Ogród Jane Austen

Strona poświecona Jane Austen

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

#1 2006-02-19 22:38:59

Kazik
(Admin)

Zasady / Kodeks / Etykieta / Regulamin

Od jakiegoś czasu myślałem o dodaniu na forum jakiegoś zbioru zasad postępowania, takiej wewnętrznej "netykiety". Byłby to kawałek tekstu z którym każda nowa członkini forum powinna się zapoznać, i który wisiałby zawsze gdzieś w łatwo dostępnym miejscu, i który jednocześnie wyznaczałby zasady ewentualnych interwencji admina czy moderatorów. W ostatnich dniach ten wątek powrócił w kontaktach z niektórymi z Was, a dzięki caroline dało się przygotować zarys takiej naszej konstytucji.

Teraz prośba do Was - czytajcie i zgłaszajcie swoje uwagi, poprawki, sugestie. Im lepsze zasady stworzymy tym przyjemniej będzie się nam wspołpracować.

Pozostała jeszcze jedna z pozoru drobna, ale tak naprawdę ważna sprawa - nazwa. "Regulamin" to chyba zbyt formalne. "Kodeks Honorowy" chyba zbyt męski. Może wspólnie wymyślimy coś z epoki, i ewentualnie związanego z Jane?

A oto propozycja treści tego dokumentu:

--------------------------------------------------------------

Witamy na Forum Jane Austen!
Kimkolwiek jesteś, jesteś mile widziana(y) :-)


Zanim przyłączysz się do naszych dyskusji prosimy abyś zapoznała się z kilkoma zasadami, których staramy się tu przestrzegać. To nic specjalnego w porównaniu z ograniczeniami, jakie narzucała epoka Jane Austen:

1. Forum jest Republiczką Jane Austen - rozmawiamy na tematy związane z jej twórczością, epoką, ekranizacjami, inspiracjami itp. Ambasadą reszty świata jest Pogaduchownia - tam plotki, pogawędki, pijackie zaśpiewki i nieskoordynowane strumienie świadomości są mile widziane, hulaj duszo i wyobraźnio!

2. Lubimy:
- dyskusje na temat,
- swobodną wymianę poglądów,
- miłą atmosferę,
- szacunek dla innych użytkowników.

3. Nie lubimy:
- pisania nie na temat,
- linków, które nie działają,
- nadużywania wykrzykników, dużych liter, uśmieszków,
- długich cytatów (lepiej podać link),
- obrażania i wyśmiewania innych.

4. Rozejrzyj się na forum zanim założysz nowy wątek - może wystarczy odświeżyć istniejącą rozmowę?

5. Zakładając nowy wątek postaraj się, aby tytuł oddawał jak najlepiej tematykę dyskusji.

6. Klawiatura to nie gęsie pióro, zdarzył Ci się byk - spokojnie, użyj opcji "edytuj".

7. Jeśli nie wiesz czy nie przeginasz, zastanów się, czy takich słów użyłaby Lizzie Bennet lub pan Knightley?

8. Staraj się nie łamać ogólnie przyjętych norm postępowania oraz nie naruszać przepisów prawa (zwłaszcza prawa autorskiego).

9. Masz wątpliwości, pytania, napisz do którejś z nas lub do admina - kliknij "profil" wybranej osoby (wiele z nas udostępnia swoje adresy e-mail i komunikatory; robiąc tak dajemy znak, że odpowiadamy na maile i wiadomości i że są one mile widziane).

10. Chcesz wiedzieć więcej? Poczytaj:
http://www.pnj.pl/Netykieta.htm
http://www.netykieta.prv.pl/
http://www.pg.gda.pl/~agatek/netq.html
http://banita.pl/reg/netykieta.html

11. łamiący nasze zasady okryją się niesławą i abominacją, w skrajnych przypadkach zostaną skazani na czasowe wykluczenie z towarzystwa.

12a. Admin (czyli Kazik) ma prawo:
- przesuwać posty nie na temat
- usuwać posty drastycznie łamiące regulamin informując autora o powodach takiej decyzji
- blokować czasowo konta użytkowników notorycznie łamiących opisane tutaj zasady, informacja o tym pojawi się publicznie na forum

12b. Moderatorki (na razie brak, admin czeka na zgłoszenia chętnych) mogą:
- przesuwać posty nie na temat
- usuwać posty drastycznie łamiące regulamin informując autora o powodach takiej decyzji

13. Admin jest wśród was rodzynkiem. Z rzadka angażuje się w dyskusje, co wynika z braku czasu i nadmiaru innych zajęć, a nie z braku zainteresowania tematyką. Na wszelkie pytania, także te nie związane z funkcjonowaniem strony lub forum, stara się odpowiadać, ale najlepiej zgłaszać je na email: kazik@janeausten.pl. Wszelkie zaczepki i wycieczki osobiste są jak podtykanie pizzy pod nos ascecie żywiącemu się rzeżuchą lub łaskotanie brytyjskiego gwardzisty - zbędne, okrutne i niepotrzebne.

Nasza zasada: "Nie czyń drugiemu, co Tobie niemiłe".

Witamy wśród nas i zapraszamy do dyskusji!


--------------------------------------------------------------


"Barbarzyńcami nazywamy tych, których zwyczaje różnią się od naszych" (Benjamin Franklin)

Offline

 

#2 2006-02-19 23:21:58

Alison
Użytkownik

Re: Zasady / Kodeks / Etykieta / Regulamin

Chciałam tylko powiedzieć, że jestem BARDZO zachwycona. A moje uwagi dotyczą kilku sformułowań:
1. Tytuł (skoro jesteśmy gwiazdami salonów) może - etykieta salonowa coś w tym kierunku.
2. Republiczka kojarzy mi sie z publiczką, a ta nie kojarzy mi się dobrze, jesteśmy salonem, gdzie spotykają się miłośniczki (i miłośnicy) JA
3. Pijackie zaśpiewki zamieniłabym - no nie wiem, już partyzanckie pieśni chyba brzmiałyby lepiej... sama często je śpiewam po ciężkim dniu ;-)
4. I cos tam jeszcze juz nie pamiętam, jak jeszcze raz przeczytam to się jeszcze dopiszę.


Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyną, swoja, własna, niczyja, nie znana nikomu...

Offline

 

#3 2006-02-19 23:52:42

Caitriona
Użytkownik

Re: Zasady / Kodeks / Etykieta / Regulamin

Wszystko brzmi ok. Ale, podobnie jak Alison, nie podoba mi się sformuowanie Forum jest Republiczką Jane Austen... smile


The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

Offline

 

#4 2006-02-19 23:54:03

Georginia
Użytkownik

Re: Zasady / Kodeks / Etykieta / Regulamin

Ach i pamiętajmy o mężczyznach (wciąż naiwnie wierze,że oprócz admina są jeszcze tacy którzy to czytają)Myślę,że dla świętego spokoju warto zrobić wszędzie obie płcie,ewentualnie pisać jakoś bezosobowo....bo jak czytam"....jesteś mile widziana(y)", a za chwie "...abyś zapoznała się" to czuje lekką niekonsekwencję....Trzeba się zdecydować.
Rzecz jasna to drugorzędna kwestia,pozostałe punkty ok.Dobry pomysł z moderatorami....hmmm...czasami dyskusje idą w odległym kierunku od tematu i przydałaby się pomoc adminowi w uporządkowaniu tego,zwłaszcza z myślą o nowych uczestnikach(uczestniczkach) przeglądających starsze posty w poszukiwaniu informacji.

Oj,wiem sama bez winy nie jestem,bo czesto zmieniam temat:-)

Offline

 

#5 2006-02-20 00:02:06

Alison
Użytkownik

Re: Zasady / Kodeks / Etykieta / Regulamin

Moderowanie dyskusji jednak budzi mój wielki opór. Jako osoba o chorobliwej wręcz niezależności a priori nie zgadzam się na cenzurowanie moich wypowiedzi, chociaż MUSZEM to chyba jednak zaakceptować. Chyba wolę przymusowe zesłania za karę niż takie upominanie mnie o czym mam gadać. Sama mam pewne zasługi na obu polach tzn. z wielkim upodobaniem acz niespecyjalnie odbiegam od tematów, ale równiez kilkakrotnie desperacko usiłowałam zmobilizować uczestniczki dyskusji do powrotu do głównego wątku i liczę, że zostanie mi to policzone. Przynajmniej po śmierci ;-)


Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyną, swoja, własna, niczyja, nie znana nikomu...

Offline

 

#6 2006-02-20 08:03:40

Georginia
Użytkownik

Re: Zasady / Kodeks / Etykieta / Regulamin

he he kombatantka:-)
A tak serio to nie chodziło mi o jakąs cenzurę...wszak nadal dysponujemy wolnością słowa.Może mialo to zbyt radykalny wydźwięk, też nie jestem za tym aby ktoś moje posty ciął,blokował,przenosił,ale jak to zrobi to od tegu nie umre....chyba...:-)
Dla mnie osobiście moderowanie to subtelne przyglądanie się dyskusji i równie subtelna interwencja w sprawach które tego wymagają....ot wszystko.Wątpie żeby miało to charakter masowej inwigilacji i prześladowań.

Offline

 

#7 2006-02-20 08:42:20

Kazik
(Admin)

Re: Zasady / Kodeks / Etykieta / Regulamin

1. Faktycznie, Republiczkę może lepiej czymś zastąpić. Może właśnie Salon? Pasuje do przyjętej konwencji rang użytkowników.

2. Pijackie zaśpiewki chyba zmienimy.

3. Co do mężczyzn to nie mam koncepcji. Z jednej strony jakaś szansa jest, z drugiej faktu mówią same za siebie. Oprócz mnie (a mój casus został ujęty inaczej) i dzika nikt tu się więcej nie pojawił. Może więc nie ma co tworzyć fikcji i przyjąć tylko jedną formę?

4. Właśnie między innymi po to wprowadzamy te zasady żeby pogodzić charakter strony z wolnością słowa. Jeśli piszemy na forum np. "Duma i uprzedzenie", i nagle w środku wątku zaczyna się dyskusja o czymś całkowicie niezwiązanym z Jane to przeniesienie takich postów do nowego wątku na "Pogaduchowni" jest chyba całkowicie usprawiedliwione? To o przenoszeniu. Natomiast zauważcie że usuwanie postów zostało obwarowane warunkami: "usuwać posty drastycznie łamiące regulamin informując autora o powodach takiej decyzji". Czyli admin/moderator powinien się z tego wytłumaczyć, co sprawi że nie bedzie tego robił według swego widzimisię.

Wolność słowa (w znaczeniu wolności wypowiedzi, a nie wolności myśli i przekonań) nie jest wartością absolutną, nie jest też wartością samą dla siebie, jej zakres powinien być dostosowany do sytuacji. I jeśli ktoś wchodzi towarzystwa które ma pewne zasady to powinien ich przestrzegać, chyba że przekona owo towarzystwo do zmiany tychże zasad, ale wtedy to jest ich wspólna decyzja a nie widzimisię jednej osoby.
Mam nadzieję Alison że rozumiesz mój tok rozumowania? Nie wiem czy klarowny, bo jest ranek, a ja bez kawy:(.


"Barbarzyńcami nazywamy tych, których zwyczaje różnią się od naszych" (Benjamin Franklin)

Offline

 

#8 2006-02-20 09:38:09

Mag
Użytkownik

Re: Zasady / Kodeks / Etykieta / Regulamin

regulamin czytelny i salonowy.
popieram (z ciężkim sercem) konieczność trzymania sie wątku, choć czasem dyskusja SAMA zbacza z tematu.....
tylko proszę Księciuniu nie blokuj mi dostępu do Twej strony bo...
nie można żyć bez powietrza (bez względu na to co mówiła P.-J.) wink


GG 6318358

Offline

 

#9 2006-02-20 10:18:39

Gosia
Użytkownik

Re: Zasady / Kodeks / Etykieta / Regulamin

Moje jakze skromne wink uwagi.

Salon lepiej niz Republika (tym bardziej ze nasuwa sie porownanie z republiką Pemberley, chyba ze o to chodzilo)

1. W ambasadzie, jak sadzę, obowiazuja pewne normy i zadne pijackie przyspiewki, strumienie swiadomosci itd. oraz hulaj duszo ... chyba tam sie nie odbywaja. Zreszta nigdy tam nie bywalam, wiec pewnosci nie mam big_smile
Czy slowo ambasada jest tu dobrze dobrane? Czy Pogaduchownia jest ambasada?

7. No coz , czasy sie zmieniaja wink
Slów: forum, link czy chat wtedy nie bylo, nie mowiac juz o innych. Ale wiem ze trzeba dazyc do doskonalosci.

11. wink

abominacja to obrzydzenie, wstręt, odraza.
Nie wiem czy to slowo tu zostalo poprawnie uzyte.
Moze raczej chodzilo o infamię?

Offline

 

#10 2006-02-20 11:10:03

Kaziuta
Użytkownik

Re: Zasady / Kodeks / Etykieta / Regulamin

Regulamin ok. Postaram się go przestrzegać, ale jako kobicie niezależnej i samorządnej trudni mi się pogodzić z interwencjami w sprawie postów. Jest takie przysłowie "Jak wszedłeś między wrony (bez obrazy) musisz krakać jak i one" więc będę krakać zgodnie z regulaminem.

Offline

 

#11 2006-02-20 12:00:26

Alison
Użytkownik

Re: Zasady / Kodeks / Etykieta / Regulamin

1Mam nadzieję Alison że rozumiesz mój tok rozumowania? Nie wiem czy klarowny, bo jest ranek, a ja bez kawy:(.

No staram się, staram, Boże jak ja się staram, ale nikt tego nie docenia, a różne drobniusieńskie złośliwostki delikatne jak zaleszczotki cisną się na me karminowe ustka ;-)


Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyną, swoja, własna, niczyja, nie znana nikomu...

Offline

 

#12 2006-02-20 13:43:15

AineNiRigani
Użytkownik

Re: Zasady / Kodeks / Etykieta / Regulamin

Ja podpadam pod kilka punktów, a już o tym odchodzeniu od tematu - to chyba prawie każda z nas big_smile
Cóz, ja też jestem niezdyscyplinowana. Chaos w głowie przelewam na palce, które piszą i żyją własnym życiem big_smile.
Wiem, wiem - za dużo uśmieszków. No ale co ja poradzę, że w realu tak dużo się śmieję?


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#13 2006-02-20 13:53:05

AineNiRigani
Użytkownik

Re: Zasady / Kodeks / Etykieta / Regulamin

Co do reszty - w zasadzie podzielam zdanie dziewcząt.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#14 2006-02-20 14:26:20

Gosia
Użytkownik

Re: Zasady / Kodeks / Etykieta / Regulamin

Ja tez podpadam pod kilka punktow big_smile

Offline

 

#15 2006-02-20 14:41:27

Alison
Użytkownik

Re: Zasady / Kodeks / Etykieta / Regulamin

No to generalnie jesteśmy "podpadnięte" o czym generalnie i tak wszyscy wiedzą :-)


Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyną, swoja, własna, niczyja, nie znana nikomu...

Offline

 

#16 2006-02-20 14:56:38

Kazik
(Admin)

Re: Zasady / Kodeks / Etykieta / Regulamin

No to generalnie jesteśmy "podpadnięte" o czym generalnie i tak wszyscy wiedzą :-)

Ja tez podpadam pod kilka punktow big_smile

Dziewczyny, Wy tu się nie chwalcie tylko myślcie nad regulaminem wink


"Barbarzyńcami nazywamy tych, których zwyczaje różnią się od naszych" (Benjamin Franklin)

Offline

 

#17 2006-02-20 14:59:32

Alison
Użytkownik

Re: Zasady / Kodeks / Etykieta / Regulamin

Proszę mi nie wsadzać cudzych wypowiedzi, Gosiowych znaczy w usta (me karminowe) smile . Ja podpadam głównie pod jeden punkt. Który, to widać, słychać i czuć...


Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyną, swoja, własna, niczyja, nie znana nikomu...

Offline

 

#18 2006-02-20 15:01:07

Gosia
Użytkownik

Re: Zasady / Kodeks / Etykieta / Regulamin

Ten drugi cytat to, nie chwalac sie, z mych pieknych ust sie wydobyl wink

Offline

 

#19 2006-02-20 15:02:02

Alison
Użytkownik

Re: Zasady / Kodeks / Etykieta / Regulamin


Dziewczyny, Wy tu się nie chwalcie tylko myślcie nad regulaminem wink

Po pierwsze kto się kfali? My się kajamy.
Po drugie nad czym tu myśleć jak wszystko już "pienknie" zostało wymyślone...


Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyną, swoja, własna, niczyja, nie znana nikomu...

Offline

 

#20 2006-02-20 15:04:48

Gosia
Użytkownik

Re: Zasady / Kodeks / Etykieta / Regulamin

A poza tym przeciez jakies uwagi do regulaminu, juz wyzej wyprodukowalysmy big_smile

Offline

 

#21 2006-02-20 16:38:33

Kazik
(Admin)

Re: Zasady / Kodeks / Etykieta / Regulamin

Panie darują, zwracam honor smile

Czekam na uwagi także od pozostałych.


"Barbarzyńcami nazywamy tych, których zwyczaje różnią się od naszych" (Benjamin Franklin)

Offline

 

#22 2006-02-20 17:14:23

AineNiRigani
Użytkownik

Re: Zasady / Kodeks / Etykieta / Regulamin

Ech, a ja znowu złamię regulamin i napisze nie na temat.
Fajny avatarek, podobizna z młodości? big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#23 2006-02-20 17:16:31

Gosia
Użytkownik

Re: Zasady / Kodeks / Etykieta / Regulamin

Tez o to chcialam zapytac, ale nie smialam wink

Offline

 

#24 2006-02-20 17:25:26

Alison
Użytkownik

Re: Zasady / Kodeks / Etykieta / Regulamin

A właśnie, że ja chcę się jeszcze wypowiedzieć, bo od innych to się możesz już nie doczekać. Przyznaj sam, że gdyby nie my, naczelne aktywistki to... smutno by Ci trochę było ;-)
Ja w sprawie ambasady reszty świata... Uważam, że Pogaduchownia to taki taras z widokiem.. Mamy stąd widok na cały świat, a poza tym jak w salonie robi się duszno i ciasno, to niektórzy wychodzą na taras popatrzeć na zachód słońca, zaczerpnąć świeżego powietrza, a przy okazji pogadać o tym i owym, na większym luzie niż w salonie. Sugeruję wysadzić ambasadę. Zostanie posadzka czyli taras, czyli wyjdzie na moje ;-)
Tylko mnie nie poprawiajcie, że posadzka to nie taras. Dyć wim. Chodzi o niebo gwiaździste nade mną...


Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyną, swoja, własna, niczyja, nie znana nikomu...

Offline

 

#25 2006-02-20 17:26:19

Alison
Użytkownik

Re: Zasady / Kodeks / Etykieta / Regulamin

Tez o to chcialam zapytac, ale nie smialam wink

A ja śmiałam i już wiem :-)


Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyną, swoja, własna, niczyja, nie znana nikomu...

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB