Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#51 2006-07-10 12:40:59

megg
U┐ytkownik

Re: Co z higien─ů?

tak, to by┼éo o wieku XIX:) a czemu nie o Zorro? nie by┼é taki z┼éy wink co do Anglii-rzeczywi┼Ťcie by┼éa w czo┼é├│wce, nie da si─Ö zaprzeczy─ç. U nich zawsze by┼éo nieco inaczej,ni┼╝ w innych miejscach na ┼Ťwiecie i chyba do tej pory co┼Ť z tego zosta┼éo (czy gdzie┼Ť jeszcze nosi si─Ö peruczki w parlamencie? wink )

#52 2006-07-10 13:02:58

Dione
U┐ytkownik

W latach JA ju┼╝ i tak by┼éo z higien─ů ca┼ékiem przyzwoicie. A takie ┼Ťredniowiecze ..... A fuj!

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#53 2006-07-10 14:57:24

pak4
U┐ytkownik

Ale Zorro ┼Ťpiewa po angielsku, wi─Öc jaki on tam Hiszpan sad

Dione, a co do ┼Ťredniowiecza, to podobnie by┼éo tak ┼║le -- dopiero pod jego koniec wyt─Öpiono publiczne ┼éa┼║nie. Okres kiepski pod k─ůtem higieny to wi─Öc tylko okres od pocz─ůtku Renesansu, do ko┼äca O┼Ťwiecenia; cho─ç i po┼Ťrodku trafia┼éy si─Ö wyj─ůtki (Montaigne chyba, o ile pami─Ötam...).

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#54 2006-07-11 22:38:23

megg
U┐ytkownik

┼éa┼║nie na dobre zacz─Öto t─Öpi─ç w latach 1510-1561, kiedy to mia┼éa miejsce epidemia d┼╝umy...uwa┼╝ano, ┼╝e umyte cia┼éo jest bardziej podatne na "morowe powietrze" i nawet szyto wtedy specjalne stroje, blisko przylegaj─ůce do cia┼éa,┼╝eby wy┼╝ej wymienione powietrze ┼Ťlizga┼éo si─Ö po ciele, ale do niego nie dosta┼éo..........tsia.........a w ┼Ťredniowieczu owszem istania┼éo poj─Öcie czysto┼Ťci, ale nie mia┼éo nic wsp├│lnego z..........wod─ů..........tylko......z wycieraniem...To znaczy-nie myli si─Ö, tylko wycierali, bo uwa┼╝ali, ┼╝e substancje wydobywaj─ůce si─Ö z cia┼éa s─ů ┼║r├│d┼éem energii, a woda je zmywa. Wycieranie natomiast pozwala┼éo wg ludzi ┼Ťredniowiecza zachowa─ç te substancje, a pozby─ç si─Ö przykrego zapachu. Mo┼╝na si─Ö by┼éo np. wyciera─ç ga┼ék─ů r├│┼╝an─ů.....(nb pisa┼é o tym wielki m─ůdrala Erazm z Rotterdamu wink ) to w┼éa┼Ťnie w XVIII wieku ludzie-a dok┼éadniej "uczeni"- pokapowali si─Ö, ┼╝e brud i choroby to chyba co┼Ť maj─ů ze sob─ů wsp├│lnego.....

#55 2006-07-12 11:04:59

Marija
U┐ytkownik

┼Ülady w Wersa┼éu widzia┼éam, ale tam ci─ůgle z higien─ů i czysto┼Ťci─ů s─ů na bekier, st─ůd ich przodownictwo w produkcji perfum.
W epoce wymy┼Ťlnych peruk obok sztu─çc├│w k┼éadziono z┼éote m┼éoteczki, aby nimi zdzieli─ç ewentualn─ů weszk─Ö, kt├│ra z owej peruczki spad┼éa na st├│┼é.

Potwierdzam. Go┼Ťci┼éam kiedy┼Ť w domu pewnego Francuza spod Marsylii. R─Öcznika nie mia┼é i nie chcia┼é, a my┼é si─Ö RANO (a by┼éo lato....). Wieczorem nie!!! W co si─Ö wyciera┼é - wol─Ö nie wnika─ç, mam nadziej─Ö, ┼╝e nie w m├│j r─Öcznik. No c├│┼╝, i tak maj─ů si─Ö za kwiat cywilizacji, a nas za prymitywy, co si─Ö przyuczaj─ů do bie┼╝─ůcej wody i myd┼éa. :evil:

#56 2006-07-12 11:43:38

Marija
U┐ytkownik

ja tez tak mysle ze dlugo bym nie wytrzymala, byc na balu z pieknej sukni i czuc ze cos smierdzi albo czuc bardo silne perfumy bo ktos probowal zamaskowac brzydki zapaszek blee

Hm, jak wszyscy ┼Ťmierdzieli podobnie, to nikomu to nie przeszkadza┼éo tak naprawd─Ö. To nam si─Ö tak wydaje z perspektywy naszych prysznic├│w i antyperspirant├│w. Brudni ludzie to by┼é standard; ja si─Ö tylko czasem o┼Ťmielam zastanawia─ç, kto i kiedy wymy┼Ťli┼é "mi┼éo┼Ť─ç francusk─ů". Rany boskie 8O

#57 2006-07-12 13:55:23

beju
U┐ytkownik

buhahahahahahahaha lol
nie mam nic do powiedzenia w tym momencie

#58 2006-07-13 07:47:48

Marija
U┐ytkownik

buhahahahahahahaha lol
nie mam nic do powiedzenia w tym momencie

Ba, ale to jest problem! tu nie ma ┼Ťmiacia :evil: Przemy┼Ťlawszy pocz─ůtki pewnych - powiedzmy - wynalazk├│w naszych przodk├│w..... :?

#59 2006-07-14 10:17:03

Dione
U┐ytkownik

My┼Ťl─Ö, ┼╝e o pewnych rzeczach lepiej nie wiedzie─ç :twisted: Jeszcze by nas to zszokowa┼éo wink

#60 2006-07-14 10:32:02

Marija
U┐ytkownik

My┼Ťl─Ö, ┼╝e o pewnych rzeczach lepiej nie wiedzie─ç :twisted: Jeszcze by nas to zszokowa┼éo wink

Hehe, a jak by┼Ťmy MY mogli poszokowa─ç naszych przodk├│w, hoho wink Ci bior─ůcy w upa┼éy prysznic 5 razy dziennie sp┼éon─Öli by na stosie; kobieta w ci─ů┼╝y chodz─ůca po ulicy zosta┼éaby publicznie napi─Ötnowana; ┼╝e ju┼╝ o grzechach ci─Ö┼╝szych nie wspomn─Ö tongue

#61 2006-07-14 10:39:37

Dione
U┐ytkownik

Najwi─Ökszym problemem i tak by┼éyby kobiety z w┼éasnej woli wybieraj─ůce samotno┼Ť─ç. Przecie┼╝ wtedy stare panny nie mia┼éy prawie wcale powa┼╝ania.

#62 2006-07-14 16:54:10

megg
U┐ytkownik

ale w czasach JA kobieta w ci─ů┼╝y chodz─ůca po ulicy ju┼╝ nie by┼éa niczym zjawiskowym:)
obiecany artyku┼é jest ju┼╝ w po┼éowie, tworz─Ö nadal, niebawem powinnam wys┼éa─çsmile ale z tego, co przeczyta┼éam, to czasy JA to ju┼╝ by┼éo naprawd─Ö CO┼Ü je┼Ťli chodzi o higien─Ö i w og├│le dbanie o zdrowie w por├│wnaniu do poprzednich epok. No i oczywi┼Ťcie Anglia mia┼éa na tym polu najwi─Öksze zas┼éugi:)

#63 2006-07-19 18:21:32

Areliee
U┐ytkownik

Co wida─ç w tym artykule big_smile

Zainteresowa┼é mnie. Gratuluj─Ö, bo naprawd─Ö ┼Ťwietnie napisa┼éa┼Ť. Wspomnia┼éa┼Ť o r├│┼╝nych faktach historycznych jednocze┼Ťnie nie przyt┼éaczaj─ůc nas i nie "przynudzaj─ůc".

I, co tu dużo mówić, ulżyło mi, jak się dowiedziałam, że oni się jednak za czasów JA myli wink

Bo, pomy┼Ťlcie... ┼Ümierdz─ůcy p. Darcy... ;(
Przecież to byłoby straszne!
wink

#64 2006-07-20 11:49:50

elbereth
U┐ytkownik

Bo, pomy┼Ťlcie... ┼Ümierdz─ůcy p. Darcy... ;(
Przecież to byłoby straszne!

Straszny to by┼éby ┼Ťmierdz─ůcy pan Collins... :twisted:

Megg, moje gratulacje, wspaniały artykuł :!:

┼╗ona: Dlaczego zostawi┼ée┼Ť mnie sam─ů? Wida─ç kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
M─ů┼╝: Ale┼╝ sk─ůd! Gdyby┼Ťcie oboje ton─Öli w rzece, ratowa┼ébym Ciebie!
┼╗ona: Naprawd─Ö?
M─ů┼╝: Oczywi┼Ťcie! Jeste┼Ť dwa razy l┼╝ejsza! big_smile

#65 2006-07-20 12:06:46

megg
U┐ytkownik

:oops: :oops:
Dziewczyny Kochane, dziękuję bardzo. Cieszę się, że się dobrze czytałosmile

#66 2006-07-22 13:17:09

lady_kasiek
U┐ytkownik

Zaraz zaraz czyli jak niewiasta miala swje dni to lezala non stop w loóżku i nie pokazywała się w terenie??

GRITAR─é? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

#67 2006-07-22 13:30:21

Robert_Benett
U┐ytkownik

oczywiscie..podczas swoich dni kobiety nie wychodziły z łóźka...ze swoich sypialni..
zauwa┼╝, ze by┼é to czas, kiedy nie by┼éo tampon├│w , podpasek ...nawet bielizna osobista by┼éa w stanie raczkuj─ůcym....

Kwitn─ůce irysy
U moich st├│p -
Sandały sznurowane na niebiesko.(Basho Matsuo )

#68 2006-07-22 14:04:42

lady_kasiek
U┐ytkownik

To wesoło. Biedne niewiasty a ja teraz narzekam

CULTURA POPULAR...

#69 2006-07-22 14:10:19

Areliee
U┐ytkownik

To nie narzekaj.
Wyobra┼║ sobie, ┼╝e musisz kilka dni le┼╝e─ç w ┼é├│┼╝ku... A na dworze ┼╝ar skwar i tylko wyj┼Ť─ç na powietrze. To nie by┼éoby weso┼ée. Cho─ç w sumie...
Usprawiedliwienie do szkoły/pracy:
"Córka/Ja była/m niedysponowana" lol

#70 2006-07-22 16:56:17

lady_kasiek
U┐ytkownik

To nie b─Öde no pomy┼Ťlcie chcecie i┼Ť─ç na mecz a nie mo┼╝ecie masakra

CULTURA POPULAR...

#71 2006-07-22 20:53:32

Areliee
U┐ytkownik

Oj Ty biedna z tymi meczami.
Przypomniała mi się reklama "Jest wyprzedaż, a ja mam okres!" lol
Biedna Lidia tongue

#72 2006-07-22 21:01:28

lady_kasiek
U┐ytkownik

czego bioedna ja z meczami? big_smile
nie ejst tak ┼║le.
A ta reklama to co┼Ť w tym stylu wyj┼Ťcie jakie┼Ť a tu nie dzi─Ökuj─Ö za tydzie┼ä prosze

CULTURA POPULAR...

#73 2006-07-22 21:06:23

Areliee
U┐ytkownik

A je┼Ťli kiedy┼Ť m─Ö┼╝czyzna chcia┼é si─Ö o┼Ťwiadczy─ç i akurat trafi┼é na taki dzie┼ä?
Musiał biedny czekać :twisted:

#74 2006-07-22 21:14:44

lady_kasiek
U┐ytkownik

Jak kocha to poczeka wink

CULTURA POPULAR...

#75 2006-07-22 21:27:30

Areliee
U┐ytkownik

Na pewno.
Ale do tego czasu r─Ökawiczki b─Öd─ů w strz─Öpach tongue.

Stopka forum