Ogród Jane Austen

Strona poświecona Jane Austen

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

#26 2006-02-28 16:08:28

Jeanne
Użytkownik

Re: O?wiadczyny w ekranizacjach i ksi??kach Jane Austen

Och, och! Jestem za tematem!!! lol

"Lasy by?y doko?a. I po?ó?k?e li?cie
Jak blade meteory przez pó?mrok spada?y."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

#27 2006-03-01 16:02:22

Bonduelle
Użytkownik

Ja mam tylko nadziej?, ?e "Perswazji" przy ewentualnym ekranizowaniu nie odr? z uroku i subtelno?ci, (nie zrobi? z Anny radykalnej feministki na przyk?ad), zeby przyciagn?? opychaj?c? si? popcornem ameryka?sk? publiczno?? roll

#28 2006-03-01 19:48:47

Trzykrotka
Użytkownik

Je?eli nie we?mie si? do Perswazji ta pani od Mansfield Park - mog?oby by? ciekawie. Cho? - a propos o?wiadczyn - w filmie Henry Crawford wyznawa? mi?o?? Fanny bardzo uroczo i ukrad? ca?e przedstawienie dobremu i md?emu Edwardowi.
Mnie si? jeszcze przypominaj? najkomiczniejsze o?wiadczyny. Ja si? pop?aka?am ze ?miechu kiedy w serialu DiU Bingley przyje?d?a rano do Jane, ca?a rodzina biega w papilotach, bo za wczesnie si? zjawi?, a potem siedz? rz?dkiem - wszystkie siostrzyczki i mamusia na wprost absztyfikanta, który - wida? ma ?mier? w oczach i gul? w gardle. I potem "wymrugiwanie" córek przez pani? Bennet!! Mistrzostwo ?wiata!! Drugi kandydat: Hugh Grant. Same o?wiadczyny - wspania?e, wzruszaj?ce ("to serce zawsze by?o - twoje" - ach :lol) (tam te? wyci?li poca?unek, by the way), ale ca?a rozmowa wczesniej - ta o stanie dróg i o pogodzie z Margaret!! I to jak Hugh siada na tamborku - o rany!
I jeszcze malutka scenka z DiU 2005: zauwa?y?y?cie jak nieszcz?sny Bingley ?yka z ha?asem ?lin?, kiedy z Darcym odwiedza Bennetów w dniu o?wiadczyn? A? mu ?wieczki w oczach staj?.

#29 2006-03-01 19:54:56

Diana
Użytkownik

Te? mi si? podoba?y o?wiadczyny H. Crawforda.
Jak Hugh wyjmowa? spod pupy ten haft- istne cudo! lol

Czym jest ?ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#30 2006-03-01 20:33:05

Trzykrotka
Użytkownik

Prosz? Was, nie znienawid?cie mnie, ale mnie si? okropnie nie podoba?o j?kanie si? pana Darcy w DiU 2005. Jak ?ywy stane?o mi w oczach takie wspomnienie: niedzielne popo?udnia, kilka lat temu. Moja przyjació?ka i ja co weekend wypo?yczamy sobie 2 ksi??ki niejakiej pani Cartland, królowej kiczu i takich "historycznych" romansów, w których na ka?dej okladce jawi si? na wpó? rozdziana dziewoja w silnych obj?ciach cud-m??czyzny z go?ym torsem, obydwoje wygi?ci w nieprawdopodobny sposób, bohaterka zawsze jest drobna, ma wielkie oczy i strasznie potrzebuje silnego ramienia na którym mo?e wesprze? g?ówk? sw?. Bra?y?my te oto arcydzie?a (dodam, ?e niedziele by?y po ci??kiej harówce), zaczytywa?y?my si?, za?miewa?y i ka?da tylko czeka?a na nie?miertelny moment, do którego dochodzi?o ZAWSZE: które? z bohaterów mówi?o: Kocham ci?, kocham ci?, Bo?e - jak ja cie kocham. Obowi?zkowe by?o 3-krotne powórzenie. Sorki - ale kiedy juz zobaczy?am pana Darcy z w?ochat? klat? uwydatnion? znacz?co w dekolcie koszuli - mia?am niejasne skojarzenie - ale na I lo- lo- love you wpad?am pod krzes?o ze ?miechu. Czasmi ?a?uj?, ?e troch? za duzo si? naczyta?am, nawet tej nieszcz?snej Cartlandowej. Ale Matthew McFaydena lubi? bardzo, mimo tego dukania.

#31 2006-03-01 20:48:36

Gosia
Użytkownik

Ten moment tez mi sie wydal zabawny big_smile

Alez pieknie piszesz o pani Cartland! wink
Az zaluje ze nie przeczytalam zadnej jej powiesci. Pewnie te okladki mnie odstraszaly ...

#32 2006-03-01 20:56:27

Trzykrotka
Użytkownik

Mo?na j? czasami jeszcze kupi? w antykwariatach. A te ok?adki to by? naprawde obciach - trzeba by?o szybko ukrywa? dzie?o przed ludzkim okiem, a pani w wypo?yczalni, niezwylke ?wiat?a osoba, patrzy?a na nas z rosn?cym niesmakiem. Ech... pi?kne czasy... A propos - Hugh Grant z czasów przed-gwiazdorskich gra? w jednej ekranizacji takiej powie?ci. I jeszcze sie tym chwali?!

#33 2006-03-02 01:15:52

GosiaJ
Użytkownik

Ale mówimy o ksi??kach czy o filmach, bo w temacie s? ksi??ki, a Wy wszystkie o filmach.

No tak, si?a obrazu... ;-) Ale i tak chyba pozostaj? przy o?wiadczynach "Dumowych...". I ?a?uj? tylko, jak kto? tu ju? zaznacza?, ?e w niektórych momentach Jane pos?ugiwa?a si? mow? zale?n? - w drugich o?wiadczynach pana Darcy'ego tak bardzo chcia?oby si? przeczyta? zapis jego rozmowy z Elizabeth.

Thorntonmania... nieustaj?ce apogeum uzale?nienia.

#34 2006-03-02 09:21:57

Trzykrotka
Użytkownik

No to z o?wiadczyn ksi??kowych: John Trollope (nie jestem pewna pisowni, a nie chce mi si? sprawdza?) o?wiadcza si? Katarzynie Morland tak, ?e ona si? nie domy?la o co mu chodzi! "Opactwo" jest ma?o romantyczne, ale ja si? zawsze czytaj?c dobrze bawi?.

#35 2006-03-02 09:29:23

Trzykrotka
Użytkownik

A z Dum? to prawda - chcia?oby si? wiedzie? CO konkretnie mówi? rozp?omieniony szcz??ciem pan Darcy o swoim uczuciu. JA nie zamierza?a pisa? ksi??ek o mi?o?ci, to nie s? romanse, no i st?d ten lekki niedosyt. Mnie z kolei zawsze brakowa?o w ekranizacjach Dumy tego etapu "pomi?dzy", który Jane opisa?a bardzo pi?knie: rozmów po zar?czynach, w których Darcy i Elisabeth mówi? ju? do siebie per "ty" i wszystko sobie opowiadaj?, wyja?niaj?, dope?niaj?. Pewnie jest to ma?o filmowe, wi?c nie mam pretensji, ale ja ten fragment zawsze lubi?am: s? ju? spokojni, pewni wzajemno?ci, wyobra?am sobie jak patrz? sobie w oczy i rozmawiaj?... rozmawiaj?...

#36 2006-03-02 09:33:50

Mag
Użytkownik

Od kiedy przeczyta?am Dum? pierwszy raz nie lubi? momenu jak dochodz? do porozumienia - bo wiem, ?e juz tylko szast-prast i koniec! :twisted:
do tego miejsca jest du?o opisów, a potem to ju? z górki...
jakby Jane brak?o inwencji twórczej i mam niedosyt smile

GG 6318358

#37 2006-03-02 09:38:38

Trzykrotka
Użytkownik

Ha! Rzeczywi?cie!! Masz racj? - to ju? tylko ze 2 strony do ko?ca - a dalej ju? tylko wyobra?nia lol . Mo?e rzeczywi?cie powinny?my napisa? ci?g dalszy. By?by na pewno lepszy ni? pani Tennant.

#38 2006-03-02 09:45:46

Mag
Użytkownik

Ta kobieta jest chora - produkuje jakie? bzdury dla kasy i nawet nie ma tyle dumy,?eby uwaznie przeczyta? orygina? i skupi? sie na losie bohaterów ,sugerowanym przez JA :twisted: :twisted: :twisted:
Niecierpi? jej! Kupi?am jej Pembeley i Eleonora i Marianna-zwa?y?a mi humor na kilka tygodni!
to juz na prawd? ja potrafi?abym lepiej to napisa?! wink

Co do Dumy to ko?czy si? tak szybko,?e ko?cówk? trzeba czyta? dwa razy,?eby zrozumiec ?e to faktyczny koniec, a nie wyrwane kartki lol

GG 6318358

#39 2006-03-02 17:29:23

GosiaJ
Użytkownik

JA nie zamierza?a pisa? ksi??ek o mi?o?ci, to nie s? romanse, no i st?d ten lekki niedosyt. Mnie z kolei zawsze brakowa?o w ekranizacjach Dumy tego etapu "pomi?dzy", który Jane opisa?a bardzo pi?knie: rozmów po zar?czynach, w których Darcy i Elisabeth mówi? ju? do siebie per "ty" i wszystko sobie opowiadaj?, wyja?niaj?, dope?niaj?.

No tak, mo?e to i ma?o filmowe, zaburzy?oby pewnie rytm ekranowej opowie?ci, ale nie zmienia to faktu, ?e na pewno by?oby przyjemnie zobaczy? szcz??liw? par? i nareszcie u?miechni?tego Darcy'ego :-) Zreszt? podobnie jest np. w ekranizacji "Rozwa?nej i romantycznej" - wszystko urywa si? na szcz??liwym ?lubie, podczas gdy zako?czenie informuje jeszcze o tym, co by?o potem - mo?e to i prozaiczne, ale mog?oby si? chocia? w dodatkach dvd pojawi?.

#40 2006-03-02 17:31:16

GosiaJ
Użytkownik

Od kiedy przeczyta?am Dum? pierwszy raz nie lubi? momenu jak dochodz? do porozumienia - bo wiem, ?e juz tylko szast-prast i koniec! :twisted:
do tego miejsca jest du?o opisów, a potem to ju? z górki...

No w?a?nie, a potem trzeba zaczyna? od pocz?tku ;-) Albo wyobra?a? sobie, co dalej... Mo?e przyda?by si? w?tek, co sobie najcz??ciej wyobra?amy, my?l?c o dalszych losach naszych ulubionych bohaterów?

#41 2006-03-03 00:38:04

izek
Użytkownik

Mo?e przyda?by si? w?tek, co sobie najcz??ciej wyobra?amy, my?l?c o dalszych losach naszych ulubionych bohaterów?

Julianna stworzy?a taki w?tek w Dumie i uprzedzeniu. Nazywa si? "Nasze fanficki"

gg 5425654

#42 2006-03-03 12:32:33

Diana
Użytkownik

W ?adnej z ekranizacji "Dumy", które ogl?da?am, nie pojawi?a si? scena, gdy Lizzy oznajmia matce o swych zar?czynach. A w ksi??ce ja uwielbiam ten moment i zawsze si? na nim ?miej?. I wyobra?am sobie, jak najpierw pani Bennet milknie gwa?townie (co u niej jest rzadko?ci?), oniemia?a, a potem wybucha i paple o tych tysi?cach rocznego dochodu, o szcz??ciu swych córek itd. Szkoda, ?e te ?wietne aktorki (w roli matek) nie mia?y mo?no?ci zagra? jeszcze tej jednej scenuni; rozmowa z ojcem natomiast pojawia si? i w DiU 1995 i 2005. Dlaczego tak krzywdz? mamusie?! wink

Czym jest ?ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#43 2006-03-03 13:45:34

Alison
Użytkownik

Szkoda, ?e te ?wietne aktorki (w roli matek) nie mia?y mo?no?ci zagra? jeszcze tej jednej scenuni; rozmowa z ojcem natomiast pojawia si? i w DiU 1995 i 2005. Dlaczego tak krzywdz? mamusie?! wink

No w?a?nie wydaje si?, ?e to taka wdzi?czna scena do zagrania, tyle w niej emocji, a aktorzy kochaj? tak sie pokaza?. A poza tym dodatkowy komediowy w?tek. Te? nie rozumiem czemu nikt jej nie doceni?.

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn?, swoja, w?asna, niczyja, nie znana nikomu...

#44 2006-03-03 18:08:48

Gitka
Użytkownik

To prawda, i jeszcze jest w ksi??ce jak pani Bennet boi si? Darcego i tylko przyrz?dza jego ulubione dania (?eby mu si? przypochlebia?)

#45 2006-03-04 20:57:12

Beata
Użytkownik

Dziewczyny! Czy naprawd? ?adnej z Was nie podoba?y si? o?wiadczyny w "EMMIE" ( Gwyneth Paltrow i Jeremy Northam ) , bo ?adna o tym nie pisa?a???
Odk?d kupi?am ten film ( a mia?o to miejsce gdzie? tydzie? temu) ogl?dam go 1x dziennie, a scen? o?wiadczyn pana Knightleya 3x wchodz?c w ekran telewizora. Niestety, musz? si? ju? ukrywa? , ogl?dam w tajemnicy przed rodzin? , bo zacz?li dziwnie na mnie patrze?.
Z tymi o?wiadczynami nie mog? si? równa? ?adne inne!!! ( oczywi?cie to moja w?asna opinia)
Pozdrawiam

Beata

#46 2006-03-04 21:10:21

Bonduelle
Użytkownik

Ca?y film z Gwyn nie wywo?a? u mnie wielkiego entuzjazmu - dobry, owszem, lecz chwilami zbyt "s?odki". St?d oswiadczyny Knightleya nie s? po prostu moimi ulubionymi wink

#47 2006-03-04 21:31:13

Beata
Użytkownik

Droga Bonduelle!
W?a?nie dlatego ?e jest "s?odki" tak ch?tnie go ogl?dam.
Musz? jako? odreagowa? po stresie w pracy oraz innych ...

Beata

#48 2006-03-04 22:09:23

Gosia
Użytkownik

Jesli mialabym wybierac oswiadczyny z Emmy, to bylyby to te w wersji z Markiem Strongiem big_smile

#49 2006-03-04 22:16:25

Alison
Użytkownik

Eeee tamte te? ?adne... on tak si? ?adnie u?miechn?? jak ona si? w ostatniej chwili zawstydzi?a, kiedy chcia? ja poca?owa?. To takie urocze by?o :-)

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn?, swoja, w?asna, niczyja, nie znana nikomu...

#50 2006-03-04 22:40:49

GosiaJ
Użytkownik

Julianna stworzy?a taki w?tek w Dumie i uprzedzeniu. Nazywa si? "Nasze fanficki"

Hmmm, ale mam wra?enie, ?e to jest w?tek na jakie? "powa?ne" historie, w sensie rozmiarowym itd. I mi chodzi raczej po prostu o takie nasze rozmaite przemy?lenia na ten lub ów temat.

Stopka forum