Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#126 2008-11-20 22:49:59

Ignis
U┐ytkownik

Re: Co oznaczaj─ů Wasze nicki/internetowe imiona?

Ignis łacińska wersja mojego imienia - Iga, znaczy ,,ogień"

Da┼éem mu moj─ů zgod─Ö. To tego rodzaju cz┼éowiek, ┼╝e nie o┼Ťmieli┼ébym si─Ö odm├│wi─ç mu czego┼Ť, o co ┼éaskawie zechcia┼é poprosi─ç.

#127 2009-03-11 19:34:57

teofano
U┐ytkownik

Teofano lub Teophano (ur.956, w Konstantynopolu, zm. 15 czerwca 991 w Nijmegen), ksi─Ö┼╝niczka bizantyjska, ┼╝ona cesarza Ottona II
By┼éa krytykowna za dekadencj─Ö, kt├│ra przejawia┼éa si─Ö w codziennych k─ůpielach i wprowadzeniu w Niemczech zwyczaju noszenia luksusowych szat i bi┼╝uterii. Przypisuje jej si─Ö wprowadzenie w Europie Zachodniej zwyczaju u┼╝ywania widelca. Kronikarze opisuj─ů poruszenie jakie wywo┼éa┼éa, gdy zacz─Ö┼éa u┼╝ywa─ç z┼éotego podw├│jnego szpikulca aby podawa─ç jedzenie do ust, zamiast je┼Ť─ç przy u┼╝yciu r─ůk, jak to by┼éo w zwyczaju.
Thietmar tak opisał Teofano:
„ Cho─ç Teofano w─ůt┼é─ů by┼éa z uwagi na p┼ée─ç swoj─ů, to jednak odznacza┼éa si─Ö pewn─ů odwag─ů i — co jest rzadkie u Grek├│w — mia┼éa ujmuj─ůcy spos├│b bycia.
M─Ösk─ů zgo┼éa opieka otacza┼éa pa┼ästwo swojego syna, popieraj─ůc we wszystkim sprawiedliwych, ┼éami─ůc zas i do strachu doprowadzaj─ůc tych, co g┼éow─Ö podnosili.”
Lubie takie babeczki, maj─ůce g┼éow─Ö na karku i charakter. :-)

Historia Frodo - to historia ┼╝onatych m─Ö┼╝czyzn, kt├│rzy z nara┼╝eniem ┼╝ycia pr├│buj─ů sie pozby─ç oddzia┼éuj─ůcego na psychik─Ö pier┼Ťcienia.

#128 2009-06-14 20:31:50

armalkolit
U┐ytkownik

Armalkolit to minera┼é ksi─Ö┼╝ycowy znaleziony w ska┼éach przywiezionych przez za┼éog─Ö Apolla 11. Jest akronimem nazwisk astronaut├│w: Armstronga, Aldrina i Collinsa (sk─ůd ja znam to nazwisko? wink ) Znalaz┼éam ten wyraz podczas przegl─ůdania S┼éownika Wyraz├│w Obcych Kopali┼äskiego. Co jak co, ale ten s┼éownik mo┼╝na przegl─ůda─ç z zainteresowaniem. Jest to najlepszy s┼éownik jaki w ┼╝yciu mia┼éam! Cho─ç oczywi┼Ťcie to tylko s┼éownik wink

Pan Bloch pisze r├│wnie┼╝ znakomite kr├│tkie opowiadania z pogranicza grozy i fantasy, a zapytany kiedy┼Ť, czy gatunek historii, kt├│ry tworzy, nie wywiera przypadkiem wp┼éywu na jego psychik─Ö, odpowiedzia┼é: "O, nie. Mam serce ma┼éego ch┼éopca (...) Trzymam je w s┼éoiku na moim biurku".
Alfred Hitchcock
http://armalkolit.blog.pl

#129 2009-08-24 14:58:06

villemo
U┐ytkownik

a m├│j pochodzi z sagi o ludziach lodu smile
" Villemo - kobieta bez zachamowa┼ä, d─ů┼╝─ůca do celu, ale kochaj─ůca rodzin─Ö.
Villemo nale┼╝a┼éa raczej do dobrych ludzi , cho─ç by┼éa lekko dzik─ů osob─ů......jak wi─Ökszo┼Ť─ç Ludzi Lodu kocha┼éa zwi─Örz─Öta.....w jej ┼╝y┼éach p┼éyn─Ö┼éa tzw ,,gor─ůca krew" . Poza tym by┼éa do┼Ť─ç inteligentn─ů osob─ů......┼╝y┼éa marzeniami.....Cho─ç z pozoru delikatna by┼éa kobiet─ů niezwykle siln─ů psychicznie i fizycznie......cz─Östo mia┼éa szalone pomys┼éy. Gdy sobie co┼Ť postanowi┼éa twardo do tego d─ů┼╝y┼éa...... "
- to troche tak jak ja smile

"Wszystko mo┼╝na znie┼Ť─ç i wycierpie─ç, opr├│cz ma┼é┼╝e┼ästwa bez mi┼éo┼Ťci." - Jane Austen

#130 2009-08-25 21:37:09

czytelniczka
U┐ytkownik

Witaj Villemo! Jednak Twoja imienniczka z Ludzi Lodu mia┼éa te┼╝ troch─Ö mocy , tej czarodziejskiej mocy ludzi lodu .A tak w og├│le to chyba jeste┼Ť jedna z nielicznych fanek JA czytaj─ůcych norweskie sagi.Czy ten rodzaj literacki w Polsce cieszy si─Ö popularno┼Ťcia? Nie wiem, ale poniewa┼╝ nie ma u nas tak znakomitych jak w Norwegii warunk├│w do czytania ( noc i szaro┼Ť─ç przez prawie kwarta┼é) to pewnie i sagi nie ciesz─ů si─Ö popularno┼Ťcia.A tak na marginesie kiedy przeje┼╝d┼╝a sie przez gory Dovre w┼éasnie w Norwegii w pochmurny , jesienny dzie┼ä , kiedy sa tylko czarne ska┼éy , osuwiska kamienne i zadnych ludzkich osad , to ma sie wra┼╝enie ,┼╝e za chwil─Ö o┼╝yj─ů ludzie lodu.

#131 2009-08-26 08:41:11

villemo
U┐ytkownik

witaj czytelniczko smile tak mia┼éa moc ludzi lodu. Zanim zacze┼éam czytac JA to moja przygoda z ksi─ů┼╝k─ů zacze┼éa sie w┼éa┼Ťnie od sagi o Ludziach Lodu, dlatego pozosta┼é mi sentyment. U mnie w rodzinie wiekszo┼Ť─ç kobiet przeczyta┼éa sage i t─ů i inne smile jak r├│wnie┼╝ czytaj─ů JA. oj sa warunki do czytania smile przynajmniej dla mnie, wieczorami raczej jestem w domu z dzie─çmi, wiec jak tylko moge to czytam, czasem nawet do p├│┼║na w nocy smile. Bardzo chcia┼éabym zobaczy─ç Norwegie, w┼éasnie g├│ry, fiordy, odwiedzic te wszystkie opisane miejsca... ech... mo┼╝e kiedy┼Ť mi sie uda. Zazdroszcze Ci takich klimat├│w smile pozdrawiam serdecznie.

"Wszystko mo┼╝na znie┼Ť─ç i wycierpie─ç, opr├│cz ma┼é┼╝e┼ästwa bez mi┼éo┼Ťci." - Jane Austen

#132 2009-08-26 23:50:07

AineNiRigani
U┐ytkownik

Dlaczego nielicznych? Z moich wiadomosci wynika, ze blisko 90% fanek JA nie tylko czytalo, ale nadal fascynuje je SoL

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#133 2009-09-30 17:32:38

Loana
U┐ytkownik

Tez tak mysle, bo ja do dzisiaj mam w domu ponad polowe SOLL i SOC smile

Jakie┼Ť pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

#134 2009-10-02 12:16:28

Dorfi
U┐ytkownik

A ja nie czytałam (ten zarumieniony)
I pewnie nie przeczytam prędko, bo całej nie kupię a nie mam od kogo pożyczyć.

#135 2009-10-02 22:49:30

AineNiRigani
U┐ytkownik

a biblioteka? Ja tez nie mam calosci - jakos zawsze mialam kolezanke pod reka, teraz wole czytac wybrane czesci (bo niektore sa zenujace...)

#136 2009-10-29 10:16:54

villemo
U┐ytkownik

tak z tego co pami─Ötam to te┼╝ wole wracac tylko do niekt├│rych cz─Ö┼Ťci, pozatym teraz nie mam juz tyle czasu na czytanie co kiedy┼Ť, a lubie czytac ksi─ů┼╝ki za jednym zamachem, nie odrywaj─ůc sie smile a teraz jest to ma┼éo mozliwe. Wiec przeczytanie wszystkich 40 cz─Ö┼Ťci graniczy prawie z cudem. Tak naprawde jak zaczyna┼éam czyta─ç SOL to niewiedzia┼éam do ko┼äca ile bedzie cz─Ö┼Ťci i te┼╝ po┼╝ycza┼éam smile ale sz┼éo to raczej na bie┼╝─ůco.

#137 2009-10-29 21:30:39

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ale te z Villemo to jedne z moich ulubionyc - bardzo lubie te postac. Ma w sobie wiele optymizmu, radosci zycia i takiej zarazliwej energii.
Lubie tez Sol - ale to ostrozna sympatia (zbyt wiele podobienstwa w sobie dostrzegam),
Z meskich postaci to chyba glownie Tengela i Heikego - za sile.

#138 2009-10-30 10:44:42

villemo
U┐ytkownik

tak te z Villemo te┼╝ najbardziej lubie smile - co wida─ç po moim niku
lubie te┼╝ Tengela i Dominika, chyba najbardziej za ich mi┼éo┼Ť─ç.
Sol też wywarła na mnie duże wrażenie, ale ona była troche niebezpieczna.
jeszcze Vanja,Niklas,Shira,Ingrid,Irmelin smile

#139 2009-10-30 21:22:56

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ingrid nie lubie -W ogole to jest ten sam typ bohaterki: Sol-Villemo-Ingrid. Dzikie, z olbrzymim apetytem na zycie, ┼╝─ůdz─ů przyg├│d. Villemo wyr├│znia jedynie... ucywilizowanie? W przeciwienstwie do Sol, czy Ingrid, Villemo jako jedyna byla chyba naprawde wychowywana, w pelnym tego slowa znaczeniu. Miala ojca o silnej osobowosci, ktory wzbudzal w corce nie tylko milosc, ale i autorytet. Tengel byl zbyt zajety Silije i mlodszymi dziecmi by moc w pelni wychowac Sol. Nie zdolal wzbudzic pelnego autorytetu, jakiego potrzebowala Sol. A Ingrid? Alv by┼é zbyt s┼éaby jak na potrzeby swojej corki. Mial jej bezwzgledna milosc, ale nie mial ani odrobiny szacunku. pewnie dlatego Villemo jest taka, a nie inna - ma temperament, ale otrzymala od rodzic├│w bezcenny dar - mi┼éo┼Ť─ç i jasno wytyczone granice. Inna rzecz, ze w jej przypadku dziedzictwo nie jest obciazeniem - jest przez to latwiejsze do okielznania. Ale jednak Ingrid, chociaz to postac z jednej strony podobna do Sol, to jednak Sol miala duzo wiecej ciepla, wdzieku i tak naprawde byla duzo bardziej sympatyczna.
Dominik jest dla mnie zbyt powazny i stateczny - nie dociera do mnie. Tak jak i ta jego milosc, taka przegadana. A Tengela i Heikego lubie wlasnie za sile walki z wlasnymi demonami - im tak naprawde bylo najtrudniej (chociaz Tengelowi bardziej), bo w dziecinstwie nie mieli oparcia.

Ostatnio edytowany przez AineNiRigani (2009-10-30 21:32:45)

#140 2009-11-01 15:30:24

villemo
U┐ytkownik

hmm... czyta┼éam sage z jakie┼Ť 15lat temu i chyba a┼╝ tak du┼╝o nie pami─Ötam. Pamietam imiona i postacie, kt├│re wywar┼éy na mnie du┼╝e wra┼╝enie. Ale mo┼╝e warto przeczyta─ç niekt├│re tomy jeszcze raz, ┼╝eby m├│c sie w pe┼éni wypowiedzie─ç. Jednak Dominik kocha┼é Villemo od pocz─ůtku, niewiem czy by┼éa to mi┼éo┼Ť─ç przegadana, bo przecie┼╝ rodzice starali sie za wszelka cen─Ö ich rozdzielic, mo┼╝e dlatego, ┼╝e ci─ůgne┼éa sie tyle tom├│w? Wydaje mi sie , ┼╝e to on stara┼é sie by─ç tym rozs─ůdnym. Ale w ko┼äcu poleg┼é smile
a co do Ingrid to ja j─ů lubie, mo┼╝e w┼éa┼Ťnie dlatego, ┼╝e jest podobna do Sol, ┼╝e to ten sam typ co Villemo, chociaz masz racje, ┼╝e ona by┼éa ┼éagodniejszym wydaniem smile
W─ůtpliwo┼Ťci nie ma co do Tengela, a historia Heikiego jakos mi nie utkwi┼éa w pami─Öci sad
A je┼Ťli chodzi o wychowanie Sol, to rzeczywi┼Ťcie cie┼╝ka sprawa, tym bardziej, ┼╝e Silje znalaz┼éa ja bodaj┼╝e w wieku 5 lat, gdy samia mia┼éa zaledwie 17? nie ma wiec co sie dziwi─ç... jak w ko┼äcu mieli t─ů swoj─ů lipowa aleje to ile lat mog┼éa mie─ç Sol? a by┼éo tyle innych spraw do zrobienia.

#141 2009-11-01 22:21:53

AineNiRigani
U┐ytkownik

Widzisz, ja zwrocilam uwage na to, ze
A co do Sol - niezaleznie od wieku Silije byla dla Sol tym, czym Alv dla Ingrid - rodzic, ktorego kochaly bezwarunkowo, ale nie mialy wobec niego szacunku. Juz Charlotta miala wiekszy autorytet niz Silije smile Tak naprawde Sol odrobine szacunku zywila jedynie do Tengela - bo wiedziala, ze on ma moc i jest tak naprawde silniejszy od niej. Nie rozumiala tylko, ze to wlasnie mala Silije daje mu te sile i ze powielajac schemat Hanny sama sie jej pozbawia. Hanna i wszyscy dotknieci byli slabi i chyba zawsze zdawali sobie z tego sprawe, tylko nie wiedzieli, co jest przyczyna tej slabosci. A tak naprawde chodzi o to, ze idac sladami Tengela Zlego nigdy nie mogli posiasc ten sam pulap bezwzglednego zla, co on. Mogli byc jedynie mizernymi kopiami, jego karykaturami i to czynilo ich s┼éabymi, bo kopia to nie oryginal. Jedynie przeciwstawiajac sie mu mozna bylo osiagnac wielkosc - bo nawet przegrana udowadnia, ze ich wielkosc nie wynika z kleski, ale z faktu, ze stanowi sie zagrozenie dla z┼éa. Bezwiednie walczac z przedstawicielami wlasnego rodu, Tengel Dobry udowodnil, ze jest duzo silniejszy od Hanny, nawet jesli ta druga nigdy nie potrafilaby sie do tego przyznac. A Sol nie wiedziala, ze zarowno Tengel, jak i Silije daja jej bron, by osiagn─ů─ç rownie wielka sile - gdyby sie tylko na nia otworzyla. Jednak przy swojej wielkiej sile, Tengel byl rowniez mlodym facetem, w dodatku beznadziejnie zakochanym. Przeciez na swoj sposob wszystkie dzieciaki wychowywaly sie samopas - Silije w ogole nie potrafila sobie z nimi tak naprawde poradzic, one czuly olbrzymi respekt wobec ojca, ale przy odrobinie sprytu mozna bylo bardzo szybko dostrzec, ze granice sa dosc plytko zarysowane i bardzo latwo je przekraczac. Liv i Dag nie odczuwali potrzeby by to robic, natomiast Sol tylko po to zyla - by przekraczac wszelkie granice. W zasadzie dzieciaki zaczely byc wychowywane dopiero wowczas, gdy opieke nad nimi (w sensie nauki i wpajania norm i zasad) rozpoczela Charlotta.
A co do panow - oboje: i Tengel i Heike byli wychowywani przez najwazniejszy dla dziecka czas w pelnej nienawisci i oboje mieli duzo trudniejsze zadanie niz Ingrid, Sol, Benedicte, czy Tova. Tengel mial jednak starsza siostre, Heike nie mial nikogo przez 5 lat, w ktorych kształtuja sie uczucia wyzsze. Jedynie ochrona alrauny sprawila, ze Solve go nie zakatowal. Przez 5 niemal lat byl zamkniety w klatce jak zwierze i traktowany gorzej niz zwierze (bo do nich nawet dotknieci zywili sympatie). Dopiero potem zaznal milosci i ciepla. W zasadzie wiekszosc dotknietych ciagle czegos szukala - i moim zdaniem chodzilo im o wewnetrzne poczucie sily. Ci, ktorzy szli za glosem zla - ciagle sie miotali, szukali czegos i mimo przekonania o wlasnej wyzszosci, ciagle mieli poczucie nizszosci i kompleksy wobec Tengela Zlego. Ci ktorzy oparli sie pokusie czynienia zla - odnajdywali sile i spokoj w ukochanej osobie, bo po prostu przestali odczuwac potrzebe dalszego szukania. W oczach ukochanych byli najwazniesi na swiecie, kompleksy po prostu znikaly. Tengel Zly? A kij mu w oko!!
Uff, ale filozofii na temat fikcyjnych postaci mi sie zachcialo tongue

#142 2009-11-02 11:02:58

villemo
U┐ytkownik

filozofii i dogłębnej analizy
jak tak piszesz to coraz wiecej fakt├│w mi sie przypomina smile
jednak ta moja pami─Ö─ç jest zawodna...
pozaty nie spodzieałam sie absolutnie, że znajde na tym forum kogos kto tak dokładnie zgłębił historie ludzi lodu.
W wiekszo┼Ťci sie z Tob─ů zgadzam. smile
Chocia┼╝ nie do ko┼äca jestem przekonana o mi┼éo┼Ťci Sol do Silie. Czy mo┼╝na kogo┼Ť kocha─ç i go niesznowa─ç? wydaje mi sie, ┼╝e to zawsze idzie w parze.
Wszyscy dotkni─Öci po prostu potrzebowali mi┼éo┼Ťci i to takiej wielkiej, ┼╝eby mie─ç si┼ée. Tak zreszt─ů jak napisa┼éa┼Ť. A je┼Ťli jej nie znale┼║li to nie mieli si┼éy walczy─ç z dziedzictwem.
Chocia┼╝ Tengel dobry wcale nie chcia┼é tej mi┼éo┼Ťci i nie chcia┼é dalej przekazywa─ç swojego dziedzictwa a jednak znalaz┼é si┼ée , ┼╝eby odwr├│ci─ç sie od z┼éa zanim jeszcze spotka┼é Silje.

#143 2009-11-03 17:30:20

AineNiRigani
U┐ytkownik

A i owszem - mozna kogos kochac i go nie szanowac, szczegolnie gdy mowimy o relacjach rodzic-dziecko, a takie przeciez laczyly Sol i Silije. W koncu nie bez przyczyny mowi sie, ze dojrzewanie to okres, w ktorym zaczynamy miec problem z rodzicami wink Dodam, ze mozna kogos kochac, ale go nie lubic, mozna kogos lubic, ale nie kochac. Autorytet zyskuje sie za cos, pod jakims warunkiem, milosc zawsze jest "pomimo" - to jest ta zasadnicza roznica.
To nie jest tak, ze sila dotknietych plynela z milosci - chociaz na swoj sposob jest to prawda, ale milosc dajwala sile kazdemu, bez wzgledu na to czy byl dotknietym, wybranym, czy zadnym z nich. W przypadku dotknietych milosc po prostu dawala mozliwosc wyboru, pokazywala, ze mozna zyc inaczej, ze tak naprawde to jedynie kwestia wyboru odpowiedniej sciezki. I dopiero, gdy tego wyboru dokonywali - dawala sile i moc przeciwdzialania przeklenstwu, stanowila dalszy drogowskaz. Przeciez Solve, Kolgrim, Trond, Sol byli bardzo kochani przez cala rodzine i ludzi wokolo, ale podjeli decyzje. W swoim przekonaniu lepsza i sluszniejsza niz Tengel Dobry, Heike, czy Tova. Nie jestem przekonana co do tego jaka decyzje podjela Ingrid, natomiast Tula była tak naprawde zbyt słaba by jakakolwiek decyzje podjac. W calej sadze przewija sie motyw tego jaki "spadek" wewnetrzny pozostawili swoim dzieciom rodzice, jaka broń. Tula nie dostala na przyklad zupelnie nic - miala chyba najbardziej bezbarwnych, nieudolnych i nieporadnych rodzicow z calej rodziny Ludzi Lodu. Na szczescie miala Heikego, ktory w pewnym momencie mogl jej dac to, czego oni ja pozbawili, ale tez Heike byl zbyt delikatny, by przeprowadzic w pelni stanowcze kroki.
A co do Tengela - on mial w sobie najwieksza sile, bo przeciwstawil sie dziedzictwu sam, ale i tak sie szalenie miotal. Nie wiadomo jak potoczylyby sie jego losy, gdyby pozostal sam do konca zycia. Moim zdaniem przegralby walke, albo popelnilby samobojstwo w momencie gdyby zauwazyl, ze przegrywa. Silije i dzieci dali mu te sile, ktora okrzepla, te, ktora pelnila funkcje latarki, ktora podswietlal sobie droge w ciemnosciach. Moim zdaniem milosc dawala wszystkim dotknietym osiagalny cel w zyciu - w przeciwienstwie do tych, ktorzy poszli sciezka Tengela, ktorych cel z gory skazany byl na niepowodzenie. I chyba wlasnie to - milosc, rodzina, czyli ten cel, ktory dawal jednoczesnie stabilizacje i spokoj, dawal im te sile, ktorej nie mogli osiagnac "zli" dotknieci. Jakby to ujac - ich cele byly mierzalne i wykonalne, bo kazdy mogl byc przynajmniej tak samo dobry lub nawet lepszy niz Tengel Dobry. Nikt jednak nie mogl byc az tak bezgranicznie zly, jak Tengel Zly - i to sprawialo, ze juz w chwili podjecia decyzji zaraz na starcie "zli" dotknieci byli skazani na porazke. Paradoksalnie smile

Ostatnio edytowany przez AineNiRigani (2009-11-03 19:16:16)

#144 2009-11-17 14:19:31

villemo
U┐ytkownik

mo┼╝e i tak w skrajnych przypadkach. Okres dojrzewania jest ciezkim okresem zar├│wno dla rodzica jak i dziecka, ale wtedy ono chyba my┼Ťli, ze nie kocha, w tej burzy hormon├│w, konflikt├│w... no niewiem, tak mi sie wydaje, ze wtedy jest wiecej z┼éych uczuc i mo┼╝e jest tylko ta wiedza, ┼╝e tak powinno by─ç, ze powinno sie kochac bo to rodzic. a w doros┼éym ┼╝yciu to ju┼╝ chyba szacunek sie pojawia te┼╝, bynajmniej do wiekszo┼Ťci i nie m├│wie o patologi oczywi┼Ťcie i o tych rodzicach kt├│rzy nawet na mi┼éo┼Ť─ç nie zas┼éuguj─ů, ale wiekszo┼Ť─ç przecie┼╝ zas┼éuguje.
Mam wra┼╝enie ┼╝e musze bardzo precyzowac swoje wypowiedzi bo inaczej zostanie to nie daj boze opacznie zrozumiane.
a nie jestem az tak─ů pisark─ů jak Aine, i chyba nie potrafie tak obroni─ç swojego zdania.

Ostatnio edytowany przez villemo (2009-11-17 14:20:55)

#145 2009-11-18 13:03:46

AineNiRigani
U┐ytkownik

Szacunek do rodzicow i owszem, przychodzi z czasem, ale w sumie na niego tez trzeba sobie zapracowac. Sol zbyt mlodo umarla, by docenic Silije, traktowala ja troszke z gory, z miloscia, ale i politowaniem, jako kogos "nizszego" od niej i Tengela (pycha jest rowniez domena ludzi mlodych o silnym charakterze smile ). Jednakze Tengel mial i milosc i wielki autorytet u wszystkich dzieci, nawet jesli jego uwaga byla rozproszona.
I wlasnie dlatego lubie Sol - gdyby bylo jej dane dorosnac, zakochac sie i byc kochana, zaznac macierzynstwa w normalnej formie - pewnie do milosci wobec Silije doszedlby jeszcze szacunek. Ingrid miala niejako te szanse, ale jej pycha byla zbyt silna. Kochala ojca, ale nie liczyla sie nigdy z jego zdaniem. Po prostu go nie szanowala. To, co u Sol bylo wesole, beztroskie i czesto lekkomyslne, u Ingrid bylo to zazwyczaj wyrachowane i przemyslane. Inna rzecz, ze jednak zostaly wychowane w innych czasach, sol w dziecinstwie zbyt wiele smierci widziala, zbyt mocno sie o nia otarla, a i wplyw Hanny odcisnal na niej swoje pietno. Smierc i jej zadanie staly sie dla niej czyms powszechnym i tak je traktowala - chyba dlatego tez zabicie kogos nie bylo nieetyczne - ot usuniecie przeszkody na drodze. Dla Ingrid pozbawienie zycia nie bylo nigdy czynem bezmyslnym, zawsze bylo swiadomie podjeta decyzja, wbrew wpojonej etyce postepowania. I zawsze byl to czyn z premedytacja.

#146 2009-11-18 14:53:53

villemo
U┐ytkownik

oczywi┼Ťcie, ┼╝e trzeba zapracowa─ç. Chyba po raz pierwszy mamy w czym┼Ť podobny chociaz pogl─ůd smile
Sol by┼éa ciekawa postaci─ů, Ingrid by┼éa nieco inna, ale jak napisa┼éas mia┼éa te┼╝ inne srodowisko inne doswiadczenia, a to przecie┼╝ te┼╝ nas kszta┼étuje. Mo┼╝e gdyby prze┼╝y┼éa to co Sol i ┼╝y┼éaby w tych samych czasach, by┼éaby taka sama.
A ja i tak lubie najbardziej Villemo smile

#147 2009-11-19 11:57:35

AineNiRigani
U┐ytkownik

Bo Villemo rulez smile

#148 2009-11-26 09:40:33

villemo
U┐ytkownik

hmm?

#149 2009-11-26 11:03:51

AineNiRigani
U┐ytkownik

Villemo rulez tongue

#150 2009-11-27 11:20:04

villemo
U┐ytkownik

skoro tak m├│wisz smile

Stopka forum