Ogród Jane Austen

Strona poświecona Jane Austen

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

#51 2007-07-09 08:15:11

pak4
Użytkownik

Re: Jak sie ?y?o wtedy a jak teraz

W staro?ytno?ci to mo?e by jaki? eksperyment przeprowadzi? (cho? i wtedy klimat dla eksperymentów by? ?redni), a tak, ?w. Tomasz z Akwinu, gdy mu podes?ano go??, ?liczn? dziwoj? do pokoju, to uciek?...

PS. W tle czytam o kochanka królewskich i vice versa. To znaczy kochankach królowych wink Sporo historycznych anegdot o w?tpliwej warto?ci historycznej. W ka?dym razie je?li królowa, królewna, ksi??niczka zachodzi?a w ci??? z kim? innym ni? m??, to "po prostu" wybiera?a si? do jakiego? zamku na odludziu i wraca?a po urodzeniu dziecka, udaj?c, ?e nic si? nie sta?o...

PS(2). Co do efektu ubocznego -- to oczywi?cie pod warunkiem, ?e sie nie mia?o królewskiej krwi, bo w takim przypadku '?ó?kowe przyjemno?ci' by?y obowi?zkiem wobec pa?stwa. I to, bior?c pod uwag?, kim potrafi?a by? ta druga osoba, to czasem obowi?zkiem uci??liwym...

Oddaj wierzbie
Ca?? nienawi??, ca?e po??danie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#52 2007-07-09 10:36:14

AineNiRigani
Użytkownik

?w. Tomasz mia? problemy w kontaktach z kobietami, wi?c jego niech?? i szowinizm by? podyktowany w?asnymi kompleksami.
Co do uci??liwosci - wystarczy spojrze? na naszego Kazia Wielkiego, czy Henryka VIII big_smile
Dodam, ze

Nawet kojot na kamieniu mo?e dosta? wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#53 2007-07-09 11:04:23

lady_kasiek
Użytkownik

AineNiRigani napisał:

Kasiek jak widze z Ma?opolski jestes big_smile

A dlaczego tak my?lisz? cool

GRITAR?? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

#54 2007-07-09 15:02:27

Marija
Użytkownik

pak4 napisał:

a tak, ?w. Tomasz z Akwinu, gdy mu podes?ano go??, ?liczn? dziwoj? do pokoju, to uciek?...

Te? mi...Ja bym te? uciek?a big_smile

#55 2007-07-09 15:59:33

Rosenblaetter
Użytkownik

pak4 napisał:

\ ?w. Tomasz z Akwinu, gdy mu podes?ano go??, ?liczn? dziwoj? do pokoju, to uciek?...

Ja s?ysza?am mniej wiarygodn? wersj?, ?e w strachu zamachn?? si? na ni? polanem z wygas?ego ogniska...a wszystko to dlatego ?e rodzina nie chcia?a ?eby by? w zakonie. Wodzili go na pokuszenie...

But I, being poor, have only my dreams
I have spread my wings under your feet
Tread soflty, because you tread on my dreams..

#56 2007-07-10 17:47:49

AineNiRigani
Użytkownik

lady_kasiek napisał:

AineNiRigani napisał:

Kasiek jak widze z Ma?opolski jestes big_smile

A dlaczego tak my?lisz? cool

Jak nie ty, - to które? z rodziców.
Po czym? Po "polu" big_smile

Ostatnio edytowany przez AineNiRigani (2007-07-10 17:49:40)

#57 2007-07-10 20:35:25

lady_kasiek
Użytkownik

aaa takie buty. Nie raczej nie, ale g?owy nie dam rodzice, to podkarpacie, 20 km na po?udnie od Sandomierza. big_smile

CULTURA POPULAR...

#58 2007-07-10 23:45:02

AineNiRigani
Użytkownik

Lady - "pole" to najcharakterystyczniejszy element gwary ma?opolskiej. Wsz?dzie jest "dwór" big_smile

#59 2007-07-11 00:21:45

Vasco
Administrator

#60 2007-07-11 08:10:57

Marija
Użytkownik

Kieleckie te? chyba na "pole" chadza, nie na "dwór"?

#61 2007-07-11 15:07:48

AineNiRigani
Użytkownik

Miodek kiedy? sie na ten temat wypowiada? - ?e to jest stricte galicyjsko-ma?opolskie, gdzie zachowa?? si? najczystsza forma j?zyka polskiego

#62 2007-07-11 20:24:43

lady_kasiek
Użytkownik

HA ja wiedzia?am, ze czyst? polszczyzn? mówi? big_smile QAine jeste? nieocenionym ?ród?em wiedzy, kobieto powinna? nobla dosta?

CULTURA POPULAR...

#63 2007-07-11 20:59:08

Dorfi
Użytkownik

A mówisz "jagody" czy "borówki"? (i nie pytam o te czerwone kuleczki, tylko o te granatowe, które oficjalnie nazywaj? sie czarne)

#64 2007-07-12 08:26:03

Marija
Użytkownik

Ja, ja odpowiem!!!! Te granatowe to s? JAGODY.
"Ziemie Odzyskane"

#65 2007-07-12 12:44:25

lady_kasiek
Użytkownik

u mnie to jagody s? nie inaczej

CULTURA POPULAR...

#66 2007-09-14 19:10:35

Mike Moriarty
Użytkownik

Tzn. wiem, ze kochanki krolow to temat ciekawszy, ale powstrzymac sie nie moge - zacytuje Wam krotki fragment ksiazki D.S. Landesa "Bogactwo i nedza narodow" na temat roli bohaterow JA w rozwoju ich drogiego kraju:

>>Wielka Brytania okresu rewolucji przemyslowej [czyli w epoce regencji - dop. moj] zachowala struktury i instytucje z wczesniejszych czasow - monarchie, cechy, ceremonie, uroczyste stroje - ale z czasem odstawila je na boczny tor i zredukowala do czczych rezultatow i pozorow. Te, ktore sie outrzymaly, wplywaly na zycie ludzi i zwiazane byly z prestizem, stanowily hamulec. Skladaja sie na nostalgiczny (to nasza nostalgia) swiat Jane Austen: swiat wiejskiego "dobego towarzystwa" i bezczynnosci, zaludniony przez spadkobiercow bez spadku i ubogich intrygantow plci obojga - pretendentow do nie zapracowanego bogactwa. Nie mozna mu odmowic atrakcyjnosci - czyhal na zmeczonych, nieudolnych i przystojnych posiadaczy renty plynacej z poycji spolecznej, by wciagnac ich w nivane gnusnego, banalnego bytowania<<

Innymi slowy, postacie JA:

-to pasozyty tarzajace sie w nie zapracowanym majatku, ktory przypadl im w udziale tylko dlatego, ze ten nasz padol lez jest miejscem tak bardzo niesprawiedliwym;

-to ciezar u szyi zdrowej czesci spoleczenstwa, ktore znosi ich, bo musi, ale ignoruje, kiedy moze;

-awans do ich grupy oznacza tak naprawde przerazajaca perspektywe skazania na bycie warzywem. Jedyna rozrywka dla mezczyzn to polowanie na lisy, jedyna dla kobiet to plotki i spacery wokol pokoju, no i jeszcze dla obojga - bardzo niesmiale romanse. Kazda praca z wyjatkiem bicia sluzby oznacza przeciez zdeklasowanie;

-swiat bez nich bylby co najmniej tak samo dobrym miejscem, jak z nimi, a pewnie i o wiele lepszym. Byli potrzebni pozostalym 99,9% Brytyjczykow, jak rybie potrzeba roweru.

;-) Sklaniam sie ku uznaniu tych argumentow. A Wy?

#67 2007-09-14 20:21:40

pak4
Użytkownik

Landes ma troch? racji. Troch?, bo za bardzo upraszcza spraw?. Warto zauwa?y?, ?e sama JA nie cierpi takich paso?ytów. Jej pozytywni bohaterowie staraj? si? co? robi?, cho?by dobrze zarz?dza? w?asnymi gospodarstwami i udziela? si? spo?ecznie w okolicy (Darcy, czy Kinghtly), albo zostaj? pastorami (co JA uznawa?a za po?yteczne, ciekawe jak ocenia to Landes?), wzgl?dnie s?u?? w Royal Navy dbaj?c o pozycj? Zjednoczonego Królestwa. (Wiem, wiem, to nie kupcy, czy przemys?owcy. Cho? i tu mamy wyj?tek -- pa?stwa Gardiner, na pewno postacie odmalowane z wielk? sympati?.) W sumie powie?ci Austen to znakomita satyra na paso?ytów wink

A poza tym s?dz?, ?e ta kochana arystokracja to troch? taka fleet in being (my?l?,?e mog? liczy? na Twoj? znajomo?? tego poj?cia?), niby nic nie robi, ale jest po?yteczna samym swoim istnieniem wp?ywaj?c na bieg historii. W tym przypadku na pokojowy przebieg spo?ecznych przeobra?e?, które mia?y miejsce na prze?omie XVIII i XIX wieku.

Ostatnio edytowany przez pak4 (2007-09-14 20:22:28)

Oddaj wierzbie
Ca?? nienawi??, ca?e po??danie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#68 2007-09-17 14:56:01

Dione
Użytkownik

Mike, mo?e to i racja, ale chyba zgodzisz si?, ?e nawet paso?yty maj? w przyrodzie w?asn? rol? do odegrania wink

Mój ch?opak si? w?a?nie o?eni?....

#69 2007-10-16 09:06:19

Dorfi
Użytkownik

Nie wiem czy to pasuje do tego w?tku, ale kupi?am sobie ksi??k? Waldemara Baraniewskiego "Kuchnia i stó? w polskim dworze" i baaardzo mi si? spodoba?a smile

#70 2008-01-19 18:53:52

Tamara
Użytkownik

Witajcie! Jestem Tamara, pierwszy raz na forum.Chcia?abym dorzuci? s?ów par? do dyskusji, otó? wydaje mi si?, ?e je?li kto? nie nale?a? do najbogatszej, posiadaj?cej liczn? s?u?b? grupy, to wbrew pozorom mia? co robi?. W ko?cu wykonywanie najprostszych czynno?ci domowych bez wspó?czesnych udogodnie? technicznych by?o okrutnie czasoch?onne. Nawet dozór nad s?u?b? zajmowa? czas, a tzw. gospodarstwo kobiece oprócz tego? i robótek obejmowa?o równie? hodowl? drobiu, zajmowanie si? nabia?em, ogrodem warzywnym i owocowym, robieniem zapasów produktów sezonowych (chocia? na pewno na mniesz? skal? ni? u nas - klimat) - pami?tacie pouczenia lady Katarzyny kierowane do Charlotty? A przygotowanie wystawnego obiadu na 20 osób w ówczesnej kuchni te? do prostych raczej nie nale?a?o, wi?c pani domu mog?a mie? sporo czasu z g?owy przy takiej okazji. Mam wra?enie, ?e o tym nie pisano, bo by?a to oczywisto??, nie maj?ca zwi?zku z w?tkiem powie?ci, st?d pozorne ca?kowite nieróbstwo. Aaa, zapomnia?am jeszcze o opiece nad biednymi - Fanny szyj?ca koszule przecie?. A szy?a je w gar?ci - ?adna frajda, d?ubanina okropna.

No i jeszcze prowadzenie obfitej korespondencji - jedyny sposób komunikacji, pisanie pami?tników, te? popularne; mam zreszt? wra?enie, ?e to nam wydaje si?, ?e oni si? nudzili. Przy sta?ym dochodzie, pozwalaj?cym na wygodne i niezale?ne ?ycie, dowolnie dysponuj?c czasem, mozna zawsze znale?? co? ciekawego do roboty, chocia?by podró?owanie, albo gromadzenie kolekcji dzie? sztuki czy czegokolwiek interesuj?cego.

Inne by?o tempo ?ycia, zwyczaje, mentalno??. My uznani zostaliby?my pewnie za niespe?na rozumu i niewychowanych z naszym tempem ?ycia i wiecznym po?piechem. Ci nudz?cy si? ludzie stworzyli ogrody, domy, dzie?a sztuki, na widok których zdejmuje nas zachwyt, a co zostanie po nas, tak zaj?tych - blokowiska i komputery? I w ko?cu taki nudz?cy si? pan Watt skonstruowa? maszyn? parow? (jesli mnie pami?? nie myli ), czego skutki mamy do dzi?, wdychaj?c spaliny ;-)

#71 2008-01-20 11:15:12

Admete
Użytkownik

U Austen nie ma w?a?ciwie arystokracji pokazanej w dobrym ?wietle. Lady Katarzyna zosta?? o?mieszona, Lady Darlymple w Perswazjach tym bardziej. Austen krytycznie pokazuje pana Elliota i jego otoczenie. Tak naprawd? to u Austen w?zna jest klasa ?rednia - oficerowie marynarki, pastorowie, w???ciciele ?rednich maj?tków ziemskich. Oczywi?cie heroiny powinny wyj?c dobrze za m??, st?d maj?tek Darcy'ego czy Binglet'a ;-)

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#72 2008-01-20 20:51:47

Dione
Użytkownik

My?l?, ?e to mo?e by? troch? zwi?zane z pozycj? samej JA. By?a córk? niezbyt bogatego pastora. Arystokracja widzia?? w niej zwyk?? parweniuszk?, a dla klasy ?redniej by?a ubog? pann? z dobrego domu. Dopóki nie sta?a si? s?awn? pisark? zapewne nie mia?a zbyt wielu okazji do kontaktów towarzyskich z arystokracj?. O ile sobie przypominam to jej bratanica po?lubi?a bogatego cz?owieka, ale chyba jeszcze nie z klasy arystokracji, raczej bardzo bogatej klasy ?redniej.

Mój ch?opak si? w?a?nie o?eni?....

Stopka forum