Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#2276 2006-04-24 13:48:42

Alison
U┐ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

Na tym zdjeciu to jego usta nie wydaja sie takie waskie, jak to ktos sugerowal swego czasu wink

A jakie niby s─ů!! W─ůziusie┼äkie i tyle! Nie ma tam za bardzo co ca┼éowa─ç. Zawsze m├│wie, ┼╝e gdyby g┼éosu takiego nie mia┼é jaki ma, to by mnie tak nie zaczarowa┼é. tongue

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#2277 2006-04-24 13:50:45

Alison
U┐ytkownik

I jeszcze to
http://img216.imageshack.us/img216/8131/thronton2804wp.jpg

A czemu on od razu taki kompletny? :evil:
Kobity to zawsze s─ů gorzej traktowane...

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#2278 2006-04-24 13:54:08

Gosia
U┐ytkownik

A czemu on od razu taki kompletny?

To samo mowie big_smile

Ja tam do jego ust nic nie mam. Moze mnie calowac big_smile

Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

#2279 2006-04-24 13:56:17

Alison
U┐ytkownik

Mnie te┼╝ mo┼╝e, a co tam :oops:
Tyle, ┼╝e jemu by┼éoby przyjemniej, bo na wargach jest najwi─Öcej receptor├│w czuciowych, a jak ma takie w─ůskie, to ma ich mniej si┼é─ů rzeczy, wi─Öc wiesz...
O niego sie martwi─Ö nie o siebie lol

#2280 2006-04-24 14:09:14

Kika
U┐ytkownik

chciałam wstawić obrazek, ale mi nie wyszło.... chyba nie umiem.... :cry:

gg 2775021

#2281 2006-04-24 14:20:54

Caitriona
U┐ytkownik

Kika, pokazuje sie tylko czerwony x...

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#2282 2006-04-24 14:22:28

Alison
U┐ytkownik

Kika, pokazuje sie tylko czerwony x...

Mnie tez... sad
To moze linka daj....albo spr├│buj jeszcze raz...

#2283 2006-04-24 14:40:43

Kika
U┐ytkownik

powiedzcie mi jak ja mam za┼é─ůcza─ç obrazki... bo co┼Ť mi nie wychodzi.... obrazek mam na kompku zapisany.....plisssss

mo┼╝e na gg kto┼Ť mi wyt┼éumaczy lub w mailu....? wydawa┼éo mi si─Ö, ┼╝e umiem .. a tu taki klops... :oops:

gg 2775021

#2284 2006-04-24 15:47:30

Gitka
U┐ytkownik

A wiecie co to takiego jest?
http://img88.imageshack.us/img88/5900/dd22lt.jpg

Kiko zajrzyj na temat Kwiaty, porcelana tam Aine wyja┼Ťnia┼éa dok┼éadnie jak wstawia─ç zdj─Öcia nie tak dawno temu lol

#2285 2006-04-24 16:17:00

GosiaJ
U┐ytkownik

Nie mogli go bardziej rozebrac? wink
Swoja droga, jak mozna sie bylo poruszac w takiej sukni jak ona? Przeciez to kompletnie krepuje ruchy. ale dessous ladne big_smile

Gosiu, przywo┼éuj─Ö Ci─Ö do porz─ůdku, to ju┼╝ nie noc, m┼éodzie┼╝ czyta :-) Trzeba przyzna─ç, ┼╝e ┼Ťlicznie wygl─ůda┼éy kobiety w tych sukniach, a Daniela pi─Öknie si─Ö w nich porusza┼éa. Mam nadziej─Ö, ┼╝e dla prawdy kreacji nie musia┼éa ubiera─ç tych pantalonk├│w ;-)

Thorntonmania... nieustaj─ůce apogeum uzale┼╝nienia.

#2286 2006-04-24 16:19:31

GosiaJ
U┐ytkownik

A jakie niby s─ů!! W─ůziusie┼äkie i tyle! Nie ma tam za bardzo co ca┼éowa─ç. Zawsze m├│wie, ┼╝e gdyby g┼éosu takiego nie mia┼é jaki ma, to by mnie tak nie zaczarowa┼é. tongue

Dobra, dobra, zapamiętamy to, jakby co, do całowania będziesz ostatnia w kolejce!

#2287 2006-04-24 16:25:26

Narya
U┐ytkownik

A nie wiecie, czy s─ů mo┼╝e laleczki papierowe z N&S do ubierania? big_smile Margaret mia┼éa takie ┼éadne sukie, ┼╝e mi┼éo by bylo si─Ö pobawi─ç lol

#2288 2006-04-24 16:30:05

Alison
U┐ytkownik

A wiecie co to takiego jest?

Gitka, to jest SUPER!!! Sk─ůd to wzi─Ö┼éa┼Ť?
No i wida─ç dok┼éadnie jak z┼éo┼Ť─ç pi─Ökno┼Ťci szkodzi wink

#2289 2006-04-24 17:12:59

Gosia
U┐ytkownik

Kolejny wywiad z Armitagem, chyba go jeszcze nie zamieszczalam, mowi sporo o N&S, cos o Darcym itp:
http://www.thearmitagearmy.co.uk/doc/RA … 160305.mp3
4 MB
lub jesli to nie dziala to na tej stronie - drugi wywiad:
Radio 2 Interview with Richard
http://www.thearmitagearmy.co.uk/23.html

Z Południa na Północ:

#2290 2006-04-24 18:05:20

caroline
U┐ytkownik

Kurcze, ile niesamowitych obrazk├│w w jeden wiecz├│r i jeszcze wiersze!
Chylę czoła Alisonku! Zwłaszcza ten o bródce big_smile Hehe wink

Je┼Ťli chodzi o ciasteczka to:

Cierliwo┼Ťci milosz, dojdziem i do tego. Nie b─Ödziem dotyka─ç ciasteczek przed podaniem. Towar dotkni─Öty uwa┼╝a si─Ö za sprzedany....

Dokładnie, dokładnie, droga wspólniczko wink

A propos, ┼Ťwie┼╝a dostawa ju┼╝ wkr├│tce.

#2291 2006-04-24 18:09:58

caroline
U┐ytkownik

Zamieszki cz.IV
(Rozdzia┼é XXII „The blow and its consequences” s. 204)

Dla przypomnienia:
Ostry kamie┼ä polecia┼é w jej stron─Ö, uderzaj─ůc w czo┼éo i policzek i wywo┼éuj─ůc o┼Ťlepiaj─ůcy b┼éysk ┼Ťwiat┼éa przed oczami. Opad┼éa jak nie┼╝ywa na rami─Ö pana Thorntona. Roz┼éo┼╝y┼é skrzy┼╝owane dot─ůd r─Öce i podtrzyma┼é j─ů otaczaj─ůc ramieniem.

‘Teraz jeste┼Ťcie zadowoleni?!’ powiedzia┼é. ‘Przychodzicie by wyrzuci─ç st─ůd niewinnych obcych ludzi. Napadacie setk─ů na jednego cz┼éowieka, a kiedy kobieta wychodzi do was i prosi, dla waszego w┼éasnego dobra, by┼Ťcie zachowywali si─Ö jak rozumne istoty, wasz tch├│rzliwy gniew spada te┼╝ na ni─ů! Teraz macie, czego chcieli┼Ťcie!’ Byli cicho, gdy m├│wi┼é. Patrzyli z szeroko otwartymi oczami i ustami na stru┼╝k─Ö ciemnoczerwonej krwi, kt├│ra obudzi┼éa ich z transu. Ci najbli┼╝ej bramy wymykali si─Ö zawstydzeni; nast─ůpi┼éo poruszenie, wycofywali si─Ö. Tylko jeden g┼éos wykrzykn─ů┼é:
‘Kamie┼ä by┼é przeznaczony dla ciebie, ale ty wola┼ée┼Ť schowa─ç si─Ö za kobiet─ů!’
Pan Thornton zadr┼╝a┼é z gniewu. Sp┼éywaj─ůca krew otrze┼║wi┼éa Margaret, cho─ç s┼éabo i niewyra┼║nie, by┼éa przytomna. Umie┼Ťci┼é j─ů delikatnie na stopniu przy drzwiach, wspieraj─ůc jej g┼éow─Ö o framug─Ö.
‘Mo┼╝e tu pani zosta─ç?’ spyta┼é i nie czekaj─ůc na odpowied┼║ zszed┼é powoli po schodach w sam ┼Ťrodek t┼éumu.
‘Zabijcie mnie, je┼Ťli tego chcecie! ┼╗adna kobieta mnie nie os┼éania. Mo┼╝ecie mnie zat┼éuc, nie zmusicie mnie bym odst─ůpi┼é od tego, co postanowi┼éem, nie wy!’ Sta┼é mi─Ödzy nimi z za┼éo┼╝onymi r─Ökami, dok┼éadnie w takiej samej pozycji, jak wcze┼Ťniej na schodach. Ale odwr├│t w stron─Ö bramy ju┼╝ si─Ö rozpocz─ů┼é, tak samo bezrozumny i ┼Ťlepy jak towarzysz─ůcy mu gniew. By─ç mo┼╝e sprawi┼éa to wizja zbli┼╝aj─ůcych si─Ö ┼╝o┼énierzy i widok bladej twarzy z zamkni─Ötymi oczami, zastyg┼éej i smutnej jak z marmuru, cho─ç z ┼ézami tocz─ůcymi si─Ö spod d┼éugich rz─Ös i ci─Ö┼╝szymi jeszcze, powolniejszymi kroplami krwi sp┼éywaj─ůcymi z rany. Nawet najbardziej zdesperowani, sam Boucher, wycofywali si─Ö - potykaj─ůc si─Ö i patrz─ůc spode ┼éba, mamrocz─ůc przekle┼ästwa pod adresem pana, kt├│ry sta┼é w niezmienionej pozie przygl─ůdaj─ůc si─Ö im pogardliwie. Gdy odwr├│t zamieni┼é si─Ö w szale┼äcz─ů ucieczk─Ö, (co w ko┼äcu musia┼éo nast─ůpi─ç), rzuci┼é si─Ö po schodach do Margaret. Pr├│bowa┼éa wsta─ç bez jego pomocy.
‘To nic’ powiedzia┼éa z bolesnym u┼Ťmiechem. ‘To tylko otarcie na sk├│rze, przez chwil─Ö by┼éam zamroczona. Jestem taka wdzi─Öczna, ┼╝e odeszli!’ rozp┼éaka┼éa si─Ö nie hamuj─ůc ┼éez.
Nie m├│g┼é si─Ö z ni─ů zgodzi─ç. Jego gniew jeszcze nie os┼éab┼é, nawet wzrasta┼é im bardziej poczucie bezpo┼Ťredniego zagro┼╝enia mija┼éo. Odleg┼éy szcz─Ök wojska zabrzmia┼é o pi─Ö─ç minut za p├│┼║no by, nieobecny ju┼╝ t┼éum, poczu┼é si┼é─Ö autorytetu i porz─ůdku. Mia┼é nadziej─Ö, ┼╝e zobaczywszy oddzia┼éy zd┼éawi ich ┼Ťwiadomo┼Ť─ç niemo┼╝no┼Ťci ucieczki. Gdy te my┼Ťli przemyka┼éy mu przez g┼éow─Ö, Margaret przytrzymywa┼éa si─Ö kurczowo drzwi by stan─ů─ç pewniej. Ale mg┼éa przes┼éoni┼éa jej oczy – zd─ů┼╝y┼é akurat na czas by j─ů schwyci─ç.
‘Mamo, mamo!’ zawo┼éa┼é, ‘zejd┼║ na d├│┼é, ju┼╝ ich nie ma! Panna Hale jest ranna!’ Zani├│s┼é j─ů do jadalni i u┼éo┼╝y┼é delikatnie na sofie, gdy patrzy┼é na jej czyst─ů, bia┼é─ů twarz ┼Ťwiadomo┼Ť─ç tego, jak wiele dla niego znaczy┼éa spad┼éa na niego tak nagle i dojmuj─ůco, ┼╝e wykrzykn─ů┼é w b├│lu:
‘Margaret… moja Margaret! Nikt nie wie, czym dla mnie jeste┼Ť! Gdy le┼╝ysz tu tak zimna jak martwa, jeste┼Ť jedyn─ů kobiet─ů, jak─ů kiedykolwiek kocha┼éem! Margaret, Margaret!’ M├│wi┼é niewyra┼║nie, kl─Öcz─ůc przy niej, lamentuj─ůc raczej ni┼╝ wypowiadaj─ůc te s┼éowa. Zerwa┼é si─Ö zawstydzony, gdy wesz┼éa jego matka. Dostrzeg┼éa tylko, ┼╝e jej syn jest bledszy i bardziej surowy ni┼╝ zwykle.
‘Panna Hale jest ranna, mamo. Kamie┼ä drasn─ů┼é jej skro┼ä. Obawiam si─Ö, ┼╝e straci┼éa wiele krwi.’
‘To wygl─ůda bardzo powa┼╝nie, mog┼éabym niemal s─ůdzi─ç, ┼╝e nie ┼╝yje!’ powiedzia┼éa pani Thornton ogromnie zaniepokojona.
‘To tylko omdlenie. Odzywa┼éa si─Ö do mnie wcze┼Ťniej.’ Wydawa┼éo si─Ö, ┼╝e ca┼éa krew z jego cia┼éa sp┼éyn─Ö┼éa do serca, gdy to m├│wi┼é. Zadr┼╝a┼é na ca┼éym ciele.
‘Id┼║ zawo┼éaj Jane, b─Ödzie wiedzia┼éa, gdzie znale┼║─ç to, czego potrzebuj─Ö, a sam id┼║ do Irlandczyk├│w, p┼éacz─ů i krzycz─ů jak oszalali ze strachu. Poszed┼é, ale tak, jakby wielkie ci─Ö┼╝ary przymocowano mu do ko┼äczyn, kt├│re mia┼éy unie┼Ť─ç go z dala od niej. Wezwa┼é Jane, wezwa┼é swoj─ů siostr─Ö. Powinna by─ç otoczona kobiec─ů trosk─ů, mie─ç ca┼é─ů ich ┼éagodn─ů uwag─Ö. Ka┼╝de uderzenie serca wzmaga┼éo si─Ö w nim na przypomnienie tego, jak pojawi┼éa si─Ö i wystawi┼éa na niebezpiecze┼ästwo – czy to mo┼╝liwe, ┼╝e chcia┼éa go ratowa─ç? W├│wczas odepchn─ů┼é j─ů i m├│wi┼é szorstko, nie widzia┼é nic poza zb─Ödnym ryzykiem, na kt├│re si─Ö nara┼╝a┼éa.
Poszed┼é do robotnik├│w, cho─ç ka┼╝dym nerwem odczuwa┼é wzruszenie na my┼Ťl o niej, mia┼é trudno┼Ť─ç ze zrozumieniem o czym m├│wi─ů, uspokojeniem ich i oddaleniem ich strachu. Zaklinali si─Ö, ┼╝e nie zostan─ů d┼éu┼╝ej, domagali si─Ö, aby ich odes┼éano. Musia┼é wi─Öc my┼Ťle─ç, m├│wi─ç i zachowa─ç rozs─ůdek.

#2292 2006-04-24 18:26:16

GosiaJ
U┐ytkownik

Zamieszki cz.IV
(Rozdzia┼é XXII „The blow and its consequences” s. 204)

Dzi─Öki, Caroline :-) ┼Üwietny fragment, po raz kolejny pokazuje, jak bardzo pan Thornton przywi─ůzany jest do swej niezale┼╝no┼Ťci, mo┼╝liwo┼Ťci decydowania, kt├│r─ů zdoby┼é dzi─Öki ci─Ö┼╝kiej pracy przed wiele lat. Jak bardzo nie potrafi ust─Öpowa─ç i wycofa─ç si─Ö - pokazuje up├│r a┼╝ do zaci─Öto┼Ťci. Oj, ci─Ö┼╝ki charakterek - ale jaki fascynuj─ůcy!
I potem ta scena, nieobecna w ekranizacji, ale obecna cz─Östo w naszych rozmowach - jak mog┼éaby wygl─ůda─ç? Thornton pochylaj─ůcy si─Ö nad Margaret, wnosz─ůcy j─ů do domu, wyznaj─ůcy wreszcie jej (i sobie), ┼╝e kocha...
Ile┼╝ w tym rozmaitych emocji!

#2293 2006-04-24 18:41:42

Kaziuta
U┐ytkownik

Dzięki Caroline. Faktycznie szkoda, że nie ma tej sceny w filmie ale zastanawiam się jak by wypadła. Czy nie byłaby zbyt ckliwa i melodramatyczna.
Wierzę jednak w Richarda, że zrobiłby to pięknie.

#2294 2006-04-24 19:11:14

Kika
U┐ytkownik

Kiko zajrzyj na temat Kwiaty, porcelana tam Aine wyja┼Ťnia┼éa dok┼éadnie jak wstawia─ç zdj─Öcia nie tak dawno temu

gitko dzi─Öki... zaraz poszukam i b─Öd─Ö pr├│bowa─ç.... wink

gg 2775021

#2295 2006-04-24 19:29:27

Gosia
U┐ytkownik

"zszed┼é powoli po schodach w sam ┼Ťrodek t┼éumu.
‘Zabijcie mnie, je┼Ťli tego chcecie! ┼╗adna kobieta mnie nie os┼éania. Mo┼╝ecie mnie zat┼éuc, nie zmusicie mnie bym odst─ůpi┼é od tego, co postanowi┼éem, nie wy!’ Sta┼é mi─Ödzy nimi z za┼éo┼╝onymi r─Ökami, dok┼éadnie w takiej samej pozycji, jak wcze┼Ťniej na schodach".

No, tu widac, ze nie bał sie wcale.
Tylko czemu zostawil ta Margaret, zanim od razu sie nia nie zaj─ů─ç? Ja wiem, ze ten tlum i w ogole, ale ona tam lezala oparta o framuge ranna, probowala wstac sama, a on wyszedl do tlumu? Hmmm.
No moze sie czepiam..

A te fragmenty piekne:
"Wydawało się, że cała krew z jego ciała spłynęła do serca, gdy to mówił. Zadrżał na całym ciele. "
"Ka┼╝de uderzenie serca wzmaga┼éo si─Ö w nim na przypomnienie tego, jak pojawi┼éa si─Ö i wystawi┼éa na niebezpiecze┼ästwo – czy to mo┼╝liwe, ┼╝e chcia┼éa go ratowa─ç? "
"Poszed┼é do robotnik├│w, cho─ç ka┼╝dym nerwem odczuwa┼é wzruszenie na my┼Ťl o niej, mia┼é trudno┼Ť─ç ze zrozumieniem o czym m├│wi─ů"

Super sie to czyta! big_smile
Dzieki Caroline big_smile

Ja tez sadze, ze Richard zagralby to tak, zeby nas niesamowicie wzruszyl.

Z Południa na Północ:

#2296 2006-04-24 19:37:06

Kika
U┐ytkownik

po tych wszystkich fragmentach,... bardzo bardzo wam zazdroszcz─Ö, ┼╝e mo┼╝ecie to czyta─ç w orginale...
dzi─Öki wielkie za ten pi─Ökny fragment Caroline.... big_smile

gg 2775021

#2297 2006-04-24 20:20:19

GosiaJ
U┐ytkownik

"Poszed┼é do robotnik├│w, cho─ç ka┼╝dym nerwem odczuwa┼é wzruszenie na my┼Ťl o niej, mia┼é trudno┼Ť─ç ze zrozumieniem o czym m├│wi─ů"
JA KAZDYM NERWEM ODCZUWAM CZYTAJAC TE FRAGMENTY

Och tak, to się CZYTA! Po angielsku i w tłumaczeniu, cudowne! lol

#2298 2006-04-24 21:44:45

milosz
U┐ytkownik

Jesus chyba se mzam├│i─Ö y─Ö ksi─ů┼╝k─Ö po angielsku i z pomoc─ů mojej Olki co┼Ť zrozumiem.
Normalnie oszalałam na stare lata.

A moja koleżnka powiedziła mi dzisiaj, że zaczynam dziwaczeć :evil:
A druga m├│wi, ┼╝e w Londynie to nikt takich seriali nie ogl─ůda tytlko grono jakich┼Ť walni─Ötych zapale┼äc├│w :twisted:

Lubi─Ö by┼Ť walni─Ötym zapale┼äcem wink

[img]http://img113.imageshack.us/img113/9518/windelwinnie21df3bg.gif[/img]

#2299 2006-04-24 22:08:59

Kazik
(Admin)

Blokuj─Ö w─ůtek. Jak chcecie kontynuowa─ç to zacznijcie nowy. Ten spuch┼é niemi┼éosiernie.

"Barbarzy┼äcami nazywamy tych, kt├│rych zwyczaje r├│┼╝ni─ů si─Ö od naszych" (Benjamin Franklin)

Stopka forum