Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#26 2006-02-28 16:08:28

Jeanne
U┐ytkownik

Re: O┼Ťwiadczyny w ekranizacjach i ksi─ů┼╝kach Jane Austen

Och, och! Jestem za tematem!!! lol

"Lasy by┼éy doko┼éa. I po┼╝├│┼ék┼ée li┼Ťcie
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

#27 2006-03-01 16:02:22

Bonduelle
U┐ytkownik

Ja mam tylko nadziej─Ö, ┼╝e "Perswazji" przy ewentualnym ekranizowaniu nie odr─ů z uroku i subtelno┼Ťci, (nie zrobi─ů z Anny radykalnej feministki na przyk┼éad), zeby przyciagn─ů─ç opychaj─ůc─ů si─Ö popcornem ameryka┼äsk─ů publiczno┼Ť─ç roll

#28 2006-03-01 19:48:47

Trzykrotka
U┐ytkownik

Je┼╝eli nie we┼╝mie si─Ö do Perswazji ta pani od Mansfield Park - mog┼éoby by─ç ciekawie. Cho─ç - a propos o┼Ťwiadczyn - w filmie Henry Crawford wyznawa┼é mi┼éo┼Ť─ç Fanny bardzo uroczo i ukrad┼é ca┼ée przedstawienie dobremu i md┼éemu Edwardowi.
Mnie si─Ö jeszcze przypominaj─ů najkomiczniejsze o┼Ťwiadczyny. Ja si─Ö pop┼éaka┼éam ze ┼Ťmiechu kiedy w serialu DiU Bingley przyje┼╝d┼╝a rano do Jane, ca┼éa rodzina biega w papilotach, bo za wczesnie si─Ö zjawi┼é, a potem siedz─ů rz─ůdkiem - wszystkie siostrzyczki i mamusia na wprost absztyfikanta, kt├│ry - wida─ç ma ┼Ťmier─ç w oczach i gul─Ö w gardle. I potem "wymrugiwanie" c├│rek przez pani─ů Bennet!! Mistrzostwo ┼Ťwiata!! Drugi kandydat: Hugh Grant. Same o┼Ťwiadczyny - wspania┼ée, wzruszaj─ůce ("to serce zawsze by┼éo - twoje" - ach :lol) (tam te┼╝ wyci─Öli poca┼éunek, by the way), ale ca┼éa rozmowa wczesniej - ta o stanie dr├│g i o pogodzie z Margaret!! I to jak Hugh siada na tamborku - o rany!
I jeszcze malutka scenka z DiU 2005: zauwa┼╝y┼éy┼Ťcie jak nieszcz─Ösny Bingley ┼éyka z ha┼éasem ┼Ťlin─Ö, kiedy z Darcym odwiedza Bennet├│w w dniu o┼Ťwiadczyn? A┼╝ mu ┼Ťwieczki w oczach staj─ů.

#29 2006-03-01 19:54:56

Diana
U┐ytkownik

Te┼╝ mi si─Ö podoba┼éy o┼Ťwiadczyny H. Crawforda.
Jak Hugh wyjmował spod pupy ten haft- istne cudo! lol

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#30 2006-03-01 20:33:05

Trzykrotka
U┐ytkownik

Prosz─Ö Was, nie znienawid┼║cie mnie, ale mnie si─Ö okropnie nie podoba┼éo j─ůkanie si─Ö pana Darcy w DiU 2005. Jak ┼╝ywy stane┼éo mi w oczach takie wspomnienie: niedzielne popo┼éudnia, kilka lat temu. Moja przyjaci├│┼éka i ja co weekend wypo┼╝yczamy sobie 2 ksi─ů┼╝ki niejakiej pani Cartland, kr├│lowej kiczu i takich "historycznych" romans├│w, w kt├│rych na ka┼╝dej okladce jawi si─Ö na wp├│┼é rozdziana dziewoja w silnych obj─Öciach cud-m─Ö┼╝czyzny z go┼éym torsem, obydwoje wygi─Öci w nieprawdopodobny spos├│b, bohaterka zawsze jest drobna, ma wielkie oczy i strasznie potrzebuje silnego ramienia na kt├│rym mo┼╝e wesprze─ç g┼é├│wk─Ö sw─ů. Bra┼éy┼Ťmy te oto arcydzie┼éa (dodam, ┼╝e niedziele by┼éy po ci─Ö┼╝kiej har├│wce), zaczytywa┼éy┼Ťmy si─Ö, za┼Ťmiewa┼éy i ka┼╝da tylko czeka┼éa na nie┼Ťmiertelny moment, do kt├│rego dochodzi┼éo ZAWSZE: kt├│re┼Ť z bohater├│w m├│wi┼éo: Kocham ci─Ö, kocham ci─Ö, Bo┼╝e - jak ja cie kocham. Obowi─ůzkowe by┼éo 3-krotne pow├│rzenie. Sorki - ale kiedy juz zobaczy┼éam pana Darcy z w┼éochat─ů klat─ů uwydatnion─ů znacz─ůco w dekolcie koszuli - mia┼éam niejasne skojarzenie - ale na I lo- lo- love you wpad┼éam pod krzes┼éo ze ┼Ťmiechu. Czasmi ┼╝a┼éuj─Ö, ┼╝e troch─Ö za duzo si─Ö naczyta┼éam, nawet tej nieszcz─Ösnej Cartlandowej. Ale Matthew McFaydena lubi─Ö bardzo, mimo tego dukania.

#31 2006-03-01 20:48:36

Gosia
U┐ytkownik

Ten moment tez mi sie wydal zabawny big_smile

Alez pieknie piszesz o pani Cartland! wink
Az zaluje ze nie przeczytalam zadnej jej powiesci. Pewnie te okladki mnie odstraszaly ...

Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

#32 2006-03-01 20:56:27

Trzykrotka
U┐ytkownik

Mo┼╝na j─ů czasami jeszcze kupi─ç w antykwariatach. A te ok┼éadki to by┼é naprawde obciach - trzeba by┼éo szybko ukrywa─ç dzie┼éo przed ludzkim okiem, a pani w wypo┼╝yczalni, niezwylke ┼Ťwiat┼éa osoba, patrzy┼éa na nas z rosn─ůcym niesmakiem. Ech... pi─Ökne czasy... A propos - Hugh Grant z czas├│w przed-gwiazdorskich gra┼é w jednej ekranizacji takiej powie┼Ťci. I jeszcze sie tym chwali┼é!

#33 2006-03-02 01:15:52

GosiaJ
U┐ytkownik

Ale m├│wimy o ksi─ů┼╝kach czy o filmach, bo w temacie s─ů ksi─ů┼╝ki, a Wy wszystkie o filmach.

No tak, si┼éa obrazu... ;-) Ale i tak chyba pozostaj─Ö przy o┼Ťwiadczynach "Dumowych...". I ┼╝a┼éuj─Ö tylko, jak kto┼Ť tu ju┼╝ zaznacza┼é, ┼╝e w niekt├│rych momentach Jane pos┼éugiwa┼éa si─Ö mow─ů zale┼╝n─ů - w drugich o┼Ťwiadczynach pana Darcy'ego tak bardzo chcia┼éoby si─Ö przeczyta─ç zapis jego rozmowy z Elizabeth.

Thorntonmania... nieustaj─ůce apogeum uzale┼╝nienia.

#34 2006-03-02 09:21:57

Trzykrotka
U┐ytkownik

No to z o┼Ťwiadczyn ksi─ů┼╝kowych: John Trollope (nie jestem pewna pisowni, a nie chce mi si─Ö sprawdza─ç) o┼Ťwiadcza si─Ö Katarzynie Morland tak, ┼╝e ona si─Ö nie domy┼Ťla o co mu chodzi! "Opactwo" jest ma┼éo romantyczne, ale ja si─Ö zawsze czytaj─ůc dobrze bawi─Ö.

#35 2006-03-02 09:29:23

Trzykrotka
U┐ytkownik

A z Dum─ů to prawda - chcia┼éoby si─Ö wiedzie─ç CO konkretnie m├│wi┼é rozp┼éomieniony szcz─Ö┼Ťciem pan Darcy o swoim uczuciu. JA nie zamierza┼éa pisa─ç ksi─ů┼╝ek o mi┼éo┼Ťci, to nie s─ů romanse, no i st─ůd ten lekki niedosyt. Mnie z kolei zawsze brakowa┼éo w ekranizacjach Dumy tego etapu "pomi─Ödzy", kt├│ry Jane opisa┼éa bardzo pi─Öknie: rozm├│w po zar─Öczynach, w kt├│rych Darcy i Elisabeth m├│wi─ů ju┼╝ do siebie per "ty" i wszystko sobie opowiadaj─ů, wyja┼Ťniaj─ů, dope┼éniaj─ů. Pewnie jest to ma┼éo filmowe, wi─Öc nie mam pretensji, ale ja ten fragment zawsze lubi┼éam: s─ů ju┼╝ spokojni, pewni wzajemno┼Ťci, wyobra┼╝am sobie jak patrz─ů sobie w oczy i rozmawiaj─ů... rozmawiaj─ů...

#36 2006-03-02 09:33:50

Mag
U┐ytkownik

Od kiedy przeczyta┼éam Dum─Ö pierwszy raz nie lubi─Ö momenu jak dochodz─ů do porozumienia - bo wiem, ┼╝e juz tylko szast-prast i koniec! :twisted:
do tego miejsca jest du┼╝o opis├│w, a potem to ju┼╝ z g├│rki...
jakby Jane brakło inwencji twórczej i mam niedosyt smile

GG 6318358

#37 2006-03-02 09:38:38

Trzykrotka
U┐ytkownik

Ha! Rzeczywi┼Ťcie!! Masz racj─Ö - to ju┼╝ tylko ze 2 strony do ko┼äca - a dalej ju┼╝ tylko wyobra┼║nia lol . Mo┼╝e rzeczywi┼Ťcie powinny┼Ťmy napisa─ç ci─ůg dalszy. By┼éby na pewno lepszy ni┼╝ pani Tennant.

#38 2006-03-02 09:45:46

Mag
U┐ytkownik

Ta kobieta jest chora - produkuje jakie┼Ť bzdury dla kasy i nawet nie ma tyle dumy,┼╝eby uwaznie przeczyta─ç orygina┼é i skupi─ç sie na losie bohater├│w ,sugerowanym przez JA :twisted: :twisted: :twisted:
Niecierpię jej! Kupiłam jej Pembeley i Eleonora i Marianna-zważyła mi humor na kilka tygodni!
to juz na prawdę ja potrafiłabym lepiej to napisać! wink

Co do Dumy to kończy się tak szybko,że końcówkę trzeba czytać dwa razy,żeby zrozumiec że to faktyczny koniec, a nie wyrwane kartki lol

GG 6318358

#39 2006-03-02 17:29:23

GosiaJ
U┐ytkownik

JA nie zamierza┼éa pisa─ç ksi─ů┼╝ek o mi┼éo┼Ťci, to nie s─ů romanse, no i st─ůd ten lekki niedosyt. Mnie z kolei zawsze brakowa┼éo w ekranizacjach Dumy tego etapu "pomi─Ödzy", kt├│ry Jane opisa┼éa bardzo pi─Öknie: rozm├│w po zar─Öczynach, w kt├│rych Darcy i Elisabeth m├│wi─ů ju┼╝ do siebie per "ty" i wszystko sobie opowiadaj─ů, wyja┼Ťniaj─ů, dope┼éniaj─ů.

No tak, mo┼╝e to i ma┼éo filmowe, zaburzy┼éoby pewnie rytm ekranowej opowie┼Ťci, ale nie zmienia to faktu, ┼╝e na pewno by┼éoby przyjemnie zobaczy─ç szcz─Ö┼Ťliw─ů par─Ö i nareszcie u┼Ťmiechni─Ötego Darcy'ego :-) Zreszt─ů podobnie jest np. w ekranizacji "Rozwa┼╝nej i romantycznej" - wszystko urywa si─Ö na szcz─Ö┼Ťliwym ┼Ťlubie, podczas gdy zako┼äczenie informuje jeszcze o tym, co by┼éo potem - mo┼╝e to i prozaiczne, ale mog┼éoby si─Ö chocia┼╝ w dodatkach dvd pojawi─ç.

#40 2006-03-02 17:31:16

GosiaJ
U┐ytkownik

Od kiedy przeczyta┼éam Dum─Ö pierwszy raz nie lubi─Ö momenu jak dochodz─ů do porozumienia - bo wiem, ┼╝e juz tylko szast-prast i koniec! :twisted:
do tego miejsca jest du┼╝o opis├│w, a potem to ju┼╝ z g├│rki...

No w┼éa┼Ťnie, a potem trzeba zaczyna─ç od pocz─ůtku ;-) Albo wyobra┼╝a─ç sobie, co dalej... Mo┼╝e przyda┼éby si─Ö w─ůtek, co sobie najcz─Ö┼Ťciej wyobra┼╝amy, my┼Ťl─ůc o dalszych losach naszych ulubionych bohater├│w?

#41 2006-03-03 00:38:04

izek
U┐ytkownik

Mo┼╝e przyda┼éby si─Ö w─ůtek, co sobie najcz─Ö┼Ťciej wyobra┼╝amy, my┼Ťl─ůc o dalszych losach naszych ulubionych bohater├│w?

Julianna stworzy┼éa taki w─ůtek w Dumie i uprzedzeniu. Nazywa si─Ö "Nasze fanficki"

gg 5425654

#42 2006-03-03 12:32:33

Diana
U┐ytkownik

W ┼╝adnej z ekranizacji "Dumy", kt├│re ogl─ůda┼éam, nie pojawi┼éa si─Ö scena, gdy Lizzy oznajmia matce o swych zar─Öczynach. A w ksi─ů┼╝ce ja uwielbiam ten moment i zawsze si─Ö na nim ┼Ťmiej─Ö. I wyobra┼╝am sobie, jak najpierw pani Bennet milknie gwa┼étownie (co u niej jest rzadko┼Ťci─ů), oniemia┼éa, a potem wybucha i paple o tych tysi─ůcach rocznego dochodu, o szcz─Ö┼Ťciu swych c├│rek itd. Szkoda, ┼╝e te ┼Ťwietne aktorki (w roli matek) nie mia┼éy mo┼╝no┼Ťci zagra─ç jeszcze tej jednej scenuni; rozmowa z ojcem natomiast pojawia si─Ö i w DiU 1995 i 2005. Dlaczego tak krzywdz─ů mamusie?! wink

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#43 2006-03-03 13:45:34

Alison
U┐ytkownik

Szkoda, ┼╝e te ┼Ťwietne aktorki (w roli matek) nie mia┼éy mo┼╝no┼Ťci zagra─ç jeszcze tej jednej scenuni; rozmowa z ojcem natomiast pojawia si─Ö i w DiU 1995 i 2005. Dlaczego tak krzywdz─ů mamusie?! wink

No w┼éa┼Ťnie wydaje si─Ö, ┼╝e to taka wdzi─Öczna scena do zagrania, tyle w niej emocji, a aktorzy kochaj─ů tak sie pokaza─ç. A poza tym dodatkowy komediowy w─ůtek. Te┼╝ nie rozumiem czemu nikt jej nie doceni┼é.

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#44 2006-03-03 18:08:48

Gitka
U┐ytkownik

To prawda, i jeszcze jest w ksi─ů┼╝ce jak pani Bennet boi si─Ö Darcego i tylko przyrz─ůdza jego ulubione dania (┼╝eby mu si─Ö przypochlebia─ç)

#45 2006-03-04 20:57:12

Beata
U┐ytkownik

Dziewczyny! Czy naprawd─Ö ┼╝adnej z Was nie podoba┼éy si─Ö o┼Ťwiadczyny w "EMMIE" ( Gwyneth Paltrow i Jeremy Northam ) , bo ┼╝adna o tym nie pisa┼éa???
Odk─ůd kupi┼éam ten film ( a mia┼éo to miejsce gdzie┼Ť tydzie┼ä temu) ogl─ůdam go 1x dziennie, a scen─Ö o┼Ťwiadczyn pana Knightleya 3x wchodz─ůc w ekran telewizora. Niestety, musz─Ö si─Ö ju┼╝ ukrywa─ç , ogl─ůdam w tajemnicy przed rodzin─ů , bo zacz─Öli dziwnie na mnie patrze─ç.
Z tymi o┼Ťwiadczynami nie mog─ů si─Ö r├│wna─ç ┼╝adne inne!!! ( oczywi┼Ťcie to moja w┼éasna opinia)
Pozdrawiam

Beata

#46 2006-03-04 21:10:21

Bonduelle
U┐ytkownik

Ca┼éy film z Gwyn nie wywo┼éa┼é u mnie wielkiego entuzjazmu - dobry, owszem, lecz chwilami zbyt "s┼éodki". St─ůd oswiadczyny Knightleya nie s─ů po prostu moimi ulubionymi wink

#47 2006-03-04 21:31:13

Beata
U┐ytkownik

Droga Bonduelle!
W┼éa┼Ťnie dlatego ┼╝e jest "s┼éodki" tak ch─Ötnie go ogl─ůdam.
Musz─Ö jako┼Ť odreagowa─ç po stresie w pracy oraz innych ...

Beata

#48 2006-03-04 22:09:23

Gosia
U┐ytkownik

Jesli mialabym wybierac oswiadczyny z Emmy, to bylyby to te w wersji z Markiem Strongiem big_smile

Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

#49 2006-03-04 22:16:25

Alison
U┐ytkownik

Eeee tamte te┼╝ ┼éadne... on tak si─Ö ┼éadnie u┼Ťmiechn─ů┼é jak ona si─Ö w ostatniej chwili zawstydzi┼éa, kiedy chcia┼é ja poca┼éowa─ç. To takie urocze by┼éo :-)

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#50 2006-03-04 22:40:49

GosiaJ
U┐ytkownik

Julianna stworzy┼éa taki w─ůtek w Dumie i uprzedzeniu. Nazywa si─Ö "Nasze fanficki"

Hmmm, ale mam wra┼╝enie, ┼╝e to jest w─ůtek na jakie┼Ť "powa┼╝ne" historie, w sensie rozmiarowym itd. I mi chodzi raczej po prostu o takie nasze rozmaite przemy┼Ťlenia na ten lub ├│w temat.

Stopka forum