Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#51 2006-04-20 19:54:39

Diana
U┐ytkownik

Re: Nauczyciele

Aha! Widzisz, ja naprawdę nie wiem o kulisach tej całej matury.
Ale jak wydarzy si─Ö co┼Ť ciekawego, to napiszesz, s┼éo┼äce? wink

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#52 2006-04-20 22:22:46

Admete
U┐ytkownik

Jestem egzamiantorem gimnazjalnym i maturalnym, ale w tym roku poprawiam tylko egzaminy gimnazjalne, bo na matury nie mam czasu. W poprawianiu nie ma nic nadzwyczajnego - trzeba bardzo uwa┼╝a─ç na procedury, klucz odpowiedzi jest ┼Ťwi─Öto┼Ťci─ů, ale te┼╝ trzeba samodzielnie podejmowa─ç decyzje. Czasami poprawianie jest ┼éatwe, innym razem wkurzaj─ůce, a zawsze bardzo m─Öcz─ůce. Od rana do wieczora. Wiele zale┼╝y od samego testu, w zesz┼éym roku gimnazjalny polski by┼é prosty.
Wczoraj mia┼éam szkolenie, kolejne 4 maja, poprawiamy od 5 do 7 maja. Zwykle siedzimy w kilka os├│b w sali, po dwie osoby przy z┼é─ůczonych stolikach. Mamy klucze, protoko┼éy, jakie┼Ť pomoce typu s┼éowniki czy podr─Öczniki do gramatyki. Siedzi si─Ö po dwie osoby, ┼╝eby od czasu do czasu co┼Ť skonsultowa─ç. Zreszt─ů zaznaczanie odpowiedzi na karcie jest potem dwukrotnie sprawdzane, ┼╝eby wyeliminowac b┼é─Ödy. Wszystko jest dosy─ç stresuj─ůce, bo poprawiaj─ůc bierze si─Ö za to odpowiedzialno┼Ť─ç.

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#53 2006-04-20 23:06:44

Diana
U┐ytkownik

Admete, dzi─Öki za wtajemniczenie. Wyobra┼╝am sobie, jaki mo┼╝e temu towarzyszy─ç stres!

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#54 2006-04-20 23:09:24

Ania
U┐ytkownik

Jestem egzamiantorem gimnazjalnym i maturalnym,

Nie zazdroszcz─Ö Ci, Adme! By┼é taki moment, przed zako┼äczeniem sta┼╝u na N dyplomowanego, ┼╝e my┼Ťla┼éam o zrobieniu kursu. Na egzaminatora maturalnego nie mia┼éam ambicji, ale my┼Ťla┼éam o podstaw├│wkach lub gimnazjach. Wyleczy┼éam sie skutecznie po poprawach test├│w pr├│bnych. To trzeba naprawd─Ö lubi─ç, a ja poprawiania wszelkich prac mam ju┼╝ doprawdy po dziurki w nosie, a wiem, ┼╝e do emertyury (z zosta┼éo mi do niej jeszcze duuuu┼╝o czasu) ta "przyjemno┼Ť─ç" mnie nie b─Ödzie omija─ç.

#55 2006-04-20 23:13:49

GosiaJ
U┐ytkownik

taki moment, przed zako┼äczeniem sta┼╝u na N dyplomowanego, ┼╝e my┼Ťla┼éam o zrobieniu kursu. Na egzaminatora maturalnego nie mia┼éam ambicji, ale my┼Ťla┼éam o podstaw├│wkach lub gimnazjach. Wyleczy┼éam sie skutecznie po poprawach test├│w pr├│bnych. To trzeba naprawd─Ö lubi─ç, a ja poprawiania wszelkich prac mam ju┼╝ doprawdy po dziurki w nosie, a wiem, ┼╝e do emertyury (z zosta┼éo mi do niej jeszcze duuuu┼╝o czasu) ta "przyjemno┼Ť─ç" mnie nie b─Ödzie omija─ç.

Rzeczywi┼Ťcie poprawianie test├│w jest do┼Ť─ç monotonne, tez jako┼Ť nie mam ochoty robi─ç kursu na egzaminatora. A co do poprawiania prac, to zale┼╝y - staram si─Ö wymy┼Ťla─ç jakie┼Ť ciekawe tematy wypracowa┼ä, ┼╝ebym potem mia┼éa ochot─Ö to czyta─ç. Ostatnio moi uczniowie tworzyli swoj─ů wizj─Ö nieba - jedna z uczennic opisa┼éa niebo kt├│re wygl─ůda┼éo jak ┼Ťwiat z powie┼Ťci Jane Austen. Nie musz─Ö m├│wi─ç, jak bardzo mi si─Ö ta wizja podoba┼éa :-)

Thorntonmania... nieustaj─ůce apogeum uzale┼╝nienia.

#56 2006-04-20 23:39:19

Ania
U┐ytkownik

Ja, Gosie┼äko pracuj─Ö w podstaw├│wce i wierz im temat ciekawszy i dla mnie bardziej atrakcyjny tym wieksze k┼éopoty dziatwie sprawia mimo daleko id─ůcych om├│wie┼ä, wyja┼Ťnie┼ä itp. Dzieciaki w sz├│stej klasie czasem juz pisz─ů co┼Ť, co mo┼╝na z przyjemno┼Ťcia przeczytac, ale u m┼éodszych, naprawd─Ö niejednokrotnie musz─Ö zastanawia─ç si─Ö, co w ogole chcia┼é napisa─ç autor pracy. O b┼é─Ödach nie m├│wi─Ö, bo to problem og├│┼éu, ale ja po pi─Öciu poprawionych wypracowaniach zaczynam wertowanie s┼éownika, a przy dziesi─ůtej przestaj─Ö widzie─ç ortografy. Tak czy owak duch w narodzie ginie a dzieci, kt├│re chc─ů i lubi─ů pisa─ç jest coraz mniej... :?

#57 2006-04-20 23:43:58

GosiaJ
U┐ytkownik

Ja, Gosie┼äko pracuj─Ö w podstaw├│wce i wierz im temat ciekawszy i dla mnie bardziej atrakcyjny tym wieksze k┼éopoty dziatwie sprawia mimo daleko id─ůcych om├│wie┼ä, wyja┼Ťnie┼ä itp. Dzieciaki w sz├│stej klasie czasem juz pisz─ů co┼Ť, co mo┼╝na z przyjemno┼Ťcia przeczytac, ale u m┼éodszych, naprawd─Ö niejednokrotnie musz─Ö zastanawia─ç si─Ö, co w ogole chcia┼é napisa─ç autor pracy. O b┼é─Ödach nie m├│wi─Ö, bo to problem og├│┼éu, ale ja po pi─Öciu poprawionych wypracowaniach zaczynam wertowanie s┼éownika, a przy dziesi─ůtej przestaj─Ö widzie─ç ortografy. Tak czy owak duch w narodzie ginie a dzieci, kt├│re chc─ů i lubi─ů pisa─ç jest coraz mniej... :?

W gimnazjum te┼╝ jest tak, ┼╝e cz─Östo musz─Ö przedrze─ç si─Ö przez stos bzdur i byle jakich prac, ┼╝eby dotrze─ç do tych naprawd─Ö dobrych. Pere┼éki zostawiam sobie na koniec. Ale dla tych pere┼éek warto, nawet je┼Ťli to s─ů 4 czy 5 os├│b w klasie :-)

#58 2006-04-21 14:11:00

Monika24
U┐ytkownik

A tak wygl─ůda┼éa szko┼éa 150 lat temu, za wiktoria┼äskich czas├│w.
Życie nauczyciela było chyba wtedy trochę łatwiejsze, a dzieci bardziej zdyscyplinowane, od tych dzisiejszych.
http://img79.imageshack.us/img79/5863/0 … m1123m.jpg

http://img130.imageshack.us/img130/3082 … 1305lq.jpg

http://img130.imageshack.us/img130/3364 … m1208g.jpg

http://img79.imageshack.us/img79/7890/0 … 1282ni.jpg

'Ilekroć oparłem się pokusie, było to piękne. Ilekroć pokusie uległem, było to stokroć piękniejsze' Heine

#59 2006-04-21 17:59:28

Admete
U┐ytkownik

Mog─Ö poprawia─ç testy - jest to straszno - ┼Ťmieszne doswiadczenie ;-) Zreszt─ů tylko raz do roku, mozna prze┼╝y─ç, a dzi─Öki temu mam inn─ů perspektyw─Ö i wiem pod jakim k─ůtem przygotowywa─ç uczni├│w.
Ucz─Ö w gimnazjum g┼é├│wnie,ale mam te┼╝ jedn─ů klas─Ö w podstaw├│wce i dzi┼Ť my┼Ťla┼éam, ┼╝e si─Ö za┼éami─Ö...Niekt├│re dzieciaki nie potrafi─ů napisa─ç jednego zdania poprawnie.

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

#60 2006-04-21 18:08:26

ewa7
U┐ytkownik

Ania napisa│:

Dzieciaki w sz├│stej klasie czasem juz pisz─ů co┼Ť, co mo┼╝na z przyjemno┼Ťcia przeczytac, ale u m┼éodszych, naprawd─Ö niejednokrotnie musz─Ö zastanawia─ç si─Ö, co w ogole chcia┼é napisa─ç autor pracy.

Zapewniam Ci─Ö , ┼╝e w┼Ťr├│d ma┼éych dzieci te┼╝ jest spora grupa kt├│rej si─Ö chce pisa─ç i czyta─ç.

Niesamowite - tu s─ů same nauczycielki!!!

#61 2006-04-21 18:25:49

Kika
U┐ytkownik

Niesamowite - tu s─ů same nauczycielki!!!

ja nie jestem wink , ale czytam was regularnie.... bo mam dzieci w podstaw├│wce i chc─Ö pozna─ç drug─ů stron─Ö medalu....
z do┼Ťwiadczenia wiem, ┼╝e moim dzieciom najtrudniej jest usi─ů┼Ť─ç do napisania opowiadania... no i b┼é─Ödy robi─ů straszne...

zazdroszcz─Ö wam wakacji... ale nie pracy....

gg 2775021

#62 2006-04-21 18:35:49

ewa7
U┐ytkownik

GosiaJ napisa│:

A dzi┼Ť sie dowiedzialam, ┼╝e jesieni─ů b─Öd─Ö mie─ç jak─ů┼Ť duszyczk─Ö na praktykach i stwierdiz┼éam,ze musz─Ö j─ů o┼Ťwieci─ç, ┼╝eby przypadkiem nie sz┼éa uczy─ç do szko┼éy.

Jak jest dobra i jej si─Ö chce to niech idzie uczy─ç
Niech ci obra┼╝eni na uczni├│w sie wynios─ů i zostawia miejsca tym kt├│rzy maja pomys┼é i cos im si─Ö chce zrobi─ç
Mnie już na studiach przygotowywano , ze ta praca nie jest łatwa. lekka i przyjemna
Staram si─Ö wi─Öc wyssa─ç z tego jak najwi─Öcej przyjemno┼Ťci
Mimo wielu lat pracy uwielbiam patrze─ç na te skupione buzie
Zreszta sama szkoła jest barwna
Z wielk─ů ch─Öci─ů ucz─Ö, ale nienawidze dokumentacji
┼Üci─ůgajac dzisiaj jeden z filmik├│w przypomnia┼éa mi si─Ö cudna muzyka barokowa i w┼éa┼Ťnie juz nie mog─Ö sie doczekac jak w poniedzia┼éek b─Öd─ů dzieci to gra┼éy
Najpierw powiedz─ů , ┼╝e fatalny kawa┼éek, a jak juz lepiej p├│jdzie to b─Öd─ů gra┼éy bez ko┼äca bo to przecie┼╝ canon big_smile

#63 2006-04-21 18:42:43

Alison
U┐ytkownik

Niech ci obra┼╝eni na uczni├│w sie wynios─ů

┼Üwi─Öte s┼éowa! To, ┼╝e uczniom dok┼éadnie nic si─Ö nie chce, to w ogromnej mierze wina nauczycieli bez powo┼éania. Ma┼éo kt├│ry ┼éepek ma pomys┼é na siebie i skrystalizowane zainteresowania. To dobry nauczyciel powinien wy┼éapa─ç w ka┼╝dym uczniu to "co┼Ť", bo przecie┼╝ ka┼╝dy ma jakiego┼Ť "cosia", tyle, ┼╝e ka┼╝dy troch─Ö innego, mniejszego i wiekszego.
Ewcia, a Ty uczysz w szkole muzycznej?

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#64 2006-04-21 18:47:42

ewa7
U┐ytkownik

Nie ucz─Ö w szkole muzycznej big_smile
Ucze ma┼ée dzieci i maj─ů tego pecha , ┼╝e opr├│cz tego ┼╝e wchodze z nimi w ┼Ťwiat liter i cyfr to jeszcze musz─ů ze mn─ů gra─ç na dzwonkach
big_smile

#65 2006-04-21 18:51:38

Kika
U┐ytkownik

┼Üwi─Öte s┼éowa! To, ┼╝e uczniom dok┼éadnie nic si─Ö nie chce, to w ogromnej mierze wina nauczycieli bez powo┼éania. Ma┼éo kt├│ry ┼éepek ma pomys┼é na siebie i skrystalizowane zainteresowania. To dobry nauczyciel powinien wy┼éapa─ç w ka┼╝dym uczniu to "co┼Ť", bo przecie┼╝ ka┼╝dy ma jakiego┼Ť "cosia", tyle, ┼╝e ka┼╝dy troch─Ö innego, mniejszego i wiekszego.

┼Ťwi─Öte s┼éowa... ale bardzo ma┼éo jest takich nauczycieli z powo┼éania... sama mam kilka znajomych os├│b w tym ┼Ťwiatku ... to wiem... poza tym uczniowie teraz s─ů tak rozwydrzeni (przyk┼éad idzie z domu), ┼╝e trzeba mie─ç nie lada charyzm─Ö, aby nad nimi zapanowa─ç....

także chylę czoła przed wami.... nauczycielkami big_smile

gg 2775021

#66 2006-04-21 20:09:55

Admete
U┐ytkownik

Nauczyciele si─Ö wypalaj─ů - to prawda stara jak szko┼éa. To nie ich wina. Poza tym ilo┼Ť─ç papier├│w, kt├│re trzeba wyprodukowa─ç jest przera┼╝aj─ůca. I ci─ůgle pisze si─Ö to samo. Na przyklad nie rozumiem dlaczego nadal ka┼╝e nam si─Ö pisa─ç plany/rozk┼éady materia┼éu - obecnie s─ů ┼Ťwietne materia┼éy do podr─Öcznik├│w, wystarczy je zmodyfikowac odpowiednio do klasy. W czasach komunizmu plan├│w od wydawnictw nie by┼éo, a na dodatek dzi─Öki pisaniu tzw. rozk┼éad├│w kontrolowa┼éo si─Ö to, czego uczono w szkole.
A tzw. awans?! Zroza! na dyplomowanie dwa razy pisze si─Ö to samo - sprawozdanie dla dyrektora,a potem opis i analiza + sprawozdanie dla komisji. Po co to wszystko?! To nie mozna raz? Punkty w rozporzadzeniu si─Ö dubluj─ů....Tworzy si─Ö jakie┼Ť bzdurne opisy, ewaluacje ( cokolwiek toz naczy ) i po co? Przez to nie ma czasu na normaln─ů, zwyk┼éa, odpowiedzialn─ů prac─Ö.

#67 2006-04-21 20:38:54

ewa7
U┐ytkownik

Nauczyciele si─Ö wypalaj─ů - to prawda stara jak szko┼éa. .

A ja si─Ö z tym nie zgadzam. Nauczyciele kapcaniej─ů na stare lata ,gdy id─ů na emerytur─Ö Wiem co┼Ť o tym , bo moja mamusia te┼╝ jest nauczycielka ( jest niemozliwa na emeryturze)
To my z dzieci wyssysamy dobra energi─Ö ( dzieci tylko taka posiadaj─ů big_smile ) a gdy juz przestajemy pracowa─ç to brak nam tej energii big_smile
Takie z nas wampiry
A co do awansu to ja mam pust─ů teczk─Ö ( mo┼╝e nie do ko┼äca )bo ci─ůgle mi szkoda czasu na w┼éasna osob─Ö- mam tyle do zrobienia w szkole!! Wi─Öc zamiast si─Ö chwalic na papierze to ...........
Mowy nie ma ┼╝ebym zdo┼éa┼éa zebra─ç w┼éasn─ů dokumentacj─Ö
Już jeden staż mi przeleciał big_smile

#68 2006-04-21 20:41:26

ewa7
U┐ytkownik

Jestem drugi dzień na zwolnieniu ( mam zapalenie oskrzeli) i wczoraj dostałam od uczniów SSM-a po ósmej "gdzie pani jest"
Co za czasy??!! big_smile big_smile

Ale w poniedziałek już będę w pracy bo jadę z uczniem na konkurs

#69 2006-04-21 22:38:12

GosiaJ
U┐ytkownik

Niech ci obra┼╝eni na uczni├│w sie wynios─ů i zostawia miejsca tym kt├│rzy maja pomys┼é i cos im si─Ö chce zrobi─ç
Mnie już na studiach przygotowywano , ze ta praca nie jest łatwa. lekka i przyjemna
Staram si─Ö wi─Öc wyssa─ç z tego jak najwi─Öcej przyjemno┼Ťci
Mimo wielu lat pracy uwielbiam patrze─ç na te skupione buzie
Zreszta sama szkoła jest barwna
Z wielk─ů ch─Öci─ů ucz─Ö, ale nienawidze dokumentacji

Mog─Ö si─Ö podpisa─ç pod tym, co m├│wisz - nie lubi─Ö papierk├│w, w wi─Ökszo┼Ťci to tylko sztuka dla sztuki, ale te┼╝ uwielbiam rozmawia─ç z uczniami, pokazywa─ç im nowe rzeczy, poznawa─ç ich pasje. Ta praca jest wielkim wyzwaniem, ale tak┼╝e wielkim zaszczytem w moim mniemaniu - m├│c pomaga─ç m┼éodym ludziom w rozwoju, nawet je┼Ťli to tylko jaki┼Ť procent uczni├│w. No tak, g├│rnolotna si─Ö zrobi┼éam, ale co tam ;-)

#70 2006-04-21 22:46:15

Alison
U┐ytkownik

Mog─Ö si─Ö podpisa─ç pod tym, co m├│wisz - nie lubi─Ö papierk├│w, w wi─Ökszo┼Ťci to tylko sztuka dla sztuki, ale te┼╝ uwielbiam rozmawia─ç z uczniami, pokazywa─ç im nowe rzeczy, poznawa─ç ich pasje. Ta praca jest wielkim wyzwaniem, ale tak┼╝e wielkim zaszczytem w moim mniemaniu - m├│c pomaga─ç m┼éodym ludziom w rozwoju, nawet je┼Ťli to tylko jaki┼Ť procent uczni├│w. No tak, g├│rnolotna si─Ö zrobi┼éam, ale co tam ;-)

Zgadzam si─Ö z Tob─ů GosiuJ. Nauczyciel to wbrew pozorom osoba bardzo wa┼╝na w ┼╝yciu cz┼éowieka. Ja mia┼éam szcz─Ö┼Ťcie mie─ç w ┼╝yciu kilku takich nauczycieli, kt├│rych wspomnienie nosz─Ö w sercu od lat. Wielu nawet nie potrafi─Ö sobie przypomnie─ç ani z wygl─ůdu, ani z nazwiska, ale tych paru swoj─ů wiedz─ů, dobroci─ů, dowcipem, stosunkiem do nas, uczni├│w zapadli we mnie na wieki wiek├│w amen. To wielka odpowiedzialno┼Ť─ç, ale te┼╝ i satysfakcja jak kto┼Ť po latach przyjdzie i powie, ┼╝e mi┼éo wspomina zaj─Öcia z Tob─ů, ┼╝e go czego┼Ť nauczy┼éa┼Ť... tej satysfakcji nie da si─Ö przeliczy─ç na ┼╝adne pieni─ůdze...

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#71 2006-04-21 22:49:03

Admete
U┐ytkownik

Numer mojej kom├│rki jest zastrze┼╝ony - nie maj─ů jej ani uczniowie, ani dyrekcja ;-) Nie ma mowy, wcale nie ch─Ö by─ç osi─ůgalna ca┼éy czas. Praca ma byc oddzielona od ┼╝ycia osobistego.
I ja mam jednak inne do┼Ťwiadczenia, uwa┼╝am, ┼╝e to uczniowie wysysaja z nas energi─Ö. Wysysaja, prze┼╝uwaj─ů...Te┼╝ pochodz─Ö z nauczycielskiej rodziny, mam dooko┼éa siebie samych nauczycieli , rodzine, przyjaci├│┼é - r├│┼╝norodny materia┼é do obserwacji. K┼é├│ci─ç si─Ö jednak nie b─Öd─Ö :-) Ciesz─Ö si─Ö, ┼╝e taka z Ciebie optymistka. :-) Ja zawsze mia┼éam sk┼éonno┼Ťci do postrzegania ┼Ťwiata w ponurych barwach.
Teraz przeczyta┼éam pozosta┼ée wiadomo┼Ťci i chyba stwierdzam, ┼╝e cyniczka ze mnie...a wy idealistki. Nie udowodni─Ö wam, ┼╝e pracuj─Ö dobrze, bo niby jak? Mam zawsze uczni├│w, kt├│rzy doceniaj─ů moj─ů prac─Ö. Mam nawet tak─ů uczennic─Ö, kt├│ra uwa┼╝a, ┼╝e zmienia┼ém jej ┼╝ycie w pozytywnym sensie, mam takie z kt├│rymi utrzymuje kontakt, mimo ┼╝e sa w szko┼éach ┼Ťrednich. Po┼╝yczam ksi─ůzki, dyskutuj─Ö o filmach, zyciu. A jednak...uwa┼╝am, ┼╝e nie nale┼╝y si─Ö za bardzo anga┼╝owa─ç. To na d┼éu┼╝sz─ů met─Ö szkodliwe. Stasia Bozowska nie jest moim wzorem bynajmniej. ;-)

#72 2006-04-21 22:53:15

ewa7
U┐ytkownik

W┼éa┼Ťciwie to nic takiego wielkiego przecie┼╝ si─Ö z dzie─çmi nie robi
Ja robie tylko to co ja zawsze chciałam robić w szkole to o czym sama marzyłam.

Ja mia┼éam wspania┼é─ů nuczycielke w pierwszych klasach szko┼éy podstawowej i wyobra┼║cie sobie , ┼╝e ta pani przyprowadzi┼éa do mnie po latach swoj─ů wnuczk─Ö

#73 2006-04-21 22:58:04

Alison
U┐ytkownik

M├│j syn chodzi┼é do szko┼éy gdzie dyrektork─ů by┼éa polonistka, kt├│ra uczy┼éa jeszcze mojego brata i mnie. Na wywiad├│wkach grzmia┼éa na wszystkich rodzic├│w po imieniu, bo sie okaza┼éo, ┼╝e prawie wszystkich kiedy┼Ť uczy┼éa i dziwnym trafem niemal wszystkich pami─Öta┼éa! I tym sposobem rodzice trz─Ö┼Ťli si─Ö przed ni─ů jak dawniej i jak teraz trz─Ös┼éy si─Ö ich dzieci, ale musz─Ö przyzna─ç, ┼╝e bez najmniejszych obaw posy┼éa┼éam swoje dziecko do tej szko┼éy, bo wiedzia┼éam, ┼╝e "Siwa" nad wszystkim ma piecz─Ö. Niesamowita kobieta!
Niestety teraz w jego gimnazjum nie ma juz nikogo z tak─ů charyzm─ů ;-)

#74 2006-04-22 00:31:56

Ania
U┐ytkownik

Pewnie powiecie, ┼╝e truj─Ö, ale my┼Ťl─Ö, ┼╝e to wy┼Ťwiechtane na r├│zne okazje powo┼éanie naprawd─Ö w zawodzie nauczyciela jest bardzo wa┼╝ne. Ja tam nie wiem czy jestem nauczycielem z powo┼éania, nie mnie to ocenia─ç, ale mam naprawd─Ö bardzo wielu koleg├│w, kt├│rzy straszliwie sie miotaj─ů robi─ůc to, co robi─ů. Selekcja negatywna swego czasu by┼éa w PRL do┼Ť─ç mocno rozwini─Öta w szeregach belferskich.. Teraz co nieco zaczyna si─Ö zmienia─ç, cho─ç wcale nie b─Öd─Ö kadzi─ç ani m┼éodym nauczycielom (czasem sa bardziej wypaleni na pocz─ůtku kariery ni┼╝ niejeden przed emerytur─ů) ani tym z wiekszym stazem. To czy sie komu┼Ť chce czy nie chce, potrafi, czy nie potrafi, mo┼╝e, nie mo┼╝e, nie zale┼╝y od wieku, a od tego┼╝ w┼éa┼Ťnie ob─Öbnionego ze wszech stron powo┼éania. Alison piszesz o "Siwej", kt├│ra w dalszym ci─ůgu wzbudza respekt i szacunek. Pewnie jest ju┼╝ w wieku emerytalnym, ale mo┼╝e, chce i daje to konkretne efekty. Ja z kolei mam kole┼╝ank─Ö, kt├│ra pracuje ju┼╝ ze mn─ů od kilku lat mimo, ┼╝e jest ca┼ékiem m┼éoda. Ani postura, ani wygl─ůd, kt├│ry wi─ůze si─Ö z wiekiem nie gwarantuj─ů jej autorytetu, ale ona go ma. Jest u nas jedn─ů z najbardziej lubianych belferek mimo, ze uczy nie zawsze lubianej matematyki, a do tego jest naprawd─Ö kompetentna i merytorycznie i wychowawczo (to tak dla przeciwwagi wink )

#75 2006-04-22 00:47:47

Ania
U┐ytkownik

taaaak , ┼╝eby im sie tak chcialo jak sie nie chce

Zeby problem by┼é tylko w tym, ze im sie nie chce, to my┼Ťl─Ö, ┼╝e by┼éoby to tylko cz─Ö┼Ť─ç biedy - mo┼╝e spora, ale cz─Ö┼Ť─ç Migotko. Dzisiejsi uczniowie, mimo cz─Östo najszczerszych ch─Öci nie potrafi─ů przebrn─ů─ç sensownie przez g─ůszcz regu┼é, znacze┼ä, styl├│w, plan├│w wypowiedzi itp. Oni nie potrafi─ů tego po┼éapa─ç. Je┼Ťli nie ma wzorca porozumiewania sie po polsku w domu, je┼Ťli nie czytaj─ů ksi─ůzek, nie ogl─ůdaj─ů dobrych film├│w, program├│w, to naucz─ů si─Ö pisa─ç po polsku tylko na tych kilku godzinach w szkole. A wyobra┼║nia? Sk─ůd? Z gierki komputerowej, durnej kresk├│wki czy z CD Action?

Stopka forum