Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#26 2006-04-06 22:06:29

milosz
U┐ytkownik

Re: Domowe przepopisy

O i jeszcze mazurek:

Mazurek murzynek

składniki
25 dag gorzkiej czekolady
1 szklanka cukru
25 dag migdałów
1 ┼éy┼╝ka m─ůki pszennej
3 białka
1 jajko
1/2 proszku do pieczenia (0.8 dag)
wafle (1-2)
1 łyżka masła lub margaryny

dżem morelowy lub pomarańczowy (ok. 300g)

Polewa:
1/3 kostki masła (ok. 8 dag)
2 łyżki wody
1/2 szklanki cukru
3 płaskie łyżki kawy Inki (zbożowej)

Co┼Ť do dekoracji, wszak to mazurek wink

spos├│b przygotowania
Migda┼éy zala─ç wrz─ůtkiem, chwil─Ö odczeka─ç, obra─ç i drobno posieka─ç.
Czekolad─Ö zetrze─ç na tarce na drobne wi├│rki.
Piekarnik rozgrza─ç do temperatury 180 stopni .
Blach─Ö (21x36 cm lub troch─Ö wi─Öksz─ů) wysmarowa─ç t┼éuszczem, na dnie wy┼éo┼╝y─ç waflem.
Bia┼éka ubi─ç na sztywn─ů pian─Ö (pod koniec ubijania doda─ç ┼éy┼╝eczk─Ö cukru).
Do miski wsypa─ç cukier, m─ůk─Ö, proszek do pieczenia, migda┼éy, czekolad─Ö, wbi─ç jajko i dok┼éadnie wymiesza─ç ┼éy┼╝k─ů. Mas─Ö delikatnie po┼é─ůczy─ç z pian─ů z bia┼éek . Prze┼éo┼╝y─ç do blachy i rozsmarowa─ç na waflu. Piec 30-35 minut. Wystudzi─ç na kratce, wyj─ů─ç z blachy.
Podgrza─ç lekko d┼╝em (ja to robi─Ö w mikrofal├│wce) i cienk─ů warstw─ů posmarowa─ç mazurek. Poczeka─ç a┼╝ zastygnie.
Zrobi─ç polew─Ö: do garnuszka w┼éo┼╝y─ç wszystkie sk┼éadniki i gotowa─ç na male┼äkim ogniu 5 minut ci─ůgle mieszaj─ůc.
Mazurek pokry─ç polew─ů i udekorowa─ç.

dodatkowe informacje
Jak kto┼Ť jest leniwy, to mo┼╝e da─ç migda┼éy w p┼éatkach.
Polewa z kaw─ů Ink─ů bardzo nam smakuje, ale r├│wnie dobrze mo┼╝na da─ç np. 2 ┼éy┼╝ki "prawdziwej" kawy rozpuszalnej i 1 ┼éy┼╝k─Ö kakao lub 3 ┼éy┼╝ki kakao. Te kombinacje wypr├│bowywa┼éam i s─ů dobre.

[img]http://img113.imageshack.us/img113/9518/windelwinnie21df3bg.gif[/img]

#27 2006-04-09 23:33:51

ewelinka
U┐ytkownik

dzi─Ökuj─Ö napewno skorzystam wink

#28 2006-05-11 09:59:36

milosz
U┐ytkownik

składniki
Na ciasto nale┼Ťnikowe:

375 ml mleka
15 dag m─ůki
3 jajka
1 łyżeczka cukru
1 łyżka oliwy
szczypta soli

Nadzienie:

50dag szpinaku (ja daj─Ö mro┼╝ony)
1 opakowanie serka ricotta (ale daj─Ö "Bielucha")
1-2 ┼éy┼╝ek posiekanych listk├│w ┼Ťwie┼╝ego oregano(p├│┼é ┼éy┼╝eczki suszonego ew.)
2 łyżki oliwy
2-3 z─ůbk├│w czosnku
s├│l i pieprz do smaku

Na sos beszamelowy:
2 jajka
30 g m─ůki
500 ml mleka
3 łyżki masła
10 dag twardego sera żółtego
sól, pieprz, gałka muszkatołowa
(uwaga! sos robi─Ö bez jajek)

spos├│b przygotowania
W celu przygotowania ciasta nale┼Ťnikowego, przy pomocy miksera mieszamy: 375 ml mleka z 3 jajkami, 150 dag m─ůki, 1 ┼éy┼╝k─ů oliwy, 1┼éy┼╝eczk─ů cukru i szczypt─ů soli. Nast─Öpnie ciasto odstawiamy na oko┼éo 20 min. Z ciasta usma┼╝y─ç oko┼éo 8 nale┼Ťnik├│w.

Szpinak nale┼╝y dok┼éadnie wyp┼éuka─ç, w┼éo┼╝y─ç do garnka i poddusi─ç na parze do momentu, a┼╝ zmi─Öknie. Odci─ů─ç listki od twardych ┼éodyg, a nast─Öpnie posieka─ç je. Pokrojony szpinak podsma┼╝y─ç na 2 ┼éy┼╝kach oliwy i poczeka─ç, a┼╝ ca┼éy p┼éyn odparuje. W trakcie sma┼╝enia doda─ç czosnek przeci┼Ťni─Öty przez prask─Ö i wszystko dok┼éadnie wymiesza─ç.
Podsma┼╝ony szpinak lekko sch┼éodzi─ç, doda─ç serek ricotta i posiekane listki oregano. Doprawi─ç sol─ů i pieprzem.

Z pozosta┼éych sk┼éadnik├│w nale┼╝y przyrz─ůdzi─ç sos beszamelowy. W tym celu nale┼╝y 30g m─ůki podsma┼╝y─ç na 3 ┼éy┼╝kach mas┼éa. W momencie, gdy na powierzchni zaczn─ů pojawia─ç si─Ö p─Öcherzyki powietrza wla─ç pozosta┼ée mleko (500ml), doprowadzi─ç do wrzenia i gotowa─ç do momentu, a┼╝ sos zg─Östnieje.
Zetrze─ç ┼╝├│┼éty ser na drobne wi├│rki. Sos zdj─ů─ç z ognia, wymiesza─ç z serem i 2 jajkami. Doprawi─ç sol─ů i ga┼ék─ů muszkato┼éow─ů do smaku.

Ka┼╝dy nale┼Ťnik wysmarowa─ç farszem i zwin─ů─ç w rulon. Na dno naczynia do zapiekania wla─ç po┼éow─Ö przyrz─ůdzonego sosu, nast─Öpnie u┼éo┼╝y─ç obok siebie przygotowane wcze┼Ťniej nale┼Ťniki. Na g├│r─Ö wyla─ç pozosta┼éy sos. Ca┼éo┼Ť─ç zapieka─ç w piekarniku nagrzanym do 180C do momentu, a┼╝ wierzch potrawy si─Ö zarumieni.

jeste┼Ťmy w domu wielbicielami szpianku - a to jest fajowskie danie i pysznie smakuje z bia┼éym mocno schlodzonym winem wink

Nie wiem czy by┼Ťmy Ja┼Ťka ,Mateusza czy Colina uwied┼éy tym daniem, ale co mi tam i tak wklei┼éam smile

[img]http://img113.imageshack.us/img113/9518/windelwinnie21df3bg.gif[/img]

#29 2006-05-11 11:28:37

Diana
U┐ytkownik

Mi┼éoszku, to bardzo mo┼╝liwe- przez ┼╝o┼é─ůdek do serca m─Ö┼╝czyzny.
Ale ja z kolei chc─Ö w weekend robi─ç karpatk─Ö- tak─ů z paczki, tylko, ┼╝e niestety troch─Ö jest ju┼╝ przeterminowana. A chcemy zu┼╝y─ç to wreszcie, oboj─Ötnie, co z tego w ko┼äcu wyjdzie. roll

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#30 2006-05-11 11:54:58

Kika
U┐ytkownik

Ja tam nie znam dobrych przepis├│w na dania ze szpinakiem... dlatego pozwoli┼éam sobie zagarn─ů─ç Twoje nale┼Ťniki Miloszku....
kiedy┼Ť nie cierpia┼éam tego zielska, ale z wiekiem mam ogromn─ů ochot─Ö polubi─ç.... ten przepis wygl─ůda bardzo prosto i smakowicie.... wink

gg 2775021

#31 2006-05-11 12:24:24

ewa7
U┐ytkownik

Ja tam nie znam dobrych przepis├│w na dania ze szpinakiem...

A moje dzieci bardzo lubia mój przepis dla leniwych gospodyń do czego potrzebny jest szpinak
Jest to makaron z zielonym sosem- mo┼╝e kogos odrzucac kolor ale zapewniam jest smaczny
Makaron jak makaron - trzeba ugotowa─ç
A sos jest bardzo prosty
paczka mro┼╝onego szpinaku
dwa serki topione
3-4 zabki czosnku
To trzeba wymiesza─ç i chwilke podgotowa─ç w garnku. Mozna doda─ç s┼éonecznika - b─Ödzie tre┼Ťciwsze i zmiksowa─ç
Tak powstaje zielony sos, kt├│ry mozna wykorzysta─ç na wiele innych sposob├│w. Smacznego big_smile

#32 2006-05-11 12:27:53

ewa7
U┐ytkownik

No to Miłoszku skoro masz opanowany sos beszamelowy zachecam do zrobienia porów z sosie beszamelowym
S─ä PYSZNE mniam
Jest to pyszna przystawka

#33 2006-05-11 17:08:51

AineNiRigani
U┐ytkownik

Miloszu jadlam takie cudo we Wloszech.
Mniam!!!

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#34 2006-05-11 19:11:07

izek
U┐ytkownik

Temat do popisywania się przepisami na własne produkty domowe. Temat - rzeka. Przynajmniej dla mnie big_smile
Zaczynam od wspomnianego wy┼╝ej ponczu na winie:

ja te┼╝ robi─Ö co┼Ť co nazywam ponczem, ale chyba nieprawid┼éowo, bo s─ů to owoce wszelakie w winie lub w├│dce (zale┼╝y od imprezy wink)

owoce oczywi┼Ťcie do smaku, wszelkie puszkowe mile widziane, szczeg├│lnie zim─ů, czyli brzoskwinie, ananasy, tzw. mieszanki koktajlowe z papaj─ů mango i wisienkami, do tego winogrona, jab┼éka, banany i co┼Ť co szczeg├│lnie malowniczo si─Ö prezentuje czyli ziarenka granatu lub czerwone porzeczki
zalewam to alkoholem dzień przed i czekam
staram si─Ö nie pr├│bowa─ç zbyt cz─Östo wink ale przecie┼╝ trzeba

gg 5425654

#35 2006-05-11 19:12:47

izek
U┐ytkownik

SUPER-P─äCZKI - ZAWSZE WYCHODZ─ä
Nie wiem dlaczego, ale w moim wykonaniu s─ů to najbrzydsze i zarazem najpyszniejsze p─ůczki na ┼Ťwiecie big_smile

och dzi─Öki, bo musz─Ö przyzna─ç si─Ö ┼╝e jestem uzale┼╝niona od p─ůczk├│w :oops: :oops: a nie mam dobrego przepisu (do tej pory)

gg 5425654

#36 2006-05-11 19:16:39

izek
U┐ytkownik

składniki
Na ciasto nale┼Ťnikowe:

375 ml mleka
15 dag m─ůki
3 jajka
1 łyżeczka cukru
1 łyżka oliwy
szczypta soli

Nadzienie:

50dag szpinaku (ja daj─Ö mro┼╝ony)
1 opakowanie serka ricotta (ale daj─Ö "Bielucha")
1-2 ┼éy┼╝ek posiekanych listk├│w ┼Ťwie┼╝ego oregano(p├│┼é ┼éy┼╝eczki suszonego ew.)
2 łyżki oliwy
2-3 z─ůbk├│w czosnku
s├│l i pieprz do smaku

polecam jako nadzienie do nale┼Ťnik├│w szpinak - po prostu rozmro┼╝ony i podduszony z sol─ů - z w─Ödzonym ┼éososiem
pyyycha

gg 5425654

#37 2006-05-11 19:28:47

izek
U┐ytkownik

u mnie w domu cz─Östo jest makaron (mo┼╝e by─ç z zielonym sosem, cho─ç raczej na bazie pietruszki - takie pietruszkowe pesto)
oraz tarta, czyli kruche ciasto z warzywami lub serem - to z kolei takie moje popisowe danie :oops:

ciasto
20 dag m─ůki (szkl. + 3 p┼éaskie ┼éy┼╝ki)
10 dag margaryny zimnej prosto z lod├│wki
po┼é ┼éy┼╝eczki soli (+ ewentualnie tyle┼╝ suszonych zi├│┼é ulubionych lub ┼éy┼╝ka siekanych ┼Ťwie┼╝ych)
gar┼Ť─ç wody letniej

wszystko zagnie┼Ť─ç i do lod├│wki na ok 2h lub zamra┼╝arki na 0,5h - mo┼╝na na d┼éu┼╝ej (nawet kilka dni, tyle ┼╝e zamro┼╝one trza potem rozmra┼╝a─ç a to trwa i trzeba o tym pami─Öta─ç)

na tortownicę - powidelcować (=nakłuwać widelcem) i do pieca na 200 z termoobiegiem lub 220 bez na ok. 0.5 h

w tym czasie
40 dag sera bia┼éego p├│┼ét┼éustego widelcem roztrzepa─ç (jak ser chudy to doda─ç ┼éy┼╝k─Ö ┼Ťmietany)
dodać 4 zółtka
doda─ç ok. p─Öczek zi├│┼é ┼Ťwie┼╝ych (mo┼╝e by─ç te┼╝ koperek, szcypior itp)
posoli─ç
dodać 4 ubite na sztywno białka

wy┼éo┼╝y─ç na ciasto wyj─Öte z pieca (mo┼╝e by─ç gor─ůce) i z powrotem do pieca na 180 z termoobiegiem na ok.0.5h

polecam, pychoty

gg 5425654

#38 2006-05-11 22:37:03

AineNiRigani
U┐ytkownik

ja te┼╝ robi─Ö co┼Ť co nazywam ponczem, ale chyba nieprawid┼éowo, bo s─ů to owoce wszelakie w winie lub w├│dce (zale┼╝y od imprezy wink)

M├│j poncz w zasadzie nie jest na winie, a na tym co sie nawinie big_smile

#39 2006-05-11 22:41:01

ewa7
U┐ytkownik

M├│j poncz w zasadzie nie jest na winie, a na tym co sie nawinie big_smile

To tak jak prawdziwy bigos big_smile wink

#40 2006-05-11 22:53:43

AineNiRigani
U┐ytkownik

To tak jak prawdziwy bigos big_smile wink

dokładnie big_smile

Stopka forum