Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#51 2006-05-14 13:10:55

Gosia
U┐ytkownik

Re: ┼╗ony i c├│rki Wives and Daughters (1999)

Obejrzalam "Zony i Corki", za co serdecznie dziekuje Caitrionie big_smile.
Ogladalam z prawdziwa przyjemnoscia i na raty, co oznacza, ze niestety mnie nie wciagnal tak bardzo jak N&S, ale ...
Naprawde warto go obejrzec, film wciaga, bohaterowie moga sie podobac, przyzwyczajamy sie do nich z latwoscia, niektore sceny sa piekne, bardzo mi sie podobalo zakonczenie 2 odcinka, czyli to pozegnanie przez okno Rogera wyjezdzajacego do Afryki przez Molly. ładna scena kiedy Molly wyjezdza z domu dziedzica i zegna sie z oboma bracmi - Rogerem i Osbornem (czyzbym lubila pozegnania? wink ).
Juz to zakonczenie - czyli oswiadczyny na dystans wink nie robi─ů takiego wrazenia.
Polubilam Molly Gibson i Rogera. I w ogole postacie sa ciekawe.
Jest faktycznie troche powiazan z Mansield Park, ciekawe czy Gaskell znala powiesci Austen?
Bardzo dobrze wypada, o dziwo, Tom Hollander jako romantyczny poeta Osborne.
Z Prestona to niezly lajdak, taki zly facet, choc zachowuje sie na koncu bardzo w porzadku, tak jakby zaimponowala mu troche postawa Molly.
Harriet faktycznie to typ takiej sawantki w stylu Rity Szeli┼╝anki, bardzo fajnie zagrana przez Jane z DiU 2005, scena kiedy chodzi z Molly po miesteczku jest swietna big_smile.
Piekna jest relacja corki z ojcem - doktorem Gibsonem np. scena gdy zostaja sami w domu i robia wreszcie to co chca i maja czas dla siebie. Nie wiem jak ten doktor mogl sie ozenic z taka jedza big_smile.
Postac Cynthii - klasyczna pieknosc bez duszy, ale w sumie biedna dziewczyna ....

Jednak temu filmowi (ksiazce) czegos brakuje, a szkoda, bo gdyby historia milosna byla bardziej porywajaca, to film by mogl byc prawdziwym hitem, jakim jest N&S.

Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

#52 2006-05-14 13:28:50

Admete
U┐ytkownik

A ja nie mam wra┼╝enia, ze to gorsza historia ni┼╝ w N&S. Moim zdaniem ┼╗ony i c├│rki s─ů bardziej panoram─ů ┼╝ycia pewnego ┼Ťrodowiska i histori─ů dorastania bohaterki niz opowie┼Ťcia o milo┼Ťci. Stawiam te seriale na r├│wni przy czym bardziej odpoczywam podczas ogl─ůdania W&D. Mia┼é─ůbym czasem ochot─Ö pomieszka─ç chwilk─Ö w takim miasteczku ;-)

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#53 2006-05-14 13:53:56

Margarett
U┐ytkownik

Ma┼éa pro┼Ťba...znajdzie si─Ö jaka┼Ť dobra duszyczka, kt├│ra zechcia┼éaby mi przegra─ç i wys┼éa─ç ten film?

Marzenia prze┼╝ywane pod wp┼éywem chwili trac─ů ca┼éy urok przy ich roztrz─ůsaniu

#54 2006-05-14 14:08:38

Gosia
U┐ytkownik

Znajdzie sie z pewnoscia big_smile

Z Południa na Północ:

#55 2006-05-14 14:13:43

Margarett
U┐ytkownik

Znajdzie sie z pewnoscia big_smile

Gosiu, mi┼éo┼Ťci ma... lol

Marzenia prze┼╝ywane pod wp┼éywem chwili trac─ů ca┼éy urok przy ich roztrz─ůsaniu

#56 2006-05-14 14:43:48

Caitriona
U┐ytkownik

Obejrzalam "Zony i Corki", za co serdecznie dziekuje Caitrionie big_smile (...) Bardzo dobrze wypada, o dziwo, Tom Hollander jako romantyczny poeta Osborne.

Ca┼éa przyjemno┼Ť─ç po mojej stronie wink

A nie mówiłam że pan Collins nieźle wypada jako postać romantyczna. Bardzo mi się w tym filmie podoba.

"W&D" jest po prostu inny ni┼╝ "N&S". Nie ma w nim takiej mi┼éo┼Ťci jak w naszym kultowym (a co tam wink) serialu, ale mnie wci─ůgn─ů┼é tak samo mocno. I blisko mi do zgody z Admete - oba s─ů tak samo dobre.

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#57 2006-05-14 17:49:12

Gosia
U┐ytkownik

Nie sadzilam, ze ten krasnal (sorry... i kto to mowi? wink ), moze byc taka fajna romantyczna postacia big_smile Dobry jest w tej roli.
Ja tez pisalam, ze film jest bardzo dobry, choc moglby byc bardziej porywajacy. Dlatego tez po jego emisji nie bylo takiego szlau w Anglii jak po N&S. big_smile

Z Południa na Północ:

#58 2006-05-14 17:55:12

Gosia
U┐ytkownik

Moim zdaniem ┼╗ony i c├│rki s─ů bardziej panoram─ů ┼╝ycia pewnego ┼Ťrodowiska i histori─ů dorastania bohaterki niz opowie┼Ťcia o milo┼Ťci.

Admete, calkowicie sie z Toba zgadzam w tej kwestii.
Autorce nie chodzilo o historie milosna, a o opisanie srodowiska, postaw, charakterow, sytuacji itd.
I z tego punktu widzenia to swietny film. Zreszta naprawde jest dobry.
Gaskell ciagnelo wyraznie w strone kwestii spolecznych: "Mary Barton", "Panie z Cranford", no i "Zony i Corki".
A historia milosna jest u niej zwykle drobniejszym dodatkiem, tu wyjatkiem jest N&S, gdzie jest bardzo wyeksponowana i stad moja milosc do tej ksiazki.

Z Południa na Północ:

#59 2006-05-14 18:36:22

Caitriona
U┐ytkownik

Nie sadzilam, ze ten krasnal (sorry... i kto to mowi? wink ), moze byc taka fajna romantyczna postacia big_smile Dobry jest w tej roli

Prawda? big_smile Zyska┼é moj─ů sympati─Ö ju┼╝ od pierwszego swojego wej┼Ťcia wink

Ja tez pisalam, ze film jest bardzo dobry, choc moglby byc bardziej porywajacy.

Oczywi┼Ťcie masz racj─Ö. W┼éa┼Ťnie tego s┼éowa mi brakowa┼éo - porywaj─ůcy, a raczej ma┼éo porywaj─ůcy.
No, ale i tak my┼Ťl─Ö ┼╝e spokojnie mo┼╝emy poleci─ç go innym! big_smile

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#60 2006-05-14 18:46:41

Gosia
U┐ytkownik

No, ale i tak my┼Ťl─Ö ┼╝e spokojnie mo┼╝emy poleci─ç go innym! big_smile

Jak najbardziej big_smile

Z Południa na Północ:

#61 2006-05-14 18:54:10

Monika24
U┐ytkownik

A dla mnie urok W&D tkwi w┼éa┼Ťnie w tym spokoju. Nie ma tam jaki┼Ť wielkich nami─Ötno┼Ťci, ale ciche uczucie jakim Molly darzy Rogera te┼╝ mo┼╝e chwyci─ç za serce. Jak┼╝e pi─Ökna jest zmiana uczu─ç Rogera, ta chwila gdy naprawd─Ö odkrywa Molly. I ostatni moment, oni dwoje na szczycie g├│ry. Wspania┼ée zako┼äczenie filmu.

Ca┼é─ů porywisto┼Ť─ç i nami─Ötno┼Ť─ç uczu─ç pozostawiam Thorntonowi lol

'Ilekroć oparłem się pokusie, było to piękne. Ilekroć pokusie uległem, było to stokroć piękniejsze' Heine

#62 2006-05-15 13:41:42

Admete
U┐ytkownik

Ja si─Ö przy tym filmie uspokajam - po jego zakoczeniu t─Öskni─Ö za wszystkimi bohaterami.

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

#63 2006-05-15 16:39:30

Alison
U┐ytkownik

Ja si─Ö przy tym filmie uspokajam - po jego zakoczeniu t─Öskni─Ö za wszystkimi bohaterami.

Te┼╝ tak mam. Zreszt─ů juz o tym tu pisa┼éam, por├│wnuj─ůc z Nocami i dniami i serialem D&U; cz┼éowiek uczestnicz─ůc tak d┼éugo w czyim┼Ť ┼╝yciu staje si─Ö cz┼éonkiem rodziny niemal i kiedy film si─Ö sko┼äczy to tak jako┼Ť czego┼Ť brakuje. Tak mam te┼╝ po kilkuomowych sagach ksi─ů┼╝owych, par─Ö dni po sko┼äczeniu chodz─Ö jak bez r─Öki, albo jakbym co┼Ť zgubi┼éa :-)

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#64 2006-05-15 21:14:29

Admete
U┐ytkownik

W┼éa┼Ťnie jakby si─Ö co┼Ť zgubi┼éo albo po┼╝egna┼éo przed chwil─ů przyjaciela na dworcu...A wiecie, ┼╝e Gaskell nie napisa┼éa zako┼äczenia, bo umar┼éa nagle? Powie┼Ť─ç si─Ö ko┼äczy po┼╝egnaniem Molly i Rogera - ona stoi w oknie, on moknie w deszczu, a pani Gibson wspomina swego dawnego adoratora. Scenarzy┼Ťci dopisali zako┼äczenie, w kt├│rym Roger wraca, by zar─Öczy─ç si─Ö z Molly. Wed┼éug przekaz├│w rodziny Gaskell i jej wydawcy, autorka mia┼éa zamiar jeszcze troch─Ö podr─Öczy─ç zakochanych. Wys┼éanie Molly do Afryki razem z m─Ö┼╝em moze si─Ö wydawac troch─Ö zbyt nowoczesne, ale niedawno przeczyta┼éam, ┼╝e od ko┼äca XVIII wieku sporo kobiet podr├│┼╝owa┼éo ze swoimi m─Ö┼╝ami czy nawet samodzielnie. Pisa┼éam o tym w w─ůtku Co teraz czytacie?.

#65 2006-05-15 21:55:48

Gitka
U┐ytkownik

Admete, pi─Öknie piszesz o tym serialu.

http://img252.imageshack.us/img252/9990/molly1gj.png

#66 2006-05-15 22:08:49

Admete
U┐ytkownik

Dzi─Öki za mi┼ée s┼éowa. :-) Po prostu lubi─Ö ten serial. Podczas pierwszego ogl─ůdania nie mog┼éam si─Ö oderwa─ç od telewizora. Dobrze, ┼╝e mia┼éam wtedy wolne na drugi dzie┼ä, bo nie spa┼éam do 2 w nocy :-) Teraz nam├│wi┼é─ům znajom─ů na pianie pracy magisterskiej z prozy Gaskell. Napisze o portretach kobiet w N&S oraz w W&D :-)

#67 2006-05-15 22:13:08

Caitriona
U┐ytkownik

Ja r├│wnie┼╝ musia┼éam po prostu wszystkie odcinki obejrze─ç od razu. Niez┼éy maratonik! Pi─Öknie mi si─Ö ten serial ogl─ůdalo...
Admete - ciekawy temat podpowiedzia┼éa┼Ť kole┼╝ance wink

#68 2006-05-15 22:16:16

Gitka
U┐ytkownik

Ja przy pierwszym ogl─ůdaniu te┼╝ zerwa┼éam troch─Ö nocy.
Bardzo podobały mi się dialogi w filmie, moim zdaniem serial miał dobre polskie tłumaczenie.

http://img252.imageshack.us/img252/8468/putz5wo.jpg

#69 2006-05-15 22:22:10

Caitriona
U┐ytkownik

Jej Gitka, jak─ů poz─Ö przyj─ů┼é na tym zdj─Öciu dziedzic lol
Bardzo go polubiłam.

#70 2006-05-16 15:05:34

Admete
U┐ytkownik

Uwa┼╝am, ze aktorka wyst─Öpuj─ůca w roli Molly wypad┼éa wspaniale. Zreszt─ů tam wszystkie role s─ů zagrane koncertowo.

#71 2006-05-16 15:37:04

Caitriona
U┐ytkownik

Mnie r├│wnie┼╝ Justine Waddell jako Molly bardzo si─Ö podoba┼éa. Znacie j─ů z jakiej┼Ť innej roli? Ja nie.
I jeszcze Keeley Hawes by┼éa ┼Ťwietna. Z reszt─ů chyba wszyscy spisali si─Ö wyj─ůtkowo dobrze.
http://i3.photobucket.com/albums/y88/skylark29/wivesdaughters5.gif

#72 2006-05-16 16:01:32

ewa7
U┐ytkownik

Uwa┼╝am ,┼╝e aktorka graj─ůca Molly by┼éaby ┼Ťwietn─ů Lizzy
Tak mniej wi─Öcej wyobra┼╝a┼éam sobie Lizzy gdy pierwszy raz czyta┼éam ksi─ů┼╝k─Ö a ekranizacj─Ö pamieta┼éam jak przez mg┼é─Ö
W późniejszych już czasach byłam bardzo rozczarowana Lizzy z 95 roku a najnowsza za bardzo szczerzyła zęby

#73 2006-05-16 16:07:04

Admete
U┐ytkownik

Piękne zdjęcia z serialu, zwłaszcza portret rodzinny :-)

#74 2006-05-16 16:39:29

Gitka
U┐ytkownik

Justine Waddell czyli Molly gra┼éa tak┼╝e w filmie Mansfield Park jako Julia Bertram i wygl─ůda┼éa tam uroczo. W filmie nawet by┼éa mowa ┼╝e to jej siostra Maria Bertram jest od niej ┼éadniejsza (moim zdaniem przesada).
Migotko pi─Ökne zdj─Öcia.

http://img69.imageshack.us/img69/1075/wivesleft011vx.jpg

#75 2006-05-16 17:17:51

Gitka
U┐ytkownik

http://img69.imageshack.us/img69/7379/kapelusz7aw.jpg

Stopka forum