Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2006-02-15 17:05:16

Kaziuta
U┐ytkownik

R─Öce w P&P

Nie wiem czy porusza┼éy┼Ťcie ju┼╝ ten temat, i je┼╝eli cos przegapi┼éam przepraszam.
Zafascynowa┼éa mnie rola r─ůk w P&P. Dotyk r─ůk by┼é w tamtych czasach czym┼Ť wielkim, a poca┼éunki dozwolone dopiero po ┼Ťlubie.
1. Scena pierwsza kiedy Darcy pomaga Lizzy wsi─ů┼Ť─ç do powozu. Dlaczego je┼╝eli jest ni─ů oczarowany i zafascynowany rozk┼éada palce jakby jej dotyk go parzy┼é (tak to odczyta┼éam), je┼╝eli oczekiwa┼é tego dotyku powinien r─Ök─Ö zwin─ůc w pi─Ö┼Ť─ç jakby nie chcia┼é wypu┼Ťcic czego┼Ť warto┼Ťciowego.
2. Scena druga kiedy rozmawia z Lizzy po jej niezapowiedzianej wizycie w Pemberly. Na koniec rozmowy kamera pokazuje jego dłoń, która nie wyraża żadnej reakcji i emocji. Dlaczego? Co to ma waszym zdaniem oznaczać?
3. Scena trzecia - drugie o┼Ťwiadczyny. Lizzy bierze jego d┼éo┼ä i ca┼éuje. Troch─Ö nas to na forum oburzy┼éo, ale je┼╝eli takie to by┼éy czasy to by┼é to przejaw ogromnej mi┼éo┼Ťci.
Co Wy na to?

#2 2006-02-15 17:10:17

GeorgianaDarcy
U┐ytkownik

Re: R─Öce w P&P

Ad1 - W┼éa┼Ťnie. Zabroniony by┼é kontakt fizyczny przez slubem. Darcy to mezczyzna rozbudzony uczuciem. To uczucie szukalo ujscia i dotk dloni Lizzie sprawil ze poczul prawdziwa pasje...

Ad3 - hmm.... wlasciwie tez zastanawialam sie nad tym. Mysle ze sposob w jaki Lizzie potraktowala Darcyego wczesniej byl pozbawiony szacunku ktore chciala okazac, calujac jego dlon.

You have bewitched me body and soul.

#3 2006-02-15 17:12:40

Gosia
U┐ytkownik

Ja do tej pory nie rozumiem, co znaczylo to zblizenie na jego dlon (bo mowa o DiU 2005 prawda?) i te rozprostowujace sie palce. Wygladalo to dosc koszmarnie, moim zdaniem.
Scena z podawaniem reki i pomoca przy wsiadaniu pojawila sie takze w wersji z 1995, ale tam dlon Lizzy ubrana byla w rekawiczke.

Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

#4 2006-02-15 17:15:21

niya
U┐ytkownik

Moze chcial sie obronic przed uczuciem i stad ten gest rozpoztarcia dloni...

uczucie nakazalo mu pomoc --> zrobil to, poczul cos --> i od razu chcial to z siebie zmyc, chociazby ze wzgledu na pozycje spoleczna i to dziwne uczucie, ktore go ogarnelo

A co si─Ö staje to si─Ö staje tylko raz w tym czasie
I tylko raz w tym miejscu...

#5 2006-02-15 17:17:18

niya
U┐ytkownik

i jeszcze sobie mysle, ze celem tych wszystkich zabiegow rezysera bylo ukazanie naturalnosci - wiadomo, jak mowicie, dotyk parzyl, ale z drugiej strony to tak naturalna reakcja czlowieka kazdej epoki, ze czujac cos, pragnie dotyku...

#6 2006-02-15 17:18:01

Alison
U┐ytkownik

Ja do tej pory nie rozumiem, co znaczylo to zblizenie na jego dlon (bo mowa o DiU 2005 prawda?) i te rozprostowujace sie palce. Wygladalo to dosc koszmarnie, moim zdaniem.

Eeee co Ty, mnie si─Ö podoba┼éo, to by┼éo jak spuszczenie ┼éadunk├│w elektrycznych po tym ca┼éym dreszczu, kt├│ry go przeszed┼é wraz z po┼éow─ů widowni w kinie ;-)
Natomiast tego zbli┼╝enia r─Öki na tarasie w Pemberley to ja te┼╝ nie rozumiem, a te┼╝ si─Ö nad tym zastanawia┼éam. Mo┼╝e go po prostu zatka┼éo i znieruchomia┼é, bo nie by┼é pewny czy to, ┼╝e ona zjawi┼éa si─Ö sama, nie proszona w jego domu nie jest tylko snem.... ale popu┼Ťci┼éam.... wodze fantazji ;-)

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#7 2006-02-15 17:30:31

Kaziuta
U┐ytkownik

"Alison" Mo┼╝e go po prostu zatka┼éo i znieruchomia┼é, bo nie by┼é pewny czy to, ┼╝e ona zjawi┼éa si─Ö sama, nie proszona w jego domu nie jest tylko snem.... ale popu┼Ťci┼éam.... wodze fantazji ;-)[/quote napisa│:

Ale fajne te twoje wodze

#8 2006-02-15 17:39:18

Gosia
U┐ytkownik

Ladnie prawisz o tym dreszczu i spuszczaniu ladunkow elektrycznych. Czysta poezja big_smile
Chyba bylam w tej drugiej czesci widowni, ktora nic nie poczula wink

Natomiast nijak nie moge sobie przypomniec drugiego zblizenia lol

Z Południa na Północ:

#9 2006-02-15 17:40:43

Alison
U┐ytkownik

Ladnie prawisz o tym dreszczu i spuszczaniu ladunkow elektrycznych. Czysta poezja big_smile
Chyba bylam w tej drugiej czesci widowni, ktora nic nie poczula wink

No chyba ┼╝artujesz! Nie r├│b mi tego! Ja jak j─ů ogl─ůda┼éam to a┼╝ s┼éysza┼éam "uszyma wyobra┼║ni" trzask tych ┼éadunk├│w ;-)

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#10 2006-02-15 18:28:21

Gosia
U┐ytkownik

Juz chyba wiem!
Nie slyszalam, bo to nie byl Colin wink

Z Południa na Północ:

#11 2006-02-15 18:30:57

Gosia
U┐ytkownik

Swoja droga: byly stopy, lydki, teraz rece, ciekawe na czym skonczymy wink

Z Południa na Północ:

#12 2006-02-15 20:43:18

Caitriona
U┐ytkownik

Swoja droga: byly stopy, lydki, teraz rece, ciekawe na czym skonczymy wink

Kto to wie? smile

Ad1 - te┼╝ si─Ö zastanawia┼éam nad tym uj─Öciem. Czemu Darcy rozprostowa┼é (┼╝eby nie powiedzie─ç rozcapirzy┼é) tak palce? Jakby dotyk d┼éoni Lizzy nie zrobi┼é mu przyjemno┼Ťci, a wr─Öcz odwrotnie...

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#13 2006-02-15 21:18:37

izek
U┐ytkownik

ja sie zgadzam z Alison - byłam w tej polowie, ktora wyraźnie odczuła dreszcz po tym podaniu dłoni big_smile
ale ja jeszcze troche popsychologizuje - wydaje mi się, że Darcy był sam zaskoczony tym co zrobił (bo raczej tego nie zaplanował) i to rozprostowanie dłoni (baaaaaaaardzo mi się podobało) to taki gest "rany! co ja takiego zrobiłem"
no i dalej tym tropem to w scenie nr 2 ta ręka jest spokojna bo on już wiedział co i dlaczego robi

a co do poca┼éunku Lizzie w ostatniej scenie to przecie┼╝ w mi┼éo┼Ťci nie ma takiego podzia┼éu, ┼╝e we wn─Ötrze d┼éoni to czu┼éo┼Ť─ç, a w "zewn─Ötrze" to szacunek
wyobra┼╝am sobie, ┼╝e ona mo┼╝e sobie wtedy u┼Ťwiadamia─ç, ┼╝e jakim┼Ť cudem on jest kim┼Ť na kogo czeka┼éa ca┼ée ┼╝ycie i kolejnym cudem, kocha w┼éa┼Ťnie j─ů, cho─ç m├│g┼é wybra─ç ka┼╝d─ů :oops:

gg 5425654

#14 2006-02-15 21:35:34

Gosia
U┐ytkownik

Bardzo mi sie nie podoba, jak kobieta caluje mezczyzne w reke, chyba ze to wiekowy staruszek, albo zawdziecza mu zycie.

Ja tam mialam wrazenie w scenie, (o ktorej tak sobie dyskutujemy w tym temacie), ze wlasnie mial ochote ja udusic, ale sie powstrzymal.
Ale dalej swierzbily go palce, zeby to zrobic wink

Co do dreszczy, moze klimatyzacja w kinie byla za mocno wlaczona? big_smile

Z Południa na Północ:

#15 2006-02-15 21:42:13

izek
U┐ytkownik

wiesz, z┼éo┼Ťliwa by┼éa do b├│lu, wi─Öc mo┼╝e i mia┼é takie my┼Ťli wink
ale i tak obstaj─Ö przy swojej interpretacji big_smile

gg 5425654

#16 2006-02-15 21:59:34

niya
U┐ytkownik

A ja uwielbiam ten czuly pocalunek kobiety w meska dlon! To takie rozczulajace i jakies takie piekne. Wcale nie kojarzy mi sie ze staruszkiem tongue

#17 2006-02-15 22:25:27

izek
U┐ytkownik

hmm ta ochota aby ukara─ç Lizzy za z┼éo┼Ťliwo┼Ťc to mi sie kojarzy pr─Ödzej z widokiem rozprostowanej d┼éoni ni┼╝ poca┼éunkiem w r─Ök─Ö...

gg 5425654

#18 2006-02-15 22:27:40

Gosia
U┐ytkownik

Alez my nie twierdzimy inaczej.
Odnosimy sie do dwoch roznych scen.

Z Południa na Północ:

#19 2006-02-15 23:21:39

Alison
U┐ytkownik

Nie rozumiem dlaczego te rozprostowane paluszki odbieracie tak negatywnie? Wyobra┼║cie sobie dzik─ů rado┼Ť─ç - jak ja okazujecie - zaciskaj─ůc pi─Ö┼Ťci czy rozczapierzaj─ůc palce. Ja tam rozczapierzam ;-) To tak jakby da─ç uj┼Ť─ç nadmiarowi dobrej energii, kt├│ra nas rozsadza, jak jeste┼Ťmy w┼Ťciekli to odruchowo zaciskamy d┼éonie, kumuluj─ůc energi─Ö jakby trzeba by┼éo komus przywali─ç. Dla mnie to jest absolutnie oczywisty znak, ┼╝e rozsadza┼éa go dobra energia i rado┼Ť─ç, ┼╝e przez moment ...pod pretekstem...m├│g┼é ja dotkn─ůc...
Jezu, no jak mo┼╝na tego nie rozumie─ç!!!

#20 2006-02-15 23:26:34

Gosia
U┐ytkownik

No dobra, dobra! Nie ekscytuj sie tak, juz rozumiemy wink
Choc nie podzielamy entuzjazmu .... lol

Aha, ja nie rozczapierzam big_smile

Z Południa na Północ:

#21 2006-02-15 23:28:18

Alison
U┐ytkownik

No dobra, dobra! Nie ekscytuj sie tak, juz rozumiemy wink
Choc nie podzielamy entuzjazmu .... lol

Dorsz na zimno sad

#22 2006-02-15 23:32:21

Gosia
U┐ytkownik

Bo my takie malo wrazliwe jestesmy widac wink

Z Południa na Północ:

#23 2006-02-15 23:34:14

Alison
U┐ytkownik

Bo my takie malo wrazliwe jestesmy widac wink

Albo chodzicie do nieklimatyzowanych kinematograf├│w ;-)

#24 2006-02-15 23:37:53

Gosia
U┐ytkownik

Albo chodzicie do nieklimatyzowanych kinematograf├│w ;-)

No, to jest bardziej prawdopodobne wink

Z Południa na Północ:

#25 2006-02-15 23:50:21

izek
U┐ytkownik

tamperatura kina to nie wszystko
na moim seansie bylo moze 15% zaj─Ötych miejsc
i było raczej zimnawo :?
ale iskry chodziły wink

wink chociaz w koncu temperatura czy temperament, s─ůdz─ůc z podobie┼ästwa s┼é├│w co┼Ť maj─ů wsp├│lnego

gg 5425654

Stopka forum