Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2006-02-19 22:38:59

Kazik
(Admin)

Zasady / Kodeks / Etykieta / Regulamin

Od jakiego┼Ť czasu my┼Ťla┼éem o dodaniu na forum jakiego┼Ť zbioru zasad post─Öpowania, takiej wewn─Ötrznej "netykiety". By┼éby to kawa┼éek tekstu z kt├│rym ka┼╝da nowa cz┼éonkini forum powinna si─Ö zapozna─ç, i kt├│ry wisia┼éby zawsze gdzie┼Ť w ┼éatwo dost─Öpnym miejscu, i kt├│ry jednocze┼Ťnie wyznacza┼éby zasady ewentualnych interwencji admina czy moderator├│w. W ostatnich dniach ten w─ůtek powr├│ci┼é w kontaktach z niekt├│rymi z Was, a dzi─Öki caroline da┼éo si─Ö przygotowa─ç zarys takiej naszej konstytucji.

Teraz pro┼Ťba do Was - czytajcie i zg┼éaszajcie swoje uwagi, poprawki, sugestie. Im lepsze zasady stworzymy tym przyjemniej b─Ödzie si─Ö nam wspo┼épracowa─ç.

Pozosta┼éa jeszcze jedna z pozoru drobna, ale tak naprawd─Ö wa┼╝na sprawa - nazwa. "Regulamin" to chyba zbyt formalne. "Kodeks Honorowy" chyba zbyt m─Öski. Mo┼╝e wsp├│lnie wymy┼Ťlimy co┼Ť z epoki, i ewentualnie zwi─ůzanego z Jane?

A oto propozycja tre┼Ťci tego dokumentu:

--------------------------------------------------------------

Witamy na Forum Jane Austen!
Kimkolwiek jeste┼Ť, jeste┼Ť mile widziana(y) :-)

Zanim przy┼é─ůczysz si─Ö do naszych dyskusji prosimy aby┼Ť zapozna┼éa si─Ö z kilkoma zasadami, kt├│rych staramy si─Ö tu przestrzega─ç. To nic specjalnego w por├│wnaniu z ograniczeniami, jakie narzuca┼éa epoka Jane Austen:

1. Forum jest Republiczk─ů Jane Austen - rozmawiamy na tematy zwi─ůzane z jej tw├│rczo┼Ťci─ů, epok─ů, ekranizacjami, inspiracjami itp. Ambasad─ů reszty ┼Ťwiata jest Pogaduchownia - tam plotki, pogaw─Ödki, pijackie za┼Ťpiewki i nieskoordynowane strumienie ┼Ťwiadomo┼Ťci s─ů mile widziane, hulaj duszo i wyobra┼║nio!

2. Lubimy:
- dyskusje na temat,
- swobodn─ů wymian─Ö pogl─ůd├│w,
- mi┼é─ů atmosfer─Ö,
- szacunek dla innych u┼╝ytkownik├│w.

3. Nie lubimy:
- pisania nie na temat,
- link├│w, kt├│re nie dzia┼éaj─ů,
- nadu┼╝ywania wykrzyknik├│w, du┼╝ych liter, u┼Ťmieszk├│w,
- długich cytatów (lepiej podać link),
- obra┼╝ania i wy┼Ťmiewania innych.

4. Rozejrzyj si─Ö na forum zanim za┼éo┼╝ysz nowy w─ůtek - mo┼╝e wystarczy od┼Ťwie┼╝y─ç istniej─ůc─ů rozmow─Ö?

5. Zak┼éadaj─ůc nowy w─ůtek postaraj si─Ö, aby tytu┼é oddawa┼é jak najlepiej tematyk─Ö dyskusji.

6. Klawiatura to nie gęsie pióro, zdarzył Ci się byk - spokojnie, użyj opcji "edytuj".

7. Je┼Ťli nie wiesz czy nie przeginasz, zastan├│w si─Ö, czy takich s┼é├│w u┼╝y┼éaby Lizzie Bennet lub pan Knightley?

8. Staraj się nie łamać ogólnie przyjętych norm postępowania oraz nie naruszać przepisów prawa (zwłaszcza prawa autorskiego).

9. Masz w─ůtpliwo┼Ťci, pytania, napisz do kt├│rej┼Ť z nas lub do admina - kliknij "profil" wybranej osoby (wiele z nas udost─Öpnia swoje adresy e-mail i komunikatory; robi─ůc tak dajemy znak, ┼╝e odpowiadamy na maile i wiadomo┼Ťci i ┼╝e s─ů one mile widziane).

10. Chcesz wiedzie─ç wi─Öcej? Poczytaj:
http://www.pnj.pl/Netykieta.htm
http://www.netykieta.prv.pl/
http://www.pg.gda.pl/~agatek/netq.html
http://banita.pl/reg/netykieta.html

11. ┼éami─ůcy nasze zasady okryj─ů si─Ö nies┼éaw─ů i abominacj─ů, w skrajnych przypadkach zostan─ů skazani na czasowe wykluczenie z towarzystwa.

12a. Admin (czyli Kazik) ma prawo:
- przesuwa─ç posty nie na temat
- usuwa─ç posty drastycznie ┼éami─ůce regulamin informuj─ůc autora o powodach takiej decyzji
- blokowa─ç czasowo konta u┼╝ytkownik├│w notorycznie ┼éami─ůcych opisane tutaj zasady, informacja o tym pojawi si─Ö publicznie na forum

12b. Moderatorki (na razie brak, admin czeka na zg┼éoszenia ch─Ötnych) mog─ů:
- przesuwa─ç posty nie na temat
- usuwa─ç posty drastycznie ┼éami─ůce regulamin informuj─ůc autora o powodach takiej decyzji

13. Admin jest w┼Ťr├│d was rodzynkiem. Z rzadka anga┼╝uje si─Ö w dyskusje, co wynika z braku czasu i nadmiaru innych zaj─Ö─ç, a nie z braku zainteresowania tematyk─ů. Na wszelkie pytania, tak┼╝e te nie zwi─ůzane z funkcjonowaniem strony lub forum, stara si─Ö odpowiada─ç, ale najlepiej zg┼éasza─ç je na email: kazik@janeausten.pl. Wszelkie zaczepki i wycieczki osobiste s─ů jak podtykanie pizzy pod nos ascecie ┼╝ywi─ůcemu si─Ö rze┼╝uch─ů lub ┼éaskotanie brytyjskiego gwardzisty - zb─Ödne, okrutne i niepotrzebne.

Nasza zasada: "Nie czyń drugiemu, co Tobie niemiłe".

Witamy w┼Ťr├│d nas i zapraszamy do dyskusji!

--------------------------------------------------------------

"Barbarzy┼äcami nazywamy tych, kt├│rych zwyczaje r├│┼╝ni─ů si─Ö od naszych" (Benjamin Franklin)

#2 2006-02-19 23:21:58

Alison
U┐ytkownik

Re: Zasady / Kodeks / Etykieta / Regulamin

Chcia┼éam tylko powiedzie─ç, ┼╝e jestem BARDZO zachwycona. A moje uwagi dotycz─ů kilku sformu┼éowa┼ä:
1. Tytu┼é (skoro jeste┼Ťmy gwiazdami salon├│w) mo┼╝e - etykieta salonowa co┼Ť w tym kierunku.
2. Republiczka kojarzy mi sie z publiczk─ů, a ta nie kojarzy mi si─Ö dobrze, jeste┼Ťmy salonem, gdzie spotykaj─ů si─Ö mi┼éo┼Ťniczki (i mi┼éo┼Ťnicy) JA
3. Pijackie za┼Ťpiewki zamieni┼éabym - no nie wiem, ju┼╝ partyzanckie pie┼Ťni chyba brzmia┼éyby lepiej... sama cz─Östo je ┼Ťpiewam po ci─Ö┼╝kim dniu ;-)
4. I cos tam jeszcze juz nie pami─Ötam, jak jeszcze raz przeczytam to si─Ö jeszcze dopisz─Ö.

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#3 2006-02-19 23:52:42

Caitriona
U┐ytkownik

Wszystko brzmi ok. Ale, podobnie jak Alison, nie podoba mi si─Ö sformuowanie Forum jest Republiczk─ů Jane Austen... smile

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#4 2006-02-19 23:54:03

Georginia
U┐ytkownik

Ach i pami─Ötajmy o m─Ö┼╝czyznach (wci─ů┼╝ naiwnie wierze,┼╝e opr├│cz admina s─ů jeszcze tacy kt├│rzy to czytaj─ů)My┼Ťl─Ö,┼╝e dla ┼Ťwi─Ötego spokoju warto zrobi─ç wsz─Ödzie obie p┼écie,ewentualnie pisa─ç jako┼Ť bezosobowo....bo jak czytam"....jeste┼Ť mile widziana(y)", a za chwie "...aby┼Ť zapozna┼éa si─Ö" to czuje lekk─ů niekonsekwencj─Ö....Trzeba si─Ö zdecydowa─ç.
Rzecz jasna to drugorz─Ödna kwestia,pozosta┼ée punkty ok.Dobry pomys┼é z moderatorami....hmmm...czasami dyskusje id─ů w odleg┼éym kierunku od tematu i przyda┼éaby si─Ö pomoc adminowi w uporz─ůdkowaniu tego,zw┼éaszcza z my┼Ťl─ů o nowych uczestnikach(uczestniczkach) przegl─ůdaj─ůcych starsze posty w poszukiwaniu informacji.

Oj,wiem sama bez winy nie jestem,bo czesto zmieniam temat:-)

#5 2006-02-20 00:02:06

Alison
U┐ytkownik

Moderowanie dyskusji jednak budzi m├│j wielki op├│r. Jako osoba o chorobliwej wr─Öcz niezale┼╝no┼Ťci a priori nie zgadzam si─Ö na cenzurowanie moich wypowiedzi, chocia┼╝ MUSZEM to chyba jednak zaakceptowa─ç. Chyba wol─Ö przymusowe zes┼éania za kar─Ö ni┼╝ takie upominanie mnie o czym mam gada─ç. Sama mam pewne zas┼éugi na obu polach tzn. z wielkim upodobaniem acz niespecyjalnie odbiegam od temat├│w, ale r├│wniez kilkakrotnie desperacko usi┼éowa┼éam zmobilizowa─ç uczestniczki dyskusji do powrotu do g┼é├│wnego w─ůtku i licz─Ö, ┼╝e zostanie mi to policzone. Przynajmniej po ┼Ťmierci ;-)

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#6 2006-02-20 08:03:40

Georginia
U┐ytkownik

he he kombatantka:-)
A tak serio to nie chodzi┼éo mi o jak─ůs cenzur─Ö...wszak nadal dysponujemy wolno┼Ťci─ů s┼éowa.Mo┼╝e mialo to zbyt radykalny wyd┼║wi─Ök, te┼╝ nie jestem za tym aby kto┼Ť moje posty ci─ů┼é,blokowa┼é,przenosi┼é,ale jak to zrobi to od tegu nie umre....chyba...:-)
Dla mnie osobi┼Ťcie moderowanie to subtelne przygl─ůdanie si─Ö dyskusji i r├│wnie subtelna interwencja w sprawach kt├│re tego wymagaj─ů....ot wszystko.W─ůtpie ┼╝eby mia┼éo to charakter masowej inwigilacji i prze┼Ťladowa┼ä.

#7 2006-02-20 08:42:20

Kazik
(Admin)

1. Faktycznie, Republiczk─Ö mo┼╝e lepiej czym┼Ť zast─ůpi─ç. Mo┼╝e w┼éa┼Ťnie Salon? Pasuje do przyj─Ötej konwencji rang u┼╝ytkownik├│w.

2. Pijackie za┼Ťpiewki chyba zmienimy.

3. Co do m─Ö┼╝czyzn to nie mam koncepcji. Z jednej strony jaka┼Ť szansa jest, z drugiej faktu m├│wi─ů same za siebie. Opr├│cz mnie (a m├│j casus zosta┼é uj─Öty inaczej) i dzika nikt tu si─Ö wi─Öcej nie pojawi┼é. Mo┼╝e wi─Öc nie ma co tworzy─ç fikcji i przyj─ů─ç tylko jedn─ů form─Ö?

4. W┼éa┼Ťnie mi─Ödzy innymi po to wprowadzamy te zasady ┼╝eby pogodzi─ç charakter strony z wolno┼Ťci─ů s┼éowa. Je┼Ťli piszemy na forum np. "Duma i uprzedzenie", i nagle w ┼Ťrodku w─ůtku zaczyna si─Ö dyskusja o czym┼Ť ca┼ékowicie niezwi─ůzanym z Jane to przeniesienie takich post├│w do nowego w─ůtku na "Pogaduchowni" jest chyba ca┼ékowicie usprawiedliwione? To o przenoszeniu. Natomiast zauwa┼╝cie ┼╝e usuwanie post├│w zosta┼éo obwarowane warunkami: "usuwa─ç posty drastycznie ┼éami─ůce regulamin informuj─ůc autora o powodach takiej decyzji". Czyli admin/moderator powinien si─Ö z tego wyt┼éumaczy─ç, co sprawi ┼╝e nie bedzie tego robi┼é wed┼éug swego widzimisi─Ö.

Wolno┼Ť─ç s┼éowa (w znaczeniu wolno┼Ťci wypowiedzi, a nie wolno┼Ťci my┼Ťli i przekona┼ä) nie jest warto┼Ťci─ů absolutn─ů, nie jest te┼╝ warto┼Ťci─ů sam─ů dla siebie, jej zakres powinien by─ç dostosowany do sytuacji. I je┼Ťli kto┼Ť wchodzi towarzystwa kt├│re ma pewne zasady to powinien ich przestrzega─ç, chyba ┼╝e przekona owo towarzystwo do zmiany tych┼╝e zasad, ale wtedy to jest ich wsp├│lna decyzja a nie widzimisi─Ö jednej osoby.
Mam nadziej─Ö Alison ┼╝e rozumiesz m├│j tok rozumowania? Nie wiem czy klarowny, bo jest ranek, a ja bez kawy:(.

"Barbarzy┼äcami nazywamy tych, kt├│rych zwyczaje r├│┼╝ni─ů si─Ö od naszych" (Benjamin Franklin)

#8 2006-02-20 09:38:09

Mag
U┐ytkownik

regulamin czytelny i salonowy.
popieram (z ci─Ö┼╝kim sercem) konieczno┼Ť─ç trzymania sie w─ůtku, cho─ç czasem dyskusja SAMA zbacza z tematu.....
tylko prosz─Ö Ksi─Öciuniu nie blokuj mi dost─Öpu do Twej strony bo...
nie można żyć bez powietrza (bez względu na to co mówiła P.-J.) wink

GG 6318358

#9 2006-02-20 10:18:39

Gosia
U┐ytkownik

Moje jakze skromne wink uwagi.

Salon lepiej niz Republika (tym bardziej ze nasuwa sie porownanie z republik─ů Pemberley, chyba ze o to chodzilo)

1. W ambasadzie, jak sadz─Ö, obowiazuja pewne normy i zadne pijackie przyspiewki, strumienie swiadomosci itd. oraz hulaj duszo ... chyba tam sie nie odbywaja. Zreszta nigdy tam nie bywalam, wiec pewnosci nie mam big_smile
Czy slowo ambasada jest tu dobrze dobrane? Czy Pogaduchownia jest ambasada?

7. No coz , czasy sie zmieniaja wink
Sl├│w: forum, link czy chat wtedy nie bylo, nie mowiac juz o innych. Ale wiem ze trzeba dazyc do doskonalosci.

11. wink

abominacja to obrzydzenie, wstr─Öt, odraza.
Nie wiem czy to slowo tu zostalo poprawnie uzyte.
Moze raczej chodzilo o infami─Ö?

Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

#10 2006-02-20 11:10:03

Kaziuta
U┐ytkownik

Regulamin ok. Postaram si─Ö go przestrzega─ç, ale jako kobicie niezale┼╝nej i samorz─ůdnej trudni mi si─Ö pogodzi─ç z interwencjami w sprawie post├│w. Jest takie przys┼éowie "Jak wszed┼ée┼Ť mi─Ödzy wrony (bez obrazy) musisz kraka─ç jak i one" wi─Öc b─Öd─Ö kraka─ç zgodnie z regulaminem.

#11 2006-02-20 12:00:26

Alison
U┐ytkownik

1Mam nadziej─Ö Alison ┼╝e rozumiesz m├│j tok rozumowania? Nie wiem czy klarowny, bo jest ranek, a ja bez kawy:(.

No staram si─Ö, staram, Bo┼╝e jak ja si─Ö staram, ale nikt tego nie docenia, a r├│┼╝ne drobniusie┼äskie z┼éo┼Ťliwostki delikatne jak zaleszczotki cisn─ů si─Ö na me karminowe ustka ;-)

#12 2006-02-20 13:43:15

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ja podpadam pod kilka punkt├│w, a ju┼╝ o tym odchodzeniu od tematu - to chyba prawie ka┼╝da z nas big_smile
C├│z, ja te┼╝ jestem niezdyscyplinowana. Chaos w g┼éowie przelewam na palce, kt├│re pisz─ů i ┼╝yj─ů w┼éasnym ┼╝yciem big_smile.
Wiem, wiem - za du┼╝o u┼Ťmieszk├│w. No ale co ja poradz─Ö, ┼╝e w realu tak du┼╝o si─Ö ┼Ťmiej─Ö?

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#13 2006-02-20 13:53:05

AineNiRigani
U┐ytkownik

Co do reszty - w zasadzie podzielam zdanie dziewcz─ůt.

#14 2006-02-20 14:26:20

Gosia
U┐ytkownik

Ja tez podpadam pod kilka punktow big_smile

Z Południa na Północ:

#15 2006-02-20 14:41:27

Alison
U┐ytkownik

No to generalnie jeste┼Ťmy "podpadni─Öte" o czym generalnie i tak wszyscy wiedz─ů :-)

#16 2006-02-20 14:56:38

Kazik
(Admin)

No to generalnie jeste┼Ťmy "podpadni─Öte" o czym generalnie i tak wszyscy wiedz─ů :-)

Ja tez podpadam pod kilka punktow big_smile

Dziewczyny, Wy tu si─Ö nie chwalcie tylko my┼Ťlcie nad regulaminem wink

#17 2006-02-20 14:59:32

Alison
U┐ytkownik

Proszę mi nie wsadzać cudzych wypowiedzi, Gosiowych znaczy w usta (me karminowe) smile . Ja podpadam głównie pod jeden punkt. Który, to widać, słychać i czuć...

#18 2006-02-20 15:01:07

Gosia
U┐ytkownik

Ten drugi cytat to, nie chwalac sie, z mych pieknych ust sie wydobyl wink

Z Południa na Północ:

#19 2006-02-20 15:02:02

Alison
U┐ytkownik

Dziewczyny, Wy tu si─Ö nie chwalcie tylko my┼Ťlcie nad regulaminem wink

Po pierwsze kto si─Ö kfali? My si─Ö kajamy.
Po drugie nad czym tu my┼Ťle─ç jak wszystko ju┼╝ "pienknie" zosta┼éo wymy┼Ťlone...

#20 2006-02-20 15:04:48

Gosia
U┐ytkownik

A poza tym przeciez jakies uwagi do regulaminu, juz wyzej wyprodukowalysmy big_smile

Z Południa na Północ:

#21 2006-02-20 16:38:33

Kazik
(Admin)

Panie daruj─ů, zwracam honor smile

Czekam na uwagi także od pozostałych.

#22 2006-02-20 17:14:23

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ech, a ja znowu złamię regulamin i napisze nie na temat.
Fajny avatarek, podobizna z m┼éodo┼Ťci? big_smile

#23 2006-02-20 17:16:31

Gosia
U┐ytkownik

Tez o to chcialam zapytac, ale nie smialam wink

Z Południa na Północ:

#24 2006-02-20 17:25:26

Alison
U┐ytkownik

A w┼éa┼Ťnie, ┼╝e ja chc─Ö si─Ö jeszcze wypowiedzie─ç, bo od innych to si─Ö mo┼╝esz ju┼╝ nie doczeka─ç. Przyznaj sam, ┼╝e gdyby nie my, naczelne aktywistki to... smutno by Ci troch─Ö by┼éo ;-)
Ja w sprawie ambasady reszty ┼Ťwiata... Uwa┼╝am, ┼╝e Pogaduchownia to taki taras z widokiem.. Mamy st─ůd widok na ca┼éy ┼Ťwiat, a poza tym jak w salonie robi si─Ö duszno i ciasno, to niekt├│rzy wychodz─ů na taras popatrze─ç na zach├│d s┼éo┼äca, zaczerpn─ů─ç ┼Ťwie┼╝ego powietrza, a przy okazji pogada─ç o tym i owym, na wi─Ökszym luzie ni┼╝ w salonie. Sugeruj─Ö wysadzi─ç ambasad─Ö. Zostanie posadzka czyli taras, czyli wyjdzie na moje ;-)
Tylko mnie nie poprawiajcie, ┼╝e posadzka to nie taras. Dy─ç wim. Chodzi o niebo gwia┼║dziste nade mn─ů...

#25 2006-02-20 17:26:19

Alison
U┐ytkownik

Tez o to chcialam zapytac, ale nie smialam wink

A ja ┼Ťmia┼éam i ju┼╝ wiem :-)

Stopka forum