Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2006-04-06 00:12:37

LadyVetinari
U┐ytkownik

Jak zwraca─ç sie do ksi─Ö┼╝niczki?

Drogie Panie i Panowie,

Pr├│buj─Ö w internecie znale┼║─ç odpowied┼║ na pytanie zadane w temacie i idzie mi jak po grudzie. Dla u┼Ťcislenia dodam, ┼╝e chodzi mi o np. c├│rk─Ö ksi─Öcia panuj─ůcego w jakim┼Ť pa┼ästewku w rodzaju Monako.

Mo┼╝e kto┼Ť z was poratuje mnie? Jak brzmi─ů poprawne polskie zwroty grzeczno┼Ťciowe w stosunku do arystokracji?

Z g├│ry dziekuj─Ö i podrawiam
Lady V

#2 2006-04-06 08:00:18

frycia
U┐ytkownik

Re: Jak zwraca─ç sie do ksi─Ö┼╝niczki?

hmm mo┼╝e jej wysoko┼Ť ksi─Ö┼╝niczka monako big_smile i na tym moja inwencja tw├│rcza sie konczy wink

,, ┼╝ycie to ┼╝art i wszystko temu dowodzi" (GG)

#3 2006-04-06 11:21:03

Diana
U┐ytkownik

Wasza Ksi─ů┼╝─Öca Mo┼Ť─ç? Wasza Ksi─ů┼╝─Öca Wysoko┼Ť─ç?

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#4 2006-04-06 11:28:12

Gosia
U┐ytkownik

Ksiazeca Mosc ale Krolewska Wysokosc moim zdaniem , ale jak sie zwracac do ksiezniczki, nie wiem. Jakos nie bylo okazji wink

Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

#5 2006-08-31 11:55:31

Lizzy
U┐ytkownik

a czy nie dodaje sie porostu slowa lady??

Liz

#6 2006-08-31 14:17:46

pak4
U┐ytkownik

Lady? W Polsce?? Raczej "ja┼Ťnie o┼Ťwiecona". Tuwim zamie┼Ťci┼é czy┼Ť prodanik w tej sprawie (dla cel├│w satyrycznych) w "Cicer cum caule", musia┼ébym zerkn─ů─ç...

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#7 2006-08-31 14:55:25

Marija
U┐ytkownik

Wasza Wysoko┼Ť─ç i starczy

#8 2006-08-31 16:26:58

Lizzy
U┐ytkownik

mea culpa :oops: nie doczytalam postu do konca i teraz widze ze chodzi o polskie odpowiedniki..coz byki sie zdazaja...bladzic jest rzecza ludzka roll

Liz

#9 2006-08-31 18:56:15

pak4
U┐ytkownik

Z "Dokładnej nauki języka i stylu polskiego" Tomasza Szumskiego (Poznań, 1809) -- za Julianem Tuwimem -- tak się adresuje listy:

"Do Kr├│la pisze si─Ö na wierzchu: Najja┼Ťniejszy i Naj┼éaskawszy Kr├│lu i Panie! we ┼Ťrodku: W. K. Mo┼Ť─ç.

Do Arcybiskupa: Ja┼Ťnie Wielmo┼╝ny Mo┼Ťci Xi─ů┼╝e Arcybiskupie i Dobrodzieju! we ┼Ťrodku: J. W. X. Dobrodziej.

Do Xi─ů┼╝─ůt pisze si─Ö: Ja┼Ťnie O┼Ťwiecony Mo┼Ťci Xi─ů┼╝─Ö i Dobrodzieju! we ┼Ťrodku: J. O. Xi─ů┼╝─Ö Dobrodziej.

Do biskupa: Ja┼Ťnie Wielmo┼╝ny Biskupie i Dobrodzieju! we ┼Ťrodku: J. W. Biskup Dobrodziej.

Do Pan├│w Orderowych u┼╝ywa si─Ö: Ja┼Ťnie Wielmo┼╝ny Panie i Dobrodzieju! we ┼Ťrodku: JWPan Dobrodziej. [...]

Do Magistratur krajowych: Prze┼Ťwietna Prefekturo! Prze┼Ťwietny Trybunale! we ┼Ťrodku: Prze┼Ťwietna Prferektura, Prze┼Ťwietny Trybuna┼é. Do Magistrat├│w miejskich: Szlachetny Magistracie!*

Do mieszczan ┼Ťredniego stanu: Szlachetny Mo┼Ťci Panie! we ┼Ťrodk: Szlachetny Panie.

Do mieszczan ni┼╝szego stan: S┼éawetny Mo┼Ťci Panie! we ┼Ťrodku: S┼éawetny pan."

* --- w to ┼Ťrednio wierz─Ö. Znajoma par─Ö napisa┼éa pismo adresuj─ůc je do ministerstwa. Dosta┼éa zwrot z wyja┼Ťnieniem -- pismo nale┼╝y napisa─ç jeszcze raz, bo adresuje si─Ö do MINISTRA. (Przypadek z tego tygodnia.)

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#10 2007-02-26 00:43:35

Ulka
U┐ytkownik

pak4 napisa│:

* --- w to ┼Ťrednio wierz─Ö. Znajoma par─Ö napisa┼éa pismo adresuj─ůc je do ministerstwa. Dosta┼éa zwrot z wyja┼Ťnieniem -- pismo nale┼╝y napisa─ç jeszcze raz, bo adresuje si─Ö do MINISTRA. (Przypadek z tego tygodnia.)

Zwr├│─ç uwag─Ö na r├│┼╝nice czasu smile

"cierpliwo┼Ť─ç - spok├│j ┼╝e przecie┼╝ si─Ö stanie"
(Ks. J. Twardowski)

Stopka forum