Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2006-02-02 22:07:41

AineNiRigani
U┐ytkownik

Filmy historyczne i kostiumowe

Zapraszam do kolejnej dyskusji filmowej
Jaki film historyczny lub ot chociażby kostiumowy zrobił na was wrażenie?

Ja tak na szybko wymieni─Ö Kr├│la Artura - uwielbiam legendy arturia┼äskie. Tak jak lubie konfrontowa─ç filmy pod k─ůtem historycznym.
Podoba mi si─Ö scenariusz, podoba mi sie pr├│ba uj─Öcia legendy o Arturze w spos├│b historyczny, a nie bajkowo-mistyczny (kt├│rych to ekranizacji mamy na kopy big_smile) Podoba mi sie obsada. Chociaz Clive Owen we fryzurce Szamana - fuuuuj!

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#2 2006-02-02 22:19:44

Diana
U┐ytkownik

Re: Filmy historyczne i kostiumowe

O tak! Mi bardzo si─Ö podoba┼é "Kr├│l Artur", a jaka Keira tam by┼éa ┼Ťliczna w takich pow┼é├│czystych sukniach! Na razie przypomina mi si─Ö film "Piknik pod Wisz─ůc─ů Ska┼é─ů"; oparty na faktach, z niesamowit─ů wr─Öcz atmosfer─ů, na kt├│rym do┼Ť─ç cz─Östo zasypiam, lecz nie z nud├│w. Ma taki nastr├│j- troch─Ö jakby senny, siestowy, spokojny...

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#3 2006-02-02 22:28:54

Alison
U┐ytkownik

Wra┼╝enie? Kr├│lowa Margot, zdecydowanie, cho─ç nie by┼éo to tego rodzaju wra┼╝enie ┼╝ebym chcia┼éa do tego filmu wraca─ç, ale muzyka i dynamika obrazu strasznie ┼éomota┼éy mi wyobra┼║ni─Ö. Z kostiumowych - „Zakochany Szekspir” uj─ů┼é mnie atmosfer─ů, kostiumami, cho─ç je┼Ťli chodzi o zachowanie reali├│w, nie potrafi─Ö si─Ö wypowiedzie─ç. Kr├│la Artura lubi┼éam tego z Seanem Connery dla niego samego i Julii Ormond, za kt├│r─ů przepadam, szczeg├│lnie w „Wichrach nami─Ötno┼Ťci”, kt├│ry to z kolei film jest jednym z moich najukocha┼äszych film├│w, bo a┼╝ kipi od wszelkiej ma┼Ťci emocji. Nie wiem co dok┼éadnie zaliczasz do film├│w kostiumowych, ale w mojej specjalnej szufladce jest te┼╝ „Oniegin” z Ralphem Finnesem i Liv Tyler, „Hamlet” z Melem Gibsonem i „Elizabeth” z Kate Blanchet. Lubi┼éam te┼╝ „Ann─Ö tysiaca dni” z Burtonem i Genevieve Bujold. Nad reszt─ů musia┼éabym jeszcze pomy┼Ťle─ç. Rzu─çcie par─Ö tytu┼é├│w, to Wam powiem co o nich my┼Ťl─Ö ;-) Aha, by┼é jeszcze taki film z Bonham-Carter o Jane Grey, nie pami─Ötam tytu┼éu, te┼╝ mi si─Ö bardzo podoba┼é. No i ┼Ťwietny serial o kr├│lowej El┼╝biecie Glend─ů Jackson – to by┼é majstersztyk aktorstwa! Mog┼éabym tak sobie przypomina─ç jeszcze ze dwie strony, ale pewnie pospa┼éyby┼Ťcie si─Ö ;-)

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#4 2006-02-02 22:39:18

AineNiRigani
U┐ytkownik

O tak, "Jane Gray" - taki to chyba mia┼éo tytu┼é - te┼╝ zrobi┼éo na mnie olbrzymie wra┼╝enie. Ju┼╝ jak ogl─ůda┼éam po raz pierwszy maj─ůc 14 lat (ach ten nieodparty poci─ůg do blondyn├│w big_smile) ze wzgl─Ödu na histori─Ö i losy bohaterow. Potem ju┼╝ na studiach ogl─ůda┼éam bardziej ┼Ťwiadomie i urzek┼é mnie pod k─ůtem historycznym.
Bardzo podobała mi się również Elisabeth, ale z Cate Blanchet. Jest tak podobna do wizerunków Elżbiety z portretów.
R├│wnie┼╝ serial Ja Klaudiusz z moim ukochanym Derkiem Jacobi oraz Roma z naszym Ciaranem Hindsem.

Z kostiumowych - cuda filmowe - LOTR, Wied┼║min oraz ostatni smok. Podoba┼éo mi si─Ö r├│wnie┼╝ Kr├│lestwo Niebieskie, ale zaliczam je raczej do kostiumowych ni┼╝ historycznych. Scott raczej z histori─ů ┼╝yje na bakier big_smile

#5 2006-02-02 22:58:31

Alison
U┐ytkownik

Przypomnia┼é mi si─Ö nast─Öpny "Papie┼╝yca Joanna" z Liv Ulmann i b┼é─Ökitnymi oczami Franco Nero. Bezdenny b┼é─Ökit tych oczu ┼Ťciga mnie do dzi┼Ť...;-) a ostatnia scena jest wstrz─ůsaj─ůca, tak jak scena egzekucji Jane Grey.
A teraz lec─Ö ogl─ůda─ç Nostradamusa bo.....gra tam Julia Ormond, a jeszcze go nie widzia┼éam. Ostatnio pu┼Ťcili go w godzinach dla cierpi─ůcych na bezsenno┼Ť─ç, w kt├│rych ja kobieta pracuj─ůca mam zwyczaj pochrapywa─ç cichutko roll

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#6 2006-02-02 23:59:46

Alison
U┐ytkownik

Julia mnie nie zawiodła...
Wracaj─ůc do tematu, by┼éa jeszcze taka ekranizacja historii Heloizy i Abelarda, nie pami─Ötam nazwisk aktor├│w, ale pami─Ötam, ┼╝e przep┼éaka┼éam p├│┼é filmu...(mo┼╝e przy okazji zaczn─Ö nowy w─ůtek). Z historyczno-kostiumowych nie mog─Ö nie wymieni─ç „Dziewczyny z per┼é─ů”. Pasjami uwielbiam ten film, mog─Ö go ogl─ůda─ç godzinami bez g┼éosu, cz─Östo go stopuj─ůc i jest zupe┼énie tak jakbym ogl─ůda┼éa album malarstwa holenderskiego. I niesamowicie wzrusza mnie taka ascetyczna scena po┼╝egnania g┼é├│wnej bohaterki z mistrzem, ona g┼éaszcze drzwi, zza kt├│rych wpada tylko snop ┼Ťwiat┼éa, on siedzi w ┼Ťrodku i tylko czuje jej obecno┼Ť─ç. Nie pada ani jedno s┼éowo.... Albo ta kiedy pokazuje jej z czego powstaj─ů farby...
I Rob Roy te┼╝. Uwielbiam t─Ö rol─Ö Jessiki Lange. Ale chyba za bardzo si─Ö tu panosz─Ö, wi─Öc znikam.

#7 2006-02-03 09:48:48

Gitka
U┐ytkownik

Uwielbiam serial " Ja Klaudiusz" A pamiętacie taki serial z tym aktorem "Kroniki braciszka Cadfaela" działo to się chyba w XI wieku?
oraz wszystkie cz─Ö┼Ťci Hornblowera (Ioan Gruffudd)
a tak┼╝e oczywi┼Ťcie Sharp (Sean Bean)

#8 2006-02-03 10:41:43

Georginia
U┐ytkownik

Zapraszam do kolejnej dyskusji filmowej
Jaki film historyczny lub ot chociażby kostiumowy zrobił na was wrażenie?

Ja tak na szybko wymieni─Ö Kr├│la Artura - uwielbiam legendy arturia┼äskie. Tak jak lubie konfrontowa─ç filmy pod k─ůtem historycznym.
!

he he znowu si─Ö jaka┼Ť dyskusja szykuje:-)Aine czy ty aby historykiem nie jeste┼Ť???:-)
Je┼Ťli chodzi o mity to trudno tu mowi─ç o konfrontacji z histori─ů,White pisa┼é,┼╝e historia jest miejscem fantazji...wiec;-)
Je┼Ťli chodzi za┼Ť o mityczne motywy w filmach to moje serce podbil Merlin ktoreg Sam NIll gra┼é,widzia┼éy┼Ťcie mo┼╝e?w 2 odcinkach to by┼éo w TV.
Klasycznie ju┼╝ Rob Roy

#9 2006-02-03 10:43:20

Diana
U┐ytkownik

Och, Gitka, bardzo dobrze pami─Ötam "sprawy" detektywistyczne b. Cadfaela. W og├│le uwielbiam krymina┼éy, a ten by┼é niezwyk┼éy, bo akcja toczy┼éa si─Ö w ┼Ťredniowieczu i g┼é├│wny bohater m├│g┼é korzysta─ç tylko z w┼éasnej inteligencji i dedukcji; wszelkie mikroskopy i laboratoria odpada┼éy. wink
Z moich ukochanych film├│w kostiumowych musz─Ö wymieni─ç: "TRZYNASTEGO WOJOWNIKA" z A. Banderasem. Przez 3 dni po obejrzeniu filmu chodzi┼éam ca┼éa zauroczona atmosfer─ů tego dzie┼éa. Czy kt├│ra┼Ť z Was te┼╝ go widzia┼éa i ma podobne(b─ůd┼║ odmienne) odczucia? big_smile

#10 2006-02-03 10:47:19

Georginia
U┐ytkownik

widzia┼éam 13 ale jako┼Ť hmmm nie zrobi┼é na mnie tak pozytywnego wra┼╝enia.Chyba ko┼äc├│wka by┼éa dla mnie ciut kiczowata i to przewa┼╝y┼éo.

Przypomnia┼éo mi si─Ö!IMIE ROZY...widzia┼éy┼Ťcie?to ma dopiero klimacik:-)

#11 2006-02-03 13:14:15

AineNiRigani
U┐ytkownik

Je┼Ťli chodzi o mity to trudno tu mowi─ç o konfrontacji z histori─ů,

S─Ök w tym, ┼╝e Artur JEST postaci─ů historyczn─ů, a raczej obaj Arturowie big_smilebig_smile
Owszem - na wp├│┼é legendarn─ů, ale - tak jak i Troja - byli kiedy┼Ť pot─Özni w┼éadcy, kt├│rzy w legendzie zlali si─Ö w jedno. W filmie wykorzystali w─ůtek historyczny jednego z nich big_smile

#12 2006-02-03 13:18:42

AineNiRigani
U┐ytkownik

oraz wszystkie cz─Ö┼Ťci Hornblowera (Ioan Gruffudd)
a tak┼╝e oczywi┼Ťcie Sharp (Sean Bean)

Sharpa znam, ogl─ůda┼éam kiedy┼Ť bardzo bardzo dawno na s┼éynnym pirackim Polonia 1 big_smile
Ale Hornblowera - nie. Gitka - o czym to jest?

#13 2006-02-03 13:19:47

AineNiRigani
U┐ytkownik

widzia┼éam 13 ale jako┼Ť hmmm nie zrobi┼é na mnie tak pozytywnego wra┼╝enia.Chyba ko┼äc├│wka by┼éa dla mnie ciut kiczowata i to przewa┼╝y┼éo.
Przypomnia┼éo mi si─Ö!IMIE ROZY...widzia┼éy┼Ťcie?to ma dopiero klimacik:-)

Zgadzam się w pełni. Kiczowaty scenariusz, kompletnie pozbawiony realiów historycznych. Niby klimacik jest, ale dla mnie to za mało.
Natomiast Imi─Ö R├│┼╝y - miodzio!!

#14 2006-02-03 16:23:08

Caitriona
U┐ytkownik

...wszystkie cz─Ö┼Ťci Hornblowera (Ioan Gruffudd)

Aaa! To kto┼Ť jeszcze kojarzy i lubi te filmy?! Ja je uwielbiam big_smile G┼é├│wnie samego Horatio big_smile

Co do "Trzynastego wojownika" to jest to sympatyczny film, podoba┼é mi si─Ö w nim Banderas, ale jako┼Ť mnie nie zachwyci┼é.

Moje ulubione filmy historyczne, kostiumowe to:
Elizabeth (z cudn─ů Cate B.)
Gosford Park
Kr├│lowa Margot
Plac Waszyngtona
Marlena
Pan i w┼éadca: Na kra┼äcu ┼Ťwiata
Kropla słońca
Waleczne serce
Anna tysi─ůca dni
Dziewczyna z per┼é─ů
Gladiator
Jeździec bez głowy
Lawendowe wzg├│rza

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#15 2006-02-03 18:12:47

Caitriona
U┐ytkownik

I jeszcze mini serial, o ile si─Ö nie myl─Ö produkcji BBC, na podstawie powie┼Ťci George Eliot - "Daniel Deronda".

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#16 2006-02-03 18:16:29

Gitka
U┐ytkownik

Je┼Ťli chodzi o serial Hornblower jest on na podstawie ksi─ů┼╝ki C.S. Forestera.
link
http://www.filmweb.pl/Film?id=110913

#17 2006-02-03 18:56:48

Diana
U┐ytkownik

Kiedy ogl─ůdam film, rzadko zwracam uwag─Ö na PE┼éN─ä wierno┼Ť─ç z realiami danej epoki, w kt├│rej toczy si─Ö akcja, cho─ç oczywi┼Ťcie, je┼Ťli wszystko jest na swoim miejscu, to mi w to graj. Generalnie si─Ö nie czepiam, jak scenarzy┼Ťci wydumali co┼Ť, co zdaje si─Ö nieco od rzeczy; natomiast je┼Ťli jaki┼Ť film pretenduje niemal do dzie┼éa dokumentuj─ůcego dany okres w historii, to tam na pewno sztab ludzi ju┼╝ zatroszczy┼é si─Ö o pe┼én─ů wierno┼Ť─ç.
"Je┼║dziec bez g┼éowy" by┼é rozkoszny- te┼╝ bardzo mi si─Ö podoba┼é. A "Danielem Derond─ů" nieco si─Ö rozczarowa┼éam; chodzi mi o zako┼äczenie. S─ůdzi┼éam, i┼╝ g┼é├│wny bohater o┼╝eni si─Ö z t─ů blondyn─ů- hazardzistk─ů, a nie z t─ů brunetk─ů- ┼Ťpiewaczk─ů. Raptem si─Ö zakocha┼é! :evil: Nie wiem, jak to przedstawi┼éa G. Elliot, ale klapn─Ö┼éam, jak ju┼╝ dosz┼éo do o┼Ťwiadczyn. roll

#18 2006-02-03 19:03:18

Caitriona
U┐ytkownik

C├│┼╝, ksi─ů┼╝ki tak┼╝e nie czyta┼éam wi─Öc nie wiem jak powinno by─ç. Musz─Ö jednak przyzna─ç, ┼╝e od poczatku by┼éam za brunetk─ů - pann─ů Lapidoth. wink

#19 2006-02-03 20:04:02

caroline
U┐ytkownik

"Garbus" i inne "p┼éaszcza i szpady". Kiedy┼Ť ogl─ůda┼éam nami─Ötnie big_smile

#20 2006-02-03 21:08:19

AineNiRigani
U┐ytkownik

"Garbus" i inne "p┼éaszcza i szpady". Kiedy┼Ť ogl─ůda┼éam nami─Ötnie big_smile

Mnie wszystkie garbusy rozczarowa┼éy, bo najpierw czyta┼éam ksi─ů┼╝k─Ö. Och podkochiwa┼éam si─Ö nami─Ötnie w kawalerze d'Lagardere (chocia┼╝ nie dam g┼éowy za pisownie big_smile) Nawet skrycie jego portret narysowa┼éam, tak jak go sobie wyobra┼╝a┼éam. A ┼╝e ┼╝aden z aktor├│w nie przypomina┼é "mojego" kawalera - ekranizacje podoba┼éy mi si─Ö tak sobie

#21 2006-02-03 21:35:03

AineNiRigani
U┐ytkownik

Kiedy ogl─ůdam film, rzadko zwracam uwag─Ö na PE┼éN─ä wierno┼Ť─ç z realiami danej epoki, w kt├│rej toczy si─Ö akcja, cho─ç oczywi┼Ťcie, je┼Ťli wszystko jest na swoim miejscu, to mi w to graj. Generalnie si─Ö nie czepiam, jak scenarzy┼Ťci wydumali co┼Ť, co zdaje si─Ö nieco od rzeczy; natomiast je┼Ťli jaki┼Ť film pretenduje niemal do dzie┼éa dokumentuj─ůcego dany okres w historii, to tam na pewno sztab ludzi ju┼╝ zatroszczy┼é si─Ö o pe┼én─ů wierno┼Ť─ç.

Widzisz, ja do┼Ť─ç szybko oceniam z jakim filmem mam do czynienia, czy z historycznym (mniej lub bardziej) czy kostiumowym. W momencie gdy sklasyfikuj─Ö, mog─Ö spokojnie si─Ö odci─ů─ç i analizowa─ç jedynie walory beletrystyczne lub tez skupic sie i analizowa─ç (a potem sprawdza─ç) fakty historyczne. Dla mnie film to nie tylko odpr─Ö┼╝enie. Lubie sobie pomy┼Ťle─ç przy filmach big_smile

#22 2006-02-04 15:39:50

Diana
U┐ytkownik

Ja te┼╝ ambitne filmy doceniam i zwracam uwag─Ö na dobr─ů robot─Ö scenarzyst├│w, kostiumolog├│w, rekwizytor├│w itd. Ceni─Ö te┼╝, jak filmowcy traktuj─ů widz├│w powa┼╝nie, nie serwuj─ů im najprostszych rozwi─ůza┼ä fabularnych i nie sp┼éycaj─ů historii opowiedzianej w danym dziele. Ale z drugiej str. jak ma tam miejsce jaka┼Ť wpadka, to czasem wybaczam te drobne pomy┼éki b─ůd┼║ "kosmiczne" pomys┼éy. Pami─Ötam tylko, ┼╝e jak obejrza┼éam "Cz┼éowieka w ┼╝elaznej masce" z Leonciem Di Caprio, to mina mi zrzed┼éa. sad Wszystko by┼éo wzruszaj─ůce itd., ale jestem przyw─ůzana do trylogii A. Dumasa ojca, a tam wszystko zrobili na bakier i wi─Öcej rzeczy si─Ö nie zgadza┼éo ni┼╝ by┼éo OK.

#23 2006-02-04 20:16:01

AineNiRigani
U┐ytkownik

Diano, ja r├│wnie┼╝ wybaczam wpadki. I te du┼╝e i te ma┼ée. Ale to nadal nie zmienia faktu, ┼╝e je┼Ťli scenarzy┼Ťci w za┼éo┼╝eniach chcieli zrobi─ç film w oparciu na faktach historycznych, to ja na te fakty zwracam uwag─Ö. A je┼Ťli film mia┼é by─ç po prostu kostiumowy - zupe┼énie inaczej ogl─ůdam i na co inne zwracam uwag─Ö.

#24 2006-02-04 21:42:11

Diana
U┐ytkownik

Aha, rozumiem. Te┼╝ tak w sumie podchodz─Ö do wielu produkcji. big_smile Ale niestety, cho─ç interesuj─Ö si─Ö histori─ů i tym, co dawne, nie jestem ekspertem w tej dziedzinie (cho─ç bardzo bym chcia┼éa!) i w wielu kwestiach pozostaj─Ö laikiem. :oops:

#25 2006-02-04 21:54:43

AineNiRigani
U┐ytkownik

Diano nie wszycy historycy wiedza wszystko. Nie ka┼╝dy okres historyczny lubie tak samo (niekt├│rych nawet wr─Öcz nie znosz─Ö), ale nawet je┼Ťli lubie, zawsze mo┼╝na z┼éapa─ç si─Ö i filmowc├│w i historyk├│w na szczeg├│┼éach. A ja w filmach historycznych lubie p├│┼║niejsz─ů zabawe w dedektywa. Kopanie, szukanie odpowiedzi na pytania, sprawdzanie i jednoczesne dowiadywanie si─Ö.

Stopka forum