Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2006-02-15 21:01:50

arydno
U┐ytkownik

Najpiekniejsza lub najprzytulniejsza rezydencja filmowa

Temacik moze naciagany, ale przyznam szczerze ze jako milosniczka antykow mnostwo czasu spedzilam na wertowaniu albumow o urzadzaniu wnetrz w stylu empire...

Czy nie zgodzicie sie ze mna ze piekne byly te klasyczne pokoje, pomieszczenia utrzymane w jednej tonacji ale o roznych deseniach? Sliczne inspirowane antykiem dziela sztuki, jednoczesnie proste i ekspresyjne?

Co do najwspanialszej rezydencji, to glosuje na rezydencje Palmerow z R&R (w filmie Lee byly takie fantastyczne ogrody francuskie) a co do najprzytulniejszego domku - oczywiscie Barton Cottage, oczywiscie "z waskimi schodami i dymiacym piecem", poza tym cudna byla okolica domku, oczywiscie w filmie Anga Lee. Ladnie bylo tez w domku Collinsow, natomiast skreslam filmowy Mansfield Park, ktory wygladal jak scenografia teatralna (pewnie tak mial wygladac)

A co Wy na to?

#2 2006-02-15 23:22:32

Diana
U┐ytkownik

Re: Najpiekniejsza lub najprzytulniejsza rezydencja filmowa

Mansfield Park rzeczywi┼Ťcie nie odznacza┼é si─Ö przytulno┼Ťci─ů ani jak─ů┼Ť szczeg├│n─ů cech─ů wystroju wn─Ötrza. Zgadzam si─Ö tak┼╝e co do domku pa┼ä Dashwood- chodzi mi mianowicie o okolice. Kiedy Marianna skr─Öci┼éa sobie kostk─Ö na tym wzg├│rzu i nadci─ůgn─ů┼é jej wybawiciel, ta scena wygl─ůda┼éa naprawd─Ö malowniczo- tak┼╝e ze wzgl─Ödu na przyrod─Ö.

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#3 2007-01-02 21:34:22

peri
U┐ytkownik

Dla mnie najpi─Ökni─Öjsza rezydencja to Pemberley z wersji z 2005 roku, kt├│r─ů gra┼éo Chatsworth. Co┼╝ za wspania┼ée ogrody smile Chcia┼éabym cho─çby to pozwiedza─ç ;(
A najprzytulniejsza... hmmmmm... niestety chyba najbardziej podoba┼éo mi si─Ö Longbourn te┼╝ z wersji z 2005 roku. Tylko uporz─ůdkowa┼éabym podw├│rze, zdj─Ö┼éa susz─ůce si─Ö pranie, wygoni┼éa kaczki i kury i troch─Ö wszystko posprz─ůta┼éa smile

"... strze┼╝ si─Ö tak odda─ç serce pon─Ötom wy┼Ťnionym: kt├│┼╝ by┼é odblaskiem wody napojony, albo czy┼╝ kiedy kto b─Ödzie?"
Haffiz "Gazele"

#4 2007-01-03 10:10:04

pak4
U┐ytkownik

Bardzo mi si─Ö podoba Pemberly z roku 1995. Ale, ale, taka pro┼Ťba -- mo┼╝ecie pisa─ç, o kt├│re realizacje filmowe chodzi?? Na przyk┼éad w serialach BBC (tych starszych) domy s─ů skromniejsze (i brzydsze), ni┼╝ w p├│┼║niejszych wersjach filmowych.

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#5 2007-01-03 16:18:12

AineNiRigani
U┐ytkownik

a to chodzi o wystr├│j w filmach wogole, czy ekranizacjach JA?
Bo ja nie lubi─Ö wnetrz w stylu Empire. Jest napuszony, muzealny, zimny i niemieszkalny.
Wole juz Biedermeier...

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#6 2007-01-18 10:06:57

Dione
U┐ytkownik

A ja si─Ö przyznam, ┼╝e Pemberley z 2005 by┼éo dla mnie troch─Ö za muzealne. Te rze┼║by (g┼éowa Darcy'ego ciut przera┼╝aj─ůca...)....

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#7 2007-01-18 10:13:40

Marija
U┐ytkownik

Jak oni mogli mieszka─ç w tych wn─Ötrzach, je┼Ťli nie mieli ODKURZACZY? Brrr....

#8 2007-01-18 10:31:29

Dione
U┐ytkownik

Po to im tyle służby było potrzeba...

#9 2007-01-18 13:00:59

AineNiRigani
U┐ytkownik

mieli miotełki ...

#10 2007-01-18 13:15:50

Marija
U┐ytkownik

AineNiRigani napisa│:

mieli miotełki ...

, rzekła Miotełka big_smile

#11 2007-01-18 19:09:18

Natalia
U┐ytkownik

Podoba┼é mi si─Ö dom pa┼ästwa Bennet (1995) mia┼é sw├│j urok, by┼é przytulny i ciep┼éy. Nawet ten niewielki ogr├│d pasowa┼é do ca┼éo┼Ťci. I te nocne pogaduchy Lizzy i Jane! Ch─Ötnie bym si─Ö przy┼é─ůczy┼éa!!! O siedzibie Darcego nie wspomn─Ö -cudowne po┼éo┼╝enie(P&P1995)

#12 2007-01-23 13:59:15

peri
U┐ytkownik

AineNiRigani napisa│:

a to chodzi o wystr├│j w filmach wogole, czy ekranizacjach JA?
Bo ja nie lubi─Ö wnetrz w stylu Empire. Jest napuszony, muzealny, zimny i niemieszkalny.
Wole juz Biedermeier...

Jak to odr├│┼║ni─ç.... ;(
Za du┼╝o tych styl├│w....

Ja najbardzie lubię styl romański.... hehhehee... tylko niestety występuje chyba tylko w architekturze smile

"... strze┼╝ si─Ö tak odda─ç serce pon─Ötom wy┼Ťnionym: kt├│┼╝ by┼é odblaskiem wody napojony, albo czy┼╝ kiedy kto b─Ödzie?"
Haffiz "Gazele"

#13 2007-01-23 19:27:31

pak4
U┐ytkownik

Na pewno jeszcze w rze┼║bie smile Malarstwa pewien nie jestem. W┼Ťr├│d miniatur (w kodeksach) chyba nie stosuje si─Ö takiego wyr├│┼╝nienia.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#14 2007-01-24 13:43:25

peri
U┐ytkownik

pak4 napisa│:

Na pewno jeszcze w rze┼║bie smile Malarstwa pewien nie jestem. W┼Ťr├│d miniatur (w kodeksach) chyba nie stosuje si─Ö takiego wyr├│┼╝nienia.

Pogrzeba┼é─ům troch─Ö i okazuje si─Ö, ┼╝e w malarstwie te┼╝: g┼éownie ┼Ťciennym ale tak┼╝e w miniaturach i zdaje si─Ö, ┼╝e Anglia w┼éasnie w takim malarstwie miniatur przodowa┼éa...

Nie jestem wielkim znawc─ů, ale ko┼Ťcio┼éki, kt├│re wida─ç w P&P z 1995 s─ů moim zdaniem roma┼äskie. Ciosany kamie┼ä, surowo┼Ť─ç i masywno┼Ť─ç bry┼éy, pojedyncza niska wie┼╝a, ma┼ée okna...

Ostatnio edytowany przez peri (2007-01-24 18:46:01)

Haffiz "Gazele"

#15 2007-01-25 11:06:34

Dione
U┐ytkownik

O ile si─Ö ori─Ötuj─Ö, to wi─Ökszo┼Ť─ç niewielkich ko┼Ťci├│┼ék├│w w Angli tak wygl─ůda. Tylko te katedry i bazyliki w miastach s─ů budowane w akurat w danym okresie modnym stylu. Ma┼ée wiejskie ko┼Ťci├│┼éki mia┼éy raczej s┼éu┼╝y─ç modlitwie ni┼╝ zachwyca─ç architektur─ů.

#16 2007-01-25 19:47:32

pak4
U┐ytkownik

Akurat w Anglii style zmienia┼éy si─Ö inaczej. Tam gotyk p┼éynnie przeszed┼é w neogotyk -- tylko nieliczne budowle sakralne by┼éy budowane w innym stylu. To by┼éo raczej odci─Öcie si─Ö od przemian architektonicznych na Kontynencie, ni┼╝ brak zachwyt├│w nad architektur─ů.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#17 2007-01-29 16:02:27

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ja Wam powiem, że żadna rezydencja mi sie nie podobała tak naprawde. Te wystroje sa dla mnie zupełnie niemieszkalnie, nieprzytulne. Takie muzealne, zimne. W Pemberley takim jakim jest w serialu czy w filmie po prostu nie potrafilabym mieszkać. Brrr, az dreszcze am na sama mysl!

#18 2007-01-29 16:05:12

AineNiRigani
U┐ytkownik

Marija napisa│:

AineNiRigani napisa│:

mieli miotełki ...

, rzekła Miotełka big_smile

PIerwsza - zapomnia┼éa┼Ť doda─ç big_smile

#19 2007-01-30 19:58:54

Natalia
U┐ytkownik

AineNiRigani napisała:
"Ja Wam powiem, że żadna rezydencja mi sie nie podobała tak naprawde. Te wystroje sa dla mnie zupełnie niemieszkalnie, nieprzytulne. Takie muzealne, zimne. W Pemberley takim jakim jest w serialu czy w filmie po prostu nie potrafilabym mieszkać. Brrr, az dreszcze am na sama mysl!"

Ale otoczenie jak┼╝e pi─Ökne! Tyle cudownej przestrzeni.
Uwa┼╝am zreszt─ů ,┼╝e mo┼╝e mniej wa┼╝ne jest gdzie si─Ö mieszka od tego z kim si─Ö mieszka
My┼Ťl─Ö ,┼╝e Lizzy potrafi┼éa "ociepli─ç" Pemberley

#20 2007-01-31 15:12:52

AineNiRigani
U┐ytkownik

A ja nie s─ůdze aby Lizzy co┼Ť tutaj zdzia┼éa┼éa. Po prostu ten styl mi nie pasi, nic wiecej.
A ogr├│d, czy ja pisa┼éam o ogrodzie? big_smile Ogr├│d angielski jest najgenialniejsz─ů rzecz─ů stworzona przez cz┼éowieka... Ja w og├│le kocham przyrode i dzia┼éa na mnie mocniej ni┼╝ rzeczy nieo┼╝ywione. No mo┼╝e poza budynkami wcze┼Ťniejszych epok - zamk├│w, ko┼Ťcio┼éow roma┼äskich i gotyckich. W tych kamieniach czuje si─Ö ... magicznie.

#21 2007-04-29 22:52:28

Rosenblaetter
U┐ytkownik

Jak dla mnie, Pemberley '05 (a w rzeczywisto┼Ťci Chatsworth) by┼éo pi─Ökne...wn─Ötrza przytulniejsze ni┼╝ hol, kt├│ry jest ewidentnie imponuj─ůcy ale i muzealnie zimny... No, mo┼╝e cz┼éowiek ba┼éby si─Ö tam nakruszy─ç wink

Pi─Ökny widok z zewn─ůtrz (nie na darmo wizytuj─ůcym opad┼éy szcz─Öki).
Mnie, wielbicielkę rzeźby neoklasycystycznej, ostatecznie zwyciężyła sala z całym zestawem rzeźb Canovy, na które mogłabym patrzyć codziennie (aaah)...plus to http://img111.imageshack.us/img111/3658/veiledvestalwe1.jpg
cudo, autorstwa Montiego.

A swoj─ů drog─ů z Panem Darcy'm mo┼╝na mieszka─ç i w lepiance... big_smile

But I, being poor, have only my dreams
I have spread my wings under your feet
Tread soflty, because you tread on my dreams..

#22 2007-08-06 13:15:41

magda381
U┐ytkownik

Ja zauwa┼╝y┼éam ┼╝e wielu ludziom nie podoba┼éo sie Longbourn z P&P z '05. ┼╗e niby brzydkie, obora, ludzie na poziomie rodziny Bennet nie mieszkali w takich domach itp, itd. Ja wam powiem szczerze ┼╝e mi Longbourn si─Ö podoba┼éo. Jako┼Ť te wszystkie pa┼éace wydaj─ů mi si─Ö takie zimne i idealne a siedziba Bennet├│w z '05 mia┼éa jaki┼Ť taki w sobie urok i ciep┼éo. Jako┼Ť mnie to tak uj─Ö┼éo.

Ostatnio edytowany przez magda381 (2007-08-06 13:27:36)

#23 2007-09-07 12:18:21

fanturia
U┐ytkownik

Mi Longbourn '05 wydawa┼éo sie raczej niechlujne niz przytulne. O ile mroczne wn─Ötrza nie przeszkadzaj─ů mi, to w tamtym domu nie czu┼éabym sie dobrze. Co innego Longbourn '95 lub plebania Collins├│w '95 smile . Domek wiejski z R&R '95 ┼éadnie wygl─ůda z zewn─ůtrz, jest pieknie po┼éo┼╝ony ale wn─Ötrze... jako┼Ť mi nie pasuje. W Pemberley '05 sala z rze┼║bami troche mnie zszokowa┼éa. Zawsze wydawa┼éo mi sie, ┼╝e dzie┼éa sztuki eksponowano w bardziej naturalny spos├│b, w r├│┼╝nych pomieszczeniach a nie w monotematycznych "salach muzealnych".

#24 2007-10-10 13:26:30

snowdrop
U┐ytkownik

Ja to si─Ö w og├│le zastanawiam jak oni ┼╝yli w tych zimnych zamczyskach i dworach. Brrrrrr.

#25 2007-10-10 13:37:46

fanturia
U┐ytkownik

W zimnie i przeci─ůgach wink

Stopka forum