Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2006-03-17 12:41:06

frycia
U┐ytkownik

film a ksi─ů┼╝ka

napewno ten temat by┼é ju┼╝ poruszany wiele razy, ale mimo wszystko chcia┼éabym napisa─ç swoja opini─Ö na ten temat. Film mi sie nawet podoba┼é. Odda┼é charakter epoki, panuj─ůce obyczaje oraz malownicze karajobrazy sprawiaj─ů, ┼╝e film sie ogl─ůda bardzo przyjemnie. Jednak nie moge darowa─ç tak wielkich odst─Öpstw i zmian jakich dokona┼é re┼╝yser. Wiadomo, ┼╝e w filmie nia ma takich mo┼╝liwosci, aby wszystkie sceny przedstawi─ç tak jak zosta┼éy one opisane w ksi─ů┼╝ce i na potrzeby filmu dokonuje sie pewnych zmian w pzredstawianej historii. Mimo wszystko nie mo┼╝na zmienia─ç okoliczno┼Ťci po┼éowy przedstawionych scen. Dlaczego pierwsze o┼Ťwiadczyny odby┼éy sie w jakich┼Ť ruinach, podczas deszczu? okoliczno┼Ťci przypadkowego spotkania w Pemberley tez sa nieco inne niz w ksi─ů┼╝cei skad wzi─Öla sie tam georgiana. Ponad to nie┼Ťmia┼éa i wstydliwa Georgiana w filmie pokazana jest jako pewna siebie weso┼éa dziewucha. Pomimo, ┼╝e film sie ogl─ůda przyjemnie, te liczne odst─Öpstwa od orygina┼éu bardzo mnie razi┼éy i nie mog┼éam w pe┼éni odda─ç sie ogl─ůdaniu filmu. Ciekawa jestem czy innych fan├│w te┼╝ dra┼╝ni┼éy te zmiany czy ja jestem przewra┼╝liwiona na tym punkcie:)

,, ┼╝ycie to ┼╝art i wszystko temu dowodzi" (GG)

#2 2006-03-17 15:38:07

Kaziuta
U┐ytkownik

Re: film a ksi─ů┼╝ka

Przewra┼╝liwona masz by─ç prawo, poza tym masz inny punku widzenia.
Mi sie film podobal i odst─Öpstwa mnie nie razi┼éy, powiem wi─Öcej jestem sk┼éonna przyj─ů─ç jeszcze wi─Öksze odst─Öpstwa je┼╝eli tylko nowa ekranizacja mnie czyms zaskoczy. Ta z 2005 r. zaskoczy┼éa mnie pozytywnie, a w serialu z 1995 r. ekranizacji prawie doskona┼éej zmieni┼éabym par─Ö scen, kt├│re by┼éy zbyt "nie┼Ťmia┼ée".

#3 2006-03-17 15:41:24

Caitriona
U┐ytkownik

...a w serialu z 1995 r. ekranizacji prawie doskona┼éej zmieni┼éabym par─Ö scen, kt├│re by┼éy zbyt "nie┼Ťmia┼ée".

Hmm, Kaziuta, a mo┼╝na wiedziec kt├│re to sceny? smile

Mnie również jakos bardzo odstępstwa nie raziły i spokojnie mogę powiedziec, że lubię ten film big_smile

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#4 2006-03-17 15:44:42

Kaziuta
U┐ytkownik

Np. drugie o┼Ťwiadczyny. Takie nijakie bez nami─Ötno┼Ťci. Szli obok i trudno by┼éo doszukac si─Ö tam cho─çby iskierki.

#5 2006-03-17 15:47:28

Caitriona
U┐ytkownik

Fakt, masz racj─Ö. Czego┼Ť brakowa┼éo w tej scenie - zupe┼énie jakby prowadzili zwyk┼é─ů, niezobowiazuj─ůc─ů rozmow─Ö...

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#6 2006-03-17 17:13:43

Trzykrotka
U┐ytkownik

Mnie si─Ö ten film bardzo podoba┼é: wiecz├│r w kinie w towarzystwie zachwyconych pa┼ä od 16 do 40 wspominam do dzi┼Ť jako uroczy (jednej pani nie przypad┼éa do gustu uroda pana Darcy, ale de gustibus...). A mimo to przyjmno┼Ť─ç miesza┼éa mi si─Ö z irytacj─ů w ka┼╝dej scenie. Nie b─Öd─Ö si─Ö (na razie) czepia─ç kwestii kostiumowych, obyczajowych, drobiowych oraz ┼Ťwi┼äskich, bo uwa┼╝am, ┼╝e mimo wszystko realizatorzy osi─ůgn─Öli ┼éadny efekt: film jest ┼╝ywy, ┼Ťwie┼╝y i budz─ůcy emocje, a o przecie┼╝ chodzi. No i bardzo wsp├│┼éczesny. I chyba tu jest pies pogrzebany. Wygl─ůda mi na to, ┼╝e scenarzy┼Ťci nie bardzo docenili inteligencj─Ö wsp├│┼éczesnego widza i dla jego potrzeba sp┼éycili potwornie materia┼é.
Chodzi mi o to, jak potraktowano postaci El┼╝biety i pana Darcy. To s─ů dwie z┼éo┼╝one, wielowarstwowe, bogate osobowo┼Ťci. Historia ich mi┼éo┼Ťci jest prawdziw─ů drog─ů przez m─Ök─Ö odrzucenia, niezrozumienia, walki wewn─Ötrznej, cierpienia, odmiany spojrzenia na siebie samego, na ┼Ťwiat, na otoczenie i swoj─ů w nim rol─Ö. Na pocz─ůtku powie┼Ťci oni s─ů innymi osobami ni┼╝ na ko┼äcu. Tymczasem film oferuje nam histori─Ö o ludziach, kt├│rzy zakochali si─Ö w sobie od pierwszego wejrzenia, ale sie nie zrozumieli, jak sobie ju┼╝ wszystko wyja┼Ťnili, to mogli sie kocha─ç bez przeszk├│d. Jest w tym wszystkim romantyzm, pasja, emocje,wzruszenie, du┼╝o pieknych obraz├│w, to wszystko, co naprawd─Ö chwyta za serce, ale nie ma ani dumy ani uprzedzenia. Wola┼éabym, ┼╝eby Joe Wright zrobi┼é jak Forman z Niebezpiecznymi zwi─ůzkami: da┼é tytu┼é "Lizzy i Darcy", albo "Pierwsze wra┼╝enia", albo "Niesmia┼éy i obrazona" i nie powiedzi┼éabym ani s┼éowa krytyki. A tak szkoda mi troch─Ö niewykorzystanych mo┼╝liwo┼Ťci.

#7 2006-03-17 18:51:56

AineNiRigani
U┐ytkownik

Fakt, masz racj─Ö. Czego┼Ť brakowa┼éo w tej scenie - zupe┼énie jakby prowadzili zwyk┼é─ů, niezobowiazuj─ůc─ů rozmow─Ö...

Ot na przyk┼éad ┼╝e mamy w tym roku urodzaj na ┼Ťlimaki.
- Och panie Darcy, ta plaga szczeg├│lnie dotkliwa jest w okolicach Meryton, ale i tutaj nas dosi─Ögla.
- Panno Bennet, zapewniam pania, ze i Pemberley nie jest wolne od tych stworze┼ä. Niedalej jak wczoraj m├│j ogrodnik utyskiwa┼é na nie. Powiedzia┼é, ┼╝e podgryzaj─ů mu korzonki.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#8 2006-03-17 21:41:32

ewelinka
U┐ytkownik

Ja niestety nie mia┼éam jeszcze okazji oglada─ç nowej ekranizacji filmu, ale zgodz─Ö sie z dziewczynami,┼╝e scena o┼Ťwiadczyn ( 1995r. ) mog┼éaby wygl─ůdac troszeczk─Ö inaczej tak bardziej romantycznie.

#9 2006-03-17 21:47:17

Caitriona
U┐ytkownik

Ot na przyk┼éad ┼╝e mamy w tym roku urodzaj na ┼Ťlimaki.

Aine! Co Ty masz z tymi ┼Ťlimakami?!

#10 2006-03-17 23:12:46

AineNiRigani
U┐ytkownik

No bo oni tak tam wygladaja, ze ┼Ťlimaki same sie rzucaj─ů w oczy big_smile

#11 2006-03-17 23:13:35

Caitriona
U┐ytkownik

No bo oni tak tam wygladaja, ze ┼Ťlimaki same sie rzucaj─ů w oczy big_smile

big_smile big_smile big_smile

#12 2006-03-18 10:03:10

izek
U┐ytkownik

ale czy ┼Ťlimaki s─ů w stanie podgryza─ç korzonki? wydaje mi si─Ö ┼╝e one si─Ögaj─ů tylko do tego co widz─ů wink

gg 5425654

#13 2006-03-18 22:42:59

AineNiRigani
U┐ytkownik

ale czy ┼Ťlimaki s─ů w stanie podgryza─ç korzonki? wydaje mi si─Ö ┼╝e one si─Ögaj─ů tylko do tego co widz─ů wink

Ale oni moga tego nie widziec, nie? big_smile

#14 2006-04-19 21:48:42

bezpaznokcianka
U┐ytkownik

Np. drugie o┼Ťwiadczyny. Takie nijakie bez nami─Ötno┼Ťci. Szli obok i trudno by┼éo doszukac si─Ö tam cho─çby iskierki.

Chocby iskierki??? jak dla mnie ta scena cala iskrzy! Lizzy jest tak oniesmielona, ze nawet nie jest w stanie Darcy'emu powiedziec ze go kocha - mowi tylko o uczuciach, ktore sa teraz zupelnie inne niz byly w marcu, gdy ja pierwszy raz prosil o reke. Poza tym oboje byli tak zszokowani i oszolomieni, ze nawet nie mieli odwagi na siebie spojrzec... ja sie rozplywam na tej scenie (obok mnie sa bardzo podobne pola, a moja wyobraznia jest nieograniczona big_smile). A tak w ogole to w ksiazce pan Darcy przyznaje ze nie potrafi mowic o uczuciach. Gdyby kochal Lizzy mniej, moze by mu przyszlo to latwiej, ale ze kocha ja bardzo, nie jest w stanie jej tego powiedziec (sam cos mowi w tym stylu... nie mam niestety ksiazki przy sobie - mama moja czyta ja obecnie, wiec nie moge zacytowac).
[/code]

#15 2006-04-20 10:31:16

Trzykrotka
U┐ytkownik

Chocby iskierki??? jak dla mnie ta scena cala iskrzy!

Te┼╝ tak mam! Jako┼Ť zawsze uwa┼╝a┼éam, ┼╝e im mniej tym lepiej. Uwa┼╝am ko┼äcowe spojrzenie Colina - Darcy'ego i s┼éowa "dearest, loviest Elizabeth" z jedno z najpi─Ökniejszych wyzna┼ä mi┼éosnych: w jego ustach maj─ů te s┼éowa si┼é─Ö wszystkich I love, love, love you ┼Ťwiata. Przewijam ten moment bez ko┼äca ile razy ogl─ůdam film.

#16 2006-04-20 12:00:29

Kika
U┐ytkownik

w tej scenie wszystko sytaje si─Ö jasne... ja si─Ö zawsze ciesz─Ö, jak dziecko gdy j─ů ogl─ůdam... no i oczywi┼Ťcie, tak .. ja tez j─ů przewijam... smile

gg 2775021

#17 2006-04-20 14:15:31

ewelinka
U┐ytkownik

macie racje,ale jakby nakrecono jeszcze oficjalne zareczyny, jak po kolacji Darcy idzie do ojca Lizzy a ona do mamy byloby jeszcze fajniej.Mimo to uwielbiam ostatni odcinek a zwlaszcza koncowke smile

#18 2006-04-20 15:47:51

AineNiRigani
U┐ytkownik

e tam, slimaki i tyle big_smile

#19 2006-04-20 17:50:10

Caitriona
U┐ytkownik

e tam, slimaki i tyle big_smile

Wielki powr├│t ┼Ťlimak├│w!! wink big_smile

http://img513.imageshack.us/img513/3708/slimik4cv.jpg

#20 2006-04-20 18:12:27

otherwaymistercollins
U┐ytkownik

co wy z tymi slimakami? big_smile Ble... A co do drugich o┼Ťwiadczyn w Dumie z 1995 to je uwielbiam!!! W┼éasnie za t─ů pow┼Ťci─ůgliwo┼Ťc z jak─ů Darcy i Elizabeth wyznaj─ů sobie mi┼éo┼Ť─ç...Za to ich zmieszanie, onie┼Ťmielenie..to takie...angielskie jest big_smile

#21 2006-04-20 18:21:17

Maryann
U┐ytkownik

Chocby iskierki??? jak dla mnie ta scena cala iskrzy! Lizzy jest tak oniesmielona, ze nawet nie jest w stanie Darcy'emu powiedziec ze go kocha - mowi tylko o uczuciach, ktore sa teraz zupelnie inne niz byly w marcu, gdy ja pierwszy raz prosil o reke. Poza tym oboje byli tak zszokowani i oszolomieni, ze nawet nie mieli odwagi na siebie spojrzec... ja sie rozplywam na tej scenie (obok mnie sa bardzo podobne pola, a moja wyobraznia jest nieograniczona big_smile). A tak w ogole to w ksiazce pan Darcy przyznaje ze nie potrafi mowic o uczuciach. Gdyby kochal Lizzy mniej, moze by mu przyszlo to latwiej, ale ze kocha ja bardzo, nie jest w stanie jej tego powiedziec (sam cos mowi w tym stylu... nie mam niestety ksiazki przy sobie - mama moja czyta ja obecnie, wiec nie moge zacytowac).
[/code]

"- Dlaczego, zw┼éaszcza za pierwszym razem, sprawia┼ée┼Ť wra┼╝enie, ┼╝e nie dbaszo mnie ani troch─Ö?
- Bo by┼éa┼Ť cicha, powa┼╝na i nie dodawa┼éa┼Ť mi odwagi.
- Ależ ja byłam zakłopotana.
- Ja te┼╝.
- Mog┼ée┼Ť wi─Öcej ze mn─ů rozmawia─ç w├│wczas, kiedy by┼ée┼Ť na obiedzie.
- Mógłby to może robić mężczyzna, który kochałby cię mniej niż ja."
Czy o to Ci chodziło?

#22 2006-04-20 20:25:47

izek
U┐ytkownik

Ale oni moga tego nie wiedziec, nie? big_smile

ale jak tak cz─Östo b─Öd─ů m├│wi─ç o ┼Ťlimakach to si─Ö w ko┼äcu dokszta┼éc─ů, co wink

gg 5425654

#23 2006-04-20 21:46:58

GosiaJ
U┐ytkownik

"- Dlaczego, zw┼éaszcza za pierwszym razem, sprawia┼ée┼Ť wra┼╝enie, ┼╝e nie dbaszo mnie ani troch─Ö?
- Ja te┼╝.

Kocham ten fragment, uwielbiam, kiedy pan Darcy wreszcie przyznaje si─Ö do swoich obaw i okazuje uczucia. Jeden z moich faworyt├│w, jesli chodzi o rozmowy w "DiU" :-)

Thorntonmania... nieustaj─ůce apogeum uzale┼╝nienia.

#24 2006-04-23 19:50:36

bezpaznokcianka
U┐ytkownik

Uwa┼╝am ko┼äcowe spojrzenie Colina - Darcy'ego i s┼éowa "dearest, loviest Elizabeth" z jedno z najpi─Ökniejszych wyzna┼ä mi┼éosnych: w jego ustach maj─ů te s┼éowa si┼é─Ö wszystkich I love, love, love you ┼Ťwiata. Przewijam ten moment bez ko┼äca ile razy ogl─ůdam film.

Och taaaaaaaak big_smile podpisuje sie obiema rekami i nogami!! Jedno co mnie zaskoczylo... pan Knightley to samo mowi do Emmy (no moze nie dokladnie, bo zamienia imie Elizabeth na Emma, ale czy nie uwazacie, ze JA sie troche... powtarza..?) - przynajmniej w ksiazce. Ale jak dla mnie Darcy byl pierwszy z jego "dearest, loviest Elizabeth" big_smile

#25 2006-04-23 19:52:22

bezpaznokcianka
U┐ytkownik

[/code]

- Ja te┼╝.
Czy o to Ci chodziło?

dziekuje... o ten fragmet wlasnie mi chodzilo big_smile

Stopka forum