Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1701 2006-04-16 20:12:50

ewa7
U┐ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

Mamusia zawsze go przestrzega┼éa , zeby sie nie ugania┼é za pann─ů bez grosza big_smile

#1702 2006-04-16 20:21:26

caroline
U┐ytkownik

Podsumujmy: wyrachowany maminsynek ze sk┼éonno┼Ťci─ů do przemocy. big_smile
lol

#1703 2006-04-16 20:33:48

ewa7
U┐ytkownik

Podsumujmy: wyrachowany maminsynek ze sk┼éonno┼Ťci─ů do przemocy. big_smile
lol

Liczysz na to , ┼╝e Nas zniech─Öcisz - mowy nie ma big_smile big_smile big_smile

#1704 2006-04-16 21:01:15

GosiaJ
U┐ytkownik

Czytam to, co napisa┼éy┼Ťcie o pani Hale i przyznaj─Ö Wam racj─Ö. Irytuje mnie chwilami jej zachowanie, ale macie racj─Ö - pewnie to oddalenie od problem├│w wynika z choroby. Rzeczywi┼Ťcie jest taka "koronkowa", mo┼╝e w┼éa┼Ťnie jak na m├│j gust, zbyt "koronkowa" - chyba najbardziej denerwuje mnie w pierwszej scenie, kiedy jest w┼éa┼Ťnie taka jak Marianna Dashwood. Ale rzeczywi┼Ťcie pisz─ůc posta, nie wzi─Ö┼éam pod uwag─Ö, ┼╝e pan Hale zdecydowa┼é za ni─ů.
Czasem mi si─Ö wydaje, ┼╝e jednak powinna stara─ç si─Ö bardziej przystosowa─ç jak pr├│buje to robi─ç Margaret. Pewnie, ┼╝e jako osobie dojrzalszej, jest jej trudniej, ale... Lubi─Ö za to pani─ů Hale w scenie, kiedy powierza opiek─Ö nad Margaret pani Thornton - jak nigdy, pokazuje tu swoj─ů wol─Ö i osobowo┼Ť─ç.
Zapomnia┼éam o pani Shaw - okropna osoba, jest taka drobnomieszcza┼äska i ograniczona. No i Henrysia te┼╝ nie lubi─Ö - jak pomy┼Ťl─Ö, ┼╝e pr├│bowa┼é sprz─ůtn─ů─ç sprzed nosa pann─Ö naszemu Ja┼Ťkowi i Ja┼Ťko by┼éby taki nieszcz─Ö┼Ťliwy przez niego, to... to go jeszcze bardziej nie lubi─Ö!
:-)

Thorntonmania... nieustaj─ůce apogeum uzale┼╝nienia.

#1705 2006-04-16 21:17:26

Alison
U┐ytkownik

No i Henrysia te┼╝ nie lubi─Ö - jak pomy┼Ťl─Ö, ┼╝e pr├│bowa┼é sprz─ůtn─ů─ç sprzed nosa pann─Ö naszemu Ja┼Ťkowi i Ja┼Ťko by┼éby taki nieszcz─Ö┼Ťliwy przez niego, to... to go jeszcze bardziej nie lubi─Ö!
:-)

Solidaryzuj─Ö si─Ö z pani─ů, droga pani J. smile

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#1706 2006-04-16 21:18:49

Alison
U┐ytkownik

Co tu robisz? Marsz do pracy! wink big_smile

Aaaaa jako┼Ť tak.....
W ┼Ťwi─Öto chyba nawet nie wypada pracowa─ç. Za bardzo si─Ö rozkojarzy┼éam tym "no, I'm not..."

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#1707 2006-04-16 21:37:07

Gosia
U┐ytkownik

W ┼Ťwi─Öto chyba nawet nie wypada pracowa─ç.
Za bardzo się rozkojarzyłam tym "no, I'm not..."

No tak, rozumiem ...
W takim razie jestes usprawiedliwiona wink big_smile

Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

#1708 2006-04-16 21:38:22

Caitriona
U┐ytkownik

Henryczek = Dupek
Ile razy mam to powtarza─ç?!

Hehe! Bo ju┼╝ si─Ö przestraszy┼éam - pisa┼éa┼Ť o innych, a po nim nie. No ale mi ul┼╝y┼éo, ┼╝e wszystko w normie. :twisted:

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#1709 2006-04-16 21:41:38

Alison
U┐ytkownik

W ┼Ťwi─Öto chyba nawet nie wypada pracowa─ç.
Za bardzo się rozkojarzyłam tym "no, I'm not..."

No tak, rozumiem ...
W takim razie jestes w takim razie usprawiedliwiona wink big_smile

To w takim razie, dzi─Ökuj─Ö za wyrozumia┼éo┼Ť─ç, w tym i w tamtym razie te┼╝ ;-)

#1710 2006-04-16 21:43:20

Alison
U┐ytkownik

Henryczek = Dupek
Ile razy mam to powtarza─ç?!

Hehe! Bo ju┼╝ si─Ö przestraszy┼éam - pisa┼éa┼Ť o innych, a po nim nie. No ale mi ul┼╝y┼éo, ┼╝e wszystko w normie. :twisted:

Nie może być inaczej. W uczuciach jestem stała. A w tych negatywnych nawet stalsza niż w tych pozytywnych 8O
Przeb├│g.... 8)

#1711 2006-04-16 22:02:52

Gosia
U┐ytkownik

To w takim razie, dzi─Ökuj─Ö za wyrozumia┼éo┼Ť─ç, w tym i w tamtym razie te┼╝

Ali! a ladnie tak sobie zartowac z przejezyczenia .. :cry:

Z Południa na Północ:

#1712 2006-04-16 22:41:03

Alison
U┐ytkownik

To w takim razie, dzi─Ökuj─Ö za wyrozumia┼éo┼Ť─ç, w tym i w tamtym razie te┼╝

Ali! a ladnie tak sobie zartowac z przejezyczenia .. :cry:

Przepraszam! Wybaczysz mi? :cry: :cry: :cry: [spazmatyczne łkanie]

#1713 2006-04-16 22:52:04

Kika
U┐ytkownik

Mnie osobi┼Ťcie najbardziej irytuj─ů w filmie:
po pierwsze - Henry┼Ť, taki sztywny dupek (tu zgadzam si─Ö ca┼ékowicie z Alison) napuszony jak paw... my┼Ťla┼é, ┼╝e jest najlepsz─ů parti─ů na ┼Ťwiecie , tak─ů nie do odrzucenia... i te jego pouczania... ochyda... uwa┼╝a┼é si─Ö za kogo┼Ť lepszego, a by┼é zwyk┼é─ů gnid─ů....
po drugie - Pani Show... okropna kobieta, nawet nie raczy┼éa zjawi─ç si─Ö na pogrzebie swojej siostry... te┼╝ potrafi┼éa tylko poucza─ç, krytykowa─ç i wywy┼╝sza─ç si─Ö nad innymi.... to chyba by┼éo domen─ů lond┼äczyk├│w...
po trzecie - Edith, w┼Ťcibiaj─ůca nosa, denerwowa┼éa mnie tym nieustannym popychaniem Henrysie w kierunku Margaret... ududi┼éabym j─ů za to... chocia┼╝ nie powiem... momentami by┼éa ok.
jak pomy┼Ťl─Ö, to jeszcze mo┼╝e kogo┼Ť do┼éo┼╝─Ö.... smile

gg 2775021

#1714 2006-04-16 22:55:57

ewa7
U┐ytkownik

Uwielbiam scen─Ö gdy mamusia Johna chwali sie przed paniami Hale , ┼╝e wszystkie laski w mie┼Ťcie uganiaja si─Ö za jej synem
Oj ob┼Ťmia┼éy si─Ö panie Hale dop├│ki nie spotka┼éy si─Ö z surowym spojrzeniem pani Thorton
Zawsze mnie ┼Ťmieszy ten kawa┼éek big_smile big_smile

#1715 2006-04-16 22:58:55

ewa7
U┐ytkownik

Henry jest zdyskwalifikowany
Nie lubi─Ö niskich facet├│w
Trudno mam takie swoje widzimisie
Jaki┼Ť uraz z m┼éodo┼Ťci

#1716 2006-04-16 23:02:13

Kika
U┐ytkownik

Henry jest zdyskwalifikowany
Nie lubi─Ö niskich facet├│w
Trudno mam takie swoje widzimisie
Jaki┼Ť uraz z m┼éodo┼Ťci

dla mnie r├│wnie┼╝ wzrost faceta ma zasadnicze znaczenie...pon. 183cm odpadaj─ů... poza tym ten Henry┼Ť to jaki┼Ť kartoflowaty by┼é w tym filmie...

gg 2775021

#1717 2006-04-16 23:17:34

Gosia
U┐ytkownik

Przepraszam! Wybaczysz mi? :cry: :cry: :cry: [spazmatyczne łkanie]

Zastanowie sie wink

No dobrze, juz dobrze. Nie gniewam sie ..
Masz chusteczke, otrzyj nosek wink

Z Południa na Północ:

#1718 2006-04-16 23:19:29

Gosia
U┐ytkownik

Probuje tlumaczyc jakis artykul o kreceniu N&S, ale idzie mi jak po grudzie, a nawet po stu grudach sad
Ale zawzielam sie big_smile

Z Południa na Północ:

#1719 2006-04-16 23:20:42

Kika
U┐ytkownik

B─ůd┼║ dzielna
trzymamy za ciebie kciuki Małgosiu

gg 2775021

#1720 2006-04-16 23:49:23

Alison
U┐ytkownik

Probuje tlumaczyc jakis artykul o kreceniu N&S, ale idzie mi jak po grudzie, a nawet po stu grudach sad
Ale zawzielam sie big_smile

Oj Dziewczynki, a w tym fragmencie co ja teraz nad nim siedz─Ö to taki opisik jest, ┼╝e uch... Mam dziwne prze┼Ťwiadczenie, ┼╝e si─Ö Wam spodoba ;-). Tylko go jeszcze ubior─Ö w jakie┼Ť wst─ů┼╝eczki, koroneczki, pajeciki, ┼╝eby Wam serduszka jak osiczki na wietrze zadr┼╝a┼éy. Ale wy┼Ťl─Ö jutro, to dzisiaj ju┼╝ ┼Ťpijcie spokojnie :-)
No i jeszcze z Karolkiem szykujemy Wam niespodziewajeczk─Ö ;-)
Carolciu, chyba sie nie chwalę przed zachodem słońca?

#1721 2006-04-17 09:23:45

Gosia
U┐ytkownik

Oj Dziewczynki, a w tym fragmencie co ja teraz nad nim siedz─Ö to taki opisik jest, ┼╝e uch.
Mam dziwne prze┼Ťwiadczenie, ┼╝e si─Ö Wam spodoba . Tylko go jeszcze ubior─Ö w jakie┼Ť wst─ů┼╝eczki, koroneczki, pajeciki, ┼╝eby Wam serduszka jak osiczki na wietrze zadr┼╝a┼éy.

Och, Ali, wbijasz mnie na wyzyny podniecenia wink

No i jeszcze z Karolkiem szykujemy Wam niespodziewajeczk─Ö

Ciekawe big_smile

Z Południa na Północ:

#1722 2006-04-17 09:23:57

Alison
U┐ytkownik

Do porannej kawy. Bawcie si─Ö dobrze!

„Przyj─Öcie u Thornton├│w cz. I” – chapt.XX, p. 190, Men and gentelmen

Nie by┼éo jasne kiedy pan Thornton wszed┼é do pokoju. Z niepokojem zauwa┼╝y┼éa, [matka] ┼╝e nikomu nie u┼Ťcisn─ů┼é r─Öki, mimo ┼╝e go┼Ťcie zostali przez niego weso┼éo i serdecznie przywitani. U┼Ťcisn─ů┼é r─Ök─Ö Margaret. Wiedzia┼é, ┼╝e to by┼é pierwszy raz kiedy ich d┼éonie spotka┼éy si─Ö, chocia┼╝ ona by┼éa tego kompletnie nie┼Ťwiadoma. Zapyta┼é o pani─ů Hale i us┼éysza┼é weso┼é─ů, pe┼én─ů optymizmu odpowied┼║ pana Hale’a. Zerkn─ůwszy na Margaret zobaczy┼é jak bardzo ona zgadza si─Ö z ojcem, ┼╝aden cie┼ä sprzeciwu nie pojawi┼é si─Ö na jej twarzy. I kiedy spojrza┼é na ni─ů z t─ů intencj─ů, porazi┼éa go na nowo jej wielka uroda. Nigdy wcze┼Ťniej nie widzia┼é jej w takiej sukni, a w┼éa┼Ťnie teraz okaza┼éo si─Ö jak bardzo taka elegancja stroju pasuje do jej szlachetnej figury i dumnego spokoju oblicza. Uzna┼é, ┼╝e powinna zawsze si─Ö tak ubiera─ç.
Rozmawia┼éa z Fanny, nie by┼é w stanie dos┼éysze─ç o czym, ale widzia┼é jak jego siostra niespokojnie sprawdza szczeg├│┼éy swojego stroju, spogl─ůda zdziwionym wzrokiem to tu, to tam, bez ┼╝adnego celu. Por├│wna┼é to spojrzenie z du┼╝ymi, aksamitnymi oczami, kt├│re spogl─ůda┼éy prosto i powa┼╝nie na konkretny obiekt, tak jakby ich ┼Ťwiat┼éo promieniowa┼éo daj─ůc jaki┼Ť rodzaj wytchnienia. Wygi─Öta linia czerwonych ust podkre┼Ťla┼éa skupienie towarzysz─ůce s┼éuchaniu rozm├│wcy, g┼éowa lekko pochylona do przodu tworzy┼éa wyra┼║n─ů lini─Ö od szczytu, gdzie ┼Ťwiat┼éo po┼éyskiwa┼éo w jej kruczo czarnych w┼éosach, po mi─Ökkie zwie┼äczenie jej ramion w kolorze ko┼Ťci s┼éoniowej. Kr─ůg┼ée, bia┼ée ramiona i w─ůskie d┼éonie trzyma┼éa splecione, doskonale nieruchome w ich ┼Ťlicznym u┼éo┼╝eniu.
Pan Thornton spostrzeg┼é, ┼╝e wszystko to ogarn─ů┼é jednym szybkim, szerokim spojrzeniem. Wtedy odwr├│ci┼é si─Ö plecami do m┼éodych dam i z pewnym wysi┼ékiem, ale ca┼é─ů dusz─ů i sercem, zag┼é─Öbi┼é si─Ö w rozmow─Ö z panem Hale’em.
Ludzi przychodzi┼éo coraz wi─Öcej i wi─Öcej. Fanny zostawi┼éa Margaret sam─ů i pomaga┼éa matce przyjmowa─ç go┼Ťci. Pan Thornton czu┼é, ┼╝e w tym t┼éoku nikt nie rozmawia z Margaret i by┼é zaniepokojony tym jawnym zaniedbaniem. Ale sam si─Ö do niej w og├│le nie zbli┼╝a┼é. Nie patrzy┼é na ni─ů. Wiedzia┼é jedynie doskonale co robi lub czego nie robi lepiej, ni┼╝ wiedzia┼é to o kimkolwiek innym przebywaj─ůcym w tym pokoju.
Margaret by┼éa tak nie┼Ťwiadoma swojego po┼éo┼╝enia i tak rozbawiona obserwowaniem innych ludzi, ┼╝e w og├│le nie zauwa┼╝y┼éa czy kto┼Ť si─Ö ni─ů zajmuje czy nie. Jaki┼Ť pan zabra┼é j─ů do sto┼éu, nie dos┼éysza┼éa nazwiska, ten kto┼Ť zreszt─ů nie mia┼é specjalnie zamiaru z ni─ů rozmawia─ç. Pomi─Ödzy d┼╝entelmenami toczy┼éa si─Ö bardzo o┼╝ywiona dyskusja. Panie w wi─Ökszo┼Ťci milcza┼éy lub co najwy┼╝ej zajmowa┼éy si─Ö wyg┼éaszaniem uwag na temat obiadu lub krytykowaniem stroj├│w. Margaret dos┼éysza┼éa g┼é├│wny temat rozmowy i s┼éucha┼éa jej uwa┼╝nie, z rosn─ůcym zainteresowaniem.
Pan Horsfall, obcy, kt├│ry odwiedzi┼é miasto, by┼é g┼é├│wnym inicjatorem rozmowy. Zadawa┼é pytania dotycz─ůce handlu i miejscowych fabryk, a pozostali d┼╝entelmeni (wszyscy – mieszka┼äcy Milton) – odpowiadali mu i udzielali wyja┼Ťnie┼ä. Dyskusja rozwin─Ö┼éa si─Ö na dobre, przybieraj─ůc posta─ç ┼éagodnego sporu. Pan Thornton, kt├│ry wcze┼Ťniej niewiele si─Ö odzywa┼é, teraz wy┼éo┼╝y┼é swoj─ů opini─Ö tak jasno i przejrzy┼Ťcie, ┼╝e nawet oponenci musieli mu ust─ůpi─ç.
Uwaga Margaret skupi┼éa si─Ö w├│wczas na gospodarzu. Ca┼éy jego spos├│b bycia jako pana domu, gospodarza przyjacielskiego przyj─Öcia, by┼é tak bezpo┼Ťredni, prosty i skromny, a jednak prawie dostojny. Margaret pomy┼Ťla┼éa, ┼╝e jeszcze nigdy nie widzia┼éa go w tak korzystnym ┼Ťwietle. Kiedy przychodzi┼é do ich domu, zawsze by┼éo co┼Ť takiego, co┼Ť jak zapalczywo┼Ť─ç czy nawet rodzaj pewnej dokuczliwej irytacji, kt├│ra dawa┼éa do zrozumienia, ┼╝e zosta┼é on niew┼éa┼Ťciwie os─ůdzony, a w dodatku, ┼╝e czuje si─Ö zbyt dumny, by spr├│bowa─ç lepiej wyja┼Ťni─ç swoje stanowisko i by─ç w┼éa┼Ťciwie zrozumianym. A teraz, w┼Ťr├│d swoich, nie by┼éo potrzeby udowadnia─ç swojej pozycji. By┼é tu szanowany jako cz┼éowiek wielkiej si┼éy charakteru, silny w r├│┼╝nych aspektach. Nie potrzebowa┼é walczy─ç o szacunek. Mia┼é go i wiedzia┼é o tym. I to poczucie bezpiecze┼ästwa emanowa┼éo, w jego g┼éosie i zachowaniu, wielkim spokojem, kt├│rego Margaret nigdy wcze┼Ťniej nie zauwa┼╝y┼éa. Nie mia┼é zwyczaju rozmawia─ç z damami, je┼Ťli ju┼╝ co┼Ť m├│wi┼é, by┼éy to tylko formalne zwroty. Do Margaret nie odzywa┼é si─Ö w og├│le.
By┼éa zaskoczona konstatuj─ůc jak bardzo podoba jej si─Ö na tym przyj─Öciu...

#1723 2006-04-17 09:35:46

Gosia
U┐ytkownik

Wow big_smile

Dzieki Ci, o Pani!
Dzieki za trud, ktory ponosisz, zeby sprawic nam przyjemnosc.
Dzieki za chwile szczescia, ktorych nam dostarczasz.
Twoje dlonie niech zazywaja olejkow wonnych, a cialo niech kapie sie w kozim mleku big_smile

Z Południa na Północ:

#1724 2006-04-17 09:43:55

Alison
U┐ytkownik

Wow big_smile

Dzieki Ci, o Pani!
Dzieki za trud, ktory ponosisz, zeby sprawic nam przyjemnosc.
Dzieki za chwile szczescia, ktorych nam dostarczasz.
Twoje dlonie niech zazywaja olejkow wonnych, a cialo niech kapie sie w kozim mleku big_smile

"A co, Oleńka, a co?" ;-)
Fajny nie? Atmosferka si─Ö zag─Öszcza, to jeszcze nie koniec sceny. Jeszcze b─Öd─ů ze soba rozmawia─ç. Wr├│c─Ö do tego po spacerku z psiskiem.

#1725 2006-04-17 09:51:14

Gosia
U┐ytkownik

A u Ciebie deszcz nie pada? Piesek jeszcze sie zmoczy wink
Nie, nie! Psisko musi sie wybiegac, jakos wytrzymam big_smile

A w Warsaw City od rana deszcz pada. Prawdziwy smigus dyngus sad

Z Południa na Północ:

Stopka forum