Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#51 2007-07-09 08:15:11

pak4
U┐ytkownik

Re: Jak sie żyło wtedy a jak teraz

W staro┼╝ytno┼Ťci to mo┼╝e by jaki┼Ť eksperyment przeprowadzi┼é (cho─ç i wtedy klimat dla eksperyment├│w by┼é ┼Ťredni), a tak, ┼Ťw. Tomasz z Akwinu, gdy mu podes┼éano go┼é─ů, ┼Ťliczn─ů dziwoj─Ö do pokoju, to uciek┼é...

PS. W tle czytam o kochanka kr├│lewskich i vice versa. To znaczy kochankach kr├│lowych wink Sporo historycznych anegdot o w─ůtpliwej warto┼Ťci historycznej. W ka┼╝dym razie je┼Ťli kr├│lowa, kr├│lewna, ksi─Ö┼╝niczka zachodzi┼éa w ci─ů┼╝─Ö z kim┼Ť innym ni┼╝ m─ů┼╝, to "po prostu" wybiera┼éa si─Ö do jakiego┼Ť zamku na odludziu i wraca┼éa po urodzeniu dziecka, udaj─ůc, ┼╝e nic si─Ö nie sta┼éo...

PS(2). Co do efektu ubocznego -- to oczywi┼Ťcie pod warunkiem, ┼╝e sie nie mia┼éo kr├│lewskiej krwi, bo w takim przypadku '┼é├│┼╝kowe przyjemno┼Ťci' by┼éy obowi─ůzkiem wobec pa┼ästwa. I to, bior─ůc pod uwag─Ö, kim potrafi┼éa by─ç ta druga osoba, to czasem obowi─ůzkiem uci─ů┼╝liwym...

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#52 2007-07-09 10:36:14

AineNiRigani
U┐ytkownik

┼Ťw. Tomasz mia┼é problemy w kontaktach z kobietami, wi─Öc jego niech─Ö─ç i szowinizm by┼é podyktowany w┼éasnymi kompleksami.
Co do uci─ů┼╝liwosci - wystarczy spojrze─ç na naszego Kazia Wielkiego, czy Henryka VIII big_smile
Dodam, ze

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#53 2007-07-09 11:04:23

lady_kasiek
U┐ytkownik

AineNiRigani napisa│:

Kasiek jak widze z Małopolski jestes big_smile

A dlaczego tak my┼Ťlisz? cool

GRITAR─é? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

#54 2007-07-09 15:02:27

Marija
U┐ytkownik

pak4 napisa│:

a tak, ┼Ťw. Tomasz z Akwinu, gdy mu podes┼éano go┼é─ů, ┼Ťliczn─ů dziwoj─Ö do pokoju, to uciek┼é...

Też mi...Ja bym też uciekła big_smile

#55 2007-07-09 15:59:33

Rosenblaetter
U┐ytkownik

pak4 napisa│:

\ ┼Ťw. Tomasz z Akwinu, gdy mu podes┼éano go┼é─ů, ┼Ťliczn─ů dziwoj─Ö do pokoju, to uciek┼é...

Ja s┼éysza┼éam mniej wiarygodn─ů wersj─Ö, ┼╝e w strachu zamachn─ů┼é si─Ö na ni─ů polanem z wygas┼éego ogniska...a wszystko to dlatego ┼╝e rodzina nie chcia┼éa ┼╝eby by┼é w zakonie. Wodzili go na pokuszenie...

But I, being poor, have only my dreams
I have spread my wings under your feet
Tread soflty, because you tread on my dreams..

#56 2007-07-10 17:47:49

AineNiRigani
U┐ytkownik

lady_kasiek napisa│:

AineNiRigani napisa│:

Kasiek jak widze z Małopolski jestes big_smile

A dlaczego tak my┼Ťlisz? cool

Jak nie ty, - to kt├│re┼Ť z rodzic├│w.
Po czym? Po "polu" big_smile

Ostatnio edytowany przez AineNiRigani (2007-07-10 17:49:40)

#57 2007-07-10 20:35:25

lady_kasiek
U┐ytkownik

aaa takie buty. Nie raczej nie, ale głowy nie dam rodzice, to podkarpacie, 20 km na południe od Sandomierza. big_smile

CULTURA POPULAR...

#58 2007-07-10 23:45:02

AineNiRigani
U┐ytkownik

Lady - "pole" to najcharakterystyczniejszy element gwary małopolskiej. Wszędzie jest "dwór" big_smile

#59 2007-07-11 00:21:45

Vasco
Administrator

To pozosta┼éo┼Ť─ç po biedzie galicyjskiej wink

#60 2007-07-11 08:10:57

Marija
U┐ytkownik

Kieleckie te┼╝ chyba na "pole" chadza, nie na "dw├│r"?

#61 2007-07-11 15:07:48

AineNiRigani
U┐ytkownik

Miodek kiedy┼Ť sie na ten temat wypowiada┼é - ┼╝e to jest stricte galicyjsko-ma┼éopolskie, gdzie zachowa┼é─ů si─Ö najczystsza forma j─Özyka polskiego

#62 2007-07-11 20:24:43

lady_kasiek
U┐ytkownik

HA ja wiedzia┼éam, ze czyst─ů polszczyzn─ů m├│wi─Ö big_smile QAine jeste┼Ť nieocenionym ┼║r├│d┼éem wiedzy, kobieto powinna┼Ť nobla dosta─ç

CULTURA POPULAR...

#63 2007-07-11 20:59:08

Dorfi
U┐ytkownik

A m├│wisz "jagody" czy "bor├│wki"? (i nie pytam o te czerwone kuleczki, tylko o te granatowe, kt├│re oficjalnie nazywaj─ů sie czarne)

#64 2007-07-12 08:26:03

Marija
U┐ytkownik

Ja, ja odpowiem!!!! Te granatowe to s─ů JAGODY.
"Ziemie Odzyskane"

#65 2007-07-12 12:44:25

lady_kasiek
U┐ytkownik

u mnie to jagody s─ů nie inaczej

CULTURA POPULAR...

#66 2007-09-14 19:10:35

Mike Moriarty
U┐ytkownik

Tzn. wiem, ze kochanki krolow to temat ciekawszy, ale powstrzymac sie nie moge - zacytuje Wam krotki fragment ksiazki D.S. Landesa "Bogactwo i nedza narodow" na temat roli bohaterow JA w rozwoju ich drogiego kraju:

>>Wielka Brytania okresu rewolucji przemyslowej [czyli w epoce regencji - dop. moj] zachowala struktury i instytucje z wczesniejszych czasow - monarchie, cechy, ceremonie, uroczyste stroje - ale z czasem odstawila je na boczny tor i zredukowala do czczych rezultatow i pozorow. Te, ktore sie outrzymaly, wplywaly na zycie ludzi i zwiazane byly z prestizem, stanowily hamulec. Skladaja sie na nostalgiczny (to nasza nostalgia) swiat Jane Austen: swiat wiejskiego "dobego towarzystwa" i bezczynnosci, zaludniony przez spadkobiercow bez spadku i ubogich intrygantow plci obojga - pretendentow do nie zapracowanego bogactwa. Nie mozna mu odmowic atrakcyjnosci - czyhal na zmeczonych, nieudolnych i przystojnych posiadaczy renty plynacej z poycji spolecznej, by wciagnac ich w nivane gnusnego, banalnego bytowania<<

Innymi slowy, postacie JA:

-to pasozyty tarzajace sie w nie zapracowanym majatku, ktory przypadl im w udziale tylko dlatego, ze ten nasz padol lez jest miejscem tak bardzo niesprawiedliwym;

-to ciezar u szyi zdrowej czesci spoleczenstwa, ktore znosi ich, bo musi, ale ignoruje, kiedy moze;

-awans do ich grupy oznacza tak naprawde przerazajaca perspektywe skazania na bycie warzywem. Jedyna rozrywka dla mezczyzn to polowanie na lisy, jedyna dla kobiet to plotki i spacery wokol pokoju, no i jeszcze dla obojga - bardzo niesmiale romanse. Kazda praca z wyjatkiem bicia sluzby oznacza przeciez zdeklasowanie;

-swiat bez nich bylby co najmniej tak samo dobrym miejscem, jak z nimi, a pewnie i o wiele lepszym. Byli potrzebni pozostalym 99,9% Brytyjczykow, jak rybie potrzeba roweru.

;-) Sklaniam sie ku uznaniu tych argumentow. A Wy?

#67 2007-09-14 20:21:40

pak4
U┐ytkownik

Landes ma troch─Ö racji. Troch─Ö, bo za bardzo upraszcza spraw─Ö. Warto zauwa┼╝y─ç, ┼╝e sama JA nie cierpi takich paso┼╝yt├│w. Jej pozytywni bohaterowie staraj─ů si─Ö co┼Ť robi─ç, cho─çby dobrze zarz─ůdza─ç w┼éasnymi gospodarstwami i udziela─ç si─Ö spo┼éecznie w okolicy (Darcy, czy Kinghtly), albo zostaj─ů pastorami (co JA uznawa┼éa za po┼╝yteczne, ciekawe jak ocenia to Landes?), wzgl─Ödnie s┼éu┼╝─ů w Royal Navy dbaj─ůc o pozycj─Ö Zjednoczonego Kr├│lestwa. (Wiem, wiem, to nie kupcy, czy przemys┼éowcy. Cho─ç i tu mamy wyj─ůtek -- pa┼ästwa Gardiner, na pewno postacie odmalowane z wielk─ů sympati─ů.) W sumie powie┼Ťci Austen to znakomita satyra na paso┼╝yt├│w wink

A poza tym s─ůdz─Ö, ┼╝e ta kochana arystokracja to troch─Ö taka fleet in being (my┼Ťl─Ö,┼╝e mog─Ö liczy─ç na Twoj─ů znajomo┼Ť─ç tego poj─Öcia?), niby nic nie robi, ale jest po┼╝yteczna samym swoim istnieniem wp┼éywaj─ůc na bieg historii. W tym przypadku na pokojowy przebieg spo┼éecznych przeobra┼╝e┼ä, kt├│re mia┼éy miejsce na prze┼éomie XVIII i XIX wieku.

Ostatnio edytowany przez pak4 (2007-09-14 20:22:28)

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#68 2007-09-17 14:56:01

Dione
U┐ytkownik

Mike, mo┼╝e to i racja, ale chyba zgodzisz si─Ö, ┼╝e nawet paso┼╝yty maj─ů w przyrodzie w┼éasn─ů rol─Ö do odegrania wink

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#69 2007-10-16 09:06:19

Dorfi
U┐ytkownik

Nie wiem czy to pasuje do tego w─ůtku, ale kupi┼éam sobie ksi─ů┼╝k─Ö Waldemara Baraniewskiego "Kuchnia i st├│┼é w polskim dworze" i baaardzo mi si─Ö spodoba┼éa smile

#70 2008-01-19 18:53:52

Tamara
U┐ytkownik

Witajcie! Jestem Tamara, pierwszy raz na forum.Chcia┼éabym dorzuci─ç s┼é├│w par─Ö do dyskusji, ot├│┼╝ wydaje mi si─Ö, ┼╝e je┼Ťli kto┼Ť nie nale┼╝a┼é do najbogatszej, posiadaj─ůcej liczn─ů s┼éu┼╝b─Ö grupy, to wbrew pozorom mia┼é co robi─ç. W ko┼äcu wykonywanie najprostszych czynno┼Ťci domowych bez wsp├│┼éczesnych udogodnie┼ä technicznych by┼éo okrutnie czasoch┼éonne. Nawet doz├│r nad s┼éu┼╝b─ů zajmowa┼é czas, a tzw. gospodarstwo kobiece opr├│cz tego┼╝ i rob├│tek obejmowa┼éo r├│wnie┼╝ hodowl─Ö drobiu, zajmowanie si─Ö nabia┼éem, ogrodem warzywnym i owocowym, robieniem zapas├│w produkt├│w sezonowych (chocia┼╝ na pewno na mniesz─ů skal─Ö ni┼╝ u nas - klimat) - pami─Ötacie pouczenia lady Katarzyny kierowane do Charlotty? A przygotowanie wystawnego obiadu na 20 os├│b w ├│wczesnej kuchni te┼╝ do prostych raczej nie nale┼╝a┼éo, wi─Öc pani domu mog┼éa mie─ç sporo czasu z g┼éowy przy takiej okazji. Mam wra┼╝enie, ┼╝e o tym nie pisano, bo by┼éa to oczywisto┼Ť─ç, nie maj─ůca zwi─ůzku z w─ůtkiem powie┼Ťci, st─ůd pozorne ca┼ékowite nier├│bstwo. Aaa, zapomnia┼éam jeszcze o opiece nad biednymi - Fanny szyj─ůca koszule przecie┼╝. A szy┼éa je w gar┼Ťci - ┼╝adna frajda, d┼éubanina okropna.

No i jeszcze prowadzenie obfitej korespondencji - jedyny spos├│b komunikacji, pisanie pami─Ötnik├│w, te┼╝ popularne; mam zreszt─ů wra┼╝enie, ┼╝e to nam wydaje si─Ö, ┼╝e oni si─Ö nudzili. Przy sta┼éym dochodzie, pozwalaj─ůcym na wygodne i niezale┼╝ne ┼╝ycie, dowolnie dysponuj─ůc czasem, mozna zawsze znale┼║─ç co┼Ť ciekawego do roboty, chocia┼╝by podr├│┼╝owanie, albo gromadzenie kolekcji dzie┼é sztuki czy czegokolwiek interesuj─ůcego.

Inne by┼éo tempo ┼╝ycia, zwyczaje, mentalno┼Ť─ç. My uznani zostaliby┼Ťmy pewnie za niespe┼éna rozumu i niewychowanych z naszym tempem ┼╝ycia i wiecznym po┼Ťpiechem. Ci nudz─ůcy si─Ö ludzie stworzyli ogrody, domy, dzie┼éa sztuki, na widok kt├│rych zdejmuje nas zachwyt, a co zostanie po nas, tak zaj─Ötych - blokowiska i komputery? I w ko┼äcu taki nudz─ůcy si─Ö pan Watt skonstruowa┼é maszyn─Ö parow─ů (jesli mnie pami─Ö─ç nie myli ), czego skutki mamy do dzi┼Ť, wdychaj─ůc spaliny ;-)

#71 2008-01-20 11:15:12

Admete
U┐ytkownik

U Austen nie ma w┼éa┼Ťciwie arystokracji pokazanej w dobrym ┼Ťwietle. Lady Katarzyna zosta┼é─ů o┼Ťmieszona, Lady Darlymple w Perswazjach tym bardziej. Austen krytycznie pokazuje pana Elliota i jego otoczenie. Tak naprawd─Ö to u Austen w─ůzna jest klasa ┼Ťrednia - oficerowie marynarki, pastorowie, w┼é─ů┼Ťciciele ┼Ťrednich maj─ůtk├│w ziemskich. Oczywi┼Ťcie heroiny powinny wyj┼Ťc dobrze za m─ů┼╝, st─ůd maj─ůtek Darcy'ego czy Binglet'a ;-)

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#72 2008-01-20 20:51:47

Dione
U┐ytkownik

My┼Ťl─Ö, ┼╝e to mo┼╝e by─ç troch─Ö zwi─ůzane z pozycj─ů samej JA. By┼éa c├│rk─ů niezbyt bogatego pastora. Arystokracja widzia┼é─ů w niej zwyk┼é─ů parweniuszk─Ö, a dla klasy ┼Ťredniej by┼éa ubog─ů pann─ů z dobrego domu. Dop├│ki nie sta┼éa si─Ö s┼éawn─ů pisark─ů zapewne nie mia┼éa zbyt wielu okazji do kontakt├│w towarzyskich z arystokracj─ů. O ile sobie przypominam to jej bratanica po┼Ťlubi┼éa bogatego cz┼éowieka, ale chyba jeszcze nie z klasy arystokracji, raczej bardzo bogatej klasy ┼Ťredniej.

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

Stopka forum