Ogród Jane Austen

Strona poświecona Jane Austen

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

#1851 2006-04-19 02:57:18

Marianna
Użytkownik

Re: Napisy do "North and south"

http://republika.pl/blog_oj_1240108/2546919/tr/margthorn4.jpg
Fotka z epoki (Margaret wygl?da do?? niekorzystnie, ale tak zazwyczaj wygl?daj? kobiety na fotografiach XIX-wiecznych)
To ?eby wam przypomnie? marzycielki, ?e pan T. jest postaci? fikcyjn?, a je?li nawet taki kiedy? chodzi? po tym ?wiecie, to by?o to 150 lat temu. Ten gatunek ju? wigin??- jak dinozaury (znacie jakiego? wspó?czesnego fabrykanta, który by si? interesowa? Platonem??)

#1852 2006-04-19 07:00:20

Alison
Użytkownik

Te trzy fragmenty przyjecia, mo?na w?a?ciwie sklei? w jeden, bo jest to t?umaczone ciurkiem, wyci??am tam tylko jakie? 2 zdania, za to tak pogmatwane, ?e szkoda mi by?o na nie czasu, tym bardziej ?e dotyczy?y stosunku fabrykantów do strajkuj?cych. Wyci?cie jest w tek?cie zaznaczone [...]. No to mi?ej lekturki.

„Przyj?cie u Thorntonów cz. III” – chapt. XX, p. 194, Men and gentelmen

Margaret my?la?a przez moment – lecz zanim zd??y?a odpowiedzie?, kto? z zapalczywych fabrykantów odwo?a? go na stron?. Nie mog?a dos?ysze? ich rozmowy, ale mog?a si? domy?la? jej istotno?ci z powodu krótkich, jasnych odpowiedzi, których udziela? pan Thornton. By?y to mocne i stanowcze s?owa, brzmi?ce jak odleg?e strza?y. Ewidentnie rozmawiali o strajku, o tym jakie czynno?ci powinny zosta? podj?te.
S?ysza?a pana Thorntona mówi?cego –
- To ju? zosta?o zrobione.
Wtedy doszed? j? pomruk dwóch lub trzech g?osów.
- Wszystko jest ju? za?atwione.
By?y w?tpliwo?ci, pan Slickson sugerowa? jakie? trudno?ci, przytrzymuj?c rami? pana Thorntona, by bardziej podkre?li? swoje s?owa. Pan Thornton odsun?? si? i lekko uniós?szy brwi, odpowiedzia?:
- Bior? na siebie ryzyko. Nie musisz go ze mn? dzieli? je?li nie chcesz.
Przytaczano kolejne obawy.
- Niczego nie obawiam si? tak, jak tchórzliwego pod?egactwa. Jeste?my otwartymi wrogami. Umiem si? obroni? przed ka?d? przemoc?, któr? jestem w stanie zrozumie?. I oczywi?cie ochroni? wszystkich, którzy przyjd? do mnie pracowa?. Oni znaj? moj? determinacj? tak dok?adnie jak wy.
Pan Horsfall odci?gn?? go na bok. Margaret przypuszcza?a, ?e zrobi? to by wypyta? jeszcze o jakie? kwestie zwi?zane ze strajkiem. Ale w rzeczywisto?ci wypytywa? o ni?, kim jest – ta spokojna, stateczna i tak pi?kna...
- Ona jest z Milton? – zapyta?, kiedy ju? pozna? jej imi?.
- Nie, z Po?udnia Anglii – Hapshire, jak mi si? zdaje – brzmia?a ch?odna, oboj?tna odpowied?.
Pani Slickson o to samo wypytywa?a Fanny.
- Kim jest ta pi?kna, dystyngowana dziewczyna? To siostra Horsfall’a?
- O mój Bo?e, nie! Jej ojciec pan Hale, rozmawia teraz z panem Stephensem. On daje lekcje, to znaczy, czyta z m?odymi m??czyznami. Mój brat John chodzi do niego dwa razy w tygodniu, i ub?aga? mam?, ?eby go tu zaprosi?a, w nadziei, ?eby pozna? go z towarzystwem. Mamy chyba kilka ich prospektów, o ile chcia?aby pani dosta? jeden.
- Pan Thornton! Naprawd? znajduje czas ?eby czyta? z prywatnym nauczycielem, w nat?oku wszystkich interesów – i jeszcze w obliczu tego okropnego strajku?
Fanny nie b?d?c pewn? manier pani Slickson, nie wiedzia?a czy ma by? dumna czy te? ma si? wstydzi? za zachowanie swojego brata. I jak wszyscy ludzie, którzy bior? cudze obowi?zki wzgl?dem zasad bardzo osobi?cie, postanowi?a zarumieni? si? z powodu dziwaczno?ci zachowania swojego brata. Jej zak?opotanie zosta?o przerwane rozej?ciem si? go?ci.

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn?, swoja, w?asna, niczyja, nie znana nikomu...

#1853 2006-04-19 07:57:10

Gosia
Użytkownik

Dzieki Ali big_smile
Jak pieknie sobie rankiem poczytac, az milej brac sie do pracy, choc wcale mi sie nie chce wink
Ale to jeszcze nie koniec tej sceny, mam nadzieje, prawda?
Te fragmenty sa takie krotkie.... wink
Trzeba przyznac, ze w filmie ladnie to rozegrali, bo ktos go pyta o nia, on ja zauwaza i wtedy podchodzi.... choc moze troche dziwne, ze od razu jej nie dostrzegl, no ale obowiazki gospodarza, wiadomo.
W ogole uwazam ze scenariusz jest swietny, Sandy wybrala z powiesci to co najlepsze. No, mozna miec pretensje o brak kilku scen, o czym juz rozmawialysmy, ale w sumie... scenariusz jest swietny.

#1854 2006-04-19 08:03:26

Alison
Użytkownik

Dzieki Ali big_smile
Jak pieknie sobie rankiem poczytac, az milej brac sie do pracy, choc wcale mi sie nie chce wink
Ale to jeszcze nie koniec tej sceny, mam nadzieje, prawda?
Te fragmenty sa takie krotkie.... wink

Musz? Was niestety krótko trzyma?, bo?cie mi sie rozbryka?y Dzieweczki ;-)
A co do sceny, to juz calkowity koniec rozdzia?u. Teraz jeszcze b?dzie jej rozmowa po przyj?ciu z tatusiem o Johnie, a potem to ju? konkretne, konkrety z buntem, co przygotowuje Carolcia, a ja zabieram si? za rozdzia? z o?wiadczynami :-)

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn?, swoja, w?asna, niczyja, nie znana nikomu...

#1855 2006-04-19 08:04:32

Gosia
Użytkownik

No dobra big_smile Skoro tak, to niech beda oswiadczyny big_smile
A scena z matka?

#1856 2006-04-19 08:08:36

Alison
Użytkownik

A scena z matka?

Scena z matk? jest w rozdziale z buntem. Pytania w tej sprawie do Karola-Carolci-Charlesa (w skrócie Caroline) ;-)

#1857 2006-04-19 08:16:48

Gosia
Użytkownik

Acha.
Oki, czyli bedzie, jak rozumiem big_smile

#1858 2006-04-19 08:52:02

Kika
Użytkownik

Musz? Was niestety krótko trzyma?, bo?cie mi sie rozbryka?y Dzieweczki

a bo to twoja twórczo?? tak na nas dzia?a.... wink

gg 2775021

#1859 2006-04-19 09:08:51

Gitka
Użytkownik

Alison Nas krótko trzyma? Ale dlaczego? lol
Musia?y?cie co? zrobi?, bo ja grzeczna by?am...
Dziekuj? za kolejny framgent ksi??ki!
Gosiu, fajnie ?e przet?umaczy?a? artyku?, bardzo Ci? podziwiam.
Sama przecie? mówisz, ?e ze s?ownikiem si? nie rozstajesz, tym bardziej wielkie dzi?ki.

http://img88.imageshack.us/img88/9374/may7oo.jpg

#1860 2006-04-19 09:54:45

milosz
Użytkownik

To pytanie zadam - mo?e by mi kto przegra? N&S na plytce i przeslal. Plizzzzzzzz wink

gohha2@gazeta.pl

[img]http://img113.imageshack.us/img113/9518/windelwinnie21df3bg.gif[/img]

#1861 2006-04-19 10:41:58

Gosia
Użytkownik

Gosiu, fajnie ?e przet?umaczy?a? artyku?, bardzo Ci? podziwiam.
Sama przecie? mówisz, ?e ze s?ownikiem si? nie rozstajesz, tym bardziej wielkie dzi?ki.

Jest to co prawda droga przez meke, ale za to znajduje skarby wink
A tam skarb Twoj, gdzie serce Twoje big_smile

#1862 2006-04-19 11:24:04

Caitriona
Użytkownik

To pytanie zadam - mo?e by mi kto przegra? N&S na plytce i przeslal. Plizzzzzzzz wink

gohha2@gazeta.pl

Nie ma sprawy wink

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#1863 2006-04-19 11:25:22

Caitriona
Użytkownik

Alison - rozpieszczasz nas! smile
Nawet nie wiesz o ile lepiej smakuje moja kawa gdy czytam Twoje t?umaczenia. Dzi?ki!

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#1864 2006-04-19 12:50:33

Kika
Użytkownik

Nawet nie wiesz o ile lepiej smakuje moja kawa gdy czytam Twoje t?umaczenia. Dzi?ki!

moja earl grey te? nabiera wyrafinowanego, angielskiego smaku... wink

gg 2775021

#1865 2006-04-19 14:30:01

GosiaJ
Użytkownik

A scena z matka?

Jak tylko dosta?am ksi??k?, to oczywi?cie zamiast czyta? od pocz?tku, jak przysta?o na przyzwoitego czytelnika, zacz??am wyszukiwa? fragmentów typu rozmowa z matk?, os?onienie T. przed t?umem przez M., o?wiadczyny - ale wspania?e s? w powie?ci! :-) Zacz??am potem czyta?, ale ju? widz?, ?e przez fragmenty wypowiedzi Hiogginsa i Bessie nie b?d? chyba mog?a przebrn??. Juz wiem, co mia?a Alison na my?li, mówi?c o makabrycznej ilo?ci apostrofów :-)

Thorntonmania... nieustaj?ce apogeum uzale?nienia.

#1866 2006-04-19 14:34:35

Kika
Użytkownik

Juz wiem, co mia?a Alison na my?li, mówi?c o makabrycznej ilo?ci apostrofów

mo?e dlatego nie doczeka?y?my sie jeszcze polskiego t?umaczenia ksi??ki....

gg 2775021

#1867 2006-04-19 14:35:27

Gosia
Użytkownik

Mnie tez przerazily wypowiedzi Higginsa, jakies obciete wyrazy, slang chyba, calkiem to niezrozumiale. 8O

#1868 2006-04-19 14:54:11

GosiaJ
Użytkownik

Fotka z epoki (Margaret wygl?da do?? niekorzystnie, ale tak zazwyczaj wygl?daj? kobiety na fotografiach XIX-wiecznych)
To ?eby wam przypomnie? marzycielki, ?e pan T. jest postaci? fikcyjn?, a je?li nawet taki kiedy? chodzi? po tym ?wiecie, to by?o to 150 lat temu. Ten gatunek ju? wigin??- jak dinozaury (znacie jakiego? wspó?czesnego fabrykanta, który by si? interesowa? Platonem??)

Gadaj, gadaj, my i tak wiemy swoje :-) Ale przede wszystkim chcia?am powiedzie?, ?e ten portret bardzo mi si? podoba i Margaret na nim te? - dzi?kuj? :-)

Thorntonmania... nieustaj?ce apogeum uzale?nienia.

#1869 2006-04-19 15:01:45

Kika
Użytkownik

w ?yciu trzeba by? optymist?... i jaby? Marianno dobrze poszuka?a, to znalaz?aby? w zaro?lach jak?? ró??, która czyta platona i prowadzi biznes;)

gg 2775021

#1870 2006-04-19 15:47:56

Gosia
Użytkownik

No dziewczynki, w Radio Five BBC wywiad z Armitagem.
Teraz!:
http://www.bbc.co.uk/fivelive/programmes/mayo.shtml
Ja sobie slucham wlasnie big_smile
Niewiele rozumiem, ale jakie to ma w koncu znaczenie wink

#1871 2006-04-19 15:52:00

Monika24
Użytkownik

Gosiu, ale gdzie klikasz? Bo nie mog? znale?? tego wywiadu sad
Klikn??am na Listen live i na Simona i nic :cry:

Ju? s?ysz? Richarda big_smile Mówi o Monecie tongue
Och ten g?os, tylko szkoda ?e nie mog? da? na wi?kszy volume 8)
Bo?e, nawet s?uchawki sobie mocniej przycisn??am do ucha, ?eby lepiej s?ysze?, zawstydzaj?ce to troch? :oops:

'Ilekro? opar?em si? pokusie, by?o to pi?kne. Ilekro? pokusie uleg?em, by?o to stokro? pi?kniejsze' Heine

#1872 2006-04-19 15:55:05

Gosia
Użytkownik

Czy mi sie zdaje, czy tam cos bylo o jego glosie big_smile
Tak, niestety nie mozna zrobic glosniej wink

#1873 2006-04-19 16:04:57

Monika24
Użytkownik

Gosiu, z tego podniecenia to si? zdublowa?o Tobie big_smile
Sko?czy?a si? przerwa i znowu Rysio nasz kochany na wizji, tzn w eterze

S?yszysz ten jego cudny ?miech? Mdlej? dos?ownie

'Ilekro? opar?em si? pokusie, by?o to pi?kne. Ilekro? pokusie uleg?em, by?o to stokro? pi?kniejsze' Heine

#1874 2006-04-19 16:07:35

Gosia
Użytkownik

Lo jej, chyba odpowiada na maile big_smile Szkoda ze mu nie wyslalam ...

On w ogole w wywiadach czesto sie smieje. big_smile
Uroczy jest big_smile
"Oh my god" slyszalas jak to mowil? wink
W wywiadach z nim to bym sie chyba zachowywala jak Bridget wink

#1875 2006-04-19 16:17:09

Monika24
Użytkownik

Teraz to czekam tylko a? kto? umie?ci ten wywiad na swojej stronie z odpowiednio g?o?nymi efektami lol
My?la?a? nad tym o co by? si? spyta?a w takim wywiadzie? wink
Mo?e pomy?le? nad jakimi? najbardziej nurtuj?cymi nas pytaniami i wys?a? do niego, lub jego agenta?

'Oh my God' - niestety mi umkn??o :cry: A jak mniemam jest nad czym p?aka?

Stopka forum