Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#301 2006-03-05 16:08:28

Gosia
U┐ytkownik

Re: Wszystko o Colinie Firthie

Jak kto kocha prawdziwie, to kocha i w chwilach slabo┼Ťci, a nawet tem bardziej.

A poza tym wypraszam sobie! wink Jak mial chwile slabosci w Traumie, to ja piersiom wlasnom bym go bronila, i psychicznie bym go wspierala.
Bardzo go wtedy zalowalam.
Ale tam na szczescie wygladal tez calkiem calkiem ...wink

Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

#302 2006-03-05 16:10:09

Gosia
U┐ytkownik

Oj, Aine, nie czepiajmy sie szczegolow wink
Colin piekny i madry jest, i basta! wink

Z Południa na Północ:

#303 2006-03-05 16:53:24

Alison
U┐ytkownik

Oj, Aine, nie czepiajmy sie szczegolow wink
Colin piekny i madry jest, i basta! wink

AMEN.

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#304 2006-03-05 19:05:29

caroline
U┐ytkownik

A widzia┼éy┼Ťcie nowy film z Colinem "Where the truth lies"? Ortodoksyjnym wielbicielkom si─Ö nie spodoba lol Tu s─ů zdj─Öcia:
http://www.firth.com/truth_gal01.html

Ach te w─ůsiki:
http://www.firth.com/images/truth/pub016cm.jpg

Aktorsko - du┼╝e brawa!

#305 2006-03-05 19:09:31

AineNiRigani
U┐ytkownik

Oooo. Kevin Bacon. Trza bedzie obejrze─ç big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#306 2006-03-05 19:14:01

Gosia
U┐ytkownik

Ja akurat Kevina Bacona nie trawie :? wiec ciezko bedzie to obejrzec, ale z drugiej strony tam sa jakies sceny bulwersujace w tym obrazie i to chyba z Colinem, wiec moze warto.. wink

A jak mi sie Colin nie bedzie z wygladu podobal w tym filmie, to przy ekranie powiesze to zdjecie:
http://www.hellomagazine.com/profiles/c … thnewb.jpg
smile

Z Południa na Północ:

#307 2006-03-05 19:44:46

Alison
U┐ytkownik

A widzia┼éy┼Ťcie nowy film z Colinem "Where the truth lies"? Ortodoksyjnym wielbicielkom si─Ö nie spodoba lol Tu s─ů zdj─Öcia:

Ortodoksyjne wielbicielki Colina kochaj─ů go z ca┼éym dobrodziejstwem inwentarza, wi─Öc i z w─ůsikami te┼╝. A nawet z w─ůsikami tem bardziej ;-)

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#308 2006-03-05 19:47:15

Alison
U┐ytkownik

A jak mi sie Colin nie bedzie z wygladu podobal w tym filmie, to przy ekranie powiesze to zdjecie:
http://www.hellomagazine.com/profiles/c … thnewb.jpg
smile

Och Gosie┼äko jak to dobrze, ┼╝e jeste┼Ť ;-)

#309 2006-03-05 19:51:09

Alison
U┐ytkownik

http://www.firth.com/images/truth/pub064.jpg

O Jezusie...hm...kto mu ten żakiecik wystosował??? 8O

#310 2006-03-05 19:52:24

caroline
U┐ytkownik

Ta cz─Ö┼Ť─ç filmu rozgrywa si─Ö w latach 70. To chyba wszystko wyja┼Ťnia wink

#311 2006-03-05 23:27:48

Gosia
U┐ytkownik

Znalazlam na pewnej stronie zdanie wypowiedziane przez Colina na pytanie, jakie sa kobiety jego zycia:
"Moja mama, moja zona i Jane Austen" big_smile

Z Południa na Północ:

#312 2006-03-06 11:24:49

Alison
U┐ytkownik

Znalazlam na pewnej stronie zdanie wypowiedziane przez Colina na pytanie, jakie sa kobiety jego zycia:

Że też Jane bidula tego nie dożyła.... :cry:

No to na pocieszk─Ö wywiadziku kapeczka....

Nie widział jej aż do nieoczekiwanego spotkania w Pemberley. Co próbował zrobić w tej sytuacji?
Jane Austen jest raczej oszcz─Ödna w opisie Darcy’ego w tym okresie, musia┼éem sam siebie przetrz─ůsn─ů─ç, ┼╝eby znale┼║─ç klucz do tego jak on by si─Ö przypuszczalnie zachowa┼é. To troch─Ö sprzeczne. Ludzie cz─Östo pytaj─ů czy to Darcy zmieni┼é si─Ö w trakcie tej historii czy te┼╝ to my dowiadujemy si─Ö jaki on jest naprawd─Ö. My┼Ťl─Ö, ┼╝e prawda le┼╝y po┼Ťrodku. Jego gospodyni z du┼╝ym uczuciem opowiada o nim, ujawnia, ┼╝e on zawsze opiekowa┼é si─Ö siostr─ů, interesowa┼é si─Ö sprawami swojej s┼éu┼╝by w bardzo uprzejmy i mi┼éy spos├│b. Przecie┼╝ nie sta┼é si─Ö dobrym cz┼éowiekiem nagle; My┼Ťl─Ö, ┼╝e on zawsze by┼é dobrym cz┼éowiekiem mimo tego nieprzyjemnego obej┼Ťcia.
U┼Ťwiadomi┼éem sobie, ┼╝e kiedy Darcy wpad┼é na Elizabeth w Pemberley musia┼é jej mn├│stwo udowodni─ç w bardzo kr├│tkim czasie. Musia┼é pokaza─ç jej niemal w ci─ůgu 3 minut, ┼╝e jest got├│w przeprosi─ç, usprawiedliwi─ç si─Ö, ┼╝e potrafi by─ç czu┼éy, uleg┼éy, i ┼╝e jest w stanie wyrzec si─Ö snobizmu. Paln─ů┼é co┼Ť g┼éupiego, ale teraz udowadnia, ┼╝e pr├│bowa┼é zmieni─ç te aspekty swojej natury, kt├│re j─ů zra┼╝a┼éy. Chce, ┼╝eby go pokocha┼éa: ale jak spowodowa─ç, ┼╝eby kto┼Ť si─Ö w tobie zakocha┼é w ci─ůgu kilku minut? Jak to zrobi─ç kiedy przecie┼╝ wci─ů┼╝ jeste┼Ť Darcy’m i masz jego charakter?
Czy zatem to odrzucenie przez Lizzy wywo┼éa┼éo prawdziwe zmiany w Darcy’m?
O tak. Nie mo┼╝na my┼Ťle─ç, ┼╝e Darcy po prostu wr├│ci do dawnych nawyk├│w. Fakt, ┼╝e pisze do niej list wyja┼Ťniaj─ůcy jego post─Öpowanie i ujawniaj─ůcy bardzo osobiste informacje – co pozornie jest kompletnie niezgodne z jego zasadami – wyra┼║nie to sugeruje. My┼Ťl─Ö, ┼╝e nieprawdopodobnie cierpia┼é z powodu jej odmowy, bo po prostu j─ů kocha┼é. My┼Ťl─Ö, ┼╝e znosi┼é prawdziwe m─Öki kiedy us┼éysza┼é jej s┼éowa o swoim charakterze i obyczajach.
Jego prawdziw─ů zbrodni─ů, jak my┼Ťl─Ö, by┼éa g┼éupota. Wiem, ┼╝e to okropnie niegodny spos├│b patrzenia na niego, ale wierz─Ö, ┼╝e jego wad─ů jest g┼éupota, powierzchowno┼Ť─ç, spo┼éeczny snobizm, wi─Öc musia┼é dosta─ç t─Ö gorzk─ů nauczk─Ö. My┼Ťl─Ö, ┼╝e w tym sensie si─Ö zmieni┼é. On w┼éa┼Ťciwie sam m├│wi w ksi─ů┼╝ce, ┼╝e ojciec wpoi┼é mu dobre zasady, ale jednocze┼Ťnie nauczy┼é go pogardza─ç ┼Ťwiatem spoza jego kr─Ögu towarzyskiego. On bardziej obawia┼é si─Ö tego wszystkiego co by┼éo na zewn─ůtrz, a jego bezpo┼Ťrednie do┼Ťwiadczenie przekona┼éo go tylko, ┼╝e nie znajdzie tam niczego poza barbarzy┼ästwem. Ludzie zazwyczaj z g├│ry sobie zak┼éadaj─ů jakie s─ů te inne obszary cywilizacji i to jest dok┼éadnie to co robi┼é Darcy. A to zwyk┼éa ignorancja. Dosta┼é nauczk─Ö kiedy zakocha┼é si─Ö w jednej z tych “dzikusek” i przekona┼é si─Ö, ┼╝e jest mu co najmniej r├│wna, o ile nie lepsza pod wzgl─Ödem m─ůdro┼Ťci, sprawno┼Ťci intelektualnej i poczucia w┼éasnej godno┼Ťci. Ona jest dla niego wielkim wyzwaniem, wi─Öc wszystkie stare uprzedzenia musia┼éy znikn─ů─ç. Wci─ů┼╝ jednak my┼Ťl─Ö, ┼╝e na zawsze zachowa┼é co┼Ť z tego dawnego widzenia ┼Ťwiata – i do ko┼äca razili go ┼Ťmieszni, nudni ludzie, gadaj─ůcy bez ko┼äca. Nie s─ůdz─Ö ┼╝eby kiedykolwiek nauczy┼é si─Ö uwielbia─ç pani─ů Bennet albo rozwin─ů┼é w sobie zachwyt sir Wiliamem Lucas’em.
I oczywi┼Ťcie nigdy tak naprawd─Ö nie nauczy┼é si─Ö ┼Ťmia─ç sam z siebie. Nauczy┼é si─Ö by─ç bardziej krytycznym dla siebie, co prawdopodobnie jest pierwszym krokiem, ale jeszcze nie dowiedzia┼é si─Ö, jak to jest poznawa─ç swoje ┼Ťmiesznostki i ┼Ťmia─ç si─Ö z nich. Jednak┼╝e z Lizzy jako partnerk─ů, ┼╝ycie ma┼é┼╝e┼äskie b─Ödzie dla niego szko┼é─ů przetrwania i absolutnie pewne jest, ┼╝e jeszcze d┼éugo b─Ödzie pobiera┼é „takie” lekcje u ┼╝ony.

Notatka od autora wywiadu:
To ju┼╝ koniec tego rozdzia┼éu. Ja mam odpowied┼║ na pytanie, kt├│re Colin postawi┼é w 2 akapicie tej cz─Ö┼Ťci o spotkaniu Lizzy w Pemberley – A jak TY sprawi┼éaby┼Ť, ┼╝eby kto┼Ť zakocha┼é si─Ö w Tobie w ci─ůgu kilku minut?

#313 2006-03-06 11:37:13

Kaziuta
U┐ytkownik

No jak, no jak będziesz traktować, bo linka nie działa?

#314 2006-03-06 11:51:36

Alison
U┐ytkownik

O TAK b─Öd─Ö traktowa─ç tych co si─Ö lekcewa┼╝─ůco b─Öd─ů wyra┼╝a─ç o Colinie F.!
Trudno darmo. Koniec z Disneylandem!! Odechce si─Ö Wam Myszek Miki i innych Kaczor├│w Donald├│w!

http://img91.imageshack.us/my.php?image=av22ay.gif

#315 2006-03-06 13:00:40

Kaziuta
U┐ytkownik

Jedna da┼éa mu ┼╝ycie, druga obdarzy┼éa mi┼éo┼Ťci─ů i dw├│jk─ů syn├│w, trzecia przynios┼éa mu s┼éaw─Ö i rozg┼éos.

#316 2006-03-06 13:48:50

Kaziuta
U┐ytkownik

A propos za┼é─ůczonego t┼éumaczenia, to jestem pod wra┼╝eniem (jak wielki brat). Tu Colinek b┼éysn─ů┼é. Co za inteligencja, wra┼╝liwo┼Ť─ç, przenikliwo┼Ť─ç i m─ůdro┼Ť─ç.
Ja nie chcę skończyc jak ten pingwin!!!

#317 2006-03-06 14:07:14

AineNiRigani
U┐ytkownik

O TAK b─Öd─Ö traktowa─ç tych co si─Ö lekcewa┼╝─ůco b─Öd─ů wyra┼╝a─ç o Colinie F.!
Trudno darmo. Koniec z Disneylandem!! Odechce si─Ö Wam Myszek Miki i innych Kaczor├│w Donald├│w!

http://img91.imageshack.us/my.php?image=av22ay.gif

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#318 2006-03-06 14:13:26

Alison
U┐ytkownik

Rozumiem, ┼╝e zaniem├│wi┼éa┼Ť z wra┼╝enia ;-)
Też bym się przestraszyła na Twoim miejscu wink

#319 2006-03-06 14:14:54

Alison
U┐ytkownik

A propos za┼é─ůczonego t┼éumaczenia, to jestem pod wra┼╝eniem (jak wielki brat). Tu Colinek b┼éysn─ů┼é. Co za inteligencja, wra┼╝liwo┼Ť─ç, przenikliwo┼Ť─ç i m─ůdro┼Ť─ç.
Ja nie chcę skończyc jak ten pingwin!!!

NO! To jest bardzo w┼éa┼Ťciwa reakcja ;-)

#320 2006-03-06 14:44:24

Mag
U┐ytkownik

Przeczyta┼éam dwa rozdzia┼éy,sk─ůpo wink wydzielane przez Alison, na raz i teraz b┼éogi u┼Ťmiech opromienia mnie- reakcje petent├│w podejrzane!
Colinek b┼éysn─ů┼é inteligencj─ů, swad─ů i rzetelnym podej┼Ťciem - brawo dla niego - albo dla talentu T┼éumaczki lol . miodzio!

PS ten pingwin to mocna rzecz! a gdzie miłosierdzie Matko Przedłużona?

GG 6318358

#321 2006-03-06 14:48:19

Alison
U┐ytkownik

PS ten pingwin to mocna rzecz! a gdzie miłosierdzie Matko Przedłużona?

Dla niektórych nie może być miłosierdzia.... roll
I sami s─ů sobie winni jak zarobi─ů na pykni─Öcie moj─ů "p┼éetewk─ů" :twisted:

#322 2006-03-06 14:53:39

Alison
U┐ytkownik

Przeczyta┼éam dwa rozdzia┼éy,sk─ůpo wink wydzielane przez Alison

Sk─ůpo wydzielane?! To ja po nocach dla Was siedz─Ö, a Wy my┼Ťlicie, ┼╝e b─Öd─Ö Was z wiadra polewa┼éa tym "miodziem"? Nic jeno asceza i umiar moje drogie siostry.

Bo jak nie, to Was pyknę..."krzydełkiem" mym pingwinim, matczynym mym gestem przedłużonym ;-)

#323 2006-03-06 17:21:14

GosiaJ
U┐ytkownik

Alison, jestem pełna podziwu dla Twojego przekładu, niesłychanie żywego, eleganckiego, napisanego pięknym językiem - chylę czoła!
Colin pos┼éuguje si─Ö bardzo ┼éadnym j─Özykiem, co zd─ů┼╝y┼éam zauwa┼╝y─ç mimo mojego bardzo ┼Ťredniego angielskiego - buduje ┼éadne zdania, nie u┼╝ywa jakich┼Ť slangowych wyra┼╝e┼ä zazwyczaj. Podczytuj─Ö czasem jakie┼Ť wywiady z nim i to naprawd─Ö przyjemna lektura. Tym bardziej ┼╝e jest bardzo inteligentny i ma niesamowity dystans do tego, co robi, swojego aktorstwa, siebie jako symbolu seksu ;-) Bardzo ceni─Ö tak─ů postaw─Ö u aktor├│w, wydaje mi si─Ö, ┼╝e Brytyjczycy cz─Östo maj─ů takie podej┼Ťcie.
To wszystko nie zmienia faktu, ┼╝e Twoje t┼éumaczenie, Alison, to mistrzostwo ┼Ťwiata :-)

PS. Ju┼╝ w co najmniej kilku wywiadach natrafi┼éam na dziennikarki "z syndromem Bridget", jak to nazywam - zaczynaj─ů rozmow─Ö od pytania: Tw├│j ulubiony kolor? ;-)

Thorntonmania... nieustaj─ůce apogeum uzale┼╝nienia.

#324 2006-03-06 17:30:46

Alison
U┐ytkownik

Alison, jestem pełna podziwu dla Twojego przekładu, niesłychanie żywego, eleganckiego, napisanego pięknym językiem - chylę czoła!
Colin pos┼éuguje si─Ö bardzo ┼éadnym j─Özykiem, co zd─ů┼╝y┼éam zauwa┼╝y─ç mimo mojego bardzo ┼Ťredniego angielskiego - buduje ┼éadne zdania, nie u┼╝ywa jakich┼Ť slangowych wyra┼╝e┼ä zazwyczaj. Podczytuj─Ö czasem jakie┼Ť wywiady z nim i to naprawd─Ö przyjemna lektura. Tym bardziej ┼╝e jest bardzo inteligentny i ma niesamowity dystans do tego, co robi, swojego aktorstwa, siebie jako symbolu seksu ;-) Bardzo ceni─Ö tak─ů postaw─Ö u aktor├│w, wydaje mi si─Ö, ┼╝e Brytyjczycy cz─Östo maj─ů takie podej┼Ťcie.
To wszystko nie zmienia faktu, ┼╝e Twoje t┼éumaczenie, Alison, to mistrzostwo ┼Ťwiata :-)

GosiuJ kochana, obiecuj─Ö, ┼╝e Ciebie NIGDY nie pykn─Ö, i to bynajmniej nie za to ostatnie zdanie ;-) ale za to co napisa┼éa┼Ť o Colinie :-)
Dzi─Öki!

#325 2006-03-06 17:39:51

Gosia
U┐ytkownik

Nie, no, Colin mnie zdumiewa po raz kolejny. Jaka doglebna analiza!
Jaka wrazliwosc i przemyslenie roli i samego charakteru bohatera, ktorego gra. Jestem pod wrazeniem! smile
Ten wywiad bardzo sie rozni od innych, ktore czytalam gdzies w prasie i w necie (oczywiscie po polsku). Macie racje, ladny jezyk, i samego Colina i tlumaczki.
Tak tylko zastanowilo mnie, ze Colin twierdzil, ze ksiazki nie przeczytal, a tu powoluje sie na ksiazke:

"Jane Austen jest raczej oszcz─Ödna w opisie", "sam m├│wi w ksi─ů┼╝ce ...",

to czytal j─ů czy nie? A moze przeczytal pozniej? wink

"Jego prawdziw─ů zbrodni─ů, jak my┼Ťl─Ö, by┼éa g┼éupota"

Bardzo odwazne stwierdzenie smile ale rozumiem co Colin chcial powiedziec.

Stwierdzenia:

"Ona jest dla niego wielkim wyzwaniem", "z Lizzy jako partnerk─ů, ┼╝ycie ma┼é┼╝e┼äskie b─Ödzie dla niego szko┼é─ů przetrwania i absolutnie pewne jest, ┼╝e jeszcze d┼éugo b─Ödzie pobiera┼é „takie” lekcje u ┼╝ony"

sa ciekawe i koresponduja z tym co pisalysmy w innym temacie o dalszym wspolnym zyciu Darcy`ego i Lizzy.

"A jak TY sprawi┼éaby┼Ť, ┼╝eby kto┼Ť zakocha┼é si─Ö w Tobie w ci─ůgu kilku minut? "

Gdybym ja znala recepte ...zycie byloby latwiejsze wink

Alison, Te kapeczki wywiadziku sa takie rozkoszne big_smile

Z Południa na Północ:

Stopka forum