Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2006-02-20 10:36:29

Mag
U┐ytkownik

Co z higien─ů?

Jestem ciekawa jak to by┼éo z higien─ů w tamtych czasach?
w filmie(P&P'95-) Colinek si─Ö pluchta┼é w balii, ale jaki┼Ť szczeg├│lnych ablucji
tam nie przedstawiali, więc jak to było?
czy myły się dziewczyny, bo nie znały dnia ani godziny.....:oops:
czy tylko od wielkiego dzwonu, maskuj─ůc odorki perfumami? :twisted:

GG 6318358

#2 2006-02-20 10:50:12

Diana
U┐ytkownik

Re: Co z higien─ů?

Och, higiena! Kiep┼Ťciutko z ni─ů pewnie by┼éo. Kobity stosowa┼éy pachnid┼éa w┼éa┼Ťnie by zamaskowa─ç nieprzyjemne zapachy. Jak tak ogl─ůdam "Dum─Ö" 1995 i patrz─Ö, jak one tam w ┼Ťrodku lata w r─Ökawiczkach i kapeluszach, zapi─Öte a┼╝ pod szyj─Ö, to ciesz─Ö si─Ö, ┼╝e w sierpniu mog─Ö sobie chodzi─ç na samych rami─ůczkach, bo normalnie mo┼╝na tam pewnie si─Ö by┼éo ugotowa─ç.
Za to ciekawi┼é mnie zawsze wygl─ůd toalet i wychodk├│w w dawnych czasach, a ju┼╝ szczeg├│lnie- jak panie si─Ö wtedy obywa┼éy bez podpasek? wink

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#3 2006-02-20 11:32:35

Gosia
U┐ytkownik

Nie wiem jak bylo w XIX wieku, bo z pewnoscia w XVIII i wczesniej, tak jak piszecie - za czesto to sie nie kapano. A jak juz - to bylo to wielkie swieto. Kapiele krola byly wydarzeniem. Takie łazienki w Warszawie, to byla fanaberia wink

Samo slowo higiena wesz┼éo do u┼╝ytku na pocz─ůtku XIX wieku.

Artykulik na ten temat:
http://6plus.interklasa.pl/szesc/strony/str4544.htm

"Wprawdzie tylko najbogatsi mieli prywatne ┼éazienki, ale zacz─Öto zak┼éada─ç ┼éa┼║nie publiczne (w po┼éowie XIX wieku w Warszawie by┼éo ich 17). Standardy higieniczne mieszcza┼ästwa i ziemian by┼éy jednak r├│wnie┼╝ do┼Ť─ç niskie. Cudzoziemc├│w dziwi┼é cz─Östo brud panuj─ůcy we dworach, brak pomieszcze┼ä do mycia, czasem nawet ust─Öp├│w. Jak wygl─ůda┼éa higiena elit spo┼éecznych pokazuje instrukcja Stanis┼éawa Zamoyskiego z 1814 roku reguluj─ůca wychowanie jego syn├│w. Mieli oni my─ç co rano twarz i uszy wod─ů, a r─Öce tak┼╝e myd┼éem, za┼Ť nogi i ca┼ée cia┼éo tylko w niedziel─Ö. Mieli posiada─ç w┼éasne szczotki do w┼éos├│w i szczoteczki do z─Öb├│w, ale proszku do mycia z─Öb├│w nale┼╝a┼éo u┼╝ywa─ç tylko dwa razy w tygodniu. Pomimo do┼Ť─ç niskiego poziomu higieny zamo┼╝niejsze warstwy stosowa┼éy r├│┼╝ne kosmetyki, takie jak myd┼éa kwiatowe, proszki wybielaj─ůce z─Öby, pomady do w┼éos├│w (przeciwdzia┼éaj─ůce jakoby ich siwieniu i wypadaniu), pomady do twarzy i r─ůk, puder, perfumy, woda kolo┼äska. Zasadniczo nast─ůpi┼éa pewna poprawa stanu higieny - zar├│wno osobistej, jak i mieszka┼ä. "

W Anglii z pewnoscia bylo troche lepiej.
Znalazlam jakis tytul, ktory moze zainteresowanym wiele wyjasnic:
Georges Vigarello -"Czysto┼Ť─ç i brud. Higiena cia┼éa od ┼Üredniowiecza do XX wieku"

Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

#4 2006-02-20 18:56:46

arydno
U┐ytkownik

Az strach pomyslec o tym jak wonieli ci ludzie... Nawet nie mowiac o higienie intymnej, pomyslmy o samym myciu zebow!!!

Ta epoka jest nieszczegolna pod tym wzgledem, ale nie chce mi sie wierzyc ze jesli ktos czul ze smierdzi to sie mimo wszystko nie myl...

Wiem, ze do wybielania bielizny uzywano takiej niebieskiej farbki; moja babcia pamieta jak jej babcia pracowala w takiej wielkiej pralni gdzie uzywano lugu i tego czegos. Mysle wiec ze jesli juz ubranie bylo czyste, to bylo czyste na fest...

Jeszcze jedno: zastanawialam sie, dlaczego panny co sezon - jesli mialy kase - kupowaly sobie kilka sukien. Wlasnie z tego powodu ze trudno bylo prac ubrania, zwlaszcza te eleganckie; te materialy...byly niepraktyczne.

Nie to co nasze okropne sliskie nieprzepuszczalne ale i praktyczne (non-iron) plastikowe tkaniny nowoczesnej (z lat 60-tych) techniki!
Wiwat dzwony z bistoru!

Dzwony z bistoru wszystkich krajow laczcie sie! tongue

pozdrawiam

#5 2006-02-20 21:06:45

Maryann
U┐ytkownik

zastanawialam sie, dlaczego panny co sezon - jesli mialy kase - kupowaly sobie kilka sukien. Wlasnie z tego powodu ze trudno bylo prac ubrania, zwlaszcza te eleganckie; te materialy...byly niepraktyczne.

Pono─ç kiedy we Francji nasta┼éa moda na bia┼ée mu┼Ťlinowe suknie, to francuskie elegantki wysy┼éa┼éy je do prania do ... Indii, wierz─ůc ┼╝e tylko tam wypior─ů je dobrze (bo mu┼Ťlin by┼é indyjski).

#6 2006-02-21 01:45:59

AineNiRigani
U┐ytkownik

Jeszcze jedno: zastanawialam sie, dlaczego panny co sezon - jesli mialy kase - kupowaly sobie kilka sukien. Wlasnie z tego powodu ze trudno bylo prac ubrania, zwlaszcza te eleganckie; te materialy...byly niepraktyczne.

Niby tak, ale jednak dbano o praktyczno┼Ť─ç materia┼é├│w. nie wiem czy kojarzycie scen─Ö w Opactwie, gdzie ganiono katarzyn─Ö za kupno niepraktycznego materia┼éu na sukni─Ö, kt├│ry b─Ödzie trudny do prania.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#7 2006-02-21 11:12:54

Georginia
U┐ytkownik

je┼Ťli interesujecie si─Ö higien─ů to polecam wizt─Ö w Wersalu...tam ┼Ťlady pozosta┼éy do dzi┼Ť...

#8 2006-02-21 12:18:51

AineNiRigani
U┐ytkownik

He he, zawsze o tym dzieciom opowiadam big_smile

#9 2006-02-21 13:37:02

Kaziuta
U┐ytkownik

┼Ülady w Wersa┼éu widzia┼éam, ale tam ci─ůgle z higien─ů i czysto┼Ťci─ů s─ů na bekier, st─ůd ich przodownictwo w produkcji perfum.
W epoce wymy┼Ťlnych peruk obok sztu─çc├│w k┼éadziono z┼éote m┼éoteczki, aby nimi zdzieli─ç ewentualn─ů weszk─Ö, kt├│ra z owej peruczki spad┼éa na st├│┼é.

#10 2006-02-21 20:25:14

caroline
U┐ytkownik

O złotych młoteczkach słyszałam, ale o co chodzi z Wersalem? (nie byłam)

Kiedy Karolina Bingley m├│wi o El┼╝biecie, ┼╝e ta ma "zno┼Ťne" z─Öby, uwa┼╝am, ┼╝e jak na tamte czasy by┼é to spory komplement.

#11 2006-02-21 20:48:29

AineNiRigani
U┐ytkownik

Hmm. Co do Wersalu, chodzi tutaj g┼é├│wnie o zaszczane (ze tak sie wyra┼╝─Ö niefajnie) ┼Ťciany.

#12 2006-02-21 20:51:18

caroline
U┐ytkownik

Taaaa, od razu przypomina si─Ö opowie┼Ť─ç z "Romansu wszechczas├│w" Chmielewskiej o wypadku z archaicznym wychodkiem, fuj!

A tak w og├│le widzia┼éy┼Ťcie kiedy┼Ť te parawaniki i fotele z dziur─ů u┼╝ywane w epoce w wiadomym celu? A wyobra┼╝acie sobie trzyma─ç nocnik pod ┼é├│┼╝kiem! :twisted:

#13 2006-02-21 23:15:13

Georginia
U┐ytkownik

widziałam takie cuda...a co do Wersalu to 3 dni mi bylo niedobrze od tego 'zapachu' mogli chociaz wymienic ten parkiet...w tym wypadku nie jestem za oryginalnoscia wystroju....

Wyobra┼║cie sobie jak to si─Ö dziwnie zmienia, kiedy┼Ť ludzie potrafili najzwyczajniej w ┼Ťwiecie odwr├│ci─ç si─Ö do kominka i za┼éatwi─ç swoj─ů potrzebe....nawet dam to nie gorszy┼éo....wida─ç nasze poczucie obrzydzenia wynika z tego,┼╝e pewne nowe zasady tak g┼é─Öboko wbijaj─ů nam si─Ö do g┼éowy ,┼╝e wyw┼éuj─ů faktycznie prawdziwe emocje i odruchy....

#14 2006-02-21 23:32:02

AineNiRigani
U┐ytkownik

To, ┼╝e si─Ö nie myto - ok, niech ju┼╝ b─Ödzie.
Ale ┼╝e w ┼Ťredniowieczu wymieniane by┼éo jako jeden z powod├│w do beatyfikacji - tego ju┼╝ nie pojm─Ö. Skoro to by┼éo takie powszechne.

#15 2006-02-22 18:38:22

Diana
U┐ytkownik

Aine, kt├│ry to ┼Ťwi─Öty przesiedzia┼é pod schodami jakiego┼Ť budynku kilka lat? ┼Üw. Aleksy?
Nocnik chyba by┼é sporym wynalazkiem w swoim czasie. Przypominam sobie tak─ů scen─Ö z polskiego serialu "Przeprowadzki", gdzie A. Samusionek lata w czepeczku po dworku z nocniczkiem z francuskiego fajansu dla starszej pani! wink

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#16 2006-02-22 20:05:02

AineNiRigani
U┐ytkownik

┼Ťw. Aleksy

#17 2006-03-04 22:47:14

GosiaJ
U┐ytkownik

To, ┼╝e si─Ö nie myto - ok, niech ju┼╝ b─Ödzie.
Ale ┼╝e w ┼Ťredniowieczu wymieniane by┼éo jako jeden z powod├│w do beatyfikacji - tego ju┼╝ nie pojm─Ö. Skoro to by┼éo takie powszechne.

No w┼éa┼Ťnie z tego, co czyta┼éam, ┼Ťredniowiecze pod wzgl─Ödem higieny sta┼éo w wielu wypadkach wy┼╝ej ni┼╝ np. barok, kt├│ry jawi si─Ö jako najbardziej "┼Ťmierdz─ůca" epoka ;-) A dba┼éo┼Ť─ç o higien─Ö by┼éa uwa┼╝ana w wiekach ┼Ťrednich za przejaw ┼╝ycia doczesnymi problemami, st─ůd przyszli ┼Ťwi─Öci odrzucali pogardliwie tego typu dzia┼éania.

Thorntonmania... nieustaj─ůce apogeum uzale┼╝nienia.

#18 2006-03-04 22:48:07

GosiaJ
U┐ytkownik

┼Ťw. Aleksy

M├│j ulubieniec ;-) Najbardziej nie lubi─Ö w nim jego postawy wobec ┼╝ony - i to w noc po┼Ťlubn─ů, a fe!

#19 2006-03-04 22:52:18

GosiaJ
U┐ytkownik

je┼Ťli interesujecie si─Ö higien─ů to polecam wizt─Ö w Wersalu...tam ┼Ťlady pozosta┼éy do dzi┼Ť...

Wersal to podobno i tak szczyty higieny w por├│wnaniu z tym, co by┼éo w Luwrze. Wyobra┼╝am sobie, co si─Ö tam musia┼éo dzia─ç, szczeg├│lnie latem, pami─Ötaj─ůc o tym, ┼╝e szerokie bulwary to zas┼éuga Hausmanna dopiero w XIX wieku. Kilka tysiecy ludzi w jednym budynku, te (przepraszam za wyra┼╝enie) zafadane kominki i zakamarki, wok├│┼é w─ůskie uliczki, upa┼é - bleeee ;-)

#20 2006-03-04 23:25:12

AineNiRigani
U┐ytkownik

W sumie bior─ůc pod uwag─Ö Europe - racja z higien─ů by┼éo kipskawo. Ale u nas w Polsce - naprawd─Ö nie┼║le. Analizuj─ůc rachunki za praczki, za elementy ┼éa┼║ni itd. wida─ç, ┼╝e dbali┼Ťmy i zdrowie i higien─Ö big_smile

#21 2006-03-05 00:10:40

GosiaJ
U┐ytkownik

W sumie bior─ůc pod uwag─Ö Europe - racja z higien─ů by┼éo kipskawo. Ale u nas w Polsce - naprawd─Ö nie┼║le. Analizuj─ůc rachunki za praczki, za elementy ┼éa┼║ni itd. wida─ç, ┼╝e dbali┼Ťmy i zdrowie i higien─Ö big_smile

W sumie to ch─Ötnie bym poczyta┼éa jakie┼Ť konkretniejsze ┼║r├│d┼éa dotycz─ůce Europy - bo jako przyk┼éad zawsze podaje si─Ö Francj─Ö i tam rzeczywi┼Ťcie wygl─ůda to nie najkorzystniej, ale co z innymi krajami? Zawsze mam wra┼╝enie, ┼╝e protestanci cz─Ö┼Ťciej si─Ö myli ni┼╝ katolicy ;-)

#22 2006-03-05 17:26:27

Maryann
U┐ytkownik

W Hiszpanii za zbyt staranne mycie mo┼╝na by┼éo trafi─ç nawet przed s─ů inkwizycji, bo coniekt├│rzy gorliwi tropiciele czysto┼Ťci rasowej doszukiwali si─Ö rytualnych ablucji w tym, ┼╝e kto┼Ť np. myje r─Öce przed jedzeniem. [/list]

#23 2006-03-05 19:58:14

Bonduelle
U┐ytkownik

Wydaje mi si─Ö, ┼╝e w┼éa┼Ťnie w czasach JA zacz─Öto przywi─ůzywa─ç wag─Ö do czysto┼Ťci... *idzie szuka─ç odpowiedniego cytatu*

George Bryan Brummel - 1778 - 1840

(modni┼Ť, dandys etc.)

"Brummel zas┼éyn─ů┼é nie tylko jako maniak modnych dodatk├│w. W swojej wybitnie niedomytej epoce wprowadzi┼é rewolucyjny trend mody m─Öskiej - pomys┼é noszenia czystych ubra┼ä... i porz─ůdnego k─ůpania si─Ö przed ich w┼éo┼╝eniem (...) Przed Beau wi─Ökszo┼Ť─ç m─Ö┼╝czyzn s─ůdzi┼éa, ┼╝e tylko wierzchowiec musi l┼Ťni─ç czysto┼Ťci─ů. Natomiast my┼Ťl, ┼╝e czystego konia powinien dosiada─ç czysty je┼║dziec, by┼éa dla nicz czym┼Ť g┼éupim i wyssanym z brudnego palca".

#24 2006-03-05 20:05:25

caroline
U┐ytkownik

"Natomiast my┼Ťl, ┼╝e czystego konia powinien dosiada─ç czysty je┼║dziec, by┼éa dla nich czym┼Ť g┼éupim i wyssanym z brudnego palca".

Świetne big_smile big_smile
Sk─ůd ten cytat?

#25 2006-03-05 20:10:12

Bonduelle
U┐ytkownik

Michael Cox "Wrzask mody" z serii "Monstrualna erudycja" - hah, kochałam to w podstawówce wink

Stopka forum