Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#426 2006-04-04 13:39:32

Caitriona
U┐ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

http://home.graffiti.net/booboo_kittiefukk/Quite-Sexy.gif

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#427 2006-04-04 14:12:43

Gosia
U┐ytkownik

Ladne zdjecie Catriono.
W ogole dzis tak ladnie strona glowna tej witryny wyglada, z tym zdjeciem Thorntona....
Kurcze, chyba sie zakochalam......

Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

#428 2006-04-04 16:47:49

Monika24
U┐ytkownik

Świetne zdjęcie i tekst Johna, Catriono lol

Znalaz┼éam ten artyku┼é o Sinead Cusack, ciekawy, trzeba by go jeszcze przet┼éumaczy─ç, je┼Ťli kto┼Ť ch─Ötny to bardzo prosz─Ö big_smile
http://www.bucksfreepress.co.uk/feature … sinead.php

Wywiad z Richardem
http://www.expressandstar.com/cgi-bin/a … ;num=73224

Wywiad z Dixon wink
http://www.yorkshiretoday.co.uk/ViewArt … eID=885794

Richard Armitage - obiekt po┼╝─ůdania tongue
http://www.timesonline.co.uk/article/0, … 85,00.html

'Ilekroć oparłem się pokusie, było to piękne. Ilekroć pokusie uległem, było to stokroć piękniejsze' Heine

#429 2006-04-04 17:11:56

ewa7
U┐ytkownik

Tak mi namiesza┼éy┼Ťcie tym Poniedzia┼ékiem...................

#430 2006-04-04 18:30:06

ewa7
U┐ytkownik

Kiedy┼Ť Armitage zosta┼é por├│wnany do Hubercika Urba┼äskiego

#431 2006-04-04 19:15:11

Gosia
U┐ytkownik

Hubert to chyba jednak nie.
Monika dzieki za linki, zaraz sobie poczytam, to znaczy zajrze, bo pewnie zrozumiem piate przez dziesiate big_smile

Z Południa na Północ:

#432 2006-04-04 19:22:23

Caitriona
U┐ytkownik

Świetne zdjęcie i tekst Johna, Catriono lol

Jak zobaczyłam to po prostu nie mogłam się oprzeć i wkleiłam big_smile

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#433 2006-04-04 20:24:32

Diana
U┐ytkownik

Rzeczywi┼Ťcie pan RA podobny do Urba┼äskiego. I pisz─Ö to raczej jako plus.
A tak w ogóle to nie znam człowieka. Ani jednego, ani drugiego... roll

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#434 2006-04-04 20:36:31

caroline
U┐ytkownik

Więc, dodano scenę gdzie Thornton robi naprawdę (ale to naprawdę) bardzo złe wrażenie. Ja też uważam, że ta scena jest trochę przesadzona.

Ogromnie podobał mi się Higgins i wszystkie jego scenki z Thorntonem.

Z trudem (daleko mi do perfekcji w angielskim, poza tym mam j─ů tylko w postaci ebooka) przeczyta┼éam ksi─ů┼╝k─Ö i jestem po prostu wbita w fotel, jest ┼Ťwietna! Polecam, cho─çby dla por├│wnania.
Co do zako┼äczenia, fantastyczny jest pomys┼é z poci─ůgami spotykaj─ůcymi si─Ö w p├│┼é drogi mi─Ödzy p├│┼énoc─ů i po┼éudniem, ale powiem Wam, ┼╝e nie jestem pewna, kt├│re zako┼äczenie wol─Ö, filmowe czy ksi─ů┼╝kowe. To drugie jest ┼Ťwietne, zrezygnowany Thornton, do kt├│rego nagle dociera, ┼╝e gadka Margaret o inwestycji i procentach jest z┼éo┼╝eniem broni w sprawach, kt├│re ich dzieli┼éy.
A tego kwiatka to ka┼╝e jej wykupi─ç big_smile

Acha, chciałabym zauważyć, że w filmie ta pani jechała na gapę, nieładnie :twisted:

#435 2006-04-04 20:47:34

Gosia
U┐ytkownik

Caroline, a jakie jeszcze sa roznice miedzy ksiazka a filmem?

Z Południa na Północ:

#436 2006-04-04 21:06:21

caroline
U┐ytkownik

Film jest bardzo wierny ksi─ů┼╝ce (i dobrze), r├│┼╝nic nie jest wiele, najwa┼╝niejsze to pierwsze spotkanie M. i T. i zako┼äczenie. Posta─ç ojca wydaje mi si─Ö ciekawsza, za to Higgins i Bessy s─ů w filmie mniej schematyczni. Pan Bell w filmie jest te┼╝ ciekawszy (poza tym w ksi─ů┼╝ce umiera, st─Ö┼╝enie pogrzeb├│w jest naprawd─Ö du┼╝e smile ), tutaj wyra┼║nie odgrywa rol─Ö ojca opatrzno┼Ťciowego dla tego zwi─ůzku, w ksi─ů┼╝ce ponowne skrzy┼╝owanie dr├│g M i T wydaje si─Ö by─ç bardziej przypadkowe, Margaret prosi┼éa ksi─ů┼╝kowego Bella, aby wyt┼éumaczy┼é Thorntonowi, ┼╝e m─Ö┼╝czyzna na stacji by┼é jej bratem i ┼╝e musia┼éa sk┼éama─ç, Bell nie zd─ů┼╝y┼é, bo zmar┼é, ale te┼╝ specjalnie si─Ö nie wysila┼é aby spe┼éni─ç jej pro┼Ťb─Ö.

Poza tym to co napisano w artykule t┼éumaczonym przez Alison, scenariusz zmodyfikowano pod k─ůtem wsp├│┼éczesnego widza. W efekcie pojawi┼éy si─Ö szczeg├│┼éy, kt├│rych moim zdaniem by─ç nie powinno, na przyk┼éad (cho─ç tego nie jestem w 100% pewna) Gaskell pisa┼éa o funkcjonuj─ůcej ju┼╝ w├│wczas granicy wieku, kt├│rej w fabryce Thorntona przestrzegano, a w filmie widzieli┼Ťmy zupe┼éne maluchy zatrudnione przy uprz─ůtaniu bawe┼ény . To te┼╝ zbyt du┼╝a plama na wizerunku Johna moim zdaniem.

#437 2006-04-04 21:10:33

Gosia
U┐ytkownik

A jak w ksiazce wyglada ich pierwsze spotkanie?

Przy tej okazji, dodam do tego co pisalam o artykule, ze faktycznie o tym nie pomyslalam, ze miedzy nimi byla roznica spoleczna.
On byl fabrykantem, a to srodowisko nie nalezalo do elity towarzyskiej i bylo uwazane za gorsze (tak bylo przeciez i w DiU).
Jej brat przeciez tez o nim mowi jako o kupcu z pewnym lekcewazeniem, na co ona reaguje mowiac ze jest dzentelmenem.

Nic wiec dziwnego, ze Thornton nie wierzyl, ze Margaret moze za niego wyjsc i ze "taka kobiete" moglby on obchodzic i nie tylko dlatego, ze miala do niego pretensje o sposob postepowania z robotnikami, ale takze dlatego ze pochodzila z troche lepszej rodziny.

Z Południa na Północ:

#438 2006-04-04 21:27:54

Alison
U┐ytkownik

Gosi, nic mi si─Ö nie chce otworzy─ç :cry:
Raz pisze, ┼╝e nie mo┼╝e znale┼║─ç serwera, raz otwiera jak─ů┼Ť stronk─Ö z bu┼║kami, nie wiem o co biega :-(

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#439 2006-04-04 21:33:48

Alison
U┐ytkownik

Więc, dodano scenę gdzie Thornton robi naprawdę (ale to naprawdę) bardzo złe wrażenie. Ja też uważam, że ta scena jest trochę przesadzona.

No w┼éa┼Ťnie... Ja chyba nale┼╝─Ö do tej cz─Ö┼Ťci widowni, na kt├│rej opinii ta scena mocno zawa┼╝y┼éa. Ju┼╝ tam gdzie┼Ť du┼╝o wy┼╝ej pisa┼éam, ┼╝e nie mia┼éabym zaufania do cz┼éowieka, kt├│ry do tego stopnia traci kontrol─Ö nad sob─ů i pastwi si─Ö nad innym, jakiekolwiek ma ku temu powody.
Kto┼Ť kto jest zdolny do takiej agresji ma u mnie minus (mimo mojej mi┼éo┼Ťci ;-) ), zauwa┼╝cie, ┼╝e on ju┼╝ po tym jak da┼é mu w gambet─Ö i rozkrwawi┼é nos, to jeszcze, ju┼╝ le┼╝─ůcego kopn─ů┼é i to chyba nie raz. A feee Mr. Thornton...
I love you but it was disgusting...

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#440 2006-04-04 21:39:22

caroline
U┐ytkownik

Pierwsze spotkanie: ojciec wyszed┼é w jakiej┼Ť sprawie, kto┼Ť tam z hotelu nie powiadomi┼é go, ┼╝e czeka na niego Thornton. Margaret podejmuje go sama, jest zaskoczony, bo nie spodziewa┼é si─Ö, ┼╝e jego przysz┼éy nauczyciel ma doros┼é─ů c├│rk─Ö, do tego pi─Ökn─ů i dystyngowan─ů, jest oszo┼éomiony i onie┼Ťmielony, przez co nieco ma┼éom├│wny, Margaret od razu taksuje go jako cz┼éowieka od handlu. Podwaliny pod przysz┼ée wydarzenia zosta┼éy po┼éo┼╝one wink

Je┼Ťli chodzi o r├│┼╝nice spo┼éeczne to nasuwa mi si─Ö por├│wnanie z "Lalk─ů", podobna sytuacja.
Margaret uwa┼╝a zarabianie pieni─Ödzy za nierycerskie i nieszlachetne, a potem musi si─Ö wycofa─ç, cho─çby dlatego, ┼╝e jej brat odnosi sukcesy i jest bardzo szcz─Ö┼Ťliwy pracuj─ůc w morskiej sp├│┼éce handlowej. W┼éa┼Ťnie ze wzgl─Ödu na te napi─Öcia klasowe "handlowy" w─ůtek w zako┼äczeniu jest tak ciekawy.

W og├│le Margaret w ksi─ů┼╝ce jest jakby nie┼Ťwiadoma siebie, ju┼╝ kocha Thorntona, ale jej wychowanie i nawyki nie pozwalaj─ů jej si─Ö do tego przyzna─ç. A┼╝ do niemal ostatnich rozdzia┼é├│w, mamy taki w┼éa┼Ťnie wgl─ůd w jej uczucia, nie wie co si─Ö z ni─ů dzieje, dlaczego tak bardzo zale┼╝y jej na jego dobrej opinii itd. Mamy za to mn├│stwo introspekcji w jego uczucia, baaardzo przejmuj─ůce, bidny taki, zakochany...
wink

#441 2006-04-04 21:42:38

ewa7
U┐ytkownik

Dziewczyny teraz ja prosze o pomoc - a jakich artykułach piszecie tłumaczonych przez Alison

Iiiiiiiiiiiiiiii................
Może więcej szczegółów o pierwszym ksiazkowym spotkaniu Mi J i o ostatnim ich spotkaniu- finale. Prosze
A co do uwsp├│czesnionych fragmentach zrobionych dla widza
Ja myslę( może sie mylę) , że tak naprawdę to w zyciu tamtych ludzi wiele sie rzeczy zdarzało ale nie mozna było o tym pisać.
A sk─ůd te nieslubne dzieci? Spotkania kochank├│w?
Przecie┼╝ to by┼éo zawsze ale ksi─ů┼╝ki kt├│ra zawiera┼éaby takie tre┼Ťci nikt by nie wyda┼é

#442 2006-04-04 21:45:57

Monika24
U┐ytkownik

Alison, po klikni─Öciu na te linki po ┼Ťrodku powinien by─ç taki napis "Download file"? Klikam i te scenki s─ů do ┼Ťci─ůgni─Öcia :?
Thornton pokaza┼é swoje przera┼╝aj─ůce oblicze w pierwszej scenie, ale w kolejnych zmienia si─Ö tak bardzo, ┼╝e o tej jednej niepochlebnej ja osobi┼Ťcie ca┼ékiem zapomnia┼éam tongue Przysz┼éo mi teraz do g┼éowy, ┼╝e mo┼╝e t─ů scen─Ö z krzyczeniem na dzieci wyci─Öto, bo mo┼╝e to ju┼╝ by┼éoby zbyt du┼╝o, jak s─ůdzicie? Nie do┼Ť─ç, ┼╝e John bije bezbronnego robotnika to jeszcze w┼Ťciekle krzyczy na ma┼ée dzieci.
Czytałam, że wszystkie wycięte sceny (więc pewnie i ta) były w dodatkach do oryginalnego dvd z N&S.

http://img304.imageshack.us/img304/2049/pdvd0363ek.png

'Ilekroć oparłem się pokusie, było to piękne. Ilekroć pokusie uległem, było to stokroć piękniejsze' Heine

#443 2006-04-04 21:47:12

Alison
U┐ytkownik

Mamy za to mn├│stwo introspekcji w jego uczucia, baaardzo przejmuj─ůce, bidny taki, zakochany...
wink

No to Carolciu, my bardzo uprzejmie upraszamy Ciebie, dopraszaj─ůc si─Ö o jeszcze garsteczk─Ö szczeg├│lik├│w w tej kwestii roll

#444 2006-04-04 21:48:13

Caitriona
U┐ytkownik

Oj tak, tak! Bardzo ładnie prosimy!

#445 2006-04-04 21:48:33

Gosia
U┐ytkownik

Alison

Powinno Ci sie pokazac cos takiego na srodku:

Click the button below to download the file:
[Download file]
Note: Before opening/running any file you download make sure you scan the file with an anti-virus program. YourFileLink.com is not responsible for the contents of each file.

klikasz Download file

Z Południa na Północ:

#446 2006-04-04 21:52:14

ewa7
U┐ytkownik

.

Nie wiem za bardzo o czym piszenie
Mo┼╝e co┼Ť przeoczy┼éam :?

Ale ja usprawiedliwiłabym tę agresje Thortona ( chociaż ogólnie agresji nie pochwalam)
To musi być prawdziwa trauma ogladać 300 spalonych zwłok w tym dzieci.
Mysl─Ö , ┼╝e takiego obrazu nigdy sie nie zapomni
Thorton czuł się jednak odpowiedzialny za swoich robotników
Juz w pierwszym odcinku mi się podobał . To tylko Margaret trafiało sie widzieć te nieprzyjemne zdarzenia
A jego rozmowy z innymi fabrykantami???
Zachowywał sie tak jak człowiek do którego mozna mieć zaufanie

#447 2006-04-04 21:54:39

caroline
U┐ytkownik

Zako┼äczenie: w filmie mam wra┼╝enie, ┼╝e Thornton niemal nie s┼éucha Margaret rozanielony samym jej widokiem, jakby gada┼éa o przepisie na p─ůczki i tak by j─ů poca┼éowa┼é. W ksi─ů┼╝ce przy tej rozmowie mia┼é by─ç Henry Lennox, to naprawd─Ö mia┼éa by─ç rozmowa biznesowa wink No, mo┼╝e z ma┼éymi podtekstami, czytelnymi tylko dla tych dwojga big_smile Ale Henry si─Ö nie pojawi┼é, Margaret sama t┼éumaczy┼éa Johnowi, ┼╝e got├│wka w banku przynosi jej zaledwie 2 procent, a u niego mo┼╝e zarobi─ç wi─Öcej ... big_smile
Tak, jakby kto┼Ť, kto brzydzi si─Ö boksem nagle zacz─ů┼é rozprawia─ç o r├│┼╝nicach w prawym prostym u Tysona i Go┼éoty. Um├│wmy si─Ö, znokautowa┼éa go wink

#448 2006-04-04 21:59:06

izek
U┐ytkownik

Alison wielkie dzięki za artykuł. Przeczytałam sobie i nareszcie wiem dlaczego w tym serialu nic nie mówicie o Patricku Swayze wink

W og├│le brzmi to bardzo intryguj─ůco. Chyba sobie wypo┼╝ycz─Ö na ┼Ťwi─Öta ksi─ů┼╝k─Ö pani Gaskell.

gg 5425654

#449 2006-04-04 22:00:35

caroline
U┐ytkownik

Wi─Öcej o Thorntonie? wink Po pierwszych o┼Ťwiadczynach wyszed┼é od niej jak walni─Öty obuchem, nie wiedz─ůc do ko┼äca co robi, wsiad┼é w omnibus i pojecha┼é gdzie┼Ť na obrze┼╝a miasta, dochodz─ůc do siebie u┼Ťwiadomi┼é sobie, ┼╝e kocha Margaret i nawet taka odprawa nie jest w stanie go do niej zniech─Öci─ç. Potem jest spotkanie z matk─ů.
Analizuje wszystkie jej gesty, na przyk┼éad to podanie r─Öki (a w┼éa┼Ťciwie unikni─Öcie podania r─Öki), Margaret nie jest ┼Ťwiadoma, ┼╝e go obra┼╝a, na przyj─Öciu wymieniaj─ů u┼Ťcisk d┼éoni, ale tylko on odczuwa wag─Ö tej sytuacji, bo to pierwszy raz kiedy podaj─ů sobie r─Öce, ona tego nie zauwa┼╝a.

#450 2006-04-04 22:00:41

Gosia
U┐ytkownik

Zgadzam sie, ze bicie to jeszcze mozna wytrzymac, ale to kopanie ...
Caroline, pierwsze spotkanie ksiazkowe tez jest calkiem niezle, musze przyznac ... mozna by bylo je ladnie sfilmowac.
No i te kwestie handlowe (roznicy spolecznej miedzy nimi) w filmie nie sa tak jasno pokazane, teraz jeszcze lepiej rozumiem, co znaczylo dla Thorntona, ze ona na koncu mowi "w kategoriach kupna i sprzedazy", co wczesniej byloby nie do pomyslenia i o co sama go oskarzala w scenie oswiadczyn.
Wtedy byla jakby przekonana, ze fabrykant nie mogl byc dzentelmenem, oczywiscie na to jej przekonanie wplynelo takze jego postepowanie z robotnikami.
No i w filmie tez Margaret nie jest prawie do konca swiadoma swoich uczuc do Thorntona, przeciez nawet do ojca w ostatnim odcinku mowi, ze drugi raz by go odrzucila.

Z Południa na Północ:

Stopka forum