Ogród Jane Austen

Strona poświecona Jane Austen

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

#26 2006-01-23 19:38:20

AineNiRigani
Użytkownik

Re: B??dy w nowej ekranizacji

No, podobno Katarzyna Wielka by?a wyj?tkowo zboczona :twisted: Sypia?a z ma?ymi ch?opcami etc.

nic nienormalnego w tamtych czasach big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo?e dosta? wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#27 2006-01-23 19:49:38

Bonduelle
Użytkownik

roll W naszych niby te? nie ---> Jackson. Ale i tak ohyda.

#28 2006-01-23 20:07:20

Alison
Użytkownik

Mnie raczej trudno dyskutowa? w "tej temacie" bo nie jestem historykiem czy historyczk? (najwy?ej histeryczk? czasami ;-) ani znawczyni? obyczajów ówczesnej Anglii, ale tak na mój "aliso?ski" rozum to od ko?ca XVIw w Anglii ostro dzia?ali purytanie wi?c w czasach JA surowe obyczaje spo?eczne by?y juz do?? dobrze ugruntowane (co najmniej od 2 pokole?), a epoka wiktoria?ska jak podejrzewam rozszerzy?a je na troch? wy?sze sfery. My?l?, ?e to by?o wcze?niej troch? tak jak w naszych czasach, ?e na olewanie norm spo?ecznych mog?a sobie pozwoli? albo bidota albo bogata arystokracja, bo pierwsi nie mieli i tak nic do stracenia, a drugim i tak by wybaczono ze wzgl?du na pozycj? i wszechw?adne pieni?dze. Zawsze najgorzej mia?a si? tzw. middle class bo ci albo mogli si? doszcz?tnie zdegradowa? spo?ecznie przez wybryk takiej niesfornej panny (przypomnijcie sobie te p?acze wszystkich, ?e oto rodzina jest zrujnowana!) albo mie? zamkni?t? drog? do awansu poprzez dobry maria? w rodzinie (kto by si? o?eni? z kim? z takiej poha?bionej rodziny, dlatego Lizzy rozpacza?a, ?e ju? nigdy nie zobaczy Darcyego mimo, ?e w?a?nie odkry?a, ?e mog?aby go pokocha?). To, ?e Lizzy wykrzycza?a lady C. ?e to, ?e jest córk? gentelmana czyni j? równ? Darcyemu by?o bardziej jej pobo?nym ?yczeniem ni? mia?o co? wspólnego z rzeczywisto?ci?, a raczej pobo?nym ?yczeniem samej Austen, która ca?e ?ycie cierpia?a protekcjonalne traktowanie u niektórych krewnych i znajomych Królika jako uboga krewna bez pozycji. Szlachta ale nie arystokracja musia?a si? podwójnie pilnowa?, a swoistym wykroczeniem przeciwko normom spo?ecznym by?o nawet zajmowanie si? handlem (przypomnijcie sobie pogard? sióstr Bingley w stosunku do rodziny Jane z Chaepside czyli pp.Gardinerów). Gdyby by?o tak jak mówisz to w ogóle nie by?oby ca?ego dramatu z po?wi?ceniem Darcyego i zmuszaniem Wickhama do ?lubu z Lidi?, ani rozpaczy ca?ej rodziny, bo by dziewuszka po prostu zosta?a "wypróbowana" wi?c pewniejsza do wzi?cia ;-)
Przepraszam za takie d?ugie posty ale ja od zawsze mam trudno?ci z lakonicznym stylem. Nie sprawdzam si? na ?adnych czatach ani gadu-gadu?ach :-)))

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn?, swoja, w?asna, niczyja, nie znana nikomu...

#29 2006-01-23 20:10:57

aniya
Użytkownik

a wracaj?c do b??dów - razilo mnie to jak Darcy byl ubrany, kiedy przyszed? sie o?wiadczy? o reke Lizzy: by? w rozpi?tej koszuli, nie uczesany... zw?aszcza bior?c pod uwage, ?e zawsze byl taki elegancko, nienagannie ubrany :twisted:

#30 2006-01-23 20:21:53

AineNiRigani
Użytkownik

a ostatnie afery pedofilii wsrod ksiezy (USA, Brazylia, polska)? A przyklady kazirodztwa?

#31 2006-01-23 20:29:43

AineNiRigani
Użytkownik

Alison teoretycznie - masz 100 % racje w racji. W praktyce wystarczy poczyta? chocia?by Toma Jonesa.
Swoj? droga nie spotka?am si? z ?adn? prac? po?wi?con? obyczajowo?ci Anglii w czasach nowo?ytnych. To znaczy ?adn? polskoj?zyczn?. A to do?? powa?ne zaniedbanie - wydaje mi si? big_smile

#32 2006-01-23 20:53:47

Alison
Użytkownik

Swoj? droga nie spotka?am si? z ?adn? prac? po?wi?con? obyczajowo?ci Anglii w czasach nowo?ytnych. To znaczy ?adn? polskoj?zyczn?. A to do?? powa?ne zaniedbanie - wydaje mi si? big_smile

Oh yessssss. ;-)

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn?, swoja, w?asna, niczyja, nie znana nikomu...

#33 2006-01-23 20:57:26

Alison
Użytkownik

a wracaj?c do b??dów - razilo mnie to jak Darcy byl ubrany, kiedy przyszed? sie o?wiadczy? o reke Lizzy: by? w rozpi?tej koszuli, nie uczesany...

Ta scena to w ogóle by? horror. On wygl?da? jakby go kto? wcze?niej przepu?ci? przez wy?ymaczk?. Gdyby nie to, ?e mia? taki cudny g?os jak si? j?ka? - I love you (x3) to bym tej sceny w ogóle nie kupi?a ;-)
A jak znajdujecie porównanie Matthew z Colinem, ?e sie tak wyra?? akustycznie, bo wg mnie Colin (absolutely perfect) barw? g?osu nie dorasta niestety MM co stwierdzam z niejakim poczuciem zdrady (sorry Colin ;-(

#34 2006-01-23 21:00:31

AineNiRigani
Użytkownik

wg mnie Colin (absolutely perfect) barw? g?osu nie dorasta niestety MM co stwierdzam z niejakim poczuciem zdrady (sorry Colin ;-(

Zgadzam sie w pelni (na podstawie zajawek jeszcze big_smile) Zreszta musz? przyzna?, ?e g?os Colina wcale mi sie nie podoba. Tak jak i on sam. Jedynie gr? podziwiam. Chocia? tak na marginesie uwa?am, ze kiepski z niego aktor.

#35 2006-01-23 21:14:41

Caitriona
Użytkownik

Mam identyczne zdanie: "akustycznie" wygrywa Matthew MacFadyen.

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#36 2006-01-23 21:31:54

AineNiRigani
Użytkownik

Przeczytalam swoj poprzedni post. Przepraszam za chaos i pozorny bezsens.
Lubie u aktorow "angielskosc" i t? wynioslosc w grze, ale jednoczesnie wiem, ze Colin nie potrafi zagrac inaczej, jest monotematyczny. Grant potrafil sie wcielic i w Edmunda i w Cleavera. Colinowi zostaje wylacznie Darcy i pochodne.

#37 2006-01-23 21:33:14

Alison
Użytkownik

Zgadzam sie w pelni (na podstawie zajawek jeszcze big_smile) Zreszta musz? przyzna?, ?e g?os Colina wcale mi sie nie podoba. Tak jak i on sam. Jedynie gr? podziwiam. Chocia? tak na marginesie uwa?am, ze kiepski z niego aktor.

Ale jeste? okrutna!!! Wielbicielki Colina na pal Ci? wbij?! Na pewno s? lepsi, ale on nie jest taki z?y. Uwa?am, ?e by? fajny w takim filmie, nie pami?tam tytu?u, gdzie gra? schizofrenika, a w Zakochanym Szekspirze - wcale nie tak ?atwo zagra? przyg?upa, szczególnie po takim Darcym otwieraj?cym oczy w zwolnionym tempie ;-)
Co do MM to za?ama? mnie na jakich? zdj?ciach z premiery, na której wystapi? z pryszczami tu i ówdzie. Sorry Winnetou, ale Colin maj?cy lepsze i gorsze zdj?cia nigdy nie by? pryszczaty. Wybaczcie jedne i drugie - tzn. wielbicielki CF i MM. :-)

#38 2006-01-23 21:47:42

Alison
Użytkownik

wracaj?c do nie?cis?o?ci filmowych...
Zauwa?y?y?cie, ?e w filmie u Bennetów w?a?ciwie nie wida? s?u?by? Wszystko robi? sami. Przechadza sie tam jaka? pod?piewuj?ca panienka, ale nie wida? ochmistrzyni p. Hill...one same si? czesz?, same urz?duja w kuchni, mo?e to te? ma podkre?la? i bied??

#39 2006-01-23 22:19:00

Ammit
Użytkownik

Mimo wszystko mi si? wydaje, ?e w tych czasach pannom wpajano zasady dobrego wychowania i nie pozwalano na zachowania odbiegaj?ce od normy

Niechciane ci??e, zwane popularnie "wpadkami" to nie jest wymys? XX-wieczny big_smile
Polecam lekture "Wiek markiza de Sade". Wprawdzie to Francja, a tam wszystko by?o krzykliwsze, ostrzejsze i bardziej zboczone, ale to mniej wiecej zblizony okres historyczny. Sport arystokracji - rozdziewiczanie, doprowadzi? do braku dziewic ponizej 10 roku ?ycia. To rozdziewiczano i 7-latki. Wszyscy byli szcz??liwi i zadowoleni. Panna chyba najmniej, ale przynajmniej mia?a posag. Ot wystarczy kukn?c równie? na Valmonta.

Zgadzam si?, ale to si? zdarz??o raczej u niem?drych panien, lub u ludzi z tzw. plebsu...

~Ammit~
---------------
GG:5777025
Tlen: ammit

Nasz ?wiat jest w sercach tych, którzy nas kochaj?...

#40 2006-01-23 22:23:24

AineNiRigani
Użytkownik

Ale jeste? okrutna!!! Wielbicielki Colina na pal Ci? wbij?! Na pewno s? lepsi, ale on nie jest taki z?y. Uwa?am, ?e by? fajny w takim filmie, nie pami?tam tytu?u, gdzie gra? schizofrenika, a w Zakochanym Szekspirze - wcale nie tak ?atwo zagra? przyg?upa, szczególnie po takim Darcym otwieraj?cym oczy w zwolnionym tempie ;-)
Co do MM to za?ama? mnie na jakich? zdj?ciach z premiery, na której wystapi? z pryszczami tu i ówdzie. Sorry Winnetou, ale Colin maj?cy lepsze i gorsze zdj?cia nigdy nie by? pryszczaty. Wybaczcie jedne i drugie - tzn. wielbicielki CF i MM. :-)

Nie... zly nie jest, ale kiepski - i owszem big_smile
Pryszczy nie widzialam i nawet jesli, to w tym przypadku nie chodzilo mi o wyglad a o gre. Tutaj, trzeba przyznac Colin posiada olbrzymie braki i MF goruje nad nim niczym statua Wolnosci nad NY

#41 2006-01-23 22:40:03

AineNiRigani
Użytkownik

Mimo wszystko mi si? wydaje, ?e w tych czasach pannom wpajano zasady dobrego wychowania i nie pozwalano na zachowania odbiegaj?ce od normy

Sport arystokracji - rozdziewiczanie, doprowadzi? do braku dziewic ponizej 10 roku ?ycia. To rozdziewiczano i 7-latki. Wszyscy byli szcz??liwi i zadowoleni. Panna chyba najmniej, ale przynajmniej mia?a posag. Ot wystarczy kukn?c równie? na Valmonta.

Zgadzam si?, ale to si? zdarz??o raczej u niem?drych panien, lub u ludzi z tzw. plebsu...

No logiczne ?e nie "uprawiali" swojego sportu na szlachciankach. One ju? dawno by?y rozdziewiczone, wiec nie mieli na czym.
Zwroc uwage na Valmonta. Dlaczego matka ukrywala te mala (nie pamietam imienia) w klasztorze tak dlugo? Dlaczego tak jej potem pilnie strzegla? Bo zdawala sobie sprawe jakie sa realia. A czy dopilnowa?a?

#42 2006-01-23 23:03:32

Alison
Użytkownik

Nie... zly nie jest, ale kiepski - i owszem big_smile
Pryszczy nie widzialam i nawet jesli, to w tym przypadku nie chodzilo mi o wyglad a o gre. Tutaj, trzeba przyznac Colin posiada olbrzymie braki i MF goruje nad nim niczym statua Wolnosci nad NY

Domy?lam si? o co Ci chodzi?o, ale musz? przyna?, ?e nie mog? podj?? dyskusji w tym temacie, bo w ogóle nie znam MF z innych ról, a szczerze powiedziawszy po D&U raczej trudno oceni? jego kunszt aktorski, bo te? i ta rola nie dawa?a po temu okazji. Có? on tam mia? do zagrania, g?ównie przechadza? si? ze sztywnym karkiem, rzuci? par? t?sknych spojrze? i wio. W tej scenie pierwszych o?wiadczyn pokaza? troch? charakteru, ale g?ównie dlatego, ?e podniós? g?os, a na ko?cu i tak znowu by? spanielem. W oryginale Darcy odszed? w?ciek?y i upokorzony po tych o?wiadczynach, czego MF w ogóle nie pokaza?. Z kolei Colin pieknie zagra? ten mix totalnego zmieszania, dumy, zdziwienia po us?yszeniu zarzutów ze strony Lizzy, a w ko?cu z?o?ci i ?alu po odrzuceniu. Swietnie równie? zagra? t? przemian? od ironicznej pogardy z pierwszych scen poprzez przychylne zaciekawienie, a? po wyra?ne uwielbienie widoczne w ka?dym ge?cie. Tej przemiany w ogóle nie wida? w tej nowej Dumie. Darcy od pocz?tku wodzi za Elk? ma?lanym wzrokiem i za to go kochamy, ale... gdzie ta g??bia psychologiczna?
Colina widzia?am w kilkunastu co najmniej filmach, w skrajnie ró?nych kreacjach i mo?e nie powala na kolana, ale, ?e jest kiepski to si? nie zgadzam. Howgh!

#43 2006-01-24 09:48:24

Ammit
Użytkownik

Moim skromnym zdaniem z aktorami to jest tak, ?e s? role w których s? po prostu rewelacyjni, a s? i takie, w które ci??ko jest si? im wczu?... I nawet najlepszy aktor mo?e ?le zagra?, wi?c uwa?am, ?e trudno mówi? czy aktor jest dobry, czy nie...

~Ammit~
---------------
GG:5777025
Tlen: ammit

Nasz ?wiat jest w sercach tych, którzy nas kochaj?...

#44 2006-01-24 16:31:28

AineNiRigani
Użytkownik

Dobry aktor zagra wszystko. Od amanta, po ?a?osnego palanta. Nawet personifikacje odchodów. Na tym polega jego warto?? jako aktora. Jaka? rola mo?e mu nie wyj?? przez z?? re?yseri?, ale w momencie kiedy gra wsz?dzie jednakowo - oznacza, ze inaczej nie potrafi, czyli posiada raczej niedu?y talent.

#45 2006-01-24 18:53:05

Diana
Użytkownik

Aine, pijesz do kogo? konkretnego np. do CF?

Czym jest ?ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#46 2006-01-24 19:02:20

Maryann
Użytkownik

Surowo?? obyczajów tak naprawd? wesz?a dopiero za czasów królowej Wiktorii i jak zawsze przy zmianach spo?ecznych - by?a efektem wcze?niejszego zachowania i ch?ci ich "uzdrowienia".

Wiktoria?ska cnota by?a w pewnym sensie naturaln? reakcj? na obyczaje, jakie w wy?szych sferach panowa?y w epoce Regencji (tj, wtedy, kiedy ?y?a Jane Austen). Atmosfera tych czasów z pewno?ci? bliska by?a "Valmontowi" - wyczyta?am gdzie?, ?e jeden z angielskich arystkoratów mieszka? w jednym domu z ?on?, kochank?, kochankiem ?ony i wspólnymi dzie?mi w powszechnej zgodzie i mi?o?ci - i nikt w towarzystwie si? tym specjalnie nie gorszy?. A ?onie ksi?cia regenta zdarza?o si? bawi? go?ci na przyj?ciu ta?cem w stroju Ewy, wykonywanym na bankietowym stole.
Zgadzam si? jednak z Alison, ?e tego typu przypadki by?y spotykane (nawet cz?sto) i tolerowane w tzw. wy?szych sferach, natomiast regu?y przyj?te w sferze, do której nale?a?a rodzina Bennetów, by?y bardziej surowe. Pewnie, ?e i tam zdarza?y si? przypadki pozama??e?skich romansów, niechcianych ci?? itd, ale by?y to raczej kwestie wstydliwie ukrywane, a nie jedynie towarzyska sensacja.

#47 2006-01-24 19:02:27

Alison
Użytkownik

Chyba tak, ona go wyra?nie "nie uwa?a" :-(

#48 2006-01-24 19:07:16

AineNiRigani
Użytkownik

A ju?ci!!!

#49 2006-01-24 19:25:26

Bonduelle
Użytkownik

To b?dzie chaotyczny post, bo musz? do paru spraw nawi?za? wink

Pryszczy w MM nie zauwa?y?am, za to jest najbardziej piegowatym cz?owiekiem, jakiego w ?yciu widzia?am tongue Niedowiarkom mog? poda? linka do zdj?cia w hi-res.

G?os Matthew jest zdecydowanie niezwyk?y ^^

Scena na wrzosowisku - beznadziejny wygl?d Darcy'ego mia? chyba sugerowa?, ?e nie spa? w nocy wink Ale za to podoba mi si? jego sposób chodzenia :mrgreen:

Aha, ja tam paru s?u??cych u Bennetów zauwa?y?am smile

#50 2006-01-24 19:25:40

Mrs_Darcy
Użytkownik

a wracaj?c do b??dów - razilo mnie to jak Darcy byl ubrany, kiedy przyszed? sie o?wiadczy? o reke Lizzy: by? w rozpi?tej koszuli, nie uczesany...

Hoho... Oni to uczynili, ?eby by?o bardziej... no tego... romantycznie. lol Chocia? to niezgodne z zasadami :twisted: Cz?owiek pokroju Darcy'ego powinien by? ZAWSZE nienagannie ubrany. lol

Cho? sercem rz?dz? nierzadko
z?oto i drogie kamienie,
lecz s?ówko uprzejme i g?adkie
w wi?kszej jest mocy i cenie.
-------------------------------------
Z bajki przyby?am, w bajce ?yj? i do bajki odejd?...
Damnat quod non intelligunt..

Stopka forum