Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2006-02-22 19:11:14

ewelinka
U┐ytkownik

kiedy Darcy tak naprawdę zakochał sie w Lizzy?

Po przeczytaniu kolejny raz ksi─ů┼╝ki zastanawiam si─Ö kiedy tak naprawd─Ö Darcy zakocha┼é si─Ö w Lizzy?On sam nie umia┼é na to pytanie odpowiedzie─ç.A co Wy o tym s─ůdzicie? big_smile

#2 2006-02-22 23:09:42

Alison
U┐ytkownik

Re: kiedy Darcy tak naprawdę zakochał sie w Lizzy?

My┼Ťl─Ö, ┼╝e kiedy przebywa┼éa w Netherfield opiekuj─ůc si─Ö Jane. Zauwa┼╝y┼é j─ů na przyj─Öciu w Lucas Lodge, odm├│wi┼éa ta┼äca z nim, to go zaintrygowa┼éo i zacz─ů┼é si─Ö jej przygl─ůdac, a w Netherfield mia┼é okazj─Ö pozna─ç jej spos├│b bycia, pogl─ůdy, wiedz─Ö i dowcip i wtedy to wpad┼é po uszy ;-)

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#3 2006-02-23 08:34:30

Mag
U┐ytkownik

Zgadzam si─Ö z Alison.Na balu w Nethrfield ju┼╝ by┼é ┼Ťwiadomy swojej sympatii i szuka┼é towarzystwa Lizzy,to zainteresowanie powsta┼éo w┼éa┼Ťnie podczas choroby Jane. S─ůdz─Ö,┼╝e mo┼╝liwo┼Ť─ç por├│wnania sposobu bycia Lizzy i Karoliny, te┼╝ by┼éo nie bez znaczenia
Zreszt─ů sama J.A. pisze po ta┼äcu Lizzy z Darcym, kiedy m┼éoda dama mu "wygarn─Ö┼éa" co o nim my┼Ťli,┼╝e:
" w piersiach m┼éodego cz┼éowieka powsta┼éo uczucie do┼Ť─ç silne, ┼╝e wybaczy┼é Lizzy, a gniew zwr├│ci┼é ku prawdziwemu winowajcy."(pisane z pami─Öci)

GG 6318358

#4 2006-02-24 20:19:55

Maryann
U┐ytkownik

MUSIA┼é zakocha─ç si─Ö ju┼╝ wtedy, kiedy Lizzy przysz┼éa do Netherfield opiekowa─ç si─Ö Jane. Chocia┼╝ mo┼╝e (a raczej na pewno) sam jeszcze tego nie wiedzia┼é. To wtedy zacz─Ö┼éo go irytowa─ç zachowanie panny Bingley i jej wysi┼éki maj─ůce na celu o┼Ťmieszenie El┼╝biety. Potem by┼é bal, po kt├│rym chyba zda┼é sobie spraw─Ö co si─Ö ┼Ťwi─Öci - i uciek┼é w nadziei, ┼╝e jak nie b─Ödzie ogl─ůda┼é tych "pi─Öknych oczu", to mu przejdzie.

#5 2006-03-29 02:04:10

Minia
U┐ytkownik

Potem by┼é bal, po kt├│rym chyba zda┼é sobie spraw─Ö co si─Ö ┼Ťwi─Öci - i uciek┼é w nadziei, ┼╝e jak nie b─Ödzie ogl─ůda┼é tych "pi─Öknych oczu", to mu przejdzie.

Ja my┼Ťl─Ö ┼╝e on jednak bardziej z powodu Bingleya wyjecha┼é - je┼Ťli by chodzi┼éo tylko o niego samego, to jednak by zosta┼é, wierz─ůc, ┼╝e jest na tyle silny ┼╝e to zwalczy w sobie (w ko┼äcu by┼é Darcym a nie byle kim!), albo ┼╝e ┼éatwo znajdzie w Elizabeth co┼Ť co mu zepsuje jej obraz i szybko go z tego zadurzenia wyleczy.

~Minia

#6 2006-03-29 08:30:09

Kika
U┐ytkownik

mam takie samo odczucie, ┼╝e Lizzy zwr├│ci┼éa jego uwag─Ö na balu w Meryton... w filmie z 1995r jest taka scena, kt├│ra bardzo mi si─Ö podoba, kiedy to Lizzy przychodzi do Nethrfield i pierwsz─ů osob─ů, kt├│r─ů spotyka w ogrodzie jest Darcy... on jest zaskoczony, ┼╝e przysz┼éa na piechot─Ö, ale jednocze┼Ťnie ma tak─ů s┼éodk─ů mink─Ö wyra┼╝aj─ůc─ů fascynacj─Ö i zauroczenie... a Lizzy... urocza i przekorna....

gg 2775021

#7 2006-03-29 12:53:53

Trzykrotka
U┐ytkownik

Jak my┼Ťlicie - DLACZEGO si─Ö zakocha┼é (wiem, wiem, ┼╝e kocha si─Ö nie dla czego┼Ť, tylko po prostu big_smile )? Czy pi─Ökne oczy to sprawi┼éy, czy ci─Öty j─Özyk? Czyli - czy sta┼éo si─Ö to na przyj─Öciu u Lucas├│w, czy w czasie pobytu Lizzy w Netherfield? Cia┼éo by┼éo pierwsze, czy dusza? wink

#8 2006-03-29 19:21:12

Jeanne
U┐ytkownik

Lizzy jako jedyna nie stara┼éa si─Ö zwr├│ci─ç jego uwagi ze wzgl─Ödu na maj─ůtek czy pozycj─Ö. Wi─Öcej: w og├│le jej nie interesowa┼é! Poza tym by┼éa przy nim naturalna, m├│wi┼éa co my┼Ťla┼éa, mia┼éa w┼éasne zdanie. Jak ju┼╝ napisa┼éa Trzykrotka: ci─Öty j─Özyk te┼╝ zrobi┼é swoje. wink Zaloty Karoliny r├│wnie┼╝ nie by┼éy bez winy... :twisted: jej ci─ůg┼éa nachalno┼Ť─ç musia┼éa go denerwowa─ç, szuka┼é kobiety naturalnej, kt├│r─ů m├│g┼éby zdoby─ç, a nie ci─ůgle by─ç zdobywanym. big_smile I w ko┼äcu: Lizzy by┼éa ┼éadna i inteligentna. Darcy nie by┼éby facetem, gdyby nie zwr├│ci┼é na to uwagi.

"Lasy by┼éy doko┼éa. I po┼╝├│┼ék┼ée li┼Ťcie
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

#9 2006-03-29 20:08:04

ewelinka
U┐ytkownik

Zgadzam si─Ö ca┼ékowicie z tob─ů Jeanne.My┼Ťl─Ö,┼╝e je┼╝eli Lizzy zachowywa┼éa by si─Ö tak jak inne dziewcz─Öta to napewno nie zwr├│ci┼éa by uwagi Darcego.

#10 2006-03-29 20:13:13

Maryann
U┐ytkownik

Jak my┼Ťlicie - DLACZEGO si─Ö zakocha┼é (wiem, wiem, ┼╝e kocha si─Ö nie dla czego┼Ť, tylko po prostu big_smile )? Czy pi─Ökne oczy to sprawi┼éy, czy ci─Öty j─Özyk? Czyli - czy sta┼éo si─Ö to na przyj─Öciu u Lucas├│w, czy w czasie pobytu Lizzy w Netherfield? Cia┼éo by┼éo pierwsze, czy dusza? wink

Oddzieli┼éabym troch─Ö zainteresowanie od mi┼éo┼Ťci. Na pewno zainteresowa┼éa go, bo - jak sam powiedzia┼é Karolinie Bingley - wielk─ů przyjemno┼Ť─ç sprawi┼éy mu jej pi─Ökne oczy w ┼éadnej twarzy. Ale przecie┼╝ nie zakocha┼é si─Ö tylko w tych oczach.
Masz racj─Ö, Jeanne - zwr├│ci┼é na ni─ů uwag─Ö, bo zachowywa┼éa si─Ö zupe┼énie inaczej, ni┼╝ wszyskie znane mu dot─ůd panny: m├│wi┼éa szczerze co my┼Ťli, traktowa┼éa wszystkich tak, jak na to zas┼éugiwali bez wzgl─Ödu na ich pozycj─Ö. No i zupe┼énie nie robi┼é na niej wra┼╝enia jego maj─ůtek i arystokratyczne pochodzenie. Przyzwyczai┼é si─Ö dot─ůd, ┼╝e jest obiektem podziwu i celem zabeig├│w wszystkich mam maj─ůcych c├│rki na wydaniu. A tutaj, w tej zapad┼éej dziurze raptem jaka┼Ť panna bez maj─ůtku m├│wi mu, ┼╝e wcale nie jest chodz─ůcym idea┼éem i nawet pozwala sobie na ┼╝arty z niego! A ┼╝e robi┼éa to wszystko z wielkim wdzi─Ökiem i inteligencj─ů i by┼éa przy tym naturalna i uczciwa - nie mia┼é szans.

#11 2006-03-30 00:30:29

AineNiRigani
U┐ytkownik

Sama Jane słowami Lizzy to potwierdza big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#12 2006-03-31 14:57:40

Jeanne
U┐ytkownik

Sam Darcy m├│wi, Aine wink "Spodoba┼éa mi si─Ö ┼╝ywo┼Ť─ç twego umys┼éu." I jeszcze "Czy twoja serdeczno┼Ť─ç wobec Jane w Netherfield nie ┼Ťwiadczy┼éa o niczym?" Pokocha┼é j─ů wi─Öc za trosk─Ö i mi┼éo┼Ť─ç okazywan─ů rodzinie. B─Öd─ůc sam dobrym bratem, z pewno┼Ťci─ů szuka┼é tych cech u kobiet. A u Karoliny raczej si─Ö nie doszuka┼é... :twisted:

#13 2006-03-31 17:08:47

GosiaJ
U┐ytkownik

A u Karoliny raczej się nie doszukał... :twisted:

Och, ta Caroline Bingley! Ale jak wiele kobiet pr├│buje zdoby─ç m─Ö┼╝czyzn─Ö tak jak ona, oczerniaj─ůc inne... Jane Austen doskonale zna┼éa kobiety.

Thorntonmania... nieustaj─ůce apogeum uzale┼╝nienia.

#14 2006-03-31 17:27:59

Jeanne
U┐ytkownik

Sama ni─ů by┼éa....co┼Ť nieco┼Ť wi─Öc wiedzie─ç musia┼éa....by┼éoby dziwne gdyby zna┼éa m─Ö┼╝czyzn... 8O dla mnie oni s─ů kompletn─ů tajemnic─ů i zagadk─ů...
Choć z drugiej strony o facetach też miała niezłe pojęcie. lol

#15 2006-04-01 18:07:28

Maryann
U┐ytkownik

To jest "sprawa z┼éo┼╝ona i posiada wiele aspekt├│w"... "Nikomu nie daje satysfakcji pogo┼ä za ofiar─ů, kt├│ra nie ucieka." To prawda, a m─Ö┼╝czyznom najwidoczniej nie tylko zarost pozosta┼é z czas├│w, gdy chodzili polowa─ç na mamuty. smile Ja s─ůdz─Ö, ┼╝e zainteresowa┼éa go jeszcze b─Öd─ůc "zno┼Ťn─ů"...

Zwłaszcza, że już kilka dni później, podziwia jej piękne oczy i wcale nie ucieka, kiedy sir William próbuje ich namówić na taniec.

#16 2006-04-01 19:12:11

Maryann
U┐ytkownik

Ona nie żałowała - jeszcze. A nawet parę tygodni później miała do siebie pretensje, że zgodziła się na taniec w Netherfield.
Za to kiedy obaj z Bingleyem przyszli na obiad, zazdro┼Ťci┼éa ka┼╝demu, do kogo si─Ö odezwa┼é.

#17 2006-04-01 19:16:49

Jeanne
U┐ytkownik

Bo go ju┼╝ kocha┼éa.... lol Marzeniami i lich─ů nadziej─ů Guniu.....niczym wi─Öcej. Chocia┼╝ kto wie? Mo┼╝e spotkamy jeszcze jakiego┼Ť pana Collinsa? big_smile

#18 2006-04-01 19:20:57

Maryann
U┐ytkownik

Za pana Collinsa dziękuję. Po jednym dniu spędzonym w jego towarzystwie chyba wyskoczyłabym przez okno.

#19 2006-04-01 19:32:36

Jeanne
U┐ytkownik

Ach Guniu wlewasz pociech─Ö w me biedne, zbola┼ée serce!!! Masz ca┼ékowit─ů racj─Ö, pami─Ötam t─Ö sytuacj─Ö. Nie tra─çmy wi─Öc nadziei... wink nie jeste┼Ťmy gorsze od Lizzy czy Jane. A ju┼╝ na pewno nie brzydsze, prawda? lol

#20 2006-04-01 22:09:37

Trzykrotka
U┐ytkownik

Ona nie żałowała - jeszcze. A nawet parę tygodni później miała do siebie pretensje, że zgodziła się na taniec w Netherfield.
Za to kiedy obaj z Bingleyem przyszli na obiad, zazdro┼Ťci┼éa ka┼╝demu, do kogo si─Ö odezwa┼é.

Ach mi┼éo┼Ť─ç, mi┼éo┼Ť─ç... ile si─Ö trzeba nacierpie─ç, ┼╝eby potem p┼éawi─ç si─Ö w szcz─Ö┼Ťciu! Maryann, przytoczy┼éa┼Ť przepi─Ökne momenty z ksi─ů┼╝kowej Dumy! Podoba mi si─Ö ta odmiana uczu─ç Lizzy i to, ┼╝e Jane ka┼╝e jej pocierpie─ç troszeczk─Ö, odpokutowa─ç za m─Öki, jakie zada┼éa Darcy'emu. Ona nie wie, czy ma jeszcze nad nim w┼éadz─Ö, a sama ju┼╝ jest ca┼éa w jego w┼éadzy, o czym on z kolei nie wie. Pi─Ökny fragment ksi─ů┼╝ki, te spotkania w Longbourn przed o┼Ťwiadczynami Bingleya, te m─Öki niepewno┼Ťci, t┼éumione nadzieje, na granicy rozpaczy... mmmmm

#21 2006-04-01 22:32:15

Jeanne
U┐ytkownik

Masz racj─Ö Trzykrotko.....ta scena jest chyba najromantyczniejsza. Przypomina mi te┼╝ RiR: kiedy biedna Eleonora czeka na wie┼Ťci i z ca┼é─ů rozpacz─ů zakochanej kobiety stara si─Ö opanowa─ç uczucia....by┼éo mi jej bardzo ┼╝al podobnie jak Lizzy.

#22 2006-04-01 22:52:06

Trzykrotka
U┐ytkownik

Oj tak, Eleonora mia┼éa chyba jeszcze trudniej, kocha┼éa d┼éu┼╝ej i wszyscy o tym wiedzieli... Nacierpia┼éa si─Ö bardzo i te┼╝ nie mog┼éa si─Ö z tego nawet zwierzy─ç, musia┼éa by─ç twarda i dzielna dla matki i siostry. W ┼╝yciu wcale nie jest to mi┼ée, ale w sztuce wypada ┼Ťwietnie lol

#23 2006-04-01 22:57:43

Jeanne
U┐ytkownik

Mo┼╝emy jej zazdro┼Ťci─ç niez┼éomno┼Ťci charakteru. Zawsze chcia┼éam taka by─ç: ch┼éodna, opanowana, trzymaj─ůca uczucia na wodzy. Podziwiam j─ů bardzo za te w┼éa┼Ťnie cechy.

#24 2006-04-01 23:02:46

Trzykrotka
U┐ytkownik

Ja też, zwłaszcza na tle szaleństw Marianny. Choć Marianna była romatyczna i należałoby jej współczuć, zawsze miałam ochotę dać jej klapsa.
Ale Jeanne, trzeba te┼╝ powiedzie─ç, ┼╝e Elinor przez swoj─ů rezerw─Ö o ma┼éo nie straci┼éa Edwarda. Kompletnie nie okazywa┼éa, ┼╝e mu na nim zale┼╝y. Zachowywa┼éa si─Ö jak dama, ale gdyby nie wyrachowanie Lucy, mog┼éa sobie zosta─ç dumna, opanowana i - kompletnie sama.

#25 2006-04-02 18:44:42

Jeanne
U┐ytkownik

Oczywi┼Ťcie Trzykrotko. Jest jeszcze taki ma┼éy plus: nikt nie wiedzia┼é o jej upokarzaj─ůcej troch─Ö sytuacji. wink
Niemniej masz racj─Ö. Trzeba we wszystkim zachowa─ç umiar....nawet w zachowywaniu umiaru... lol

Stopka forum