Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#126 2006-10-08 01:42:58

AineNiRigani
U┐ytkownik

Re: Pierwszy raz z "D&U"

skr─Öca┼éem si─Ö wprost ze ┼Ťmiechu, gdy Sienkiewicz kaza┼é wojskom kozackim (no... nie ca┼éym, ale prawie big_smile ) grywa─ç na teorbanach smile

a to jest nieprawidłowe? Spotkałam się w XVII-wiecznych żródłach z teorbanistami (którzy, nota bene, byli doskonałymi szermierzami). Przyznaję, że nie wiem, czy chodzi o okres występowania tego instrumentu, czy o to czy Kozacy na nich grali?
Wyja┼Ťnij mi to, prosz─Ö. Zaintrygowa┼ée┼Ť mnie.

P.S. Mnie zawsze skr─Öca (aczkolwiek nie pedantyzm big_smile) gdy s┼éysze jak kto┼Ť m├│wi kobza a my┼Ťli dudy. Brrrrr!!!

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#127 2006-10-08 19:05:15

pak4
U┐ytkownik

Chodzi o Kozak├│w. Teorban to rozbudowana wersja lutni, z dodatkowymi strunami (nie pami─Ötam jak si─Ö nazywa┼éy, w praktyce by┼éy to struny basowe, co sprawia, ┼╝e teorban lepiej od lutni nadaje si─Ö na instrument akompaniuj─ůcy -- tak┼╝e dla partii continua w zespo┼éach kameralnych). ┼Ümieszy┼éo mnie wi─Öc przeciwstawienie polskiej szlachty, gdzie bywali ludzie graj─ůcy na lutni, Kozakom graj─ůcych na 'arcylutniach' (bo teorban to rodzaj arcylutni). Odnosi┼éem wra┼╝enie, ┼╝e dla Sienkiewicza teorban to instrument ludowy, albo 'prawie ludowy'.

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#128 2006-10-08 19:16:28

AineNiRigani
U┐ytkownik

a wiesz, ┼╝e Ukrai┼äcy traktuj─ů teorban w┼éa┼Ťnie jako instrument ludowy?
W wakacje zreszt─ů by┼é na Rynku krakowskim ukrai┼äski teorbanista. Pi─Öknie gra┼é i ┼Ťpiewa┼é... big_smile

#129 2006-10-08 19:26:16

Robert_Benett
U┐ytkownik

Pewnie mnie obrzuc─ů b┼éotem jak powiem, ┼╝e nie jestem w stanieprzebrn─ů─ç przez zaden tom Trylogii....ka┼╝da ksi─ů┼╝ka ale nie ta..

Kwitn─ůce irysy
U moich st├│p -
Sandały sznurowane na niebiesko.(Basho Matsuo )

#130 2006-10-08 19:26:23

pak4
U┐ytkownik

To┼Ť mnie zdziwi┼éa :oops:

Wydaje mi si─Ö jednak, ┼╝e w tych czasach teorban by┼é za nowy na spopularyzowanie si─Ö w┼Ťr├│d ludu ukrai┼äskiego. No i na pewno nie by┼é czym┼Ť wyr├│┼╝niaj─ůcym Kozak├│w.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#131 2006-10-08 19:40:29

pak4
U┐ytkownik

PS.
W┼éa┼Ťnie czytam, ┼╝e o ile w Polsce teorban zacz─ů┼é zanika─ç w XVIII wieku, to na Ukrainie przetrwa┼é do wieku XIX. St─ůd zapewne to powi─ůzanie instrumentu z konkretnym krajem i powr├│t do ┼éask jako instrumentu ludowego.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#132 2006-10-08 20:58:51

AineNiRigani
U┐ytkownik

pami─Ötam ┼╝e w kt├│rym┼Ť z pami─Ötnik├│w XVII lub XVIII-wiecznych czyta┼éam o "torbani┼Ťcie kosookim", kt├│ry by┼é niezwykle szpetny, mia┼é twarz pe┼én─ů blizn. Z tego co pami─Ötam, by┼é go┼éot─ů, mistrzem szabli na wynajem big_smile, d┼éugie lata sp─Ödzi┼é na Ukrainie i tam nauczono go gry na tym instrumencie. Autor (bodaj┼╝e Duklan-Ochocki) razem z wynajemc─ů zastanawiali si─Ö czy by┼é lepszym szermierzem, czy teorbanist─ů. Zapami─Öa┼éam to, bo wtedy po raz pierwszy dowiedzia┼éam si─Ö, ┼╝e istnia┼éo co┼Ť takiego jak teorban, a ┼╝e dociekliwa jestem (pocz─ůtkowo zastanawia┼éam si─Ö, czy to nie jest jaki┼Ť rodzaj broni. Z kontekstu nie wynika┼éo do ko┼äca ┼╝e chodzi o muzyke big_smilebig_smilebig_smilebig_smile), to i poszpera┼éam za teorbanem (piekny egzemplarz jest bodaj┼╝e w Muzeum Etnograficznym w Krakowskim Kazimierzu)
Mog─Ö znale┼Ť─ç t─ů fiszk─Ö, jesli Ci─Ö to interesuje.

#133 2006-10-09 07:14:22

pak4
U┐ytkownik

To czasem chodzi┼éo w parze. Pami─Ötam posta─ç (cho─ç nazwiska zapomnia┼éem) hiszpa┼äskiego ksi─Ödza, z pocz─ůtk├│w XVII wieku (cho─ç tu mog─Ö si─Ö myli─ç o kilkadziesi─ůt lat... dawno czyta┼éem), kt├│ry nie do┼Ť─ç, ┼╝e by┼é bardzo kochliwy, pi─Öknie gra┼é na gitarze (akurat to by┼éo miejscow─ů specjalno┼Ťci─ů), to i lubowa┼é si─Ö w pojedynkach!

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#134 2006-10-09 11:11:12

AineNiRigani
U┐ytkownik

mo┼╝e chodzi tutaj o koordynacj─Ö ruchow─ů? A mo┼╝e zar├│wno gra jak i walka
uaktywnia t─Ö sam─ů p├│┼ékul─Ö m├│zgow─ů, przez co gra "─çwiczy" m├│zg do walki?
Ciekawe...

#135 2006-10-09 12:13:34

pak4
U┐ytkownik

┼╗eby o tym rozmawia─ç to trzeba by przeanalizowa─ç wiarygodne statystyki big_smile

Zapewne masz racj─Ö z koordynacj─ů ruchow─ů. Ale mo┼╝e te┼╝ po prostu, przy jego trybie ┼╝ycia, to si─Ö uzupe┼énia┼éo? ┼Üpiewem i gr─ů podbija┼é serca, a szpad─ů broni┼é si─Ö przed zemst─ů zdradzonych m─Ö┼╝├│w?

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#136 2006-10-09 12:26:12

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ale mo┼╝e te┼╝ po prostu, przy jego trybie ┼╝ycia, to si─Ö uzupe┼énia┼éo? ┼Üpiewem i gr─ů podbija┼é serca, a szpad─ů broni┼é si─Ö przed zemst─ů zdradzonych m─Ö┼╝├│w?

No to ten Hiszpan, a nasz teorbanista?

P.S> Tutaj musiałybyu być badania kliniczne itd big_smile

#137 2006-10-09 12:49:17

Marija
U┐ytkownik

Dyskusja jest akademicka big_smile um├│wcie si─Ö na kaw─Ö, przy d┼║wi─Ökach teorbanu rzecz jasna lol

#138 2006-10-25 03:24:53

AineNiRigani
U┐ytkownik

Trochę to potrwało, ale znalazłam
Nasz teorbanista nazywa┼é si─Ö Jan Zakrzewski. Oto co o nim wyczyta┼éam w Anegdotach i sensacjach obyczajowych wieku O┼Ťwiecenia w Polsce (dodam ca┼éo┼Ť─ç tytu┼éu, bo bardzo ciekawa pozycja. Polecam: Dokumenty, Wspomnienia, facecje zebra┼é i opracowa┼é Roman Kaleta; „Czytelnik” Warszawa 1958 r. str 261-262)

Jan Zakrzewski by┼é zawo┼éanym r─Öbaczem. Umia┼é si─Ö bi─ç z przerzutk─ů, to jest przerzucaj─ůc szabl─Ö z prawej do lewej r─Öki; zna┼é wszystkich najs┼éawniejszych r─Öbaczy ci─Öcia i w pojedynku na pa┼éasze nie mai┼é sobie r├│wnego

Zachowywa┼é zawsze do┼Ťwiadczon─ů szabl─Ö

Jan Zakrzewski napadni─Ötyu przez sze┼Ťciu dworskich hetmana Branickiego ka┼╝dego z nich obci─ů┼é i naznaczy┼é pot─Ö┼╝nie

Szabla Jana Zakrzewskiego pochodzi┼éa od jakiego┼Ť s┼éawnego r─Öbacza z Wielkopolski (…) a Zakrzewski (…) gdy pokaza┼éa jak umie w┼éada─ç szabl─ů, od tego r─Öbacza (…) w darze j─ů otrzyma┼é
- Daj─Ö wa┼Ťci t─Ö szabl─Ö (…) ju┼╝ niedowidz─Ö i r─Öka mi si─Ö trz─Ösie. D┼éugo ona czeka┼éa na tak wprawn─ů r─Ök─Ö jak wa┼Ťci

Ludek Starego miasta (…) zwa┼é go [Jana Zakrzewskiego] „Teorbanist─ů kresowatym” od pot─Ö┼╝nej kresy od szabli, kt├│ra mu g┼é─Öbok─ů na prawym policzku bruzd─Ö wyora┼éa.

Wiem, ┼╝e Zakrzewskiego jeszcze spotka┼éam w kt├│rym┼Ť z pami─Ötnik├│w, ale trudniej ju┼╝ mi to odnale┼Ť─ç wsr├│d kilku tysiecy fiszek...[/url]

#139 2006-10-25 07:48:48

pak4
U┐ytkownik

Bardzo dzi─Ökuj─Ö za informacje!!

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Stopka forum