Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#101 2006-07-03 12:59:19

Dione
U┐ytkownik

Re: Pierwszy raz z "D&U"

To w┼éasnie od tego serialu zacz─Ö┼éa sie moja wielka przygoda z Jane Austen. Mia┼éam kilkana┼Ťcie lat, gdy nasza TV (czasem potrafi─ů zab┼éysn─ů─ç) emitowa┼éa go po dzienniku. By┼éam zachwycona, zw┼éaszcza Colinem i pani─ů Bennet (drugiej takiej postaci chyba nie ma lol lol ).

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#102 2006-07-05 17:30:36

bezpaznokcianka
U┐ytkownik

Dione napisa│:

To własnie od tego serialu zaczęła sie moja wielka przygoda z Jane Austin. quote]
heh.. chyba z Jane AUSTEN big_smile

#103 2006-07-06 09:41:22

Dione
U┐ytkownik

:oops: No widzisz, znowu te ortografy ........... wink

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#104 2006-07-10 22:51:48

Annett
U┐ytkownik

M├│j pierwszy raz z JA... smile
zacz─Ö┼éo si─Ö od ksi─ů┼╝ki "Duma i uprzedzenie", mia┼éam wtedy jakie┼Ť 13-14 lat. Podoba┼éa mi si─Ö bardzo, ale wcale nie twierdz─Ö, ┼╝e uda┼éo mi si─Ö j─ů nale┼╝ycie doceni─ç 8O (doceni┼éam dopiero w drugim czytaniu jakie┼Ť 10 lat p├│┼║niej). Potem by┼é oczywi┼Ťcie serial BBC puszczany w Jedynce. A potem, no c├│┼╝, ca┼éa reszta mo┼╝liwa do dopadni─Öcia: ksi─ů┼╝ki, filmy, i wszystko inne na temat big_smile

#105 2006-07-15 16:31:17

Areliee
U┐ytkownik

Ja zacz─Ö┼éam od ksi─ů┼╝ki.
Najpierw kto┼Ť mi poleci┼é, potem zapyta┼éam mamy, powiedzia┼éa, ┼╝e rzeczywi┼Ťcie pi─Ökna ksi─ů┼╝ka. W bibliotece szkolnej nie by┼éo (jakby tam by┼éo COKOLWIEK :? ), wi─Öc zapomnia┼éam o tym. Ale wtedy (rok temu) wysz┼éa w kiosku Kolekcja Hachette i tam m.in. ukaza┼éa si─Ö w┼éa┼Ťnie D&U i R&R. To by┼éy moje pierwsze ksi─ů┼╝ki JA. Przyznam, ┼╝e D&U mnie po prostu powali┼éa. Zwa┼╝ywszy na m├│j m┼éody wiek wink (w├│wczas 15 lat) pewnie jej nale┼╝ycie nie doceni┼éam, co nie zmienia faktu, ┼╝e z miejsca si─Ö w niej zakocha┼éam smile.
Potem przeczyta┼éa ON i Emm─Ö. MP I Perwsazji wci─ů┼╝ nie znam, ale licz─Ö, ┼╝e to si─Ö wkr├│tce zmieni.

No a jak obejrza┼éam z Przyjaci├│┼éki D&U '95 to wpad┼éam kompletnie. Wci─ů┼╝ o tym m├│wi─Ö.
Przyjaci├│┼éka si─Ö ┼Ťmieje, ┼╝e jak b─Ödzie chcia┼éa ode mnie po┼╝yczy─ç pieni─ůdze, to zrobi to na GG, bo wtedy swoje wypowiedzi i pro┼Ťby o po┼╝yczk─Ö b─Ödzie przetyka┼éa zdj─Öciami CF (co ma mnie zmi─Ökczy─ç). Obawiam si─Ö, ┼╝e mog┼éabym zosta─ç bankrutem przez te po┼╝yczki wink

#106 2006-07-17 17:58:33

lady_kasiek
U┐ytkownik

Ja zastanawia┼éam si─Ö w jakiej ksi─ůzce utopi.c kase mysla┼éam o Coehlo ale jako┼Ť nie wiem jak co┼Ť sta┼éo by┼éam na stronie naszej ksi─Ögrani i co┼Ť zaszkoczy┼éo z Austen(znak z nieba??) i przelecia┼éam p├│┼é miasta za dum─ů potem zn├│w 10km rowerem(w jedn─ů stron─Ö) za Emm─ů teraz brak mi tylko MP

Ale Duma jestem oczarowana ┼Ťwietna ksi─ůzka a przez wielu niedoceniana

GRITAR─é? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

#107 2006-09-26 11:41:55

MissDubish
U┐ytkownik

C├│┼╝ ja do┼Ť─ç nie dawno ... i najpierw niestety obejrza┼éam mini serial (kole┼╝enka przynios┼éa bo m├│wi┼éa ┼╝e jest doskona┼éy i zachwyca┼éa si─Ö nim pierwszy raz widzia┼éam j─ů w tym stanie wi─Öc pokusi┼éam si─Ö cho─ç mialam osobisty wstr─Öt czuj─ůc ┼╝e to kolejne romansid┼éo) ... sze┼Ť─ç odcink├│w pod rz─ůd ... film zrobi┼é na mnie tak du┼╝e wra┼╝enie ┼╝e na nast─Öpny dzie┼ä pobieg┼éam do biblioteki i wypo┼╝yczy┼éam ksi─ů┼╝ke . Zazwyczaj ksi─ůzki wchodz─ů mi jak bu┼éeczki ale przez to nie my┼Ťle i nie wgl─Öbiem sie zbytnio w ni─ů ... a DiU czyta┼éam powoli ... zainteresowana ka┼╝d─ů strona ... sko┼äczy┼éam wczoraj w nocy ... s┼éuchaj─ůc sountracku z najnowszej wersji ... potem przez d┼éugi czas nie mog┼éam zasn─ů─ç ... a i najzabawniejsze pod wp┼éywem tej ksi─ůzki zdecydowalam ┼╝e moim tematem matury ustej z j─Özyka polskiego b─Ödzie "Proza kobieca i poezja kobieca - czy istnieje taki kierunek w lit.?" ;p mam nadzieje ┼╝e podsuniecie mi jakie┼Ť interesuj─ůce tytu┼éy ktore mogly mi by pom├│c opracowa─ç ten temat ;p

nie ma brzydkich kobiet s─ů tylko niedocenione

#108 2006-09-26 20:09:08

HerMia
U┐ytkownik

Och! MissDubish! To znaczy, ┼╝e jeste┼Ť tak jak ja w LO? Super! Je┼╝eli chodzi o poezj─Ö to proponuj─Ö Szymborsk─ů. Cho─ç nie wiem w jakim kontekscie jest tu poezja kobieca, ale Wis┼éawa to noblistka i mo┼╝na j─ů wsz─Ödzie wcisn─ů─ç lol

#109 2006-09-26 20:10:46

HerMia
U┐ytkownik

A tak na marginesie to mnie nikt nie pobije, bo kto zaczyna┼é z Jane Austen maj─ůc sze┼Ť─ç lat? big_smile

#110 2006-09-26 21:46:12

Jeanne
U┐ytkownik

Ja nie. wink Ja 15 mia┼éam. 6? Kobieto.....co┼Ť ty czyta┼éa w wieku 4? Szekspira? wink Chyba, ┼╝e czyta─ç nie umia┼éa┼Ť. big_smile

"Lasy by┼éy doko┼éa. I po┼╝├│┼ék┼ée li┼Ťcie
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

#111 2006-09-26 21:51:11

MissDubish
U┐ytkownik

wow ... troszk─Ö wcze┼Ťnie z jednej strony fajnie ale z drugiej wydaje mi si─Ö ┼╝e do pewnych ksi─ůzek trzeba dojrze─ç ┼╝eby zrozumiec je i ich bohater├│w ... pami─Ötam jak w 5 klasie podstaw├│wki wypo┼╝yczylam "Lapidarie" Kapu┼Ťci┼äskiego ale przyznam ┼╝e to dlatego ┼╝e wcze┼Ťniej wypo┼╝yczy┼éa moja s─ůsiadka ktora by┼éa w maturalnej a mama zawsze powtarza┼éa ┼╝e powinna by─ç ona dla mnie wzorem ... nic z tej ksi─ůzki nie zrozumia┼éam odda┼éam po dw├│ch dniach a p.Kinga moja najukocha┼äsza bibliotekarka powiedziala mi Moniko nie tak pr─Ödko do pewnych rzeczy trzeba dojrze─ç teraz ta ksi─ůzka ci si─Ö nie podoba ale co bedzie za 5 lat kiedy ju┼╝ bedziesz m─ůdrzejsza ... wi─Öc trzymam si─Ö do tej pory .. wydaje mi si─Ö ┼╝e JA dojrzalam dopiero teraz ... ano LO ... niestety i stety ostatnia klasa ... ale damy rad─Ö ...

MM: po┼╝yczy─ç! wink

#112 2006-09-26 22:12:11

AineNiRigani
U┐ytkownik

ja przeczyta┼éam maj─ůc lat 26 big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#113 2006-09-26 22:28:25

MissDubish
U┐ytkownik

bo powoli dojrzewala┼Ť ;p ... ┼╝art ... jak faceci .. oni w wiekszosci nigdy nie dojrzej─ů do takich ksi─ůzek ;p

#114 2006-09-26 22:52:10

AineNiRigani
U┐ytkownik

nie, ja po prostu preferuj─Ö inny rodzaj literatury. Romantyczne bzdety raczej nie zawsze mi podchodza.

#115 2006-09-26 23:21:09

MissDubish
U┐ytkownik

te┼╝ tak m├│wi┼éam ... i m├│wie nadal ... kiedy┼Ť fantasy to by┼éa moja pasja wcze┼Ťniej krymina┼éy ... a tera ... kto by pomy┼Ťlal

#116 2006-09-26 23:30:13

AineNiRigani
U┐ytkownik

Jak dla mnie fantastyka nadal jest moj─ů pasj─ů big_smile
U Jane uj─Ö┼éo mnie g┼é├│wnie t┼éo obyczajowe. I w┼éa┼Ťnie dlatego wy┼╝ej od DiU stawiam Perswazje.

#117 2006-09-27 07:09:09

HerMia
U┐ytkownik

Ja nie. wink Ja 15 mia┼éam. 6? Kobieto.....co┼Ť ty czyta┼éa w wieku 4? Szekspira? wink Chyba, ┼╝e czyta─ç nie umia┼éa┼Ť. big_smile

Tyle lat mia┼éam kiedy na jedynce pierwszy raz lecia┼éa DiU z 1995. lol Szczerze m├│wi─ůc za wiele z tego ogl─ůdania nie pami─Ötam, bo mia┼éam p┼éonnic─Ö i musia┼éam leze─ç w ┼é├│┼╝ku i z ca┼é─ů rodzina ogl─ůda─ç ten serial. Jednak w te wkacje pierwszy raz obejrza┼éam w ca┼éo┼Ťci ten serial to zda┼éam sobie spraw─Ö, ┼╝e pami─Ötam z tego mojego ogl─ůdania w wieku szesciu lat dobrze jedn─ů scen─Ö - gr─Ö Lizzy na klawikordzie. Wierzcie lub nie, ale ta scena naprawd─Ö zapad┼éa mi g┼é─Öboko w pami─Ö─ç! Sama nie wiem dlaczego yikes

#118 2006-09-27 19:41:47

pak4
U┐ytkownik

Przepraszam, ale czasem mam napady pedantyzmu... W┼éa┼Ťnie przechodz─Ö jego atak, gdy czytam:

gr─Ö Lizzy na klawikordzie.

Nie przypominam sobie z tego filmu ani jednego klawikordu smile W P&P'95 Lizzy gra na pianoforte. To inny instrument, cho─ç te┼╝ klawiszowy. Klawikord z wygl─ůdu bardziej przypomina instrument, kt├│ry dostaje Kate Winslet (wiadomo w czym), cho─ç i tam z brzmienia raczej to klawikord nie jest.

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#119 2006-09-27 20:07:00

HerMia
U┐ytkownik

pak4, ja si─Ö nie znam na instrumentach. Oczywi┼Ťcie na filmie by┼éa mowa o pianoforte, ale w ksi─ů┼╝ce jest klawikord. Do tej pory by┼éam przekonana, ┼╝e to ten sam instrument. lol
Przepraszam wszystkich ura┼╝onych za b┼é─ůd rzeczowy :oops:

#120 2006-09-28 07:05:38

pak4
U┐ytkownik

HerMio: po pierwsze to ja raczej prosz─Ö, by moje napady pedantyzmu traktowa─ç jako jaki┼Ť objaw, bo ja wiem -- katar? To znaczy m├│wi─ç 'na zdrowie!' i zapomina─ç wink

A klawikord w ksi─ů┼╝ce, to chyba b┼é─ůd w t┼éumaczeniu. Nie mam pod r─Ök─ů orygina┼éu "Dumy...", wi─Öc si─Ögam po "Emm─Ö". Instrument, kt├│ry dostaje Jane Fairfax (od Franka b─Öd─ůcego w Londynie) JA nazywa 'pianoforte' (nad 'e' powinien by─ç akcent, biegn─ůcy z po┼éudniowego zachodu, na p├│┼énocny wsch├│d). Czyli po 'naszemu' pianoforte, lub fortepiano, bo tak zwie si─Ö dawne (XVIII wiek i pierwsze dekady XIX wieku) fortepiany. (A zwie si─Ö, bo konstrukcja nie by┼éa dopracowana i warto pami─Öta─ç, ┼╝e to nie dok┼éadnie to samo co wsp├│┼éczesne instrumenty. Jednego z wa┼╝niejszych udoskonale┼ä dokonano oko┼éo 1821 roku, w Anglii.) Klawikord ma uk┼éad strun prostopad┼éy w por├│wnaniu do fortepianu, wykorzystuje przy tym 'mechanik─Ö tangentow─ů' (nie wiem jak to opisa─ç sad zreszt─ů sam znam z rysunk├│w... w ka┼╝dym razie w dawnych instrumentach, jedna struna mog┼éa odpowiada─ç nawet pi─Öciu d┼║wi─Ökom), a nie m┼éoteczkow─ů. Klawikord by┼éby w czasach powie┼Ťci JA pewnym anachronizmem -- by┼é on popularny w XVIII, ale raczej nie w jego ko┼äc├│wce. Ju┼╝ koniec XVIII wieku to rodz─ůca si─Ö popularno┼Ť─ç fortepianu (pianoforte).

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#121 2006-09-28 08:09:35

pak4
U┐ytkownik

PS.
Sprawdziłem w "Dumie", ale znalazłem tylko jedno 'nazwanie' instrumentu. Lady Katarzyna mówi:

"I have told Miss Bennet several times, that she will never play really well, unless she practises more; and though Mrs Collins has no instrument, she is very welcome, as I have often told her, to come to Rosings every day, and play on the piano-forte in Mrs Jenkinson's room."

Znowu mamy pianoforte (cho─ç inaczej zapisane), a przecie┼╝ wszyscy wiedz─ů, ┼╝e Lady Katarzyna zna si─Ö na muzyce i wie, co m├│wi, gdy┼╝ jak sama powiedzia┼éa: "There are few people in Englad, I suppose, who have more true enjoyment of music than mayself, or a better natural taste."

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#122 2006-09-29 19:32:14

HerMia
U┐ytkownik

Nigdy nie czyta┼éam orygina┼éu tylko t┼éumaczenie Anny Przedpe┼éskiej - Trzeciakowskiej. Brzmi ono nast─Öpuj─ůco (opsiuj─Ö ten sam fragment): " (...) Kilkakrotnie ju┼╝ m├│wi┼éam pannie Bennet, ┼╝e nigdy nie bedzie gra┼éa dobrze, je┼╝li nie po┼Ťwi─Öci wi─Öcej czasu na ─çwiczenie, a poniewa┼╝ pani Collins nie ma klawikordu, bardzo prosz─Ö, by przychodzi┼éa codziennie do Rosings i ─çwiczy┼éa w pokoju pani Jenkinson (...) "
Wygl─ůda wi─Öc na to, ┼╝e mia┼é tu miejsce b┼é─ůd t┼éumacza (a w┼éa┼Ťciwie t┼éumaczki), kt├│ra nie zna┼éa si─Ö tak dobrze na isntrumentach roll

#123 2006-09-30 06:52:22

pak4
U┐ytkownik

HerMio: po pierwsze przypominam, ┼╝e to napad pedantyzmu. To przechodzi smile
Po drugie, rzeczywi┼Ťcie, wygl─ůda na to, ┼╝e t┼éumaczka chcia┼éa nas przenie┼Ť─ç w inn─ů epok─Ö, nie bardzo wiedz─ůc o co z tym instrumentem chodzi. Nie by┼éa w tym tak zupe┼énie wyj─ůtkowa -- przy okazji "Ogniem i coltem" si─Ögn─ů┼éem po "Ogniem i mieczem" i skr─Öca┼éem si─Ö wprost ze ┼Ťmiechu, gdy Sienkiewicz kaza┼é wojskom kozackim (no... nie ca┼éym, ale prawie big_smile ) grywa─ç na teorbanach smile

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#124 2006-09-30 12:41:15

HerMia
U┐ytkownik

Ok - napady pednatyzmu lol
Ale musia┼éam wyja┼Ťni─ç te spraw─Ö.

#125 2006-10-08 01:40:22

AineNiRigani
U┐ytkownik

skr─Öca┼éem si─Ö wprost ze ┼Ťmiechu, gdy Sienkiewicz kaza┼é wojskom kozackim (no... nie ca┼éym, ale prawie big_smile ) grywa─ç na teorbanach smile

a to jest nieprawidłowe? Spotkałam się w XVII-wiecznych żródłach z teorbanistami. Przyznaję, że nie wiem, czy chodzi o okres występowania tego instrumentu, czy o to czy Kozacy na nich grali?
Wyja┼Ťnij mi to, prosz─Ö. Zaintrygowa┼ée┼Ť mnie.

Stopka forum