Ogród Jane Austen

Strona poświecona Jane Austen

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

#1 2006-02-03 09:55:01

Gitka
Użytkownik

Nakrycia g?owy w ekranizacjach Dumy i uprzedzenia

W serialu Dumy z 1995 Elizabeth nosi?a ró?ne czepeczki, kapelusze, tak samo ten moim zdaniem nietwarzowy cylinder mia? Darcy i inni panowie. A jak by?o w nowej Dumie? Nosi?a co? na g?owie Keira i Matthew? Jako? nie mog? sobie przypomnie?.

#2 2006-02-03 10:26:51

Georginia
Użytkownik

Re: Nakrycia g?owy w ekranizacjach Dumy i uprzedzenia

Mary co? nosi?a,chyba czepek,Lizzy nic a nic...ma?o tego jeszcze ?azi?a z tymi nieprzyzwoicie rozpuszczonymi w?osami...;-)
ale przyznajcie zajwiskowo wygl?da?a jak przysz?a opiekowac si? chor? Jane;-)

#3 2006-02-03 13:56:04

Alison
Użytkownik

W serialowej Dumie du?o by?o nakry? g?owy, bo panie nosi?y i koronkowe czepki, i s?omkowe budki (tak te kapelusze nazywa?a w listach JA), i kapelusze z materia?u a obie siostry Bingley to nawet w domu chadza?y w jakich? oryginalnych czepcach. Panowie mieli jakie? takie dziwne w?ochate cylindry, a nawet w jednej scenie ...to si? chyba nazywa?o pirogi (poprawcie mnie je?li co? paln??am), takie wysokie czapy a’la Napoleon.
A w tej nowej Dumie rzeczywi?cie posucha, oszcz?dzali na modystkach czy co? Jane na którym? spacerze mia?a jaki? koszmarny kapelusik (drucik obci?gni?ty tiulem z kwiatkami) idiotycznie skonstruowany, tak ?e jak sz?a to rondko jej si? wychyla?o do ty?u, w scenie wizyty panien w Netherfield to wszystkie mia?y kapelusze, a Keira, to chyba tylko w ko?ciele, a poza tym wszyscy ganiali z go?ymi g?owami. Osobliwy zwyczaj...

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn?, swoja, w?asna, niczyja, nie znana nikomu...

#4 2006-02-03 16:36:20

Caitriona
Użytkownik

Faktycznie, macie racje. Oni wszyscy chodzili z odkrytymi g?owami. W???ciwie nie przypominam sobie zadnego nakrycia g?owy...

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#5 2006-02-03 19:06:36

Bonduelle
Użytkownik

Darcy i Bingley mieli cylindry (w scenie z Wickhamem), Collins mia? kapelusz, pan Bennet te?, Jane mia?a dwa kapelusze, pani Bennet, Lydia i Kitty te? jakie? mia?y, Mary chodzi?a w czepku. No, i panna Bingley mia?a osobliwe czarne "co?" wyje?d?aj?c z Netherfield.

Cho? faktem jest, ?e cz?sto latali z go?? g?ow? wink

#6 2006-02-03 19:09:18

Caitriona
Użytkownik

Bonduelle, jeste? spostrzegawcza big_smile Kojarz? mi si? zaledwie dwie, trzy sceny kiedy ktos mia? co? na g?owie 8)

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#7 2006-02-03 19:15:40

Bonduelle
Użytkownik

No.... troch? si? mi?dli?o fotosów przed premier?, to mi si? opatrzy?o tongue

#8 2006-02-03 23:39:53

Ammit
Użytkownik

No fakt... troch? tych nakry? g?owy brakowa?o...

~Ammit~
---------------
GG:5777025
Tlen: ammit

Nasz ?wiat jest w sercach tych, którzy nas kochaj?...

#9 2006-02-12 21:39:25

arydno
Użytkownik

Witam wszystkich, dzis to ja debiutuje :oops: ...Brak nakryc glowy to nieodzalowana strata wg mnie; zaluje, bo jesli ktos uznal ze czepeczki i kapelusze to przezytek, to moim skromnym zdaniem nie zna sie na sexapilu big_smile A wszystkie aktorki na pewno wygladalyby fantastycznie w dobranych do urody kapeluszach < wart wspomniec Kate Winslet w Rozwaznej i Romantycznej...byla sliczna po prostu!

#10 2006-02-12 21:46:04

Gosia
Użytkownik

Ja to przypominam sobie tylko nakrycie glowy pana Collinsa wink

#11 2006-02-12 21:53:33

Georginia
Użytkownik

bez przesady,nakrycia g?owy by?y tylko si? w oczy nie rzuca?y....poza durnym czepkiem Jane!
Wlasciwie non stop sa czepki tylko Keira ma raz jedyny w Kosciele poza tym biega z gol? g?ow?,nawet w towarzystwie matki i sióstr 'zaczepkowanych' to juz by?o podpadaj?ce.
W ogóle mam wra?enie ,?e te stroje by?y nijakie....mo?e specjalnie ?eby nie odwraca? uwagi widza;-)

#12 2006-02-12 21:58:30

Gosia
Użytkownik

Faktycznie, stroje nie rzucaly sie w oczy ... jakies take bylejakie ...

#13 2006-02-13 17:31:21

GeorgianaDarcy
Użytkownik

(...)Nosi?a co? na g?owie Keira i Matthew? Jako? nie mog? sobie przypomnie?(...)

Ja pamietam. I wypowiadajace sie powyzej towarzystwo tez. Nie bede przytaczac konkretow, bo byloby o zwyczajne powtarzanie slow przedmowcow smile
Kostiumografia byla zupelnie inna niz ja sobie wyobrazalam, jednak nie moge powiedziec ze dobor stroji mi sie nie podobal. Bo podobal i to bardzo.
Moze tylko ta sukienka Georgiany (scena w Pemberley)... chyba nie byla zbyt stosowna.

P.S. Czy jest ktos w posiadaniu zdjec filmowej Georgiany? D?ugo szuka?am bez skutku i gdyby taka osoba sie znalaz?a, by?abym bardzo wdzi?czna za udost?pnienie smile

You have bewitched me body and soul.

#14 2006-02-13 17:48:12

Ammit
Użytkownik

Ten czepeczek mnie rozwala?... Mogli si? bardziej postara? tongue

~Ammit~
---------------
GG:5777025
Tlen: ammit

Nasz ?wiat jest w sercach tych, którzy nas kochaj?...

#15 2006-02-13 17:58:05

Georginia
Użytkownik

Wlasnie widzialam filmik z dumy na temat krecenia filmu.Keira sie wpyowiada,?e te stroje w?asnie mia?y by? takie nijakie....a nie wyidealizowane....
trudno sie z ni? nie zgadza?....wiecie to tak jakby twierdzi?,?e zespo? Mazowsze prezentuje na sobe tradycyjne stroje polskie.....w koncu poniek?d etnografem jestem i wiem,?e to co nosi Mazowsze to kpina...nie wspomne o ?piewie i tancu.

#16 2006-02-15 20:51:17

arydno
Użytkownik

Dorzucam slowko a propos strojow:

jedna rzecz to niedbalstwo, inna: mieszanie stylow.

Dla mnie karygodny byl kroj sukni pani Gardiner w ktorej udala sie w odwiedziny do Darcych... wyglada jak jakas sukieneczka austriaczki z okresu Franciszka Jozefa!

Nie pasuje mi to po prostu, z calym szacunkiem...

p.s. najpiekniej do urody miala ciuchy dobrane Jane. Wygladala tak...malarsko...

#17 2006-02-21 11:12:43

Beata
Użytkownik

Po obejrzeniu ostatniej wersji "Dumy i uprzedzenia" jestem niestety baaardzo rorczarowana. Przede wsystkim w?a?nie strojami.
Niestety je?li chodzi o kostiumy to sie nie postarali. Wszystkie jakie? byle jakie, biedne, szare, nijakie. Je?li chodzi o nakrycia g?owy - nie by?o ich tyle ile powinno. Z historii wiem , ?e lady w tamtych czasach po prostu nie mog?a wyj?? z domu bez kapelusza. I ten Pan Darcy - taki ma?o elegancki. Nie ma to jak wersja z 1995r. BBC!!!
Pozdrawiam wszystkich

Beata

#18 2006-07-15 16:56:50

cassandra
Użytkownik

witam serdecznie wszystkich- w?asnie dopiero wczoraj obejrza?am ostatni? wersj? DiU i jestem ogromnie rozczarowana. Fakt, ze kostiumy by?y zgrzebne i nijakie, niektóre nie z tej epoki sad , brak nakry? g?owy- szczególnie u kobiet jest oburzaj?cy: w tych czasach przyzwoita panna nie wychodzi?a z domu bez kapelusza/czepeczka i r?kawiczek! Roztargane d?ugie w?osy przystawa?y do kobiet lekkiego prowadzenia sie, bo by?y czym? bardzo inntymnym. :oops: Totalny brak stosownej bi?uterii!
Fryzury tez nie zawsze o.k. Czy zwróci? kto? uwag? na masowo przet?uszczone grzywki w pierwszych uj?ciach filmu?Nawet piekna Jane z kunsztownymi pasemkami razi!Uwa?am, ze przy adaptacji tekstu jakby nie by?o historycznego, te wszystkie szczegó?y i szczególiki odgrywaja wielk? rol?.

#19 2006-07-15 17:58:23

Katarzyna
Użytkownik

Ale te skromne stroje i przet?uszczone w?osy by?y zrobione specjalnie. Kiedy? czyta?am, ?e to mia?o na celu zaznaczyc ró?nic? klas spo?ecznych mi?dzy Lizzy i Darcym.
Ja za to mam pytanie je?li chodzi o DiU z 1995 dlaczego Lizzy nosi na szyi krzy?yk? A nie poprostu jaki? naszyjnik. Nie widzia?am tego w ?adnym innym filmie.

#20 2006-07-15 18:24:37

finka
Użytkownik

Zdaje mi si?, ?e to zupe?nie naturalne. W tamtych czasach ka?da szlachetnie urodzona panna nosi?a krzy?yk, czy to córka gentelmana czy szlachcica.

Stopka forum