Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#26 2005-01-13 13:18:38

ula
U┐ytkownik

Re: Wersja "Pride & Prejudice" z 2003

Ja te┼╝ si─Ö pierwszy raz spotka┼éam ze spolszczeniem tego s┼éowa, ale pewnie chodzi o to w wolnym t┼éumaczeniu ┼╝e "robimy zadym─Ö" wink znaczy si─Ö ┼╝e wstawiamy inne w─ůtki ni┼╝ wskazywa┼éby na to temat.
Ale tylko czasem nam si─Ö to zdarza Loana - wybacz...
No to mo┼╝e dla porz─ůdku zacz─ů─ç inne forum pt. "Przeprosiny+wyja┼Ťnienia" wink bo czuj─Ö, ┼╝e znowu ja jako┼Ť nie na temat i znowu mi si─Ö oberwie wink

#27 2005-01-13 13:32:10

Loana
U┐ytkownik

Hmm, niedok┼éadnie si─Ö zrozumia┼éy┼Ťmy. Je┼Ťli chodzi o offtopiki to nie mam a┼╝ takich pretensji, w ko┼äcu sama uprawiam ten proceder jak idzie i wtr─ůcam wsz─Ödzie niepasuj─ůce tematy. Np. teraz tongue.
Mi chodzi o to, ┼╝eby┼Ťcie nie spojlerowa┼éy. SPOIL , z angielskiego "zepsu─ç, zniszczy─ç", od tego powsta┼éo s┼éowo oznaczaj─ůce podanie wa┼╝nego momentu, postaci, cokolwiek, co spowoduje, ┼╝e ogl─ůdaj─ůc film nie b─Ödzie ju┼╝ niespodzianki. Np. (UWAGA, SPOJLER dla os├│b, kt├│re nie widzia┼éy filmu) w P&P 2003 fakt, ┼╝e na koniec Mary po┼Ťlubia Collinsa. Pisz─ůc takie co┼Ť zepsu┼éam niespodziank─Ö osobom, kt├│re nie obejrza┼éy filmu, ale skusi┼éy si─Ö i przeczyta┼éy moj─ů notk─Ö tongue. ┼╗eby da─ç jeszcze lepszy przyk┼éad, big spojlerem jest podanie w filmie "6 zmys┼é" kogo gra┼é naprawd─Ö Bruce Willis. Wida─ç teraz?
Ja proponowa┼éabym, ┼╝eby┼Ťcie uprzedza┼éy wcze┼Ťniej, ┼╝e zdradzacie jaki┼Ť wa┼╝ny w─ůtek fabu┼éy opisuj─ůc film. Tak si─Ö akurat sk┼éada, ┼╝e nie cierpi─Ö ogl─ůda─ç film├│w, co do kt├│rych znam ju┼╝ najwa┼╝niejsze fragmenty. A mam pecha, ┼╝e ogl─ůdam filmy zwykle jako jedna z ostatnich na forum tongue.

Jakie┼Ť pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

#28 2005-01-13 13:46:10

ula
U┐ytkownik

aaaaaaa to je┼Ťli tylko o to chodzi to " I may safely promise you never to dance with Mr. Darcy..." znaczy si─Ö never to spoil it again smile

#29 2005-01-13 14:14:09

fringilla
U┐ytkownik

Heh, Ula nie wypad┼éa┼Ť przekonuj─ůco wink

A tak serio, to my┼Ťla┼éam, ┼╝e wszystkie tu ogl─ůda┼éy┼Ťmy MP, zw┼éaszcza, ┼╝e w w─ůtku na temat dyskutujemy i o ksi─ů┼╝ce i o filmie. A poza tym, z regu┼éy, na szcz─Ö┼Ťcie, po przeczytaniu ksi─ů┼╝ki, w filmie nie ma juz jakich┼Ť wielkich niespodzianek.

Ale wprzypadku innych film├│w, zgadzam si─Ö z Loan─ů, nalezy ostrzega─ç (nie bede nikomu wypominac dyskusji o Briget Jones wink ).
Ja tak kiedy┼Ť doczyta┼éam sie kto zginie w pi─ůtej cz─Ö┼Ťci Harrego Pottera i potem mia┼éam straszna potzebe, by komu┼Ť o tym powiedze─ç, ale oczywi┼Ťcie nikt nie chcia┼é wiedzie─ç, zanim sam nie przeczyta ksi─ů┼╝ki. Ale┼╝ si─Ö meczy┼éam!

Zawsze uważałam, że pan Collins powinien ożenić się z Mary.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#30 2005-01-14 09:44:39

sister
U┐ytkownik

Hihi
teraz ja b┼éysn─Ö zdumiewaj─ůc─ů g┼éupot─ů zapewne...
co to s─ů TORRENTY???

#31 2005-01-14 10:02:41

ula
U┐ytkownik

niestety Sister, ja tam już się nie podejmuję tłumaczenia bo ostatnio nie wypadłam zbyt dobrze....... wink

#32 2005-01-14 10:19:49

sister
U┐ytkownik

ja si─Ö na komputerach nie znam ani troch─Ö, na ┼Ťci─ůganiu film├│w te┼╝ nie, bo nigdy tego nie robi┼éam... m├│j brat zawsze to robi┼é za mnie. My┼Ťl─Ö, ze tym razem te┼╝ skorzystam z jego pomocy, ale mimio to zaciekawi┼éy mnie te torrenty...

#33 2005-01-14 11:10:57

granatowa
U┐ytkownik

Ekspertem w tej dziedzinie to ja na pewno nie jestem, ┼Ťci─ůgn─Ö┼éam jak na razie tylko jeden film big_smile (P&P ’95)
Ale tak po mojemu i ┼éopatologicznie to torent jest albo programem przerabiaj─ůcym pliki (np. film) na to co┼Ť co mo┼╝emy ┼Ťci─ůgn─ů─ç i potem ogl─ůda─ç albo ju┼╝ tym przerobionym plikiem. Loana nam to pewnie kiedy┼Ť wyja┼Ťni.
odbiegamy od tematu wink ...przynajmniej troszeczk─Ö big_smile

#34 2005-01-14 16:11:59

dorotka
U┐ytkownik

Ja przepraszam, że kontynuuję serię głupich pytań, ale o co chodzi???
Jest pi─ůtek, po tygodniu har├│wki nie kontaktuj─Ö niestety i nie pami─Ötam kto co napisa┼é, tzn. wypapla┼é, bo chyba o to si─Ö teraz rozchodzi?
Sorki, nie w temacie jestem, chyba po prostu spa─ç p├│jd─Ö... wink
A co do Harry'ego Pottera - Fringilla, nie martw si─Ö, przynajmniej czytaj─ůc ksi─ů┼╝k─Ö nie wiedzia┼éa┼Ť kto umrze, ja us┼éysza┼éam w radio (nawiasem m├│wi─ůc takie plotkowanie w mediach powinno by─ç zabronione, bo czytaj─ůc ci─ůgle si─Ö zastanawia┼éam kiedy zginie)

Normalnie zaczęłam wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

#35 2005-01-15 12:09:17

sister
U┐ytkownik

Teraz to już zupełnie odbiegnę od tematu smile

Ja nie wiedzia┼éam kto zginie w 5 cz. Harrego Pottera i szczerze m├│wi─ůc by┼éam w szoku... normalnie nie mog┼éam uwierzy─ç, ┼╝e Rowling zabi┼éa jedyn─ů osob─Ö, kt├│r─ů Harry m├│g┼é uwa┼╝a─ç za swoj─ů rodzin─Ö...

:cry:

w 6 cz. te┼╝ ma kto┼Ť zgin─ů─ç... mam nadziej─Ö, ┼╝e szok b─Ödzie nieco mniejszy tym razem... bo to nie ma by─ç ani Harry, ani Hermiona, ani Ron.

Co do torrent├│w to zapytam brata i napisz─Ö wam co to jest smile

#36 2005-01-15 22:56:50

dorotka
U┐ytkownik

A ja zn├│w odbiegn─Ö od tematu. Teraz mi si─Ö skojarzylo dzi─Öki twojemu emblematowi sister - ┼Ťliczne jest to zdj─Öcie Netherfield! Szczeg├│lnie to niebo, mam nadziej─Ö, ┼╝e to nie komputerowy fotomonta┼╝, bo takie niebo od razu przypomina mi wakacje na wsi big_smile Mojej mlodszej siostrze tak sie spodobalo, ┼╝e sobie ustawi┼éa jako tapet─Ö, chocia┼╝ nadal twierdzi, ┼╝e Jane Austen nie trawi i nie b─Ödzie. Po┼╝yjemy, zobaczymy... wink

#37 2005-01-15 23:15:12

moniczek
U┐ytkownik

Teraz to już zupełnie odbiegnę od tematu smile

Ja nie wiedzia┼éam kto zginie w 5 cz. Harrego Pottera i szczerze m├│wi─ůc by┼éam w szoku... normalnie nie mog┼éam uwierzy─ç, ┼╝e Rowling zabi┼éa jedyn─ů osob─Ö, kt├│r─ů Harry m├│g┼é uwa┼╝a─ç za swoj─ů rodzin─Ö...

:cry:

w 6 cz. te┼╝ ma kto┼Ť zgin─ů─ç... mam nadziej─Ö, ┼╝e szok b─Ödzie nieco mniejszy tym razem... bo to nie ma by─ç ani Harry, ani Hermiona, ani Ron.

Co do torrent├│w to zapytam brata i napisz─Ö wam co to jest smile

Sister, no jak mog┼éa┼Ť?!?!?! Mia┼éo przeciez nie by─ç spoiler├│w!!! Jak kto┼Ť nie czyta┼é 5 cz. HP, a czyta┼é wszystkie poprzednie to i tak wie kogo Rowling "zabi┼éa"...

p.s. ja na szcz─Ö┼Ťcie czyta┼éam wszystkie cz─Ö┼Ťci... wink

#38 2005-01-16 11:43:01

sister
U┐ytkownik

O kurczaki :!: :!: :!:

Faktycznie nie powinnam tego pisa─ç, o tym kto zgin─ů┼é......... ale nie poda┼éam imienia, wi─Öc mo┼╝e nie wszyscy si─Ö domy┼Ťl─ů, szczeg├│lnie Ci, kt├│rzy nie czytali, bo przecie┼╝ jest du┼╝o os├│b kt├│re Harry traktuje jak najbli┼╝sz─ů rodzin─Ö big_smile

Co do emblematu : znalazłam to na stronie z linkowni, ale to chyba Pemberley jest, a nie Netherfield... tylko nie pamiętam na której...

Ja mam bzika na punkcie takich dom├│w, szczeg├│lnie, ze kiedy┼Ť sp─Ödzi┼éam w miesi─ůc w Anglii...

ah wspomnienia roll

#39 2005-01-16 14:44:42

dorotka
U┐ytkownik

A to bardzo mo┼╝liwe, ┼╝e Pemberley, nie mia┼éam okulark├│w na nosie, pewnie mi si─Ö znowu zapodzia┼éy. A kr├│tkowidze juz tak maj─ů. :oops:
Zazdroszcz─Ö miesi─ůca w Anglii, nigdy nie by┼éam, co prawda ┼╝arcie paskudne podobno, ale co tam i tak bym pojecha┼éa.

#40 2005-01-16 15:02:39

demi
U┐ytkownik

ja byłam tylko przez tydzień i tylko w Londynie ale jestem zachwycona.
z mi┼é─ů ch─Öci─ů bym tam wr├│ci┼éa

#41 2005-01-16 19:40:17

sister
U┐ytkownik

Tak... jedno z moich najpi─Ökniejszych wspomnie┼ä to ten osza┼éamiaj─ůcy b┼é─Ökit nieba, zielone trawniki i pi─Ökne mury Oxfordu..........

Jedyne co mogę powiedzieć, to że strasznie ciężko było wrócić do Polski...

A co do jedzenia, mieszka┼éam na pocz─ůtku w ambasadzie, a kucharz by┼é lito┼Ťciwy smile a potem w apartamencie rz─ůdowym i gotowa┼éi┼Ťmy sobie z rodzin─ů sami, wi─Öc nie musia┼éam jada─ç nic dziwnego...

I to w┼éa┼Ťnie w Angli jad┼éam najpyszniejsz─ů na ┼Ťwiecie gor─ůc─ů szarlotk─Ö z lodami i bil─ů ┼Ťmietan─ů... tego smaku nie zapomn─Ö nigdy...

roll

#42 2005-01-16 20:43:06

dorotka
U┐ytkownik

Dziewczyno, jak ty┼Ť si─Ö tam wkr─Öci┼éa??!!!
Ambasada, apartament rz─ůdowy...no, no.
M├│w mi tak dalej o tej szarlotce. Najpyszniejsze ciasto na ┼Ťwiecie, na sam─ů my┼Ťl ro┼Ťnie mi ty┼éek big_smile
S┼éuchaj, jak masz takie wtyki to mi za┼éatw jaki┼Ť wyjazd, jestem zdesperowana, bardzo bardzo bardzo chc─Ö zwiedzi─ç Angli─Ö, chocby Londyn, mam w nosie to ┼╝arcie, mog─Ö ┼╝y─ç na batonikach i wr├│ci─ç szeroka jak szafa trzydrzwiowa. Ja nie wiem, mo┼╝e walne jak─ů┼Ť autoreklam─Ö? Znam bardzo dobrze angielski, niemieckie, od biedy francuski... niech mnie ktos przytuli... wink

#43 2005-01-16 22:00:41

sister
U┐ytkownik

Dorotko, przeceniasz moje mo┼╝liwo┼Ťci...

Jakby to powiedzia┼éa Lydia Bennet, m├│j zacny ojciec nosi┼é swego czasu mundur pu┼ékownika, kt├│ry zobowi─ůzywa┼é go do spe┼éniania r├│┼╝norakich obowi─ůzk├│w, nie tylko w kraju... Teraz tata jest w stanie spoczynku i rozwija swoj─ů karier─Ö w logistyce i zarz─ůdzaniu w sektorze prywatnym, aczkolwiek mam czasem przyjemno┼Ť─ç widywania go w galowym mundurze Wojska Polskiego, niestety z regu┼éy w domu, poniewa┼╝ ┼╝o┼énierz w stanie spoczynku, niezale┼╝nie od stopnia, nawet starszy oficer, potrzebuje oficjalnej zgody genera┼éa na za┼éo┼╝enie munduru i pokazanie si─Ö w nim w miejscu publicznym. mam jednak nadziej─Ö, ┼╝e gdy dane mi b─Ödzie stan─ůc na ┼Ťlubnym kobiercu, do o┼étarza poprowadzi mnie m├│j najdro┼╝szy ojciec w jego pi─Öknym mundurze...

Zazdroszcz─Ö znajomo┼Ťci j─Özyk├│w... ja zawzsze by┼éam zbyt leniwa, ┼╝eby sie w tym kierunku rozwija─ç... :oops:

#44 2005-03-25 14:16:54

aga
U┐ytkownik

Wracam do wersji z 2003, kt├│r─ů kupi┼éam z "Glamour".Obejrza┼éam czym pr─Ödzej i r├│wnie pr─Ödko czeka┼éam ko┼äca filmu, bo niestety mnie nie zachwyci┼é. Owszem wiedzia┼éam, ┼╝e wersja wsp├│┼éczesna ma swoje wymogi, ale... akcja by┼éa tak chaotyczna, ┼╝e trzeba by drugi i trzeci raz obejrze─ç, aby si─Ö po┼éapa─ç we wszystkich postaciach. Podobali mi si─Ö g┼é├│wni aktorzy, ale mnie zdecydowanie nie odpowiada┼é typowo ameryka┼äski punkt widzenia: te hot-dogi, w┼é├│czenia si─Ö nie wiadomo gdzie, b┼éahe dialogi, ┼╝adnej g┼é─Öbi.

#45 2005-03-25 21:42:50

fringilla
U┐ytkownik

No niestety, jedyne co w tym filmie fajne, to ciuchy...

Pozdr. Agata
gg 5739618

#46 2005-03-29 00:00:45

Anonymous
GoŠ

a mnie sie starsznie podobala nowa wersja. dzieki nij, zabralam sie za ksiazke, i.. hmm, zostalam wielka fanka tworczosci Jane wink
pozdrawiam, Wercia wink

#47 2005-03-29 23:22:46

Loana
U┐ytkownik

W┼éa┼Ťnie, bardzo przyjemna jest ta kontynuacja smile. Taki powiew ┼Ťwie┼╝o┼Ťci w stosunku do ksi─ů┼╝ki, poniewa┼╝ wyst─Öpuj─ů tu tylko m┼éodzi ludzie smile. I ta wersja jest bardzo zabawna, przerysowana, ale przez to naprawd─Ö charakterystyczna. Akurat mi si─Ö ubrania nie podoba┼éy, po obejrzeniu (po raz trzeci, ale pewnie nie ostatni) filmu stwierdzi┼éam, ┼╝e odpowiednia gazeta wyda┼éa t─ů ekranizacj─Ö - ciuchy akurat jak z Glamour, zachowania niekt├│rych bohater├│w zreszt─ů te┼╝ tongue. Ale pomimo tego, ┼╝e wersja jest do┼Ť─ç okrojona (chocia┼╝ wg mnie g┼é├│wne w─ůtki s─ů zachowane) i troszk─Ö wynaturzona (biegi pan├│w po zdrowie tongue) uwa┼╝am, ┼╝e jest mi┼é─ů rozrywk─ů na wiecz├│r, lekkim spojrzeniem na najbardziej znan─ů ksi─ů┼╝k─Ö JA. I bohaterowie s─ů szalenie sympatyczni, okr─ůg┼éy Bingley, wielkousta Jane, zabawna Kitty, zawsze u┼éo┼╝ona Lydia, s┼éodka i zdecydowana Lizzy oraz r├│wnie s┼éodki Darcy (jak ju┼╝ pisa┼éam, przypomina mi, nie wiem czemu, hobbita...). T┼éo filmu te┼╝ jest dobrze zrobione, ciekawe wn─Ötrza, ┼éadne widoki, wszystkiego po troszk─Ö. Do tego ca┼ékiem dobra muzyka, kt├│ra w ┼╝adnym razie nie psuje odbioru filmu, a nawet czyni go bardziej m┼éodzie┼╝owym. Podoba mi si─Ö ilo┼Ť─ç stroj├│w, makija┼╝├│w, fryzur oraz rozrywek pokazana w tym filmie, naprawd─Ö nie mo┼╝na si─Ö nudzi─ç. Naprawd─Ö bardzo polecam ten film, mo┼╝e nie jest specjalnie wysokich lot├│w, ale przyjemnie si─Ö go ogl─ůda. Wersja z gazety nie jest z┼éa, chocia┼╝ nie mog─Ö im zapomnie─ç braku dodatk├│w oraz braku NAPIS├ôW PO ANGIELSKU!!! Reszta ok tongue.

#48 2005-03-29 23:43:06

Loana
U┐ytkownik

A teraz troch─Ö spojler├│w, wi─Öc jak kto┼Ť nie ogl─ůda┼é filmu, to prosz─Ö nie czyta─ç!!!
UWAGA!!!SPOJLER!!!UWAGA!!!SPOJLER!!!UWAGA!!!SPOJLER!!!

Chcia┼éam si─Ö wypowiedzie─ç na temat kilku kwestii. Po pierwsze, to ju┼╝ trzecia ekranizacja, w kt├│rej Bingley zobaczy┼é Jane i odwrotnie i...┼Ťwiat stan─ů┼é w miejscu... Troch─Ö to dla mnie dziwne, czy tak opisano w ksi─ů┼╝ce???
Po drugie, ta wersja w ko┼äcu pozwala biednej Mary po┼Ťlubi─ç Colinsa, ale powiedzcie mi, co ona w nim widzi???
Po trzecie, bardzo nie podoba mi się ubranie Lizzy na imprezie u Bingleya, czemu dali jej takie napaćkane ciuchy? I kolorystycznie przecież nie pasuje jej ta spódnica do bluzki. I kiedy były modne takie bluzy z kapturami?
Co znaczy "bony" (nie wiem, jak si─Ö pisze) w piosence Mary? Chodzi to za mn─ů jak nie wiem...
Musz─Ö przyzna─ç, ┼╝e film ma sporo zabawnych moment├│w, jeden z lepszych to rozmowa Darcego i Bingleya w gara┼╝u na temat pi─Öknych dziewczyn, kt├│re nie umiej─ů skleci─ç zdania... troch─Ö to szowinistyczne, ale naprawd─Ö si─Ö u┼Ťmia┼éam. Ciekawi mnie, czy dobrze to po polsku przet┼éumaczono. A m├│j ulubiony fragment to dziewczyny w sklepie, naprawd─Ö wygl─ůdaj─ů jak prze┼╝ute i wyplute, ale najbardziej podobaj─ů mi si─Ö lody - TAK!!! JA TE┼╗ CHC─ś TAKIE LODY!!! tongue Co prawda nie wiem, jak one mog─ů tyle je┼Ť─ç i nie ty─ç, ale jednak podoba┼éy mi si─Ö wiaderka tongue.
I jak my┼Ťlicie, o czym dok┼éadnie opowiada powie┼Ť─ç Lizzy? Ciekawi mnie te┼╝, czy istnieje naprawd─Ö "R├│┼╝owa biblia" i czy chwyty zacytowane z niej dzia┼éaj─ů tongue.
Hmmm, znowu zacz─Ö┼éam ogl─ůda─ç i brat mnie wywala, my┼Ťl─Ö, ┼╝e czas i┼Ť─ç spa─ç, rano do pracy tongue. Pozdrawiam i mi┼éego ogl─ůdania. Nie przejmujcie si─Ö, ┼╝e tyle pisze, w domu nikt (opr├│cz siostry, ale ona lubi tylko "w┼éa┼Ťciw─ů" wersj─Ö tongue) nie ogl─ůda ze mn─ů, wi─Öc musz─Ö si─Ö komu┼Ť wygada─ç tongue. Pozdrawiam!!!

#49 2005-04-10 22:40:41

kami
U┐ytkownik

Mnie te┼╝ film z 2003 roku nie zachwyci┼é, a poza tym mam jak─ů┼Ť chyba dziwn─ů p┼éyt─Ö, bo d┼║wi─Ökk faluje i czasem jest szybszy dialog ni┼╝ ruch ust aktor├│w... sad

Uwielbiam Colina Firtha... smile)))))

#50 2005-05-01 15:17:59

aga
U┐ytkownik

Chociaż powyżej skrytykowałam ten film, to nie znaczy, że nie podobał
mi się zupełnie. Podobali mi się główni aktorzy, zwłaszcza odtwórczyni
Elizabeth, rzeczywi┼Ťcie ciekawej urody. Ani zbyt chuda, /jak ta z "Emmy"/
ani za gruba, i naturalna. Pozosta┼ée te┼╝ niez┼ée. A aktorzy graj─ůcy Darcy'ego i Bingleya bardzo fajnie dobrani! Za to nieco mnie rozbawi┼é
zwalisty Collins! Ale ten Wickham absolutnie nie wygl─ůda┼é na uwodziciela, ta kanciasta twarz!
Poza tym pierwsze sceny filmu dosyć mi przypadły do gustu, ale potem
popsuło się. Nie z powodu pewnych odchyleń z oryginałem, ale z tego, że
nagle akcja sta┼éa si─Ö chaotyczna, w─ůtek si─Ö urywa┼é, tak mi zdawa┼éo.
Wszystko jednak zależy od zgrabnej akcji, jakakolwiek by nie była.

Stopka forum