Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#51 2006-01-24 20:13:41

Ammit
U┐ytkownik

Re: Błędy w nowej ekranizacji

No z t─ů scen─ů to faktycznie troch─Ö przesadzili, ale... to mog┼éo by─ç nawi─ůzanie do sceny z serialu, kiedy p┼éywa┼é sobie w jeziorku i id─ůc w┼éa┼Ťnie taki mokry, nieporz─ůdny natkn─ů┼é si─Ö na Lizzy smile

~Ammit~
---------------
GG:5777025
Tlen: ammit

Nasz ┼Ťwiat jest w sercach tych, kt├│rzy nas kochaj─ů...

#52 2006-01-25 14:55:20

Alison
U┐ytkownik

Nie m├│wcie nikomu, ale prysn─Ö┼éam dzi┼Ť na wagary z roboty (wywal─ů mnie jak amen w pacierzu!) oczywi┼Ťcie do kina, bo zawsze jak wagaruj─Ö to w kinie (nie mam wci─ů┼╝ osobistej kopii filmu :-(. Wiadomo na czym by┼éam. Musz─Ö powiedzie─ç, ┼╝e dzi┼Ť szokn─Ö┼éo mnie co┼Ť czego wcze┼Ťniej nie zauwa┼╝y┼éam bo wysz┼éam z powodu full p─Öcherz, ale chodzi mi o scene kiedy Lizzy bezceremonialnie wyrywa ojcu nie przeczytany jeszcze list z has┼éem : daj mi to!! No sorry gregorry, ale w g┼éowie mi si─Ö to nie mie┼Ťci tak jak i has┼éo w kuchni, ┼╝e Jane umrze ze wstydu, ┼╝e ma tak─ů matk─Ö, powiedziane w tzw. przytomno┼Ťci tej┼╝e. No fuuuj, czy to film o rozwydrzonych pannach dla rozwydrzonych bachor├│w?
Najlepsze to by┼éy komentarze zza moich plec├│w - (w trakcie wizyty w Pemberley) - a co oni w ko┼Ťciele mieszkaj─ů? , w czasie wizyty w Netherfield - Jezuuu jaka ona p┼éaska!!! , o pastorze Collinsie, - ale zdechlak. Fajnie by┼éo, ale na koniec si─Ö panny sp┼éaka┼éy, wi─Öc chyba tw├│rcy mog─ů by─ç z siebie dumni ;-)

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#53 2006-01-25 21:35:13

Ammit
U┐ytkownik

Hasłem?? Jakim hasłem...?? Chyba mi to uciekło sad

~Ammit~
---------------

#54 2006-01-25 22:02:53

Alison
U┐ytkownik

Mia┼éam na mysli wyg┼éoszone zdania lol w scenie dostania listu od wuja w sprawie ┼Ťlubu Lidii oraz w kuchni, kiedy by┼éa mowa o tym czy Jane umrze z powodu przezi─Öbienia czy ze wstydu wink

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#55 2006-01-28 18:49:46

Ammit
U┐ytkownik

Aaaaaaa smile ostatnio siedam troszke podmęczona do kompa i nie zawsze od razu załapuję smile Sorki :oops:

~Ammit~
---------------

#56 2006-01-28 23:54:50

fringilla
U┐ytkownik

Zgadzam sie w pelni (na podstawie zajawek jeszcze big_smile) Zreszta muszę przyznać, że głos Colina wcale mi sie nie podoba. Tak jak i on sam. Jedynie grę podziwiam. Chociaż tak na marginesie uważam, ze kiepski z niego aktor.

Aine, jak mo┼╝esz?! Bo┼╝e, s┼éyszysz i nie grzmisz? I jeszcze zwodzi┼éa┼Ť nas tak d┼éugo! Naprawd─Ö srodze mnie zawiod┼éa┼Ť sad Nie wiem, jak sie pozbieram po tym wstrz─ůsie...

Pozdr. Agata
gg 5739618

#57 2006-01-29 00:08:53

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ale┼╝ ja od pocz─ůtku pisa┼éam ┼╝e Boski "C" ma t─Ö bosko┼Ť─ç lekko prze┼Ťwiechtan─ů i na wyrost big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#58 2006-01-29 00:26:49

fringilla
U┐ytkownik

Musia┼éo nam to umkn─ů─ç, bo w przeciwnym razie nie unikn─Ö┼éaby┼Ť linczu wink
Teraz wraz z now─ů ekranizacj─ů, pojawi┼éa sie nowa gwardia na forum, coraz wi─Öcej wielbicielek MM, ale jeszcze iklka miesi─Öcy temu nikt nie mia┼é prawa kwestionowac bosko┼Ťci Colina! wink
Gdzie te czasy...

Pozdr. Agata
gg 5739618

#59 2006-01-29 00:38:03

AineNiRigani
U┐ytkownik

Kochana, przed linczem ju┼╝ kiedy┼Ť wymkn─Ö┼éam si─Ö niemal cudem. Teraz GM dzia┼éa. I chociaz sie do niej nie zaliczam - dr┼╝yjcie wielbiciele minionej epoki!!! big_smile

#60 2006-01-29 00:53:57

Nastazja
U┐ytkownik

Lubi─Ö obu Darcych,ale nie nale┼╝─Ö do Firth FC ani GM.

Pami─Ötam,gdy skonfrontowa┼éam portret ksi─ů┼╝kowy z serialowym (o filmowym nie m├│wi─Ö,bo za┼éo┼╝y┼éam,┼╝e b─Ödzie "inny"). Musz─Ö przyzna─ç - spotka┼éo mnie lekkie rozczarowanie.

John: "Was Miss Hale the woman that told you to come to me"?
Nick Higgins:"You'd be a bit more civil?"

#61 2006-01-29 21:29:50

Ammit
U┐ytkownik

Powiem szczerze, nie mam nic przeciwko nowemu Darcyemu, ale jestem jak najbardziej za Collinem smile

~Ammit~
---------------

#62 2006-01-30 18:48:50

Maryann
U┐ytkownik

Pami─Ötam,gdy skonfrontowa┼éam portret ksi─ů┼╝kowy z serialowym - spotka┼éo mnie lekkie rozczarowanie.

A ja si─Ö musz─Ö przyzna─ç, ┼╝e odk─ůd w wieku ciel─Öcym popad┼éam w uza┼ée┼╝nienie od "DiU" i zajmowa┼éam si─Ö wyobra┼╝aniem sobie, jak te┼╝ bohaterowie mogli wygl─ůda─ç, to zawsze Darcy jawi┼é mi si─Ö jako kto┼Ť "w typie" CF. Mo┼╝e momentami by┼é troch─Ö zbyt "przy ko┼Ťci", ale mimo to jego image przemawia do mnie bardziej ni┼╝ zbola┼éa mina MM.

#63 2006-01-30 21:07:40

Alison
U┐ytkownik

Jezus, a c├│┼╝ on mia┼é przy tej ko┼Ťci? Chyba sk├│r─Ö, bo nic wi─Öcej nie zauwa┼╝y┼éam. A czy to jaki┼Ť nietakt towarzyski? wink

#64 2006-01-30 21:27:08

AineNiRigani
U┐ytkownik

Boski "C" milusi jest. I słodki. Jak budyń z soczkiem.
Co to tej kosci - hmm zabawne okre┼Ťlenie big_smile Ja te┼╝ tam nic specjalnie ko┼éo tej ko┼Ťci nie widze, jedynie buzinke pyzat─ů.

#65 2006-01-30 22:47:18

Ammit
U┐ytkownik

Ja za bardzo taj s┼éodko┼Ťci i milusio┼Ťci nie mog─Ö si─Ö w nim dopatrze─ç smile

~Ammit~
---------------

#66 2006-01-31 10:20:42

Gitka
U┐ytkownik

Oni chyba najbardziej r├│┼╝ni─ů si─Ö wiekiem i dlatego ta nowa wersja lepiej trafia do m┼éodzie┼╝y (mo┼╝e sie myl─Ö). Ale ja jestem pod wra┼╝eniem nowego Darcego, tak ┼╝e od dawna ju┼╝ nie ogl─ůda┼éam serialu (co u mnie jest bardzo dziwne) tylko non stop now─ů Dum─Ö :oops:

#67 2006-01-31 14:47:25

Georginia
U┐ytkownik

CF miał wtedy chyba z 34 lata, MM mial 29....jak dla mnie to w tym wieku nie ma zbyt wielkiej różnicy...
Dobrze,┼╝e znale┼║li dojrzale wygl─ůdaj─ůcego m─Ö┼╝czyzne a nie ch┼éopca...Darcy to zdecydowanie typ m─Öski,nie ch┼éopi─Öcy!
A czy trafia do m┼éodzie┼╝y?he he ja mam 24 lata ale do mnie trafia (a w LO istnieje opinia,┼╝e w tym wieku to jest si─Ö wapniakiem....przynajmniej my tak uwa┼╝ali┼Ťmy;-)

#68 2006-02-01 12:12:57

Anonymous
GoŠ

Mam bogat─ů kolekcj─Ö biografii s┼éawnych kobiet, a ┼╝e s─ů oparte na
faktach, dokumentach z danej epoki, to dopiero mo┼╝na wyczyta─ç, jak
wtedy ludzie ┼╝yli! Odnosz─Ö wra┼╝enie, ┼╝e natura ludzka jest taka sama, tylko r├│┼╝ne obyczaje. Od wiek├│w zdradzano, oszukiwano, itp.a panowie,
zwłaszcza ci bardziej zdegenerowani, bez skrupułów wykorzystywali
innych. Cała galeria takich typów występuje w "Komedii ludzkiej"
H.Balzaka. Ten pisarz wręcz z życia opisywał niezliczone historyjki, od
chłopskich chat po arystokratyczne salony. Nieważne w jakiej to warstwie
spo┼éecznej, wsz─Ödzie mo┼╝na spotka─ç ┼Ťwi─Ötoszk├│w i amant├│w, uczciwych
i złodziei, itp. Wystarczy przypomnieć "Chłopów" Reymonta, gdzie na
urocz─ů ale p┼éoch─ů Jagn─Ö polowa┼éa ca┼éa m─Öska po┼éowa wsi! A "Lalka" Prusa?
Tam Prus dopiero opisywa┼é wn─Ötrza kamienic, sklep├│w, salon├│w! Nie m├│wi─ůc ju┼╝ o typach ludzkich.
Czytaj─ůc biografi─Ö Jane Austen zauwa┼╝y┼éam, ┼╝e jednak jej rodzina
wcale nie ┼╝y┼éa w takim komforcie, jakby si─Ö z powie┼Ťci wydawa┼éo. ┼╗yli
wtedy w bardzo skromnych domach, a zamiast kosztownej służby często
tylko najmowano dziewcz─Öta na okazje. Panie domu z rodzin─ů cz─Östo
same wykonywa┼éy liczne prace domowe. To wcale mnie nie dziwi─ů powy┼╝sze opisy obej┼Ťcia siedziby Bennet├│w /filmu jeszcze nie widzia┼éam/.
Zdaje mi si─Ö, ┼╝e wi─Ökszo┼Ť─ç z nas /nawet ja sama/ jest mimo woli
przyzwyczajona do pi─Öknych wn─Ötrz, ogl─ůdaj─ůc je w pa┼éacach-muzeach,
ale nie widziała ich przecież używanych w dawnych czasach!
Jane Austen , jak s─ůdz─Ö, traktowa┼éa taki tryb ┼╝ycia jak co┼Ť tak oczywistego, ┼╝e w swoich powie┼Ťciach rzadko go opisywa┼éa wprost, ograniczaj─ůc si─Ö do warstwy uczu─ç i prze┼╝y─ç.
A Wy, moje drogie, zaraz chcia┼éyby┼Ťcie pa┼éac├│w! Przecie┼╝ Darcy wiedzia┼é
jak żyli ludzie w niższych warstwach społecznych, to co go mialo razić?

#69 2006-02-01 16:03:45

AineNiRigani
U┐ytkownik

Przyznam, ┼╝e obraz kobiety jako biednej uci┼Ťnionej i wykorzystywanej przez samczych m─Ö┼╝czyzn dziewicy - jako┼Ť mi nie le┼╝y. Zw┼éaszcza przygl─ůdaj─ůc si─Ö takim osobowo┼Ťciom jak Katarzyna II, czy El┼╝bieta Bathory

#70 2006-02-01 17:23:03

Georginia
U┐ytkownik

Odnosnie wypowiedzi Go┼Ťcia i og├│lnie odbioru filmu.
Prawda jest taka,┼╝e to jak widzimy przesz┼éo┼Ť─ç zale┼╝y od tego jak─ů mamy tera┼║niejszo┼Ť─ç....przesz┼éo┼Ť─ç zale┼╝y od mody....
I o ile kiedy┼Ť (┼╝e przytocze to nieszczesne) sredniowiecze postrzegano jako wieki ciemnoty i w og├│le zacofanie totalne to teraz mamy ca┼ékowit─ů rehabilitacje,apoteoze i mod─Ö zw┼éaszcza na wiek XIII:-)
Mo┼╝e i ta jest z filmem...w koncu to tylko interpretacja powie┼Ťci,ktora to by┼éa te┼╝ tylko interpretacj─ů ├│wczesnej rzeczywisto┼Ťci.
Ja najpierw widzia┼éam P&P 2005 a potem serial...ciekawe jakie by┼éyby mje odczuci gdybym widzia┼éa to wszystko w odwrotnej kolejno┼Ťci.
Ja da┼éam sobie 'wm├│wi─ç',┼╝e to rzeczywisto┼Ť─ç ukazana w filmie jest t─ů bli┼╝sz─ů orygina┼éowi, a serial jest dla mnie inn─ů interpetacj─ů ksi─ů┼╝ki,interpretacj─ů kt├│ra nie przystaje do mojej wizji.Dla fanek serialu (og├│lnie m├│wi─ůc)to film jest jak─ůs profanacj─ů tego jak by┼éo 'naprawde'...
zgodzicie si─Ö?

#71 2006-02-01 19:03:28

Maryann
U┐ytkownik

Czytaj─ůc biografi─Ö Jane Austen zauwa┼╝y┼éam, ┼╝e jednak jej rodzina
wcale nie ┼╝y┼éa w takim komforcie, jakby si─Ö z powie┼Ťci wydawa┼éo. ┼╗yli
wtedy w bardzo skromnych domach, a zamiast kosztownej służby często
tylko najmowano dziewcz─Öta na okazje. Panie domu z rodzin─ů cz─Östo
same wykonywa┼éy liczne prace domowe. To wcale mnie nie dziwi─ů powy┼╝sze opisy obej┼Ťcia siedziby Bennet├│w /filmu jeszcze nie widzia┼éam/.

Rodzina Austen├│w rzeczywi┼Ťcie ┼╝y┼éa bardzo skromnie - zw┼éaszcza po ┼Ťmierci ojca Jane ona, jej matka i siostra musia┼éy utrzyma─ç si─Ö za kilkaset funt├│w i by┼éy praktycznie zdane na ┼éask─Ö braci.
Doch├│d pana Benneta by┼é jednak sporo wi─Ökszy (JA podaje, ┼╝e ok. 2.000 funt├│w rocznie - niespe┼éna po┼éowa tego, co mia┼é Bingley). Czyta┼éam gdzie┼Ť, ┼╝e taka kwota by┼éa wtedy powszechnie uwa┼╝ana za pr├│g prawdziwej zamo┼╝no┼Ťci. Gdyby pani Bennet mia┼éa wi─Öcej "talentu do oszcz─Ödzania" byliby pewnie w stanie od┼éo┼╝y─ç co nieco na posagi dla c├│rek.
Problemem panien Bennet nie by┼éa wi─Öc bieda (cho─ç ┼╝y┼éy niew─ůtpliwie skromniej ni┼╝ Bingley, a zw┼éaszcza Darcy), tylko fakt, ┼╝e po ┼Ťmierci ojca zostawa┼éy bez ┼Ťrodk├│w do ┼╝ycia, bo maj─ůtek i zwi─ůzane z nim dochody dziedziczy┼é pan Collins.
Ja filmu te┼╝ jeszcze nie widzia┼éam, ale ze zdj─Ö─ç i ogl─ůdanych urywk├│w wydaje mi si─Ö jednak, ┼╝e scenografowie rzeczywi┼Ťcie troch─Ö przesadzili w podkre┼Ťlaniu tej "przepa┼Ťci cywilizacyjnej" mi─Ödzy El┼╝biet─ů a Darcym.

#72 2006-02-08 01:20:08

Diana
U┐ytkownik

Niekoniecznie traktuj─Ö to jako b┼é─ůd, ale Keira momentami za g┼éo┼Ťno i za ostro si─Ö ┼Ťmia┼éa. Na szcz─Ö┼Ťcie rzadko to mia┼éo miejsce.

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#73 2006-02-08 20:57:31

Ammit
U┐ytkownik

Dokładnie... Poza tym dodam, że wogóle była troszkę krzykliwa...

~Ammit~
---------------

#74 2006-02-08 22:27:53

izek
U┐ytkownik

mam wra┼╝enie ┼╝e ta ostatnia Lizzy (KK) to w og├│le jest pod wsp├│┼éczesny gust robiona. pocz─ůwszy od figury - jako┼Ť inaczej sobie wyobra┼╝am pon─Ötne panny z tamtych czas├│w smile po pogl─ůdy - jako┼Ť nie pami─Ötam, ┼╝eby w ksi─ů┼╝ce ona mia┼éa zamiar nie wychodzi─ç za m─ů┼╝, a w filmie odnios┼éam takie wra┼╝enie :?
ale i tak mi sie podoba┼éa - w koncu jestem dzieckiem swojej epoki i chc─ůc nie chc─ůc przyzwyczajona jestem do chudo┼Ťci na co dzie┼ä (a widzia┼éam chudsze, niestety)

gg 5425654

#75 2006-02-09 08:23:51

Georginia
U┐ytkownik

ech chyba trudno si─Ö powstrzyma─ç przed my┼Ťleniem,┼╝e Lizzy nie r├│┼╝ni┼éa si─Ö zbytnio od nas wspo┼éczesnych....przesz┼éos─ç zawsze odbieramy przez pryzmat 'naszych czas├│w' i troch─Ö upi─Ökszamy to co nam si─Ö niezby podoba┼éo.We┼║cie pod uwag─Ö,┼╝e mo┼╝e re┼╝ysior chcia┼é pokaza─ç,┼╝e bohaterka wyprzedza┼éa swoj─ů epok─Ö:-)
W takim filmie mamy wsp├│┼éczesne kanony pi─Ökna (Jane jest faktycznie ┼Ťliczna i eteryczna....nie komentuje tej z serialu,kt├│ra wygl─ůda raczej na pote┼╝n─ů kobiet─Ö,kt├│ra gra delikatne dziewcz─ůtko....dla mnie nieporozumienie!!!) bo trudno by┼éoby zachwyca─ç si─Ö 'pi─Ökn─ů' kobiet─ů....kt├│rej pi─Ökno jest dla nas poniek─ůd niezrozumia┼ée.
Mi to jako┼Ť wybitnie nie przeszkadza.Darcy to w og├│le mog┼éby by─ç paskudny.....i tak si─Ö na jego wygl─ůd nie patrzy tylko na to jaki jest;-)

Stopka forum