Ogród Jane Austen

Strona poświecona Jane Austen

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

#26 2007-06-07 20:31:11

AineNiRigani
Użytkownik

Re: P&P z 1940 - czy kto? widzia??

tiaaaa, kiedys moze sobie kupie...
Wszystkie te filmy uwielbiam.

Nawet kojot na kamieniu mo?e dosta? wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#27 2007-06-08 21:06:39

lizzzi
Użytkownik

Obejrza?am sobie fotk? Darcy'ego i Lizzy i stwierdzam, ?e ma?o epokowo wygl?daj? (szczególnie jej suknia). A tak na marginesie te? jestem ch?tna zobaczy? ten film.

#28 2007-10-05 20:32:57

maenka
Użytkownik

kupi?am i obejrzalam oko?o roku temu. I raczej niepr?dko do niej wróce mimo ?e wszystkie inne wersje ogl?dam po setki razy. Niektore powtarzaj?c sceny ze s?ownikiem w r?ku ?eby nie straci? sensu ani jednego zdania.

Ta wersja (1940) mimo tylu dobrych recenzji, ktore przeczyta?am to nie jest dla mnie JA (ale mo?e to tylko moja opinia). Jest to jaka? hollywoodzka szmira zrobiona na bazie DiU. I nic nie pomo?e ?e zagra? tu L. Olivier ( a mo?e powinien si? wstydzi? ?e zagra? w takiej wersji powiesci swojej wielkiej rodaczki).

#29 2007-10-05 21:35:03

AineNiRigani
Użytkownik

Maenka na ten film trzeba patrzyc przez perspektywe nczasow i tendencji kinowych.

#30 2007-10-06 08:33:32

maenka
Użytkownik

Masz racje "Ma?e Kobietki" z ego samego okresu s? bardzo podobnie zrobione. Co dla mnie nie zmienia faktu , ?e ta wersja z "prawdziw? DiU i jej duchem ma ma?o wspólnego.

#31 2007-10-06 09:16:25

AineNiRigani
Użytkownik

Bo w zasadzie nie mia?a by?. W tym czasie nie robi?o sie ekranizacji, korzystano jedynie z motywów.
To by?y trudne wojenne czasy, kino mia?o cieszy?, ?mieszy? wzrusza?. Lekko ?atwo i przyjemnie.Zreszt? ka?dy okres w historii kina ma swoje charakterystyczne cechy. Ten ma w?a?nie t? lekko?? i optymizm - wichrowe Wzgórza, co to sie dobrze ko?cz?, Duma i Uprzedzenie z dobra lady C i kilka innych...

#32 2007-10-06 19:07:14

Ulka
Użytkownik

AineNiRigani napisał:

wichrowe Wzgórza, co to sie dobrze ko?cz?,

naprawd???

"cierpliwo?? - spokój ?e przecie? si? stanie"
(Ks. J. Twardowski)

#33 2007-10-30 21:47:32

Ana0001
Użytkownik

Dzi?ki za informacje o miejscach gdzie mozna zdoby? t? wersj? smile
Tylko 59, 90 - troch? drogo.
Oczywi?cie to mnie nie powstrzyma od zakupu wink

pozdrawiam
D.

#34 2007-10-31 09:30:43

Loana
Użytkownik

Lepiej kupic trojpak w Media, on chyba kosztuje 60 zl, ale za trzy filmy. Na sieci ten trojpak idzie za 130 zl, ale przesadzaja z ta cena -_-'. W media kupilam go za 60 i wiecej bym nie dala.

Jakie? pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

#35 2007-10-31 10:49:10

pak4
Użytkownik

Dzi?ki Eli (z tego miejsca dzi?kuj?!) teraz dopiero poogl?da?em sobie "Dumi? i uprzedzenie" z 1940 roku big_smile

U?miech z wielu powodów -- o postaci Lady C. ju? pisa?a Aine, ale mamy te? par? scenek 'komediowych', tak?e z udzia?em Jane, która w innych filmach jest zwykle bardzo powa?n?. (O paru ?mieszno?ciach niezamierzonych nie wspominaj?c.)

Co do samej Lady C. i paru innych scen -- sprytnie to rozegrali -- film ma sens i jest do?? spójny mimo braku paru wa?nych scen (Pemberley!) i bardzo 'lu?nego' zwi?zku z JA (ju? wersja bollywoodzka jest wierniejsza). Oczywi?cie zupe?nie ahistoryczny, ale to ju? inna sprawa.

Najwi?ksz? wad?, jak dla mnie, jest Lizzy -- dla mnie zupe?nie nieprzekonuj?ca.

Oddaj wierzbie
Ca?? nienawi??, ca?e po??danie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#36 2007-10-31 11:21:29

maenka
Użytkownik

pak4 napisał:

Najwi?ksz? wad?, jak dla mnie, jest Lizzy -- dla mnie zupe?nie nieprzekonuj?ca.

Darcy te?. To raczej taki "fircyk" a nie powa?ny gentelman (jak wydaje mi si? opisuje go JA).

#37 2007-10-31 16:38:51

Ela
Użytkownik

"Bo w zasadzie nie mia?a by?. W tym czasie nie robi?o sie ekranizacji, korzystano jedynie z motywów.
To by?y trudne wojenne czasy, kino mia?o cieszy?, ?mieszy? wzrusza?. Lekko ?atwo i przyjemnie"

Zgadzam si? zupe?nie. Cho? mnie to w?a?ciwie tylko ?mieszy wink niestety nie mog? powiedzie?, ?e mi sie podoba.
A ich stroje! Jakbym ogl?da?a "Przemin??o z wiatrem" - nie ten klimat...

#38 2007-10-31 17:11:28

AineNiRigani
Użytkownik

Ela, to S? stroje z "przemine?o z wiatrem" big_smile W tej ekranizacji wykorzystano scenografi? i kostiumy w?a?nie z tej wielkiej produkcji - oszcz?no??.
Filmy z tego okresu maj? swój klimat i albo si? je lubi, albo nie. Powstawa?y "ku pokrzepieniu serc". Bardzo lubi? t? ekranizacj?, ma w sobie du?o uroku.

#39 2007-11-01 13:16:48

Ela
Użytkownik

Nie mia?am poj?cia!! Jesli chodzi o "pokrzepianie serc" to sie na pewno sprawdza?o smile
Hmm w sumie to ja lubie "Przemin??o z wiatrem" a ekranizacja te? bynajmniej nie jest tak wierna...
Po prostu po ogl?dnieciu wersji P&P z '95 ta z '40 wyda?a mi si? "?a?osna" jako P&P nie jako film w ogóle. Mo?e mia?am take nienajlepsze nastawienie ogl?daj?c...

#40 2007-11-01 17:47:28

AineNiRigani
Użytkownik

Pewnie tak. We?my pod uwag?, ?e w Europie szala?a wojna, a USA mimo ze oderwala sie politycznie od Anglii, ciagle byla zwiazana emocjonalnie i kulturowo. Wielu Amerykanie zaciagalo sie jako ochotnicy do walki z Niemcami (mimo ze dopiero po dzialaniach na Atlantyku i ataku na Pearl Harbor rzad oficjalnie przystapil do wojny). A w domach pozostawaly matki, zony i ludzie, ktorzy z niepokojem obserwowali co sie dzieje na swiecie i czy wojna nie zapuka do ich drzwi (a nie zapominajmy, ze nie tylko istnialo realne zagrozenie ze strony Japonii, ale tez sam Hitler zapowiadal opanowanie calego swiata. I kto wie jakby sie skonczyla wojna, gdyby ot chociazby nie rozszyfrowanie Enigmy).
W tej sytuacji byl moralny zakaz serwowania brutalnych filmow. Ludzie przychodzili do kina aby sie oderwac od rzeczywistosci, od smutku, czasem od zaloby. Film mial niesc ukojenie, cieszyc oko bogactwem strojow, wzruszac pieknem, uczuciami i emocjami. Stad powstaly takie a nie inne wersje filmoweych adaptacji - Jane Eyre z Orsonem Wellesem , P&P z przyjazna Lady C i Wichrowe Wzgórza co to sie dobrze ko?cza (ze o cnotliwej Scarlet O'Harze nie wspomne big_smile) Wszystkie filmy natomiast byly malownicze, zjawiskowe, a co najwazniejsze - nie byly smutne.
I o to chodzilo. Kino tego okresu jest calkowice odrealnione i wyidealizowane, ale rzeczywistosc byla na tyle nieprzewidywalna, ze przewidywalnosc kina wprowadzala pewne ukojenie. I wbrew pozorom byla to niezwykle wazna funkcja.

#41 2007-11-01 18:51:50

pak4
Użytkownik

Na marginesie:
Nie ca?e Stany si? anga?owa?y, cho? wielu. USA przyst?pi?o do wojny po ataku na Pearl Harbor (Japonia) i wypowiedzeniu im wojny przez Hitlera (Niemcy).
Co do filmów: Duma i uprzedzenie jest z roku 1940, jeszcze USA nie przyst?pi?y do wojny. W 1941 nakr?cono (np.) "Soko?a malta?skiego", który zachowuje klimat czarnego krymina?u.
(A z ca?? reszt? si? zgadzam.)

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#42 2007-11-01 19:53:36

AineNiRigani
Użytkownik

pak4 napisał:

Na marginesie:
Nie ca?e Stany si? anga?owa?y, cho? wielu. USA przyst?pi?o do wojny po ataku na Pearl Harbor (Japonia) i wypowiedzeniu im wojny przez Hitlera (Niemcy).

co tez napisalam chociaz moze nie az tak dobitnie big_smile

pak4 napisał:

Co do filmów: Duma i uprzedzenie jest z roku 1940, jeszcze USA nie przyst?pi?y do wojny. W 1941 nakr?cono (np.) "Soko?a malta?skiego", który zachowuje klimat czarnego krymina?u.

Owszem i jak najbardziej. Kryminal to nadal rozrywka i na swoj sposob oderwanie od rzeczywistosci - tylko dla mezczyzn. W koncu faceci raczej nie byli zainteresowani tymi romantycznymi bzdurami z P&P big_smile To dla nich tworzy? Hitchcock, to wowczas powstalo arcydzielo kina - Obywatel Kane.
Tendencja jest jednak niezwykle widoczna - dominowa?o kino lekkie, unikajace brutalnosci - rozpoczal sie z?oty okres Walta Disneya. Wojna byla ukazywana jedynie w krzywym zwierciadle (chociaz Chaplin poszedl dalej w swoim Dyktatorze) lub jako tlo moralne wielkich uczuc (ot chociazby w Casablance). Tematow stricte wojennych unikano - kino mialo bawic i wycowywac - stad duzo smiechu, wzruszen i moralizatorstwa.

#43 2007-11-02 20:52:43

maenka
Użytkownik

Chocia? zarzeka?am si?, ?e nie obejrz? drugi raz to po dobrym s?owie Aine dla tego filmu zrobi?am drugie podej?cie. I chocia? dalej ?rednio mi on le?y to ogl?da?o mi si? lepiej ni? za pierwszym razem. Mo?e dlatego, ?e za pierwszym razem mia?am wielkie oczekiwania na podstawie recenzji, które wcze?niej przeczyta?am i troszeczk? zaj??o mi zdobycie tego filmu, a potem okaza?o si? ameryka?sko-szmirowate.

Ta wersja ma jeden wielki plus to Bingley. Tu mo?na zrozumie? dlaczego jest wart mi?o?ci nie tylko z powodu swoich 4 tysi?cy rocznie.

#44 2007-11-02 21:33:58

pak4
Użytkownik

Ja si? z filmu pod?miechuj?, Lizzy mi nie pasuje, Darcy w sumie te?, ale na Darcy'ego mniej patrzy?em wink Ale czasu sp?dzonego przy filmie nie ?a?uj?. My?l?, ?e z filmami, tak jak z lud?mi, powinno si? szuka? ich w?asnych warto?ci, a nie na si?? dopasowywa? do prokrustowego ?o?a oczekiwa?.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#45 2007-11-03 00:33:15

AineNiRigani
Użytkownik

ja juz sie oduczylam oczekiwac wielkich korali-mecyi big_smile
I staram sie czerpac radosc z kadrow i obrazkow

Stopka forum