Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#76 2006-04-22 07:34:41

GosiaJ
U┐ytkownik

Re: Nauczyciele

Zeby problem by┼é tylko w tym, ze im sie nie chce, to my┼Ťl─Ö, ┼╝e by┼éoby to tylko cz─Ö┼Ť─ç biedy - mo┼╝e spora, ale cz─Ö┼Ť─ç Migotko. Dzisiejsi uczniowie, mimo cz─Östo najszczerszych ch─Öci nie potrafi─ů przebrn─ů─ç sensownie przez g─ůszcz regu┼é, znacze┼ä, styl├│w, plan├│w wypowiedzi itp. Oni nie potrafi─ů tego po┼éapa─ç. Je┼Ťli nie ma wzorca porozumiewania sie po polsku w domu, je┼Ťli nie czytaj─ů ksi─ůzek, nie ogl─ůdaj─ů dobrych film├│w, program├│w, to naucz─ů si─Ö pisa─ç po polsku tylko na tych kilku godzinach w szkole. A wyobra┼║nia? Sk─ůd? Z gierki komputerowej, durnej kresk├│wki czy z CD Action?

Tak, uczniom si─Ö nie chce - ale tak wczoraj, b─Öd─ůc w Katowicach i przechodz─ůc obok mojej dawnej uczelni, my┼Ťla┼éam, jak studenci kombinuj─ů. Wybiera si─Ö studia, kt├│re si─Ö chce (przynajmniej ja tak zrobi┼éam), a potem tyle si─Ö wymy┼Ťla, ┼╝eby jak najmniejszym kosztem wszystko zaliczy─ç, ┼╝e trudno si─Ö dziwi─ç np. gimnazjalistom. Ja ch─Ötnie podczas studi├│w chodzi┼éam na zaj─Öcia do tych wyk┼éadowc├│w, kt├│rzy mnie jako┼Ť zainteresowali, nie trawi┼éam nigdy np. epoki o┼Ťwiecenia i pr├│bowa┼éam tylko przez to jako┼Ť przebrn─ů─ç.
Fakt, wielu uczni├│w nie ma wzorca - jak mog─Ö si─Ö czepia─ç gimnazjalist├│w, skoro mamu┼Ťka przychodzi do dyrekcji na rozmow─Ö z dekoltem po p─Öpek i ca┼ékiem go┼éym brzuchem, a dziecko prowadza na castingi do reklam, bo uwa┼╝a, ┼╝e to istotniejsze? Nie wspomn─Ö o patologiach. Ale mimo wszystko - to my mamy w tym momencie dawa─ç jakie┼Ť wzorce, co┼Ť pokazywa─ç. Cz─Östo rozmawiam z uczniami na temat film├│w, muzyki, staram si─Ö im pokaza─ç warto┼Ťciowe rzeczy. Ciesz─Ö si─Ö, ┼╝e kilka os├│b uda┼éo mi si─Ö ostatnio zarazi─ç Jane Austen :-)
Jednak najwa┼╝niejsza jest rodzina. Od razu wida─ç, kt├│rzy uczniowie pochodz─ů z rodzin, gdzie dba si─Ö nie tylko o nape┼énienie dziecku brzuszka, ale te┼╝ o zaspokojenie potrzeb duchowych, emocjonalnych, rozwija si─Ö jego wyobra┼║ni─Ö.
Ufff, przepraszam, nie mog─Ö tu zagl─ůda─ç, bo w weekend "b─Öd─Ö pracowa─ç" ;-)

Thorntonmania... nieustaj─ůce apogeum uzale┼╝nienia.

#77 2006-04-22 09:55:28

ewa7
U┐ytkownik

Re: Nauczyciele

Ja ucz─Ö w bardzo kameralnej szkole
Mam tu na mysli ilo┼Ť─ç dzieci i co si─Ö z tym wi─ů┼╝e ilo┼Ť─ç nauczycieli
Nigdy nie szukałam przyjaciół w pracy - bo ich nie ma
S─ů tylko osoby z kt├│rymi si─Ö ┼Ťwietnie wsp├│┼épracuje lub nie
Przyjaci├│┼é mam zupe┼énie z innej branzy , wi─Öc jak mam jakie┼Ť problemy to mog─Ö si─Ö wygada─ç, a oni mnie tylko s┼éuchaj─ů - przecie┼╝ i tak nic mi nie poradz─ů . Jestem na tyle doros┼éa , ┼╝e musz─Ö si─Ö sama z tym upora─ç
Mia┼éam r├│┼╝ne wzloty i upadki zwi─ůzane z prac─ů
Po siedmiu latach pracy odesz┼éam od zawodu i nie z powodu uczni├│w ale sytuacji panuj─ůcej w szkole. Nie by┼éo w├│wczas jeszcze mowy o stopniach awansu a nauczyciele odnosili si─Ö do siebie paskudnie . Nawet te panie z charyzma i autorytetem . widzia┼éam to od strony pokoju nauczycielskiego

Ale po roku zat─Öskni┼éam mimo, ┼╝e jako┼Ť sobie radzi┼éam-praca w biurze jest jednak bardzo nudna. I nie wiem nawet kiedy ale min─Ö┼éo w┼éa┼Ťnie 20 lat mojej pracy.
Zgadzam si─Ö z nauczycielami pracuj─ůcymi w gimnazjum- jest ci─Ö┼╝ko.
Na gimnazjum nie ma pomys┼éu. Ale mam kole┼╝ank─Ö polonistk─Ö, kt├│ra z wyboru uczy w┼éasnie w gimnazjum i zawsze powtarza , ┼╝e ten wiek jest najlepszy u dzieci. S─ů szaleni ,ale ona to kocha i radzi sobie ┼Ťwietnie.
To tyle moich wypocin. Nie mo┼╝na by─ç dobrym nauczycielem czy lekarzem je┼Ťli nie lubi si─Ö ludzi

Stopka forum