Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2004-11-02 14:17:01

fringilla
U┐ytkownik

Lady Susan

Wczoraj przeczytałam Lady Susan. Nie po raz pierwszy, ale po długiej przerwie, przyznam, że niewiele pamiętałam.
Ta ksi─ů┼╝ka jest tak zupe┼énie inna od pozostya┼éych dzie┼é Jane Austen. Nie tylko je┼Ťli chodzi o form─Ö (listy), ale tak┼╝e ze wzgl─Ödu na bohater├│w. Wprawdzie wczesne utwory jane Austen cz─Öto maj─ů forme list├│w, ale Lady Susan jest chyba jedynym z nich, kt├│ry zosta┼é wydany w Polsce. Chodzi┼éo mi jednak bardziej o bohaterk─Ö. Lady Susan jest tak jednoznacznie z┼éa, ┼╝e miejscami a┼╝ ma┼éo wiarygodna. Cho─ç mo┼╝e po┼é─ůczenie zepsucia z g┼éupot─ů daje takie efekty...

Ja bardzo ┼╝a┼éuj─Ö, ┼╝e Jane Austen nie poci─ůgn─Ö┼éa tej opowiastki dalej. Przerwa┼éa j─ů w momencie, w kt├│rym wiele si─Ö mog┼éo jeszcze wydarzy─ç i wydarzy┼éo, jak wiemy z zako┼äczenia. My┼Ťl─Ö, ┼╝e dalsza koresspondencja by┼éaby bardzo zajmuj─ůca. Chcia┼éabym przeczyta─ç list, w kt├│rym Lady Susan zawiadamia krewnych o slubie z sir Jamsem. Mimo, ┼╝e ksi─ů┼╝ce brak polotu i humoru p├│┼║niejszych dzie┼é, mog┼éaby sie ciekawie rozwin─ů─ç.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#2 2004-11-04 22:57:44

winter_person
U┐ytkownik

Re: Lady Susan

Czyta┼éam kiedys i niewiele pami─Ötam, ale musz─Ö od┼Ťwiezyc pami─Ö─ç, bo bardzo lubi─Ö takie novels of letters. Z tego, co pami─Ötam, to faktycznie nie by┼ép a┼╝ tak b┼éyskotliwe jak p├│┼║niejsze powie┼Ťci Austen. Czyta┼éam te┼╝ The Watsons, ale niewiele pami─Ötam i z tego, jest jaki┼Ť bal, czyli to, co w┼éa┼Ťciwie bardzo lubi─Ö. To ja Biegn─Ö czyta─ç, a kiedy sko┼äcz─Ö, to si─Ö, miejmy nadziej─Ö, sensowniej wypowiem:)

#3 2004-11-04 23:01:56

fringilla
U┐ytkownik

Hehe, ja te┼╝ mam Wtson├│w na dzisiejszy wiecz├│r, wydrukowa┼éam sobie w┼éa┼Ťnie z PBI big_smile

Pozdr. Agata
gg 5739618

#4 2004-11-04 23:07:40

winter_person
U┐ytkownik

Mi┼éego czytania. Je┼Ťli moge spyta─ç, o czym pisa┼éa┼Ť prac─Ö, tzn. wiem, ┼╝e o Austen, ale co dalej? Mo┼╝e byc na priv, zreszt─ů tak by┼éoby lepiej:)

#5 2004-11-04 23:46:32

fringilla
U┐ytkownik

Nie poda┼éa┼Ť adresu w profilu :-(
Ja niestety w ko┼äcu nie pisa┼éam pracy o Jane Austen. Studiowa┼éam polonistyk─Ö, wi─Öc musia┼éabym ten temat po┼é─ůczy─ç z czym┼Ť z literatury polskiej. Poza tym pisanie o JA w Posce okaza┼éo sie bardzo trudne, a wyjecha─ç na stypendium akurat nie mog┼éam. Prac─Ö pisa┼éam o Sapkowskim, ale je┼Ťli kiedy┼Ť uda mi sie napisac doktorat, to b─Ödzie na pewno o JA przedze wszystkim.
Pozdr. Agata

Pozdr. Agata
gg 5739618

#6 2005-04-25 14:54:37

aga
U┐ytkownik

Lady Susan wydaje mi si─Ö najbardziej ciekaw─ů, bo z┼éo┼╝on─ů natur─ů
kobiec─ů. Jest tak inna od pozosta┼éych bohaterek JA, tak inna , ┼╝e nie
wiemy do ko┼äca, co ona wymy┼Ťli. Jest nieprzewidywalna, cho─ç wiemy, ┼╝e
jest pozbawiona skrupu┼é├│w. Jako posta─ç literacka jest naprawd─Ö zajmuj─ůca. Snuje kolejne intrygi, ja tak naprawd─Ö to podziwiam jej inteligencj─Ö, cho─ç osobi┼Ťcie nie musz─Ö jej lubi─ç. Lady Susan potrafi
"podrywa─ç" i mlodych i starych, bo umie wykry─ç ich s┼éabostki. Do┼Ťwiadczenie i wiek powy┼╝ej 30-tki wiele tu pomagaj─ů. Szkoda tylko, ┼╝e
tak inteligentna kobieta nie jest u JA postaci─ů pozytywn─ů! Mam nawet
dziwne wrażenie, że JA nie popierała feministycznych /w pojeciu autorki/
zap─Öd├│w swoich bohaterek, stawiaj─ůc je niejako poza nawias.

#7 2005-04-29 16:03:04

dorotka
U┐ytkownik

Szczerze m├│wi─ůc, ja si─Ö jej ba┼éam...
Co za szcz─Ö┼Ťcie, ┼╝e nie by┼éam na miejscu jej c├│rki i moja mama jest najfajniesz─ů osob─ů na ┼Ťwiecie.

Normalnie zaczęłam wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

#8 2006-09-29 12:31:14

Elizabeth
U┐ytkownik

Ja r├│wnie┼╝ ┼╝a┼éuj─Ö, ┼╝e Jane nie poci─Ögn─Ö┼éa "Lady Susan" dalej. Mog┼éo by─ç jeszcze ciekawie. Rzadko czytuj─Ö powie┼Ťci epistolarne, ale teraz nabra┼éam przekonania, ┼╝e powinnam robi─ç to cz─Ö┼Ťciej. Zastanawiam si─Ö czy da┼éoby si─Ö wyre┼╝yserowa─ç "Lady Susan". Musi by─ç to niezwykle trudne, bo film musia┼éby uj─ů─ç zar├│wno akcj─Ö, jak listy pisane przez bohater├│w.

#9 2006-09-29 12:33:09

pak4
U┐ytkownik

Ja tylko przypomn─Ö, ┼╝e powie┼Ťci─ů epistolarn─ů s─ů "Niebezpieczne zwi─ůzki", kt├│re doczeka┼éy si─Ö znakomitych ekranizacji.

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#10 2006-09-29 13:06:01

Marija
U┐ytkownik

lol Naprawd─Ö znakomitych: szczeg├│lnie z Malkovitchem

#11 2006-10-07 12:31:21

AineNiRigani
U┐ytkownik

no i boskim Colinem (aczkolwiek nie nazwa┼éabym tego ekranizacj─ů big_smile)

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Stopka forum