Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2004-12-28 01:29:45

Marianna
U┐ytkownik

Biografie Austen

Jakie znacie biografie JA i kt├│r─ů uwa┼╝acie za godn─ů polecenia. Ja posiadam "Niez┼éomne serce" Valerie Grosvenor Myer (kt├│rej z reszt─ů jeszcze nie przeczyta┼éam do ko┼äca) i jest to jedyne polskie t┼éumaczenie o jakim mi wiadomo. Poza tym natkn─Ö┼éam si─Ö jeszcze na dwie biografie: autorstwa Carol Shields oraz Claire Tomalin, a tak┼╝e "A Memoir of Jane Austen" Jamesa Edwarda Austen-Leigh (z 1870 r.).Z dost─Öpnych w j─Özyku polskim za godne uwagi uwa┼╝am tak┼╝e Listy wybrane JA. Czy istnieje jeszcze cokolwiek o Jane w naszym ojczystym j─Özyku?? A mo┼╝e znacie jakie┼Ť szkice lub opowiadania, opr├│cz tych, kt├│re by┼éy kiedy┼Ť dost─Öpne w naszych ksi─Ögarniach dzi─Öki wydawnictwu Pr├│szy┼äski, kt├│remu jestem bardzo za to wdzi─Öczna. Oczywi┼Ťcie te mniej znane wyst─Öpuj─ů tylko w oryginale i pewnie trudno je zdoby─ç. Mam tu na my┼Ťli takie prace jak np. Catherine (zupe┼énie dla mnie tajemnicz─ů). S┼éysza┼éam r├│wnie┼╝, ┼╝e Watson├│w powsta┼éy trzy wersje i to podobno kompletne. Polskie t┼éumaczenie ma zaledwie kilkana┼Ťcie stron (no, mo┼╝e troszeczk─Ö wi─Öcej).Ju┼╝ sama nie wiem, czy to szkic do kt├│rej┼Ť z p├│┼║niejszych powie┼Ťci, nieuko┼äczona, zupe┼énie odr─Öbna powie┼Ť─ç, czy po prostu drobny utw├│r.
Napiszcie, je┼Ťli wiecie co┼Ť na ten temat.Chcia┼éabym przeczyta─ç co┼Ť nowego. wink

#2 2004-12-30 01:13:05

fringilla
U┐ytkownik

Re: Biografie Austen

Ja widzia┼éam kiesy┼Ť jak─ů┼Ť biografi─Ö po polsku na allegro, ale nie pamietam autora. "Niez┼éomne serce" jako┼Ť ci─Ö┼╝ko si─Ö czyta, interesuj─ůce rzeczy, ale podane w niezbyt ciekawej formie.
C├│┼╝, my, prawziwi fani Jane Austen jeste┼Ťmy skazani na lektury w jej ojczystym j─Öszyku.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#3 2004-12-30 12:49:05

Marianna
U┐ytkownik

A kt├│r─ů angielskoj─Özyczn─ů biografi─Ö warto przeczyta─ç??

#4 2005-01-07 10:29:10

sister
U┐ytkownik

Ja mam biografi─Ö napisan─ů przez niejak─ů Helen Lefroy pod tytu┼éem "Jane Austen". Szczerze przyznam, ┼╝e jeszcze jej nie przeczyta┼éa, ale jak tylko to zrobi─Ö to napisz─Ö Wam tutaj, czy warto si─Ö t─ů ksi─ů┼╝k─ů zainteresowa─ç big_smile

#5 2005-01-07 16:12:23

dorotka
U┐ytkownik

A ta biografia jest po polsku czy angielsku?

Normalnie zaczęłam wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

#6 2005-01-08 11:06:30

sister
U┐ytkownik

Ta biografia jest po polsku, kupi┼éam j─ů na allegro. Na pierwszy rzut oka wygl─ůda ciekawie, troch─Ö j─ů przejrza┼éam ju┼╝. Zrecenzuj─Ö, jak tylko przeczytam smile

#7 2005-01-08 22:36:55

fringilla
U┐ytkownik

Hehe, to ju┼╝ wiem, kto mi j─ů sprz─ůtn─ů┼é sprze nosa wink

Pozdr. Agata
gg 5739618

#8 2005-01-09 00:00:54

Marianna
U┐ytkownik

Czyli nie ma szans jej kupi─ç w ksi─Ögarni :?: sad ...ech ....na te ksi─ů┼╝ki , to trzeba urz─ůdza─ç prawdziwe polowania.

#9 2005-01-09 10:51:01

sister
U┐ytkownik

No nie wiem, ja w sumie nie szukałam w księgarni smile
Fringilla, czy┼╝bym podkupi┼éa Ci co┼Ť niechc─ůcy???
wybacz :oops:

ale poszukam, jakbym gdzie┼Ť na ni─ů trafi┼éa, to dam Wam zna─ç big_smile

#10 2005-01-09 10:53:28

sister
U┐ytkownik

Aha,
a czemu t─ů biografi─Ö "Niez┼éomne serce" Valerie Grosvenor Myer ci─Ö┼╝ko si─Ö czyta? Bo chcia┼éam j─ů sobie kupi─ç kiedy┼Ť przy okazji, ale teraz to nie wiem czy warto :?
Mo┼╝ecie poda─ç jakie┼Ť szczeg├│┼éy :?:

#11 2005-01-12 08:48:56

sister
U┐ytkownik

A więc jak obiecałam piszę recenzję biografi Helen Lefroy:

Ksi─ů┼╝ka jest zbyt kr├│tka. ma ledwo par─Ö stron ponad 100, a jest ma┼éego formatu. wiele wydarze┼ä jest wspomnianych tylko jednym zdaniem, np. taki to a taki Austen po┼Ťlubi┼é tak─ů to a tak─ů pann─Ö. wydarzenia przedstawione bardzo pobierznie, nastawi┼éam sie na co┼Ť lepszego :?

Prosz─Ö napiszcie co jest nie tak z biografi─ů "Niez┼éomne serce" Valerie Grosvenor Myer. Bo chyba musz─Ö kupi─ç jeszcze jak─ů┼Ť sobie a nie wiem, czy t─ů, czy nie t─ů...

#12 2005-01-12 13:54:49

Marianna
U┐ytkownik

Ja przeczyta┼éam dopiero niewielk─ů cz─Ö┼Ť─ç "Niez┼éomnego serca", wi─Öc nie mog─Ö oceni─ç, ale my┼Ťl─Ö, ┼╝e jest do┼Ť─ç szczeg├│┼éowa-ma ponad 250 str. Jako┼Ť jej jeszcze nie przeczyta┼éam, nie wiem dlaczego. Mo┼╝e dlatego, ┼╝e momentami nudz─ů rozwa┼╝ania o kroju sukni, cenie kapelusza i zagubionym biurku. Wydaje mi si─Ö jednak, ┼╝e ksi─ů┼╝ka jest warta przeczytania. Niekt├│re epizody z ┼╝ycia JA chcia┼éabym co prawda pozna─ç bardziej szczeg├│┼éowo (np. jej przygody sercowe), ale pewne braki w informacjach nie s─ů win─ů autorki, ale braku ┼║r├│de┼é.
Nie mog─Ö z czystym sumieniem poleca─ç, bo nie przeczyta┼éam ca┼éo┼Ťci, ale s─ůdz─Ö, ┼╝e gdybym przeczyta┼éa to bym poleci┼éa.
Ale za to z czystym sumieniem polecam listy JA wydane przez Prószyńskiego.

#13 2005-01-12 19:04:57

sister
U┐ytkownik

Więc trzeba będzie kupić te "Niezłomne Serca" big_smile

Dzi─Öki za wskaz├│wk─Ö o listach big_smile

#14 2005-01-12 22:43:45

fringilla
U┐ytkownik

Ja czyta┼éam Niez┼éomne serce, mia┼éam z biblioteki kiedy┼Ť.
Ci─Özko si─Ö czyta, bo jest napisana niezbyt lotnym j─Özykiem, a ponadto zawiera barzdo wiele szczeg├│┼é├│w. Jest bardzo du┼╝o o rodzinie, o losach poszczeg├│lnych jej cz┼éonk├│w, szczeg├│┼éy, kt├│re pozwalaj─ů lepiej wyobrazic sobie t┼éo historycznme. Na pewno warto ja przeczyta─ç, tym bardziej ┼╝e niewiele biografii JA ukaza┼éo sie na naszym rynku.
Prawie r├│wnolegle czyta┼éam biografi─Ö si├│str Bronte i poch┼éon─Ö┼éam j─ů niczym powie┼Ť─ç. Tak wi─Öc mo┼╝na napisa─ç ciekawie, o czym┼Ť z pozoru ma┼éo interesuj─ůcym.

Aha, na stronie Pruszy┼äskich jest taka opcja: kliknij je┼Ťli chcesz by┼Ťmy wznowili te pozycje. Mo┼╝e u┼╝─ůdzimy ma┼éa kampanie i zasypiemy wydawnictwo pro┼Ťbami o wznowienia ksi─ů┼╝ek o JA?

Pozdr. Agata
gg 5739618

#15 2005-01-13 15:49:07

dorotka
U┐ytkownik

Ja jestem za, lubi─Ö takie akcje big_smile Podaj adres tej strony

#16 2005-01-13 19:51:41

fringilla
U┐ytkownik

Pozdr. Agata
gg 5739618

#17 2005-01-13 19:55:19

fringilla
U┐ytkownik

Albo lepiej tak: http://www.proszynski.pl i wpisa─ç w wyszukiwarke austen i po prostu przy tych pozycjach gdzie nie ma ceny wej┼Ťc i klikn─ůc w odpowiedni─ů opcj─Ö. Powinno by─ç ok. 21 pozycji zwi─ůzanych z JA.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#18 2005-01-13 20:17:09

fringilla
U┐ytkownik

Zapomniałam uprzedzić, że ta strona często wygasa, trzeba być cierpliwym.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#19 2005-01-14 09:54:12

sister
U┐ytkownik

Przy┼é─ůczam si─Ö do Akcji!!!

wczoraj w┼éa┼Ťnie kupi┼éam sobie na allegro "Niez┼éomne serce"!!!

jeszcze tylko te listy musz─Ö 'upolowac' 8)

#20 2005-01-14 16:22:43

dorotka
U┐ytkownik

Poprosiłam o wznowienie.
Ku chwale akcji! big_smile

#21 2005-01-14 21:47:18

moniczek
U┐ytkownik

Ja te┼╝! A co!!... lol

#22 2005-01-15 12:20:33

sister
U┐ytkownik

Hmmm... ja to bym chciała, żeby wznowili wszystkie te "dalsze losy" nie pisane już przez JA. Nigdy tego nie czytałam, a chciałabym bardzo...

ciekawe, czy zliczaj─ů tylko jedno klikni─Öcie, czy mo┼╝na sobie klika─ç do woli???

#23 2005-01-15 12:22:19

dorotka
U┐ytkownik

Nie wiem zaraz spr├│buj─Ö lol

#24 2005-01-15 12:23:54

ula
U┐ytkownik

i ja i to ka┼╝dej pozycji pokilka razy z ka┼╝dego komputera w firmie, a dzisiaj jeszcze z domowego, a co, niech maj─ů smile

#25 2005-01-15 12:28:21

ula
U┐ytkownik

Dziewczyny, klika─ç to mozna do woli, ale jak zobacz─ů IP komputer├│w i b─Ödzie im si─Öpowtarza┼é numer, to mog─ů nie wzi─ů─ç tego powa┼╝nie, dlatego trzeba klika─ç z r├│┼╝nych IP znaczy si─Ö komputer├│w. Neostrada kiedy┼Ť gwarantowa┼éa przy ka┼╝dym uruchomieniu zmian─Ö IP ale nie wiem czy teraz to jeszcze funkcjonuje.

Stopka forum