Ogród Jane Austen

Strona poświecona Jane Austen

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

#51 2005-02-14 09:01:42

sister
Użytkownik

Re: Biografie Austen

Nie przejmuj si?, ja te? mia?am polonistk? z powo?ania, stara?am si? tak lawirowa?, ?eby wybija? si? z wiedz?, kiedy co? czyta?am, a siedzia?am cicho, gdy nie czyta?am...

co do "masz wiadomo??" to przylukam ten moment, kiedy tylko dadz? ten film w telewizji smile

#52 2005-02-14 09:55:31

dorotka
Użytkownik

W moim przypadku to nie wyjdzie, bo mój polonista najwyra?niej mnie lubi - mam u niego pi?tk? na pó?rocze (co jest prawdziwym cudem), ale jego sympatia do mnie objawia si? w ten sposób, ?e lubi znienacka pyta? si? mnie o zdanie - g?ównie wtedy gdy w?a?nie przysypiam wink
No wi?c czytam dalej... bo co gorsza, mam pewn? cech?, która czasem si? przydaje, a czasem nie - jestem ambitna, a w tym przypadku to nie najlepiej.

Dlaczego tak ma?o osób zna ksi??ki Jane Austen? To pytanie odno?nie s?ynnej pary literackiej. Przecie? Elizabeth i Darcy to takie barwne postacie, a ludzie wol? Romea i Juli? itp. - nie trawi? tej sztuki, wol? Makbeta big_smile

Normalnie zacz??am wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

#53 2005-02-15 10:54:24

sister
Użytkownik

Hihi
ja mia?am w liceum podobn? sytuacj?, ca?a klasa by?a mi wdzi?czna, bo moja polonistka mog?? dyskuyowa? ze mn? o ksi??kach ca?? lekcj?, a reszta mia?a spokój. Jednak moja babka od polskiego by?a ?wiadoma jakie jest moje zdanie na temat niektórej literatury, ja jej mówi?am wprost, nie przeczyta?am Dziadów, bo wola?am zamiast tego szajsu przeczyta? 3 inne ksi??ki i cho? powinna mnie za to kara?, po trochu szanowa?? to i tak jakby podziwia?a, ?e jestem w stanie przeciwstawi? si? jej poleceniom...

Ja przeczyta?am po raz pierwszy JA gdy mia?am oko?o 11 lat, ale szczerze przyznam, ?e wtedy nie ?apa?am zupe?nie tej szczególnej atmosfery ksi??ek JA, po prostu nie rozumia?am ich, nie czu?am tego specjalnego, delikatnego klimatu....

#54 2005-02-15 11:25:34

ula
Użytkownik

Babeczki kochane bardzo dzi?kuj? za nie przelicytowanie mnie na aukcji <jupi> w?a?nie zakupi?am w bardzo dobrej cenie biografi? Jane Austen big_smile jak przeczytam oczywi?cie s?u?? wypo?yczeniem jakby co. smile

#55 2005-02-15 12:43:25

sister
Użytkownik

Ula, ta biografia jest bardzo fajna, czyta si? jednym tchem smile

Gratuluj? nabycia smile

#56 2005-04-05 14:47:26

aga
Użytkownik

Jestem zdziwiona, ?e Wam si? "tak ci??ko czyta" "Niez?omne serce "!!
Otó? jest to biografia, a nie powie??, gdzie zwykle jest niewielu bohaterów. A biografia dos?ownie 'sypie' mnóstwem nazwisk, bo i sama Jane Austen, która cho? ?y?a na prowincji, to jednak rodzin? mia?a wyj?tkowo liczn?!! A? kilkunastu samego rodze?stwa, a ich znów potomstwo! Niezliczone, ok.20-30 osób, a kuzyni, rodziny matki i ojca JA?
A jakie mia?o by? ?ycie JA, jak pe?ne zwyk?ych wydarze?, o których pisze w listach? A jakimi my ?yjemy? Nigdy nie traktowa?am biografii jak
powie?ci, ale mam wiele innych, nieraz ciekawszych od powie?ci!

#57 2005-04-11 17:48:05

fringilla
Użytkownik

Oczywi?cie, ale biografi? te? mo?na napisac mniej lub bardziej ciekawie. Ja zawsze porównuj? Niez?omne serce z Na plebanii w Haworth - biografi? sióstr Bronte. W ich zyiu te? nie dzia?o si? zbyt wiele, ale ksi?zka jest pasjonuj?ca i ?iwtenie si? j? czyta. Niez?omne serce jest zyczajnie nudne, ccho? opowiada o zyciu tak wspania?ej pisarki. Oczywi?cie nie dotyczy to listów JA, które s? równie fantastyczne jak jej ksi?zki.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#58 2006-02-11 21:46:53

Gosia
Użytkownik

W krotkim czasie czytalam te obie biografie i mam podobne zdanie jak wy. "Na plebanii..." czyta sie swietnie, a zaraz potem przeczytana biografia Jane Austen "Niezlomne serce" bardzo mnie rozczarowala.
Nie wiem jak mozna napisac tak marna biografie tak dobrej pisarki, choc zastrzegam ze czytalam ja tylko raz i to dawno.

#59 2006-02-14 13:51:34

Gosia
Użytkownik

W archiwum tej strony znalazlam wlasnie wypowiedz sister nt. tej biografii.
Pozwole sobie zacytowac:
"Ksi??ka jest zbyt krótka. ma ledwo par? stron ponad 100, a jest ma?ego formatu. wiele wydarze? jest wspomnianych tylko jednym zdaniem, np. taki to a taki Austen po?lubi? tak? to a tak? pann?. wydarzenia przedstawione bardzo pobieznie, nastawi?am sie na co? lepszego "

#60 2007-11-12 14:05:23

Dorfi
Użytkownik

Mo?e nie do ko?ca klasyczna biografia, ale ciekawa stronka o Jane http://www.jasa.net.au/inperspective/family.htm

#61 2007-11-23 22:26:51

ania_ars
Użytkownik

B?agam pomó?cie mi! Mój temat maturalny to "Swiat powiesciowy Jane Austen" i musze zrobic do tego bibliografie. Czy sa jakies opracowania naukowe czy cos w ty stylu na temat jej tworczosci? Cokolwiek! Prosze...

#62 2007-11-24 17:14:24

AineNiRigani
Użytkownik

Aniu jest mnostwo, wystarczy poszperac. Czego wlasciwie od nas oczekujesz? Przeciez bibliografii za Ciebie nie zrobimy...

Nawet kojot na kamieniu mo?e dosta? wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#63 2007-11-26 17:57:40

ania_ars
Użytkownik

nie, oczekuje, ze moze jesli ktos wie to mi pozmoze! Szukalam i znalazlam tylko o mansfield park, poza oczywiscie biografiami Jane, ktore jednak sa mi troche mniej potzrebne.

#64 2007-11-26 18:19:46

Akaterine
Administrator

Ja te? mia?am temat maturalny, który da?o si? podci?gn?? pod Austen wink i w wydaniu "Dumy" z wydawnictwa Zielona Sowa by?o bardzo fajne pos?owie, z tego wydawnictwa te? jest Emma i RiR, mo?e te? tam b?d? jakie? ciekawe teksty.

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#65 2007-11-26 22:21:36

AineNiRigani
Użytkownik

aniu, poki co - moge Ci poradzic przeczytac gruntownie forum. Nie pamietam w ktorych watkach co bylo, ale z cala pewnoscia w dziale o JA i jej tworczosci. Wiem, ze Pak przedstawil analize MF na stronach glownych, w 3 artykulach.
Osobiscie radzilabym dorzucic kilka prac historycznych - moze Historie Anglii Zinsa - to raczej klasyka. Do tego moze Dzieje kultury brytyjskiej i Historie Wysp Brytyjskich Daviesa (chociaz ta ostatnia praca ma dziwny uklad...) W koncu tematem jest swiat powiesciowy. A JA pisala powiesci obyczajowe - dobrze by bylo opisac jak to naprawde wygladalo i jak wiele bylo odzwiercielenia rzeczywistosci w jej pracach.

#66 2008-02-18 13:17:27

aga
Użytkownik

Znam biografie sióstr Bronte, ale przynajmniej one zostawi?y po sobie wi?cej listów, zw?aszcza Charlotta, i biografce ?atwiej bylo zrekonstruowa? ich ?ycie, a tym samym ich duchowe rozterki. Za? po JA niestety takich ?ladów nie ma, sama biografka wspomnia?a, ?e siostra JA Cassandra zniszczy?a co ciekawsze listy, pozbawiaj?c nas tak frapuj?cych szczegó?ów, ale to by?a epoka wiktoria?ska, gdzie wi?cej milczano ni? sie zwierzano. Dlatego w "Niezlomnym sercu" biografka próbuje przynajmniej po?rednio opisa? zycie JA poprzez ówczesne warunki ?ycia, jak si? wówczas utrzymywano, jaka by?a sytuacja kobiet i ich szanse na zam??pój?cie, itd. St?d mo?na zrozumie? lepiej sytuacj? bohaterek wszystkich powie?ci JA i spojrze? na nie poprzez realia tamtej epoki. O tym biografka sporo apomyka. Dla mnie jest to bardzo warto?ciowa pozycja, ale faktycznie wymaga skupienia i ZROZUMIENIA , a to jak widz?, dla niektorych jest to nie do przebrni?cia. Mimo to przyznaj?, przyda?yby si? inne biografie, bardziej skupione na ?yciu duchowym, ale obawiam si?,?e bez odniesie? do obyczajów tej epoki by si? nie obesz?o! Trzeba rozrózni? rzeteln? biografi? od pozycji mocno zbeletryzowanych po cz??ci tylko opartych na faktach. A takim jest film /oparty o ile wiem na odpowiedniej ksi??ce/ "Zakochana Jane". Ale jestem mi?o?niczk? JA i film mi si? rzecz jasna bardzo mi si? podoba.

#67 2008-03-18 18:22:26

pak4
Użytkownik

Troch? nie w temacie, ale nie chc? otwiera? nowego w?tku. W?a?nie kartkuj? "Ksi?g? ksi?g utraconych" Stuarta Kelly (W.A.B. 2008), w której jest rozdzialik (ok. 7 stron) o Jane Austen i jej twórczo?ci. A przede wszystkim o tym, ?e szcz??liwie nie napisa?a "Wspania?ych przypadków i niebywa?ych romansów rodu Sachsen-Coburg".

Oddaj wierzbie
Ca?? nienawi??, ca?e po??danie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#68 2008-03-21 20:06:17

worldsapart1775
Użytkownik

Wlasnie kupilam na allegro "listy wybrane Jane Austen" niestety po polsku, ale mam nadzieje, ze sie nie rozczaruje...czasem polskie tlumaczenia potrafia byc naprawde nieciekawe...Na strone Proszczynski.pl naklad zostal juz wycvzerpany...niestety:( a co myslicie o "listach wybranych" podobaly was sie?smile

#69 2008-03-21 20:39:49

Tamara
Użytkownik

Niestety s? to listy jak mówi tytu? "wybrane" czyli niektóre i ocenzurowane nieco a szkoda , bo kiedy przeczytasz wst?p , stwierdzisz ,?e s? to tylko fragmenty osobowo?ci Austen , a to czego nie ma by?oby w?a?nie bardzo ciekawe . Niemniej warte s? przeczytania , ja je lubi? smile

#70 2008-03-21 23:20:18

worldsapart1775
Użytkownik

A myslisz, ze lepsza moze byc wersja angielska? kurcze...w sumie moge jeszcze poprosic o wycofanie mojej oferty:P i kupic cos po angielski na amazon anbo ebayu... a ile stron maja listy wybrane?smile

#71 2008-03-22 16:18:24

Tamara
Użytkownik

Wersja polska jest t?umaczeniem wydania angielskiego , jest to ok. 1/3 zachowanych listów w wyborze R.W. Chapmana z 1954 r., jest tego oko?o 160-170 stron . S? równie? pe?niejsze wydania , ale po angielsku . Nie zwracaj ich , dobrze si? czyta i jest ciekawe wprowadzenie .
Po angielsku szukaj innych opracowa? listów JA tego autora , zdaje si? , ?e by?y te? wydane wszystkie .

#72 2008-03-22 16:27:44

worldsapart1775
Użytkownik

Czy ktos z was czytal moze "A Walk with Jane Austen: A Journey into Adventure, Love, and Faith"? zastanawiam sie czy warto kupic?smile

#73 2008-04-04 17:14:18

Monik
Użytkownik

Hej witam was serdecznie
Wyslalam zapytanie do wydawnictwa i oto ich odpowiedz nt wznowienia Nizlomnego serca sad

Niestety nak?ad tej ksi??ki jest ju? wyczerpany i nie mamy w planach jej wznowienia.

Pozdrawiam,
Agnieszka Sempolska

Specjalista ds. promocji - redaktor serwisu internetowego
www.proszynski.pl

Prószy?ski i S-ka SA
ul. Gara?owa 7, 02-651 Warszawa
tel.: +48 22 607 79 21
kom. 0 601 660 086
fax: +48 22 843 52 15
www.proszynski.pl
Wielka szkoda. To moze teraz wy sprobujcie smile

#74 2008-04-09 12:02:22

worldsapart1775
Użytkownik

Ale my mamy w planach jej przeczytanie! ludzie bez serca sad nie rozumiem dlaczego w polsce istnieje tak male zainteresowanie JA jak i w ogole ksiazkami z tego okresu...straszne:(trzeba szukac w takim razie na allegro albo amazonie. Ale na amazon nie znajdzie sie po polsku niestety...

#75 2008-04-11 18:57:43

AineNiRigani
Użytkownik

W Polsce jest ogromne zainteresowanie. Jedynie firmy wydawnicze zyja w innym swiecie, bez badan rynkowych, bez wychodzenia zaprzeciw potrzebom rynku. Zupelnie inaczej traktuja nas dystrybutorzy filmow, chociaz dopiero Epelpol przetarl szlaki.

Stopka forum