkownik

Tutaj powinna┼Ť co┼Ť znale┼║─ç.
http://www.sls.hawaii.edu/bley-vroman/c … usten.html

#8 2006-04-09 13:23:51

Gosia
U┐ytkownik

Chyba wlasnie o ta strone mi chodzilo smile

Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

#9 2006-04-09 17:39:28

Maryann
U┐ytkownik

A pami─Ötacie ten taniec w wydaniu Emmy i pana Knightleya?

#10 2006-04-09 22:20:57

GosiaJ
U┐ytkownik

Tutaj powinna┼Ť co┼Ť znale┼║─ç.
http://www.sls.hawaii.edu/bley-vroman/c … usten.html

Dziewczyny kochane, dzi─Öki Wam za pomoc :-)

#11 2006-04-10 10:31:25

Maryann
U┐ytkownik

Polecamy si─Ö na przysz┼éo┼Ť─ç.

#12 2006-04-10 11:36:35

Trzykrotka
U┐ytkownik

Emma i pan Knightley ta┼äczyli za bardzo baletowo moim zdaniem, a pan Knightley by┼é podejrzanie dobrym tancerzem jak na m─Ö┼╝czyzn─Ö, kt├│ry nie chadza┼é na bale. No ale uczyni┼é mi┼é─ů innowacj─Ö: w pierwszej figurze nie podawa┼é Emmie r─Öki, tylko od razu obejmowa┼é j─ů w talii. Mo┼╝e dlatego m├│g┼é to zrobi─ç, ┼╝e byli prawie rodze┼ästwem ("prawie" czyni wielk─ů r├│┼╝nic─Ö).
Uwielbiam scenę tańca z DiU 1995.

#13 2006-04-12 16:56:20

GosiaJ
U┐ytkownik

Uwielbiam scenę tańca z DiU 1995.

Och, ja te┼╝ - a ┼╝e ostatnio j─ů "zaje┼╝d┼╝am" w k├│┼éko, znam j─ů ju┼╝ chyba na pami─Ö─ç - wszystkie sk┼éony g┼éowy, przej┼Ťcia, kroki :-)

#14 2006-04-12 18:12:57

Diana
U┐ytkownik

Ale tak jak patrz─Ö na te wszystkie ta┼äce np. w DIU 1995, to mam takie wra┼╝enie, ┼╝e one by┼éy strasznie nieskomplikowane; tancerze w┼éa┼Ťciwie tylko chodzili i okr─ů┼╝ali si─Ö nawzajem. Oczywi┼Ťcie, by┼éa trudno┼Ť─ç w zapami─Ötaniu np. w kt├│r─ů stron─Ö skr─Öci─ç (z czym problem mia┼é pan Collins), ale kroki by┼éy raczej pro┼Ťciutkie. A pan Lucas tak si─Ö zachwyca┼é eleganckim ta┼äcem Lizzy I Darcy'ego na balu! Przyznam, ┼╝e te fragmenty mnie ┼Ťmiesz─ů.
Ale ju┼╝ pierwszy taniec w filmie z 2005 roku, to zupe┼énie inna para kaloszy. Jest bardziej ┼╝ywio┼éowy i skoczny; muzyka te┼╝ fajna, a┼╝ si─Ö samemu chce ruszy─ç w tan i przytupuje si─Ö odruchowo nog─ů.

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#15 2006-04-12 18:16:45

GosiaJ
U┐ytkownik

Ale tak jak patrz─Ö na te wszystkie ta┼äce np. w DIU 1995, to mam takie wra┼╝enie, ┼╝e one by┼éy strasznie nieskomplikowane; tancerze w┼éa┼Ťciwie tylko chodzili i okr─ů┼╝ali si─Ö nawzajem.

Hmmm... Te┼╝ tak my┼Ťla┼éam, dop├│ki nie zacz─Ö┼éam tego ─çwiczy─ç z uczniami :-) Rzeczywi┼Ťcie to taki "chodzony", ale trudno┼Ť─ç polega w┼éa┼Ťnie na po┼éapaniu tych krok├│w, kolejno┼Ťci itd.

#16 2006-04-12 18:33:25

Diana
U┐ytkownik

Pewnie masz racj─Ö. Ciekawe, jak oni wcze┼Ťniej opracowywali te uk┼éady taneczne? Od razu przy tworzeniu muzyki rozplanowywali co, gdzie i jak? Chodzi mi o kompozytor├│w tych ta┼äc├│w. No i przecie┼╝ trzeba chyba by┼éo zawsze uwzgl─Ödnia─ç ilo┼Ť─ç par, jakie mog┼éy w danym ta┼äcu bra─ç udzia┼é.
A pewnie, jak już wszystko było zorganizowane, to te babki musiały się bardzo cieszyć, jak taniec wypadł wspaniale i one wzięły w tym "widowisku" udział. big_smile

#17 2006-04-13 08:36:02

Trzykrotka
U┐ytkownik

Wiesz, Diano, te ta┼äce z 2005 naprawd─Ö przypomina┼éy ┼╝ywio┼éowe podskakiwanie w stodole, a nie zgromadzenie eleganckiego towarzystwa z okolicy. Przy TAKIM ta┼äcu na pewno Lizzy nie musia┼éaby nak┼éania─ç pana Darcy do rozmowy, bo nie mieliby do tego tchu. S─ůdz─Ö, ┼╝e ta elegancja i wytworno┼Ť─ç objawia┼éa si─Ö w┼éa┼Ťnie w wytwornych ruchach r─ůk, g┼éowy, calego cia┼éa. W jednym z komentarzy do ta┼äca 1995 nawet podkre┼Ťlano, ┼╝e rosn─ůce negatywne emocje pana Darcy wida─ç po tym, ┼╝e na pocz─ůtku porusza si─Ö lekko, unosi na palce itd, w miar─Ö rozmowy z Lizzy jego ruchy staj─ů sie mniej kontrolowane, krok ci─Ö┼╝szy.
Mnie osobi┼Ťcie kr─Öci si─Ö w g┼éowie od samej pr├│by zapami─Ötania kolejno┼Ťci krok├│w, obrot├│w itd. Nie┼éatwa to by┼éa sztuka - takie pl─ůsy!

#18 2006-04-13 11:42:51

Diana
U┐ytkownik

Mnie osobi┼Ťcie kr─Öci si─Ö w g┼éowie od samej pr├│by zapami─Ötania kolejno┼Ťci krok├│w, obrot├│w itd. Nie┼éatwa to by┼éa sztuka - takie pl─ůsy!

St─ůd te┼╝ ciekawi mnie, gdzie oni to wcze┼Ťniej ─çwiczyli! :?:
Pami─Ötam taki film kostiumowy o kr├│lowej angielskiej (nie pami─Ötam kt├│rej), kt├│r─ů gra┼éa Romy Schneider. I tam g┼é├│wnej bohaterce dostarczono nuty walca- ta┼äca, kt├│ry dopiero wtedy wkracza┼é na salony. I ona ta┼äczy┼éa wraz z ukochanym m─Ö┼╝czyzn─ů tego walca; nie wiem, czemu tak pami─Ötam t─Ö scen─Ö, w sumie nie by┼éo w niej nic takiego nadzwyczajnego. Ale walc to dla mnie jeden z najpi─Ökniejszych ta┼äc├│w ┼Ťwiata; taki lekki, kiedy wykonuje si─Ö go z pasj─ů!

#19 2006-04-13 12:01:40

Trzykrotka
U┐ytkownik

St─ůd te┼╝ ciekawi mnie, gdzie oni to wcze┼Ťniej ─çwiczyli!

Pewnie nale┼╝a┼éo to do zasobu wykszta┼écenia ├│wczesnych dam i d┼╝entelmen├│w smile Ciekawe te┼╝, ┼╝e oni od razu wiedzieli, jakie kroki przyporz─ůdkowa─ç jakiej melodii!

#20 2006-04-13 19:41:00

GosiaJ
U┐ytkownik

Pewnie nale┼╝a┼éo to do zasobu wykszta┼écenia ├│wczesnych dam i d┼╝entelmen├│w smile Ciekawe te┼╝, ┼╝e oni od razu wiedzieli, jakie kroki przyporz─ůdkowa─ç jakiej melodii!

Czy podejrzewasz, że PAN DARCY mógłby nie znać kroków do jakiegokolwiek tańca???
;-)

#21 2006-04-14 00:06:06

ewelinka
U┐ytkownik

Ja my┼Ťle,┼╝e pan Darcy to napewno zna┼é wszystkie kroki,ale nie s─ůdz─Ö ,┼╝e wszyscy tak dobrze ta┼äczyli wink

#22 2006-05-01 21:57:49

megg
U┐ytkownik

nie wiem, czy to gdzie┼Ť by┼éo, ale tutaj s─ů wszystkie ta┼äce z obu film├│w ('95 i '05) z opisem "teoretycznym"smile te┼╝ co nieco o historii danych kompozycji....

http://www.earthlydelights.com.au/english3.htm

poza tym w og├│le du┼╝o fajnych rzeczy o epoce regencji, o obyczajach, strojach itd.....smile

#23 2006-05-04 16:28:12

GosiaJ
U┐ytkownik

nie wiem, czy to gdzie┼Ť by┼éo, ale tutaj s─ů wszystkie ta┼äce z obu film├│w ('95 i '05) z opisem "teoretycznym"smile te┼╝ co nieco o historii danych kompozycji....
http://www.earthlydelights.com.au/english3.htm
poza tym w og├│le du┼╝o fajnych rzeczy o epoce regencji, o obyczajach, strojach itd.....smile

Megg, serdecznie dziękuję :-) Już to widziałam, ale i tak chętnie sobie przypomniałam.

#24 2008-07-04 21:03:40

elbereth
U┐ytkownik

A ja si─Ö musze pochwali─ç... W┼éa┼Ťnie wr├│ci┼éam z balu, na kt├│rym razem z ukochanym ta┼äczyli┼Ťmy tego samego kontredansa, co Elizabeth i Darcy w Netherfield ^_^

Ostatnio edytowany przez elbereth (2008-07-04 21:04:11)

┼╗ona: Dlaczego zostawi┼ée┼Ť mnie sam─ů? Wida─ç kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
M─ů┼╝: Ale┼╝ sk─ůd! Gdyby┼Ťcie oboje ton─Öli w rzece, ratowa┼ébym Ciebie!
┼╗ona: Naprawd─Ö?
M─ů┼╝: Oczywi┼Ťcie! Jeste┼Ť dwa razy l┼╝ejsza! big_smile

#25 2008-07-04 21:56:53

Dorfi
U┐ytkownik

Szcz─Ö┼Ťciara smile

Stopka forum