Ogród Jane Austen

Strona poświecona Jane Austen

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

#51 2006-07-10 12:40:59

megg
Użytkownik

Re: Co z higien??

tak, to by?o o wieku XIX:) a czemu nie o Zorro? nie by? taki z?y wink co do Anglii-rzeczywi?cie by?a w czo?ówce, nie da si? zaprzeczy?. U nich zawsze by?o nieco inaczej,ni? w innych miejscach na ?wiecie i chyba do tej pory co? z tego zosta?o (czy gdzie? jeszcze nosi si? peruczki w parlamencie? wink )

#52 2006-07-10 13:02:58

Dione
Użytkownik

W latach JA ju? i tak by?o z higien? ca?kiem przyzwoicie. A takie ?redniowiecze ..... A fuj!

Mój ch?opak si? w?a?nie o?eni?....

#53 2006-07-10 14:57:24

pak4
Użytkownik

Ale Zorro ?piewa po angielsku, wi?c jaki on tam Hiszpan sad

Dione, a co do ?redniowiecza, to podobnie by?o tak ?le -- dopiero pod jego koniec wyt?piono publiczne ?a?nie. Okres kiepski pod k?tem higieny to wi?c tylko okres od pocz?tku Renesansu, do ko?ca O?wiecenia; cho? i po?rodku trafia?y si? wyj?tki (Montaigne chyba, o ile pami?tam...).

Oddaj wierzbie
Ca?? nienawi??, ca?e po??danie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#54 2006-07-11 22:38:23

megg
Użytkownik

?a?nie na dobre zacz?to t?pi? w latach 1510-1561, kiedy to mia?a miejsce epidemia d?umy...uwa?ano, ?e umyte cia?o jest bardziej podatne na "morowe powietrze" i nawet szyto wtedy specjalne stroje, blisko przylegaj?ce do cia?a,?eby wy?ej wymienione powietrze ?lizga?o si? po ciele, ale do niego nie dosta?o..........tsia.........a w ?redniowieczu owszem istania?o poj?cie czysto?ci, ale nie mia?o nic wspólnego z..........wod?..........tylko......z wycieraniem...To znaczy-nie myli si?, tylko wycierali, bo uwa?ali, ?e substancje wydobywaj?ce si? z cia?a s? ?ród?em energii, a woda je zmywa. Wycieranie natomiast pozwala?o wg ludzi ?redniowiecza zachowa? te substancje, a pozby? si? przykrego zapachu. Mo?na si? by?o np. wyciera? ga?k? ró?an?.....(nb pisa? o tym wielki m?drala Erazm z Rotterdamu wink ) to w?a?nie w XVIII wieku ludzie-a dok?adniej "uczeni"- pokapowali si?, ?e brud i choroby to chyba co? maj? ze sob? wspólnego.....

#55 2006-07-12 11:04:59

Marija
Użytkownik

?lady w Wersa?u widzia?am, ale tam ci?gle z higien? i czysto?ci? s? na bekier, st?d ich przodownictwo w produkcji perfum.
W epoce wymy?lnych peruk obok sztu?ców k?adziono z?ote m?oteczki, aby nimi zdzieli? ewentualn? weszk?, która z owej peruczki spad?a na stó?.

Potwierdzam. Go?ci?am kiedy? w domu pewnego Francuza spod Marsylii. R?cznika nie mia? i nie chcia?, a my? si? RANO (a by?o lato....). Wieczorem nie!!! W co si? wyciera? - wol? nie wnika?, mam nadziej?, ?e nie w mój r?cznik. No có?, i tak maj? si? za kwiat cywilizacji, a nas za prymitywy, co si? przyuczaj? do bie??cej wody i myd?a. :evil:

#56 2006-07-12 11:43:38

Marija
Użytkownik

ja tez tak mysle ze dlugo bym nie wytrzymala, byc na balu z pieknej sukni i czuc ze cos smierdzi albo czuc bardo silne perfumy bo ktos probowal zamaskowac brzydki zapaszek blee

Hm, jak wszyscy ?mierdzieli podobnie, to nikomu to nie przeszkadza?o tak naprawd?. To nam si? tak wydaje z perspektywy naszych pryszniców i antyperspirantów. Brudni ludzie to by? standard; ja si? tylko czasem o?mielam zastanawia?, kto i kiedy wymy?li? "mi?o?? francusk?". Rany boskie 8O

#57 2006-07-12 13:55:23

beju
Użytkownik

buhahahahahahahaha lol
nie mam nic do powiedzenia w tym momencie

#58 2006-07-13 07:47:48

Marija
Użytkownik

buhahahahahahahaha lol
nie mam nic do powiedzenia w tym momencie

Ba, ale to jest problem! tu nie ma ?miacia :evil: Przemy?lawszy pocz?tki pewnych - powiedzmy - wynalazków naszych przodków..... :?

#59 2006-07-14 10:17:03

Dione
Użytkownik

My?l?, ?e o pewnych rzeczach lepiej nie wiedzie? :twisted: Jeszcze by nas to zszokowa?o wink

#60 2006-07-14 10:32:02

Marija
Użytkownik

My?l?, ?e o pewnych rzeczach lepiej nie wiedzie? :twisted: Jeszcze by nas to zszokowa?o wink

Hehe, a jak by?my MY mogli poszokowa? naszych przodków, hoho wink Ci bior?cy w upa?y prysznic 5 razy dziennie sp?on?li by na stosie; kobieta w ci??y chodz?ca po ulicy zosta?aby publicznie napi?tnowana; ?e ju? o grzechach ci??szych nie wspomn? tongue

#61 2006-07-14 10:39:37

Dione
Użytkownik

Najwi?kszym problemem i tak by?yby kobiety z w?asnej woli wybieraj?ce samotno??. Przecie? wtedy stare panny nie mia?y prawie wcale powa?ania.

#62 2006-07-14 16:54:10

megg
Użytkownik

ale w czasach JA kobieta w ci??y chodz?ca po ulicy ju? nie by?a niczym zjawiskowym:)
obiecany artyku? jest ju? w po?owie, tworz? nadal, niebawem powinnam wys?a?smile ale z tego, co przeczyta?am, to czasy JA to ju? by?o naprawd? CO? je?li chodzi o higien? i w ogóle dbanie o zdrowie w porównaniu do poprzednich epok. No i oczywi?cie Anglia mia?a na tym polu najwi?ksze zas?ugi:)

#63 2006-07-19 18:21:32

Areliee
Użytkownik

Co wida? w tym artykule big_smile

Zainteresowa? mnie. Gratuluj?, bo naprawd? ?wietnie napisa?a?. Wspomnia?a? o ró?nych faktach historycznych jednocze?nie nie przyt?aczaj?c nas i nie "przynudzaj?c".

I, co tu du?o mówi?, ul?y?o mi, jak si? dowiedzia?am, ?e oni si? jednak za czasów JA myli wink

Bo, pomy?lcie... ?mierdz?cy p. Darcy... ;(
Przecie? to by?oby straszne!
wink

#64 2006-07-20 11:49:50

elbereth
Użytkownik

Bo, pomy?lcie... ?mierdz?cy p. Darcy... ;(
Przecie? to by?oby straszne!

Straszny to by?by ?mierdz?cy pan Collins... :twisted:

Megg, moje gratulacje, wspania?y artyku? :!:

?ona: Dlaczego zostawi?e? mnie sam?? Wida? kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
M??: Ale? sk?d! Gdyby?cie oboje ton?li w rzece, ratowa?bym Ciebie!
?ona: Naprawd??
M??: Oczywi?cie! Jeste? dwa razy l?ejsza! big_smile

#65 2006-07-20 12:06:46

megg
Użytkownik

:oops: :oops:
Dziewczyny Kochane, dzi?kuj? bardzo. Ciesz? si?, ?e si? dobrze czyta?osmile

#66 2006-07-22 13:17:09

lady_kasiek
Użytkownik

Zaraz zaraz czyli jak niewiasta miala swje dni to lezala non stop w loó?ku i nie pokazywa?a si? w terenie??

GRITAR?? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

#67 2006-07-22 13:30:21

Robert_Benett
Użytkownik

oczywiscie..podczas swoich dni kobiety nie wychodzi?y z ?ó?ka...ze swoich sypialni..
zauwa?, ze by? to czas, kiedy nie by?o tamponów , podpasek ...nawet bielizna osobista by?a w stanie raczkuj?cym....

Kwitn?ce irysy
U moich stóp -
Sanda?y sznurowane na niebiesko.(Basho Matsuo )

#68 2006-07-22 14:04:42

lady_kasiek
Użytkownik

To weso?o. Biedne niewiasty a ja teraz narzekam

CULTURA POPULAR...

#69 2006-07-22 14:10:19

Areliee
Użytkownik

To nie narzekaj.
Wyobra? sobie, ?e musisz kilka dni le?e? w ?ó?ku... A na dworze ?ar skwar i tylko wyj?? na powietrze. To nie by?oby weso?e. Cho? w sumie...
Usprawiedliwienie do szko?y/pracy:
"Córka/Ja by?a/m niedysponowana" lol

#70 2006-07-22 16:56:17

lady_kasiek
Użytkownik

To nie b?de no pomy?lcie chcecie i?? na mecz a nie mo?ecie masakra

CULTURA POPULAR...

#71 2006-07-22 20:53:32

Areliee
Użytkownik

Oj Ty biedna z tymi meczami.
Przypomnia?a mi si? reklama "Jest wyprzeda?, a ja mam okres!" lol
Biedna Lidia tongue

#72 2006-07-22 21:01:28

lady_kasiek
Użytkownik

czego bioedna ja z meczami? big_smile
nie ejst tak ?le.
A ta reklama to co? w tym stylu wyj?cie jakie? a tu nie dzi?kuj? za tydzie? prosze

CULTURA POPULAR...

#73 2006-07-22 21:06:23

Areliee
Użytkownik

A je?li kiedy? m??czyzna chcia? si? o?wiadczy? i akurat trafi? na taki dzie??
Musia? biedny czeka? :twisted:

#74 2006-07-22 21:14:44

lady_kasiek
Użytkownik

Jak kocha to poczeka wink

CULTURA POPULAR...

#75 2006-07-22 21:27:30

Areliee
Użytkownik

Na pewno.
Ale do tego czasu r?kawiczki b?d? w strz?pach tongue.

Stopka forum