Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2006-03-28 16:03:30

Alraune
U┐ytkownik

Colin Firth w "Godzinie ┼Ťwini"

Dla wielbicielek "boskiego Colina" big_smile : 3 kwietnia godz. 21:45 i 4 kwietnia godz. 16:20, kana┼é Europa Europa, film "Godzina ┼Ťwini". Opis jest do┼Ť─ç zach─Öcaj─ůcy:

Koniec XV wieku, Francja. M┼éody prawnik Richard Courtois (Firth), cz┼éowiek wszechstronnie wykszta┼écony, o szerokich horyzontach, zm─Öczony wielkomiejskim ┼╝yciem i zniech─Öcony wszechobecn─ů korupcj─ů opuszcza Pary┼╝ i wraz ze swoim wsp├│┼épracownikiem Mathieu (Carter) przeprowadza si─Ö do ma┼éej wioski Abbeville. Wierzy, ┼╝e znajdzie tam proste wiejskie ┼╝ycie, o jakim zawsze marzy┼é, ┼éatwe sprawy s─ůdowe i niczym nie zm─ůcony spok├│j. Niestety, szybko okazuje si─Ö, ┼╝e ta z pozoru cicha, spokojna osada wcale nie jest tak─ů na jak─ů wygl─ůda. Ma swoje tajemnice i mroczne strony. G┼é─Öboki feudalizm, korupcja i przes─ůdy poddaj─ů w w─ůtpliwo┼Ť─ç wiedz─Ö Ricarda i jego poczucie moralno┼Ťci. Odkrywa, ┼╝e prawo w Abelville obowi─ůzuje nie tylko ludzi, ale tak┼╝e zwierz─Öta, kt├│re r├│wnie┼╝ podlegaj─ů karom. Wykorzystywane jest jako narz─Ödzie s┼éu┼╝─ůce do utrzymywania mieszka┼äc├│w w ryzach strachu i pos┼éusze┼ästwa. Chc─ůc nie chc─ůc Richard zostaje wci─ůgni─Öty w zawi┼ée lokalne intrygi, musi stawi─ç czo┼éo uprzedzeniom i czarnej magii. Na dodatek zakochuje si─Ö w pi─Öknej Cygance Samirze (Annabi) uwa┼╝anej przez wszystkich za czarownic─Ö, czym jeszcze bardziej podpada mieszka┼äcom. W ko┼äcu zostaje zmuszony do uczestnictwa w absurdalnej rozprawie jako obro┼äca kilku szczur├│w oraz ┼Ťwini oskar┼╝onej o morderstwo i sam znajduje si─Ö w niebezpiecze┼ästwie.

Do nakr─Öcenia tego filmu Megaheya zainspirowa┼éa ksi─ů┼╝ka, opisuj─ůca rozmaite procesy s─ůdowe w ┼Ťredniowiecznej Francji oraz innych europejskich krajach, wytaczane nie tylko ludziom, ale r├│wnie┼╝ zwierz─Ötom. Mia┼éy one prawo do obro┼äcy, za kt├│rego p┼éaci┼éo pa┼ästwo, a na wyrok czeka┼éy w tych samych wi─Özieniach, co ludzie. Scenariusz powsta┼é m.in. w oparciu o kroniki i historyczne dokumenty ze ┼Ťredniowiecznych rozpraw. Mimo ┼╝e akcja filmu rozgrywa si─Ö pod koniec XV stulecia, wiele w─ůtk├│w i sytuacji ma wsp├│┼éczesny wyd┼║wi─Ök, przywodz─ůc na my┼Ťl problemy dzisiejszego wymiaru sprawiedliwo┼Ťci. Obraz, kt├│ry tak naprawd─Ö trudno przyporz─ůdkowa─ç jakiemu┼Ť gatunkowi, swoj─ů estetyk─ů i poczuciem humoru przypomina filmy Greenaway`a i Monty Pythona. To jednocze┼Ťnie dobra komedia z elementami satyry, romans i wci─ůgaj─ůca ┼Ťredniowieczna ba┼Ť┼ä, pe┼éna ironii i ciekawych spostrze┼╝e┼ä na temat prowincjonalizmu, przes─ůd├│w, antysemityzmu i hipokryzji. Na uwag─Ö zas┼éuguje r├│wnie┼╝ doskona┼éa obsada. Obok Colina Firtha, w filmie zagrali te┼╝: Ian Holm - wybitny brytyjski aktor dramatyczny, kt├│ry ostatnio wcieli┼é si─Ö w posta─ç Bilbo Bagginsa we W┼éadcy Pier┼Ťcieni, a tak┼╝e Donald Pleasence, dobrze znany mi┼éo┼Ťnikom angielskich horror├│w.

He's more myself than I am... Whatever our souls are made of, his and mine are the same.

#2 2006-03-28 16:10:13

Alraune
U┐ytkownik

Re: Colin Firth w "Godzinie ┼Ťwini"

Jakby Wam by┼éo ma┼éo Colina:) , w ┼Ťrod─Ö 5 kwietnia o 22.25 na tym samym kanale b─Ödzie "Mi┼éo┼Ť─ç kibica".

He's more myself than I am... Whatever our souls are made of, his and mine are the same.

#3 2006-03-28 16:57:59

Gosia
U┐ytkownik

O dzieki Ci Pani!
Bije poklony za te wspaniale wiadomosci, jakich nam dostarczylas big_smile
Oczywiscie nie omieszkam obejrzec obu filmow lol

Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

#4 2006-03-29 00:20:55

GosiaJ
U┐ytkownik

Zapowiada si─Ö tydzie┼ä z Colinem, hurraaaa :-) Zanotowa┼éam, dzi─Öki serdeczne za czujno┼Ť─ç!

Thorntonmania... nieustaj─ůce apogeum uzale┼╝nienia.

#5 2006-03-29 20:40:09

ewelinka
U┐ytkownik

super z pewno┼Ťci─ů zobacz─Ö smile

#6 2006-03-29 21:51:47

Trzykrotka
U┐ytkownik

Dzi─Öki, dzi─Öki za czujno┼Ť─ç! Juz my┼Ťla┼éam ┼╝e b─Ödzie tylko Bridget Jones na kodowanym!
W "Mi┼éo┼Ťci kibica" Colin strasznie wygl─ůda┼é, brrr. Ale "Godziny ┼Ťwini" nie znam w og├│le i juz si─Ö ciesz─Ö.

#7 2006-03-30 00:48:26

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ogl─ůda┼éam pocz─ůtek, ale mimo, ┼╝e dojrza┼éam ┼╝e Boski "C" tak gra nie mogh┼éam ogl─ůda─ç (jako┼Ť tak w ┼Ťwi─Öta lecia┼éo. Mia┼éam wazniejsze "sprawy" big_smile).
Mo┼╝e teraz sobie ogl─ůdne? O ile mi Europy nie zabrali.

Ogl─ůda┼éam jeszcze ko┼äc├│wke i spodoba┼éo mi si─Ö historyczne wyja┼Ťnienie kiedy zaprzestano proces├│w ┼Ťwi┼ä i innych zwierz─ůt big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#8 2006-04-03 21:55:19

Gosia
U┐ytkownik

Wlasnie sie zaczyna big_smile
Jutro powtorka o 16.20.

Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

#9 2006-04-03 22:17:08

Alraune
U┐ytkownik

I dzi─Öki niebiosom za t─Ö powt├│rk─Ö! Dzi┼Ť nie mog─Ö ogl─ůda─ç, ale jutro ju┼╝ nie pozwol─Ö sobie zaj─ů─ç telewizora...

#10 2006-04-04 08:54:36

Trzykrotka
U┐ytkownik

No...! To ja ju┼╝ mam jasno┼Ť─ç sk─ůd si─Ö wzi─Ö┼éy scenki w Colin Blue big_smile . Oczom zachwyconym nie wierzy┼éam!!

#11 2006-04-04 17:54:39

GosiaJ
U┐ytkownik

No tak, a ja wr├│ci┼éam za p├│┼║no z pracy, by widzie─ç od pocz─ůtku :-(

Thorntonmania... nieustaj─ůce apogeum uzale┼╝nienia.

#12 2007-06-18 10:11:06

anika
U┐ytkownik

Wczoraj obejrza┼éam Godzin─Ö ┼Üwini na Europa Europa, hm..... warto by┼éo dla kilku scen z Colinem. Tu nie by┼éo s┼éu┼╝─ůcego z p┼éaszczem k─ůpielowym. Eh, pomarzy─ç fajna rzecz.
Film godny polecenia.
Mam nadziej─Ö, ┼╝e jeszcze b─Ödzie powt├│rka.

anika

#13 2007-06-18 18:10:11

AineNiRigani
U┐ytkownik

Tiaaa, TE sceny ...

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#14 2007-06-19 10:14:11

Dione
U┐ytkownik

A ja znowu przegapiłam...sad

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

Stopka forum